DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De spanning tusschen Engeland en Japan. Het conflict ziet er minder dreigend uit. Bijeenkomst van het Japansche kabtnet. Het Duitsche legerbericht. De Engelsche begrooting. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Ontevredenheid onder de Fransche troepen in En&eiand. Het voedsel wordt krap in Engeland. Het Italiaansch legerbericht Aanwijzingen voor den oorlog in Engeland, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbe'eüng voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 185 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 7 Augustus 1940 HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 142e Jaargang Het Japansche kabinet is gister bijeen gekomen onder voorzitterschap van den minister-president. De minister van buitén- landsche zaken, Matsoeoka, bracht verslag uit over den toestand, ontstaan door de ar restatie van Japanneezen in Engelsche ge bieden. Naar de bladen melden heeft het kabinet besloten scherpe maatregelen te nemen, wanneer Engeland de Japansche eischen niet inwilligt. Voor de bijeenkomst hebben Konoje en de minister van oorlog, Tojo, een langdurig onderhoud gehad. Intusschen nemen de anti-Britsche betoo gingen toe. Het gemeentebestuur van Tokio heeft de vertegenwoordigers van 120 steden uitgenoodigd, gezamenlijk te confereeren en een besluit te nemen over de houding, die tegenover Engeland moet worden aan genomen. De Groot-Japansche Jeugdpartij heeft het ministerie van oorlog den wensch kenbaar gemaakt, dat Japan tegenover En geland op zijn standpunt blijft staan. De bond vai», burgers te Tokio zal op 12 Augustus een anti-Engelsche massa-demonstratie houden. Volgens Domei heeft Matsoeoka in de bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat het ministerie van buitenlandsche zaken de Britsche regeering een mededeeling heeft doen toekomen over het Japansche stand punt ten aanzien van de arrestatie van Ja panneezen in het Britsche rijk. Deze arrestaties worden „ontoelaatbaar" genoemd. Japan zal zijn verdere houding af hankelijk doen zijn van de wijze, waarop Engeland in het vervolg optreedt. De Engelsche spionnage. DeHotsji Sjimboen roept het Ja pansche volk op om de autoriteiten te steu nen bij het onderdrukken van de Engelsche spionnage. Als noodzakelijk beschouwt het blad de arrestatie van den leider van het Engelsche ministerie van propaganda in het Verre Oosten, Redman. Bovendien eischt het blad dat alle scholen, die door Enge land, Frankrijk of de Ver. Staten worden onderhouden, of onder hun invloed staan, v/orden gesloten. Craigie bij Matsoeoka. De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft gistermiddag een onderhoud van meer dan een uur met den minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, gehad. Volgens Domei heeft het onderhoud, dat betrekking had op de arrestatie van Japan neezen door de Britsche autoriteiten, een rustig verloop gehad. De in Japan gearresteerde Engelschen. Naar de Japan Times meldt, zijn enkele gearresteerde Engelschen in hun woningen teruggekeerd. Het arrestatiebevel blijft ech ter onverminderd van kracht. Engeland heeft sinds het uitbreken van den oorlog bijna een half mil- lioen ton scheepsruimte verloren. Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Een duikboot heeft drie gewapende vijan delijke koopvaardijschepen met in totaal 16.875 brt., die in een krachtig beveiligd convooi voeren, tot zinken gebracht. Op 5 Augustus is het boven het Kanaal herhaaldelijk tot luchtgevechten gekomen. Daarbij schoot een Duitschverkennings vliegtuig twee Britsche jaehttoestellen van het nieuwste type neer. Verder werden zes vijandelijke jachtvliegtuigen in gevecht met onze jagers neergehaald. In den nacht van vijf op zes Augustus vielen Duitsche vliegtuigen verscheidene Engelsche havens aan. Engelsche toestellen verschenen des nachts boven N.W. Duitschland en wierpen bommen neer. De aangerichte schade is ge ring. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Het totale resultaat van den handelsoor log tegen Engeland van af den aanvang van den oorlog tot 8 Juli 1940 is bekend gemaakt in het legerbericht van 12 Juli. In den tijd van 9 tot 31 Juli werd vijandelijke en den vijand nuttige scheepsruimte door duikboo- ten tot zinken gebracht met een inhoud van 344.174 ton. Oppervlaktestrijdkrachten boor den 98.500 ton in den grond. Bij deze getal len zijn de successen door mijnen niet op geteld, terwijl die juist den laatsten tijd in verhoogde mate zijn behaald, maar door den vijand zijn verzwegen. Zij worden bewezen door de herhaalde sluiting van vijandelijke havens en andere teekens. Door het luchtwapen werden tot zinken gebracht: aan oorlogsschepen 21.650 ton, aan koopvaardijschepen 215.000 brt. Beschadigd werden: aan oorlogsschepen 32.000 ton, aan koopvaardijschepen 328.000 brt. De totale scheepsverliezen, die den vijand van 9 tot 31 Juli zijn toegebracht, bedragen dus, zonder rekening te houden met de door mijnen behaalde successen en zonder daarbij de beschadige vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen op te tellen, 679.324 brt. De vijand heeft daarmede sedert het begin van den oorlog aan eigen of hem nuttige scheepsruimte verloren: door gevechtshandelingen der marine: 3.725.547 brt., door gevechtshandelingen der lucht macht 1.261.313 brt., in totaal 4.986.860 brt. Bovendien zijn door het luchtwapen sedert het begin van den oorlog koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van ongeveer 1millioen brt. beschadigd. GEBREK AAN STEENEN IN ENGELAND. Volgens de „New-York Times" maakt de Londensche „Daily Telegraph" melding van moeilijkheden om voldoende baksteenen voor het bouwen van schuilgelegenheden te verkrijgen. De vooroorlogsche invoer uit Nederland is afgesneden en de Engelsche steenbakkerijen kunnen aan de vraag niet voldoen. Daar komen nog moeilijkheden van het vervoer per spoor bij, daar de firma's wegens de maatregelen tot bezuini ging op benzine geen eigen vervoermidde len kunnen gebruiken. Een enorm tekort moet door nieuwe belastingen worden gedekt. Kingsley Wood, de kanselier van de schat kist, heeft gister in het Lagerhuis medege deeld, dat de uitgaven van den Staat 2.2 milliard pond sterling hooger zijn dan de ontvangsten. Dit tekort zal door nieuwe belastingen moeten worden gedekt. De in komstenbelasting bedraagt thans 8J4 shil ling per pond sterling, hetgeen de Daily Mail nog onvoldoende acht, daar naar de meening van het blad binnenkort vijftig procent van het inkomen als directe belas ting zou moeten worden opgebracht. Daar bij komt nog een verdere verhooging van de omzetbelasting, welke op alle gebruiks goederen betrekking heeft. Op kleeding- stukken, en schoeisel van betere kwaliteit, meubelen, beddengod, enz. komt voortaan 33 1/3 procent omzetbelasting. Op goedkoo- per kleedingstukken een zesde deel van de waarde. De kanselier van de schatkist Kingsley Wood gelooft, dat deze belasting 110 millioen pond sterling per jaar zal op brengen. Volgens den Londenschen correspondent vgn de New-York Herald Tribune, heeft de bond van Britsche industrieën verzocht, de nieuwe omzetbelasting niet te heffen van den groothandelsprijs, doch van den klein handelsprijs. Hierdoor zouden de reeds ont zaglijk veel duurder geworden verbruiks- artikelen nog meer in prijs stijgen. Hierte gen, aldus meent de Amerikaansche corres pondent, zou het Engelsche publiek in op stand komen. JAPAN EN ENGELAND. Volgens een communiqué van het Japan sche ministerie van oorlog zijn de leider van de organisatie van het leger des heils te To kio, benevens de secretaris-generaal en vijf andere officieren van 't leger des heils ge arresteerd onder verdenking van spionnage. De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard, dat het leger drasti sche maatregelen moet nemen tegen al de genen die onder den dekmantel der religie zich leenden voor spionnage of die indirect de spionnage begunstigden. Engelschen nemen post van Japansch schip in beslag. De Engelsche autoriteiten in Colombo hebben ondanks het scherpe protest van den gezagvoerder van het Japansche s.s. Argen tina Maroe 120 voor Zuid-Amerika bestem de postzakken in beslag genomen en slechts 17 daarvan na een nauwkeurig onderzoek weer teruggegeven. De Britsche autoriteiten verklaren volgens een telegram van den ka pitein, dat de overige post aan een later arriveerend Japansch stoomschip zal wor den overhandigd, aangezien een strenge censuur moet worden uitgevoerd. JOODSCHE TROEPEN IN ENGELAND. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britsche regeering heeft be sloten een Joodsche-Palestina-troep te vor men, die bij de geregelde Britsche strijd krachten zullen worden ingelijfd. Men is in Engeland bevreesd voor een masalen Duitschen aanval. De Columbia Broadcasting Company heeft Maandagavond in een bericht uit Lon den den angst bevestigd, die in verant woordelijke Britsche kringen heerscht over een massalen aanval van het Duitsche luchtwapen. Britsche regeeringskringen hebben, zoo verklaarde de spreker, het Britsche volk opnieuw gewaarschuwd, zich geen verkeerde voorstellingen te maken over de hevigheid van een Duitschen mas salen aanval. Het Duitsche luchtwapen heeft tot dusver in geen geval erg geleden, zoo wordt in de officieuze Britsche verkla ring gezegd, en het moreel van de Duitsche vliegers is, naar uit het gedrag van gevan gen genomen piloten blijkt, door de verlie zen geheel ongeschokt. Zij willen naar Frankrijk terugkeeren. De Londensche correspondent van de Na tional Broadcasting Company berichtte Maandagavond over een toenemende onte vredenheid onder de nog in Engeland aan wezige Fransche troepen. Deze troepen uit ten eenstemmig den wensch naar Frankrijk en dus in het burgerleven te mogen terug keeren, zoo verklaarde de correspondent, die daarop het vermoedeh uitsprak, dat de Franschen in Engeland ongeacht de krach tige Britsche propaganda er de voorkeur aan geven naar de nieuwsberichten in de Fransche taal die door den zender-Stutt- gart worden uitgezonden, te luisteren. Ten aanzien van de positie van de Gaulle zeide de correspondent tenslotte, dat hij nauwe lijks rekenen kan op de ondersteuning van welke Fransche kringen in Engeland dan ook en dat de weinige troepen, die hem ge geven zijn, voornamelijk zijn samengesteld uit tot Franschen genaturaliseerde Russen. EEN VERKLARING VAN MINISTER HULL. De uit Havana teruggekeerde Amerikaan sche minister van buitenl. zaken Cordell Huil heeft 'n formeele verklaring afgelegd, waarin hij de gevaren welke naar zijn mee ning de V.S. bedreigen, in de zwartste kleu ren schilderde en betoogde, dat deze geva ren onverwijld aan den dag zouden treden als het Amerikaansche volk zich er niet tegen wapende. In Havana, zoo verklaarde Huil, zijn o.a. alle Amerikaansche landen overeengeko men, dat passende voorbereidingen voor een verdediging van het Amerikaansche conti nent niet tijdig genoeg genomen kunnen worden, wil men het van buiten dreigende gevaar keeren. In Havana is men eenstem mig van meening geweest, dat een onver wijlde versterking noodig is van de solidi teit tot het verkrijgen van een continentale verdediging en tot het opstellen van con crete plannen voor alle 21 naties, in het be lang van den vrede op het westelijke half rond. Huil beweerde vervolgens, dat men het erover eens was geweest, dat, indien de vreedzame landen van Europa ter zelfver dediging op corporatieven grondslag geor ganiseerd waren geweest, hun positie gn die van Europa thans aanzienlijk anders ge weest zou zijn. De eenige veilige weg, aldus Huil, om te vermijden, dat Amerika door „de wilde destructieve krachten die thans in het buitenland aan het werk zijn" in ernsti ge moeilijkheden of in een oorlog betrok ken geraakt, is het voornemen zoodanig te bewapenen, dat deze krachten niet een deel van het westelijke halfrond durven aan te vallen. Ten slotte verzocht Huil eiken bur ger paraat te zijn om zich voor dit doel of fers te getroosten. In politieke kringen ver klaart men, dat president Roosevelt Hull tot deze rede heeft geïnspireerd. DE TERUGKEER VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De Belgische organisatie voor den terug keer van vluchtelingen deelt mede, dat dank zij de hulpvaardigheid van de Duit sche autoriteiten de terugkeer van vluchte lingen in versnelde mate kan geschieden. In totaal zijn tot dusver 100.000 Belgen naar hun woonsteden teruggebracht, waarvan alleen tusschen 25 en 29 Juli 38500. Naar de organisatie verder meedeelt, bevinden zich op het oogenblik altijd nog 5251000 Belgi sche vluchtelingen in zuid-Frankrijk. Daar de terugkeer, van vluchtelingen in het onbe zette gebied van Fransche zijde wordt be moeilijkt hebben de meeste Belgische ste den thans besloten om zelf het initiatief te nemen op den terugkeer van hun inwoners te bewerkstelligen. Zware straffen op het laten bederven van levens middelen. Dat de voedseltoestand in Engeland steeds moeilijker wordt, blijkt uit een verorde ning van den Britschen minster voor voed selvoorziening, welke Maandag a.s. in wer king zal treden. Op grond van deze veror dening worden hooge straffen gesteld op het laten bederven van levensmiddelen. Hij, die deze verordening overtreedt, kan ge straft worden met een gevangenisstraf van twee jaren of met een geldstraf van vele honderden ponden. De Engelsche voorraden aan middelen. levens- Met betrekking tot de Londensche berich ten over straffen op het verspillen van le vensmiddelen schrijft de New York Daily News: De verordening is het eerste resultaat van de „snuffelaars" van Duff Cooper, die on der de scherpste critiek van de pers me.t hun werk voortgaan. Berichten uit Londen hebben onlangs aangetoond, dat de Engel sche voorraden aan levensmiddelen veel geringer zijn dan de regeering toegeeft. De vooruitzichten op een aanvulling zijn met het oog op de verscherpte blokkade van Engeland niet rooskleurig. De minster van scheepvaart Ronald Cross heeft bovendien toegegeven, dat al de tonnage gebruikt wordt voor munitie en vervanging van ma teriaal en dat er slechts weinig voor den invoer van levensmiddelen overblijft. Lie den, die braakliggende gronden niet in cul tuur brengen, worden gerechtelijk vervolgd en hotelvoorraden worden gedistribueerd. Ook de Engelsche groentenoogst zal in geen opzicht den invoer van vredestijd nakomen. Legerbericht no. 58 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Gedurende een verkenningsvlucht ter hoogte van Malta hebben onze jachtvlieg tuigen een gevecht geleverd met jagers van den vijand en een vijandelijke machine neergehaald. Al onze toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika werd de vijand tijdens een treffen tusschen vooruitgeschoven elementen over de grens van Cyrenaica op de vlucht gedreven. Hij liet twee gevechts wagens achter. Twee of drie gevechtswagens werden vernield. In Oost-Afrika is een van onze verkenningsvliegtuigen niet terugge keerd. HET STAATSGERECHTSHOF IN FRANKRIJK. Naar uit Vichy verluidt, zal op de ope ningszitting van het staatsgerechtshof in Rion op 8 Augustus a.s. de minister van justitie, Alibert, in opdracht van de regee ring een openingsrede houden, waarin hij het doel en de -taak van het gerecht zal uit eenzetten. Het gerechtshof zal niet alleen vonnis vellen over zoogenaamde oorlogsmisdadi gers, doch een permanente instelling blijven voor het waarborgen van de hoogste staats belangen. Men verwacht, dat begin September de eerste openbare rechtszitting zal worden gehouden. De zaal der gezworenen van het hof van appèl in Ryon, dat in zijn inrichting veel op een klein theater lijkt, wordt reeds in gereedheid gebracht om straks het staats gerechtshof te herbergen. DE BULGAARSCH-ROEMEENSCHE CONFERENTIE. De Roemeensche ambassadeur te Belgra do, Cadere, die sedert Zaterdag met de Bul- gaarsche regeering voorbereidende bespre kingen heeft gevoerd, is gister in Boekarest aangekomen. In Crajowa worden reeds alle maatrege len getroffen voor een Bulgaarsch-Roe- meensche conferentie waarop een besluit zal moeten worden genomen over het af staan van den zuidelijken Dobroedsja, over de uitwisseling van de bevolking en de hiermede verband houdende aanspraken op schadevergoeding. SCHEEPVAART OP DE DNJESTR HERLEEFT. Naar de Iswestia mededeelt, zal de scheepvaart op de Dnjestr, na twintig jaar volkomen stilgelegen te hebben, zeer bin nenkort, hervat worden. In de tweede helft van Augustus wordt een geregelde passa- giersdienst geopend op het 220 km. lange traject AkkermanBendery (Tighina). DE INTERNEERINGEN IN ENGELAND. De hertog van Devonshire heeft gister in het Hoogerhuig in antwoord op een critiek, welke was uitgeoefend, uit naam der regee ring verklaard, dat de interneering an buitenlanders met eenige overijling was ge schied. Flesschen en glasscherven moeten op den weg worden geworpen. „Vrouwen, wanneer vijandelijke auto's en motorrijders komen, werpt dan flesschen en glasscherven op den weg. Daardoor worden zij opgehouden en zoo wordt aan het Engel sche leger de mgelijkheid geboden ze in te sluiten". Met dezen oproep wendt de „Daily Sketch" zich tot de Engelsche vrouwen om deze te bewegen tot een actief deelnemen aan den oorlog. Verder dringt het blad er op aan, dat de Engelsche vrouwen zich ook tegen de tanks keeren, door het spannen van prikkel- en ander draad over de we gen. „Wanneer ge echter niet den moed hebt tegen den vijand op te treden, sluit uw huis dan en vlucht in het meest nabije bosch. De volgenden dag is de vijand waar schijnlijk weer voorbij en kunt ge terugkee ren" aldus luidt deze oproep verder. Bovendien geeft de „Daily Sketch" nog aanwijzingen voor het verzet tegen val schermjagers. DE VERGADERING VAN DEN OPPERSTEN SOVJET. Tijdens het verdere verloop van de ver gadering van den oppersten Sovjet in het Kremlin heeft de voorzitter van den opper sten Sovjet der Karelisch-Finsche repu bliek, Kuusinen in de Finsche taal de reso lutie in stemming gebracht betreffende de aansluiting van Estland bij de Sovjet-Unie. Hierop nam de opperste Sovjet, onder be tuigingen van grooten bijval, het besluit, dat de Estlandsche radenrepubliek als „ge lijkgerechtigde bondsrepubliek" wordt op genomen in de Sovjet-Unie. De voorzitter van den oppersten Sovjet zal den datum vaststellen, waarop in de Estlandsche bonds republiek verkiezingen zullen worden ge houden. De volgende vergadering van den opper sten Sovjet zal den datum vaststellen, waar op in de Estlandsche bondsrepubliek ver kiezingen zullen worden gehouden. De vol gende vergadering van den oppersten Sov jet is vastgesteld op hedenmiddag. In deze vergadering zullen de laatste wetten wor den bevestigd. Als voorlaatste punt van de agenda heeft de hoogste Sovjet gister de toetreding van Estland als 16de bondsrepubliek behandeld. Bij den aanvang der vergadering, waaraan ook Stalin en Molotof deelnamen, betrad de Estlandsche delegatie de zaal. Zij werd met luide toejuichingen begroet. Vervolgens werd het woord gevoerd door den secretaris der communistische partij in Estland en andere leden der delegatie, die Estlandsch spraken. DE OOGSTVOORUITZICHTEN IN ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Onder de Engelsche bevolking neemt de bezorgdheid toe over de opbrengst van den oogst en nog meer over de vraag, hoe de oogst moet wor den binnengehaald, zoo wordt uit Londen gemeld. Men is er zich in breede kringen van bewust, dat de Engelsche invoer van levensmiddelen tengevolge van de Duitsche blokkade met duikbooten en vliegtuigen sterk gedaald is, maar ook ter besparing van grondstoffen door de regeering zelf is gedrukt. Van des te meer vitaal belang is voor 't land 'n opvoeren der eigen produc tie. Toonaangevende deskundigen zijn 't er over eens, dat de hoop op een belangrijke vergrooting van de oogst-resultaten in dit jaar illusoir is. Berichten over deze deskun dige meeningen zijn tot het volk doorge drongen en hebben zoo'n onrust gewekt, dat het Engelsche ministerie voor de inlich tingen tijdens het weekend in de Zondags bladen optimistische oogstverwachtingen heeft doen publiceeren. Deze officieuze po gingen tot kalmeering hebben het tegendeel te weeg gebracht van de beoogde uitwer king. Zij gaven geen cijfers of concrete me- dedeelingen, maar beperkten zich er toe in algemeene zinswendingen te verklaren, dat de oppervlakten, bebouwd met aardappe len, gestegen waren. Alleen de pruimen- oogst werd uitstekend genoemd. ENGELSCHE MIJNENVEGER OP MIJN GELOOPEN. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de Engelsche mijnenveger Mor- sona is vergaan. Volgens het communiqué van de admiraliteit is de Morsona op een Duitsche mijn geloopen. ALLEEN RUSSISCHE FILMS GEOORLOOFD. Krachtens verordening van den minister van binnenlandsche zaken mogen in alle Litausche bioscopen alleen films vertoond worden die in de Sovjet-Unie gemaakt zijn. Films van andere landen zijn slechts bij uit zondering toegelaten en moeten door den minister worden goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1