DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vliegvelden bij Londen bestookt. Neutrale schepen loop en gevaar! Totale blokkade van eilanden afgekondigd. Nota aan neutrale regeeringen. Duitsch legerbericht. Tot dusverre 138 Britsche machines vernield. Acties boven Kent en Hampshire. Hevige gevechten boven Portsmouth. De aanval op Engeland. Duitsche mijnen gelegd in de lersche Zee Bij het eiland Man reeds drie groote schepen op een mijn geSoopen. Britsche aanval op Weimar. Washington slaat Duitsch advies in den wind. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 204 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 19 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De Duitsche Rijksregeering heeft in een, officieele verklaring het volgende be kend gemaakt: I. Engeland heeft de oorlogsregels in steeds toenemende mate geschonden, waarop Duitschland heeft geantwoord door: 1. aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen uit andere gebieden en langs andere wegen; 2. het onbruikbaar maken van 6 K millioen ton Britsche scheepsruimte. II. Engeland is overgegaan tot steeds ruwer middelen. Het heeft de zwaarste slagen toegebracht aan de neutrale landen. Het heeft n.l. het volgende gedaan: 1. het heeft de koopvaardijschepen van Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk geroofd; 2. Het poogt de neutrale scheepvaart o.a. door het navicertsysteem onder zijn controle te brengen. Van een vrije scheepvaart kan derhalve niet meer worden gesproken. Engeland heeft door zijn maatregelen het geheele zeegebied rondom zijn eilanden tot militair operatiegebied gemaakt. III. De Duitsche Rijksregeering heeft besloten de Britsche regeering met ge lijke munt te hetalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde onverbiddelijk heid tegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruiken. Tegenover de mislukte Britsche hongerblokkade tegen Duitsche vrouwen en kinderen stelt Duitschland thans de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hiermede wordt afgekondigd. Duitschland heeft den neutralen staten in een nota nogmaals verzocht hun schepen het varen binnen de Duitsch-Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij zoo spoedig mogelijk aan dit verzoek voldoen. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in het zeegebied om Engeland vaart, stelt zich bloot aan het gevaar vernietigd te worden en de Duitsche Rijksregeering wijst voortaan iedere verantwoordelijkheid voor eenigerlei schade van de hand. Duitschland, dat deze landen herhaal delijk ervoor heeft gewaarschuwd hun ■schepen naar het zeegebied rondom En igeland te zenden, heeft den regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het varen binnen de Duitsch-Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij zoo spoedig moge lijk aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende constateeren: De zeeoorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ontbrand. Het geheele gebied is met mijnen versperd, de vliegtui gen vallen elk schip aan. Elk neutraal schip dat in de toekomst in dit gebied vaarte stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernietigd te worden. De Rijksregee ring wijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verantwoordelijkheid van de hand voor eenige schade, welke sche pen van' welken aard ook, of personen in deze gebieden op loopen. Door hun scheepvaart volkomen van de Britsche eilanden verwijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle beëin diging van dezen oorlog. Ook zou het op deze wijze Churchill en anderen belang hebbenden in de toekomst moeilijk wor den gemaakt, eer. nieuw „Athenia-geval" te construee'ren, d.w.z. een schip van een derde mogendheid door eigen duikbooten tot zinken te latei, brengen en dan Duitsch land die torpedeering in de schoenen te schuiven, in de hoop, de openbare meening van dit land tegen Duitschland op te hitsen en in den oorlog te sturen. Duitschland is ervan overtuigd, dat het door definitief een eind te maken aan de tegenwoordige Britsche zeerooverij, niet alleen Europa, maar allen neutralen staten ter wereld een dienst van historische be- teekenis bewijst. Berlin, 18 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het kader van de gewapende verkenning in het gebied rondom Londen en in het graafschap Hampshire hebben de Duitsche vliegtuigformaties weder een groot succes behaald. De Duitsche gevechtsvliegers ondernamen doeltreffende aanvallen op strategisch belangrijke objecten, met name ver schillende vliegvelden in de onmiddellijke nabijheid van Londen; talrijke vliegtuigen werden op den grond vernield. De Duitsche jagers en vernielingstoestellen hebben tijdens de luchtge vechten, die zich hierbij ontwikkelden, aan de Royal Air Force opnieuw ge voelige slagen toegebracht. Een groot aantal vliegtuigen werd in de lucht neergeschoten. Tot op dit oogenblik bedraagt het aantal van de heden vernielde vijande- bjkemachnies 138, daarvan werden er 23 op den grond vernietigd. Bij deze acties heeft vooral het vernielingseskader Horst Wessel onder nÜÜI,°eii!nmVan^n c°m"Vodore, luitenant-kolonel Huth, zich in het bijzonder tw j 8n' e,S, ?er heeft vandaag 51 vliegtuigen neergehaald. Tot dusverre zijn 34 eigen toestellen* niet teruggekeerd. Uit de binnengekomen D.N.B.-berichten blijkt nog, dat de aanvallen, welke Zondag werden ondernomen, zich uitstrekten boven Kent en Hamsphire, waarbij belangrijke militaire doelen met bommen werden be stookt. Op vele plaatsen kwam het hierbij tot luchtgevechten met de Britsche jacht vliegtuigen, die opstegen om den Duitschen bommenwerpers den weg te versperren. Behalve het in het bericht van het opper bevel vermelde aantal neergeschoten vlieg tuigen, verneemt het D.N.B.dat ook ver scheidene versperringsballons door de Duit sche machines werden neergehaald. De Engelsche oorlogshaven Ports mouth was o.a. het middelpunt van hevige luchtgevechten. Krachtige Brit sche afdeelingen trachtten te verhinde ren dat de Duitsche eskaders hun doelen bereikten, doch tevergeefs. Zwermen Messerschrnitt-jachtvliegtuigen braken door de versperringen heen en schoten een aanzienlijk aantal Britsche jacht vliegtuigen neer. Door de bressen, die Gezicht op een deel va». Londen met de Theems, dat de laatste dagen het doelwit der Duitsche luchtbombardementen is geweest. hierdoor ontstonden, drongen de - Duit sche bommenwerpers binnen en vielen daarbij stelselmatig hun doelwitten aan, waarbij zij verscheiden vliegvelden met -hun bommen vernielden. In Loudens voorsteden. De bewoners van enkele voorsteden ten Zuiden van Londen, o.a. Croydon en Sutton, waren Zondagmiddag wederom getuige van de Duitsche bomaanvallen. In golven achter elkaar kwamen de bommenwerpers aanstor- |iren. Talrijke bommen werden geworpen op Kenley en Bigginhill. De begeleidende Duit sche jagers vielen de Engelsche jachttoe- stellen energiek aan, met het gevolg, dat hier twaalf Britsche toestellen omlaag stortten. Op een vliegveld werden acht en op een ander dertien Engelsche vliegtuigen, die voor de hangars en aan den rand van het veld stonden, door goedgemikte bommen vernield. Bij een aanval op een ballonversperring werden niet minder dan zeven ballons ver nield. De overige ballons werden ijlings in veiligheid gebracht. De Duitsche eskaders liepen slechts geringe verliezen op, aange zien, naar men verwacht, slechts zeven Tuinhuis van Goethe te Weimar getroffen. Berlijn, 17 Aug. (United Press). In goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat Duitsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht mijnen hebben gelegd in het St; Georgeknaal, in het Noorder Kanaal en in de lersche Zee. Reeds vanmorgen zouden drie groote schepen bij het eiland Man op een mijn zijn geloopen. Twee daarvan zijn ge zonken en het derde maakt zware slagzij en drijft stuurloos rond. Het D. N. B. meldt in dit verband, dat, zooals reeds werd bericht, Duitsche vlieg tuigen vannacht in grooten omvang mijnen iri de Britsche wateren hebben uitgeworpen. De scheepvaart langs de voornaamste scheepvaartwegen naar de Britsche havens is zeer gevaarlijk. Dit komt in zooverre tot uiting, dat bij de groote aanvallen van gis teren de havens van het Kanaal van Bristol erbij werden betrokken, zoodat de der waarts varende schepen moesten worden omgeleid. In Avonmouth, Newport, Cardiff, Swansea, Burryport en Pembroke werden havenwerken, kaden, dokken, werven, de pots en koelhuizen door de Duitsche bom men zwaar getroffen en er ontstonden tal van branden. Daar ook de havens van de Kanaalkust niet meer in staat zijn aanvul lende vrachtruimte og te nemen, werden de schepen welke op het Kanaal van Bristol aanstuurden, omgeleid naar het St. George's Kanaal, dat inmiddels, evenals de lersche Zee, door uit de lucht geworpen mijnen gevaarlijk is geworden. De eerste groote verliezen zijn reeds geleden. Er valt mee te rekenen, dat het gevaar op de Engelsche toevoer wegen uit zee in snel tempo zal stij gen. Ten aanzien van het feit, dat bij het eiland Man drie groote schepen op mijnen zijn geloopen, wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat het Duitsche luchtwapen in d?n afgeloopen nacht in den grootsten omvang in de wateren van de Britsche vliegtuigen, die aan dezen aanval deelna men, niet op hun bases zullen terugkeeren. Slachtoffers onder burgerbevolking. Berljjn, 18 Aug. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van 32.300 ton aan vijandelijke koop vaardij-tonnage. De luchtmacht heeft giste ren en vooral in den nacht van 17 op 18 Augustus haar verkenning- en aanvals- vluchten tegen Engeland voortgezet. In een uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden-En- geland zijn met succes vliegvelden, lucht doel- en zoeklichtStellingen, de motoren- fabrieken te Filton, vliegtuigfabrieken bij Birmingham, fabrieksinstallaties te Reading en de havenwerken van Swansea, Avon mouth en Bournemouth gebombardeerd. Het leggen van mijnen in Engelsche havens is voortgezet. In den zelfden nacht zijn Engelsche vlieg tuigen West- en Midden-Duitschland en Bel gië binnengevlogen. In verschillende plaat sen, zooals Dortmund, zijn woonwijken ge troffen en een aantal burgers gedood of ge wond. Ook een luchtaanval op de binnenstad van Brussel heeft slachtoffers onder de bur gerbevolking gemaakt. Hier zijn vier per sonen gedood en twee en twintig gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Een Britsch vliegtuig is door Duitsche nachtjagers neergeschoten, vier toestellen zijn in den nacht van 17 op 18 Augustus dóór Duitsch afweergeschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat op 16 Augustus verloren is gegaan, is van 89 tot 92 gestegen. eilanden mijnen heft geelegd. Werd dit uit werpen van mijnen tot dusver hoofdzakelijk beperkt tot Engelsche havens en rivier mondingen, thans worden ook de groote toevoerwegen van de open zee naar de Britsche havens stelselmatig met mijnen versperd. Het St. George's Kanaal, het Noorder Kanaal en de lersche Zee zelf zijn reeds tot een zeer gevaarlijk zeegebied ge maakt, waardoor het aandoen van de Brit sche havens buitengewoon wordt bemoei lijkt. Vooral Britsche luchtdoelartillerie aangevallen. Berlijn, 17 Aug. (D. N. B.) - Bij de Duitsche bomaanvallen op Enge land van heden heeft de Engelsche lucht doelartillerie door bommen en mitrailleur- vuur sterk te lijden gehad, 'aldus verneemt het D. N. B. van militaire zijde. De Duit sche aanvallen gingen vooral tegen de luchtdoelartillerie aan de Engelsche Zuid kust. Het is gebleken, dat het Britsche luchtdoelgeschut tijdens het gevecht vrij wel werd uitgeschakeld. Het geschut be haalde geen treffers en stoorde de Engel sche jagers. Naar op grond van buitenland- sche berichten bekend wordt, zijn eenige hoogere officieren van de Britsche lucht- doelartilerie ter beschiking gesteld. De op leiding van het bedienend personeel zou deels zeer gebrekkig zijn geweest. Ook zou er veel verouderd materiaal zijn gebruikt. Gevangen genomen Britsche vliegtuigbe- mannen hebben verklaard, dat hun ter oore is gekomen, hoe hurf kameraden van de eskaders jachtvliegtuigen er over heb ben geklaagd, dat de geheele verdediging des lands alleen op hun schouders rust en dat zij onnoodig hooge verliezen moeten lijden. Voorts meldt het D. N. B., dat gevechts eenheden van de Duitsche luchtmacht, die gistermiddag naar Engeland waren gevlo gen. op drie toestellen na, die nog verwacht worden, na uitvoering van hun opdracht zijn teruggekeerd. Volgens mededeelingen van de Duitsche jachtvliegers hebben de Engelsche jagers geen grooten vechtlust aan den dag gelegd, zoodat er niet zulks groote luchtgevechten ontstaan zijn als op de vorige dagen. Berlijn, 17 Aug. (D. N. B.) In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegers behalve vele andere plaatsen in Thürlingen ook een aanval gedaan op Weimar, de hoofdstad van deze gouw. Hier probeerden zij niet alleen bommen te wer pen op een duidelijk te herkennen afdee- ling van het Roode Kruis, doch zij bombar deerden ook het wereldberoemde tehuis van Goethe in het park. De bommen sloe gen in een kring van twintig tot dertig me ter rondom het huis in. Ook tijdbommen werden in groot aantal gevonden. Als door een wonder is het gebouw voor groote schade behoed gebleven. Daar 't terrein in het heldere maanlicht duidelijk te onder scheiden viel en het tuinhius dadelijk her kend kon worden, valt er niet aan te twij felen, aldus wordt van Duitsche zijde ge constateerd. dat het hier een bewuste po ging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurmonument te vernielen. Voorts" heeft de „Roay Air Force" in den nacht van 15 op 16 Augustus, naar thans bekend wordt, ook het kerkhof te Neuss aan den Rijn, de rustplaats van gevallen soldaten, aangevallen. Eén bom werd in de buurt van het gedenkteeken geworpen. Slechts door een aanplanting werd verhin derd, dat schade werd aangericht. Deze nieuwe daad van Engelsche vliegers heeft onder de bevolking de grootste verontwaar diging en afschuw verwekt. „American Legion" volgt koers via gevarenzone. De regeering der Vereenigde Staten had door een mondelinge mededeeling van de Amerikaansche ambassade te Ber lijn op 9 Augustus aan de Rijksregeering medegedeeld, dat het troepentransport schip van het Amerikaansche leger „American Legion" op 16 Augustus van de Finsche haven Petsamo naar New-York zou vertrekken om Amerikaansche en an dere staatsburgers naar de Vereenigde Staten te brengen. Hierbij werd medege deeld, dat het schip overdag en des nachts op een bepaalde wijze gekenmerkt en ver licht zou zijn.' Het schip zou bovendien op reis van Petsamo naar New-York een be paalde koers houden, welke o. a. tusschen het eiland Rona en Kaap Wrath aan de noordkust van Engeland voert. De Ameri kaansche regeering heeft haar verwach ting uitgesproken, dat het schip niet aan gehouden of lastig gevallen zou worden. De ambassade der Vereenigde Staten had bovendien om een vrijgeleide ver zocht. De Duitsche Rijksregeering heeft daar op de Vereenigde Staten geantwoord, dat in het onderhavige geval geen aanleiding voor een belofte bestaat, daar het vanzelf spreekt, dat Duitsche strijdkrachten' een neutraal weermachtsschip niet aanvallen. De Duitsche regeering verklaarde zich echter bereid de bevoegde Duitsche in stanties op de hoogte te stellen- van het vertrek van het schip uit Petsamo en van de voorgenomen koers. Op 14 Augustus heeft de Rijksregeering de Amerikaansche ambassade te Berlijn meegedeeld, dat de bevoegde Duitsche instanties na kennis genomen te hebben van de voorgenomen koers er op gewezen hebben, dat deze koers van'het schip het militaire operatie gebied van Engeland sterk benadert en dat met eer; dergelijke reis groote gevaren verbonden zijn. Daarom werd de dringen de raad gegeven, dat de „American Le gion" een ongevaarlijke route zou nemen. Deze waarschuwing werd ook in bespre kingen met de Amerikaansche ambassade behandeld, waarbij er vooral op gewezen werd, dat het zeegebied rondom Engeland geheel met mijnen versperd is. Op 16 Augustus deelde de Amerikaan sche ambassade mede, dat de „American Legion" denzelfden dag uit Petsamo ver trekt. Verder werd, tegen de Duitsche waarschuwing in, meegedeeld, dat het schip de oorspronkelijk aangeduide route zal nemen. Het Duitsche departement van Buiten landsche Zaken heeft daarop in een mondelinge mededeeling aan de Ameri kaansche ambassade op 16 Augustus vast gesteld, dat het schip zich ondanks waar schuwingen en met kennis van de gevaren binnen het operatiegebied begeeft. De Duitsche Rijksregeering moet daarom de verantwoording van de hand wijzen, wan neer hieruit eenig nadeel aan het schip zou ontstaan. De verantwoording moet enkel en alleen bij de regeering der Ver eenigde Staten liggen. De Rijksregeering heeft overigens ojj de omstandigheid ge wezen, dat de definitieve mededeeling over het vertrek van de „American Le gion het departement van Buitenlandsche Zaken pas des middags op 16 Augustus bereikte, hoewel aan de Amerikaansche ambassade voordien als uiterste tijdstip voor een mededeeling over de defintieve voorgenomen koers nadrukkelijk de 15e Augustus genoemd was. „Geen andere route". Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt mede, dat het ondanks de Duitsche waarschuwingen de koers van het stoomschip „American Le gion" niet kan wijzigen, omdat in de eerste plaats geen andere veilige route bestaat, waarlangs het schip dan wel kan varen, en in de tweede plaats de voedsel voorraad aan boord van het schip beperkt is, daar men in Petsamo geen verderen voorraad kon inslaan. De neutraliteitswet verbiedt bovendien andere Europeesche havens, die in het voor het schip bereikbare gebied liggen, aan te doen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1