De kanalisatie van Westfriesland. Een belangrijk deel in de omgeving van Alkmaar bijna gereed gekomen. 3$.utg£tli$&e Siand JCeck éi Sxhool JUovinciaal Tlieuws ST. PANCRAS BERGEN AGENDA £iwiste Aetichten HULDIGING H. LONDON. Morgen herdenkt de heer H. London, die Zondag onder groote belangstelling zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde, den dag waarop hij voor 25 jaar tot bestuurs lid van de afdeeling Alkmaar van den Bond van Hotel-, Restaurant-, Café- en Koffiehuishouders en Slijters, de z.g. bond van Staalman, werd gekozen. In Juni 1915 vestigde de heer London zich in de bekende zaak „Het wapen van Munster" aan het Verdronkenoord. Direct werd hij tot bestuurslid van den bond ge kozen. Twee jaar was hij secretaris. Na het overlijden van den heer Oly werd hij voorzitter, terwijl hij bovendien ruim 20 jaar secretaris van den kring Alkmaar den Helder van genoemden bond is. Voor al in de moeilijke jaren van den wereld oorlog, met de beperking van bier en dranken heeft de heer London veel werk gedaan om te bereiken, dat ieder het zijne kreeg toegewezen. De leden dragen hem op de handen en het is dan ook begrijpelijk, dat zij hem morgen om half vier in het café „De Koornbeurs" van den heer van Oefelt een hartelijke hulde willen brengen. DE VOLGENDE WEEK RAADS VERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester om tegen Donderdag den 29 Aug. a.s. een raadsvergadering te beleggen, des namiddags te 1 uur. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 20.54 tot 6.33 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. Maans- op en -ondergang: Woensdag onder 10.14 en op 21.59 uur. GESLAAGD. Op de dezer dagen te Haarlem gehou den examens slaagde voor costumière mej. J. Brink te Spierdijk en voor de te Den Haag gehouden examens slaagden voor coupeuse de dames C. v. d. Neer te Oterleek en T. Ruis te Sint-Pancras. Te Haarlem is geslaagd voor het examen hoofdacte de heer J. J. Commandeur te Heiloo. N.V. NOORDERSTOOMTRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. In de op 20 Augustus 1940 gehouden alge- meene vergadering van- aandeelhouders der N.V. Noorderstoomtramwegmaatschappij te Alkmaar werden het. verslag, de balans en de winst- en verliesrekening over het boek jaar 1939 goedgekeurd en vastgesteld, met bepaling van het dividend op 2)4 of 12.50 per aandeel, welk dividend betaal baar is gesteld ten kantore van de N.V. Am- sterdamsche Bank, kantoor Alkmaar, tegen intrekking van dividendbewijs no. 27. Het voorstel van het bestuur om de ven nootschap, met ingang van 20 Augustus 1940, te ontbinden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomstig de bepalingen der statu ten werden door het bestuur tot likwidateu- ren aangewezen de heeren jhr. mr. F. H. van Kinschot en W. Bruin, resp. voorzitter en secretaris van het bestuur. INBRAAK IN KERK TE BURGERBRUG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben dieven getracht hun slag te slaan in de r.k. kerk en pastorie te Burgerbrug, Zuid-Zijpe. De inbrekers hebben zich mees ter gemaakt van enkele waardevolle zilve ren voorwerpen. Een poging om het taber nakel open te breken is niet gelukt. OUDSTE INWONER VAN OUDORP OVERLEDEN. De oudste inwoner van Oudorp, de heer K. Wit, is Zaterdag in den leeftijd •van 90 jaren overleden. Thans is de wed. A. van der VeldeLuijt, wonende Frie- scheweg E 14, oudste inwoonster. Zij is 89 jaren oud. DRADEN RADIOCENTRALE VERNIELD. Te Broek op Langendijk. 4 Vannacht om ongeveer half 3 werden de bewoners van het Zuideinde van Broek op Langendijk opgeschrikt door geraas. Bij onderzoek naar de oorzaak daarvan bleek dat veroorzaakt te zijn door het af rukken van de draden van de radiocen trale. Men vreest, dat een kabelballon dit vernielende werk heeft verricht. VERTROKKEN PERSONEN. J. Goedhart, N.H., bouwk, opzichter, Snaarmanslaan 34, naar Westzaan. N. Blom, R.K., vakonderwijzeres B.L.O., Oude gracht 204, naar Baarn. M. M. Heems kerk, R.K., z.b., Oudegracht 204, naar Baarn. W. M. Ebbenhorst, R.K., z.b., Oudegracht 204, naar Baarn. G. Oter- doom, Th.Gem., z.b., Kennemerstraatweg 191, naar Apeldoorn. W. Mellema, N.H., werkm, ijzergieterij, en echtgenoote, en kinderen, B. Bottemannestraat 28, naar Breda. S. Meijer, geen, laborant, Nic. Beetskade 52, naar Heiloo. G. Buur, R.K., banketbakker, Westerweg 18, naar Amsterdam. G. Rootlieb, N.H., dienstbo de, le Landdwarsstraat 21, naar Bussum. G. Oosterwoud, N.H., zuiverbewerker, Rem- brandtstraat 57, naar Heiloo. P. A. I.eupen, N.H., ing. Wieringermeer-direetie, Metiusgracht 2, naar Leusden. J. J. Vled- tler, H.A.Z.E.A., dienstbode, Wilhelminalaan II, naar Lemsterland, Lemmer. T. W. Voorthuijzen, N.H., chauffeur, Oudegracht 192, naar Beemster. J. A, van Veen, Ger.K., kapper, Kennemersingel 8, naar Winterswijk. M. M. Nieuwpoort, R.K., fabr.arbeidster, Friescheweg 36, naar Rotter dam. J. J. M. de Wit, R.K., z. b., Oude gracht 287, naar Antwerpen. T. D. F. Brouwer, N.H., kapper, Houtweg 4, naar Bergen. M. Ouwens, N.H., z. b., Konings weg 26a naar Amsterdam. R. Akkermans, Ger.K., verpleegster, Wilhelminalaan 11, naar Oterleek. W. C. J. Esser, R.K., voorm. sergeant Lu. A., Oudegracht 140, naar Bellingwolde. W. V. van Burken, N.H., echtg. v. J. Chr. Huizinga, onderwij zeres, Metiusgracht 5, naar Leiden. P. J. Veerman, N.H., dienstbode, Voormeer 18, naar Schagen. J. M. A. Geurts, R.K., leerares huish.school, Spoorstraat 88, naar Doetinchem. A. Plant, geen, z. b., Ber- gerweg 64, naar Geldermalsen. J. P. Brasser, R.K., z. b„ Brouwerstraat 2, naar Stoutenburg. P. Tijm, N.H., opzichter Zui derzeewerken, en gezin, Lyceumstraat 70, naar Amersfoort. N. Huibers, N.H., dienst bode, Rochdalestraat 5, naar Broek op Lan gendijk. P. Wilms, N.H., wed. v. Albert van Dormolen, z. b., Pr. Julianalaan 14, naar Haarlem. J. Visser, N.H., fabr.arb., Korte Landstraat 2, naar Den Helder. M. E. Valk, R.K., z. b., Mient 10, naar Tilburg. W. L. Boogaart, N.H., kantoorbed., van Hou tenkade 8, naar Alphen aan den Rijn. H. R. M. Hondelink, R.K., agent van politie, Geestersingel 24, naar Sittard. J. F. Prins, Ev.L., electro-monteur, Mr. P. J. Troelstra- lcade 36, naar Amsterdam. H. A. M. Pol let, R.K., kantoorbed., Korte Lyceumstraat 6, naar Amsterdam. M. Godijn, R.K., echtg. v. C. G. A. Dam, z. b., Stuartstraat 16, naar Amsterdam. A. J. Brouwer, R.K., koopman, en gezin, Bisschop Bottemanne straat 14, naar Amsterdam. J. H. D. Nor- demann, Ev.L., winkelbediende, Hofdijk straat 11, naar Heemstede. A. Kooyman, N.H., wed. v. C. Pluister, z. b., Pr. Juliana laan 14, naar Nieuwe Niedorp. E. de Wit, R.K., huishoudster, Grensstraat 16, naar Am sterdam. S. C. J. Klaver, R.K., veehouder, Heilooërdijk 31, n. Wieringermeer. A. C. Blokdijk, R.K., Schelphoek 8, naar Velsen. J. van Lit, geen, z. b., Stuartstraat 27a, naar 's-Gravenhage. M. van Leijen, N.H., dienstbode, Kennemerpark 30, naar Hens broek. J, B. Schuit, R.K., Laat 130, naar Hillegom. P. de Haan, Ger.K., dienstbode, Schoutenstraat 9, naar Zijpe. J. van Over- meeren, geen, cantine-bewaarder, en echtg., Frans Halsstraat 18, naar Amsterdam. S. A. Blokdijk, R.K. en broeder, Schelphoek 8, naar Udenhout. S. J. E. Walraven, N.H., z. b., Westerweg 99, naar 's-Gravenhage. ALKMAAR. GETROUWD: Arnoldus A. van Osch en Margaretha L. van der Heide. OVERLEDEN: Franciscus P. Venneker 16 jaar. Aaftje Borst, wed. van C. Berkhouwer, 75 jaar. BERGEN (8—15 Aug.) Geboren: Alida Hermina d. van E. H. Ruiter en M. H. de la Fosse. Frank Joan nes Maria z. van F. A. H. Otten en J. J. Ol denburg. Johanna d. van A. H. L. Rusche en D. Stokkink. Klaas Jan z. G. Th. de Goede en A. Weij. Ondertrouwd: J. J. Houtenbos en J. H. van Eijk. P. C. Berkhout en J. P. Schouten. Overleden: Johannes van Arnhem, 63 j., echtg. van G. C. Adolf. Maria Aga tha van Rooijen, 73 jaar. BEROEP AANGENOMEN. De heer Kramer, candidaat H. D. en hulpprediker bij de geref. kerk te Scha gen, heeft het beroep naar Oostwold (Groningen) aangenomen. Zooals reeds' eerder is meegedeeld, zal hij speciaal zijn aandacht wijden aan den evangelisatie- arbeid in Oost-Groningen. Geen kermis. De raad dezer gemeente heeft in zijn jong ste vergadering de jaarwedde van den ge meentegeneesheer verhoogd van 600 op 1000 in verband met de vestiging ter plaatse van een arts. De kosten voor het lager onderwijs wer den vastgesteld op 13.44 per leerling. Besloten werd de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. Ten aanzien van de reeds eerder bespro ken bestrijding van gladheid deelde het be stuur van De Vier Noorderkoggen mede, dat het besloten heeft de daaraan verbonden kosten geheel te dragen, zoodat geen gebruik zal worden gemaakt van het aanbod der ge meente om een deel er van voor haar reke ning te nemen. Ingekomen personen. A. G. Vonk (echtg. v. C. v. d. Bijl), geen, zonder, Dr. v. Peltlaan 2, van Hilversum. A. Slager, N.H., zonder, Breelaan 132, van Weststellingwerf. A. Bakker, R.K., dienstbode, St. Antoniusstraat 23, van Alkmaar. J. Hollander, N.H., dienstbode, Breelaan 12, van Sijbekarspel. W. H. Heinrich, D.Ev., koopman, Doorntjes 37, van Amsterdam. T. Herenius (wed. v. A. Sprenger), N.H., zonder, Randlaan 2, van Groningen, H. de Haan, geen, ar- Twee oude wegen uit dr middeleeuwen nagenoeg uitgeschakeld. Velen zullen zich nog wel de belangstelling herinneren, die vóór 20 jaar het rapport van de z.g. commissie van Dr. C. J. K. van Aalst, op verzoek van de be sturen der gemeenten Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Schagen en Grootebroek, de Kamers van Koophandel te Alkmaar en Hoorn, de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, de Vereeniging Schuttevaer en de Westfriesche Kanalenvereeniging samengesteld, deelachtig werd. Dit rapport en de daarin ontworpen kanalen was op- en samengesteld door onzen oud-stadgenoot, Ir. J. A. Ringers, destijds ingenieur van den rijkswater staat, thans regeeringscommissaris voor den wederopbouw in ons land. De verwezenlijking van het plan vor derde een uitgaaf van 15300000,en vooral over de kostenverdeeling is, zooals in ons land gebruikelijk is, heel wat te doen geweest, alvorens de provincie de uitvoering ter hand nam. De ontworpen hoofdkanalen Alk maarHoornEnkhuizen, Stolpen SchagenKolhorn, Huigendijk OudkarspelKolhorn, Zwaagdijk Medemblik waren bestemd voor zeil en sleepschepen van 200 ton, voor motorschepen van 80 ton, met moge lijkheid voor tot voor verzwaring tot 1000 ton. Gerekend werd op een goederenvervoer van 400.000 ton per jaar, met schepen met een tonnen- maat van 650000, terwijl verwacht werd, dat na aanleg van de Zuider zeepolders, deze getallen tot 600.000 respectievelijk tot 1 millioen ton zou den stijgen. Vele jaren dreigde het plan, door het conservatisme van verschillende gemeen ten en waterschapsbesturen, die weiger den de geraamde bijdragen te voteeren, te mislukken. De ontwikkeling van het snel verkeer langs onze wegen deed zelfs ernstig de vraag rijzen of de binnen scheepvaart nog wel toekomst had. Men droomde zelfs van een vervoer onzer tuinbouwproducten door de lucht. De crisisjaren hebben wel geleerd, dat de kosten van het transport een belang rijke rol spelen en dat voor het massaver- voer niets goedkooper is dan het vervoer te water. De tijden, waarin wij thans leven, hebben dit inzicht nog versterkt en bij de besturen van onze waterschappen het bewustzijn gebracht, dat zij verstan diger hadden gedaan voor de bemaling van onze lage landen de windkracht te blijven benutten, inplaats van deze door de electriciteit te vervangen, welke nog Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Scipio Africanus (hist.-rom.); hoofdrollen Camillo Pilotto, Annibali Ninchi en Fran- cesca Braggiotti. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Kribbebijter (kom. Ned. film); hoofd rollen Cor Ruys, Louis de Bree, Dolly Mol- linger en Mary Dresselhuys. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Alarm (detect.-senshoofdrollen Erich Fiedler, Hans ZeschBallot en Lola Müthel. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De glazen kogel (rom.-sens.); hoofdrollen Al- brecht Schönhals en Sabine Peters. Toegang boven 18 jaar. beider melkinr., Geestweg 5, van Utinger- adeel. W. P. van der Sluijs, N.H., vee houder, Kogendijk 96, van Hensbroek. B. J. van der Kolk, N.H., kantoorbed., Breelaan 46, van Blaricum. M. Ranzijn, R.K., dienstbode, Dorpsstraat 30, van Castricum. J. G. v. d. Wel, N.H., zonder, Breelaan 7, van 's-Gravenhage. O. de Boer, R.K., veehouder, Tuindorpweg 11, van Limmen. J. H. Schmieden, N.H., zonder, Boulevard 20, van Bremen (Dl.) A. Laan, R.K., landarbeider, Oosterweg 7, van Heerhugowaard. P. de Beurs, N.H., pluimveehouder, Dorpsstraat 86, van Den Helder. J. M. Th. Roelofs, R.K., kinderjuffr., Buerweg 61, van Zaandam. J. Zuurbier, R.K., dienstbode, Hoflaan 22, van Heerhugowaard. N. J. Leijdek- kers (echtgen. v. W. P. v. d. Sluijs), N.H., zonder, Kogendijk 96, van Obdam. H. Kat, N.H., brugknecht, Kanaaldijk 43, vari Zijpe. M. I. J. Hilckmann, R.K., manu- facturier, Zuidlaan 13, van Alkmaar. J. M. Spijkerman, R.K., dienstbode, Eeu wigelaan 36, van Schoorl. E. Moleveld, geen, dienstbode, Jn. Oldenburglaan 1, van Castricum. C. Slik, N.H., dienstbode, Midden Geestweg 5, van Haarlem. A. de Groot, N.I., dienstbode, Dorpsstraat 67, van Amsterdam. L. M. Dongelmans, R.K., groentenhandel., Jan Oldenburglaan 2, van Schoorl. M. Hoogzaad, R.K., dienstbode, Lijtweg 17, van Alkmaar. G. M. Beemsterboer (echtgen. van P. Bak ker), R.K., zonder, Stroomerlaan 23, van Warmemhuïzen. P. Bakker, R.K., melk- slijter, Stroomerlaan 23, van Schoorl. H. W. Korn, R.K., stueadoor, Bergerweg 147, van Oudorp. S„ Groen, OBisCl., dienstbode, St. v. Surcklaan 15, van Eg- altijd verkregen moet worden uit aange voerde steenkolen, waarover men niet altijd zekerheid heeft. Voor het transport ziet men thans dan ook met groot verlangen uit naar de vol tooiing van de Westfriesche Kanalen, waardoor het mogelijk zal worden, de wateren fn het zoo waterrijke N. H. voor het vervoer te benutten. Het belachelijke advies van Henry Ford, die, toen hij ons land bezocht, den raad gaf om alle vaarten en kanalen dicht te gooien en daarvan auto-wegen te maken, een advies, dat getuigde van gemis aan elk inzicht in den waterstaatkundigen toestand van ons land, spreekt thans wel tot ieder, die maar eenigszins met het vervoerwezen heeft te maken. De stagneering in de uitvoering van de plannen bracht het groote nadeel, dat men van de vele millioenen, gestoken in de gereed gekomen gedeelten, niet het noo- dige nuttige effect kon trekken. Reeds tal van jaren betaalt Alkmaar de toegezegde jaarlijksche bijdrage van 20.000,zon der dat het eenig voordeel trok van de gereedgekomen kanalen en meermalen gingen er in de vroedschap stemmen op, om deze bijdrage in te trekken, omdat de om Alkmaar gelegen kanalen niet binnen den toegezegden tijd gereed kwamen. De stagnatie bracht echter ook het voordeel, dat men de plannen, in verband met het Provinciale Wegennet kon her zien. Het is de groote verdienste van onzen Provincialen Waterstaat, die men thans de uitvoering van beide plannen ter hand heeft genomen. Vooral onder leiding van den tegenwoordigen hoofdingenieur, den heer C. Thomése wordt daaraan thans, voor zoover dit met de moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van de noo- dige materialen, hard gewerkt. De nieuwe brug bij Oudorp naar de Langedijken gereed gekomen. De brug bij Oudorp, welke de z.g. Hal- vemaansbrug vervangt, met bijbehooren- de werkzaamheden als aansluitende we gen en een kanaalgedeelte ter lengte van 600 M. waarmede de aannemersfirma Dikkerboom en Waterlander uit Oude Haske (Fr.) begin April een aanvang maakte, is thans gereed gekomen. Door den strengen, winter heeft dit werkdrie maanden stilgelegen en daardoor langer geduurd dan oorspronkelijk was geraamd. Binnenkort kan de aanbesteding van de vaartverbreeding van de Halvemaansbrug naar de sluis Zes Wielen verwacht wor den. Wanneer dit werk gereed komt, dan zal het middeleeuwsche sluisje verdwij nen, Raaksmaatsboezem met Schermer boezem worden gelijk gelegd en dan zal het mogelijk zijn, dat de Langendijker veilingen de tuinbouwproducten in groo- tere vaartuigen via de Hoornsche vaart en het Noordhollandsch kanétal naar Am sterdam vervoeren. Bovendien is thans een aanvang gemaakt om het een paar jaar geleden gereed gekomen kanaal van den Omval bij Alkmaar langs den Westdijk van de Schermeer -met het Noordhollandsch kanaal te verbinden. mond aan Zee. A. Brandes, geen, huis houder, Eeuwigelaan 28, van Amster dam. C. de Regt, Rem., hulp i. d. huish., Natteweg 10, van Loosdrecht. S. de Boer, geen, boerenknecht, Groeneweg 7, van Alkmaar. W. Buis, N.H., slagers knecht, Oosterweg 18, van Haarlemmer meer. M. Bos (echtgen. van M. Hoog land), N.H., huishoudster, M. Wiegman- weg 14, van Alkmaar. J. A. Ledeboer, N.H., zonder, Komlaan 15, van Amster dam. A. Bronkhorst, geen, banketbak ker, Dorpsstraat 1, van Velsen. E. M. Groot, R.K., dienstbode, St. Antoniusstr. 1, van Grootebroek. J. Stins, D.G., zon der, Zuidlaan 13, van Alkmaar. C. M. Kuijs, R.K., hulp in de huish., Hoflaan 18, van Limmen. J. M. Mul, R.K., dienst bode, Eeuwigelaan 18, van Medemblik. M. Busé, geen, winkeljuffr., Stationsstr. 5, van Anna Paulowna. M. Alkema, Ger.k. dienstbode, Breelaan 6, van Barradeel. M. Plate, N.H., zonder, Wilhelminalaan 4, van Brugge (B.) M. Kloostra, R.K., letterkundige, V. Geestweg 48, van Am sterdam. P. Selhorst, N.H., zonder, Heerenweg 49, van Schoorl. G. Knobbe, geen, bakker-, Loudelsweg 59, van Has- kerland. A. Doodeman, R.K., dienst bode, Breelaan 14, van Alkmaar. J. W. Appel, N.H., bakker. Stationsstraat 2, van Opmeer. W. P. Fisscher, R.K., bakker, Dorpsstraat 80, van Grootebroek. Vertrokken personen. L. Struik, C.G., onderwijzeres, n. Schoorl. A. Schouten, N.H., h.i.d.h., naar Schoorl. F. B. van Essen (gesch. G. J. van Klop- pert), N.H., z.b., naar Schoorl. L. Schras- sen, geen, z.b., naar Alkmaar. C. Dekker, geen, z.b., naar 's-Gravenhage. E. Scheij- de, geen, z.b., naar Apeldoorn. P. D. Scheltus, geen, bakker, naar Alkmaar. T. Hakvoort, G.K., dienstbode, naar Urk. J. Nijmeijer, geen, koopman, naar Amsterdam. A. Meereboer, R.K., veehouder, naar Schoorl. D. van Veen, N.H., dienstbode, naar Hensbroek. P. F. Seignette, R.K., veehouder, naar Heemskerk. D. Klem- kerk, N.H., z.b., naar Amsterdam. C. Haafkens, N.H., handelscorresp., naar Hei loo. T. Munster (wed. van W. F. J. Stef- fens), geen, z.b., naar Amsterdam. P. C. van Schaik, R.K., dienstbode, naar Haarlem. T. Molenaar, N.H., z.b., naar Alkmaar. J. C. Fijn, N.H., bloembollenkw., naar Eg- mondbinnen. C. M. Wijnker, R.K., dienst bode, naar Obdam. C. M. Bakker, R.K., dienstbode, naar Oudkarspel. M. G. Ot ten, R.K., z.b., naar Rotterdam. M. P. J. van der Leegte, R.K., z.b., naar Castricum.- Met groote grijpers wordt bij den Omval het laatste weggedeelte van den eeuwen ouden Schermerweg afgegraven. Het ver keer vanuit den Schermer is reeds omge legd van den Westdijk naar de nieuwe brug aan den door Daalders aannemers bedrijf te maken weg van den Omval naar den Huigendijk. Deze brug leidt het verkeer langs een door Alkmaar ten zui den van Oudorp gemaakten weg, welke te Alkmaar uitkomt aan den Kanaaldijk tegenover het Victoriepark, waar door de Rijkswaterstaat een nieuwe brug gepro jecteerd is, welke de zoo hinderlijke voor éénrichtingsverkeer ingerichte Friesche brug zal vervangen. Deze brug zal einde lijk de zoo lang gewenschte moderne ver binding tusschen Westfriesland en Ken- nemerland tot stand brengen. De kosten van de brug zijn op een half millioen ge raamd. Gezien het gebrek aan de daar voor benoodigde materialen bestaat er nog geen zekerheid over het tijdstip waarop met de werkzaamheden voor deze brug zal worden aangevangen, hoewel over de kostenverdeeling reeds een overeenkomst met het rijk en de de stad Alkmaar tot stand kwam. Een belangrijke verkeersver- andering. Het plan is om het kanaal van den Omval met de Hoornsche vaart en het kanaal naar Oudkarspel te ver binden. Ongeveer 500 meter moet nog worden gemaakt en baggerma chines zijn al met dit werk begonnen. De oude brug over den Huigendijk komt te vervallen. Het verkeer uit West-Friesland wordt dan omgelegd over de op een honderd meter afstand gereed gekomen brug over de Hoorn sche vaart en over de brug aan den Westdijk langs den nieuwen weg naar Alkmaar. De ongeveer 1 km lange Huigendijk van de brug over den Huigendijk tot de Halvemaansbrug, waarlangs gedurende eeuwen het verkeer vanuit Westfriesland ging, wordt dan een doodloopende weg en zal dan vermoedelijk wel een grasdijk worden.' Een paar daarvoor benoo digde huizen zijn daarvoor reeds aangekocht door de provincie. Het Hengelaartje. Het bekende, reeds gedurende een eeuw gedreven café „Het Hengelaartje", waar honderden Amsterdammers in het visch- seizoen gaarne vertoeven, doch dat ook regelmatig door toeristen werd bezocht, komt dan leelijk in de verdrukking, omdat dit dan geheel van het verkeer zal zijn afgesloten, 't Aardige huisje aan de over zijde, waar de jager Koopman woonde, dat reeds zoo menig schilder inspireerde, is al als offer van de vaartverbetering gevallen. De eigenaar van het Hengelaar tje, de heer Leering, ziet met angst en beven de voltooiing van het land, dat hem van zijn bestaan beroofd, tegemoet. Van den hoofdingenieur van den Prov. Water staat mag echter verwacht worden, dat hij den weg zal weten te vinden, die het mo gelijk zal maken den man, die door dit zaakje zijn zestien kinderen eerzaam groot kon brengen, schadeloos te stellen. Het nieuwe brengt zooals men ziet niet voor allen verbetering. Wij leven nu ech ter niet meer in den tijd van Frederik den Grooten, die de rechten van een koppigen molenaar te Potsdam bleef eerbiedigen. In onzen tijd moet het persoonlijk voor het algemeen welzijn wijken en daar is niets tegen, mits het algemeen het individu dat geschaad wordt, schadeloos stelt. J. A. Ridder, R.K., kapper, naar Lisse. W. F. Glasius, H.Ev.L., banketbakker, naar Amsterdam. P. J. van der Kamp, N.H., z.b., naar Alkmaar. C. H. M. Hazes, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. C.'Stoop, R.K., landbouwer, naar den Helder. G. Kuit- waard, N.H., dienstbode, naar St. Pancras. A. Godijn, R.K., schilder, naar Alkmaar. A. Wörmer, R.K., dienstbode, naar Zaan dijk. A. I. W. Meevers (wed. van E. Ho nig), N.H., z.b., naar Zaandijk. O. Th. Brenneis, R.K., dienstbode, naar Zaandijk. 2 personen vertrokken uit het pensionaat. CORRUPTIESCHANDAAL IN ARGENTINIË. Buenos A i r e s, 21 A u g. (D. N. B.). De sedert twee dagen voor een parle mentaire commissie van onderzoek gevoerde onderhandelingen over een met terrein- aankoopen door het militaire bestuur ver band houdende omkoopingsaffaire, worden in politieke en parlementaire kringen te Buenos Aires met de grootste belangstel ling gevolgd. Deze kwestie heeft in zooverre een sen- sationeele wending genomen, doordat de minister van oorlog, generaal Marquez, weigert voor de commissie te verschijnen met de verklaring, dat de door hem afge legde verklaring hem volkomen vrijpleiten. De minister van oorlog heeft voor de com missie getracht de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te ontzenuwen door erop te wijzen, dat door zijn voorganger reeds voorbereidingen voor den aankoop waren getroffen en den aankoop heeft goedge keurd, en dat de betaalde prijs destijds door een officeelen schatter als juist is op gegeven. Deze houding van den minister van oorlog heeft de parlementaire commis sie nog meer versterkt in haar voornemen de geheele kwestie op te helderen. VALUTAKOERSEN DER NEDERL. BANK, 21 AUGUSTUS. Schriftelijke en tel. transacties. Valuta's: New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.84—442.92. Bankpapier: New York 1.86 )4—1.901/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 42.80—42.96.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2