msaaiIi <mn- LU** Hypotheekregeling voor woningbouw. Uitgeverij en handel in drukwerken. V Lsts Opgave van voorraden motorbrandstof. De komende vleesch- distributie. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940. b. Middenstands- en arbeiders woningen. De J'egeeringscommissaris voor den weder opbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffende het be schikbaar stellen van voorschotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste van: a. herstel of herbouw van door oorlogs handelingen getroffen woningen; voltooiing van in aanbouw zijnde wonin gen, indien die voltooiing ernstige be lemmering ondervindt door credietmoei- lijkheden; c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotverleening geschiedt via de gemeenten die voor rente en aflossing ga rant zijn en in een eventueel verlies voor 10 participeeren. De voorschotten kunnen worden verleend onder verband van eerste hyotheek of onder verband van tweede hypotheek. Zij worden slechts dan verleend, indien de belangheb bende niet op andere wijze de noodige geld middelen kan verkrijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden afgewezen, wanneer de belanghebbende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub. a. be doeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevredigende, de kosten rechtvaardigen de toestand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eerste en de tweede samen, mogen hoogstens 90 zijn van de geschatte verkoopswaarde van het onderpand. De looptijd is ten hoogste 5 jaar; verlenging is mogelijk. De rente is 4 driemaandelijks aan de gemeente te voldoen. De verplichte aflossing bedraagt 2 per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten en de financieele positie van de belanghebbende daartoe aanleiding geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40 der leening ert van 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening (bouwcredieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90 van de leening. Voor verdere bijzonderheden omtrent aan de woningen te stellen eischen, wijze van aanvragen, vestiging van de hypotheek, uit betalingen, aanvang en uitvoering van den bouw, enz. zie men de regeling, die in druk verkrijgbaar is te 's-Gravenhage, bij den regeeringscommissaris voor den wederop bouw, Carel van Bylandtlaan 30 en bij den hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting, ten Hovestraat 51, zoomede bij de lands drukkerij. Wat toestemming vereischt. Blijkens een gisteren verschenen ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende den handel in drukwerken is bepaald, dat het ten uitvoer leggen van plannen op elk gebied van het uitge ven of vervaardigen van of handel in drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. Als plannen worden in het bijzonder beschouwd nieuwe vestigingen, wezenlijke veranderingen in de organisatie, de doel stelling en de verspreiding van boeken en periodiek verschijnende drukwerken, ver der veranderingen in den titel, samensmel tingen, alsmede uitbreiding van de reclame buiten het tot dusver bestaande versprei dingsgebied, veranderingen in den tijd en de menigvuldigheid van verschijning, het invoeren van uitgaven voor een bepaald gebied of van bijlagen. Verzoeken om toestemming overeenkom stig het voorgaande moeten bevatten: 1) Een nauwkeurige omschrijving van het plan. 2) Nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, verder betreffende den eigenaar of bestuurder van de uitgeverij, alsmede betreffende de uit geverij zelf. Hij die een plan, als hiervoren bedoeld, ten uitvoer legt, zonder van te voren de vereischte toestemming te hebben verkre gen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met één dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den d^g van haar afkondiging. TRAMBOTSING BIJ EDAM. De bestuurder sprong van zijn wagen. Op het baanvak EdamVolendam van de N.Z.H.T.M. zijn Zondag twee tramtreinen op elkaar gebotst. De materieele schade is groot. Een wagenbestuurder geraakte ge wond. De tram uit Edam was, meldt „De Crt.", een onveilig baanvak opgereden en 'toen de bestuurder op eenigen afstand den tegen ligger voor zich zag, op het enkelspoor van den anderen kant plotseling geraakte hij ge heel overstuur. Signalen klonken nog, de geschrokken bestuurder porbeerde nog te remmen, dit ging hem blijkbaar niet snel genoeg, want plotseling gooide hij de deur open van het voorbalkon en sprong van zijn wagen. Zonder bestuurder reed de trein op dien uit Edam, welke reeds gestopt had en lang zaam achteruit ging. De botsing kwam ech ter nog hevig aan, de wagen zonder bestuur der werd van voren geheel in elkaar gedrukt. De ruiten sprongen. Voor de passagiers liep het wonderwel af. Zij kwamen met den schrik vrij. De wagen uit de richting Edam kreeg lichte schade. Bij zijn sprong kwam de bestuurder ongelukkig terecht. Hij is later met een gebroken been naar het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad overgebracht, DE DE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND weiden te Zaandam ge- nouden. De start van de 100 m. rugslag dames. Van voor naar achter Cor Kint (le), T. de Haan, Dini Kerkmeester (3e), Iet van Feggelen (2e) en Nida Scheffer-Senff. (Polygoon) Aangifte van meer dan 100 liter. De secretaris-generalal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede: Krachtens artikel 17 van de motorbrand stofbeschikking 1940 no. 1 gewijzigd bij be schikking d.d. 19 Augustus 1940, opgenomen in de Nederlandsche staatscourant no. 160 van 19 Augustus 1940, wordt een ieder, die meer dan 100 liter motorbrandstof (benzine of dieselgasolie vor automobielen) in voor raad heeft, de verplichting opgelegd onver wijld hiervan schriftelijk opgave te doen bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten. De opgave moet geschieden het zij per ge frankeerde briefkaart, hetzij per brief m gefrankeerde gesloten enveloppe. Adressee ring uitsluitend aan sectie IV van het rijks bureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100/104, 's-Gravenhage. Zoowel in de opgave als op de enveloppe moet duidelijk in den linker benedenhoek het woord „voorraadopgave" geschreven worden. De opgave zelf dient slechts aan te geven: a. in liters, uitgedrukt in een enkel getal, de totale hoeveelheid motorbrandstof, welke men in voorraad heeft ongeacht de wijze van opslag of verpakking; b. het volledige adres of de volledige adressen, waar de voorraad ziich bevindt; c. den naam van den' inzender met even- tueelen firmanaam; d. het volledige adres van den inzender; e. datum van inzending der opgave; f. de onderteekening door den inzender. N.B. De opgave moet uiterlijk 22 Aug. in het bezit van het rijksbureau zijn, TE SPANBROEK WERDEN DE EXAMENS IN MELKEN AFGENOMEN. Onder de critische blikken van den examinator doet het meisje haar best, het diploma met zoon hoog mogelijk cijfer te behalen. (Polygoon) HOOGE ITALIAAN. SCHE ONDERSCHEI DINGEN VAN BIENNALE 1939 werden aan Duitsche kunstenaars uitgereikt. Emil Jannings kreeg den bokaal der Biennale voor de Robert Koch- film, prof. Fröhlich de bronzen medaille voor de fliin „Es war eine rauschende Ballnacht", dr. Hevdenreich debron- zen plaquette voor zijn film „Können Tiere den ken V' en de lieer Junas- hans voor zijn film „Rauber uuter Wasser." (Holland). Een pond per hoofd per week. De „Vee- en Vleeschhandel", schrijvend over de komende algemeene vleeschdistri- butie, meent, dat aangenomen mag worden, dat het vleeschverbruik van pl.m. 39 kg. per hoofd der bevolking zal worden terugge bracht tot 26 kg., wat dus beteekent 1 pond per hoofd per week. GENERAAL PARDON ZEGELWET. Termijn verlengd t/'m. 31 Augustus. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt het volgende mede: In aansluiting aan haar circulaire No. 977 deelt de Vereeniging voor den Effectenhan del mede, dat zij van den Ontvanger van het Zegel te Amsterdam bericht heeft ontvan gen, dat de termijn voor het z.g. „generaal- pardon" voor overtreding van de Zegelwet 1917 wat betreft Zegeling van buitenland she effecten (art. 63 lid 2 der Zegelwet 1917, welke termijn aanvankelijk zou eindi gen op 15 Augustus 1940, verlengd is tot en met 31 Augustus 1940. De Ontvanger heeft er speciaal de aan- dacht op gevestigd, dat slechts voor de effec ten, welke uiterlijk op 31 Augustus a.s. vóór sluiting van zijn kantoor (om 12.30 uur) aan zijn kantoor zijn aangeboden of ontvan gen, het generaal-pardon kan worden toege past, zöodat men met postzendingen er reke ning mee zal moeten houden de stukken zoo tijdig af te zenden, dat hieraan wordt voldaan.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5