DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I De betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. Het Duitsche legeroericht. Het Italiaanschlegerbericht De taak van het Fransche opperste gerechtshot. Duitsche strooibiljetten boven Engeland. Het Duitsche frontbericht. Brooddistributie. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE C0URAN1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 183 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Maandag 5 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Japan en Nederlandsch Indië. Naar Domei meldt zal minister-president Konoye heden den vroegeren minister van koloniën, generaal Koiso een onderhoud hebben over de betrekkingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië. Van het resul taat van dt onderhoud zal de benoeming afhangen van Koiso tot buitengewoon ge zant en leider van een economische missie in Nederlandsch-Indië Koiso zal de op dracht hiertoe alleen aannemen, indien zijn .programma voor Nederlandsch-Indië, als een deel van de Japansche Zuidzee-poli- tiek", zonder beperkingen wordt aanvaard. Koiso heeft heden tegenover de pers ver klaard, dat Japan in de toekomst zijn be hoeften aan petroleum, tin, rubber enz. in Nederlandsch-Indië zal kunnen dekken en dat daarom een nauw aansluiten bij de Nederlandsch-Indische economie niet alleen een vraag van levensbelang is voor Japan, maar ook voor de geheele Oost-Aziatische levensruimte. Allereerst moet over de be trekkingen tot de mogendheden, die hierbij belang hebben, volledige opheldering wor den verschaft. Oliehaven gebombardeerd. Het operconmando der Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft op 3 Agustus ver kenningsvluchten gemaakt boven het zee gebied tusschen het Kanaal en de Hebri- den. In den nacht van drie op vier Augustus bestookten onze gevechtsvliegtuigen de oliehaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talrijke branden ^werden hierdoor veroorzaakt. Verder werdén luchtafweer- stellingen bij' Canday Island en Swansea aangevallen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van drie op vier Augustus noord- en west- Duitschland binnen. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen, dan de laatste nachten, was de uisluitend aan militaire doelen aangerichte chade nog geringer dan tot dusverre. Vele bombardementen. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Onze escadrilles in Oost-Afrika hebben in den Soedan Erkowlt en 't vliegveld van Summit, waar een groote hanger in brand werd gestoken, gebombardeerd. Voorts is het kruispunt van spoorwegen te Haiya bestookt. In Kenya is ten zuiden van Vaija een autopark gebombardeerd. Bij het gevecht bij Debel heeft de vijand voor onze stellingen 64 dooden achtergela ten, onder wie drie officieren een vaandel van het zede bataillon, K. A. A. werd buit gemaakt. In Britsch Somaliland heeft men doel treffend de haven van Zeila gebombardeerd Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Een vijandelijke luchtaanval op de haven van Derna in Noord-Afrika veroor zaakte zeer lichte .schade. Een van onze duikbooten keerde niet op zijn basis terug. ENGELAND PUBLICEERT GEEN ITALIAANSCHE OF DUITSCHE DUIKBOOTVEjJLIEZEN MEER. Volgens mededeelingen uit Londen zal het Britsche ministerie van marine in de toekomst geen nieuwe berichten over ver nietiging van Duitsche of Italiaansche duik booten meer publiceeren. Naar aanleiding hiervan schrijft de Ber liner Börsenzeitung dat in werkelijkheid de voornaamste oorzaak voor dit opmerkelijke afzien van de dagelijksche overwinningsbe- richten is, dat men de cijfers van de be weerde successen langzamerhand al te fan tastisch heeft opgevoerd. Ten slotte schrijft dit blad natuurlijk onderschat niemand in Duitschland of Italië de Engelsche afweer voor duikbooten, want het bedreigde eiland wendt alle strijdmiddelen aan, die maar te bedenken zijn om de actie der duikbooten op de verbindingslinies van het empire te verhinderen. Wij weten ook, dat de schit terende successen van onze duikbooten niet zonder verliezen verkregen worden. De verliezen zijn ook bij het afsluiten van af zonderlijke strijdperiodes van dezen oorlog geregeld in de legerberichten vermeld. Voor Churchill echter is het een boos teeken, dat hij thans zelfs moet afzien van het geliefde gegoochel met cijfers over de zoogenaamde Britsche successen tegen de Duitsche duik booten. Churchill heeft dus niet de controle over de duikbooten gekregen, doch de duik booten controleeren thans de convooien van Churchill en wel met aanhoudenden suc cessen. Duitsche critiek. De wijze waarop talrijke Fransche bla den zich bezig houden met de taak van het nieuwe opperste gerechtshof is naar de meening van de Berliner Börsen-Zei- tung niet geschikt om de bewering te rechtvaardigen, dat er in Frankrijk een nieuwe geest waait. Men krijgt den indruk dat het voor de Franschen niet om een groote zuiveringsactie gaat, doch om de bestraffing van hen, wien het niet gelukt is het oucte doel van de Fransche poli dek, de vernietiging van Duitschland, door te zetten. Wanneer een blad als de Petit Journal zelfs beweert, dat Frankrijk voor de christelijke beschaving in den oorlog gegaan is „tegen een opvatting van mensch en maatschappij die door het heidendom geïnspireerd was", kan men slechts van echt Gallische onbeschaamd heid spreken en dan constateeren: wie de Franschen in dit zelfbedrog versterkt, be wijst hun en den vrede een zeer slechten dierst, want Duitschland heeft Frankrijk niet het leven geschonken, om als dank daarvoor den ouden Franschen haat, de oude beleedigingen en vijandelijke hate lijkheden te oogsten. DE LUCHTAANVALLEN OP DE BURGERBEVOLKING. In een radiotoespraak heeft Ansaldo, ae leider van de Italiaansche „Telegrafo", gis ter onder meer gezegd: „Terwijl de Duitsche en Italiaansche vlie gers met levensgevaar van iederen bom, om dalen bij het werpen van iederen bom, om hun doel nauwkeurig te kunnen zien en geen slachtoffers onder de burgerbevolking te maken, heeft men bij de Britsche vlie gers te doen met duidelijke misdadigers en piraten, die slechts des nachts wagen te ko men en dan nog van 5000 tot 6000 meter hoogte hun bommen willekeurig neerwer pen. De stelselmatig voortgezette Engel sche aanvallen op onverdedigde steden en plaatsen bewijzen ondubbelzinnig, dat Engeland het er op voorzien heeft 'de bur gerbevolking te verontrusten en in paniek stemming te brengen. Churchill en zijn kor- nuten hebben zich hierbij overigens gewel dig vergist. De betreurde slachtoffers van Keulen en Hannover kunnen evenmin als die van Palermo en Trapani den wil om te overwinnen, die in Duischland en Italië heerscht, ook maar eenigszins te verzwak ken. De Engelsche misdadigers hebben ech ter nog een tweede arglistig doel: zij wil len een reactie van de mogendheden der spil uitlokken en op die manier zoo moge lijk nog het Amerikaansche volk, dat in menging tot dusverre met klem heeft afge wezen, in den oorlog trekken. Tenslotte bewijzen deze wanhoopsdaden duidelijk, hoe slecht het met Engeland staat. Het staat thans in de geheele wereld volkomen geisoleerd. Het ziet daarom zijn laatste redding in bommen op de vreedza me burgerbevolking. Albions oude piraterij komt weer te voorschijn. Maar deze laatste stuiptrekingen van een wereldrijk zijn sla gen in de lucht, die in elk opzicht zonder resultaat blijven". JAPAN EN ENGELAND. De Japansche bladen slaan een ongewoon scherpen toon aan tegen Engeland, welks daden tegen Japansche onderdanen worden gebrandmerkt als „een gemeene wraak". De Tokio Asahi Sjimboen vermoedt, dat achter de arrestatie van de Londensche vertegenwoordigers van groote Japansche handelsconcerns bepaalde bedoelingen ver borgen gaan, welke verband houden met de relaties, welke deze concerns in Engeland en Amerika bezitten. Het blad eischt, dat de Japansche regeering tegenover Engeland zal handelen naar het beginsel „oog om oog, tand om tand". De Tokio Nitsji Nitsji bestempelt het Engelsche optreden als een provocatie en als een kenmerkende uiting van de gewelddadigheden van de heer- schende klasse in Engeland. Alleen reeds uit overwegingen van prestige dient Japan energiek terug te slaan, daar dit de eenige taal is, die Engeland verstaat. Uit Tokio wordt nog gemeld: Het is waarschijnlijk, dat Japan de on verwijlde vrijlating zal eischen van de Ja pansche onderdanen, die in Engeland zijn gearresteerd en tegelijkertijd alle in Enge land vertoevende Japansche staatsburgers, met uitzondering van de Japansche ambte naren, zal opdragen onmiddellijk naar Ja pan terug te reizen. Naar de meening van de „Osji Sjimboen" moet de Japansche am bassadeur in Londen onmiddellijk worden terug geroepen. Het Japansche volk zou het noch begrijpen, noch toelaten, indien de regeering in deze kwestie geen voet bij stuk houdt. „Wij zijn er van overtuigd zoo verklaart dit blad dat er geen andere weg is dan den ambassadeur terug te roepen en de diplomatieke betrekkingen met Groot-Britannië af te breken. Er worden leesportefeuilles van gemaakt. De „New York Times" meldt uit Londen, dat Duitsche strooibiljetten, die boven Enge land zijn uitgeworpen overal een levendige belangstelling hebben gaande gemaakt en dat deze biljetten terwijl van officieele zijde alles wordt gedaan om verspreiding hiervan te beletten door de bevolking ijverig worden verzameld en bestudeerd. Uit het bericht blijkt, dat zich zeer snel met deze biljetten een handel heeft ontwik keld en daar de nieuwshonger van de be volking, die over den waren toestand in het ongewisse wordt gelaten, nauwelijks kan worden bevredigd, zijn vooral werkloozen er oe overgegaan van deze strooibiljetten ware leesportefeuilles samen te stellen. EEN KLACHT VAN LLOYD GEORGE. In een artikel, verschenen in de Journal American, beklaagt Lloyd George zich over de „volkomen ongerechtvaardigde beper kingen van de persoonlijke vrijheid door de tegenwoordige Britsch». regeering". Deze regeering, zoo zegt hij, wordt dagelijks on verdraagzamer. DR. LEY SPREEKT TE KATTOWITZ. De rijksorganisatieleider, dr. Ley, heeft gisteravond in de grootste zaal van Katto- witz het woord gericht tot 70.000 personen, in een bijeenkomst van het Arbeidsfront waarop de eerste 46 vaandels der bedrijven van oostelijk opper-Silezië gewijd werden. Dr. Ley constateerde, dat dit gebied thans in hetzelfde rhytme van alle' andere rijks gouwen arbeidt. De maatregelen op het ge bied der sociale politie, die hij op bevel van den Führer in de afgeloopen jaren tot zegen van de werkende Duitschers heeft genomen, zullen na de Duitsche ovei winning voltooid v/orden in een omvang als de wereld nooit heeft gezien. BESTRIJDING VAN DE VRIJMETSELARIJ IN FRANKRIJK. De Journal des Debats houdt zich naar aanleiding van het besluit der Fransche regeering tot ontbinding der geheime orga nisaties bezig met den invloed der vrij metselarij in Frankrijk. Het blad schrijft, dat de vrijmetselarij overal vertegenwoor digers harer occulte wereld had, zoowel bij den minister-persident als bij de departe menten en de wetgevende vergadering. Zoo vereenigde zij alle macht in haar handen, althans in het verborgene. Zij maakte den staat dienstbaar aan anti-nationale en anti godsdienstige doeleinden. In Frankrijk was het haar grootste triomf, uit de school een haard van atheïsme en anti-milïtarisme ge- gemaakt te hebben. Wat de bladen zeggen. Het besluit van de regeering om de ge heime genootschappen te ontbinden, wordt door de Fransche dagbladen levendig toe gejuicht. Zij zien er een der voorwaarden voor een gezonde reorganisatie des lands in. De „Jour" schrijft: Frankrijk weet thans dat niets den chef van den staat kan stuiten in zijn wil om het land tot in de funda menten te vernieuwen. Vooral gaat het er om het beruchtste, oudste en gevaarlijkste der geheime genootschappen, de vrijmetse laarsloges, te ontbinden. Geen regime kan een staat in den staat dulden. In Frankrijk zijn de vrijmetselaars niet alleen een staat in den staat, maar de staat zelf geweest. ENGELAND EN DE BALTISCHE LANDEN. De Evening Standard bericht, dat de Britsche regeering de inlijving van de Bal- tische staten in de Sovjet-Unie nog niet heeft erkend. De gezanten dezer landen worden in Londen nog steeds als geaccre diteerde diplomaten behandeld. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. Ter gelegenheid van den verjaardag van het regime heeft Metaxas een proclamatie gericht tot het volk. Hij behandelt daarin o.m. de richtlijnen der buitenlandsche poli tiek, zeggende, dat Griekenland neutraal is gebleven en neutraal blijft. Verder geeft Metaxas een opsomming van de Grieksche krachten en omschrijft hij de positie des lands. Griekenland volgt loyaal een politiek van neutraliteit jegens de geheele wereld in de overtuiging, dat het op die wijze bijdraagt tot handhaving van den vrede, op zijn minst in den Balkansector. f VERONTWAARDIGING IN LONDEN OVER DE REDE VAN MOLOTOV. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet in Stockholm meldt aan zijn blad, dat men in Londen over de rede van Molotov verontwaardigd is, vooral omdat hij constateert, dat Engeland oorlog voert om de wereldheerschappij te verkrijgen. Engeland wordt ook in het Westen bedreigd. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft, zooals uit hèt legerbericht blijkt, het zwaarte punt van zijn optreden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche westkust, aan de Iersche zee en ten noorden daarvan tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden beschouwd. Hierbij valt echter op te merken, dat reeds voor de tegenactie in Noorwegen steden als Glas gow, Carlisle en Lancaster binnen het be reik van de Duitsche oorlogsvliegtuigen lagen en dat sindsdien het gevaar vanuit de lucht voor de westelijke havens van Engeland nog belangrijk is toegenomen. Voor een vlucht naar Glasgow hebben de strijdeenheden van de Duitsche luchtmacht bijvoorbeeld op het oogenblik nauwelijks meer dan twee uur noodig. Liverpool is in ongeveer 100 minuten te bereiken. Bristol ligt op een uur vliegen van de bases der Duitsche luchteenheden. Bedenkt men tenslotte nog, dat het korten tijd geleden aan een Duitsche duikboot is gelukt om, den sterken afweer ten spijt, met buitengewoon succes in de Iersche zee te opereeren, dan is het duidelijk, dat de steden en havens aan de Britsche west kust evenzeer worden bedreigd als de havens aan de zuid- en aan de oostkust. DUFF COOPER. De Sunday Pictorial stelt haar lezers de vraag, of zij de politiek van Duff Cooper goedkeuren. De vraag is als volgt ingekleed: „Duff Cooper ontvangt jaarlijks van de Britsche regeerin- 5000 pond sterling als minister van voorlichting. Gelooft ge, dat hij de geschikte man voor dezen post is? Gelieve te antwoorden met ja of neen". Vertegenwoordigers van het blad hebben reeds mondeling dezelfde vraag aan het pu bliek in hun kring gesteld. Een-en-zestig procent antwoordde ontkennend. DE BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De Londensche correspondent van de Pa ris Soir, Blanchard, publiceert eenige inte ressante bijzonderheden, die aangeven, in welke mate de Britsche scheepvaart van de zeeën verdwenen is. Op 19 Juli vertrok Blanchard met het personeel van de Fransche ambassade en een aantal andere landgenooten aan boord van het oude passagiersschip Orduna uit een Engelsche haven, om over Portugal naar Frankrijk terug te keeren. Twee dagen na het vertrek had hij langs de geheele zuidkust van Ierland geen enkel schip ge zien, dat naar Engeland voer of uit Enge land vertrokken was. Het eenige, dat de eenzaamheid der zee verbrak, was een ver laten reddingsboot. Pas bij de Portugeesche kust had men een paar visschersvaartuigen in het oog gekregen. DE AANSLUITING VAN LITAUEN BIJ DE SOVJET-UNIE. De Opperste Sovjet is Zaterdag weer bijeengekomen om het derde punt op de agenda" de aansluiting van Litauen bij de Sovjet-Unie, te behandelen. Allereerst las de Litausche minister president, Paleckis, de leider van de aan wezige Litausche delegatie, de verklaring voor van den Litauschen Sejm, waarbij de aansluiting aan de Sovjet-Unie wordt ge proclameerd. De Opperste Sovjet besloot: 1.) Het verzoek van de Litausche Sejm wordt door den hoogsten Sovjet aangeno men en de Litausche radenrepubliek wordt als „rechtsgelijke radenrepubliek" in het verband der Sovjet-Unie opgenomen. 2. Enkele gebieden van de Wit-Russische bondsrepubliek met overwegend Litausche bevolking zullen bij de Litausche bonds republiek worden ingelijfd. 3. Tusschen de Wit-Russische en de Li tausche bondsrepubliek zal de nieuwe ad ministratieve grens worden vastgesteld. 4. In de Litausche bondsrepubliek zullen verkiezingen voor den hoogsten Sovjet worden gehouden. 5. Het presidium van den hoogsten Sov jet zal den datum voor de verkiezingen in de Litausche bondsrepubliek bepalen. Gister, Zondag, werd geen vergadering van den hoogsten Sovjet gehouden. Het vierde punt op de agenda, n.l. de aansluiting van Letland bij de Sovjet-Unie, zal in de eerstvolgende vergadering van den hoogsten Soviet, die vandaag wordt ge houden, worden behandeld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van 5 Augustus tot en met 11 Augustus a.s. de met „91" tot en met „100" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koo- pen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 11 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nóg tot en met 15 Augustus a.s. geldig. DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE REDE VAN MOLOTOV. Onder het opschrift: „De as er; de Sovjet- Unie" schrijft de Messaggero o.a.: De rede van Molotov beteekent een nieuwe neder laag voor de Britsche politiek, welke tot gisteren hoopte, dat Moskou zijn houding zou wijzigen, en zelfs meende de gewensch- te nieuwe oriënteering te kunnen provocee- ren door middel van intriges, die blijk ge ven van een achterlijke gezindheid. Moskou blijft stevig op zijn standpunt staan en heeft geen reden om ze te herzien. Wat Italië be treft, het constateert met voldoening de verklaringen van Molotov, vooral die betrek king hebben op de verbeterde betrekkingen tusschen beide landen. De rede van Molotov, zegt de Popoio Di Roma, heeft in alle landen een grooten weerklank gevonden, omdat de houding van Rusland voor en tijdens den oorlog altijd 'n beweegreden gevormd heeft voor verschil lende illusie en verwachtingen. Doch thans is alles opgehelderd en voor zoover men kan waarnemen in 'n zuiver anti-Britsehen geest. Molotov heeft de solidie der betrek kingen tusschen Rusland en Duitschland bevestigd, terwijl men hetzelfde niet kan zeggen van de betrekkingen tusschen Enge land en Rusland. Molotov heeft ook gespro ken over Italië en gewezen op de verbete ring in de betrekingen tusschen Italië en Rusland. Wij kunnen, besluit het blad, slechts nota nemen van die verstandige verklaring, omdat Italië, dat als eerste Sovjet-Rusland de jure heeft erkend, nooit de betrekkingen tusschen beide landen heeft verstoord. ENGELAND HEEFT GEBREK AAN VLIEGTUIGEN. De bekende vliegtuigconstructeur en uit vinder Grover Löning uit Litchfield in Connecticut heeft een lezing gehouden voor studenten aan de Columbia-Universiteit. Hij zeide, dat Engeland voor een doeltref fende verdediging van zijn lange kustlijn tegen aanvallen langs de geheele kust op te vliegtuigen te weinig heeft. Engeland bezit slechts 5000 toestellen. Het zou er 30.000 moeten hebben, waarvan 16.000 voortdu rend zouden moeten patrouilleeren om teg enaanvallen langs de geheele kust op te treden. Löning oefende vervolgens scherpe critiek op het luchtmachtprogramma der Amerikaansche regeering. SPLITSING VAN HET BRITSCHE DEPARTEMENT VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Volgens de „Sunday Express" zal het mi nisterie van binnenlandsche zaken zeer binnenkort gesplitst worden. De afdeeling voor binnenlandsche veiligheid zal worden afgescheiden, omdat* het een „geweldige taak" te vervullen heeft. Lloyd George in het kabinet? - De Londensche correspondent van Dagens Nyheter meldt, dat Lloyd George thans be reid is een post in het kabinet op zich te nemen. Chamberlain overweegt inderdaad af te treden. De minister van buitenland sche zaken, lord Halifax, zal waarschijnlijk door den liberaal Sinclair vervangen wor den. Spoorlijn PetrosawodskSuojaervi ge reed. - De 130 km. lange spoorlijn Petro sawodsk Suojaervi is dezer dagen gereed gekomen. Daarvoor is thans de hoofdstad van Sovjet Karelië, Petrosawodsk, met het door Finland aan de Sovjet-Unie afgestane gebied en daarmede ook met Viborg ver bonden. Engelsche vloot te Gibraltar terugge keerd. - Zaterdagavond laat is de Engelsche vloot, die eenige dagen geleden in Oostelijke richting was uitgeloopen, te Gibraltar terug gekeerd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1