OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL VRAAG EN AANBOD Thee, soep, compote en jam van rozenbottels Consulaten in ons land opgeheven. Adviesinstanties voor Duitschers. Inbreker neergeschoten. Huisvesting en verzorging van vluchtelingen. Nieuwe steunregeling ingesteld. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, De Voedingsraad: De Alkmaarsche Courant Glimlachje» TWEEDE Naar het A. N. P. van bevoegde Duitsche zijde verneemt, zijn op grond van het decreet van den Führer van 18 Mei 1940, opgenomen in het Reichsgesetsblatt 1, pag. 778, de tot nu toe in Nederland bestaan de consulaten en consulaire verte- tegenwoordigingen opgeheven en hun functies op de organen van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied in het raam van de algemeen geregelde overheidswerkzaamheden, met ten deele verdergaande zelfstandige be voegdheden overgegaan. Ook kan de rijkscommissaris ter uitoefe ning van de bestuursmacht en ter uitvoe ring van zijn verordeningen van de Ne derlandsche autoriteiten gebruik maken. Ter verzorging van de door de bestaande organen van den rijkscommissaris nog niet behartigde belangen doet zich evenwel de noodzakelijkheid voor, bijzondere instanties in het leven te roepen waaraan, zij het ook op beperkt terrein, de taak zal worden toe vertrouwd de hier vertoevende Duitschers in den geest van het „Konsulargesetz" van 8 Nov. 1867 met raad en daad bij te staan. Deze instanties worden volgens voorschrift van den rijkscommissaris met den naam „Amtliche-deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden" aangeduid. Binnenkort wor den dergelijke bureaux gevestigd in de ver schillende provincies, o.m. voor Noordhol land in Haarlem. De taak omvat naast de zorg voor de Duitsche staatsburgers ook die voor de Nederlanders van Duitsche af komst, vooral van dat deel dat door huwe lijk met Nederlanders de Duitsche nationa liteit verloren heeft en in bepaalden om vang ook andere staatsburgers, die in het verkeer met Duitsche binnenlandsche auto riteiten de tusschenkomst van een Duitsche instantie noodig hebben. De ambtelijke werkzaamheid zal zich in hoofdzaak uit strekken tot een verwijzing van de verzoe kers naar den bevoegden functionnaris en tot een ambtelijke bemiddeling in het ver keer met de Duitsche binnenlandsche autoriteiten. Uitgezonderd zijn werkzaam heden, die tot de uitsluitende bevoegdheid van andere autoriteiten en administraties behooren of die een ingrijpen in het bestuur der Nederlandsche overheid zouden betee- kenen. Ging agent met diens eigen sabel te lijf. Een bekende Haagsche inbreker, de 40- jarige N. de G., is Maandagavond, toen nij een agent met diens eigen sabel te lijf wilde gaan, door dien politieman met een. revolver neergeschoten, aldus het Vbld. Er Bleef den agent geen keus. Een van de gevaarlijkste mannen uit de onderwereld stond voor hem met opgeheven sabel en bovendien had hij nog een arrestant vast te houden. De G. kreeg de kogel in de maag en is in het zie kenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Omstreeks half acht Maandagavond be vonden zich de 40-jarige De G. en diens ka meraad, de 29-jarige O. W. J. F. B., beiden wonend in de Tullinghstraat, in de Vondel straat. Zij zagen daar tegen een gevel een fiets staan, met een regenjas op de bagage drager. Zij pikten de jas en gingen verder. Toevallig kwam de eigenaar van fiets en jas juist naar buiten, toen de mannen er van door gingen. Hij achtervolgde hen in de rich ting Hemsterhuisstraat. Op de Noordwal zag hij een agent loopen en hem vertelde de be nadeelde, dat de twee mannen zijn regenjas hadden gestolen. De agent sprak de twee mannen aan, die zich buitengewoon brutaal gedroegen. Toen de agent zei, dat de regenjas van dien mijn heer was, antwoordde De G.: „Als dat jouw jas is, goed, hier heb je hem terug", en duw de den benadeelde de regenjas in de handen. Deze wenschte met zulk een gang van za ken echter geen genoegen te nemen en deel de den agent mede, dat hij aangifte van de diefstal wilde doen. De politieman verzocht het drietal, de dieven en den benadeelde, daarop, hem naar het bureau aan de Prinse straat te vergezellen. Dit was weer niet naar den zin van beide mannen en zij weigerden mee te gaan. De agent pakte B. vast en wilde hem met ge weld meenemen. Doch nu bemoeide De G. zich met de zaak. Hij ging den agent te lijf en slaagde erin diens sabel uit de schede te rukken. Hij drong met den eisch „Laat mijn vriend los" op den agent in. De politieman sommeerde De G. de sabel oogenblikkelijk terug te geven, doch dat had niet de minste uitwerking. Toen bleef den agent niet veel anders over dan te schieten. De kogel trof De G. in de maag en tegelijk was het verzet gebroken. De Geneeskundige Dienst heeft De G. naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht. De andere arrestant is naar het bureau Prinsestraat vervoerd. Een groot aantal getuigen meldde zich bij de politie om te verklaren, dat de agent, die het schot gelost heeft, daartoe alle aanleiding heeft gehad. HET „ENGELSCHE KAMP" BIJ GRONINGEN HERDOOPT. Het voormalige Engelsche kamp achter het Sterrebosch te Groningen, dat in den oorlog 1914-1918 diende als interneerings- kamp voor Engelsche matrozen is thans her doopt en heet nu: het Otto Weddigenkamp. Otto Weddigen was de onderzeebootcom mandant uit den vorigen wereldoorlog, die op 22 September 1914 binnen één uur tijds de Engelsche pantserkruisers „Aboukir", „Hoque" en „Cressy" met torpedo's tot zin ken wist te brengen. De overlevenden van deze oorlogsschepen zijn toen in Nederland aan land gegaan en in Groningen geïnterneerd. Thans hebben Duitsche soldaten in hout de onderzeeboot van Otto Weddigen gemodelleerd en aan den ingang van het kamp geplaatst. De commissie burgerbevolking heeft blijkens een circulaire van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat de toepas sing van het bepaalde inzake steunverlee- ning aan vluchtelingen enz. aanleiding heeft gegeven tot verschillende klachten. Deze klachten zijn het gevolg van het feit, dat aan vluchtelingen-gezinnen, die in eigen huisvesting voorzagen, aanvankelijk een bedrag aan steun werd uitgekeerd volgens de inkwar tieringsregeling, en later het in den regel veel lagere bedrag, dat in over eenstemming is met de ter plaatse geldende normen voor de armenzorg. Gebleken is dat de armenzorgsteun, vooral in de kleinere gemeenten met het oog op de 'bijzondere behoeften der geëvacueerden veelal te laag is. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de levensstandaard in de kleine gemeenten van het platteland lager is dan die in de groote stadsgemeenten, doch men mag daarbfj niet over hef hoofd zien, dat de armlastigen op het platteland volkomen ingeleefd zijn in de plaatselijke omstandig heden en veelal de huizen der laagste huur- klasse bewonen, terwijl daarentegen de uit een groote stad afkomstige gezinnen een andere leefwijze gewend zijn en zich dus niet zoo spoedig aan de leefwijze op het platteland zullen hebben aangepast. Bo vendien zijn veelal voor de vluchtelingen alleen woningen beschikbaar van een hoo- gere huurklasse dan die, welke door de plaatselijke armlastigen worden bewoond. Er bestaat daarom wel aanleiding om vluchtelingen, die wegens woningnood in hun oorspronkelijke verblijfplaats, genood zaakt zijn een woning in vreemde omgeving te betrekken, eenigermate financieel tege moet te komen en wel, door hen een bedrag aan steun te keeren, volgens de door het rijk goedgekeurde steunregeling voor de on georganiseerde werkloozen en bovendien voor de gevallen, waarin de gemeente van herkomst ten aanzien van die steunregeling in een hoogere klasse is geplaatst dan de vluchtoord-gemeente, den steun in deze ge meente te verhoogen met het halve verschil van den totalen steun in beide gemeenten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers, die thans tot werkloosheid zijn genoemd dient ernaar gestreefd te worden zoo spoe dig mogelijk weder onafhankelijk te ma ken van den overheidssteun, en in verband daarmede den arbeidslust op te wekken. Het wnd. departementshoofd acht het daar om gewenscht, dat de inhouding der eigen verdiensten, uit arbeid verkregen, wordt beperkt tot twee derden der n e t to uit den arbeid van alle gezinsleden verkregen inkomsten. Aangezien de uitbetaling van de weke- lijksche steun niet bij alle gemeenten op denzelfden dag der week geschedt, wordt de ingangsdatum dezer nieuwe regeling -be paald op dien der eerstvolgende wekelijk- sche uitbetaling MOTORBRANDSTOF VOOR SPECIALE LAND- EN TUINBOUWDOELEINDEN. Aanvragen vóór 24 Augustus. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat aan vragen voor vergunning tot het koopen en verbruiken van benzine of ben zol als motorbrandstof voor tractoren en stationnaire motoren ten behoeve van land- en tuinbouw voor de maand September 1940 uiterlijk 24 Augustus a.s. moeten zijn binnengeko men bij het rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd, afdeeling 2 D, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage. De aanvragen moeten ingediend worden op de bekende rose B 1-formulieren, die aan alle distributiekantoren verkrijgbaar zijn. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat voor één en dezelfde distri- butiemaand slechts één aanvrage mag wor den ingediend. Het inzenden van dubbele aanvragen -kan ertoe leiden, dat de aavrager van verdere distributie dezer 'motorbrandstof wordt uit gesloten. AANGIFTEN VOOR DE WINSTBELASTING. Termijn vastgesteld. Tengevolge van een niet voorziene ver traging in de afkondiging van de winstbe lasting en in het verzenden van de aangif tebiljetten aan de bestuurders van de onder deze belasting vallende lichamen, is de ter mijn voor het doen van de eerste aangiften (1 September 1940) in vele gevallen te kort toegemeten. Belanghebbenden kunnen het ervoor houden, aldus een officieele mededeeling van het departement van financiën, dat zij van den inspecteur der directe belastingen uitstel hebben verkregen voor het inleve ren van de aangiftebiljetten tot een maand plus een week nadat de biljetten zijn ver zonden. Vertrouwd wordt echter, dat zij, die dezen verlengden termijn niet of niet ten volle noodig hebben, zoo spoedig moge lijk de aangiften zullen inzenden. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om er op te wijzen, dat in de aangiftebiljetten winstbelasting no. 2 een drukfout voorkomt in onderdeel VI, letter e. Er wordt daar verwezen naar onderdeel VI a en b, van hetzelfde biljet. Hiervoor moet worden gelezen onderdeel V, a en b. Een ten voor de Amersfoortsche oor logsslachtoffers. - In een gisteravond gehou den vergadering heeft de gemeenteraad zon der discussie en zonder hoofdelijke stem ming, onder het motto „Wie spoedig helpt, helpt dubbel" een voorstel van B. en W. aangenomen om een bedrag van 100.000 gul den beschikbaar te stellen voor de oorlogs slachtoffers in die gemeente. Alléén 2de handsch goederen. uitsiu.tend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop: een mooie studie-piano, prijs 65. Te koop gevraagd een goed on derhouden Orgel, 2 of 3 spel. W. KAMSTRA, C. W. Bruinvisstraat No. 1, Alkmaar Te koop: prachtige kwaliteit net ge dragen Heerenkleeding. Diverse ma ten. Ook buikmaten. BERGERWEG 5. Jan Blokland's Rijwielhandel biedt aan H. en Dames-rijwielen, waaron der 2 Gazelle Heeren, als nieuw. LUTTIK OUDORP No. 3. Het Naaimachine Huis. Pracht Handm. Singer, Gritzner, Veritas enz. vanaf 10, inzinkb. Singer, koopje met ga rantie.' J. H DE BOER, Geester singel 48, Alkmaar. Te koop: z. g a. n. eer.ige prachtige zwarte damesmantels, een fototoestel in foudraal en een schitterende Pris makijker. BERGERWEG 5 ben. Te koop: Prima Handnaaimachine voor 15 en een voor 8.50. Te koop gevraagd: Heele of gedeeltelijke in- -boedels, Kachels en Fornuizen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Wij geven de hoogste waarde voor geheele en gedeeltelijke huisboedels, lompen en metalen, ijzer en couranten, enz. enz. Overal te ontbieden. Fnidsen 91, Alkmaar. J. v. Houten. Te koop gevraagd van particulier: prima gebr. Heerenfiets, koopsom 25 gulden. RITSEVOORT 29. Te koop: Heerenrijwiel met Torpedo en lamp, kettingkast en jasbëscher- mer 15 gulden. BERGERWEG 56. Te koop: goed 3 deelig bedstel ƒ,5.50. HOUTHAVENSTRAAT 42. Te koop: wegens plaatsgebrek prima Heerenrijwiel. TUINSTRAAT 35. Te koop: een haard midd. gr. modem mod. beslist zonder gebreken. Bevr. BERGERWEG 82. Autoped te koop gevraagd op lucht banden. Brieven met prijs onder letter U 312 bureau van dit blad. Ter overname: een gecombineerd ko len-gas fornuis, 4 gaspitten, spaar branders, braadoven, bordenoven, Vos- sherd. van 275 Voor 40. Een piano Uebel en Lechleiter. Bisschop Bottemannestraat 78. Invalidenwagens, rolstoelen, a. n. „HYGIENA" Achterstraat 45. Telef. 2052 briefadres postbus 26, Alkmaar. TE WATER GELOOPEN EN VERDRONKEN. Door de duisternis misleid. De vorige week Donderdag struikelde in de Javastr. te den Haag den 64-j. kelner uit Voorburg. Hij kreeg een hoofdwonde, werd aan de centrale post van den G. G. en G. D. verbonden en begaf zich toen op weg naar huis. Hij kwam echer niet in Voorburg aan. Gisteravond heeft de Haagsche politie zijn lijk in het water aan de Koninginne gracht gevonden. Vermoed wordt, dat de bejaarde kelner, toen hij zich naar een halte van de blauwe tram wilde begeven, door de duisternis is misleid en in het wa ter is geloopen. Aan de gevolgen overleden. - In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is overleden de 2-jarige A. Dikmans uit de Hilled wars- straat, die Zaterdag j.l. in de ouderlijke wo ning een theepot omver had getrokken en den heeten inhoud over het lichaam had ge kregen. Het kind liep hierdoor zeer ernstige brandwonden op. Geen vliegers oplaten. - De commissaris van politie te Leeuwarden heeft bekend ge maakt, dat het oplaten van vliegers in die gemeente verboden is. Een hoog gehalte aan vitamine C. De beteekenis van een voldoende hoe veelheid vitamine C in ons dagelijksch voed sel is allengs een feit geworden van zoo al- gemeene bekendheid, dat het nauwelijks noodig lijkt daarvoor nog eens afzonderlijk de aandacht te vragen. Iets minder bekend is echter de omstandigheid, dat wij, met name in het winterseizoen, bloot zijn gesteld aan het risico van een onvoldoende verzor ging met dit waardevolle vitamine, zoodat het zaak is aan dit punt bijzondere aandacht te besteden. En vrijwel geheel onbekend is het feit, dat wij in rozenbottels een bijzonder rijke bron van dit onont beerlijke voedingsbestanddeel be zitten. Daarom vragen wij reeds nu de bijzondere belangstelling van de huisvrouw voor de rozenbottel. In de kringen der deskundigen heeft men voor dit product reeds geruimen tijd be langstelling. Daarbij kon het bijzonder hooge gehalte aan vitamine C van deze vrachten worden vastgesteld, terwijl ook adviezen konden worden verstrekt omtrent den aanplant van rozensoorten die het voor deel van een lagen aanschaffingsprijs paren aan een zeer ruime opbrengst. Als zoodanig moeten „Rosa Rugosa" en Nosa Rubginosa" worden genoemd. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is het vorige jaar reeds 'be gonnen met een aanplant op ruime schaal van bottelrozen, zoodat men daar de koste lijke vruchten reeds dit jaar aan het oogsten is. Wie dit jaar niet uit eigen tuin rozen bottels kan winnen alle rozensoorten ko men hiervoor overigens in aanmerking zal van het product niet verstoken behoeven te blijven: de bottels zijn namelijk, zoowel in verschen als in gedroogden staat, in den handel. Hoe worden de rozenbottels nu genuttigd? Daarvoor zijn verschillende verwerkings mogelijkheden aan te geven: men kan er thee van zetten, soep van koken, compote van bereiden of jam van maken; ook komen de vruchten in aanmerking om te worden gekonfijt. De laatste methode brengt ons op het luxe gebied van de banketbakkerspro ducten en is bovendien in verband met de suikerrantsoeneering wat bezwaarlijk; het bereiden van rozenbotteljam ligt meer voor de hand, daar hierbij gebruik kan worden gemaakt van glucosestroop. Thee. De meest eenvoudige toepassing echter is wel het trekken van rozenbottelthee, een verfrisschenden drank, die bij de beperkte hoeveel heid echte thee, die thans te onzer beschikking staat, voor vele gezin nen een welkome en smakelijke aan vulling zal" blijken te zijn (o.a. bij het ontbijt). Per persoon nemen we een afgestreken eetlepel gedroogde rozenbottels en laten die in een kwart liter water gedurende den nacht weeken. Den volgenden ochtend bren gen we het mengsel aan de kook, laten het tien minuten trekken (op een theelichtje of ondr de muts) en schenken de vloeistof door een zeefje in de kopjes, naar smaak kan er wat suiker of zoetstof bijgevoegd worden. Vermeld moet nog worden, dat we voor rozenbottelthee gebruik maken van bottels, die in zomer of herfst op eenvoudige wijze zijn gehalveerd en gedroogd en waaruit de pitten niet verwijderd zijn, omdat die juist voor de thee waarde hebben. Compote. Versche rozenbottels kunnen heel goed tot compóte worden bereid. In dat geval worden de vrilchten, na doormidden te zijn gesneden, zorgvuldig ontdaan van de pitten en het pluis; het is verstandig dit met be hulp van een mesje of een klein theelepeltje te doen: aanraking* met het pluizige bin- nengedeelte geeft n.l. aanleiding tot een huidprikkeling, die jeuk veroorzaakt en die o.a. duidelijk wordt waargenomen, als men met vingers, die het binnenste van de rozen bottels hebben aangeraakt, in het gezicht wrijft. Het nog eens goed nagewasschen vruchtvleesch wordt in wat water gaarge- kookt (niet langer dan 10 minuten) en op smaak afgemaakt met suiker; het overtollige vocht kan met wat aangemaakte aardappel meel tot een dun sausje worden gebonden. Wli men 's winters deze compote berei den van gedroogde rozenbottels, dan dient daarvoor een afzonderlijk verzorgd voor raadje ontdaan van pitten en pluis te worden gedroogd; deze vruchtjes worden 's winters 24 uur te weeken gezet in wat koud water, om vervolgens 'met dit water te worden gekookt. Soep. In Zweden is men gewend naast rozen- bottelcompöte ook rozenbottel s o e p te be reiden en daarvoor (voor 6 personen) te ge bruiken: 6 theekopjes schoongemaakte rozen bottels, 2 y2 liter water, 150 gr. suiker, 25 gr. aardappelmeel, 35 gr. amandelen. De gehalveerde schoongemaakte rozen bottels worden opgezet met het kokende water, waarin we ze door en door zacht laten worden, af en toe roerende om de vruchten fijn te wrijven. Tenslotte binden we de soep met het aangemengde aardappel meel en strooien er bij het opdoen de ge pelde, in dun staafjes gesnipperde amande len door. Jam. Tenslotte is dan nog de bereiding tot jam mogelijk, een vorm, waarin de botte's ook goed haar vitaminewaarde schijnen te bewaren. De vruchten worden weer op de zelfde wijze schoongemaakt, daarna gewas- schen en op een vergiet gelegd om uit te lekken. Ze worden met een bodempje water zachtjes tot moes gekookt, daarna door een zeef gewreven en gewogen. Met hetzelfde gewicht aan suiker (of wel met hetzelfde gewicht aan glucosestroop plus een derde daarvan aan suiker) wordt het moes nog even onder voortdurend roeren tot de ver- eischte dikte ingekookt, waarna het in de goed schoongemaakte potjes wordt gedaan, die op de bekende wijze worden afgesloten met cellophaan, perkamentpapier of schroef deksel. Wie de jam op deze wijze tè zoet vindt, kan er bij gebrek aan citroensap op het laatst 1 a 2 citroenzuurkristalletjes doorroe ren opgelost in 1 lepel warm water. Bommen op Nederland. - Gisternacht zijn twee bommen gevallen in weideland onder de gemeente Tietjerksteradeel. Er is geen schade aangericht. In Harderwijk kwa men tien bommen neer, er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Koffie en thee zonder bon. - De Hilver- sumsche politie heeft tegen eenige winkeliers proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen van koffie en thee zonder bon. Er weid behalve de gebruikelijke winst een gulden per pond extra gevraagd. Bij som mige koopers konden de geleverde waren nog achterhaald en in beslag genomen wor den. Ook een winkelier te Baarn is bij deze affaire betrokken. Er werd totaal op clan destiene wijze 300 pond thee en 150 pond koffie verkocht. Burgemeester van Hoogland eervol ont slagen. - Aan den heer L. O. U. I. S. Grippe- ling is met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoogland bij Amersfoort. is het EENIGE DAGBLAD met 'een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Had ik hem maar nooit ge zegd, dat zijn badpakje hem zoo goed staat. 135. Toen hij de laatste rekening betaald had, lagen er nog maar drie centen op den bodem, van zijn hogen dop. Drie centen is niet veel. Wat kun je daar mee beginnen? Daar kun je nog geen dag van eten. Dat was armoe, bittere armoe. Maar plots kreeg hij een idee. 136. Hij nam zijn toverstokje en tikte ermee op elke cent van: tik, tak,'tok. Kijk, daar lagen opeens drie dikke grote goudstukken voor zijn neus. Ze wogen ieder wel meer dan een pond. „Nu ben ik zo rijk als de keizer van China," zei Kobus tevreden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6