Agenda |i Stad en Omgeving. i| KlJKENis KQOPEHbuCLOEC! ALBANEE DOOR VER Tien geboden voor de voeding. De aardappelziekte. Bommen op Castricum, Noord-Schermer en Assendelft. PUBLICATIES. De bedreiging van de kaasmarkt. Teraardebestelling wijlen notaris Verhoeff. De veilingen aan den Langendijk. En de Stefani meldt ui het Albaneesch-G Ciamura een polit dreven, waarvan eeh oud voorvech irrendentisme het De daders hebb meegevoerd naar autoriteiten, die e: prijs op gesteld hi Stefani verder mei vermoorde op bev Greksche overheid dragen en als waar ten toon gesteld. Daut Hoggia hei landslieden voor d stamprovincie met naar Stefani verkla; offer van de Griek tiek. Eenige maand banees, die niet ve werd, een briefje gi „Hetzelfde lot zal die op een bevrijdin de Grieksche heen Stefani meldt ten van het gebied Cian minder dan ooil voor de Grieksche liefde tot hun staz jarenlang heeft doe een tijd dat het lot daar hebben zy th< herboren is, veel sti hopen. Een go Naar aanleiding aan de Grieksch-Al van bevoegde Italia dat deze moord zoo banië een golf van veroorzaakt. Behalv geven communiqué den. Er kan echter aan de Albaneesch- spannen toestand he gere tijden tot betr ten aanleiding heeft wordt gewezen op 1 dat leidde tot de be Italië. Het huidige geen opwinding ver kalmte niet verlieze paganda heeft Zonde ingezonden, volgens Albaneesche grens e voorgevallen, waarb ren, die trachtten de door de Albaneezer zijn. Deze geruchten Italiaansche zijde w verzonnen. „Ongehoorde De Italiaansche bi bericht over den po Grieksch-Albaneesch maak en onder opsc Grieksche vervolgin; tisten in de provinc houding tegen Italië' tegelijkertijd op, dat Grieksch-Albaneeschi omtrek tot ernstige Grieksche autoriteite SENAAT BE MILITAIREN De senaat heeft Me van den militairen Verscheidene sprekei ontwerp. De onafhai verklaarde dat een in de Ver. Staten tha inmiddels de vloot er Ver. Staten sterk g elke invasie te verhi sche senator W h e e 1 e i zooals Stimson die v land in korten tijd 30 rikaanschen bodem 1 kwaam is om de fur oorlog te bekleeden senator Vandenberg tegen den breuk op vrijwillige recruteerir wezigheid van een v vaar wordt aangetoor wijze is te keeren. D Vandenberg, is voor t vermydelijk, tenzij n wijze onvermijdelijk De militaire commi Afgevaardigden heefl veranderingen het re aangenorpen wetsor waarby president Roi tigd de nationale gar op te roepen voor eer ren dienst op het we Amerikaansche bezitti pijnen. Het ontwerp g tallige vergadering va vaardigden. DE STIJGING VA WERKLOOS De New-York Time, nemen van het Britse met 60.000 in een maa beeld van een volk, d een dreigenden aanva dat gedurende II m< werkloosheidscijfer ge den de 767.000 gedaal de doelmatigheid der satie in Engeland. De Duitschland verdwene dat de Duitschers vrc seering begonnen zijn, zeer de pogingen van men economische mot brengen, mislukt zijn termijn berekend ecc ontbreekt, kost En0jl; veel. EERS eenige jaren van rust zou kunnen genie ten. Helaas heeft dit niet zoo mogen zijn. Moge hij nu rusten in vrede. De heer Haalebos uit Den Haag her dacht den overledene als een trouwe vriend gedurende meer dan een halve eeuw, met wien hij lief en leed had doorgemaakt en wien het daarom misschien goed zou doen in zijn laatste rustplaats een vriendenstem te hooren. Staande aan de rustplaats van je stoffelijk overschot, weten we, dat je onsterfelijke ziel is in het \7aderhuis, bij God, waar voor jou ziel zeker een plaats zal zijn bereid. Als voorzitter van den Ring Alkmaar van de Broederschap van notarissen sprak de heer L u y c k x uit De Rijp, die den heer Verhoeff herdacht als vriend en collega en vooral op den voorgrond plaatste diens groote nauwkeurigheid en nauwgezetheid, die hem gezocht ueden zijn in heel West friesland. Grooten eerbied had spr. ook voor de echtgenoote van den overledene, die haar man steeds liefdevol tegemoet trad en hem zijn werk licht maakte zoo veel zij kon. Spr. eindigde met te zeggen: Rust zacht bij Hem, die aller Vader is. De heer van Soest uit Avenhorn, be diende ten kantore van wijlen den heer Verhoeff, begon met te zeggen: Waarvan acte, Hoevele duizend malen hebt ge dit niet voorgelezen of geschreven. Aan uw laatste rustplaats wil ik ervan getuigen, dat het vragen van ontslag voor u een heel zwaar besluit is geweest, omdat ge altijd hebt willen werken zoo veel en zoo lang het kon. Gedurende 22 jaren was ik bij u werkzaam en ik d.ank u daar voor. ünze samenwerking was steeds uitstekend en de behandeling, welke ik van u ondervond, was de beste. Eenzelfde getuigenis gaf spr. ook namens mej. Eyssen, mede in dienst van den overledene. Een kleinzoon van den overledene, de heer Dwars, had er wel eens aan ge twijfeld of een enkel menschenleven in dezen tijd nog waarde had, maar thans bleek hem de onjuistheid van deze gedach te. De aanwezigheid van zoo velen en de betuiging vaj deelneming van nog vele anderen had de familie goed gedaan en gesterkt bij het verlies, dat haar had ge troffen. Uit naam van allen dankte hij daarvoor. Ds. Buiskool sprak een slotwoord als predikant van de hervormde gemeen te, waartoe de heer Verhoeff had behoord. Wij hebben u leeren kennen als een man van groote werkkracht en nauwgezetheid en onkreukbare eerlijkheid, die velen aan zich heeft verplicht als raadgever en ver trouwensman, aan wien vooral in deze dagen menigeen zal denken. Waar hij in het openbare leven niet op den voorgrond trad, verleende hij toch immer steun aan datgene wat hij goed vond. Wij hebben hem gekend als een aandachtig luisteraar in onze kleine kerk, waaruit bleek, dat hij lief had de Blijde Boodschap van het Evangelie. Spr. constateerde, dat het, naar de we reld gesproken, notaris Verhoeff zeer goed is gegaan, maar hij wilde vastleggen, dat het leven dezen ook slagen heeft toe gebracht. Spr. dacht hierbij aan het over lijden van Verhoeff's eenigen zoon en aan de zorgen, die de overledene kon hebben, toen zijn kleinzoon in den oorlog werd betrokken, waaruit hij gelukkig behouden terugkeerde. Wij mensehen gaan allen voorbij, ver volgde spr., en daarmee ook vele van de indrukken, welke over ons gevormd zijn. Maar de goede eigenschappen, welke no taris Verhoeff blijk gaf te bezitten, zullen niet nalaten goeden indruk te blijven uit oefenen op allen, die den zegen van zijn persoonlijkheid hebben ondervonden. Naar onze innige geloofsovertuiging is er voor hem een plaats bereid in het Huis met de vele woningen, waarvan het Evan gelie spreekt, waarnaar hij zoo gaarne luisterde. Dat was hem een houvast vooral in deze moeilijke tijden. Spr. bad de we duwe en hare kinderen en kleinkinderen toe, dat ook voor haar uit dat Evangelie kracht en steun zal worden geput en dat het den band, die allen bindt, nog krach tiger zal mogen maken. Met een „Rust zacht. Amen" eindigde spr. De plechtigheid was hiermede beëindigd. Museumschip Klein Artis (in de Oude gracht) tot en met Zondag 18 Aug. te be zichtigen van 9 tot 9 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het signaal in den nacht (rom.-sens.): hoofdrol len Sybille Schmitz, Inge List, Hans Lau- benthal en Hans Stelzer. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Al- lotria (hum.); hoofdrollen Renate Muller, Heinz Rühmann, Adolf Wohlbrück en Jenny Jugo. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Goud in New-Frisco (rom.-sens.); hoofdrol len Hans Söhnker, Otto Wernicke, Annie Markart en Gustav Waldau. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Levensspiegel (rom.-dram.); hoofdrollen Paula Wessely en Peter Petersen. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Een ernstige raad voor een verantwoorde voedingswijze. De Commissie voor de Voorlichting uit den Voedingsraad schrijft ons: Wanneer ge een pot verrukkelijke versche thee had gezet en iemand zou tot U zeggen: „Laat die thee nu voortaan maar door den gootsteen verdwijnen en eet alleen de bladeren", dan zoudt ge ongetwijfeld geen al te hoogen dunk krijgen van diens geestesvermogens. En toch hebt ge er wel eens ern stig over nagedacht, dat nog altijd de meeste huisvrouwen en misschien ook gij zelf iederen dag opnieuw, tegen de beginselen der hedendaagsche voedings leer in, groenten en aardappelen „af gieten" en dat daarmede een schat van voedingswaarde wordt weggeworpen, terwijl alleen het afgetrokken, uitge kookte product op tafel wordt gebracht, ter „versterking" van het gezin? EERSTE BLAD. Spuiten!! De Plantenziektekundigen Dienst deelt mede, dat zoowel op de klei- ais op de zand- en veengronden dit jaar de aardappelziekte (phytophthora infes- tans) op zeer vele perceelen in hevige mate in het loof optreedt, terwijl in verschillende gevallen ook de knollen reeds zijn aangetast. Om deze laatste aantasting nog zooveel mogelijk te voor komen, raadt de Plantenziektekundige dienst den verbouwers met klem aan om het rooien bij nat weer achterwege te laten en alleen te rooien, wanneer de grond behoorlijk is opgedroogd. Ook moet het bedekken van de aard appelen met loof, zelfs al is dit slechts tijdelijk, sterk afgeraden worden. De gewassen, waarvan het loof thans nog niet of slechts weinig door ziekte is aangetast, moeten tot op het laatst van het groeiseizoen toe bespoten wor den met Bordeausche of Bourgondische pap of andere koperhoudende middelen. Het kan echter, wanneer de omstandig heden gunstig blijven voor het optreden van de ziekte, in menig geval voordee- liger zijn, het gewas voortijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektekundigen Dienst te Wa- geningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de rijksland- en tuinbouwconsulenten. De volgende „tien geboden" zijn door de Commissie voor de Voorlichting uit den Voedingsraad samengesteld en verdienen dus zeer zeker de bijzondere aandacht. Men houde bovendien nog de volgende punten in gedachte: het is raadzaam het heele jaar door zoo veel mogelijk versche groenten te eten hetgeen met een beetje overleg voor velen doenlijk is; de producten van onzen bodem in eenvou- digen vorm, zooals groenten, fruit, melk, boter, kaas en ongebuild meel, hebben in den regel veel meer waarde dan de zgn. „veredelde producten", zooals b.v. witte suiker en bloem; het weinige vocht, dat overblijft, wanneer men groenten op moderne wijze kookt, kan in den vorm van een sausje worden ge bruikt; eten, dat lekker smaakt, wordt in vele ge vallen beter verteerd dan eten, dat met tegenzin of onverschilligheid wordt genut tigd. Behalve de reeds in andere berichten ge noemde bombardementen op Nederlandsen gebied, in den afgeloopen nacht uitgevoerd door de Engelsche luchtmacht, zyn ook nog Engelsche bommen neergekomen te Castri cum, Noord-Schermer en Assendelft. Wat Castricum betreft, werd de vrouwenkliniek Duin en Bosch onder Bakkum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen, die gewor pen werden, waren 2 voltreffers. Twee vrou wen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog 7 patiënten bekwamen verwondingen-. Het gebouw zelf werd zwaar beschadigd. Het gebouw droeg het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen 6 bommen neer in een weiland, in Assendelft vielen eenige bommen in het water. KIND VERDRONKEN TE ZUID-SCHARWOUDE Hedenmiddag is te Zuid-Scharwoude het 2-jarig zoontje van den heer A. v. d. H. vóór de ouderlijke woning aan de Hofstraat te water geraakt en verdronken. VERPLAATSING „BOSCH" KLEUTERSCHOOL. Nu Woensdag a.s. de Fröbelscholen weer aanvangen, is het bestuur der Alkm. Fröbelschool verheugd aan de ouders der leerlingen der „Bosch"-kleuterschool te kunnen mededeelen, dat na de vacantie een belangrijke verbetering in de school huisvesting zal zijn op te merken. Het ruime perceel, Egmonderstraat 11, dat thans voor kleuterschool is ingericht, biedt een uitstekende gelegenheid voor het g-ven van voorbereidend lager onderwijs. Natuurlijk had het bestuur liever weer de beschikking verkregen over de eigen scholen, maar deze kunnen nog niet wor den afgestaan. Evenwel zullen de kleuters zooveel mogelijk geheele dagen onderwijs ontvangen, op de thans gebruikelijke schooluren. Zoo langzaam-aan gaat het dus weer den goeden kant op. Gelijk elders in dit nummer wordt ver meld, is er van morgen af nog gelegen heid tot aangifte van nieuwe leerlingen, zoowel voor de „Bosch"- als voor de „Elise van Calcar"-kleuterschool. Alkmaar, Dinsdag. Een Alkmaarsche delegatie naar Den Haag. In een onderhoud, dat een Alkmaarsche delegatie, bestaande uit den burgemeester, wethouder Keysper en de heer Voorthuysen voor de gemeente, mr. J. P. Bosman voor de V. V. V. en de heer Tj. N. Adema voor de stichting „Fonds tot behoud van de kaas markt", gister op het bureau van de Zuivel- centrale heeft gehad met den heer A. van Wijnen, voorzitter van de Nederlandsche Zuivelcentrale, is het gevaar besproken, dat de Alkmaarsche kaasmarkt door de maat regelen der Ned. Zuivelcentrale kan loopen. Nadat de verschillende leden der delegatie de beteekenis der markt voor de gemeente voor de reclame voor het product, den kaas handel, het vreemdelingenverkeer en het behoud van het historisch gegroeide uiteen gezet hadden, heeft wethouder Keysper nog eens nadrukkelijk vastgelegd, dat z.i. de pro ducenten geen taak voor het opslaan en be waren van kaas hebben, daar dit uitsluitend bij den handel behoort. Aangegeven werden eenige richtlijnen, door welker toepassing het zeker zou zijn, dat de markt niet kan worden uitgeschakeld. De heer Van Wijnen deelde mede, dat de vordering van de volle honderd procent de vorige week een noodzakelijke maatregel was geweest en dat daarbij zeker niet de bedoeling had voorgezeten de Alkmaarsche markt op eenigerlei wijze te treffen. Spreker gaf toe, dat de taak van bewaren en kwali teitsrisico meer bij handelaren dan bij pro ducenten behoort, maar kaas is door de velerlei variëteiten en de velerlei groepen belanghebbenden een zeer lastig artikel. Medegedeeld werd, dat de - Zuivelcentrale het historisch gegroeide zoo weinig mogelijk wil aantasten en tot een regeling hoopt te komen, waardoor ook het kwaliteitsverschil tot uiting komt, welk kwaliteitsverschil den handel doet ontstaan. Deze week is er slechts 50 procent gevorderd, zoodat de markt Vrijdag reeds een ander beeld zal geven. De markt geeft groote voordeelen voor de weging en het overzicht der produc tie en heeft daarom, naar sprekers inzicht, wel degelijk bestaansrecht. Toch is het daarbij, naar sprekers inzicht, beter, dat alles automatisch gaat dan dat men zijn toevlucht tot dwingende maat regelen voor het inschakelen van de markt moet nemen. Spr. zou de inzichten der delegatie aan het bestuur overbrengen en het is hem be kend, dat daarin verschillende heeren zit ting hebben, die de waarde van de Alkmaar sche kaasmarkt ook als reclame-object voor onzen zuivel ten volle erkennen. Wethouder Keijsper heeft vervolgens nog gepleit voor inschakeling der gemeente bij het overleg als er gevaar voor de markt dreigt en medegedeeld, dat de delegatie des noods tot in hoogste instantie de belangen der Alkmaarsche markt zou bepleiten. De algemene indruk der audiëntie was, dat de markt zooveel mogelijk intact zal blijven en de handel zijn natuurlijke taak zal her vatten, daar het uitschakelen van de markt eerder aan het treffen van spoed- en nood maatregelen dan aan een opzettelijk pas- seeren was te wijten. Neen, heusch, wanneer ge deskundigen raad wilt volgen, dan moet ge zeker in dezen tijd het voedingsvraagstuk terdege onder het oog zien, want nu, meer dan ooit, is het immers zaak niet alleen dié etenswaren te koopen die werkelijk van waarde zyn voor de gezondheid van het lichaam, doch boven dien van deze waren niets verloren te laten gaan door een foutieve bereidingswijze. Eerst door den nieuwen toestand en den daaruit voortvloeienden maatregel tot rantsoeneering der levensmiddelen is er in ons land ook in breedere kringen meer be langstelling ontstaan voor een zoo econo misch en tevens zoo goed mogelijke voeding. Dat deze belangstelling vroeger nooit bij zonder groot was, is des te opmerkelijker, Waar toch een goede voeding een der be langrijkste factoren is voor onze gezond heid, terwijl de moderne mensch over het algemeen wél interesse toont voor alle an dere mogelijkheden om „fit" te blijven, zooals het beoefenen van sport, baden en zwemmen, genieten van zon en licht en lucht,, verzorgen der huid, betrachten der hygiëne op allerlei gebied, slapen met open ramen; wat niet al. En zoo heeft dan de oorlog, deze donker ste aller donkere wolken, ook al weer een zilveren randje: de groeiende belangstel ling voor een goede, harmonische en vol waardige voeding, die niet alleen de groote bouwstoffen koolhydraten, eiwitten en vetten bevat, doch ook de stoffen, die slechts in zeer geringe hoeveelheden in ons lichaam worden opgenomen, zooals de vita mines, voedingszouten en mineralen. Véél valt er op dit gebied nog te besturen, dik wijls ook verschillen de meeningen der des kundigen onderling, doch de groote richt lijnen zijn wel aan te geven. EEN REDDING. Een onlangs met het oog op het bom- mengevaar uit Den Helder naar Alkmaar gekomen familie, thans wonende aan den Zijdam, miste Zaterdagmiddag haar 4- jarig kindje. Men zag den kleine drijven in de gracht en de situatie was reeds ge vaarlijk. Een knaap kwam aandragen met de groote reddmgshaak van de brug bij de Appelsteeg, maar die bleek veel te zwaar. De heer De Graaf, rijwielhandelaar en tevens specialist op het gebied van dreggen e. d., nam toen den kleineren haak, door hem vooi ongelukken steeds gereed gehouden (de vast plaats ervoor is bij de deur van de rijwielherstelplaats) en wist met een goedgemikten greep het toen reeds zinkende kind op te pikken. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.11 tot 6.20 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. GESLAAGD. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie van de „Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen is te Amsterdam geslaagd de heer J. F. Poll. Het diploma Fransche handelscorrespon dentie van bovengenoemde vereeniging is behaald door den heer D. J. J. Poll. Voor het practijk-diploma boekhouden van de Vereeniging van leeraren in de han delswetenschappen slaagden de heeren A. Nouwen en N. J. Ursem alhier. Voor het diploma Nederlandsche, Duitsche en Engelsche handelscorrespondentie van die vereeniging slaagde de heer Th. J. Brommer te Bergen. De heer J. Th. Tromp te Alkmaar slaagde gisteren te Utrecht voor het examen En- gelsch l.o. GULDEN VLIES NIEUWS Voor kinderen en volwassenen. Zooals vermoedelijk wel bekend zal zijn, hebben de opvoeringen van „Hans en Grietje" in het Theater Carré en den Stadsschouwburg in Amsterdam een groot succes opgeleverd. Dit kindersprookje in 3 bedr. door mevr. Ranucci Beckmann wordt door leden van de eerste tooneel- gezelschappen des lands opgevoerd en het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat ook in Alkmaar een opvoering hiervan is mogelijk geworden, en wel op Zondag middag a.s. om 2 uur. Des avonds om half acht (zoodat men vóór donker weer thuis kan zijn) wordt het charmante ,,'n Zomerzotheid" van Cis sy van Marxfeldt door het ensemble Julia de Gruytèr opgevoerd. Wie nu eens een echt gezelligen uit gaansavond wil hebben, raden wij ten sterkste aan ,,'n Zomerzotheid" te gaan zien. 1. In den regel is het gebruik van bruin brood te verkiezen boven dat van witte brood. 2. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van buiten gewone waarde, dat in alle kringen dage lijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat viamine C be treft, een zelfde beteekenis voor onze voe ding als fruit. 3. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe; zoo dit niet mogelijk is, kunnen radijs, ramenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen. 4. Een dagelyksch gebruik van 2yz ons groente is voor een volwassene gewenscht. 5. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert, en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw. 6. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niets behoeft te worden afgegoten. 7. Melk is niet alleen een belangrijk bestanddeel van de kindervoeding. Het is allerminst kinderachtig, wanneer een vol wassene dagelijks melk of karnemelk bij den broodmaaltijd gebruikt. Een hoeveelheid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoogpunt aller minst een luxe. 8. Uiteraard kan men de melk ook in de koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot tot zich nemen; ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht. 9. Kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk on der. Het dagelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele gevallen een belangrijke voedingsverbetering beteekenen. 10. Vleesch wissele men af met visch- en kaasgerechten. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 14 Aug. tot en met Dinsdag 20 Aug. '40 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen bruine kleur. Vetbonnen rose kleur. Alkmaar, 12 Aug. 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Overeenkomstig zijn verlangen werd op de algemeene begraafplaats alhier gister middag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. J. J. Verhoeff, in leven gedurende ruim 44 ja ren notaris te Avenhorn. Als geboren Aikmaarder wenschte hij in Alkmaarschen bodem te rusten. Vooral van buiten de stad was er belangstelling voor deze plechtigheid. Behalve twee notarissen hier ter stede (de heeren Roos en de Groot) zagen we op den doodenakker de notaris sen Luyckx uit de Rijp, Engelman uit Den Helder, van de Stadt uit Medemblik en Kerkhoven uit Hoorn; voorts waren er o.a. de heeren J. A. Komen, hypotheekbe waarder, mr. G. Sluis uit Haarlem, mr. W. G. del Baere, van Sonsbeeck en van Cranenburgh, allen eveneens uit Haarlem (dez evier resp. als voorzitter en leden van de Kamer van Toezicht op notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem; ver der merkten we nog op de heeren N. J. M. Oud uit Ursem, J. P. v. d. Bent uit Amers foort, J. W. Verhoeff uit Rotterdam, L. v. d. Brandeler uit Hoorn, A. A. de Rijk uit Am sterdam en ds. H. Buiskool uit Avenhorn. Een schat van bloemen dekte de baar, samen een 17-tal bloemstukken, waar onder een krans van de notarissen uit den Ring Alkmaar. Een rij van sprekers. De rij van sprekers werd geopend door den heer mr. G. Sluis uit Haarlem, president van de Kamer van Toezicht op notarissen en candidaat-notarissen. Hij roemde nu wijlen den heer Verhoefi om zijn werkzaam leven, gedurende hetwelk hij de vraagbaak en de steun was geweest van zeer velen. Twintig jaren lang was hij lid geweest van de K. v. T. en als zoodanig had spr. hem gedurende de laatste tien jaren leeren waardeeren als een man, die volkomen op de hoogte was met personen en tostanden in Westfriesland, waar hij immers 44 jaren lang notaris te Avenhorn is geweest. Hij genoot aller volle vertrou wen en zijn adviezen werden in de K. v. T. op zeer hoogen prijs gesteld. Droeve om standigheden werden den heer Verhoeff niet gespaard en wellicht als gevolg hier van hebben wij hem in de laatste jaren minder gezien dan gewoonlijk. Wij hadden gehoopt, dat hij, zou herstellen en nog Nog belangrijke aanvoeren van aardappelen. De flinke aanvoeren van vroege aard appelen blijven nog steeds aanhouden. Dit is wel een bewijs, dat het seizoen dezer aardappelen belangrijk verlengd is. Andere jaren toch was het voor het grootste ge deelte met de vroege aardappelen afgeloo pen, als op 15 Juli de garantieprijsregeling van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale geëindigd was. De tuinders stuurden het er op aan, zooveel mogelijk vóór dien datum, waarna de minimumprijzen werden opge heven, af te leveren. Het gevolg was toen, dat groote hoeveelheden aardappelen moes ten worden ingekuild en later weer afge leverd. Nu is het seizoen over een langer tijdvak verdeeld en is zooveel mogelijk bij den aanvoer rekening gehouden met de afzetmogelijkheid, zoodat tot voor kort niet tot inkuilen behoefde te worden overge gaan. Nu de export naar Duitschland eeni gen tijd stop staat, moet men wel gaan in kuilen. Er zijn in de afgeloopen week weer heel wat Schotsche muizen in den kuil gegaan. Voornamelijk de grove sorteering kwam hiervooor in aanmerking, doordat in het binnenland weinig afzetgelegenheid be- bestaat. In totaal werden aan de beide veilingen ongeveer 170 spoorwagons aardappelen aangevoerd. Een beduidend kwantum. De prijzen van de Schotsche mui zen hebben zich meestal bewogen tus schen 3.70 (den minimumprijs) en 4 per 100 kg. Enkele partijen brachten het tot 4.20. Drielingen hebben voorname lijk tusschen 2 en 3 per 100 kg opge bracht. De Eigenheimers waren heel wat goedkooper dan de Schotten. Vooral de blauwe Eigenheimers gingen tegen lage prijzen van de hand. Enkele malen werd tot 3.40 per 100 kg besteed, maar voor namelijk betaalde men van 2.30 tot 3. De Blanke Eigenheimers waren iets beter te plaatsen, zoodat meestal iets boven 3 per 100 kg betaald werd. Ook hiervan liepen wel eens minder mooie partijen tot 2.30. Er was gedurende de afgeloopen week wel kool aan de veiling! Alleen Zaterdag al waren er te Broek op Langendijk 54 schui ten met roodekool, tezamen 16 spoor wagons. De tuinders vreesden waarschijnlijk een daling van den minimumprijs tegen de volgende week, welke daling echter niet is gekomen. Er werd aanvankelijk nogal wat gekocht voor België, waardoor de prijs tot 4.20 opliep, maar toen in het midden van de week de bepaling afkwam, dat geeli mo nopolie-overeenkomsten mochten worden afgegeven, was men geheel op het binnen land en den export van het overschot naar Duitschland aangewezen. De prijzen waren vanaf den minimumprijs tot f 3.50 per 100 kg. Gelekool is snel goedkooper gewor den. Prijzen van 6 en 7, zooals in de voorafgaande week, kwamen nu niet meer voor. Eerst gingen nog wel eenige partijen van de hand voor 5 tot 6, maar later kon den zij niet hooger dan 4.20 komen, ter wijl de minimumprijs op het einde van de week ook een woordje kwam meespreken. De aanvoer van wittekool was iets grooter dan de vorige week. De zuurkool- fabrikanten hebben gedurende de afgeloo pen week voor het eerst wëer wat gekocht om in te maken, zoodat daar thans ook de gang in zit. De prijzen van de wittekool hebben zich meestal in de buurt van den minimumprijs opgehouden. Slechts enkele malen noteerden wij tot f 2.50 per 100 kg. Een gedeelte van den aanvoer werd niet voor het binnenland afgenomen, zoodat dit voor export in aanmerking kwam. Despercieboonen zijn voor prij zen van 10 tot ruim f 12 per 100 kg van de hand gegaan. De noteeringen van snijboonen liepen vrij sterk uiteen; van 9 tot 20. De uienprijzen waren behoorlijk; de aan voer is niet groot. Men besteedde 5 tot 6.50. Nep (gele) noteerde 4, den mini mumprijs. Zilvernep ging voor 8 tot 9.20 per 100 kg van de hand. Zilveruien waren heel goedkoop, zelfs beneden f 1 werden er verkocht. Te Noordscharwoude werd bloem kool aangevoerd, welke 10 tot 11.60 per 100 stuks opbracht. De t o m a t e n moesten tegen den mini mumprijs afgegeven worden. De druiven noteerden bij gemis aan export tenslotte van 31 tot 35 per 100 kg. De export-minimum prijs was 55, zoodat zij daar zeer veel be neden bleven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2