De reorganisatie van de vakvereenigingen. Een nieuwe taak voor het reddingswezen. De verdwijning van Johanna de Nigtere. Politie kreeg een nieuwe aanwijzing. Onderzoek bij Moerdijkbrug. Radioprogramma voor Woensdag. De Alkmaarsche Courant TWEEDE BLAD 2 In een te Den Haag gehouden persconfe rentie heeft den commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een uiteenzet ting gegeven van de maatregelen, welke tot nu toe zijn genomen en welke nog dienen te worden genomen betreffende de reorgani satie van de vakvereenigingen. „De maat regelen van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de Nederlandsch vakvereenigingen zijn geno men" zoo zeide hij „om een doeltref fende vertegenwoordiging van de belangen der georganiseerde arbeiders in nauwe sa menwerking met de instanties van het rijkscommissariaat te waarborgen. De vaK- vereenigingen voerden", aldus verklaarde spr. o.m., „in het verleden naar eigen goed dunken, elk op hun gebied, een sociale en een loonpolitiek, zooals zij ook voor haar leden zelfstandig alle sociale vraagstukken behandelden. Dit had tot gevolg, dat op sociaal terrein zeer ulteenloopende regelin gen tot stand kwamen". Na erop gewezen te hebben, dat unifor miteit gewenscht was, zeide spr.: „door de samenhang van het N.V.V. en de hierbij aangesloten vakvereenigingen met interna tionale vakorganisaties kan het niet uitblij ven, dat voor de behartiging van de belan gen der Nederlandsche arbeiders niet uit sluitend de Nederlandsche verhoudingen tot basis worden genomen, doch in zeer ver- strekkenden zin ook de principes van de internationale politiek der vakorganisaties". De financiën. „Bij de controle der financiën werd ge constateerd, dat het N.V.V. en een aantal van de hierbij aangesloten vakbonden be langrijke bedragen, totaal vijf millioen, naar het buitenland hadden gebracht". „De leiding van het N.V.V." zoo ging spr. verder „bediende zich voor het ver slepen van deze vermogens naar het bui tenland Van een bankinstelling, die door haar zelf tot dit doel was opgericht en die naar buiten door eenige bestuurders van het N.V.V. werd vertegenwoordigd. Deze gelden werden voor een deel gedeponeerd ten name van leidende personen van het N.V.V. of op een andere naam belegd en aan deze het uitsluitend beschikkingsrecht over deze gelden toegekend. Ei zijn dus zonder de toestemming der leden gelden in het buitenland belegd, voor een groot deel in Engelsche oorlógsleeningen. Men weet derhalve niet, wanneer deze gelden weer ter beschikking van den Nederlandschen ar beider zullen komen. Al behoeft dan ook niet met een volkomen verlies dezer gelden te worden gerekend, toch zijn op deze wijze aan den Nederlandschen arbeider millioenen Mynversperringen brengen groot risico. Reeds méér dan zes duizend schipbreu kelingen heeft de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. gered in de 115 jaren van haar bestaan, zoo schrijft de Telg. Een mooie staat van dienst dus, een staat van dienst, waarop ons zeevarend volk met recht trotsch kan zijn. Als een schip of vliegtuig in nood ver keert voor onze kust, vaart de reddingboot uit om assistentie te verleenen en de man nen, die zich vrijwillig beschikbaar heb ben gesteld om de booten te bemannen, zullen zoo noodig hun leven wagen, om in gevaar verkeerende schipbreukelingen te redden. Thans is het meer dan ooit noodig, dat onze reddingbooten paraat zijn. Wel varen er weinig schepen langs de kust, dóch de kans op vliegtuigongelukken is aanzienlijk gestegen. De aanwezigheid van mijnver- sperringen in en vóór onze niet meer ver licht zeegaten brengt voor de motorred- dingbooten echter wel zeer veel extra risico met zich mede. Onze bemanningen zijn echter ten volle bereid ook dezen nieuwen, voor hen onbe kenden gevaren het hoofd te bieden; zij voelen het als een eereplicht, dat er geen levens voor de Nederlandsche kust verlo ren gaan, die gered hadden kunnen wor den. In de oorlogsdagen van 1014 Mei heb ben verschillende reddingbooten van de N.Z.H.R.M. zeer belangrijke diensten ver leend, waarbij zij groot gevaar liepen bij vergissing te worden gebombardeerd. Dit heeft één onzer reddingbooten op 14 Mei j.l. ondervonden, toen zij bijna door een vliegtuigbom werd getroffen. 's Nachts langs de mijnen. Kort geleden heeft één der motorreding- booten des nachts haar weg naar buiten moeten zoeken, door een zeegat waarin mijnversperringen lagen. Zonder hulp van vuurtorens of lichtboeien heeft zij van een getorpedeerd schip 16 schipbreukelingen gered. De schipper van deze reddingboot, die al tientallen jaren zware tochten door woeste branding en grondzeeën had mee gemaakt, was met den goeden afloop van deze bijzondere redding zeer gelukkig. „Maar toch heb ik liever een eerlijken strijd met de golven en desnoods mijn zee laarzen tot aan mijn heupen gevuld met water, dan in het nachtelijk duister langs mijnversperringen te varen, waarbij wij allen de gedachte hebben, dat we elk oogenblik de lucht in kunnen vliegen", aldus verklaarde de schipper na deze bui tengewone redding. In deze eerste zeven maanden van dit jaar zijn de reddingbooten er veertig maal op uit getrokken en hierbij zijn in totaal 77 menschen gered. Daar de N.Z.H.R.M. geen enkele rijkssubsidie ontvangt, heeft zij van 1824 af deze 6200 schipbreukelin gen kunnen redden, dank zij de offervaar digheid van onze landgenooten. Wij Ne derlanders hebben als een zeevarend volk een hooge traditie op te houden en hierbij een eereplicht te vervullen. De mannen, die thans hun leven wagen om levens te redden onder gevaarlijker omstandighe den dan ooit, hebben het volste recht op reddingsmaterieel, dat aan de hoogste Mschen voldoet. Dit materieel in stand te H. J. Woudenberg. onttrokken, die voor de verzorging van zijn sociale belangen hadden kunnen worden gebruikt". „Het was allereerst noodzakelijk", zoo zeide spr., „maatregelen te nemen, die naast een reorganisatie der centrale in de eerste plaats straffe samenvatting der organisatie van de vakbonden zoowel als voor de toe komst een organische samenwor' ing van de centrale met de vakorganisaties gewaar borgd. Het grootste deel der oude bestuur ders heeft reeds verklaard ook onder de nieuwe leiding in positieven zin. aan de nieuwe ordening van het sociale leven mede te werken. De wensch naar een organisa torische samenvatting der arbeiders-organi saties is reeds in dez^ weken ten deele ver wezenlijkt. Zoo heeft de Nederlandsche vak centrale (N.V.C.) in haar laatste hoofdbe stuursvergadering tot aansluiting bij het N.V.V. besloten. Andere verbonden houden zich", aldus verklaarde spr., „eveneens ern stig met de aansluitingsgedachte bezig". „Het is niet de bedoeling heden reeds be paalde eischen voor de toekomst op te stel len. De taak van den commissaris van het N.V.V. is veeleer in enge samenwerking met de bureaux van den rijkscommissaris en zijn staf van medewerkers richtinggevend op de vorming van het arbeidsleven invloed te oefenen, om op deze wijze bij de heror dening der economische en sociale verhou dingen de gerechtvaardige behoeften van den Nederlandschen arbeider veilig te stel len. Hiertoe behooren naast economische ook de cuitureele belangen van den arbei der". „Het spreekt vanzelf", aldus spr., „dat de nieuwe ordening van het sociale leven niet op basis van den klassenstrijd kan plaats Vinden. Het streven naar de erkenning van de persoonlijkheid van den arbeider als een gelijk berechtigd lid der gemeenschap, noemde spr. tenslotte de voornaamste taak van de nieuwe N.V.V.-leiding". houden, oefeningen en reddingtochten te betalen, vergt groote offers. Hierbij kernen dan nog de pensioenen en uitkeeringen aan oudredders, waartoe de N.Z.H.R.M. zich verplicht heeft. Langs de geheele Nederlandsche kust alsook op verschillende punten van het IJsèlmeer zijn niet minder dan 26 boot- h .izen gestationeerd met 17 motorred- dingbooten, 16 roeireddingbooten, 8 trac toren en 19 wippertoestellen. Ruim 155.000 heeft de N.Z.H.R.M., blijkens het jaarverslag over 1939 uitbe taald, waarvan bijna de helft voor de sta tions werd opgeëischt. IJmuiden staat aan den top met 'n exploitatie van 12.723.96, onmiddellijk gevolgd door Terschelling, Oostmahorn en Nieuwediep. Voor red dingsmiddelen werd 25.000 besteed, ter wijl aan pensioenen en ondersteuningen 34.000 werd uitgekeerd. Het overige werd uitgegeven voor assuranties, onkos ten enz. De uitgaven blijken de inkomsten belangrijk te overtreffen. De exploitatierekening der N.Z.H.R.M. sluit over het afgeloopen jaar met een nadeelig saldo van niet minder dan 47.489.91. VERZAMELT ONKRUIDZADEN. Denk aan de vogels voor den a.s. winter. Het Federatief Comité voor Vogelbe scherming in Nederland (COVAVO) ver zoekt ons opname van het volgende: Wij zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoedering kunnen beschikken. Daarom is het raad zaam, onkruidzaden te verzamelen, welke door vinkachtige en sommige andere vo gels met graagte worden gegeten. In aan merking komen o.a. zaden van: distels (wanneer de bloemhoofdjes pluizig worden); brandnetels (wanneer de zaad- toppen bruin worden); weegbree (de aren plukken); grassen (voor zoover nog aanwezig) melde-soorten (Atriplex), overal op bouw- en tuingrond en op braakliggend terrein te vinden; ganzevoet-s oorten (Chenopodi- um), als voren. Tot dit geslacht behooren o. a. ook bieten, spinazie en het loogkruid. Beukenoten zijn eind September rijp. Goed droog bewaren, daar ze anders schimmelen. De boomen dragen dit jaar zeer overvloedig. Eikels kunnen we bewaren voor de eenden. Lijsterbessen (Augustus) en vlierbessen (Sept.-Oct.) bewaren we in trossen op een koele plaats, liefst in een kelder. Spreeuwen en lijsters, die ze nu niet noodig hebben, zullen ons er straks dankbaar voor zijn. De bessen van meidoorn, hulst, duin doorn, Geldersche roos enz., laten we waar ze groeien, evenals de zaden van berken, elzen en dennen. Wie zonnebloemen in zijn tuin heeft, verzamelt natuurlijk zorgvuldig het waardevolle zaad. En indien p i n d a's nog te krijgen zijn, zal men goed doen een paar pond te reserveeren voor de meezen, boomklevers en bonte spechten. Tenslotte nog dezen raad: Wees zuinig met uw voorraad en voeder niet wanneer dit niet bepaald noodig is. Dus alleen bij vorst, sneeuw, ijzei of aanhoudenden re gen. Ook de laatste is een ernstige handi cap voor de kleine vogels. MAATREGELEN RIJKSBUREAU VOOR NON-EEKKO METAnEN. De Staatscourant van 7 Aug. 1940 no. 152 bevat een drietal beschikkingen be treffende non-ferro metalen, waarin een nadere uitwerking wordt gegeven van de in de non-ferra metalenbesehikking 1940 no. 1 (Verordeningenblad stuk 14, 27 Juli j.l.) neergelegde rechtsgronden. De ver plichting tot het doen van een verzoek om inschrijving bij het rijksbureau voor non- ferro metalen (Prinsessegracht 21, 's-Gra- venhage) komt thans te rusten op alle ondernemingen, die hun normaal bedrijf maken van het bewerken, verwerken of vervaardigen van of dén handel in non- ferro metalen, waaronder begrepen ver tind blik in blad- en bandvorm. Nadrukkelijk zij erop gewezen, dat onder deze categorie van on dernemingen ook de loodgieters- bedrijven vallen. Het verzoek tot inschrijving moet wor den ingezonden uiterlijk 17 Aug. 1940 en wel op formulieren, die bij het bovenge noemde rijksbureau kunnen worden aan gevraagd. D; verplichting tot inschrijving geldt ook voor die ondernemingen, welke reeds bij het rijksbureau voor metalen waren ingeschreven. Naast deze inschrijvingsplicht wordt aan de ondernemingen de verplichting opge legd tot het aanhouden van een zooge naamde voorraadboekhouding. Een dage- lijksche boeking zal moeten plaats hebben van voorraadvermeerderingen en -ver minderingen. Uiterlijk 15 Augustus a.s. zal met deze boekhouding een begin moeten worden gmaakt en uiterlijk 31 Augustus d.a.v. zal de voorraadopgave per 15 Au- ustus bij het rijksbureau moeten zijn in gediend. Elke volgende voorraadopgave zal betrekking moeten hebben op den laatsten dag van een kalenderkwartaal. Voortaan zal een vergunning vereischt zijn voor het verwerken, bewerken, ge bruiken .verbruiken, koopen, verkoopen, afleveren of vervoeren van de volgende metalen en hun legeeringen: aluminium, lood, koper, nikkel, zink en tin, althans in dei. vorm van ruw, materiaal (het metaal in zijn ruwen vorm, zooals gegoten staven, blokken, kathoden, anoden in iederen vorm, gietelingen voor walsmaterlaal, ge wafelde blokken, andere blokvormen en korrels) en afvalmateriaal (breuk, uit schot, oüd-metaal, enz.), benevens ver tind blik, in blad- en bandvorm. Een dergelijk vergunning moet bij het rijksbureau worden aangtvraagd. In de vergunning zal aangegeven wor den voor welk doel de toegestane hoeveel heden der metale,. alken mogen worden aangewend. Het rijksbureau zal speciaal aandacht schenken aan het gebruik van non-ferro metalen voor dakbedekking, be kleeding, beslag of versiering aan of bin nen gebouwen, benevens aan het aanwen den van aluminium, koper, nikkel en tin en van hun legeeringen, ter vervaardiging van gebruiks- en luxe-voorwerpen (huis houdelijke artikelen, tafelgerei, siervoor werpen, enz) De bovengenoemde vergunning is niet vereischt: in geval het bewerken, verwer ken, gebruiken of verbruiken der metalen plaats heeft ter uitvoering van opdrachten der Duitsche weermacht; voor het ver richten van dringende herstelwerkzaam heden aan gebouwen of installaties die voor het economisch leven van groot be lang zijn, e hter tot een maximum van 10 kg voor elk schadegeval en met de ver plichting binnen drie dagen aan het rijks bureau mededeeling te doen van het be trokken geval. Handelaren, v-'ier beroep bestaat in het inkoopen van afvalmateriaal mogen per dag in totaal 100 kg aan oude metalen koopen, verkoopen, afleveren en vervoeren. Telkens na een maand is deze categorie van handelaren echter verplicht op te geven welke hoeveelheden afval- materiaa: ücov haar in de afgeloopen ka- lertdrmaand zijn opgekocht. Ten slotte is toegestaan bet koopen yerkooperafle veren, en vervoeren van non-ferro meta len, die in den vorm van oud-metaal vrij komen bij het verrichten van b.v. lood- gieterswe-rkzaamheden. De transactie mag echter alleen uitgevoerd worden door den- gene, die de vveikzaamheden verricht en tot een maximum van 20 kg voor elk ge val afzonderlijk. PERSONEEL OPBOUWDIENST KRIJGT HERKENNINGSKAARTEN. In de laatste dagen heeft men bij herha ling kunnen lezen, dat personen, gekleed in de uniform van den Opbouwdienst, in koopen kwamen doen zonder daartoe be voegd te zijn en op die wijze winkeliers du peerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mogelijk zijn, want aan het geheele personeel van den Opbouwdienst zullen herkenningskaar- ten worden uitgereikt. Deze herkenningskaarten moeten, gedra gen worden in den linkerbinnenzak van de uniform. De kaarten bevatten gegevens over naam, voornaam, geboortedatum, on derdeel en de handteekening van den hou der van de kaart. Voorts zijn zij voorzien van een stempel en de handteekening van den commandant. Bij overplaatsingen dient de inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den Opbouwdienst worden de kaarten inge leverd. Men kan verwachten, dat begin Septem ber het geheele personeel van den Opbouw dienst deze kaarten in zijn bezit zal hebben. Fietser onder auto geraakt en gedood. - Bij het achteloos oversteken van de Nieu we Ceintuurbaan om Meppel, is de 74-jarige H. Haverman met zijn fiets onder een auto uit Leeuwarden geraakt en op slag gedood. Telegrafisch postwissels naar Duitsch- land. - Met ingang van gisteren zijn in het verkeer met Duitschland in beide richtingen telegrafische postwissels weer toegelaten. Met het hoofd tegen muur gereden. - Zaterdag is te Leiden de 45-jarige D. R., met zijn fiets tegen een muur gereden. Hij liep een hersenschudding op. Thans is de man in het Academisch ziekenhuis overleden. Hoewel het reeds langen tijd geleden is, dat Nederland werd opgeschrikt door de Opzienbarende verdwijning van de toen ne gentienjarige Johanna de Nigtere, heeft de politie het opsporingswerk blijkbaar nog niet gestaakt, aldus de Telg. Men zal zich herinneren, dat het meisje op een Zaterdagmiddag in November van het vorige jaar uitging naar een nieuwe be trekking, welke haar door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam was aanbevo len. Het was een perceel aan den Singel, waar zij zich 's middags te kwart voor vijf moest vervoegen. Van het oogenblik af, waarop Johanna de Nigtere wegging van haar moeder en tante, die haar tot het Spui wegbrachten, heeft men nimmer meer iets van het meisje vernomen. Bij het eerste onderzoek, dat 's Maandag- middags werd ingesteld, bleek spoedig, dat het opgegeven adres, waar het meisje zich moest aandienen, valsch was geweest, zoo dat men direct vermoedde, dat Johanna, die als zeer oppassend bekend stond en zelden of nooit alleen uitging, was ontvoerd. Maan den en maanden heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam, onder leiding van commissaris W. H. Schroder, de mobile brigade van de Amsterdamsche cen trale recherche, de kinderpolitie, letterlijk alles gedaan wat in haar vermogen lag, ten einde licht te brengen in deze duistere zaak. Het onderzoek strekte zich tot vrijwel alle deelen in Nederland uit en ook tot verschil lende plaatsen ver buiten onze landsgren zen, tot Frankrijk, België, Spanje en zelfs tot Zuid-Amerika. Al deze pogingen, door EEN BEZOEK AAN DE OORLOGS GRAVEN. Onder beschermheerschap van den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland, generaal Christiansen en den directeur-gene raal van den landbouw, ir. Roebroek, heeft zich hier te lande een comité gevormd ter versiering van de oorlogsgraven. Met medewerking van de Nederlandsche Sierteeltcentrale te 's-Gravenhage hebben de bloemenveilingen van het Westland, Aalsmeer en Nijmegen spontaan bloemen en potplanten voor dit doel beschikbaar ge steld. Deze daad vond onmiddellijk weer klank bij de plaatselijke autoriteiten, in wier gemeenten zich de graven bevonden en alles werd in het werk gesteld om met behulp der beschikbaar gestelde bloemen en planten de laatste rustplaatsen der ge sneuvelden een zoo mooi en waardig moge lijk aanzien te geven. En het moet gezegd worden, dat men hier in op treffende wijze is geslaagd. Zaterdag heeft een aantal Nederlandsche en Duitsche autoriteiten verschillende oorlogsgraven in ons land bezichtigd. De tocht ging allereerst naar de alge- meene begraafplaats te Dordrecht, waar plaatselijke autoriteiten ter begroeting op de begraafplaats aanwezig waren. Gescheiden van elkaar liggen hier 139 Duitsche en ongeveer 100 Nederlandsche militairen. Een plaatselijk comité heeft hier voor grafsteenen gezorgd. Tal van bloemen werden hier geplant, o.a. geraniums, bego nia's, africanen, sedums, lobelia's, margrie ten en salvia's. Te Dubbeldam bevindt zich een kleiner graf van Nederlandsche militairen. Bij den ingang der begraafplaats verheft zich tegen een wondermooien achtergrond, die rijk is aan natuurschoon, een klein stee- nen monument. Het is opgericht door de kameraden van hen, die hier vielen. De in scriptie luidt: „Aan onze gevallen kame raden". De graven zijn keurig verzorgd. Met opzet is veel ruimte op de graven onbeplant gelaten, zoodat ook familieleden en anderen er hun bloemen kunnen brengen. Op ieder graf ligt de helm van den gesneuvelde. Na een bezoek aan 's-Heriogenbosch en Den Dungen, waar acht Duitschers en drie Nederlanders begraven liggen, werd een be zoek gebracht aan de algemeene begraaf plaats te Mook. De kruisen op de Duitsche oorlogsgraven alhier zijn uit ruw berken- houdt vervaardigd. De tocht ging verder naar den Grebbe- berg. Hoog op den Grebbeberg, omringd door majestueuze boomen, rusten zeer vele Duitsche en Nederlandsche militairen. De burgemeester van Rhenen leidde het gezel schap rond en deelde mede, dat op den Grebbeberg het stoffelijk overschot van on geveer 700 Nederlandsche en Duitsche mili taire rust. Op de graven der S.S.-tjiannen staan uit hout vervaardigd het oude Ger- maansche rune-teeken voor de „S" voorzien van de woorden „Seine Ehre hiess Treue". De graven zijn hier bedolven onder de bloemen. Meer dan 10.000 bloemen en potplanten zijn hier voor de versiering gebruikt. Nabij dé Nederlandsche graven bevindt zich een eenvoudig monument van het 10e regiment infanterie. Een steenhoop, met op den top een kruis: „Ter eere hunner geval len kameraden". De laatste begraafplaats, die werd be zocht, was de algemeene begraafplaats te Driebergen, waar zich acht graven van Ne derlandsche militairen bevinden. Het ligt in de bedoeling der betrokken autoriteiten, om de versiering der oorlogs- graven in ons land van blijvenden aard te doen zijn. Het Comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland is voornemens om tegen den winter de bloemen te vervangen door vaste planten, de tegen de koude be stand zijn. Voorts worden er plannen voor- bered om te komen tot een algemeene ver- eeniging tot onderhoud van deze graven. Kind verdrenken. - Gistermidag werd ulit het gezin van den arbeider R. Snoejer te Dedemsvaart het tweejarig zoontje, de jongste der zeven kinderen vermist. Na ge- ruimen tijd zoeken vond men het knaapje in een achter de woning gelegen diepe gracht. De levensgeesten waren reeds geweken. een klein legertje van rechercheurs gedaan, leverden helaas geen succes op. Naar thans uit Moerdijk wordt gemeld, heeft men daar dezer da gen een grondig onderzoek inge steld. De Amsterdamsche politie had n.l. een mededeeling gekre gen, dat het meisje zou zijn ver moord en in het Hollandsch Diep onder de Moerdijkbrug geworpen. Men gaf zelfs met vrij groote ze kerheid een plaats aan, n.l. dicht bij den zevenden pijler van de brug, gerekend van den Noordelijken oever. De politie, die tot nog toe geen enkele aan Wij zing verworpen heeft, wilde ook deze mededeeling nauwkeurig onderzoeken. Zoo heeft een duiker tweemaal een onder zoek in het diepe water ingesteld. Voor dit werk was toestemming noodig van de Duit sche autoriteiten, die haar medewerking ten volle verleenden. Twee Amsterdamsche re chercheurs van het bureau Marnixstraat, marechaussee en rijksveldwacht, alsmede Duitsche politie-ambtenaren waren ter plaatse aanwezig toen de duiker van v. d. Talc's Berging Mij. te Vlaardingen zich van een politieboot liet zakken. Geruimen tijd heeft de duiker de plaats bij den zevenden pijler van de brug afgezocht, doch hij heeft niets gevonden. Eenige dagen later werd nogmaals op de zelfde plaats gezocht en ook nu weer ging de duiker naar den bodem van de rivier, waar hij opnieuw een minutieus onderzoek instelde. Het eenige, wat de man boven- bracht, was een wollen of katoenen draad, die op den bodem lag. Hoewel men aan de zen draad weinig waarde schenkt, zal de po litie toch nog nagaan, of deze mogelijk af komstig zou kunnen zijn van de kleeding van het meisje, dat op den dag van haar verdwijning een blauw wollen gebreid man telpak droeg. JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.Ber. 12.05 Gr.pl. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 2.Vrou wenuurtje. 3.— Gr.pl. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 ANP-ber. 5.30 Zang met pianobegelei ding. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.05 KRO- orkest (opn.) 7.— Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Gr.pl. 7.30 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 Residentie-orkest en solist. (8.459.15 Domkoor van Aken, gr.pl.) 9.45 Gr.pl. 9.55 Met Dirksen in de stad, causerie. 10 10 Wij sluiten Oen dag. 10.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 7— Ber. (Duitscn; 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pL 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Renova-septet (opn.) 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Concertgebouw orkest (opn.) 12.30- Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber., event, gr.pl. 1.Avro-Amus.- orkest en gr.pl. 2.— Ber. (Duitsch). 2.15 Gr. pl. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Omroeporkest en gr.pl. 5.— Ber. (Duitsch). 5.15 ANP-ber. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: cau serie „Stoomketels en stoommachines aan boord van binnenvaartuigen", 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gr.pl. 7.25 Avro- Amus.-orkest. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Gr.pl. (met toelichting). 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Avro- Amus.-orkest, gemengd koor en solisten (opn.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP-ber. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15 —1.30 Ber. (Eng.) is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Glimlachje. Mijnheer, U hebt Uw gas masker vergeten! Volkshoogeschool te Reeuwijk. - De raad der gemeente Reeuwijk heeft B. en W. gemachtigd om, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, over te gaan tot aankoop van een perceel grond van ruim 75 ha, gelegen aan den 's-Gravenbroekschenweg in de buurtschap Sluipwijk, voor 4500. Dit per ceel zal ten geschenke worden gegeven aan de Vereeniging tot stichting van volks- hoogescholen. 2500 kg hooi verbrand. - Zaterdagmid dag is, waarschijnlijk tengevolge van hooi- broei, brand uitgebroken op den zolder boven den stal van den landbouwer Goos in de Heuvelstraat te Princenhage. De stal en de aangebouwde schuur stonden weldra in lichterlaaie, en brandden tot den grond af. Een hoeveelheid van ongeveer 2500 kg versch hooi gingen verloren alsmede een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6