Agenda £and= mJmit&mua £aatste AecicfUen De Friesche brug wordt voorloopig niet vervangen, OUDKARSPEL EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Maandag. VLUCHTHEUVEL GERAMD. Een van Alkmaar komende vrachtauto, die den Basserweg te Heerhugowaard in- zwenkte en daar om den ter plaatse aangebrachte vluchtheuvel moest heen rijden, nam de bocht te kort. Het ge volg was dat de zich op deze hoogte bevin dende installatie ter regeling van het nachtelijk verkeer tegen den grond gere den werd. LIJK VAN FRANSCHEN PILOOT OPGEHAALD. Zaterdagavond is een Texelsche vis- scherschuit vanuit de Waddenzee de haven van Oudeschild binnengeloopen met aan boord het in verregaanden staat van ont binding verkeerende lijk van een Fran- schen piloot. Het stoffelijk overschot zal vandaag op de algemeene begraafplaats te oudeschild (Texel) ter aarde worden be steld. GROOT WERK GEGUND. Aan M. J. van Hattum's havenwerken en W. Blankevoort Gzn.'s aanneembedrijf te Beverwijk is voor een bedrag van 197.800 door den Rijkswaterstaat ge gund het verbeteren van de haven van Delfzijl. 24 Juli vond van dit werk de aan besteding plaats, waarbij voornoemde heeren laagste inschrijvers waren. Ver meldenswaard is dat de hoogste inschrij ver 330.0C0 noteerde. KANAAL OUDKARSPEL—KOLHORN. Bij de op 1 Aug. j.l. gehouden aanbe steding van het maken van een kanaalvak Oudkarspel-Kolhorn, enzoovoorts was voor perceel b laagste inschrijver de heer J. J. Bosker te Wieringen met 8120. De gunning is aangehouden. DIFRENBESCHL. ..,1ING. Zwervend is aangetroffen een grijs-zwarte Bouvier-teef. Eigenaar of liefhebbers kun nen zich vervoegen tusschen 6.30 en 7.30 uur bij den heer C. Verwer, Inspecteur der Die renbescherming Baanstraat, Alkmaar. Op de Kaasmarkt is een klein zwart poes je zwervende aangetroffen. VERBOD VEEKOOP VAN TEXTIELPRODUCTEN. Ook van artikelen, die straks vrij van distributie zullen zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar maakt belanghebbende hande laren, winkeliers en venters er op opmerk zaam, dat vanaf 5 Augustus, t. en. m. 11 Aug. de verkoop van alle textielproducten is ver boden, derhalve ook van die textielproduc ten, welke bij de invoering van de distribu tie vrijgesteld zullen zijn. Zoo is het b.v. in deze week verboden te verkoopen: da- mes- en heerenhoeden, boorden en man chetten, garneering, lampekappen, para- pluies en parasols, kleeding voor kinderen beneden 3 jaar, regenjassen en regenman tels uit gummi vervaardigd, corsetten, bus tehouders, handschoenen, zwemkleeding, verduisteringsstof, handwerkkleeden, en -garnituren, enz. enz. Een uitzondering is slechts gemaakt voor sanitaire textielpro ducten (b.v. watten, verbandgaas, bandages, sluitlakens, elastieken knie- en enkelkousen enz.), pitten in petroleumbranders, poets doeken, poppenkleeding, en -speelgoed, klu wen en klossen touw. BOERDERIJ AFGBRAND. Zaterdagmiddag is de boerderij van den heer Wagemaker te Sijbekarspel een prooi der vlammen geworden. Waarschijnlijk moet hooibroei als oorzaak worden aan gemerkt. Men had reeds danig met broei te kampen gehad, daar „gespit" hooi op zolder, dosch en stallen lag gestapeld. Ook kan een z.g. vuurduivel de oorzaak ge weest zijn. De familie bestond uit 10 personen met dienstbode; hierbij bevond zich nog een Rotterdammer, terwijl ongeveer een uur tevoren een familie uit Soesterberg, be staande uit 7 personen, zich bij de familie Wagemaker had gevoegd. Al met al stonden dus 19 personen dakloos. CABARET IN 'T GULDEN VLIES. Successen voor Bob Scholte e. a. 't Was gisteravond, het schitterende zomerweer ten spijt, vol in 't Gulden Vlies, waaruit mag blijken, dat Bob Scholte en de zijnen in onze stad vele vrienden hebben. En de velen, die den schouwburg vulden, hebben geen spijt gehad, want ze hebben naar hartelust genoten, gezellig meegezon gen en tenslotte het geheele gezelschap een ovatie gebracht! Tini Lavell opende het programma met eenige liedjes en een gezellig praatje en ze had het geluk, dat ze terstond contact had met de zaal, Liedjes noemen is niet noodig, omdat de meeste welbekend zijn dank zij de radio. Larette, de goochelaar, die een week ge leden hier ook optrad, oogstte ook nu weer veel succes met zijn nummers, het geen wel bleek uit de gespannen aandacht, waarmee men zijn verrichtingen volgde. En tenslotte Bob Scholte. Met meer dan gewoon applaus ontvangen, was de zanger al direct op volle toeren en het spreekt vanzelf, dat Scholte met zijn radio-liedjes een welverdiend succes oogstte. Ferry was de leider van het gezelschap en tevens conferencier en Mac Crafford zorgde voor het muzikale gedeelte (bege leiding, e.d.), terwijl hij tevens „zelf op trad" en met eenige soli een zeer dankbaar aplaus oogstte. B. en W. schrijven in bijlage No. 68; Bij brief van 19 Juli j.l., heeft de Secre taris-Generaal, wnd. Hoofd van het Depar tement van Sociale Zaken ons medegedeeld, dat hij in verband met de gewijzigde om standigheden de uitvoering van het plan tot vervanging van de Friesche brug niet ver antwoord acht. De Secretaris-Generaal heeft daarbij mede overwogen, dat de hier te lande beschikbare materialen thans slechts mogen worden gebruikt voor hoogst nood zakelijke werken en voor werken, waarvan de uitvoering voor de toekomst een bijzon dere werkverruiming in zich houdt. Om deze redenen' is het toegekende crediet van 118.000 weder teruggenomen. Bij besluit van Uwe Vergadering van 3 Augustus 1939, nr. 10, werd medewerking verleend ten behoeve van de vervanging van de Friesche brug door een nieuwe aan de eischen van het tegenwoordige verkeer voldoende brug volgens door den Rijks waterstaat in overleg met het Werkfonds te maken plannen. Ter uitvoering van dit werk werd aan het Rijk een bijdrage ver leend van 40 pCt. der kosten, welke bij drage geraamd werd op 118.000 terwul tegelijkertijd tot het aangaan van een geld- leening tot dit bedrag met den Staat der Nederlanden werd besloten. Nu het crediet niet meer voor de ge meente beschikbaar is, zien wij ons ge noopt Uwe Vergadering voor te stellen Uw besluit van 3 Augustus 1939, nr. 10, sub I, II en III in te trekken. In de raadszitting van 3 Augustus van het vorig jaar hebben B. en W. den Raad voor gesteld over te gaan tot de uitvoering van een nieuwe brug ter vervanging van de Friesche brug door den Rijkswaterstaat, welke begroot is op 345.000, de gevraagde medewerking te verleenen door 40 bij te dragen en hiervoor met het Rijk een lee- ningsovereenkomst van 118.000 aan te gaan. De Raad heeft dat voorstel met alge meene stemmen aangenomen, nadat de bur gemeester Den Raad met het behaalde suc ces had gelukgewenscht. Het besluit, dat ook in 'de gemeente met instemming begroet werd, is thans weer ongedaan gemaakt. De onpractische en voor het moderne verkeer veel te smal geworden Friesche brug, waarbij men destijds de ge legenheid tot practische verbetering onge bruikt liet, zal dus voor onafzienbaren tijd nog een ernstig verkeersobstakel blijven. Het is vanzelfsprekend, dat er bij den op bouw in ons land tallooze objecten zijn, die vóór moeten gaan en dat, mede in verband met de weinige bouwmaterialen die daar voor beschikbaar zijn, veranderingen en verbeteringen van bestaande werken tot later moeten worden uitgesteld. Wat dit betreft, mag men in Alkmaar al dankbaar zijn, dat de kerkrestauratie althans gten stagnatie zal ondervinden. Maar toch er is reeds zooveel jaar over de Friesche brug geklaagd, er zijn zoo vele vergeefsche pogingen gedaan daarin verbetering te brengen, dat het voor Alk maar een ernstige tegenslag is, dat de einde lijk met het Rijk getroffen overeenkomst thans weer te niet moet worden gedaan. GESLAAGD. De dames M. W. Porte te Alkmaar en E. M. Stumpel te Hoorn zijn te Den Haag geslaagd voor de akte teekenen 1. o. Voor het op 1 Aug. gehouden examen voor stenografie en machineschrijven slaagden; voor dipl. A. (machineschrijven): de dames M. E. Slijkerman te Warmenhuizen, C. C. Bargman en T. Tuinman te Bergen en de heeren J. J. Bos en N. P. de Graaf te Alkmaar en C. J. Bruin te Bergen; voor dipl. B. (stenografie) de dames M. E. Slijkerman te Warmenhuizen en C. C. Bargman te Bergen. DE PRIJZEN DER EIGENHEIMERS. De prijzen van de Eigenheimers zijn, nu hiervoor geer minimumprijs meer geldt, zeer gedaald, waardoor niet meer van een loonende teelt gesproken kan worden. Er worden pogingen aangewend, om voor de op tuinbouwteeltvergunning geteelde Eigenheimers een minimumprijs vastge steld te krijgen. EEN KWART EEUW BURGEMEESTER. Den 13den Aug. a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer D. Stam werd geïn stalleerd als burgemeester van de gemeen ten Oudendijk en Beets, nadat hij op 27 Juli te voren als zoodanig was benoemd in op volging van zijn vader, die bijna 23 jaar het ambt had vervuld en afgetreden was om gezondheidsredenen. Naast het burge meesterschap vervult hij ook de functie van ambtenaar van den burgerlijken stand. Hij toonde steeds zeer groote belangstel ling voor het vereenigingsleven in zijn ge meenten en in de meeste ervan vervult hij dan ook een bestuursfunctie, van vele is hij voorzitter. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR HANDELSSCHOOL. In bijlage No. 67 schrijven B. en W.: Uwe vergadering benoemde bij besluit van 31 December j.l., Nr. 4, tot tijdelijk leeraar in lichamelijke oefening aan de Handelsschool alhier, uiterlijk tot en met 31 Augustus a.s., den heer W. J. Bruinvis. De directeur der school geeft bij zijn voor U ter inzage liggenden brief dd. 26 Juni j.l. in overweging den heer Bruinvis opnieuw tijdelijk te benoemen, thans voor den duur van het schooljaar 1940/1941. De Secretaris-Generaal waarnemend Hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft de be treffende voordracht goedgekeurd, terwijl Tot en met Zondag 11 Aug., Oudegracht bij de Ridderstraat, museumschip Klein Artis. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Drie verliefde vrijgezellen (kom.); hoofdrollen Theo Dingen, Gusti Hesber, Hermann Thimig en Hars Holt. Toegang bo ven 18 jaar. Op het tooneel iederen avond The Rhythm Sheiks. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De klauw (sens.); hoofdrol Frits Rasp. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur; hoofdnummer Twee werelden (rom.-dram.); hoofdrollen Kathe Gold, Carl Ludwig Diehl, L. Kon- stantijn, Fr. Schafheitlin. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Oesterprinses (oper'tte); hoofdrol Gusti Wolf, Hermann Thimig, Theo Lingen. Toe gang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 6 Augustus. 2:30 uur, 't Gulden Vlies, kindermiddag o.l.v. Jacob Hamel; o.a. optreden goochelaar Davola. de betrokken Inspecteur van- en de Com missie van toezicht op het Middelbaar On derwijs zich daarmede kunnen vereenigen. Wij stellen Uwe Vergadering vóór den heer W. J. Bruinvis opnieuw te benoemen tot tijdelijk leeraar in lichamelijke oefening aan de Handelsschool, thans voor het tijd vak van 1 September 1940 tot en met 31 Augustus 1941. BENOEMD. Tot hoofd van de Montessorischool te Deventer is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd mej. J. W. Broeder, alhier. DE AUTOBOTSING TE LIMMEN. Eén der gewonden overleden. Een der slachtoffers van de autobotsing te Limmen, de jongste' der twee Neder- landsche, de 29-jarige Jb. Koning uit Hee msted<is Zaterdag aan de opge- loopen verwondingen overleden. De toe stand van zijn neef, den anderer gewonde, is nog ernstig, maar gaat toch iets vooruit. VERLAGING MAXIMUM DER VER GUNNINGEN VOOR DEN KLEIN HANDEL IN STERKEN DRANK. B. en W. schrijven in bijlage no. 66: Op grond van de artikelen 6, le lid en 40, 2e lid der Drankwet (Stbl. 1931 nr. 476) kan de Kroon telkens om de 5 jaren, op voorstel van den Gemeenteraad, Gede puteerde Staten gehoord, voor een ge meente een verlaging van het maximum der vergunningen en der verloven A vast stellen en een daartoe genomen besluit intrekken of wijzigen. Op 's Raads voorstel is voor deze gemeente het maximum der vergunningen bepaald op 50 en het maximum der verloven A op 68. Met betrekking tot het maximum der vergunningen en der verloven A zal de Raad dit jaar wederom een voorstel kun nen doen. Ten aanzien van een eventueele verdere verlaging van het maximum der verloven A kan dit jaar geen voorstel worden gedaan, aangezien de bij artikel 74, 5e lid der Drankwet (Stbl. 1931 nr. 476) toegelaten verlaging van dit maxi mum reeds bij het bovengenoemde Kon. besluit van 13 December 193 nr. 9 is be reikt. Het aantal vergunningen bedraagt thans 66, het aantal verloven 68. Gerekend naar het aantal inwoners op 1 Januari 1940 zouden er in de gemeente mogen zijn 82 vergunningen en een gelijk aantal verlo ven. Naar onze meening is er geen aanleiding te bevorderen, dat het maximum der ver gunningen opnieuw wordt verlaagd. Blij kens het voor Uwe vergadering ter inzage gelegd rapport van den Commissaris van Politie, is het drankmisbruik in deze ge meente van betrekkelijk weinig beteeke- nis. Bovendien treedt er door den groei der bevolking, verhoudingsgewijo, toch reeds een verlaging in wanneer het maxi mum der vergunningen op 50 bepaald blijft. B. en W. geven den raad mitsdien in overweging dit jaar, met betrekking tot de verlaging van het maximum der ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank en der verloven A, geen voorstel te doen. TWEEDE VLUCHT KOOLGALMUG TEN EINDE. De plantenziektenkundige dienst deelt mede: „De tweede vlucht van de koolgal- mug is ten eine en de bespuiting kan dus worden gestaakt. Daar er nog heel wat kool, voornamelijk bloemkool, pas voor kort geplant is, zal er ook voor de derde vlucht nog een waarschuwing worden uit gezonden." WIJZIGING EXPORTVOORSCHRIFTEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Bij de veilingen is een circulaire van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ontvangen, waarin andere voorschriften zijn vermeld t.a.v. den export van bepaalde producten. Waschpeen, gewasschen breekpeen, pronk- boonen, meloenen, kroten, zilveruien, gele nep, peren, appelen, druiven en pruimen komen thans slechts voor export naar Duitschland in aanmerking, wanneer hier voor bestellingen aanwezig zijn. Deze pro ducten worden dus niet meer voor rekening van de Centrale naar Duitschland geëxpor teerd. Ten aanzien van de kwaliteit wordt bij de gewasschen breekpeen vermeld, dat hier onder is te verstaan schoon gewasschen peen in de sorteering A van 50 tot 250 gram per stuk, vrij van vertakte en gescheurde exemplaren en vrij van vuur. Onder stam slaboonen, witte zonder draad, vallen de enkele en dubbele prin- cesseboonen zonder draad met een witte zaadboon. Onder stamslaboonen, witte met draad, vallen de enkele en dubbele prin- cesseboonen met draad met een witte zaad boon. Onder bonte stamslaboonen worden ver staan alle stamboonen met gekleurde zaad- boonen zooals Wagenaars, Wasboonen, bonte Hinrichs Reuzen, Rattekeutels, enz. Stamsnijboonen worden voor export naar Duitschland niet aangenomen. Van ronde bieten komen alleen in aan merking voor export de bieten met een doorsnede van 610 cm. De pruimen worden in twee groepen in gedeeld. Onder groep A vallen alle soorten welke niet in groep B worden genoemd, die bestaat uit de Varkenspruimen, de Krozen, zure Kwetsen, Marbelanen, Okkelanen en soortgelijke variëteiten. Minimumprijzen verlaagd. In de minimumprijs voor de tomaten is weer verlaagd met 1 per 100 kg tot 12 per 100 kg. Dit betreft de A, B en C-toma- ten. Voor CC is de minimumprijs verlaagd van 11 tot 8.50. De minimumprijs voor stamslaboonen is voor witte zonder draad verminderd van 10 tot 9.50 per 100 kg, die van witte met draad van 9 tot 8. Voor de bonte sla boonen is voor de eerste maal Sen mini mumprijs vastgesteld van 6 per 100 kg. Stokboonen, zoowel sla-, snij- als spekboo- nen, zijn verlaagd van 12 tot 11 per 100 kg. Kroten bleven gehandhaafd op 2.50 per 100 kg, zilvernep op 8, terwijl voor gele nep een minimumprijs is vastgesteld van 4 per 100 kg. Stokdruiven zullen nu niet lager dan 55 per 100 kg kunnen opbrengen. Dit was de vorige week 60. De koolprijzen zijn dezelfde gebleven. Roode kool tot en met 3 kg staat op 3 per 100 kg, de grootere sorteeringen op 2. De gele kool is gehandhaafd op 3, de vroege witte kool op 2 per 100 kg. Alle soorten komkommers, bloemkool en wasch- en breekpeen hebben dezelfde mini mum-exportprijzen behouden. Nederlandsche Tuindersbond. De afdeeling Oudkarspel van den Neder- landschen Tuindersbond vergaderde Zater dagavond in het Huis de Brederode, onder leiding van den heer N. Kaan. De voorziter wees in zijn openngswoord op hetgeen in den tijd tusschen deze en de vorige vergadering is gebeurd, waarbij de vooruitzichten voor den tuinbouw zijn gewij zigd. Hoewel er moeilijk een oordeel over te vellen is, hoe een en ander zich zal ontwik kelen. Hij besprak de wijzigingen, welke in de prijsvorming zijn aangebracht. De prijzen zelf beoordeelde spr. niet. De kans is groot, dat de bedrijven nu op een solieder basis ge grondvest zullen worden. De vaste lasten, de erfenis van de crisis, zijn voor den tuinbouw een zwaar juk, waardoor de tuinders niet die resultaten zul len hebben van de vastgestelde redelijke prijzen, welke zij zouden hebben, als de vas te lasten waren opgeruimd. Hoewel de prij zen zijn vastgesteld, zonder dat rekening is gehouden met den oogst, heeft men, dank zij den goeden oogst, een redelijke opbrengst van de vroege aardappelen gehad; men zit thans nog met het risico der aardappelziekte. Spr. verwachtte, dat de -oogst van de kool niet groot zal zijn. Naar aanleiding van de notulen werd ge ïnformeerd naar den stand der arbitrage over het arbeidscontract. Hierop werd ge antwoord, dat hierover nog niets is ontvan gen. In de naburige gemeenten zijn wel al oproepingen gedaan. De heer L. Kalverdijk bracht verslag uit van een vergadering welke is gehouden over de vaststelling van de prijzen voor de peul- vrucnten, met andere organisaties. In deze vergadering is voornamelijk gesproken over de tuinbouw-erwten, die meestal van betere kwaliteit zijn en beter uitgezocht worden dan de landbouw-erwten. Voor deze extra-kwa liteit wilde men trachten een beteren prijs te verkrijgen. Ook werd gesproken over de erwten, wel ke indertijd reeds door de kweekers ver kocht zijn en welke nu nogmaals zullen moe ten worden geleverd aan de Ned. Akker bouw Centrale. Dit blijkt op een misver stand te berusten. De erwten zijn toen vrij gegeven door de L C O, maar dit blijkt niet officieel van de Ned. Akkerbouw Centrale te zijn afgekomen. Toch zijn de erwten met vervoerbewiis verkocht. Hiervan zullen de genen, die thans een aanschrijving van de Ned. Akkerbouw Centrale hebben ontvan gen, mededeeling doen. De toestand in den tuinbouw werd hierna breedvoerig besproken. De voorziter ging na der in op de vroege aardappelcampagne. Een groot deel van de aardappelen is nog niet verkocht. De tuinders hebben hierdoor nog weinig geld in handen gekregen. De poot- aardappelprijzen zijn ook niet meegevallen. In vergelijking met de prijzen van de con sumptieaardappelen zouden deze hooger moeten zijn. Er wordt aangedrongen op na koming van de verplichtingen, maar de be drijven moeten daartoe toch in staat gesteld worden. De blauwe Eigenheimers brengen te lage prijzen op, nu ze vrijgegeven zijn, terwijl de erwten ook hun moeilijkheden bij aflevering en betaling geven. Eveneens dient aandacht te worden besteed aan de winterkool, aangezien er, evenals met de aardappelen, wel een aanvoerregeling zal moeten worden getroffen. Wanneer bij de vaststelling der minimum prijzen voor de vroege aardappelen reke ning is gehouden met den beteren oogst dan is dit niet juist, want bij misoogsten wordt ook geen rekening gehouden met de hieruit voortvloeiende schade. Het verschil tusschen goedgekeurde en consumptie aardappelen van 0.50 per 100 kg vond de heer de Boer te gering voor dit prima pro duct. Het zou nuttig zijn, een centrale ver kooporganisatie te stichten voor de poot- aardappelen. Er zijn nu verscheidene tuin ders, die met de prijzen knoeien en geen rekening houden met het algemeen belang. De voorzitter beaamde dit. Jammer, dat er in de tuinderswereld te weinig eenheid is. De wenschelijkheid van een centralen verkoop werd nog door eenige heeren be sproken, waarbij de heer D. Wonder de wenschelijkheid bepleitte, dat dan de land bouw- en de tuinbouwaardappelen hierin werden ondergebracht en de heer L. Kal verdijk de schuld van het minder goed ver loop van den verkoop weet aan het niet goed functioneeren van de regeling. Vervolgens kwam het werk der organisa tie in bespreking. De voorzitter wees op het groote nut van samenwerking, opdat de tuinbouw wat betreft de belooning van zijn arbeid, op het peil wordt gebracht, waar hij behoort. Het oogstrisico werd vervolgens nog maals besproken, waarbij de noodzakelijk heid naar voren kwam, dat de organisatie zou ijveren voor een beteren prijs'voor de producten. Op de wenschelijkheid, dat de periodieke verhoogingen van de koolprijzen sneller op elkaar zullen volgen is reeds meermalen gewezen. Nadat de fusie-pogingen nader waren toe gelicht, werd bij de rondvraag de ziekte in de aardappelen besproken. Op het gebruik van goedgekeurd pootgoed drong meer dan één spreker aan. De heer Borst wilde aanvragen bij poli tieverordening een verbouwverbod in te stellen voor de blauwe aardappelen. Hierover zal in de vergadering van de tuinbouwvereeniging De Eendracht worden gesproken. Via de Provinciale Commissie zal getracht worden, petroleum beschikbaar te krijgen voor het verwarmen van de koolschuren tijdens de wintermaanden. (Ongecorrigeerd.) AANTAL RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg einde Juni j.l. 1.086.513, het aantal aangeslotenen op radio-distributie-inrich tingen bedroeg op dien datum 326.585, zoo dat een totaal aantal van 1.413.098 luiste raars, of pl.m. 160 op 1000 inwoners is gere gistreerd. VALUTAKOERSEN NEDERLANDSCHE BANK OP 5 AUGUSTUS Valuta's,: (schriftelijke en tel. transacties) New-York 1.88 3/16 - 1.889/16, Berlijn 75.28 - 75.43, Brussel 30.11 - 30.17, Helsinki 3.81 - 3.82, Stockholm 44.81 - 44.90, Zürich 42.72 - 42.81. Bankpapier: New-York 1.86)4 - 1-90 1/4 Brussel 30.08 - 30.20, Stockholm 44.76 - 44.94, Zürich 42.67 - 42.86. EEN RADIOREDE VAN KARDINAAL HINSLEY Kardinaal Hinsley, de aartsbisschop van Westminster, heeft Zondagavond in een ra diorede o. a. gezegd: Er zijn schrijvers, die wijzen op de onge rechtigheden, welke Engeland in vroeger eeuwen bedreven heeft, op zijn aanvallen en veroveringen. Volkomen juist, aldus de kar dinaal, Engeland is niet vrij van schuld, maar ook niet degenen, die van Engeland kwaad spreken. Waardig, of onwaardig, En geland bevindt zich aan de zijde van de waarheid en gerechtigheid in dit conflict. Engeland verdedigt het leven en de vrij heid van alle volkeren, groot of klein, mach tig of zwak en het lijkt mij een slecht argu ment th?ns de oude zonden van Engeland weer op te diepen. Ik beschouw dit conflict als den grooten strijd tusschen licht en duis ternis, en wanneer ik zeg, dat deze oorlog in zijn diepsten zin de verdediging van de Christelijke beschaving beteekent, dan be doel ik daarmede niet, dat het wenschelijk is de tegenwoordige ordening te handhaven. Er is zeer veel, dat voor een radicale verbe tering spreekt van de huidige toestanden op sociaal, economisch en politiek gebied in Groot-Brittannië en in Europa. De Duitsche pers over de rede. De Duitsche bladen bespreken de rede van den aartsbisschop van Westminster, kardi naal Hinsley. Alle bladen kenmerken deze rede als een nieuw bewijs, dat zelfs vooraan staande geestelijken van de Engelsche staats kerk niet als dienaren Gods werken, doch in het belang van het plutocratische stelsel niet voor leugen en ophitsing terugschrikken. Voor den Engelschen aartsbisschop, zoo schrijft b. v. Der Mont.ag, is datgene, waar voor de regeerders in Londen zijn losgebro ken, de handhaving van de plutocratie en de poging het Duitsche volk te vernietigen, een goede zaak. In zijn rangorde van aardsche en goddelijke dingen, staan Britsche soldaten aan de zijde van engelen. „Strijdt als Chris telijke soldaten", roept hij hun toe. Voor hem zijn Britsche troepen dus Christelijke sol daten. Hun daden van geweld, plunderingen, roof en moord, zooals zij in Noorwegen, Neder land, België, Frankrijk, kortom overal, waar Engelschen in dezen oorlog aan de opper vlakte zijn verschenen, aan de orde van den dag waren, zijn uitdrukking van het Chris tendom, zooals de aartsbisschop van West- minster het verstaat. „Ge biedt weerstand aan den aanval van bruut geweld", zoo be weert de kardinaal. Wie heeft er aangeval len?, zoo vragen daartegenover de Duitsche bladen. Duitschland of Engeland? Wie heeft den oorlog verklaard? Wie heeft de vredes- hand van den Führer steeds weer afgewe zen? Wat Londen wil, zoo besluit Der Mon- tag, hebben zijn regeerders zoo dikwijls cy nisch toegegeven, dat op de schijnheilige verzekering van een Britschen aartsbisschop, volgens welke men alleen den rechtvaardi gen vrede wil, niemand meer inloopt. Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2