95. rjE. ZOON k NS [£ID rRIPLEX. ER. TEXTIELDISTRIBUTIE. Voor aflevering van vóór 5 Augustus gekochte goederen vergunning noodig. Verdeeling der voorraden sigaretten. groote be- succes v. 'dam, Cissy v. e biljetten. i 140 c.M. n 3320. vredigen si namen, lledaagsch :en flauw omdat zij .verteeren. vele an- nen. over de id gebruik middel dat unne ertoe van hun g in de menigte men. De jury is >ordeel. Kom mee, iheid om meer te ringende menigte in het rechts- een plaatsje en weer bij de ge zag hem in het listeren. Ze kneep en voelde haar met veel vertoon laar gingen twee aan over den af- met de uitspraak idigd, die het aan tte zijn bril op, ik rond, als genoot panning. Eindelijk den in deze zaak, liet schuldig be- *elegde". rechter hamerde werd er druk en riep: „Zeg, Ferdy [k krijg tien dollar :de Mary zeggen: n balk ten gunste e poppen in Cabi- ken!" Wordt vervolgd). TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940. IN DENEMARKEN IS MET MEDEWERKING VAN DE DUITSCHE AUTORITEI TEN een vrijwilligerscorps tegen luchtgevaar in het leven geroepen. Vrouwelijke leden van dit corps in volle uitrusting. (Scherl) DE KLOMPENKOOPMAN HEEFT HET DRUK. Met zijn hoog opgeladen wagen gaat hij de boerderijen langs om zijn waar aan den man (en aan de vrouw) te brengen. (Polygoon). DE NEDERLANDSCIIE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE AMSTER DAM. De finish van de 100 meter hardloopen. Van rechts naar links Osendarp (2de), Nota (op voorgrond lste), Osta (3de) en Geul 4de) (Polygoon). Enkele antwoorden op problemen uit de practijk. Gisteravond heeft mevr. Ch. Neytzell de Wilde, voorzitster van de Nederland- sche vereeniging voor huisvrouwen, voor de radio enkele vragen gesteld aan den heer H. G. Hey, directeur van het rijks bureau voor de distributie van textielpro ducten door den handel, over de nieuwe distributieregeling van textiel, welke de heer Hey beantwoordde. Aan de antwoor den ontleenen we het onderstaande. Wanneer iemand een heerencostuum of damesjapon heeft besteld en de stof daar voor reeds is gekocht en gereserveerd voor 5 Augustus doch het kleedingstuk nog niet is afgeleverd, valt dit kleeding stuk, zooals alles wat afgeleverd wordt na 12 Augustus onder de tweede distributie regeling. Wat de puntentelling betreft, men heeft hieraan geen schade, omdat deze verkochte goederen mogen worden afgeleverd met het afsnijden van 30 pun ten. Dit afsnijden geschiedt door den plaatselijken distributiedienst. Voor het afleveren van deze goederen dient een vergunning van dezen dienst aan den leverancier te worden overgelegd. De groote stukken moesten op het formulier vermeld worden en hiervoor heeft naar mate van het aantal punten dat zij vertegen woordigen, al of niet aftrek van 30 punten van de distributiekaart plaats. Hiermede is echter de ver plichting om de koopbons van al hetgeen men tusschen 28 Mei en 5 Augustus heeft gekocht gedu rende 3 maanden te bewaren, niet vervallen. Het is n.l. nog niet duidelijk welke per sonen volgens de voorloopige distributie regeling, welke bekend is gemaakt na 28 Mei te veel hebben gekocht en dus in overtreding zijn. Deze koopbons zijn ook wel van de winkeliers ter beschikking, maar het is gewenscht dat iedere huis vrouw kan bewijzen en aantoonen wat zij heeft gekocht en ontvangen en daarom moet zij deze koopbons nog bewaren voor eventueele navraag door een inspecteur. Wanneer een alleenstaand persoon een jaarinkomen van minder dan 350,— heeft, komt deze voor een toeslagkaart in aanmerking. Huishouilgoederen. Wat betreft de huishoudgoederen, zoo als lakens, sloopen, handdoeken en derge lijke, behoort ieder tot het gezin, wabrin men werkelijk inwonend is en dus deze goederen mede helpt verslijten. In het algemeen zal men na tuurlijk met huishoudgoed de uiterste-zuinigheid gaan betrach ten, maar de menschen die er hun beroep van maken om gemeubi leerde kamers te verhuren en pension te houden, kunnen, wan neer de aanwezige goederen ver sleten zijn, een speciale vergun ning krijgen, omdat zij hun be roep hiervan maken. Voor verschillende categorieën van per sonen, zooals b.v. studenten in de chemie, zijn laboratoriumjassen onmisbaar om de kleeding eenigszins te beschermen. Der gelijke personen vallen onder degenen, die een speciale vergunning kunnen ver krijgen om deze kleedingstukken, welke voor hun werk onmisbaar zijn, aan te schaffen. Onder „uniformkleeding" wordt ook verstaan verpleegsterscostumes. Indien aanschaf noodzakelijk is, kan een speciale vergunning hiervoor worden verleend. Al deze speciale vergunningen moeten in eerste instantie worden aangevraagd bij den plaatselijken distributiedienst, welke dienst van ons een voorschrift heeft ont vangen hoe in dergelijke gevallen moet worden gehandeld. In twijfelgevallen of bij moeilijkheden welke vooruit niet zijn voorzien, zal deze dienst zich met 't rijks bureau in verbinding stellen en daarna den verbruiker kunnen helpen. T. a. v. den verkoop van textielgoede- ren op de markt, door rondtrekkende kooplui, venters en in tweedehandsch winkels werd verklaard, dat elke ver koop van textielgoederen aan de bepalin gen is gebonden. Ook deze categorieën verkoopers moeten dus het voorgeschre ven puntenaantal innemen en zich aan de voorgeschreven regelen houden. Met het bestuur van den bond van marktkooplie den zal nader overleg worden gepleegd op welke wijze dit het best kan geschieden en men de speciale moeilijkheden voor dezen handel onder het oog kan zien. Gordijnstoffen worden beschik baar gesteld op een speciale ver gunning voor die menschen, wel ke deze beslist noodig hebben. Wanneer dezé vergunning is ontvangen, kunnen de glasgordijnen en vitrages afge leverd worden en door de huisvrouw zelf worden gemaakt. Voor overgordijnen kan dit moeilijk worden toegestaan, omdat deze stof ook voor andere doeleinden heel goed kan worden gebruikt en dan is een dergelijke afleveringper meter niet juist. Op de speciale vergunning zal dus worden vermeld of de gordijnen alleen mogen worden gemaakt door een stoffeerder, die is ingeschreven of dat deze ook door den verbruiker zelf mogen worden gemaakt. Ook deze vergunning moet in eerste instantie bij den plaatselijken distri butiedienst worden aangevraagd, v Door het propagandabureau van den eqgnomischen voorlichtingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zal de voorlichting van het "ubliek, wat betreft deze distributierege- iing ter hand worden genomen. Een heel goed plan daarvoor is in overleg ontworpen en met dit werk kan direct worden begonnen, zoodat men hoopt, dat het publiek binnenkort in deze regeling thuis zal zijn, aldus de heer Hey. De heer Hey deed voorts een mededee- ling, die van belang is voor den handel. In verband met het groote aantal nageko men aanvragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning is het den handel geoorloofd tot uiterlijk 1 September, om zonder deze vergunning van het rijks bureau te koopen en te verkoopen, wan neer men tenminste deze vergunning reeds schriftelijk heeft aangevraagd. Wat betreft de sluiting van de winkels merkte spr. nog op, dat men deze nog enkele da gen l^an handhaven wanneer de inventa risatie nog niet gereed is. De winkelier kan met de aflevering pas beginnen wanneer hij met dit werk klaar is, omdat anders groote fouten zullen ontstaan. Men moet het dus een bepaalde zaak niet kwalijk nemen wanneer deze na en kele dagen nog niet aanvangt met den verkoop aan het publiek. „Over de geheele regeling als zooda nig", aldus besloot de heer Hey, „zou ik willen zeggen, dat hij een dergelijk groot en moeilijk werk natuurlijk ook door mijn menschen fouten zullen zijn gemaakt, maar dat het in mijn voornemen ligt om na enkele weken een serie kleine wijzi gingen aan te brengen of een naderen uit leg te geven, nadat ik voldoende zal heb ben gehoord welke moeilijkheden bij de toepassing van de regeling zijn ontstaan. Wij staan in regelmatig contact met de organisaties uit den handel en met het publiek en ik zal het mogelijke doen om de lasten, welke aan deze regeling zijn verbonden tot een minimum te beperken, terwijl ik natuurlijk een open oor heb voor elk advies, dat wordt uitgebracht en tot verbetering kan leiden". Winkeliers krijgen 60 pCt. van het verbruik in 1939. De federatie van winkeliers in tabaks fabrikaten heeft gistermiddag te Rotterdam een vergadering gehouden waarin bijzon derheden over de distributieregelingen voor de winkeliers werden besproken. Ten einde de regelingen van de ver schillende sigarettenfabrikanten geheel eenvormig te maken, hebben de voor naamste Nederlandsche fabrikanten zich vereenigd tot de Nationale Organisatie van Sigarettenfabrikanten (N.O.S.) De ze heeft bepaald, dat zooveel mogelijk aan alle winkeliers gelijkelijk de be- schikbare voorraden zullen worden ge distribueerd, met als maatstaf het ver bruik in 1939. De prijzen zullen door de fabrikanten niet worden verhoogd en indien een grossier misbruik zou maken van de omstandighe den, door zijn prijzen te verhoogen of het voor de diverse winkeliers beschikbare kwantum onbillijk te verdeelen, zullen door de N.O.S. maatregelen worden genomen. Onder leiding van de N.O.S. is te Amster dam een bureau opgericht, waarin twee fabrikanten, twee grossiers en twee winke liers zitting hebben en welk bureau de klachten over onbillijkheden zal behande len. Voorloopig is bepaald, dat iedere winkelier over de maand Augustus 60 pet. van zijn gemiddeld sigarettenver- bruik in 1939 zal ontvangen. Donderdag a.s. zullen de verschillende landelijke organisaties van sigarenwinke liers te Amsterdam een gemeenschappe lijke vergadering houden om de algemeene bedrijfsbelangen te bespreken. De federatie van winkeliers in tabaks fabrikaten heeft een petitionnement gericht tof den secretaris-generaal van het depar tement van economische zaken, tot het tabaksbureau en tot de N.O.S. om bij de distributie van tabaksfabrikaten de meest mogelijke billijkheid in acht te nemen. NA DEN GROOTEN SLAG IN FRANKRIJK genieten de mannen van de Duitsehe pantserwagen van een welverdiende rust. De voertuigen moeten echter in uitstekende conditie gehouden worden. Het reinigen van het kanon van één der wagens. (Scherl) AANVRAGEN VAN SMEEROLIE DOOR VERBRUIKERS EN LEVERANCIERS. Volgens de smeeroliebebschikking 1940 no. 1 is met ingang van 16 September 1940 de verkoop en aflevering van minerale smeeroliën en vetten, behoudens enkel uitzondering zonder een vergunning van het rijksbureau voor aardolieproducten, sectie 1 (smeeroliën) Zeestraat 100-104, den Haag, verboden. Verbruikers en leveranciers kunnen de benoodigde hoeveelheid smeerolie voor het tijdvak 16 September 1940 t/m. 31 De cember 1940 aanvragen en daarbij met het volgende rekening houden grootverbruikers (meer dan 1000 kg per jaar) en grootleveranciers (meer dan 5000 kg) moeten hun aanvraagformulier rechtstreeks bij het Rijksbureau voor aard olieproducten aanvragen. Grootverbrui kers moeten uiterlijk op 19 Augustus a.s. het formulier bij het Rijksbureau indie nen. Grootleveranciers kunnen het tijd stip van aanvragn en inlevering van het formulier zelf kiezen. Klemleveranciers (hoogstens 5000 kg per jaar) en kleinverbruikers (hoogstens 1000 kg) moeten hun aanvraagformulier bij hun leveranciers aanvragen eri uiterlijk op 19 Augustus bij het leverancier in leveren. 12 kg.verbruikers (maximaal 12 kg per jaar) mogen hoogstens voor 3 maanden tegelijk dus 3 kg zonder een vergunning koopen. Motorbrandstofvergunninghouders met coupons kunnen zonder ten vergunning smeerolie aanschaffen, mits de benoodigde hoeveelheid smeerolie al dan niet ver mengd met benzine, geschonken wordt in de daarvoor bestemde vulopening aan het motorrijtuig. Kleinverbruikers en kleinleverancie-rs vernemen van hun leveranciers, welke hoeveelheid is toegewezen. Grootverbruikers en grootleveranciers vernemen rechtstreeks van het Rijksbureau omtrent de toegewezen hoeveelheid, BOMMEN OP ENKELE PLAATSEN IN ONS LAND. Geen persoonlijke ongelukken. Het A.N.P. meldt: in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zondag op Maan dag hebben Engelsche vliegers wederom op verschillende plaatsen bommen laten val len. Gelukkig is daarbij niemand gedood of gewond. Ook de materieele schade is zeer gering. Bij Oosterhout ip Noordbrabant werden negen bommen geworpen. Eenige woonhuizen kregen geringe schade. De pro jectielen kwamen alle in het open veld terecht. Ook in Zeeland werden op enkele plaatsen bommen op bouwland geworpen. In den nacht van Zondag op Maandag trachtten Engelsche vliegers den Helder aan te vallen. Het bleef bij een poging. Twee van groote hoogte neergeworpen bom men kwamen in het water terecht. Schade werd niet aangericht. Boven Friesland, na bij Sint Anna Parochie, wierpen de Engel- schen drie bommen. Ook deze richtten geen noemenswaardige schade aan. Zij explo deerden op weilanden. JONGEMAN TEGEN LEMOEN VAN WAGEN GEBOTST. Op slag dood. In het smalle gedeelte van de Dorpsstraat te Landsmeer is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Vier jongelui uit Amster dam-Noord keerden hier van het zeilen nabij Landsmeer terug. Drie van hen fiet sten naast elkaar, de vierde achter hen. De drie bleven naast elkaar rijden toen van de tegenovergestelde richting een wagen kwam. De ruimte was niet voldoende en de meest links rijdende, een jongeman van 19 jaar, kreeg het lemoen van den wagen tegen de borst in de hartstreek. De stoot kwam zoo hevig aan, dat de getroffene op slag dood was. SLACHTOFFEP DER DUISTERNIS. In de afgeloo" "acht is de 42-jarige gehuwde wegwe "-•art, wonende te Zuidhorn (Gr.) m -nis met zijn rijwiel te Groningen -'■•achtka- naal geraakt en verdrom, lijk is later opgehaald.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5