DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. jê T lek m ÊK •Jü I I Luchtgevechten boven het Kanaal. 1 f l jj| De haven van Portland gebombardeerd. Het Duitsche legerbericht. Het Italiaanschlegerbericht Redevoering van rijksminister Hess. Joodsche vraagstuk in Roemenië geregeld. Modern hotel voor gasten van Hitier. en darmen ertollig vet. n doen ver ten uit het ;n .grondige 's Stoff- dadige wer- bl| apotheken kreeg Jan igvuldigtal te de opgave: vindt men 687. ren was dus an de goede 1652. issingen kon- maal slechts den vinden. :n per 1 Au- 'amen per h. Bos 172 p. roustra 166 p. Siezen 155 p. p. Mej. A. v. p. T. Eeken J. Tesselaar Denijs 94 p. RadderPons oogland 62 p. Mevr. Hassels Koelma 40 p. punten, js in aanmer- men minstens ingezonden. >Io. 2 der Au- n genummerd ge ze naast ze na de hier- atsingen in de 9. 10. 11. 12. kaartje meest sen door één ;t kaartje, dat r rechts ver over te slaan, taartje, dat nu achts verplaat- te slaan, enz. ig dus twaalf zoo vroegtijdig t Vrijdag 16 zzle-Redacteur ut. week: leudin, Fr. I, 10, 12, 18, 23, 32, 37, 38, 40, t geven wij de tie niet. Ze vallen nou deintj es, van 't skramertje met >n op 'n zangerig droomt, betuigt iou 'n krekeltje waar je stapt, of ;hien 't gaat die bommetjes ;met niet 'n roo- missen? ketel meent, letje, de commis- Et, heb je 'n kalf iman bij z'n vee. e wordt nu ook meene mededeel- ar zooiets van ;ademisch zieken- e zorgen voor de i sectiekamer heb •adijs- en zwaard- caten de dokters waterbakkies te leele zorg en ik genomen naar me ik 't daar alles ne mooiste vis it zoo goed. Want at ze 't vliering- n duizelingen als le rommel van 't de snijkamer had rumpies: „tjonges, aardig!" druk verboden. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. No. 189 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 12 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang 89 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De Engelsche oorlogshaven Portland werd Zondag door Dmntsche eenheden gevechtsvliegtuigen vanuit de lucht aan gevallen. Door welgemikte bommen wer den belangrijke haveninstallaties vernie tigd en geraakten petroleumtanks in brand. Tijdens dezen aanval kwam het op verschillende plaatsen in het Kanaal tot hevige luchtgevechten tusschen begelei dende Duitsche jacht- en gevechtstoestel len en Britsche formaties van jachtvlieg tuigen, die naar getal verre superieur wa ren. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden 73 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Veertien Duitsche vlieg tuigen zijn op het oogenblik nog niet te ruggekeerd. De gevechten boven het Ka naal duren nog voort. In de Engelsche oorlogshaven Portland zijn als gevolg van den gister uitgevoerden bomaanval, naar ooggetuigen mededeelen, de kademuren ingestort. Wrakstukken van schepen steken uit het water, waarop nog enkele brandende schepen, die slagzij ver- toonen, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Castletown vertoonen geweldige granaattrechters. Een gedeelte van de 'op slagplaatsen is ingestort'. Andere loodsen branden. Luchtaanval op groot convooi in het Kanaal. Naar het D.N.B. gisteren van militaire zijde vernam, was op dat oogenblik een nieuwe bomaanval op een groot convooi in het Kanaal aan den gang. Zeventig koop vaardijschepen, die door 14 oorlogssche pen worden vergezeld, zijn door enkele Duitsche formaties duikbommenwerpers en bommenwerpers aangevallen. Deze Duitsche aanval zou echter vergeleken met dien op Portland, uitgevoerd zijn met naar verhouding geringe strijdkrachten, daar liet hier een bijkomstige opdracht voor de Duitsche formaties gevechtstoestellen en duikbommenwerpers betreft. Op grond van de thans aanwezige be richten maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht over de luchtgevech ten van gister het volgende bekend. Behalve de reeds in een extra-bericht gemelde succesvolle aanvallen op de Britsche oorlogshaven Portland, waar de petroleumtanks en havenwerken met bom men in brand gestoken en 57 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, behaal de onze vliegereenheden verdere successen bij een aanval op een konvooi oostwaarts van Harwich. Drie koopvaardijschepen met ongeveer 17.000 ton inhoud werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koopvaardijschepen werden door voltref fers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schotèn onze eenheden jacht- en gevechtsvliegtui gen zeventien vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op een andere plaats -werden nog acht vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien een aanval op ver sperringsballons. Van de 18 ballons werden er acht vernietigd. Zeven Britsche jachtvliegtuigen werden daarbij neergeschoten. De totale ver liezen van den vijand op den dag van gister bedroegen daarmede 89 vlieg tuigen, daar het verlies van zeventien eigen toestellen tegenover staat. De Duitsche pers en de luchtslag. De Duitsche bladen maken vandaag onder groote opschriften als ,,De fierste overwinning van het Duitsche luchtwa- pen", „89 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten", melding van de Duitsche successen van gisteren. De Montag" schrijft, dat de gebeurtenissen van Zondag wederom de volledige superioriteit van het Duitsche luchtwapen hebben bewezen. Ieder luchtgevecht bevestigt, aldus het blad, dat de Engelsche convooien onop houdelijk het slachtoffer zijn van de Duit sche bommenwerpers. Iedere aanval in het kader der voorge vechten bevestigt, dat Duitsche duikbooten en de Duitsche motortorpedobooten met een tactische superioriteit kunnen operee- ren, de grooter prestaties, die gisteren ge leverd zijn echter vormen een leerrijk voorbeeld voor de Duitsche strijdmethode. Stuk voor stuk wordt de Engelsche ver dediging in de lucht, worden de installaties voor de verdediging tegen Duitsche vlieg tuigen op den grond, de havens, de steun punten voor de convooien en de verdedi gingsinstallaties van. het leger kapot ge slagen, Dagelijks wordt de voorziening van Engeland met grondstoffen, die voor den oorlog belangrijk zijn, en levensmiddelen verder ingekrompen. Vliegtuigfabrieken in Engeland aangevallen. Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft het 9139 ton me tende gewapende Britsche koopvaardij schip Upwey tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uitgestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardijschip werd aangevallen en zoo ernstig door bommen getroffen dat de bemanning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvliegtuigen hebben de vliegtuig fabrieken Norwich aangevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand raakte. In den nacht van 10 op 11 Augus tus zijn bomaanvallen gedaan op New port, Swansea, Pembroke en de fabriek van ontplofbare stoffen Hayle bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn gedurende den nacht in Noord1- en West-Duitsehland binnen gevlogen en hebben bommen op biet-militaire doelwitten geworpen. Te Oberhausen-Sterkrade, Bielefeld en Bochum is telkens een woonhuis, te Bruchköbel bij Hanau zijn vier woonhui zen en een schuur, in Telgte in. het district Munster is een herberg getroffen. De branden, die ontstonden, konden steeds spoedig gebluscht worder door veilig heids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist." JAPANNEEZEN VERLATEN ENGELAND. De Japansche kolonie in Engeland is nog steeds 800 personen sterk, tegen 1312 vóór de Europeesche oorlog uitbrak. Volgens een officieel bericht uit Londen hebben 40 Japansche onderdanen besloten Engeland te verlaten en binnenkort naar Japan terug te keeren. Een R" itsche duikboot tot zinken gebracht. Het 63ste legerbericht van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De Britsche duikboot Odin, welker ver lies een Britsch communiqué thans offi cieel mededeelt, is tot zinken gebracht tijdens onze operaties, welke reeds in vorige legerberichten vermeld waren. De duikboot had een waterverplaatsing van 1500 ton en was gewapend met 8 torpedo- lanceerbuizen, een kanon en twee mitrail leurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch Somaliland hebben wij den pas van Carrin en Godejera bezet. 'De op- marsch duurt voort. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij troffen daar bij rechtstreeks 15 op het veld staande' vliegtuigen en sloegen een aanval van vijandelijke jagers af. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een vij andelijk toestel, dat had getracht El Oeak aan de grens van Kenya te bombardeeren, is door het vuur van onze troepen neerge haald. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevangen genomen. DE MOEILIJKHEDEN IN BRITSCH- INDIE. De voorzitter van het Pan-Indische Nat. Congres, Maulana Azad, heeft in een inter view met Reuter verklaard, dat hij niet voornemens is de uitnoodiging van den on derkoning ter bespreking van de jongste ver klaring over een statuut voor Indië te aan vaarden. Azad zeide geen grondslag te zien ter voortzetting van dergelijke besprekin gen. Het formeele antwoord zal den onder koning door het uitvoerende comité van het Congres gegeven worden> dat a.s. Zondag in Wardah vergadert. De vroegere voorzitter van het Congres Nehru heeft in een interview te Cawnpore gezegd, dat er een groote kloof bestaat tus schen het aanbod van den onderkoning en de eischen van het Congres. Engeland zal verbaasd staan over de Duitsche prestaties. De plaatsvervanger van den Führer, rijks minister Hess, heeft bij de plechtigheid van Zaterdag ter gelegenheid van de wisseling in de leiding van den gouw Weenen een opmerkelijke redevoering uitgesproken. Hij verklaarde o.m.: De superioriteit van Duitschland en Italië is zoo geweldig, dat aan het resultaat van zoo'n strijd niet de geringste twijfel kan be staan. Een klein voorproefje van wat het te wachten staat heeft Engeland reeds gekre gen en krijgt het dagelijks. Engeland weet minstens even goed als wij, zoo niet beter, welke slagen onze vliegtuigen, onze duik booten en onze motortorpedobooten dage lijks toebrengen. Er is voor gezorgd, dat in Engeland alle twijfel wordt opgeheven of het aanbod van den Führer uit zwakte was ontsproten. Het zal hun zeer ondubbelzinnig duidelijk worden, dat de superioriteit der spilmogendhedqn doorloopend sterk wordt. Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Duitsche natie eerst vermag te presteeren, wanneer alle krachten alleen op dezen oorlog zijn ingesteld. Bij de aanwezige fa brieken der bewapeningsindustrie komen nieuwe, in grooten getale. De heer Churchill kan er zeker van zijn: de Duitsche duik booten nemen voortdurend in aantal toe. Wat de vliegtuigen betreft, zal hij wel geen twijfel meer voeden. En aan den anderen kant wordt Engelands scheepsruimte door loopend minder. Engelands wapenfabrieken nemen ook niet toe, maar verzinken steeds méér in asch 'en puin. Mijnheer Churchill, hoe harder onze slagen worden, hoe dichte: wij den vrede naderen. Eerst wanneer En geland op de knieën zal zijn gedwongen, krijgt de wereld den werkelijken vrede. Er zal een nieuw Europa .opstaan. Daarin zullen de volkeren in rust kunnen arbeiden voor hun welstand en hun oude cultuur. EEN MEDEDEELING VAN DE BRITSCHE ADMIRALITEIT. De admiraliteit deelt mede, dat het trans portschip Mohamed Ali Elkebir tot zinken is gebracht. Van de 860 leden der beman ning zijn er 740 gered. DUITSCHE ZEENOODVLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn Duitsche zeenoodviiegtui- gen, duidelijk gekenmerkt met het Roode Kruis, door twee Bristol Blenheim vliegtui gen aangevallen. Een Duitsch zeenoodvliegtuig werd neer geschoten. Dit optreden van de Britsche ge vechtsvliegers, dat geh- el in strijd is met het volkenrecht, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, des te verachtelijker, om dat de Duitsche zeenooodvliegtuigen niet alleen de eigen, doch ook de Britsche vlie gers, die op zee in nood verkeeren, redden. SPAANSCHE PERSSTEM. Naar aanleiding van de rede, die de rijks perschef dr. Dietrich bij de ontvangst van Spaansche journalisten te Berlijn heeft ge houden, schrijft „Arriba", dat de vriend schap tusschen Duitschland en Spanje, door gemeenschappelijk vergoten bloed bezegeld, de tijden zal overleven. Het blad wijst er verder op, dat de oude sympathie van Duitschland voor Spanje reeds in de .veis deelen omvattende Duitsche bibliographie over Spaansche onderwerpen tot uitdruk king komt. In de bijeenkomst van vertegen woordigers van het Duitsche en Spaansche journalisme, zoo schrijft Arriba tenslotte ligt een dieperen zin dan alleen een proto- colaire betuiging van vriendschap opgeslo ten, nl. een gelijksoortig beschouwen en be grijpen van de vraagstukken der toekomst. DE REDE VAN MINISTER AMERY. De Engelsche minister voor Indië, Amery, heeft te Blackpool een rede gehouden, waarin hij wees op de door Engeland ver wachte militaire hulp van Indië en betoog de, dat Indië na den oorlog wellicht den status van Dominion zou kunnen krijgen. Vervolgens besprak de minister den hui- digen militairen toestand en verklaarde hij, dat Engeland nog een zware beproeving te wachten staat, hoewel zijn geest door massa-aanvallen uit de lucht op zijn indus trie en scheepvaart niet zoo gemakkelijk zou worden verzwakt. Niettemin gaf Amery de doeltreffendheid van het Duitsche lucht- en duikbootwapen toe dat, naar hij betoogde, slechts bewonderd zou kunnen worden. De minister uitte de hoop dat het Engeland, zoodra zijn hulpbronnen voor den strijd in de lucht vergroot zijn, zal gelukken, den vijand in zijn eigen huis op te zoeken en zijn fabrieken van oorlogsindustrie alsmede zijn transportmiddelen te vernietigen. Twee fundamenteele wetten afgekondigd. Koning Carol heeft twee fundamenteele wetten tot regeling van het Jodenvraagstuk in Roemenië afgekondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië. In de motiveering van deze wet wordt gezegd, dat het Jodenvraagstuk in Roemenië een poli tiek, een juridisch ert een economisch pro bleem vormt. Men kan zeggen dat door de oplossing van deze problemen dc rechten van het Roemeensche volk worden vastge steld. Het aantal Joden onder de bevolking van het geheele land bedraagt tien procent. De wet regelt het vraagstuk o_. r' n grond slag van het krachtens hr' bloed toebehoo- ren tot het Jodendom. In de motiveering wordt verder gezegd, dat --ds de nieuwe Grondwet van 1938 een juridisch en poli tiek onderscheid maakt tusschen burgers van Roemeenschen bloede en Roemeensche staatsburgers. De wet zelf verklaart tot Jo den diegenen die den Joodschen godsdienst hebben, de kinderen van ouders, die den Joodschen godsdienst belijden, de buiten echtelijke kinderen van een Jodin, de ech telijke kinderen van een Christenmoeder en 'n ongedoopten Joodschen vader alsme de tenslotte de Joodsche vrouwen, die wel iswaar met een Christen zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst één jaar voor de oprich ting van de „Partij der Natie" tot het Chris tendom zijn overgegaan. De tot geen confessie behoorende vol bloed-Joden worden in den geest van deze wet eveneens als Jood beschouwd. Verder zegt de wet, dat in de toekomst wanneer een Jood tot het Christendom overgaat, dit geen wijziging van de rechtspositie van den betrokkene met zich medebrengt. Drie categorieën. De wet verdeelt de Joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste categorie be- booren de Joden, die na 30 December 1913 naar Roemenië zijn gekomen. Tot de tweede categorie behooren die Jo den, die vóór dezen datum door afzonder lijke naturalisatie het Roemeensche staats burgerschap hebben verkregen, verder die genen, die in de oorlogen van Roemenië in het Roemeensche leger in de vuurlinie heb ben gestreden, alsmede de invaliden en die genen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde solda ten. Alle overige Joden behooren tot de derde categorie, dat zijn dus de van oudsher in Roemenië levende Joden, die zich echter niet door een of andere oorlogsprestatie hebben onderscheiden. Joden van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uitoefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notarissen, advocaten, zaakwaarnemers e.d. Ook is hun het lidmaatschap van raden van beheer of particuliere ondernemingen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht. Zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuitgeverij leiden noch be zitten. Ten slotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roemeensche sportvereenigin- gen. De Joden van de eerste en derde cate gorie zullen, daar zij geen dienstplicht ken nen, hiervoor in de plaats een bijzondere belasting moeten v-talen of tot een arbeids- Heden wordt te Berchtesgaden het hotel „Berchtesgadener Hof" geopend. Hiermede krijgt Duitschland zijn modernste hotel in de mooiste omgeving. Het is eigendom van de N.S.D.A.P. en dient vooral om, op niet te grooten afstand van den Obersalzberg, een modern huis te hebben voor vooraan staande gasten van Hitler. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de inrich ting van het huis is elke luxe vermeden. Daarentegen is de grootste waarde gelegd op een artistieke en degelijke inrichting. Alle kamers zijn van de technische hulp middelen van dezen tijd voorzien, incl. .rijkstelefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn werken van hedendaagsche Duitsche kunstenaars. Er is een telexinrich ting aanwezig die op het geheele Duitsche net is aangesloten. De andere installaties en machines vertegenwoordigen het modernste wat het hotelwezen op dit gebied vertoont: reusachtige electrische haarden, een enorme koelinstallatie en een wijnkelder met auto matische regeling van temperatuur. Het „Berchtesgadener Hof" heeft 170 bedden in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewe gen. EEN REDE VAN DEN PAUS. Bij de overhandiging van zijn geloofsbrie ven door den nieuwen ambassadeur van Bolivia heeft paus Pius XII in zijn, in de Spaansche taal gegeven antwoord op de toe spraak van den ambassadeur Quintavilla verklaard, dat een ware vrede zonder recht vaardigheid en naastenliefde niet mogelijk is. Immer heeft de Heilige Stoel er naar ge streefd, dat de menschen de oplossing van hun strijdvragen in den zin dezer echte broederlijkheid vinden. „Wij zullen niet op houden zoo sprak de paus om dit met vaderlijken nadruk in herinnering te bren gen aan allen en vooral aan hen, die op hun schouders de vreeselijke verantwoorde lijkheid dragen voor de toekomst van de volkeren". Tenslotte herinnerde de paus aan de woorden van den heiligen Augus- tinus, dat God, zoowel de vorsten leidt als beslist over den afloop der oorlogen en dat er daarom geen twijfel over kan bestaan, dat ook nu de goddelijke Voorzienigheid haar doeleinden zal verwezenlijken. Hij riep echter allen op den roep van de kerk te volgen, die er de menschen'toe brengen wil de menschheid van den schrik van den oor log te bevrijden. dienst kunnen worden opgeroepen. Geen enkele Jood mag onroerend eigendom in de gemeenten van het land bezitten. Het mi nisterie van Landbouw wordt gemachtigd voor het onteigenen van dergelijk grondbe zit maatregelen te nemen. De Joden kun nen echter ook dergelijk grondbezit vóór de onteigening aan Roemenen van zuiver Roe- meensch bloed verkoopen. Ook mogen de Joden voortaan in de landsgemeenten geen industrieele ondernemingen verwerven. Verder wordt het hun verboden him namen in Roemeensche namen te veranderen. Het schoolonderwijs voor Joden zal speciaal ge regeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huwelijken tusschen Joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roe- meensch bloed. Dergelijke huwelijken mo gen ook in het buitenland niet worden ge sloten. Op bijgaande kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der Italiaansche troepen,, o.a. naar Anglo-Egypt Soedan, Engelsch-Oost-Afrika en Engelsch-Somaliland. De Italiaansche troepen hebben in Engelsch-Somaliland be langrijke vorderingen gemaakt, Zeila is in hun handen, Berbera de hoofdstad van Engelsch-Somaliland wordt omsingeld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1