tBuiteniand De Liberalen en de Nederlandsche Unie. 484ste STAATSLOTERIJ De opbouw in België. Hoofdcommissaris benoemd. Britsche vliegvelden bestookt. Nieuwe aanval op Malta. De „American Legion". Trotzky om het leven gekomen? Rede van Churchill. Pijn - Pijn - Pijn Britsche luchtaanvallen op Duitsche steden. „Wien God wil vernietigen, slaat Hij met blindheid". Duitsche commentairen. EliKSXE BLAD. 3 In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de liberale staats partij hebben alle aanwezige leden van het hoofdbestuur met uitzondering van het door den kieskring Groningen aangewezen lid hun instemming betuigd met het advies van het dagelijksch bestuur aan de leden van de partij zich afzijdig te houden en zich niet aan te sluiten bij de Nederland sche Unie. De gronden, waarop dit advies in hoofdzaak berust, zijn o.m. de volgende: De Nederlandsche Unie trekt menigeen sympathie „omdat zij tegen de n.s.b is". Dit is volgens deze verklaring, een vergissing. Noch in het programma, noch in de ver schillende uitlatingen van het drieman schap is daarvan iets gebleken, de inhoud zoowel van het een als van het ander, be wijst, aldus wordt verklaard, dat de Neder landsche Unie reeds thans den weg van het nationaal-socialisme halfweegs is opgegaan. Over de wenschelijkheid van eenigen vorm van volksinvloed op wetgeving en bestuur heeft men tot dusverre nauwelijks een woord vernomen en het feit, dat het des betreffende punt uit het aanvankelijk in ge meenschappelijk overleg met de politieke partijen opgestelde programma is geschrapt, bewijst, dat hier geen toeval in het spel is. Of de Nederlandsche Unie met zoovele woorden het leidersbeginsel omhelst of niet, doet weinig ter zake. Van belang is slechts, dat men van medezeggenschap van of con trole door de geregeerden weinig of niets wil weten. Dit beginsel werkt ook door in de organisatie van de Unie zelve. .Zij is naar den vorm een stichting met een bestuur, geen vereeniging. De leden mogen contrs- bueeren en applaudiseeren, verder niet. Eenige invloed op het bepalen van de rich ting, waarin de Unie zich zal bewegen, is hun niet toegekend. Daarom is het ook een dwaling te meenen, dat men aoor zich, on danks reëele bezwaren, toch maar aan te sluiten, tenminste bereikt, dat men kan meehelpen, de Unie een juisten koers te doen houden. Het driemanschap zelf is op dit punt duidelijk geweest. Het vraagt al- geheele aanvaarding van het door het drie manschap opgesteld programma, zonder re serves, en algeheele onderwerping aan de leiding van het driemanschap zelf. Ook in het verdere programma blijkt voortdurend, hoe men er niet aan ontkomen kan de n. s. b. op een afstand te volgen. De paragraaf over Vlaanderen en Zuid- Afrika, die over het geld- en credietwezen (de „geldmagnaten" zegt de n. s. b., maar zij bedoelt hetzelfde), de corporatieve staats- gedachte, de leuze der eenheidspartij („wij willen voor nu en later geen onderlinge po litieke tegenstellingen zien"), tot de termi nologie in details toe alles is reeds voor de helft aan de ideeën der n. s. b. geconfor meerd. En daarbij zal het, naar in dit advies wordt verklaard, stellig niet blijven. Daarbij komt, dat het tijdperk, waarin de Nederlandsche Unie is opgetreden, voor in vrijheid te overleggen en te aanvaarden her vormingen op sociaal-, economisch- of staat kundig gebied, bij uitstek niet geschikt is. Niemand weet, hoe de wereld van morgen er sociaal, economisch en politiek zal uit zien en het is dus verkeerd op allerlei zaken vooruit te loopen, alsof zij reeds vaststonden. Daarbij komt, dat ons land thans is bezet, hetgeen ons uiteraard allerlei beperkingen oplegt. Wij hebben een wederopbouwdienst (niet te verwarren met den opbouwdienst) onder de uitmuntende leiding van ir. Ringers en een economisch comité onder presidium van dr. Fentener van Vlissingen, dat alle takken van het bedrijfsleven (landbouw, handel en industrie) omvat en voor belanghebbenden waar noodig en mogelijk, op den bres staat. Beide organisaties doen wat zij kunnen, beide verdienen den dank van het geheele volk. Voor het overige bestuur liggen onze belangen in handen der secretarissen- generaal, en de onder hen staande departe menten, die voor elk overleg toegankelijk zijn en desgewenscht belanghebbenden naar beste weten adviseeren. „Aan ons lot over gelaten" zijn wij dus geenszins. Tenslotte wordt verklaard, dat het bijkans een gemeenplaats is geworden over de poli tieke partijen te praten als over afgeleefde groepen, die niet anders meer künnen doen dan elkander bevitten en bestrijden. Toch is de waarheid een andere: De leiders der poli tieke partijen zijn zich dezer dagen meer dan ooit ervan bewust, dat zij verdedigers hebben te zijn van groote, diep in hunne overtuiging verankerde beginselen, die zij niet mogen prijsgeven enkel uit angst voor de opkomst van een beweging als de n. s. b. Wie gelooft aan zijn staatkundige beginselen, onderschrijft niet een program, dat daar mede in strijd is. DOODELIJK ONGEVAL. Vanochtend is op den Stadion weg te Rot terdam de 7-jarige Johannes Muyen, ge woond hebbend op den Feyenoorddijk, spe lenderwijs den rijweg overgestoken en ge grepen door een vrachtauto welke werd be stuurd door den 18-jarigen J. A. B. uit Zwolle. Het kind werd op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. DE LUCHTOORLOG TEGEN ENGELAND. Weer toestellen op weg. B e r 1 ij n, 2 1 A u g. (D. N. B.) Ook van daag zet het Duitsche luchtwapen de ver kenning van het Engelsche eiland voort. Duitsche waarnemingsvliegtuigen van het type Heinkel 111 of Do. 17 maken fotografi sche opnamen van havenplaatsen, vliegvel den, wapenfabrieken en verdedigingsinstal laties. Zij namen de uitwerking in oogen- schouw van de gisteren neergeworpen bom men. De toestellen voeren ook enkele bom men met zich mede, die zij op bijzonder gun stige militaire doelwitten neerwerpen. Hoe wel de waarnemingsvliegtuigen als gevolg van de slechte weersomstandigheden ge dwongen zijn hun filmopnamen van betrek kelijk geringe hoogte te maken, zijn met deze verkenningsvliegtuigen, als gevolg van de geringe Engelsche afweer, slechts weinig jagers ter begeleiding medegestuurd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN TROTZKI. Mexico, 21 Aug. (D. N. B.) De toestand vaan Trotski wordt zeer ernstig geacht. Hij wordt nog slechts door het kunstmatig toedienen van zuurstof in het leven gehouden. De dader van den aanslag noemt zich Moonard Jacques en is 36 jaar oud. DE ENGELSCHE TROEPEN UIT SJANGHAI VERTROKKEN. S j a n g h a i, 2 1 Aug. (D. N.- B.) De eer ste afdeeling Engelsche troepen, ter sterkte van ongeveer 400 man, heeft zich heden middag ingescheept aan boord van het schip „Tamsang", dat met Engelsche troepen uit Tientsin en Peiping aan boord, hedenochtend hier is aangekomen. Het militaire bestuur heeft alle organisa ties van de Engelsche land-, zee- en lucht strijdkrachten in Sjanghai ontbonden, zoo mede het militaire hospitaal. Hieruit maakt men de gevolgtrekking, dat een terugkeer van de Engelsche militairen niet te ver wachten is. De gezinsleden van de Engelsche soldaten zullen naar Australië worden over gebracht. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenochtend heeft zich op het gevaarlijke kruispunt van den Haagschen weg en den Sloterweg te Amsterdam een ernstig onge luk voorgedaan, dat aan een naar schatting 20-jarig meisje het leven gekost heeft. Het meisje was per fiets vermoedelijk op weg naar haar werk. Zij kwam uit de rich ting Sloten en verleende op het kruispunt, wellicht door onoplettendheid, geen voor rang aan een auto, welke met vrij groote snelheid uit de richting van Den Haag naar Amsterdam reed. Zij werd door de auto ge grepen en moet vrijwel op slag gedood zijn. Totnutoe heeft men de identiteit van het slachtoffer nog niet kunnen vaststellen. EEN DUUR VARKEN. Twee slagers, broers, bedachten dezer dagen een stout plannetje. Zij voerden het uit ook, maar nu zullen ze er spijt van heb ben. Op de markt in Rotterdam werd een varken gekocht. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het beest in een schuur op een weiland bij Schiedam geslacht. De stukken vleesch werden in manden gestopt en met z'n tweeën gingen ze op de fiets het Westland in om te trachten het spek en vleesch met een zoet winstje te verkoopen. Zoo kwam het tweetal tenslotte in den Haag terecht. Een half varken zat nog in de man den. Ze liepen tegen de lamp, toen ze twee keurmeesters ontmoetten, die 'n goeden neus hadden en het tweetal aanhielden. Drie pro cessen-verbaal volgden: Wegens fraudu leus slachten, frauduleus vervoeren en we gens het ontduiken van de vleeschkeurings- wet. In verband met het onderzoek brach ten de broers den afgeloopen nacht op het hoofdbureau van politie te 'sGravenhage door. Vanmorgen zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Het vleesch en spek zijn in beslag genomen. (Niet officieel) 2de klasse 3de lijst Trekking van Woensdag 21 Augustus 1910 Hooge Prijzen f 1000.— 24283 f 100.— 20715 20974 Prijzen van ƒ30.— lti$4 1190 1242 1708 2061 2159 2302 2367 2650' 2870 3065 3236 3463 4097 4146 4398 5239 5445 5597 5733 6347 6447 6720 6975 7191 7595 7959 8284 8802 9013 9033 9578 9668 10014 10436 10520 11195 11540 11693 11767 11817 11884 12182 12917 13139 13374 13383 13487 13537 13653 14094 14161 14269 14559 14577 1483: 14857 14989 15454 15526 16419 16536 16701 17044 17081 17277 17498 17597 18243 18409 18801 19319 19326 19331 19535 19539 19616 19776 19804 20156 20477 20872 20885 20964 21425 21932 22839 22881 22985 23040 23214 23290 23511 23715 24033 24882 24894 B e r 1 ij n, 2 0 A u g. (D. N. B.) De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten obij de orga nisatorische grondslagen van het herstel in België van het beginsel uitgaan, dat de Bel gen het herstel van de oorlogsschade zelf ter hand moeten nemen. Bij de uitvoering van deze zaak steunen zij de Belgen zooveel mogelijk. Teneinde een centrale leiding van den wederopbouw te verkrijgen, is de heer Ver- wilghen benoemd tot hoofdcommissaris voor den wederopbouw Verwilghen bekleedde vroeger een hooge functie in het Belgische ministerie van arbeid. Daar het land door de Duitsche weermacht bezet is, bestaat niet de noodzakelijkheid voor een afzon- zonderlijke politieke leiding des lands. De ministeries hebben dientengevolge slechts een administratieve taak. De leiding daar van berust bij de secretarissen-generaal, die vroeger reeds het beheer over de afzonder lijke departementen hebben gevoerd. Een aantal van deze vroegere secretarissen- generaal is gebleven, anderen zijn met de regeering-Pierlot gevlucht. De secretarissen- generaal zijn in alle kwesties van weder opbouw onderworpen aan den hoofdcom missaris voor den wederopbouw. Deze kwesties grijpen zoo sterk in het bestuur in, dat de bevoegdheden van den hoofdcom missaris voor den wederopbouw practisch in alle bestuursaangelegenheden bijna gelijk staan aan die van een minister-president. De voornaamste taak van den commissaris voor den wederopbouw is: wegneming van de werkloosheid, herstel van hetgeen door den oorlog is beschadigd en samenwerking der ministeries bij dezen arbeid. De werkloosheid is in België nog altijd groot. Men schat het aantal werkloozen op ten minste een millioen. De commissaris poogt voor hen werkgelegenheid te vinden, voornamelijk bij den wederopbouw. De materieele schade, welke de oorlog in België heeft aangericht, is deels aanzienlijk, maar lang niet zoo groot als na den wereld oorlog. In tegenstelling tot toen vindt men groote vernielingen thans alleen aan de be trekkelijk weinige hoofdpunten van verzet. Met den wederopbouw van zwaar ver nielde steden gaan natuurlijk grooter archi tectonische en stedebouwkundige vraagstuk ken gepaard, welke berusten bij den com missaris voor den wederopbouw. Luchtgevechten boven Z.O.-Engeland. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.): Verscheidene vliegvelden in het graafschap Kent, waaronder de vlieg velden Eastchurch en Southend, werden gistermiddag door Duitsche bommen werpers met succes bestookt, zoo ver neemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In het Zuid-Oosten van Engeland vonden luchtgevechten plaats. Elders deden Duitsche bommenwer pers een aanval op munitie-inrichtingen en andere doelen die voor de oorlog voering van vitaal belang zijn. Sterke eenheden Britsche jagers hebben zich tegen de Duitschers ge weerd en hen in de omgeving van Dover aangevallen. Het luchtdoelgeschut opende op vele plaatsen aan de Zuidkust het vuur. Vergezellende Duitsche jagers schoten reeds een aantal Britsche machines neer. Van verliezen aan Duitsche zijde is tot dusver nog niets bekend. De gevechtshandelingen duurden des avonds nog voort. Vliegvelden AHara en Micabba bestookt. Ergens in Italië, 20 Aug. (Stefani): Een speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat Italiaansche vliegtuigen Dinsdagochtend een aanval hebben gedaan op de vliegvelden Alfara en Micabba op Malta. Een sterke formatie bommenwerpers, be geleid door jagers, viel beide velden achter eenvolgens aan en wierp eenige tonnen bommen op de installatiès, die de Engel- schen trachten te herstellen, doch die gelei delijk door de Italianen worden vernield. Het levendige luchtdoelvuur had geen resultaat. Vijf Engelsche jagers konden evenmin iets bereiken, doordat de Italiaansche jagers de bombardementstoestellen snel bevrijd den. Een der Engelsche vliegtuigen werd neergeschoten, de rest van de patrouille ging op de vlucht. Opnieuw kwam het luchtdoelgeschut in actie, doch wederom zonder succes. De bombardementstoestellen konden hun bommen op de vooraf be paalde punten laten vallen en keerden daarna, zonder verliezen en weer begeleid door de jagers, naar hun bases terug. Twee jagers, die door machinegeweervuur getrof fen waren, konden desondanks eveneens terugkeeren. Waarom door de gevaarlijke zöne New York, 20 Aug. D. N. B.). De bekende schrijver Raymond Clapper ischt heden opheldering waarom de Ame- ikaansche regeering er op heeft gestaan de .American Legion" een door gevaarlijke mijnenvelden leidende reisroute voor te schrijven. De Amerikaansche regeering be strijdt weliswaar niet de gevaren van een vaart door de wateren ten noorden van Schotland, welke door mijnen onveilig worden gemaakt, maar poogt de schuld voor de gevolgen van een catastrofe op Duitschland af te wentelen. Het is zeer mysterieus waarom het schip op zijn thuis reis order kreeg een zoo gevaarlijken koers te volgen en waarom de Amerikaansche re geering na het bekend worden van het mij nengevaar heeft geweigerd de reisroute te veranderen. Deze koers ligt verder zuide lijker dan de directe koers naar New York. Misschien gaan er onder den mantel der geheimzinnigheid bepaalde redenen ver borgen, die dit lompe flirten met ongeluk en oorlog rechtvaardigen. Clapper eischt, dat het congres zal vaststellen of zulk een rechtvaardiging bestaat. De Amerikaansche pers over de American Legion. Berlijn, 21 Augustus (D. N. B.). De noord-Amerikaansche pers heeft zich dezer dagen bezig gehouden men den te rugtocht van het Amerikaansche troepen transportschip American Legion van Petsa- mo naar New York. Zij heeft op grond van inlichtingen van officieele nrd.-Amerikaan sche bureaux den stand van zaken ver keerd weergegeven, teneinde de Duitsche regeering een gedrag vol tegenstrijdighe den te kunnen verwijten. Ook een door de Amerikaansche regeering gepubliceerde en door de Amerikaansche ambassade te Ber lijn aan het ministerie van buitenlandsche zaken gerichte nota an 18 Augustus stelt de behandeling der kwestie door de betreffen de instanties in een totaal verkerd daglicht. Van Duitsche zijde wordt in dit verband nog eens op den waren stand van zaken gewezen, zooals deze op 17 Augustus werd gepubliceerd. Tevens wordt hier vastge steld, dat de rijksregeering *in deze kwestie van het begin tot het einde een vaste, scherp omlijnde en duidelijke houding heeft aan genomen. In het bijzonder heeft zij geen enkele door haar afgegeven verklaring te ruggenomen of veranderd, zooals door den woordvoerder van het ministerie van bui tenlandsche zaken in Washington beweerd is en ook in de Amerikaansche nota wordt verondersteld. Van Amerikaansche zijde wordt als reden voor het feit, dat aan de Duitsche raadge ving denzelfden koers te volgen als op de- heenreis geen gevolg is gegeven, opgegeven, dat de levensmiddelen op het troepen- Leon Trotzky is gistermiddag, naar uit Mexico-City aan het D. N. B. wordt ge meld, het slachtoffer geworden van een overval. Hij zou hierbij om het leven geko men zijn. Over den aanslag op Leon Trotzky worden de volgende bijzonderheden gemeld: De dader, een Fransch communist, ge naamd Frank Jacques, die zich sedert eenigen tijd onder een valschen naam bij Trotzky op hield, sloeg Trotzky in zijn woning na een gemeenschappelijk genuttigd diner met een ijzeren stang neer. Trotzky kreeg hierdoor een ernstige hoofdwonde, waardqor hij on middellijk naar den dichtstbijzijnden eerste hulppost van de politie moest worden ge bracht. Bevestiging van het gerucht, als zou Trotzky aan zijn verwondingen zijn be zweken, was totdusverre niet te verkrijgen. Wel wordt door de doktoren toegegeven, dat zijn toestand zorg baart. De dader, die eerst onlangs in Mexico is gekomen, werd on middellijk gearresteerd en verhoord. Bij de arrestatie probeerde hij zich te verweren, waardoor hij zware verwondingen opliep. Zijn verklaringen, die op schrift zijn gesteld, worden op het oogenblik bestudeerd. Trotzky zou op sterven liggen. M e x i c o, 2 1 A u g. (D. N. B.) Volgens de jongste inlichtingen zou Trotzky op sterven liggen. De werkelijke naam van den pleger van den aanslag staat nog niet volkomen vast. Hij heeft zich op verschillende plaatsen en bij eenige personen steeds onder een anderen naam vertoond. De dader zou geen Fransch, maar een Belgisch journalist zijn. „Voorbereidingen voor de veld tochten van 1941 en 1942". Londen, 20 Aug. (D.N.B.) Churchill heeft hedenmiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij, ter inleiding, een vergelij king maakte tusschen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. En geland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Britsche Empire meer en „wan neer wij eerst geheel zijn bewapend" is deze methode gunstiger voor Engeland. Vervolgens sprak Churchill er over, dat Engeland voorbereidingen treft voor de veldtochten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde Churchill vast, dat het Engelands voorne men is, de blokkade ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere landen, die m Duitsche handen zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levens middelen mogelijk te maken. Hij, Churchill, wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans drie kwart jaar verstreken sedert de tegenwoordige regeering de macht in Groot-Britannië heeft overgenomen. „Welk een stortvloed" van noodlottige sla gen is sindsdien over ons neergedaald". Vervolgens stelde Churchill vast, dat Duitschland de geheele westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens con troleert en dat het in den strijd tegen Enge land beschikt over talrijke havens en vlieg velden. Het is mogelijk, dat Engeland nog groo- tere beproevingen door zal hebben te ma ken. Intusschen heeft Engeland echter toch alles gedaan om zijn eiland te versterken. Het Britsche rijk heeft op het oogenblik een steviger samenhang dan ooit. De be langrijkste productietak is op het oogenblik die van bewapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel ge regelde troepen. Nimmer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden ge staan. De vloot is sterker dan ooit. De handelstonnago is grooter dan bij het begin van den oorlog. Om over de luchtgevechten iets te zeggen is het nog te vroeg. Churchill beweerde ver volgens, dat de luchtslagen voor Engeland gunstig zijn verloopen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen den vijand niet hel pen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie in het achterland geheel uiteen geslagen en vernietigd worden. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vervolgens Frankrijk verantwoor delijk, op welks steun Engeland had gere kend. Daarbij sprak Churchill over de misdaad van Frankrijk. Aan den anderen kant verklaarde Chur chill, dat Engeland al voor den oorlog zou hebben besloten Somaliland niet te verdedi gen. In het verdere verloop zijner verkla ring betoogde Churchill, dat Engeland den Vereenigden Staten spontaan en ongevraagd vloot- en lucht-bases in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden is den Stillen Oceaan is reeds onderhandeld. Nu moest nog wor den gesproken over New Foundland en Britsch West-Indië. Overigens is er geen sprake van over dracht van souvereiniteitsrechten, doch be treft het hier alleen maar een maatregel voor de gemeenschappelijke verdediging der veiligheid. Churchill sprak in dit verband over een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen in het belang zou zijn van de Ver. Staten, maar ook in het belang van New Foundland, Canada en van de andere be- trokkeh koloniën. transportschip zoo schaarsch zijn. Men vraagt zich in Duitschland af, of men daarom van Amerikaansche zijde de route door het gevarengebied, die verscheidene honderden mijlen langer is, gekozen heeft. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Dinsdag in een nota aan de Amerikaansche ambassade zijn opvatting ter kennis gebracht. £3 Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes^Doos 10en50ct# O.a. woonwijk van stad in Ruhrgebied getroffen. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.): In den nacht van Maandag op Dins dag zijn Britsche vliegtuigen in Duitsch gebied binnengedrongen. Zij hebben onder meer een aanval gedaan op een woonwijk in een vrij groote stad in het Ruhrgebied. Vier particulieren huizen zijn volkomen verwoest. Uit de puin- hoopen zijn tot dusverre zes dooden en 25 zwaar- en lichtgewonden gehaald. Onder de dooden zijn twee vrouwen, een tweejarig en een achtjarig kind. In een West-Duitsche stad van 30.000 zie len is door Britsche explosieve bommen een geheele rij huizen vernield. De burgerlijke luchtbescherming, die ook hier goed is geor ganiseerd, kon de kleine branden, die door brandbommen waren ontstaan, snel blus- schen. In deze stad zijn talrijke menschen ernstig gewond, doch gelukkig zijn er geen dooden. Op een andere plaats in Midden-Duitsch- land is door een bom een loods, die voor militaire doeleinden wordt gebruikt be schadigd. Twee soldaten werden licht ge wond. Naar het D.N.B. over het luchtalarm van Maandagnacht te Berlijn nog verneemt, na derde een Bristol Blenheim-toestel het Ber- lijnsche luchtversperringsgebied waarop te Berlijn luchtalarm gemaakt werd. De Brit sche machine die naar het Noord-Westen afzwenkte, werd later boven Oldenburg waargenomen, in het zoeklicht gevangen en opnieuw beschoten. Het vliegtuig werd door eenige schoten getroffen en stortte bran dend omlaag. CHURCHILL SPRAK. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: De gisteren door Churchill in het Lager huis gehouden redevoering kan men, naar men in politieke kringen alhier verklaart, met een enkelen zin kenmerken, n.l.: „Wien God vernietigen wil, slaat hij met blindheid". Zou echter, zoo verklaart men hier, de Engelsche minister-president zich er werke lijk van bewust zijn, dat hij zijn toehoorders een beeld van den toestand en van de moge lijkheden heeft gegeven, dat een totale krankzinnige miskenning van den bestaan- den toestand beteekent, dan kan hij slechts de bedoeling hebben het Engelsche volk tot iederen prijs moed in te spreken en het op dezelfde wijze de oogen voor de toekomst te sluiten, zooals hij ze zelf reeds lang gesloten heeft. In hoeverre een dergelijke poging, het Engelsche volk moed in te spreken, succes zal hebben, hangt in de eerste plaats af van datgene, wat de Engelschen aan wederwaar digheden te wachten staat. Dat hij een er*» wikkeling wil voorspellen, die op geen enkele wijze meer van zijn besluiten en zijn wenschen afhankelijk is, is een bijzonder kenteeken voor de geestesgesteldheid van Churchill. Het klinkt als een te late inval der wereld geschiedenis, wanneer Churchill zich thans, na een oorlog van een jaar, waarin de Britsche bondgenooten reeds lang zijn ver slagen en de eindstrijd met Engeland als den laatsten vijand van het rijk reeds begonnen is, opmaakt voorbereidingen te treffen voor een veldtocht in de eerstkomende jaren. Dat is rijkelijk laat. De gisteren tot uiting gebrachte wensch van Churchill, om Duitschland er van te overtuigen, dat Engeland den oorlog tot in onafzienbaren tijd kan voortzetten, heeft iets roerends. Een dergelijke wensch koes terden eens ook Polen, Frankrijk en de ove rige tegenstanders van het rijk. Dit is dus voor Duitschland niets nieuws. Het verschil hierbij is, dat Engeland, zooals eens ook zijn bondgenooten, wel den wil doch niet de mo gelijkheden daartoe bezit, terwijl Duitsch land van zijn kant in geen geval de bedoeling heeft den oorlog tot in onafzienbare tijden te laten voortduren, wel echter, indien nood zakelijk, de mogelijkheid daartoe. De hongerblokkade. De aankondiging van Churchill, dat het Engelands bedoeling is, de hongerblokkade tot geheel Europa uit te breiden, teneinde hierdoor ook Duitschland schade te berokke nen, heeft in politieke kringen in Berlijn geen verrassing gewekt. Dat Engeland voor de vernietiging van het contigent en den hon gerdood van Europeesche vrouwen en kin deren onverschillig is, wist men hier reeds lang, evenals aan den anderen kant bekend is, dat het hiermede beoogde doel, Duitsch land in een moeilijke voedselpositie te bren gen, niet kan worden bereikt. Churchill wil dus de Europeesche vrouwen en kinderen ter wille van een schijnbeeld verhongeren laten. Dat hij probeert de schuld voor deze hongerblokkade op Duitschland te schuiven, stemt, naar men hier verklaart, geheel over een met de Engelsche mentaliteit, doch is echter naïef. Overigens heeft Churchill hierbij opnieuw bewust onwaarheid gezegd, toen hij be weerde, dat Duitschland de voorraden le vensmiddelen van andere volken aantast, om zichzelf te voeden. Duitschland heeft dit, naar men weet, niet noodig. De opmerking van Churchill, dat Engeland zich thans ster ker dan ooit voelt, heeft men in politieke kringen alhier ter kennis genomen. Naar Goethe eens gezegd heeft, zal men niemand zijn gevoel ontnemen. Engeland kan derhalve, naar men hier van meening is, in dit gevoel ten onder gaan.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3