)L DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LEO TROTSKI OVERLEDEN voor Militant revolutionnair intellectueel. GEEN STAATSMAN. Alle Amerikaansche post onderhevig aan Britsche censuur. Senator aan den schandpaal. Engelsche pers bepleit wiiziging van de oorlogstactiek. Het bombardement van Gibraltar. ■uitz.) 8. dag. 8.15 - Ber. 12.05 solist. (12.45 Orgelcon- 4.30 KRO- kenpr. 5.45 de groote Vragen van Gr.pL 7.45 raaggesprek 8.15 KRO- tingen van 9.30 Musi- en den dag. -uitz.) 7.— I 7.30 Gr.pL meditatie. 5 Gr.pL 9.15 Gr.pl. 10.30 Ber. Eng.) 12.45 ANP- gr.pl. (2. (Eng.) 3.30 pi. 5.Ber. levida-sextet evida-sextet. 3). 7.15 Ber. (Duitsch). 8.45 Arnh. Ber. Eng.) -ber. 10.36— 11.15—11.30, igO dat er uit en zullen >r het sub b dienen te opslagplaats ïgericht. De deze voor dat de heer worden ge- men besluit •eidingsplan. dat een weg rden gepro- zijn op het n bouwplan, den moree- gens het in- Overigens n van een g van den er meende, an zijn bod ngsplan en kan worden heer K. van aitbreidings- b.v. slechts jen zal kun- dde bevesti gingen over er nog geen an. op, dat het nstigen in- p de bouw- ier geloofde sportterrein int het heb- wordt alge- >men. >k van mee- d niet direct hoewel het niet noodza- en eigen ge- >efening van i voetbalclub zou de ge- erkoopen. sing van den dat de heer ijn bouwplan il, omdat het van een uit- de met hem verkoop van - C. Kloos met het ver- >p het Otter geen vuilnis- Er mag b.v. ;stigd, waar- worden op- eide per- Ier hoof- in. =rop gesloten de vraag aan rden gegeven ïidingsplan. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsnriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3370. redactie 3330. No. 208 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAf^. Vrijdag 23 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang n trein- litgedost het ge knikte, snuiter." Zooals reeds meegedeeld, is Leo Trotski overleden. Leib Bronstein, zooals Trotski van huis uit heette, was, aldus lezen we in de N.R.C., den 26sten October 1879 als zoon van een Joodsch grondbezitter in een dorp bij Niko- lajew in de Oekraine geboren. Nadat hij de middelbare school in Odessa had doorloopen trad hij reeds in het jaar 189'6 in het poli tieke leven en als lid van een geheime revo- lutionnaire groep werd hij in Januari 1893 met eenige kameraden gearresteerd en na een lange hechtenis in den herfst van 1900 naar Siberië verbannen vanwaar hij twee jaar later en voor de eerste maal den naam Trotski voerend met valsche papieren vluchtte, om voorloopig naar Weenen te reizen, vanwaar Victor Adler hem verder naar Zürieh hielp. Van hier ging hij naar Parijs, waar hij de Russische studente Se- dowa trouwde. Hij kwam in Petersburg te rug tegen het hoogtepunt van de groote werkstaking in October 1905. Na het mis lukken van deze eerste poging tot een be slissende revolutie werd hij nu nogmaals na vijftien maanden hechtenis naar Siberië gezonden, maar ditmaal voor levenslang. Weer gelukte het hem echter na twee jaar te ontkomen en hij bleef nu voortaan te Weenen en nam vandaar uit een groot aan deel aan den opbouw van de Russische so ciaal-democratische partij. Gedurende den wereldoorlog. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, be gaf Trotski zich naar Parijs, richtte daar een tegen iedere soort van imperialisme ge richt weekblad op met het resultaat, dat hij in 1916 door de Fransche overheid uit het land gezet werd. Maar noch Zwitserland, nach Spanje was op zijn bezoek gesteld, zoodat hij gedwongen werd naar de Veree- nigde Staten te gaan. In dezen tijd had hij zich een tegenstander getoond van Lenins leuze, welke op de nederlaag van de eigen regeering gericht was. Onmiddellijk na den val van het Tsaren- dom in Rusland begon hij in Maart 1917 den terugkeer naar zijn land. De Engel- schen echter vreesden van zijn tegenwoor digheid nadeel voor hun belangen, zoodat de Engelsche regeering hem in een kamp voor krijgsgevangenen liet interneeren. De nieuwe Russische regeering wist echter spoedig zijn vrijlating door te zetten. Naar Rusland teruggekeerd, sloot hij zich spoedig bij de bolsjewiki aan en hij be hoorde tot de naaste medewerkers van Le nin, toen deze in November 1917 de bur gerlijke revolutieregeering van Kerenski ten val bracht. Hij werd nu benoemd tot volkscommissaris van buitenlandsche zaken en zijn eerste daad was de openbaarmaking van alle geheime verdragen der oude Rus sische regeering. Overeenkomstig het de creet inzake den vrede van het Sovjet-con gres noodigde hij alle oorlogvoerenden uit tot vredesonderhandelingen, welke invitatie echter door de geallieerden werd afgewe zen. Op vijftien December 1917 werd een wapenstilstand tusschen Sovjet-Rusland en de centrale mogendheden gesloten. Trotski trachtte de hierop volgende vredesonder handelingen, in de hoop op een revolution- nairen opstand in Duitschland, slepemde te houden, waarna Duitschland den negenden Pehruari 1918 met de Oekraïne een afzon derlijken vrede sloot. In de Sovjet-regee ring en in den boezem van de communisti sche^ partij (toen nog sociaal-democratische partij geheeten, met de toevoeging van bolsjewiki) werd ondertusschen een heftige strijd gevoerd over de vraag of men de door Duitschland gedicteerde vredesvoor waarden al of niet moest onderteekenen. In dezen strijd zegevierde aanvankelijk Trots ki, die de onderteekening wilde weigeren, maar tevens verzet tegen een eventueelen verderen opmarsch van het Duitsche leger achterwege wilde laten. De Duitsche op marsch in de Baltische landen ontrukte Lijfland en Estland aan de bolsjewistische macht, waarop het realistischer standpunt van Lenin toch nog door de meerderheid werd aangenomen en de Sovjet-regeering in Maart den vrede van Brest-Litowsk onder- teekende. Trotski nam ontslag als volks commissaris van buitenlandsche zaken en nam het commissariaat voor oorlog en ma rine over. Langen tijd heeft hij den naam gehad van den schepper van het Roode leger en werden aan hem de meeste succes sen toegeschreven, welke dit gedurende den burgeroorlog en in den daarop aansluiten- den oorlog met Polen behaalde. Later ech-, ter is van deze glorie wel wat afgegaan en is steeds duidelijker geworden, dat het aan deel van Trotski aanvankelijk overschat, dat van anderen, onder wie ook Stalin, zeer onderschat, was. In hetzelfde jaar 1920 nam Trotski ook de leiding van het sterk gedes organiseerde spoorwegsysteem op zijn Leo Trotski schouders, maar ook bij dezen arbeid wik kelde hij zich in conflicten met zijn poli tieke omgeving. Om de erfenis van Lenin. In de volgende jaren kwam Trotski tel kens weer met de meerderheid van de par tijleiding in conflict, over de rol van de vak vereenigingen, over de rol en de beteeke- nis van de partij zelve, over ae mucnwug van ht partijapparaat en van de leidende organen, over de democratie en nog vele andere onderwerpen. Maar het hoogtepunt bereikte de strijd, toen Lenin in het begin van 1924 was gestorven en de meerderheid van de partijleiding, op dat oogenblik be staande uit Stalin, Zinowjew, Kamenew en Dzerzjinski, de nieuwe economische politiek, welke enkele jaren tevoren was afgekon digd, voortzetten, zonder dat Trotski erin slaagde beslissenden invloed op den gang der politieke zaken te krijgen. Deze strijd, die beurtelings over binneniandsche en bui tenlandsche kwesties (o.a. de bemoeiing met de gebeurtenissen in China, welke nu nog altijd actueel is) geloopen heeft, heeft ge duurd tot 1928, toen hij op het XVe congres der communistische partij uit de partij ge zet en naar Werny (Alma-Ata) aan de grens van Toerkestan en China verbannen werd. Een in September van hetzelfde jaar in gediend verzoek om wederopneming in de partij werd afgewezen. In het volgende jaar werd Trotski wegens voortgezette contra-revolutionnaire werk zaamheid op het gebied der Sovjet-Unie krachtens een speciale wet uit de Sovjet- Unie verbannen. Na veel moeite werd Tur kije bereid gevonden hem op te nemen. Daar kwam hij in '29 aan en vestigde zich aanvankelijk te Pera, de Europeesche voor stad van Istanboel. Later is hij naar de Prin seneilanden verhuisd. In Februari 1932 werd hij van het Sovjetstaatsburgerrecht vervallen verklaard. Van zijn banningsoord uit heeft Trotski daaarop herhaaldelijk gepoogd in verschil lende landen als België, Engeland, Oosten rijk, Frankrijk en Tsjechoslowakije ziekte verlof te krijgen, maar nergens was men op zijn aanwezigheid gesteld. Ook een verblijf in Duitschland werd, ondanks steun van den toenmaligen voorzitter van den rijksdag Loebe, door de regeering geweigerd. Na een kort verblijf in Noorwegen en Denemarken kreeg hij verlof van de Fransche regeering om zich op Corsica te vestigen, en in 1933 stond minister Chautemps hem toe zich ook in de departementen Seine en Marne op te houden, waarop hij zich met zijn vrouw en secretaris te Barbizon, de bekende kunste naarskolonie in het' bosch van Fontainebleau nederliet. Daar woonde hij ongestoord tot het midden van April 1934. In deze maand heeft de Fransche regeering Trotski het verdere verblijf in Frankrijk opgezegd, om dat hij de verplichtingen van den vreemde ling, die zich van politieke bemoeiing dien de te onthpuden, niet nagekomen was. In dien tijd werd de Vierde Internationale ge boren, een wapen van Trotski in zijn onaf gebroken strijd tegen zijn eeuwigen tegen stander Stalin. Wederom wilde geen enkel land Trotski toelaten, behalve Turkije, welks regeering hem toestond naar het eilandje Prinkipo in de zee van Marmora terug te keeren. Onderweg werd zijn vrouw ernstig ziek, zoodat de Fransche regeering hem toestond in een kleine stad in het Zui den te vertoeven, maar reeds in December kreeg hij een nieuwe waarschuwing, om zich te onthouden van iedere soort van poli tieke werkzaamheid. Deze stap van de New York, 23 Aug. (D.N.B.) - Volgens berichten uit Washington zouden voortaan alle vliegtuigen van de Pan American Air ways op het traject tusschen New York en Lissabon de Bermuda eilanden aandoen. Daar ook alle schepen van de American Ex- portline, de eenige Amerikaansche scheep vaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, op de heen- en terugreis de Bermuda's aan doen, wijst de Associated Press erop, dat thans het- geheele postverkeer tusschen Noord-Amerika en Europa onderhevig is aan de Britsche censuur. Bevoegde kringen in Washington betoogden, dat de Ameri kaansche regeering tegen de Engelsche cen suur niet meer zal protesteeren. In officieele kringen weigert men zich erover uit te laten, of de regeering zelf aan de luchtvaartonder neming de tusschenlanding op de Bermuda's heeft voorgesteld. Men hoort evenwel de op vatting verkondigen, dat de nieuwe rege ling als teeken eener nauwere Engelsch- Amerikaansche samenwerking moet worden opgevat. Vrouwen waren ontstemd. Washington, 22 Augustus (A. N.P.) Een der meest onvermoeide pleitbezorgers var het Witte Huis in het congres, senator Claude Pepper (Florida) wien het met de Amerikaansche hulpver leening aan Engeland niet snel genoeg gaat, is Woensdagavond door eenige honderden vrouwen, die haar ontstemming over zijn oorlogsdrijverij wilden luchten, in ge trouwe nabootsing voor het senaatsgebouw opgehangen. Nadat Pepper reeds eenigen tijd aan den paal had gebengeld, kwamen politieagenten, die hem lossneden. Een de legatie der vrouwen begaf zich daarop naar den senator, die naar aanleiding van haar protest zonder blikken of blozen verklaarde, dat „de Vereenigde Staten er naar streven, den oorlog te vermijden." Het was voo. het eerst in deze eeuw, dat een congreslid te Washington in het open baar „werd opgehangen." Fransche regeering zou gevolgd zijn op een mededeeling van de Sovjet-regeering, dat Trotski medeplichtig was aan den moord op Kirow en de daaraan verbonden samenzwe ring tegen de Sovjetmacht. De laatste jaren. Trotski vertrok daarop naar Noorwegen, waar zijn verblijf streng geheim gehouden werd. De Noorsche regeering had hem toe gestaan ter genezing van zijn tuberculose, waarvoor het Noorsche klimaat zeer - ge schikt was, voorloopig zes maanden te blij ven. Hij vestigde zich in het bij Oslo gele gen dorpje Hoenfosz. De Sovjetregeering protesteerde te Oslo tegen het verleende verblijfsrecht en einde Augustus '36 kreeg Trotski een uitnoodiging om op het departe ment van justitie te komen en toen hij dit gebouw weer verliet, was hij in feite een gevangene der Noorsche regeering. Hij werd met zijn vrouw onder politiebewaking naar het landgoed Sundby aan de Oslofjord ge bracht, en daar geïnterneerd. De reden voor de interneering was de uitdrukkelijke wei gering van Trotski om zich gedurende zijn verder verblijf in Noorwegen niet meer met politiek te bemoeien. Nadat de Oslosche Aftenposten vastge steld had, dat het verblijf van Trotski den Noorschen staat jaarlijks ongeveer 60.000 kronen kostte, heeft de regeering Trotski meegedeeld, dat hij einde December het land moest verlaten hebben. Het eenige land, waar hij nu een toevlucht kon vinden, was Mexico, waar hij echter ook moest waarborgen, dat hij zich niet in de binnen iandsche aangelegenheden zou mengen. Hij vond daar een asyl te Coyoacan in het huis van den bekenden schilder Rivera. In Feb.r. '38 stierf Sedon, de zoon van Trotski, na een operatie in een Parijsch ziekenhuis. Trotski beweerde, dat zijn zoon een aanslag van de Gepeoe ten offer was gevallen en hij zwoer den dood van zijn zoon door een verdubbel den strijd tegen Stalin te wreken. Zijn wo ning in Coyocan werd in een soort vesting veranderd, tengevolge van geruchten, dat agenten van de Gepeoe opdracht zouden hebben Trotski te vermoorden. Trotski schreef onder andere: „Van de Octoberrevolutie tot den vrede van Brest- Litowsk" (1919), „Terrorisme en commu nisme" (1921), „Oorlog en revolutie" (1925), „Kapitalisme en socialisme" (1926), „De werkelijke toestand in Rusland" (1928). Bij Fischer te Berlijn verschenen bovendien in 1930 een autobiografie „Mijn leven" en een „Geschiedenis der Russische revolutie" (1931). Dienstweigeraars worden niet ontslagen. Berlijn, 22 Aug. (D.N.B.) De „Deut sche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is in psychologisch opzicht be langwekkend, dat de Engelsche pers sedert het begin der Duitsche luchtaan vallen de trom begint te roeren voor een wijziging der Britsche oorlogstactiek. Het blad constateert, dat zich van het Engelsche volk een steeds grootere neerslachtigheid meester maakt. Om het sombere vooruitzicht op een toekomst zonder uitweg te verhelderen, moet de „Daily Mail" thans de groote luchtoffen- sieven beloven, waaraan overigens wan neer Engeland het nog beleeft, pas in Mei kan worden gedacht. De „Berliner Lokal-Anzeiger" vergelijkt de rede van Churchill met de radiotoespraak van den Britschen minister van Luchtvaart; Sinclair, en betoogt, dat Sinclair aan de wel licht door Churchill opgewekte hoop den bodem heeft ingeslagen door te verklaren, dat pas een klein onderdeel van de Duitsche bombardementsvloot boven Engeland ver schenen is. Sinclair moest ook de verwach tingen, welke Churchill ten aanzien van de Vereenigde Staten had wakker geroepen, temperen door de mededeeling, dat Engeland alleen tegenover de verbonden legers van Duitschland en Italië staat. Van Amerika krijgt Engeland moreele en stoffelijke hulp, doch vechten moet het alleen. Het Britsche ministerie van gezondheid heeft er, aldus het D.N.B. voorts, op aange drongen, dat de ziekenhuizen en andere groot-verbruikers gedurende de zomer maanden' geen geconserveerde groente ge bruiken, daar deze een kostbare reserve voor den tijd van nood beteekent. Naar de „Times" betoogt, moeten voor de plantaardige kruiden, die tot dusver in hoofdzaak uit Europeesche landen werden betrokken, dringend vervangingsmiddelen worden gevonden. Dit probleem wordt op het oogenblik door den Engelschen minister van gezondheid nauwkeurig onderzocht. Er zijn onderhandelingen geopend met kwee kers om de beschikking te krijgen over ver vangingsmiddelen uit eigen Engelsche kweek. D-e poloterreinen van Ranelagh, die, aldus het D.N.B., tot de meest geliefde plaatsen van bijeenkomst der Londensche „society" behoorden, zijn, naar de bladen melden, veranderd in volkstuintjes, omdat men meer grond productief voor den verbouw wil maken. De bladen betreuren het verdwij nen dezer terreinen levendig. In een vergadering van den gemeente raad van Sheffield is, naar uit een be richt in een provinciaal blad blijkt, kor ten tijd geleden gesproken over de vraag, of alle dienstweigeraars uit den gemeentedienst zullen worden ontsla gen. Het voorstel is verworpen. Bij deze gelegenheid deelde de secretaris van het gemeentebestuur mede, dat alleen bij de gemeentelijke diensten van Shef field 355 dienstweigeraars werkzaam zijn. Hiervan zijn 17 onderwijskrachten. Uit een bericht van de „Daily Mail" blijkt, dat in het graafschap Suffolk 50 dienstwei geraars op een boerderij te werk zullen wor den gesteld voor het verrichten van land arbeid. Duitsche luchtmacht actief. Het frontbericht van het D.N.B. van Don derdag d^elt o.m. mede: De Duitsche luchtaanvallen van gisteren waren gericht op strategische doelwitten aan de Zuidkust van Engeland en ook voor al weer op midden -Engeland. Te Bourne mouth en Brighton zijn met succes wapen en andere fabrieken aangevallen, evenals werven en havenwerken te Southampton en in het bijzonder te Bridlington. Aan ae Oost kust is een koopvaardijschip, dat in een convooi voer, door bomtreffers zwaar oe- schadigd. In de nabijheid van Londen zijn in den nacht van 21 p 22 Augustus wederom vliegtuigfabrieken gebombardeerd. In verscheidene plaatsen ten Zuidoosten van Birmingham brachten de aanvallen, die de Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op de bewapeningscentra van midden-En- geland, goede resultaten. Zoo zijn in de fa brieksstad Coventry de Standard-motorfa- brieken door bommen ernstig beschadigd. Op het uitgebreide fabrieksterrein heeft men met zekerheid groote branden en zware ont ploffingen waargenomen. In het naburige Leamington hebben de bommenwerpers ook het vliegveld niet gespaard. Verscheidene ter verdediging opstijgende en op de start baan staande Britsche vliegtuigen werden door bommen vernield. Op het vliegveld Manby in de nabijheid van Grimsby aan de Humber zijn eveneens verscheidene vlieg tuigen op den grond vernield, schuilplaatsen getroffen en een munitie oergplaa's tot ont ploffing gebracht. In den afgeloopen nacht vlogen vijande lijke vliegtuigen Duitsch gebied binnen zonder schade van beteekenis aan te richten. Alleen in het bezette gebied hebben bom men op de b'nnenstad van Gent slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt en ver nielingen aan woonhuizen veroorzaakt. Engelsche parlement op reces. Na een rede van den Engelschen minister van Binneniandsche Zaken, sir John An derson, waarin deze de vrijlating heeft aan gekondigd van bepaalde burger-geïnter neerden, is het Engelsche parlement voor veertien dagen verdaaga. In een commentaar op het begin van de parlementaire vacantie schrijft Reu ter, dat Chamberlain zich in goeden welstand bevindt en den wensch koes tert, zijn werkzaamheden te hervatten. Op het oogenblik aldus Reuter geeft niets aanleiding verandering in de regeering te verwachten. Mijnen rondom Engeland. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, neemt het mijnengevaar in de Brit sche wateren dreigende afmetingen aan. In het Kanaal van Bristol worden de laatste dagen mijnenvegers gezien die pogen de mijnen, welke door Duitsche vliegtuigen zijn gelegd, op te visschen. Deze Engelsche sche pen doen tevens dienst als loodëbooten voor handelsschepen, die hier zeer laagzaam moe ten varen en die vaak langen tijd stil liggen tot de mijnenvegers vrij zijn om hun ge leide aan te bieden. Gezien werd, hoe een mijnenveger op een mijn liep, zwaar bescha digd werd en na eenigen tijd zonk. Het mij nengevaar in het Kanaal van Bristol, ge voegd bij de ernstige verwoesting van de havenwerken in de meeste havens aan deze wateren door het Duitsche luchtwapen, be teekent een levensgevaarlijke aantasting van de voorziening van Engeland met grond stoffen en levensmiddelen. Groote branden ontstaan. Rome, 22 Augustus (D.N.B.) Uit Tanger, Algeciras en La Linea zijn hier thans nadere bijzonderheden ontvan gen over het bombardement van Gibraltar. De eerste luchtaanval werd gisteren gedaan kort voor middernacht. De slagen der bomontploffingen werden duidelijk in het tegenoverliggende Tangergebied en in Algeciras gehoord. Na een onderbre king van een half uur ving, spoedig na middernacht een tweede zware bomaanval aan. Geruimen tijd werden de vestings- werken en de haven van Gibraltar met Cbommen van zwaar kaliber bestookt. Groote branden die den geheelen nacht tot de volgende ochtend duurden gaven aan, welke uitwerking de beide bomaan vallen hadden gehad. Ooggetuigen uit Tanger en Algeciras melden, dat de muni tie-opslagplaatsen en de vestingswerken van Gibraltar ditmaal zeer ernstig zijn getroffen. De Engelsche kustbatterijen zijn reeds bij den eersten aanval, tengevolge van zware bomtreffers, buiten gevecht ge steld. Die indruk bestaat, dat een deel van het hoofdmunitiearsenaal door de bommen volledig is verwoest. Amerikanen melden, dat het geheele rotsmassief van Gibraltar den indruk heeft gemaakt van een vuur- spuwenden vulkaan.. Hoog opstijgende vlammen waren overal zichtbaar. Klaar blijkelijk zijn het lange afstandskustge- schut, alsook de proviandgebouwen ge troffen. Gebrekkige Gibraltar. schuilplaatsen in Algeciras, 23 Augustus (D.N.B.) Een vreemdeling die de laatste weken in Gibraltar geweest is, heeft verteld, dat de Engelschen reeds voor het uitbreken van den oorlog tal van schuilplaatsen in Gibraltar hadden aangelegd. Zij ontmoet ten daarbij steeds weer de moeilijkheid, dat er zeewater door de kalkrotsen heen drong. Dientengevolge had men het werk op vele plaatsen moeten staken. De groot ste schuilkelder der stad, vertelt de zegs man, werd op het Martillo-plein gebouwd. Hoewel er een jaar aan gewerkt en een enorme hoeveelheid cement, ijzeren balken en buizen aan besteed is, is deze schuilkel der slechts voorloopig bruikbaar en kan men er alleen met hooge rubberlaarzen aan doorgaan, daar de bodem vrijwel steeds onder water staat. Bovenditn is het aantal schuilgeleger.heden in Gibraltar on voldoende om alle vluchtenden gemakke lijk te kunnen opnemen, zoodat er bJJ luchtalarm een ontzettend gedrang ontstaat en er telkens tal van personen gekwetst .worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1