OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Jitmmeims 'Hand LBuitenland £aatste Aedchten Qememtemdm ENDLIK UD ZEE De Italiaansche successen in Afrika. WIERINGERWAARD Radioprogramma voor Vrijdag. EERSTE BLAD. ng H. Kamp. algemeene ngendijk het den heer H. /as veel be- enwoordigers t burgerlijk huttevaer, de Le en van de doopsgezind :t graf een In veler hart gaan van den >ij velen een gemeenschap reidene func- gediend. Spr. an den heer s doopsgezin- ïij bijna een c nog na zijn jote belang- 1. Zijn advie- l. Wij staan met dank- irledene voor zijn. En ook racht hebben lats weer te den met de- a als hij het t Onze Vader neester dezer m dank voor i belang der eeft gedaan, ran den ge- wijlen den hij op voor rij een man yas, kwam tot ten behoeve van het bur- d de familie te dragen. :rsvereeniging igland, heeft ;er Kamp ge- chter van die dene dankte betoonde be- ite-secretaris. 36 gemeente- jen tijd gele ontslag ge- i raadsverga- uldigd. Hem ister Wiering ;zetenen een igeboden als •ing voor het Lenst der ge- als gemeente- cretaris. hebben nog jke woorden a secretaris, uiten de ge- srsoonlijkheid cijwielplaatjes. jes kunnen in :n ingeleverd arenwinkelier, Eymaplein. eene t. b. c.- :t oog op te t der plaatjes g dan anders, evert en aldus Ier t. b. c. Renooij en A. Dirk A. van rmina M. Wis- ïden. Trijn- Hofm^ester, 74 - (Juli). Los Wijker en irdus, z. van en Resina Ma- berta, d. van ;r. Arend van Veen en ïus Heemskerk kker. Jan tgeest en Wil na. en Genoveva e Haarlemmer- Groot. ien, wed. van iHan Kempster. ran Jansje Vis, li). helmus, z. van lij. Thea Jo- ST. Admiraal en Adriana, d. van aan. Marga- A. Pepping en •truida Anna, d. i. Th. Admiraal te Heemskerk ALLOTRIA. City-Theater. Dit is de film, waarmede Willy Forst als regisseur grooten naam heeft gemaakt. Een film, die ongetwijfeld tot de beste prestaties van dezen artist gerekend mag worden. Wij weten ten minste wel, dat de film bij een vroegere vertooning alhier een groot succes boekte, mede dank zij de staf van uitstekende artisten die medewerken, zooals daar zijn Renate Müller, Jenny Jugo, Adolf Wohlbrück, Heinz Rühmann en Hilde Hildebrandt. De geschiedenis van de twee vrienden David en Philip en hun uitverkorenen Viola en Gaby, met als derde Aimée, is zoo vol dwaze verrassingen, dat ieder zich ten zeerste zal amuseeren. HET SIGNAAL IN DEN NACHT. Roxy-Theater. Dit is de groote film van Sybille Schmitz, die in dit verhaal uit den we reldoorlog zoo'n belangrijke rol speelt op haar kasteel Monte Nicolo, dat midden in de vuurlinie komt te liggen. Dan ziet men zich een buitengewoon boeiende en span nende geschiedenis ontwikkelen, waarbij naast Brigitte, haar schoonzusje Nina en zwager Mario zulke belangrijke rollen spelen, een geschiedenis, die ten slotte Brigitte in de meest benarde positie brengt. Alleen een wonder kan haar red den en dit wonder geschiedt. Men verzui- rae niet deze interesante film te gaan zien. Zij wordt uitstekend gespeeld. LEVENSSPIEGEL. Harmonie-Theater. Paula Wessely. Deze actrice, die in Levensspiegel de hoofdrol vertolkt, zal haar schare van bewonderaars, die deze film gaan zien, niet teleurstellen, want haar levensware spel zal ieder boeien in de romantisch-dramatische geschiedenis, die Levensspiegel u brengt. Peter Petersen toont zich naast Paula Wessely een zeer sterk acteur en wie Levensspiegel nog niet zag, moet thans Paula Wessely in één van haar beste creaties gaan zien. GOUD IN NEW-FRISCO. Victoria-Theater. New-Frisco is een klein stadje in het Westen van Canada. Hans Söhnker, die in de film Frank Norton heet, komt naar dit plaatsje en begint geheimzinnige op gravingen te doen. Tal van personen inte resseeren zich direct voor dit werk. Be- geerige personen komen op het land af. Norton verliest zijn bezit. Maar is hij daar bedroefd om? Wij willen het geheim, dat achter deze geheele goudgraverij zit, niet verklappen, maar de geschiedenis ontwik kelt zich op vlotte wijze en de dochters van Burton, de eigenaar van een waren huis spelen in het verhaal een zeer aan trekkelijke rol. Een film met tal van spannende avonturen, die u zeker zal vol doen en diverse artisten gelegenheid geeft tot uitstekend spel. De havenstad Zeila in Britsch Somaliland veroverd. Naar aanleiding van den zegevierenden op- marsch der Italiaansche strijdkrachten in Britsch-Somaliland, aldus Stefani, heeft het officieuse Britsche telegraaf-agtenschap via de radio een nieuw officieel communiqué en een verklaring uit bevoegde Londensche kringen gepubliceerd, die beiden een nieuw bewijs geven van de belachelijke huiche larij, die de Engelsche houding tegenwoor dig kenmerkt tegenover de mislukkingen en nederlagen, die niet verheimelijkt kunnen worden. In dit communique wordt gezegd, dat op 5 Augustus een Italiaansche colonne Zeila is binnengerukt. Onmiddellijk daarna wordt in dit communiqué echter een vergeefsche poging gedaan dit succes te verkleinen, door te verklaren dat deze colonne bijna geen tegenstand heeft ontmoet. Het communiqué vervolgt dan met te verklaren, dat op denzelfden dag belang rijke Italiaansche strijdkrachten, bestaande uit tanks, artillerie, mitrailleurs en vlieg tuigen, Hargeisa hebben veroverd. Ook deze nederlaag probeert het communiqué te verdoezelen ccor te zeggen, dat de Engel sche troepen die tot taak hadden den vijan delijken opmarsch te stuiten, den vijand zware verliezen hebben toegebracht en dat zij drie tanks buiten gevecht hebben ge steld. Onze verliezen, aldus het commu niqué, waren onbeteekenend. Tenslotte wordt nog toegegeven, dat in den ochtend van den 6en Augustus de vijand Odweina heeft bezet met detachementen infanterie, kanonnen en pantserwagens. Een gemoto riseerd detachement Somaliërs wist den vijandelijken opmarsch te stuiten. In de verklaring van bevoegde Londen sche kringen wordt echter nog een belache lijker poging gedaan het belangrijke succes van de Italiaansche strijdkarchten, die in Britsch-Somaliland zijn binnengedrongen en vorderingen maken, te verkleinen. In deze verklaring wordt nl. gezegd, dat Zeila reeds in 1935 aan Italië is aangeboden, doch dat dit toen werd geweigerd. Men veinst in Londen vergeten te zijn, dat dit schamele aanbod door Italië werd geweigerd omdat Italië geheel Ethiopië wil de hebben en dat het dit land heeft ver overd ondanks de tegenwerkingen, intriges en den economischen oorlog, die door Groot-Britannië tegen Italië op touw wer den gezet. In de verklaring van bevoegde Londen sche kringen wo"dt dan nog verder hoopvol verklaard, dat de Italianen om Berbera te bereiken over eer. kustweg van 200 kilo meter lengte moeten trekken en dat dan de Britsche tegenstand in het bergachtige ge bied van dit land zal beginnen. Men verneemt uit welingelichte bron, dat in de streek van Hadramaut, aan de Zuid kust van het Arabische schiereiland, tal rijke stammen in opstand zijn gekomen tegen de Britsche tyrannie. Dit verhindert het Britsche commando het garnizoen van Aden te gebruiken voor versterking der troepen in Somaliland, die zich in een moei- ijke situatie bevinden. Odweina en Hargeisa. veroverd. Officieel wordt gemeld dat de Italiaan sche troepen in Britsch-Somalieland heden ochtend vroeg ook Odweina en Hargeisa hebben veroverd. De Engelschen geven den val van Zeila toe. Het officieele Engelsche legerbericht be vestigt, dat de Italiaansche troepen Zeila aan den golf van Aden hebben veroverd. REORGANISATIE VAN DE ROEMEENSCHE REGEERING. Naar in goed ingelichte kringen verluidt, is een reorganisatie van de regeering te ver wachten, waardoor de basis van het kabinet verbreed en versterkt zal worden. Men gelooft, dat de vroegere minister Valer Pop tot minister van justitie, de vroe gere onderstaatssecretaris Leon Scridon tot minister van arbeid en de universiteitspro fessor Sextil Puscariu tot minister van eeredienst zullen worden benoemd. Het mi nister-presidium en het ministerie van bui- tenlandsche zaken blijven ongewijzigd. Ook zullen de generaals, die in het huidige kabi net zitting hebben, in hun functies blijven. Daarentegen acht men nog enkele kleine wijzigingen goed mogelijk. Drie Roemeensche ministers uit de IJzeren Garde gezet. De leiding van de IJzeren Garde heeft de drie ministers, die tot de IJzeren Garde behooren uit de partij gezet. Het betreft den minster van onderwijs Budisteanu, den minister voor de inventaris Noveanu en den onderstaatssecretaris Bideanu. Als reden voor de uitsluiting wordt vergrijp tegen de discipline der IJzeen Garde opgegeven. DE JAPANSCH-BRITSCHE MOEILIJKHEDEN. De geheele Japansche pers en in de voor ste rij de bladen te Tokio, spreken zich uit voor samenwerking met de regeering in de kwestie van de arrestatie van Japanneezen door de Britsche autoriteiten. De bladen pu- bliceeren een resolutie, waarin gezegd wordt, dat de pers bijzonder gewicht toe kent aan de arrestatie van den vertegen woordiger van Domei te Singapore. Verder is besloten tot een dergelijke houding tegen over de Amerikaansche pers, die de Brit sche actie steunt. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN BULGARIJE EN ROEMENIE. De vriendschap met Bulgarije wordt door het gemeenschappelijke verleden, de tegen woordige belangen en de vooruitzichten voor de toekomst geëischt, zoo schrijft het blad „Ordinea". In den geest van deze wil is Roemenië vastbesloten, zoo schrijft het blad verder, de twist met Bulgarije te liquideeren. Er moet iets gevonden worden, dat de beide volken bindt en niet datgene, wat hen kan scheiden. In denzelfden geest wil Roemenië ook een overeenkomst met Hongarije be reiken. (Ongecorrigeerd). HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de weermacht maakt, bekend: Een van onze duikbooten heeft drie ge wapende vijandelijke koopvaardijschepen met ruim 16.000 bruto registerton tot zinken gebracht. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 7 op 8 Augustus voor verscheidene En gelsche havens mijnen gelegd en aanvallen ondernomen op verschillende wapenfabrie ken alsmede op luchtdoel- en schijnwer- persstellingen. Zoo werden in Leyland mo- torenfabrieken, bij Chester de motoren- fabrieken van Vickers-Armstrong en bij Yeovil vliegtuigfabrieken, bij Plymouth industrie-complexen alsmede luchtdoel- en schijnwerpersstellingen bij Manchester, Car- diff Dorchester en Plymouth met bommen bestookt. De vijand vloog in den nacht van 7 op 8 Augustus met eenige toestellen Noord- en West-Duitschland binnen en wierp bommen uit zonder schade van beteekenis aan te richten. In een voorstad van Essen alsmede bij Datteln werden woonhuizen beschadigd. De ontstane branden konden door de luchtbescherming snel gebluscht worden. Een schuur brandde af. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. HET AANTAL NEDERLANDERS IN BERLIJN. Het Nederlandsche perskantoor, meldt: Het aantal Nederlanders in de Duitsche hoofdstad, dat 1 Januari j.l. tot 1480 gedaald was en per 1 Mei j.l. op ongeveer 1400 werd geschat, is door de aankomst van Neder landsche arbeiders gedurende de laatste we ken belangrijk toegenomen en bedraagt thans omstreeks 1900. Men verwacht, dat het aantal Nederlandsche arbeiders in Ber lijn de komende maanden nog belangrijk zal blijven stijgen. Een aantal Nederlanders, die in de eerste maanden van dit jaar naar het vaderland vertrokken, zijn inmiddels weer naar de boorden van de Spree terug gekeerd. AUSTRALISCHE TROEPEN IN DE HAVEN VAN KAAPSTAD. Opvarenden van het uit Kaapstad te New York aangekomen Amerikaansche s.s. Paci fic hebben medegedeeld, dat in de haven te Kaapstad zeven schepen met Australische troepen lagen, toen de Pacific vertrok. Bij een vechtpartij tusschen Australiërs, die aan land gegaan waren en inheemschen wa ren negen Australische soldaten gedood en veertien gewond. DALADIER IN FRANKRIJK. De Eclaireur de Nice meldt, dat de vroe gere minister-president Daladier Zondag met zijn zoon uit Algiers te Marseille is aangekomen. Toen hij aan land ging, wer den vijandige kreten gehoord. De beide Da- ladiers namen met een vriend onmiddellijk plaats in een auto, die, begeleid door een politie-auto, naar Orange reed, waar Dala dier, naar men zegt, nadere instructies van de Fransche regeering afwacht. ROEMEENSCH—HONGAARSCHE BESPREKINGEN. Territoriale herziening in Zeven burgen. Het vertrek van den Roemeenschen ge zant te Rome Bossi naar Boedapest wordt door de ochtendbladen als een eersten stap gekenmerkt op den weg die leidt in de richting van een territoriale herziening in Zevenburgen. De persoon van Bossi be schouwt men daarom als bijzonder geschikt, omdat hij in vorige jaren geruimen tijd ge zant van Roemenië in Boedapest is ge weest. Over de voorstellen zelf, welke de Roe meensche afgevaardigde naar Boedapest meeneemt, blijft men het stilzwijgen bewa ren. Men gelooft echter, dat Bossi voorloo- pig geen andere voorstellen te doen heeft dan die samenhangen met de oplossing van de vraag wanneer en waar de Hongaarsch- Roemeensche revisie-onderhandelingen zul len beginnen. TELEURSTELLENDE INSCHRIJVING OP ENGELSCHE OORLOGSLEENING. De Daily Mail meldt, dat Sir Robert Kin- derley zich erover beklaagt, dat op de Engelsche oorlogsleening niet voldoende wordt ingeschreven. Het wekelijksche in- schrijfresultaat is gedaald tot 10.400.000 pond, na aanvankelijk 16 millioen pond be dragen te hebben. Het blad ziet daarin de bevestiging, dat het land zich den ernst van den toestand nog niet bewust is. 115. Toen vroeg Kobusje raad bij de wachters aan de spoorbaan tussen Amsterdam en Haarlem. In die oude tijd stonden er wel een en twintig wachters langs de baan. Die deden toen dezelfde dienst, als nu de seinpalen doen. Ze hadden vlaggen in hun hand. 116. Die vlaggen waren wit, groen of rood. Iedere vlag had zijn eigen betekenis. Zo wist de machinist van de naderende trein precies aan de kleur van de vlaggen, waarmee gezwaaid werd, wat hij doen moest: doorrijden, stoppen of langzaam rijden. DE OPMARSCH DER ITALIAANSCHE TROEPEN IN AFRIKA. Over den aanval van de Italiaansche troepen op Britsch Somaliland, die door de dagbladen als de groote gebeurtenis van den dag zeer naar voren wordt gebracht, schrijft de Popoio d' Italia o.m.: Britsch Somaliland vormt met het bastion van Aden en met het steunpunt Perim een versterkingssysteem, zooals Gibraltar en Malta, waarmede Engeland getracht heeft, zijn heerschappij te verzekeren en zijn be dreigingen van daar uit te ondernemen. Evenals in de Middellandsche Zee houdt Italië in de Roode Zee en den Indischen Oceaan opruiming onder het Britsche strate gische systeem. Dit feit heeft voor Europa en voor het geheele Oosten een ontzaglijke beteekenis.' Om de beide elkander bestrijdende imperia staat de ontzaglijke menigte toeschouwers der Arabische en Indische wereld geschaard, welke kan constateeren, dat de eene slag na den andere door Italië aan Engeland wordt toegebracht. Dit alles heeft reacties in de ziel van die menschen, welke gewoon zijn den Engelschen wil te moeten dulden, schat tingen te betalen en Engeland te beschouwen als den gehaten heerscher, tegen wien niets gedaan kan worden. Thans echter is het Italië, dat zijn rekening met Engeland ver effent. De Italianen zijn zich ten volle be wust van de strekking en de historische be teekenis van dezen oorlog, die in vele op zichten herinnert aan den oorlog van Rome tegen Carthago. DUITSCHE CRITIEK OP DE ZWEEDSCHE PERS. Dat een groot deel van de Zweedsche pers het teeken des tijds nog steeds niet verstaan heeft en den invloed van Frankrijk en En geland in Europa met leedwezen ziet ver dwijnen, is, zoo schrijft de Berliner Börsen Zeitung, een feit dat het Zweedsche volk zelf aangaat. Zeer veel ernstiger is het, zoo vervolgt het vooraanstaande Berlijnsche blad, dat officieuse Zweedsche nieuws- instanties als het semi-officiëele Zweedsche persbureau en de Zweedsche radio deze neiging bevorderen door duidelijk de voor keur te geven aan het vijandelijk nieuws- materiaal. Vooral de radio heeft tijdens de Duitsche militaire verrichtingen in Noorwe gen een eigenaardige rol gespeeld, toen zij door het verspreiden van bombastuitroepen over de gevluchte „regeering" Nygaards- vold en door het weergeven van valsche be richten over den militairen toestand, de Noren tot zinloozen tegenstand ophitste, welke het Noorsche broedervolk van Zwe den slechts nuttelooze offers aan bloed ge kost heeft. Ook thans brengt de Zweedsche raido in de eerste plaats Reuterberichten. Met bijzondere voorliefde worden boven dien „neutrale" Amerikaansche persstem men aangehaald, die echter steeds in een voor Engeland vriendelijken toon gesteld zijn. Op 30 Juli 1940 echter bracht de Zweed sche radio na het rapport van de Britsche admiraliteit zelfs een „communiqué" uit het hoofdkwartier van generaal de Gaulle, den Franschen emigrant die van Londen uit, met Engelsch judasgeld betaald, Fran sche soldaten in het belang van den Engel schen oorlog den dood instuurt. Het zou ons niet verwonderen, zoo schrijft de Börsen- Zeitüng, ironisch, wanneer de Zweedsche radio binnenkort ook die „eommuniqué's" uit het hoofdkwartier van Haile Selassie, Achmed Zogoe of dergelijke figuren brengt, die Londen in zijn politiek marionetten theater laat optreden. Dit zou ons des te minder verwonderen, omdat de verant woordelijke leider van de Zweedsche radio thans nog die man genaamd Dymling is, die Zweedschen luisteraars, die om uitzending van een der wereldhistorische redevoerin gen van den Führer door de Zweedsche radio verzocht hadden, het in de Zweedsche pers gepubliceerde onbeschaamde antwoord gaf, dat men in Duitschland genoteerd heeft. Maandagavond kwam de gemeenteraad van Wieringerwaard voor het eerst na langen tijd weer in vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester D. Kaan Kzn. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter herinnerde er aan, dat het vier maanden geleden was, dat de ge meenteraad vergaderde. In die vier maan den is ontzaggelijk veel gebeurd. De ver schrikkingen van de oorlogsdagen liggen nog kersversch in het geheugen. Wat de gevolgen van den oorlog plaatse lijk betreft: geen enkele dienstplichtige uit de gemeente is gesneuveld; slechts één sol daat werd, ten gevolge van een granaat scherf, gewond. Hij is thans echter weer herstellende. Ook materieel is Wieringer- waar totnogtoe gespaard gebleven. Wel heeft Wieringerwaard op andere wij ze kennis gemaakt met de gevolgen van den oorlogstoestand; de Veluwsehe gemeen te Scherpenzeel werd geëvacueerd en pl.m. 900 menschen moesten hier worden inge kwartierd en toen ze een aanvang maakten, om weer naar hun woonplaats terug te kee- ren, kwamen er 11 a 1200 militairen. Ook moest er vee uit Anna Paulowna worden ondergebracht. Spr. bracht hartelijk dank aan allen, die bij deze bijzondere omstandigheden hebben medegewerkt; een persoonlijk woord van dank vooral aan het dagel. bestuur, het se cretarie-personeel en rijks- en gemeente politie. Thans is er evacuatie uit Den Helder. Ruim 400 man zijn reeds in Wieringerwaard ondergebracht. De onderbrenging van de Helderschen bracht heel veel bezwaren en moeilijkheden. Velen meenden, en meenen ook nu soms nog, dat er geen verplichte evacuatie uit Den Helder heeft plaats ge vonden; dit is echter, tot op zekere hoogte, juist wèl het geval. Verschillende personen namen reeds vrijwillig Helderschen bij zich en optvingen veelal een grootere schade- JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gr.pL 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.05 Gr.pl. 12.15 W. Eberlé en zijn orkest en so list. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1.15 W. Eberlé en zijn orkest. 2.Orgelconcert. 2.30 Frag menten uit de opera „Boris Godounow" (opn.) 3.40 Musiquette en solist (opn.) 1.33 Gr.pL 4.50 KRO-Kamerorkest (opn.) 5.15 ANP-ber. 5.30 Ziekenpraatje. 5.45 Gr.pl. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewo gen tijden". 6.45 Zang met pianobegeleiding. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Rep. 7.45 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 Residentie orkest en soliste. 8.45 Uitingen van nationale cultuur, cyclus. 9.— Gr.pl. 9.15 Residentie orkest. 9.45 Gr.pl. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15—10.25 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Stefa- nescu-orkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Het Stefa- nescu-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek. 1.Omroeporkest. 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Omroep-orkest en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Renova-septet (opn.). 4.15 Disco-causerie. 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 „De vroolijke vijf". 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 Orgel en piano. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.35 Cyclus „Nederlands provincieschoon" (met reportages). 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (En gelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.-— Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). loosstelling dan bij de verplichte evacuatie, hetgeen tot onbillijkheden aanleiding geeft omdat de vastgestelde evacuatievergoeding zeer laag is. Spr. besefte, dat zeer veel moeilijkheden nog overwonnen zullen moeten worden; er wordt echter een beroep op de Wieringer- waarder bevolking gedaan om over vele be zwaren heen te stappen. Er zullen nog vele moeilijkheden door de Nederlanders overwonnen moeten worden; een ieder moet echter vertrouwen in de toekomst hebben en daaraan ook medewer ken; veel zal er van afhangen, welke hou ding het Nederlandsche volk zal aannemen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente-opzichter bereid was, voor zoover zijn tijd dit toeliet, om den schoorsteen- schouw op zich te nemen. In de drukke periode werd de gemeen teveldwachter ernstig ziek; zooveel moge lijk werd de taak overgenomen door den rijksveldwachter. Door de ziekte van den veldwachter was er dringend gebrek aan een 2en hooisteker, hierin werd voorzien door aanstelling van den heer Schermer. Medegedeeld werd verder, dat in het jaar 1940 vele extra uitgaven moesten worden gedaan in verband met bijzondere omstan digheden; er werden schuilkelders gebouwd voor rekening van de gemeente, extra uit gaven gedaan oor den luchtbeschermings dienst, enz. Op de gemeentesecretarie kwam in verband met de evacuatie, distributie en andere met den tijd in verband staande bij zonderheden, veel extra-werk, zoodat moest worden overgegaan tot uitbreidng van de secretarie-bezetting. Eerst werd de heer Keuris, voorheen ambtenaar te Barsinger- horn, aangesteld tot 2den ambtenaar ter secretarie, die echter na korten tijd be noemd werd tot distributie-ambtenaar in de gemeente Wieringermeer. In zijn plaats werd aangesteld de heer R. Baarda uit Den Helder. De voorzitter lichtte toe, dat Wieringer waard ten opzichte van den distributiedienst een agentschap uitmaakt, waarvoor de le ambtenaar ter secretarie, de heer Schel- linger, tot agent werd aangesteld. De heer Baarda is nog geheel ondeskun- op het gebied van de gemeente-administra tie. Wegens het vele werk, dat thans echter door hem gedaan moest worden, kan hij niét geheel en al als volontair worden be schouwd; een kleine wekelijksche toelage is daarom billijk. De raad kon zich met voornoemde rege ling vereenigen. De evacuatie kostte 4937, waarvan 3175 reeds van het rijk is terug ontvangen Verzekering gemeentegebouwen. Medegedeeld werd, dat, in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden, herver zekering van gemeentegebouwen dringend noodzakelijk is gebleken. De zekerheid van uitkeering bij brand is, bij de thans loopen- de verzekeringen, zeer twijfelachtig, omdat de meeste verzekeringsmaatschappijen ge- önteresseerd zijn bij buitenlandsche maat schappijen der belligerenten. De oorzitter lichtte toe, dat door de Ver. van Ned. gemeenten was geadviseerd collectief met andere gemeenten bij Ned. maatschappijen een verzekering aan te gaan. B. en W. hebben besloten in principe het advies van de Ver. van Ned. Gem. te vol gen. De raad ging met de regeling, welke door B. en W. werd voorgesteld, accoord. Een kleine wijziging in het ambtenaren reglement werd goedgekeurd. Het betrof een regeling van de bezoldiging bij de ver vulling van militairen dienst door gemeen teambtenaren. Gratificatie rijksveldwachter B. en W. stelden voor den rijksveldwach ter in verband met het vele bijzondere werk dat door hem verricht was, een gratificatie toe te kennen van 50 als bewijs van er kentelijkheid voor het vele werk, dat door hem werd verricht. Werd goedgekeurd. Enkele extra-uitgaven, ook al verband houdende met den bijzonderen toestand, moesten extra worden geraamd. Ook moest een post worden uitgetrokken voor de nieu we cellen. De desbetreffende suppl. begroo ting werd goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3