DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BOMMEN OP AMSTERDAM. voor Courant DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Havenwerken, kaden, fabrieken en vliegvelden gebombardeerd. Britsche schepen tot zinken gebracht. Extra suikerrantsoen van T|4 k.g. op bon no. 74. Gouwleider Simon spreekt in Luxemburg. Een radiorede van maar schalk Petain. Er wordt stap voor stap een revolutie doorgezet. De moord op den Albaneeschen patriot. rs gedaan, wordt ir da- inge- politie gekre- ver- Diep orpen. te 2e- cht bij brug, Blijken sn enkele vilde ook iderzoeken. een onder- 1. Voor dit n de Duit- 'erking ten amsche re- arnixstraat, alsmede waren ter van v. d. in zich van •uimen tijd ii zevenden :h hij heeft aals op de- weer ging de rivier, i onderzoek an boven- BUen draad, aen aan de- t, zal de po- nogelijk af- de kleeding van haar ebreid man- -uitz.) 8. n dag. 8.15 iding. 10.15 12.— Ber. L 2.Vrou- linderuurtje. jianobegelei- 6.05 KRO- ran den dag 30 Rep. 8. Bst en solist. gr.pl.) 9.45 tad, causerie. 5 ANP-ber., )-uitz.) 7.— 7.30 Gr.pl. Morgenwij- septet (opn.) ncertgebouw- itsch). 12.45 Avro-Amus.- 3ch). 2.15 Gr. oeporkest en 15 ANP-ber. (Eng.) 6.30 Bp vaart: cau- machines aan 7.Vragen )1. 7.25 Avro- uitsch). 8.15 5 Gr.pl. (met 9.30 Avro- en solisten 1.15 ANP-ber. -0.30 en 1.15 D met een KTER. CUE voor den Tel. 3320. (achf'e. Uw gas- Beuwijk. - De heeft B. en W. [oedkeuring van >t aankoop van 75 ha, gelegen ïenweg in de f 4500. Dit per en gegeven aan ig van volks- - Zaterdagmid- ivolge van hooi- >p den zolder lbouwer Goos in lage. De stal en inden weldra in Dt den grond af. er 2500 kg verseh ide een groote tuigen. Verzeke rade. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en f mestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 20U Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 14 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Bij een aanval óp het Britsche vliegveld Eastchurch hebber gister Duitsche bom menwerpers 6 hangars volkomen vernield, onderkomens in vlammen doen opgaan en zware luchtdoelbatterijen buiten gevecht gesteld. Zware bomtreffers op olietanks hadden branden tengevolge, die van verre zichtbaar waren. Tien Spitfires werden op den beganen grond vernield. Bovendien werden 12 versperringsballons neergescho ten. Zij kwamen brandend neer. Op twee groote bewapende koopvaardijschepen wer den zware bomtreffers waargenomen. Bo ven den Theemsmond heeft hetzelfde eska der nog een Spitfire neergehaald. (D.NB Luchtaanval op Walsend. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duit sche bommenwerpers talrijke explosieve en brandbommen op de havenwerken van Walsend, tusschen Newcastle en South- shields, geworpen. Tengevolge van den aan val, die geruimen tijd duurde, ontstonden in opslagplaatsen en depots reusachtige bran den. Vier of vijf minuten na den aanval deed zich een zeer hevige ontploffing mid den in den brandhaard voor. De Britsche nachtjagers een afweerbatterijen konden de Duitsche aanvallers niet belemmeren bij de uitvoering van hun opdracht. Zij konden den Duitschers ook geen schade toebrengen. De luchtgevechten duren voort. De luchtgevechten boven de Engelsche zuidkust duren voort. Steeds weer vliegen nieuwe afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen en stuka's op de kust aan. De Duit sche eskaders bommenwerpers die in geslo ten formatie naderen, worden bijna zonder uitzondering begeleid door Messerschmitt- toestellen, die ze moeten beschermen. Deze Messerschmits vliegen in groote kringen om de bommenwerpers, maken iedere belem mering door den vijand onmogelijk en slaan bressen in den vijandelijken afweer- muur. Men heeft tot dusverre nog geen enkele maal waargenomen, dat een Duit sche formatie bommenwerpers voor het be reiken van het doel door de Engelschen tot den terugkeer verd gedwongen. De aan valslust der Engelsche jachtvliegers en in het bijzonder van de bemanning der Spit fire-machines is sinds gisteren belangrijk verminderd. In luchtgevechten bij Dover en boven het Kanaal werden gister negentien Spitfires en acht Hurricane vliegtuigen neergeschoten. De Duitschers verloren in dit gevecht acht Messerschmits machines. (D.N.B.) Nog andere Engelsche vliegvelden aangevallen. Onder de vele vliegvelden in Engeland welke gister door de Duitsche luchtmacht zijn aangevallen, bevinden zich ook de luchthavens van Odiham enFarnsborough. Op deze vliegvelden 'hebben de bommen bijzonder goed getroffen. Er braken ver scheidene branden uit en tal van treffers kwamen neer op hangars en gebouwen. De terreinen gelijken op een trechterveld. De werkplaatsen en schuilgelege'nheden aan den rand van de vliegvelden zijn gedeelte lijk ingestort. Het vliegveld van Detling is, naar het D.N.B. verneemt, gister het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Twee groote hangars werden vernield en een in aanbouw zijnde hangar werd door voltref fers vernietigd. Werkplaatsen en schuil- gelegenheden kregen tal van treffers, zoo dat de muren op verscheidene plaatsen zijn ingestort. Een deel der vliegtuigen die voor en tusschen de hangars stonden is vernield. Het aantal vijandelijke jachtvliegtuigen dat op dit vliegveld vernield werd bedraagt meer dan twintig. Een deel der machines is verbrand. Samenvattend bericht. Over de luchtaanvallen van Dinsdag heeft het D.N.B. van bevoegde militaire zijde het volgende samenvattende bericht ontvangen. Het Duitsche luchtwapen zette op 13 Aug. -zijn aanvallen op havenwerken, vliegvel den, schepen, versperringsballons en lucht doelstellingen voort. In Wallsend, Hartle pool, Bourmouth en Plymouth werden ha venwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie, in North Killingham groote tanks met bommen be stookt. Op de vliegvelden van Aast-Church, Detling, Farnborough en Odiham wierpen onze gevechtsvliegtuigen talrijke bommen en vernielden zij hangars en schuilplaatsen, petroleumopslagplaatsen en werven. Daar bij werden dertig vliegtuigen op den grond vernield. In het Kanaal en aan de monding van de Theems maakten Duitsche vliegtuigen jacht op Britsche schepen, die poogden onder dekking van de kust ongemerkt uit te va ren. Daarbij brachten de Duitschers twee koopvaardijschepen van elk 15.000 br.t. en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Duit sche jagers vernietigden vijftig vijandelijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Dover, zoo namen de Duitsche vliegtuigen Dinsdag de versperringsballons bij Folkestone als doel en schoten er twaalf -neer. Bij Aalborg hoopten Britsche bommenwerpers een goedkoope prestigewinst te boeken door te probeeren een onbeschermde stad te bom bardeeren. Alvorens zij hun bommen kon den uitwerpen, werden alle zestien toestel len door Duitsche jagers en luchtdoel artillerie neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op Dinsdag bedragen 96 vliegtuigen, terwijl slechts 24 Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. In den tijd van 11 tot 13 Augustus hebben de Engelschen daarmede 281, de Duitschers daarentegen slechts 69 toestellen verloren WAT DE PERS ZEGT. DE DUITSCHE PERS EN DE LUCHTSLAG. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat den Engelschen thans de zoo vurig verbeide gelegenheid geboden wordt, de „superioriteit" van hun luchtwapen, wat techniek en menschenmateriaal betreft, te bewijzen. Na drie dagen van voortgezette Duitsche aanvallen, na drie dagen van de zwaarste Engelsche verliezen aan perso neel en vliegtuigen, wordt het thans lang zamerhand tijd het bewijs te leveren. Want met vernielde vliegvelden en vlootbases, met een dagelijks kleiner wordende ton nage kan men moeiljjk starten voor het ge weldige offensief tegen het continent, van welk offensief Hore Belisha gezegd heeft, dat het met millioenen Britsche soldaten zou worden begonnen en dat het Duitsch- land „den genadeslag" zou toebrengen. Het is ook een moeilijk begin voor de groote actie, die de minister voor de blokkade, Dalton, gaarne zou willen beginnen om Engeland het luchtruim boven Duitschland te laten beheerschen. Wanneer Dalton thans de wolken boven Engeland bekijkt, zal hij niet gaarne aan zijn uitspraak her innerd worden. Ook de News Chronicle zal niet gaarne aan zijn wensch herinnerd wor den, dat de Duitsche vliegers maar zeer dikwijls moeten terugkomen, omdat zij bij hun aanvallen zoo zware verliezen lijden. Deze wensch is in vervulling gegaan, doch reeds thans zal het velen en in afzienbaren tijd allen Engelschen duidelijk zijn, dat het resultaat geheel anders is dan zij het zich hebben voorgesteld. De Deutsch e Allgemeine Z e i tun g wijst op den afgeslagen aan val van de Engelschen op Denemarken, waarbij zij zoo zware verliezen geleden hebben en schrijft: „De actie-radius van het Duitsche luchtwapen is zoo geweldig, dat het inderdaad het geheele gebied van Nar vik tot aan Biarritz beheerscht. Terwijl de Engelsche kusten in het Z. en Z. O. met bommen van Duitsche gevechtsvliegers be stookt worden, is het geheele overige ge bied, dat onder Duitsche bescherming staat, niet onbewaakt. De Engelschen, die het hebben medegemaakt, zullen een indruk hebben gekregen van de mogelijkheden van de Duitche kracht. De Völkische Beobachter schrijft, dat de luchtaanvallen op Engeland zijn gericht tegen talrijke militaire objecten en in het Z. van het eiland, op oorlogsha vens, vliegveldén en petroleum-opslag- plaatsen, waarbij de Engelsche verliezen aan vliegtuigen buitengewoon groot waren. Hand in hand hiermede worden de Engel sche havens met mijnen versperd, terwijl de weinige convooien, die nog door het Kanaal varen, steeds weer worden aange vallen. Dat nog van dit zeer gevaarlijk ge worden vaarwater gebruik wordt gemaakt, bewijst duidelijk, dat de westelijke havens van Engeland niet voldoende zijn, om aan de buitengewone eischen te Voldoen. DE AMERIKAANSCHE PERS OVER LUCHTAANVALLEN. Het D. N. B. meldt uit New York: De Amerikaansche pers volgt de lucht gevechten boven Engeland in de grootste spanning, die in sensationeele opschriften tot uiting komt. De New York Times wijst erop, dat de Britsche tegenstand in de lucht De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het navolgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepu bliceerd, wordt ten behoeve van den inmaak een extra rantsoen suiker beschikbaar gesteld. Dit extra-rantsoen is verkrijgbaar tegen inlevering van den met „74" genum- merden bon van het algemeen distri butiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 15 tot en met 30 Au gustus a.s. recht geeft op het koopen van 11/4 kilogram suiker. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur der met „66" ge nummerde bon van het algemeen distributiebonboekje welke reeds is aangewezen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus a.s., is verlengd tot en met 30 Augustus. De detaillisten dienen de met „74" ge nummerde bonnen op afzonderlijke opplak- vellen in te leveren bij de distributiedien- sten. Ten einde hen in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden suiker te ver- koopen, ontvangen zij extra toewijzingen. Luxemburg heeft een „Duitsch karakter". Bij de invoering van het commissariaat voor het bestuur der stad Luxemburg heeft de leider van het burgerlijke bestuur Simon een toespraak gehouden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxemburg en haar bevolking. Voorts be toogde gouwleider Simon, dat de Luxem- burgsche grondwet wegens de vlucht van de groothertogin en van de regeering bui ten werking gesteld is. Daarmede is tevens voor de Luxemburgsche ambtenaren, die vroeger trouw zwoeren aan de grootherto gin, deze eed vervallen verklaard. De in voering van een Duitsch burgerlijk bestuur, verklaarde Simon verder, heeft rechtelijk een nieuwen toestand geschapen, welke de Luxemburgsche ambtenaren tot loyauteit tegenover de door dit bestuur ingestelde organen verplicht. Het gebruik van de uit drukkingen „groothertogdom" en „land Lu xemburg" moet voortaan in alle officieele stukken achterwege blijven. Maarschalk Pétain heeft gisteravond voor de Fransche radio een rede gehouden, waar in hij een uiteenzetting gaf van de maatre gelen welke zijn regeering sinds het aan vaarden van het bewind genomen heeft. Hij verzocht de Franschen te bedenken voor welke moeilijkheden de regeering staat welke voortvloeien uit den oorlog of aan dezelfde oorzaken te wijten zijn, die tot het ongeluk van Frankrijk geleid hebben. Pétain constateerde, dat „van boven" tot naar beneden stap voor stap een revolutie wordt doorgezet en dat de storende elemen ten zouden worden achterhaald en uitge roeid. Aan het einde van zijn betoog richtte Pétain zich tot de bevolking van Parijs en van de bezette gebieden. Hij noemde Parijs het hart en het brein van Frankrijk en den natuurlijken zetel der regeering. Inzake de kwestie van den terugkêer der Fransche regeering naar Parijs deelde hij mede, dat de verhuizing der Fransche regeering naar Parijs om technische redenen en wegens gebrek aan bepaalde voorwaarden nog niet mogelijk is. De toespraak van den maarschalk eindig de met een algemeenen oproep tot de Fran schen, hun plicht te doen en vertrouwen te hebben. zwakker wordt en de Duitsche superiori teit in de lucht bij Dover reeds tot stand gebracht is. De New York Herald Tribune spreekt van 'n waren bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is en de marinehaven Portsmouth bescha digd en op het eiland Wight ernstige ver woestingen aangericht heeft. De New York Times drukt het Duitsche ooggetuigenbe- richt over den aanval van Zondag af, waarin het neerschieten van 6 spitfires en t bombardeeren van 3 schepen, alsmede de vlucht van de Britsche vliegtuigeskaderc beschreven wordt. Blijkbaar onder den indruk van de Duit sche luchtaanvallen schrijft schout-bij- nacht, Stirling, de vroegere chef van den staf van de Amerikaansche Oceaanvloot: De Duitsche luchtmacht is wat slagvaardigheid betreft nog steeds de meerdere van de Engelschen. De vernielende werking der bommen, ingeslagen in het huizenblok hoek Jacob van Lennepkade en Da Costakade te Amsterdam. Door de brandbommen werd een aantal branden veroorzaakt, welke echter spoedig gebluscht konden worden. Een der getroffen woningen. Laakbare Grieksche daden kunnen niet geduld worden. Onder het opschrift „Gerechtigheid voor Albanië, vergeefsche poging van Grieken land om den moord op den patriot Daut Hoggia te rechtvaardigen" verklaart de Giornale d'Italia: De regeering te Athene probeert zich door een lange en kronkelige nota van haar schuld schoon te wasschen. Daug Hoggia, zoo betoogt het semi-officieele orgaan, is een ware patriot en werd door alle fiere Albaneesche stammen geëerd. Jarenlang heeft hij met gevaar voor zijn leven aan alle nationale vrijheids- en onafhankelijk heidsbewegingen deelgenomen. De jeugdige sluipmoordenaars zijn twee Grieksche en geen Albaneesche nomaden. Sinds geruimen tijd is van hen bekend, dat zij door de Grieksche politiek betaald worden. Het Atheensche persbureau kan het zich bespa ren er "op te wijzen, dat de Grieksche re geering de onafhankelijkheid van Albanië en zijn grenzen eerbiedigt. Italië heeft tal- looze bewijzen in handen welke van het tegendeel blijk geven. Sinds de eerste dagen van de Italiaansche deelneming aan den oorlog heeft Griekenland zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt. Van het begin af heeft het zich door zijn gebied en zijn kust bereid te stellen ter be schikking van het Britsche opperbevel ge steld. De minister van buitenl. zaken, graaf Ciano, heeft in een van zijn redevoe ringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië en de verdediging daarvan een heiligen plicht vormen voor Italië. In dit beslissende uur van de Euro- peesche geschiedenis kunnen dergelijke laakbare fouten als Griekenland zich ver oorlooft niet geduld worden. Een goed voorbereid complot. Over den moord meldt de „Giornale d'Ita lia" uit Tirana, dat alles er op wijst, dat het hier een complot betrof, dat tot in onder- deelen methodisch was voorbereid. Hoggia is in een huis van een zoogenaamden Alba nees vastgehouden. Daar heeft men hem spijzen aangeboden. Naar uit alles blijkt, zijn deze spijzen vergiftigd geweest. Toen Hoggia het huis verliet, werd hij overvallen door een plotselinge slaperigheid en voelde hij zich onwel, wat hem dwong onder een boom, aan den kant van den weg te rusten. Hier is hij door de beide Grieksche sluip moordenaars, die hem waren gevolgd, over vallen. Met een enkelen bijlslag werd hem dan het hoofd afgehouwen. Het moet ech ter worden aangenomen, dat Hoggia op dat oogenblik reeds aan het hem toegediende vergif was overleden. Hierop wijst ook het feit, dat de bijlslag geen bloedingen had veroorzaakt. SPAANSCHE GASTEN BIJ DR. GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebbels heeft gistermid dag de Spaansche dagbladdirecteuren en hoofdredacteuren ontvangen, die op het oogenblik op uitnoodiging van de rijks- regeering in Duitschland vertoeven. Dr. Goebbels heeft zijn bijzondere vreugde uit gesproken over dit bezoek. In een korte rede behandelde hij vraagstukken; die Duitschland en Spanje belang inboezemen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1