Financieel Overzicht. NOTITIE-BOEKJE. F1LMNIEUWS. TWEEDE BLAD. 3 Een belangrijke koersstijging. De handel breidt zich uit, maar beperkt zich vooralsnog tot de z.g. actieve fondsen. Publicatie van niet-offi- cieele koersen heeft een goede uit werking. Ook de betere berichten uit Amerika zijn van invloed. Be langrijk lagere winst van de Deli- maatschappij. Dividendbetaling van de U.S. Steel. Het niet publiceeren van de koersen van fondsen, die op de z.g. niet-officieele markt worden verhandeld werd reeds geruimen tijd als een leemte gevoeld en men was van oordeel, dat zoolang het publiek geen koer sen onder de oogen kreeg ook geen animo kon bestaan om orders te plaatsen. Deze opvatting blijkt inderdaad juist te zijn geweest. Men is n.l. Dinsdag overge gaan tot publicatie in de dagbladen van een lijstje der meest actieve fondsen van de niet-officieele markt en het onmiddellijke gevolg daarvan is geweest, dat reeds den volgenden dag de handel zich aanzienlijk uitbreidde, dor toevloeien van kooporders, dat natuurlijk gepaard ging met een vaste stemming. Ook den volgenden dag heeft die verbetering zich goed kunnen handha ven en de koersstijging werd nog verder belangrijk uitgebreid. Nu zou het waar schijnlijk onjuist zijn om dit op zich zelf verblijdende verschijnsel alleen te verkla ren door de publicatie der koersen. Er wa ren nog enkele andere factoren, die hiertoe hebben bijgedragen en wel het verstrijken van den termijn binnen welke houders .•an rekeningen en prolongatieposities van vóór 10 Mei er kennis van moesten geven of zij deze geblokkeerd wilden laten doorloopen met een surplus van minstens 30 pet., dan wel de posten wilden aanhouden op de ge bruikelijke conditie van een surplus van 20 pet., waarbij dan evenwel de mogelijkheid bestaat, dat krachtens een besluit van het Hoofd van het Departement van Financiën de blokkade te eeniger tijd wordt opgehe ven. Voor de posten, die eenmaal geblok keerd zijn is een dergelijke opheffing na tuurlijk niet mogelijk dan na afloop van den daarvoor gestelden termijn van één jaar. Een derde gunstige invloed, die tot de koersstijging bijdroeg werd gevormd door de berichten uit Amerika, die melding maakten van een grootere bedrijvigheid in verschillende takken van industrie, in het bijzonder in de staalnijverheid. Nu moet wel weer in het oog worden ge houden, dat de handel ter beurze op het oogenblik nog verre van normaal is. Ook al was vóór den tienden Mei de omzet niet grooter, toch bestond er toen meer even wicht. Dit evenwicht is na de heropening van de beurs nog niet hervonden. Geduren de de eerste week heeft er overwegend aan bod bestaan, met het gevolg, dat er in ver schillende toonaangevende fondsen koers dalingen intraden. Kooporders, die tegen dit aanbod voldoende tegenwicht konden bieden, ontbraken ten eenenmale. Thans .s het tegenovergestelde het geval. Het aan bod is sterk ingekrompen, terwijl de vraag zoodanig is toegenomen, dat deze slechts tegen belangrijk hoogere koersen kan wor den bevredigd. Geleidelijk zal men natuur- ijlk moeten komen tot een meer uitgebalan- ceerden handel. Tot een zoodanigen toe stand zal men kunnen komen, nadat de kring van cliënten, die orders plaatsen zich zal hebben uitgebreid, waardoor ter beurze gemakkelijker dan op het oogenblik een tegenpartij kan worden gevonden. Ook zal de belangstelling zich meer moeten uitbrei den tot minder courante fondsen, waardoor zich niet meer in zoo sterke mate als thans het verschijnsel kan voordoen, dat de orders zich bij een betrekkelijk klein aantal fond sen accumuleeren. Men kan dit bijv. waar nemen in den hoek van rubberaandeelen, waar de affaire vrijwel uitsluitend plaats vond in het hoofdfonds Amsterdam Rubber, terwijl er in de overige soorten niets om gaat. Indien men tot de ervaring komt, dat deze als het ware zijn achtergebleven bij de koersstijging van de groote fondsen, dan de belangstelling van zelf wel komen. De koersen van een aantal fondsen zijn M. J. BRUSSE: UIT MIJN Zappelende tooneelspelers. Onze tooneelspelers zijn nu ook, in plaats van uit te rusten met vacantie, rusteloos bezig aan den nieuwen „opbouw". Om dat er in ons dorp, onder de vele artisten ook enkele acteurs zijn komen nestelen, hoor ik wel eens een en ander van hun be sprekingen en van hun zorgen vooral voor het „bespelen" van de provincie in den komenden winter, wanneer we dan nog ver duisterd zullen zijn en zonder benzine zitten, om de gezelschappen, zooals voorheen, met bussen den boer op te brengen en er weer vandaan te halen. Dit herinnerde er mij aan, dat de toestan den voor de reizende comedianten vroeger jaren warempel ook niet altijd zoo lekker waren. En ik dacht aan een gesprek, dat ik nog eens gehad heb met niemand minder dan nu wijlen mevrouw Théo Bouwmeester. In haar levendige, vaak humoristische wijze van vertellen haalde zij haar memoires cp uit de dagen, dat zij zelf nog heel jong was nog vóór haar huwelijk, op haar zestiende jaar, met den kapelmeester Frenkel. „Ik weet nog, dat we dien winter een grootetournée maakten met de troep van mijn broer Louis, waartoe ook Eduard Bam berg behoorde, die me wel een lief kind vond, en me erg voorthielp. „Nee, kleintje" zei hij dan, met een tikje op m'n wang „jij hebt wel een aardig zangstemmetje, maar je laat de woorden niet hooren, kind" De grrroote acteur Kapper speelde er ook mee Ha, in Laurierboom en Bedelstaf! Dat was geweldig. De khunst, meneer! Dat was een man, die toen z'n vereerders hem een serenade brachten, omdat ie niets voor de ontvangst van de commissie in huis had, dan maar z'n oude moeder op het balcon door de toeneming van de vraag met spron gen omhoog gegaan. In het bijzonder was dit het geval bij die fondsen, die tevoren sterk van aanbod te lijden hebben gehad. Als eerste voorbeeld vermelden wij aandee- len Koninklijke, die zooals uit het koers- staatje blijkt van 153 1/4 tot 184 >4 zijn ge stegen. Daarmede is een stand bereikt, die nog slechts 10 pet. onder den onderpands- koers ligt van 194. Aandeelen Philips heb ben den onderpandskoers reeds met 12 pet. overschreden. Ook aandeelen H.V.A. bewe gen zich boven dat niveau, dat voor dit fonds 329 bedraagt. De koers is thans 324, maar men heeft rekening te houden met het dividend van 20 pet., dat intusschen in min dering is gebracht van den koers. Aandee len van Gelder zijn 7 pet. boven den onder pandskoers. Aandeelen Aku waren reeds onmiddellijk bij de beursopening daarbo ven gestegen en bewegen zich thans reeds 16 pet. boven den onderpandskoers. Am sterdam Rubber hebben dien koers reeds met 14 pet overschreden. Met een aantal fondsen is de situatie ech ter nog volkomen anders. Wel zijn ook deze in koers gestegen, maar Unilever blijven toch nog altijd 9 pet. onder den onderpands koers, Senembah 12 pet. Ook bij de ver schillende Amerikaansche fondsen blijft er nog een achterstand bestaan, hetgeen een gevolg is van de scherpe koersdaling, die er op de New-Yorksche beurs na den tienden Mei is ingetreden en die slechts gedeeltelijk door de jongste verbetering is ingehaald. Wij hebben tot nu toe uitsluitend over da niet-officieele markt geschreven en wel voor zoover het fondsen betreft, waarvan de koersen weliswaar worden gepubliceerd, doch niet in de dagelij ksche officieele no teering worden opgenomen. Zooals bekend komen in deze officieele lijst nog slechts de Nederlandsche staatsfondsen voor. De ver beterde positie van de markt heeft tot ge volg gehad, dat zich ook in deze afdeeling een levendige vraag heeft ontwikkeld. De koersen volgden daarbij een stijgende lijn. Bij deze fondsen zijn de onderpandskoersen eveneens overschreden. De omzetten, waar van de cijfers tot nu toe niet zijn gepubli ceerd, wisselen vrij sterk van den eenen dag op den anderen, maar zijn toch be langrijk grooter dan voor den tienden Mei het geval was. Er is reden om aan te ne men, dat ook de Rijksfondsen en wellicht ook de verzekeringmaatschappijen weder als koopers in de markt zijn gekomen. In de afdeeling voor gemeenteleeningen blijft de handel vrijwel beperkt tot de obligaties der groote gemeenten en zelfs in deze zijn in tegenstelling met de staatsfondsenmarkt de omzetten gering. Alleen in 334 pet. Rot terdam gaat nog iets van beteekenis om. De pandbriefmarkt heeft geruimen tijd van aanbod te lijden gehad, doch wij hoorden juist, dat de verkooplinies thans vrijwel zijn opgeruimd en dat dus de technische positie van de markt is verbeterd. Wij hebben hierboven reeds melding ge maakt van de verbeterde positie van de Now Yorksche beurs, zulks als gevolg van de grootere bedrijvigheid, die er in ver schillende takken van industrie is ingetre den. Dit verschijnsel houdt in hoofdzaak verband met de uitvoering van omvang rijke bewapeningsorders in de Ver. Staten. Het zijn natuurlijk in de eerste plaats de vliegtuigindustrie en de staalnijverheid, die daarvan profiteeren. De bedrijvigheid in de staalindustrie is reeds boven 90 pet. van de capaciteit gestegen en er is reden om aan te nemen, dat vooral de Bethlehem Steel, en de Republic Steel op het oogenblik goe de financieele resultaten boeken. De netto winst van de Bethlehem Steel heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 10.80 mil- lioen bedragen, uitkomende op 3.07 per aandeel tegen 10.89 millioen of 3.02 per aandeel in het eerste kwartaal 1940, De toe stand in 1939 was heel wat minder gunstig dan thans het geval is, want in het tweede kwartaal van dat jaar bedroeg de winst slechts 3.82 millioen of 0,61 per aan deel. De U. S. Steel heeft de beurs verrast met de handhaving van het dividend op 1. De aankondiging kwam wel wat laat, zoodat men reeds gevreesd had voor een passeeren sleepte. En zoo speelde ik nog wel eens in kleine rolletjes mee, daar in Dilligentia in de Kalverstraat. De tooneelingang voor ons was in de Bagijnensteeg. Maar ook gingen we vaak schmieren met de tent. „Dien winter hadden we dan Lekain in duplo op het repertoire en de Scheepsjon gen dat was Louis en overal een hevig succès. Dat reizen ging in de diligence, met het heele gezelschap mijn toekomstige man Frenkel als orkestdirecteur, muzikan ten vond hij wel in al die plaatsen de tent, de coulissen, requisieten en kostuums bovenop. En daar tusschendoor natuurlijk allemaal vreemde passagiers als haringen in een ton. Moesten we dan bijvoorbeeld van Leeuwarden naar Leiden, dan stapten we 's morgens om vijf uur in den wagen en arriveerde 's avonds om acht uur in Steen wijk. Den volgenden ochtend om zes uur in Zwolle dus dag en nacht door, en van hier kon je verder met den trein. En dat in 't hartje van den winter, door een paar voet dik sneeuw. Dan kwam de postillon telkens: „De heere en mansliede motte deruut, de wuve kunne bluve zitten." Want dan mochten de mansluden, de heeren met pelsen, met hun allen duwen aan de wielen. Soms gingen er zoo drie, vier diligences achter elkaar, met acht paarden ervoor. En toch vonden wij jongeren 't aardig, roman tisch en vooral: hier leerden we elkan der kennen, in dien wagen. „Vóórin had je zoo'n klein coupétje, met glas afgeschoten. Hier zaten wij, de „kin deren". Nu zaten we daar ook weer eens tegen elkaar geplakt: m'n nichtje Stutler- heim met haar aanstaande, m'n schoonzusje en ik. Ik zat tusschen de twee laatstgenoem den in 't Werd 's avonds laat, ik was doodmoe, en ik zei tegen dien galant van me nichtje: „Jan, zit recht, ik leg me hoofd op je schouder". Zoo dommelde ik zalig door. Maar na eenigen tijd denk ik: wat schudt ie toch. „Zit nou stil!" zeg ik slaperig. Hij blijft zoo werken met z'n schoen en z'n elle boog tot ik eindelijk woedend word en in z'n oor schreeuw: „God Jan, wat ben je lastig!" Ik kijk nijdig op en leg m'n van het dividend.' Er zal echter op de gewo ne aandeelen worden betaald, evenals in het vorige kwartaal het geval was, toen het dividend, dat sedert 1937 was gestaakt, we der werd hervat. Trouwens die betaling in 1937 had ook slechts voor één kwartaal. Daaraan vooraf ging een groot aantal jaren, waarin in het geheel geen uitkeering plaats vond. De U. S. Steel behoort dan ook zeker niet tot de z.g. goede dividendbetalers. Zij kan slechts redelijke winst op haar gewo- ile aandeelen maken, indien de bezetting van de fabrieken zeer ruim is. Het behoeft geen betoog, dat onder de huidige omstandigheden de Nederlandsche houders van Amerikaansche certificaten de dividendbetalingen niet kunnen toucheren. Men hoopt evenwel en er is geen reden aan die mogeijkheid te twijfelen dat de uitkeering en na het sluiten van den vrede zullen kunnen plaats vinden. Er is dan ook weder redelijke belangstelling ontstaan voor Amerikaansche fondsen, hoewel deze hoofdzakelijk tot de staalwaarden beperkt blijft. In de aandeelen van vliegtuigfabrie ken, die uit den aard der zaak zeer specu latief zijn, gaat op het oogenblik nog zeer weinig om. De Deli My heeft dezer dagen haar jaar verslag gepubliceerd, waaruit bleek, dat er een winst voor aandeelhouders beschikbaar is van 1.026.223 tegen vorig jaai 2.594.805. Daaruit kan een dividend van 4 pet. tegen vorig jaar 10 pet. worden uit gekeerd. De winst werd evenwel verhoogd door een terugboeking van reserve „tabaks oogst 1938". Zonder deze terugboekng zou er geen dividenduitkeering hebben kunnen plaats vinden. De doorsneeprijs, die voor den oogst 1939 werd gemaakt bedroeg 130.92 cent tegen het vorige jaar 146.94 cent per h. Kg. Niet alleen was de opbrengst a- ger, maar ook het aantal pakken was ge ringer, n.. 52.457 tegen vorig jaar 644.918 pakken. Het gevolg was dan ook, dat de kostprijs per eenheid hooger was dan het DRIE VERLIEFDE VRIJGEZELLEN. Theater Harmonie. Een jonge advocaat komt in Berlijn bij drie ongetrouwde ooms inwonen, drie verstokte vrijgezellen, die er, met behulp van een ouden knecht, een huishouden op nahouden, dat tot in alle onderdeelen „georganiseerd" is. Het toeval wil, dat de jonge rechtsge leerde in den trein al verliefd wordt op de jeugdige directrice van een voornaam modehuis, maar zoodra hij over trouwen spreekt geven de ooms zoo afdoende hun afkeer over het huwelijk te kennen, dat de van hen nog afhankelijke neef geen enkele mogelijkheid ziet om zijn meisje in dit huis te introduceeren. Dan neemt het meisje zelf de leiding en zij verschijnt in drie verschillende ver mommingen de dweepzieke, de gerafi- neerde en de onschuldige vrouw voor de ooms die één voor één en zonder dat zij dat van elkaar weten verliefd op haar worden. Zij slaagt er in op denzelfden avond zoowel den dokter, als den koopman en den acteur tot een huwelijksaanzoek te bewegen en komt op denzelfden avond tot groote ontsteltenis van den deftigen butler driemaal in hetzelfde huis, tel kens met een anderen der drie broers soupeeren. Dat alles geeft aanleiding tot dolkomi sche situaties, maar het resultaat is, dat zij met alle drie afspreekt dat zij hen den volgenden morgen om tien uur haar be slissing over hun aanzoeken zal mee- deelen. Als zij wordt aangediend, staan de broers in afwachting van haar komst en dan komt natuurlijk eerst de verrassing en daarna de ontknooping en eindelijk het gelukkige slot, daar zij met algemeen enthousiasme als de toekomstige vrouw van den jeugdigen mr. Lindeisen geac cepteerd wordt. The Lingen, Gusti Herber, Herman Thimig en Hans Holt maken gezamenlijk deze alleraardigste film tot een dol- hoofd alweer op den schouder van een wild vreemden heer Tableau! Wat was ei gebeurd? Op een pleisterplaats was Jan er even uitgegaan en een vreemde snoeshaan had zijn plaats ingenomen. Maar ik, schaap, had daar in mijn dut niets van gemerkt. „Ja, en nu moet u hooren. Zeker vijftien jaar later speel ik met Judels in Dokkum. Aan 't ontbijt in 't hotel zit een deftig heer naast mij. Ik herkende hem aan zijn kuif als een toenmaals bekende figuur in Amster dam, den lateren minister Heemskerck. En die zegt; „Och mevrouw Frenkel, wat bent u eens boos op me geweest!" Wél, me neer?" Dat was de snoeshaan uit de dili gence „Toch werd er in dien tijd nog niet zoo veel gereisd. Je had toen gezelschappen, die een heelen winter speelden in één pro vincie, en daar dan ook aldoor bleven, in Zeeland bijvoorbeeld of Drente. Dan hoef den ze niet bang te zijn voor concurrentie, want die verre gewesten waren 's winters door anderen haast niet te bereiken. Alleen naar de kermissen trokken ze allemaal heen, omdat er goed geld verdiend werd. Had je in die dagen wat we noemden een paling met een zoodje aal, één goede acteur of actrice met wat slomeduikelaars dan vonden die ook nog wel een plaats om met den mond open te overwinteren. Bovendien, toen was je als jong meisje op tooneel al heel netjes met een versch gestreken katoen japonnetje en een knap ceintuur. Later ging 't grootste deel van je gage aan toiletten. Trouwens, al heb ik van mijn garderobe langzamerhand 'een catalogus laten maken, die een aardig boekdeeltje vult, toch drapeer ik de stof dikwijls nog zóó om mijn lichaam. Zoo heb ik in Cleopatra bijvoorbeeld nooit een ge maakt Kostuum aan. Een kist met lappen staat klaar in mijn kleedkamer. En die plooi ik en schik ik en hang ik, zonder iets meer, vóór den spiegel en maak ze met spelden vast, op hoop van zegen, dat ze niet los schieten. Maar hiervoor moet ik altijd soe pel satijn hebben, dat zwaar valt. Ik ben dan ook nooit een modeplaat. Ik volg mijn eigen fantasie van den avond. Als 't maar vorige jaar. Op tabak werd daardoor bijna geen winst gemaakt, zoodat het provenu behalve uit de verleden jaar aangehouden reserve, die zooals gezegd thans wordt te ruggeboekt, grootendels uit de andere pro ducten sproot. Ook uit de rubber en de palmolie was de winst evenwel lager. Van laatstgenoemd product zelfs aanzienlijk lager. De Vereenigde Javasche Houthandel My- en hebben aangekondigd, dat er 'n bedrag van 150000 beschikbaar is voor inkoopen van obligaties. Het bedrag is beschikbaar gekomen door liquidatie van voorraden hier te lande. Intusschen moet worden medege deeld, dat het verliescijfer voor 1939 hooger zal zijn dan het vorige jaar, althans indien de baten bij inkoop van oblicaties, die op 73.151 wordt geraamd op de boekwaarde der terreinen zou worden afgeschreven. De winst- en verliesrekening over 1939 is nog niet beschikbaar. De nadeelige uitkomst over 1939 wordt toegeschreven aan de op de spits gedreven concurrentie in Ned.-Indië. Hieronder volgt een overzicht van het okersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 le leening 94'/e, 953/,, 96V,. 4 Nederland 1940 2e leening 1940, 89, 89VS, 87V„ 91'/,. 3—314 Nederland 1938, 77V„ 7614, 81V18. Koninklijke Petroleum 153'/,, 184.J4. Aku 5234, 58'/,. Philips 103, 117. Amsterdam Rubber 153 34, 176. Ned. Scheepvaart Unie 90, 95. Unilever gew. aand. 57, 66. H. V. A. 293, 324, v. Geld. Papierfabr. 98, 105. Senembah Mij 104 Anaconda 16, 183/,. Beth. Steel 57VS, 60'»/.,. Rep. Steel 12*/,, 14 54 Curtiss Wright 43/,, 5°/16. Shell Union 73/s, 8. komische vertooning. Naast het afwisselende voorprogramma biedt het Theater Harmonie ditmaal een groote verrassing. In de pauze komen namelijk The Rhythm Sheiks op het too neel, een musicaal ensemble van vijf hee ren, die zoowel in de Jazzmuziek als in het genre der zigeunerkapellen een aller keurigste uitvoering geven. Wat dit in alle opzichten op elkaar ingesteld vijftal op muzikaal gebied presteert is buitenge woon verdienstelijk en men zal met groote bewondering voor hun techniek en hun g.voelvol'samenspel van het optreden van dit musicaal ensemble kunnen genieten. TWEE WERELDEN". City-theater. I rancis de Croisset maakte de roman „La dame de Malacca", Tobis verfilmde dit gegeven onder regie van Mare AUégret en de Nederlandsche toeschouwer ziet het eind resultaat onder den titel „Twee werelden" Het „conflict" dat deze film het cachet van een dramatisch werk moet geven, ont staat uit de traditioneele verhouding hij zijderde, waarbij hier in tegenstelling tot zooveel films de „ddrde" wint. Een jongj romantisch meisje vlucht op een gege ven moment in het huwelijk. De echtgenoot blijkt zich uitsluitend te intéresseeren voor zijn carrière en bereid desnoods zijn vrouw hieraan op te offeren. De jonge vrouw kwijnt zooals dat in zulke gevallen pleegt te gaan langzaam wegmaar dan ver schijnt de Indische prins (het verhaal speelt n.l. in Britsch-Indië) ten tooneele, die een scheiding weet te bewerkstelligen en zijn gade in triomf het prinselijk paleis binnen voert. Als tegen-prestatie voor de bemoeie nissen van een Engelschen gouverneur in deze zaak laat hij dan tot slot zijn fort, dat tot een steunpunt van het verzet tegen Engeland zou moeen worden, in de lucht vliegen. En de beroofde echtgenoot is de scheiding al lang weer vergeten als hem een nieuwe promotie in het vooruitzicht is ge steld. Zie daar het romantisch verhaal met een vleugje drama, dat al spoedig in het geluk kig slot verkeert. De hoofdrolspelers weten mooi en vooral los en prettig zit. Ik kan on der 't spelen geen kleeren voelen Ja, hard werken, sjouwen, zorgen dat is nu eenmaal 't lot van ons comedianten. En toch heb ik nooit met een andere vrouw haar rustige leven willen ruilen. Nauwelijks zes tien, getrouwd, en ik kreeg snel op elkaar vier kinderen, dat ik eigenlijk te veel met mijn huishouden te doen had, om avond aan avond te spelen, alle dagen te repeteeren en hoe dikwijls op tournee. „Toen ging mijn broer Louis, met Judels geassocieerd, en met ons heele gezelschap verhuizen uit Rotterdam naar Amsterdam in de Variétés. Die reis zal ik nooit ver geten. Den avond vóór we over gingen al onze meubels waren al weg en er lagen eenvoudig een paar bedden op den kalen vloer toen werd mijn man ziek. Maar er was niets aan te doen, den volgenden dag moesten we weg, In den trein zakte Frenkel in elkaar. Hij werd weer bijgebracht en nog holden we in Amsterdam, arm in arm met hem, van den trein naar de repetitie. God, ik weet 't nog zóó goed, 't was voor de Bloe menverkoopster. Mijn man kloutert vóór 't orkest op zijn podium. In de pauze wordt hij half dood in mijn kleedkamer gedragen. Onze nieuwe woning konden we pas eenige dagen later betrekken. Ik ga in een rijtuig met hem naar een hotel, maar met dien doodzieke man onder 'n vreemd dak vond ik zoo ellendig, dat ik den huisheer overhaalde ons toch maar vast in ons toekomstige woon huis toe te laten. Vier dagen later is hij daar in een leege kamer gestorven. Geen avond had ik mijn rol kunnen verletten En daar stond ik alleen. Twee en twintig jaar oud, met mijn drie kinderen en 't vierde in aantocht. Zoo was mijn binnenkomst in Am sterdam waar ik later op den top van mijn loopbaan ben gekomen, vooral in die jaren bij Van Lier. „Die man liet je werken tot je dacht er bij neer te zullen vallen. Hij zat met een aard bol vóór zich te zoeken naar een gehucht, waar je ook nog wel eens zou kunnen spe len. En dan kwam je juist weer van een zware reis, vast besloten nü toch eens te in deze film van dit gegeven wel een aan nemelijk verhaal te maken. Kathe Gold, voor zoover ons bekend, een nieuwe „ster", heeft daar ruimschoots haar aandeel in. De „derde", Karl Ludwig Diehl, is een sympa thieken prins Selim en de echtgenoot, Franz Schafheitlin, is hier wel zoo'n carricatuur van een standaard echtgenoot, dat de schei ding aan het slot ieder zal bevredigen, evenals de combinatie van „zij" en de „derde". En daar gaat het toch om. Voorprogramma: Ufa-journaal, een ge kleurde teekenfilm van Donald Duck en een één-acter van het bekende genre. DE KLAUW. Roxy-theater. Vol actie en sensatie, gelijk aangekon digd, is deze film inderdaad. In duizeling wekkende vaart volgen de gebeurtenissen elkaar op: auto-rennen, fabrieksspionnage en twee moorden met tusschen een en an der door een bal, dat tevoren reeds uitge schreven was door een fabriek van auto motoren en op verzoek van de politie niét werd uitgesteld, om 't onderzoek in den eer sten moord niet te bemoeilijken - als in snel treinvaart vliegt alles langs het witte doek in een rijke serie foto's, waaronder tal van mooie interieur-opnamen voorkomen. Frits Rasp, die de hoofdrol vervult, geeft in scherpe typeering blijk van 'zijn kunnen, maar hij is lang niet de eenige, die in „De Klauw" op den voorgrond treedt. We noe men nog slechts Charlotta Susa en Hans Rühmann. Van den inhoud van het stuk zullen we dezen keer eens niet meer vertellen, om de spanning tot het laatste moment te bewa ren, vooral omdat pas heelemaal aan het slot van de film de ontknooping volgt. Vooraf gaat, na het Polygoon- en Ufa- nieuws, de klucht ,,'n Vriendendienst", vol vroolijke, dwaze situaties. DE OESTERPRINSES, Victoria-Theater, Een zeer geslaagde operette-film, deze Oesterprinses, die op buitengewoon aan trekkelijke'wijze in beeld brengt de geschie denis van Lilli Dupont, het jonge zange resje, dat eerst bij vergissing te Parijs de betrekking van oester-oevreuse krijgt in filiaal 25 van de Oesterkoning van Muien, die op een fraaie villa in Holland woont. Het geheele personeel is weldra verliefd op Lilli, tot de barkeeper op het idee komt te vertellen, dat Lilli, de oesterprinses is, de dochter van van Muien. De dwaze auteur regisseur Lucien Mercour, die als een wer velwind door de geheele operette heen loopt, volgt Lilli naar Holland als zij daar heen gaat om haar z.g. vader te zoeken. De meest vermakelijke en verrassende situaties zijn van dit alles op het landgoed van van Muien het gevolg, vooral als de kamerdie naar voor Lilli's vader moet doorgaan en de jeugdige van Muien, die in 't geheel geen familie van Lilli is, als de secretaris Hen drik optreedt. Maar de verwarringen wor den nog grooter als Lilli en Hendrik ver liefd op elkaar worden, Lucien Mercour geld krijgt voor de Oesterrevue, waarvan hij altijd gedroomd heeft, Lilly naar Parijs vlucht, Hendrik daar ook heen gaat, doch tenslotte de opvoering van de revue een alleraardigste ontknooping brengt. Het succes van deze film is niet alleen te danken aan de aardige geschiedenis en de mooie opnamen, maar ook aan de muziek van Robert Stolz en het uitstekende spel der hoofdvertolkers. Gusti Wolf, de pittige blonde actrice met de donkere oogen, maakt een zeer geslaagd debuut in de titelrol. Zij heeft de rol van van Lilli op bijzondere aantrekkelijke wijze gespeeld. Ook Hermann Thimig als van Muien was weer uitstekend, terwijl Theo Linger, de figuur van den dwazen Lucien alle recht deed wedervaren. Heinz Salfner als de kamerdienaar, Harald Paulsen als de barkeeper en Oscar Sima werkten op bij zondere wijze mede tot het welslagen van deze Oesterprinses, die een bezoek meer dan waard is. Een paar zeer boeiende journaals, Ufa en Holl. Nieuws gingen aan het hoofdnummer vooraf. klagen, en thuis vond je nog even een groore nieuwe rol, die er aanstaanden Zaterdag in moest Dat nooit, dacht je opgewonden ik doe 't eenvoudig niet. En met een zak vol grieven ging je naar boven. „Maar nog vóór je geklopt had, verwel komde meneer Van Lier je met beide han den tegelijk en met 't liefste gezicht van de wereld: „Wel, kind, bèn je daar nu? En ben je dan niet doodmoe. Toe, ga nu eens lekker zitten in dien leunstoel en vertel me dan eens hoe je 't gehad hebt Zwaar ge weest, hè? Kind, 't. is te begrijpen Zoo wist hij je volkomen te ontwapenen. Was je dan na een half uurtje weer beneden, dan had je geen grief geloosd en je had zon der eenig bezwaar ook nog op je genomen Zaterdag die zware rol uit te brengen Want je was heelemaal niet moe en met boos meer. Je wist alleen maar, dat die oude meneer Van Lier zoo'n allerliefste man was En zagen we bij de première die groote witte borst van hem in de zijloge, dan waren alle artisten als geëlectriseerd In de drie jaren bij hem heb ik 't béste van mezelf gegeven en 't hardste gezappeld, zóó als nooit in mijn toch wel altijd zwaar sjouwerige leven „Maar als u hier over schrijven wilt, dan spijt 't me dat ik u geen griezeligheden heb kunnen vertellen. Want de menschen willen nu eenmaal dat elke comediant hier of daar als zuigeling met een boteram onder 'n boom is gevonden en als 'n soort zigeuner in een woonwagen opgegroeid, 't Is Voor de lezers wel jammer, want stellig is 't veel boeiender. Maar als 't nu eenmaal niet zoo is, ken je toch niet vertellen, dat je in je jeugd gebedeld hebt, geslagen bent en op bloote voetjes langs de straat hebt moeten loopen snorren van honger Maar nee, ik heb zelfs nooit onder den blooten hemel behoeven te slapen Hoe zeer 't mij spijt voor u en uw verhaal Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7