Agenda p Harry London jubileerde 1 50 jaar Kramers zuurkool. Zeer druk bezochte receptie. Op broodbonnen „3" 2000 gr. brood. De VO( HOORN HENSBROEK UITGEEST OPMEER Geen sp Zuid-Slavi ver Elf inzitten Japansche teruggi Moordenaar verh Maar deze J EERSTE BLAD. EERST Alkmaar, Vrijdag. Door zijn collega's gehuldigd. Een kwart eeuw heeft Harry London den voorzittershamer van de afdeeling Alkmaar van den bond van hotel-, café-, restaurant- cn koffiehuishouders gehanteerd; vijf-en- twintig jaar heeft hij de belangen van zijn collega's in Alkmaar en omgeving verde digd; van 1915 tot 1940 heeft hij geconfe reerd met diverse B. en W.'s, heeft hij gede batteerd op ontelbare V.V.V4-vergaderin- gen; kortom al die jaren heeft hij op de bres gestaan voor de leden van zijn afdeeling. 't Was dus begrijpelijk, dat die leden de gelegenheid met beide handen aangrepen, om hem en zijn gezin thans te huldigen en daarvoor had het bestuur een buitengewone ledenvergadering uitgeschreven ten huize van den héér J. van Oeffeit, secretaris-pen ningmeester der afdeeling. Daar werd dan gistermiddag de jubilaris met zijn vrouw en kinderen feestelijk binnengehaald en daar werd, nadat de heer van Oeffeit een kort welkomstwoord had uitgesproken, de zilveren voorzitter figuurlijk en letterlijk in de bloemen gezet. Het was de heer Staalman, secretaris van den nationalen bond, die namens het hoofdbestuur de gelukwenschen aanbood. De heer Staalman wees er op, dat een be stuursfunctie veel kritiek en weinig waar deering als belooning geeft en als men dan een kwart eeuw desondanks zoo'n functie blijft waarnemen, dan getuigt dat van liefde voor het beroep en strijdlust om een doel trachten te bereiken. Spr. stond op dit oogenblik voor een bijzonder geval: hij zou de gouden bondsmedaille uitreiken aan den Alkmaarschen jubilaris en zeer vermoede lijk zou dit de laatste gouden bondsmedaille zijn, welke uitgereikt kan worden, omdat het goud niet meer beschikbaar is. En ter wijl de heer Staalman hulde bracht aan mevr. London en de hoop uitsprak, dat de jubilaris den moed zou hebben, om de toe komst hoopvol in te zien, spelde hij hem het eeremetaal op de borst. (Applaus.) De heer Schenk uit Schagen, voorzitter van den kring Noordholland, bracht den jubileerenden voorzitter hulde voor het vele werk, dat deze voor den bond en voor zijn afdeeling heeft gedaan, terwijl hij hem namens de afdeeling Schagen een blijvende herinnering aanbood. Vervolgens betrad de heer van Oeffeit het spreekgestoelte en schetste in groote lijnen, wat er al zoo gebeurd was in de voorbije 25 jaren. Daaruit bleek o.a., dat reeds in 1916 de heer London al kritiek uit oefende op Alcmaria V.V.V. en dat hij van dien tijd af steeds de belangen van zijn col lega's bij de V.V.V. verdedigd heeft tot op den huidigen dag. De heer van Oeffeit gaf een opsomming van voor de afdeeling belangrijke feiten en bereikte resultaten en uit die opsomming bleek wel zeer duidelijk, dat er in deze kwart-eeuw heel, heel veel bereikt is, wat anders wellicht nimmer bereikt zou zijn. We weten, zoo ongeveer zei de feestrede naar het wat we aan je hebben; je durft op te komen voor je rechten, je staat altijd voor ons klaar en de leden van vóór 25 jaar hebben wel terdege goed gezien, toen zij een jong broekje als voorzitter kozen! Wij waardeeren het vele werk, dat je voor ons gedaan hebt en alle leden meenden, dat een blijvende herinnering moest worden aange boden als een kleine vergoeding voor het zeer vele, dat je gedaan hebt. En toen verklapte de heer van Oeffeit, dat in de nieuwe zaal een open gashaard zal worden gebouwd volgens een teekening, welke spr. den heer London overhandigde. (Langdurig applaus.) De heer van Oeffeit betrok mevr. London en haar beide kinderen in de hulde en bood mevr. en mej. London bloemen aan. Namens de afdeeling den Helder sprak de heer Burger een sympathiek woord, al kon hij door de gebeurtenissen in den Hel der niets anders aanbieden dan de welge meende woorden. En toen kwam London zelf achter het spreekgestoelte en in een vlot, dikwijls geestig speechje bracht hij allen dank voor de hulde, hem bereid en de cadeaux, hem en zijn familie geschonken. Rest ons nog te vermelden, dat er o.a. bloemen gezonden waren door de zuster- vereeniging „Horecaf" en dat verschillende gelukstelegrammen werden voorgelezen. VERKEERSOVERTREDERS WORDEN VOOR DE LAATSTE MAAL GEWAARSCHUWD. Ondanks de vele bekendmakingen en ver zoeken van de zijde der overheid blijven •vooral de wielrijders het meest nalatig in de goede naleving der verkeersregels. Het rijden met drie of meer personen naast elkander, het niet voldoende rechts houden, het verzuimen van behoorlijk rich ting aangeven, om maar eens enkele feiten te noemen, zijn schering en inslag. Te veel denkt men, dat men den rijweg voor zichzelf heeft. DIT iVTOET VERANDEREN. De'politie zal voortaan dergelijke overtre dingen strenger moeten bezien, en proces verbaal opmaken, terwijl men bovendien de kans loopt dat het rijwiel of ander vervoer middel in beslag genomen wordt. DIERENBESCHERMING. Sinds geruimen tijd zwerft hier een grijze bouvier rond, teef, met zeer lief karakter. Zwervend is aangetroffen op den Geester singel eeh licht cypersch poesje met witte pootjes. Eigenaar of liefhebbers van deze dieren kunnen zich vervoegen tusschen 6.307.30 uur bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming,- Baanstraat, alhier. De firma G. Kramer Zonen te Zuidscharwoude heeft Donderdag avond in „De Burg" te Noordschar- woude een receptie gehouden ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de zuurkoolfabriek. Er was zeer veel belangstelling, zoowel van de zijde van het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door burgemeester Van Spengler, wethouder du Burck en den gemeente-secretaris, den heer Post, als uit de kringen van handel, industrie en tuin bouw. Er waren verscheidene vertegenwoor digers van tuinbouwveilingen van den Lan- gendijk en omstreken, welke steeds door de firma worden bezocht, van de schippersver- eeniging Schuttevaer, van de vereeniging De Koophandel, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, de heer Arntz'. Ook pastoor Van Noord en kapelaan Schoonebeek gaven van hunne be langstelling blijk. Het r.k. kerkbestuur en het r.k. armbestuur waren eveneens ver tegenwoordigd. Het personeel, vergezeld van hun echt- genooten, was mede aanwezig. De zaal had een feestelijk aanzien ge kregen door de talrijke bloemstukken er waren er ruim veertig welke op het too- neel waren opgesteld. Het portret van den stichter der fabriek, wijlen den heer G. Kramer, prijkte temidden dezer bloemen. Hartelijke gelukwenschen. Van de zeer talrijke aanwezigen hebben verscheidene het woord gevoerd. De rü' der sprekers werd gopend door den burge meester van Zuid- en Noordscharwoude, j h r. A. L. v a n S p e n g 1 e r, die op het groote belang wees, dat de fabriek voor zijn gemeente beteekent. Spr. huldigde de energie van den vader der tegenwoordige fir manten, waarmede deze de fabriek heeft ge sticht. Ook de drie zoons, die haar hebben gemaakt tot wat zij thans is, werden harte lijk gecomplimenteerd. Als bijzonderheid wenschte spr. er de aandacht op te vestigen, dat het gedurende het 50-jarig bestaan van de fabriek nog nooit tot een conflict tusschen werkgevers en werknemers is gekomen. Spr. juichte het toe, dat de firma steeds de ar beiders uit de eigen gemeente en van den Langendijk voorrang heeft gegeven bij het vele werk, dat zij gedurende het bestaan der fabriek heeft verschaft. De activiteit van de firmanten t. a. v. de verbetering van de vaart besprekende, zeide spr., dat, als aanstonds de kanalisatie een feit is en de nieuwe weg er ligt, de firma aan groot vaarwater zal kunnen bouwen. Namens de veilingsvereeniging de Noor- dermarktbond te Noordscharwoude" voerde de heer J. Kliffen het woord. Spr. schet ste het groote belang voor den tuinbouw van het initiatief van wijlen den heer Kramer, om hier de zuurkoolfabriek te stichten. Hij was een energiek handelsman, die zijn tijd verstond en wiens handelsgeest is overge gaan op zijn zoons. De Noordermarktbond acht zich gelukkig, deze firma steeds als trouwe koopster op de veiling te hebben. Spr. ziet met vertrouwen de toekomst der firma tegemoet. De jonge generatie beijvert zich ook reeds zeer in het belang der zaak. Moge de firma over 50 jaar het eeuwfeest vieren. De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, zeide, bij de viering van dit bijzondere jubileum van een firma, waarvan een lid ook deel uitmaakt van de Kamer, niet te hebben willen ontbreken. Hij hoopte, dat de firmanten, die het spreek woord „Rust roest" niet kennen, op dezelfde wijze als tot nu toe mogen voortgaan, om het werk van hun vader voort te zetten. Spr. bood namens de Kamer van Koophan del een schilderij aan, waarvoor de heer J. Kramer een hartelijk woord van dank sprak. Namens de collega's sprak de heer H. Stennenberg, voorzitter der vereeni ging van zuurkoolfabrikanten. De collega's boden als herinnering aan dit vijftigjarig jubileum den firmanten en hunne echtge- nooten een lepel en vork met de inscriptie GKZ aan. De heer Stennenberg deed dit ge schenk vergezeld gaan van de beste wen- schen voor de toekomst. De heer S.deBoerKz. heeft de belang rijkheid van dit jubileum voor den tuint ouw uiteengezet. Tijdens de oprichting van de fabriek waren de omstandigheden voor den tuinbouw zeer slecht. Men kreeg een cent per stuk voor de kool en had toen nog de z.g. toetallen, waardoor 12 stuks per 100 moesten worden toegegeven. Dank zij het initiatief van wijlen den heer Kramer is Je wittekoolteelt hier toegenomen. Spr. schetste den heer Kramer als een humaan en royaal koopman, die ook met zijn personeel goed kon opschieten; hierbij vertelde spr. eenige grappige gebeurtenissen uit het leven van den stichter der fabriek, waardoor een dave rend gelach werd opgewekt. De heer J. du Burck sprak als buurman eenige hartelijke woorden aan het adres van de jubileerende firmanten, die dezelfde royaliteit en loyaliteit, welke zij als han- delsmenschen hebben. De secretaris van de vereeniging De Koophandel, de heer P. F. Slot, zeide, dat de vader der tegenwoordige firmanten een der oprichters van De Koophandel was. Hij werd direct penningmeester en bleef dat tot aan zijn dood, waarna de heer J. Kramer, zijn zoon, in deze functie werd be noemd, welke hij nu nog vervult. Voor hun werkzaamheden ten behoeve der vereeniging en het belang van den handel, dankte spr. de firmanten. De oudste firmant, de heer C. Kramer, heeft tenslotte een woord van dank gespro ken voor de zeer vele bewijzen van belang stelling bij het gouden jubileum 'er firma, en wel in het bijzonder voor de aan zijn Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.-sens.); hoofdrol len Hilde Krahl, Atilla Hörbiger, Paul Ja- vor, Oskar Sima en Tibor von Halmay. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie,theater, 7.30 uur, hoofdnummer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rüh- mann, Theo Lingen, Hans Mozer en Gusti Huber. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Am sterdam bij nacht (kom.); hoofdrollen Piet Kohier en Louis de Bree. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Eva uit het vrouwenparadijs (amus.); hoofdrol len Hortense Raky, Leo Slezak, Ivan Fetro- vich en Georg Alexander. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 24 Augustus. 2 uur, 't Gulden Vlies, opvoering kinder sprookje Hans en Grietje. Zondag 25 Augustus. 2 uur, 't Guldon Vlies, opvoering kinder sprookje Hans en Grietje. GEEN KAASMARKT. Gistermiddag vernam het gemeentebe stuur van de Crisis-Zuivelcentrale, dat een regeling, waarbij het behoud van de kaas markten mogelijk was, gereed was geko men, doch nog niet de goedkeuring had ver kregen van de hoogste instantie, zoodat het verbod om kaas te vervoeren nog niet was opgeheven. Het gemeentebestuur heeft ook op grond van de verzekering, die het van de Duitsche instanties ontving, echter alle hoop dat de kaasmarkt de volgende week weer voort gang kan hebben. Tal van handelaren, ex porteurs, producenten en vreemdelingen waren heden nog ter markt gekomen in de hoop, dat er toch nog kaas zou zijn aange voerd, zoodat de markt wel bezoekers had getrokken. De vreemdelingen consumeerden in het Waaggebouw naar hartelust de hompjes kaas die voor 2'A cent door jonge dames in Oud-Hollandsch costuum werden aangebo den. Ook van de gelegenheid om den toren te beklimmen werd nog een druk gebruik ge maakt, terwijl het spel van de bekende rui tertjes door honderden werd bewonderd. Voor Alkmaar was het niet doorgaan van de kaasmarkt echter een groote teleurstelling. Het oude marktplein, waar sinds eeuwen des Vrijdags kaas wordt verhandeld en door de kaasdragers in hun gilde-costuums wordt verder getransporteerd en waarop thans slechts transportauto's en auto's van handelaren een plaatsje vonden, leverde thans wel een droevig beeld. EEN AFSCHEID OP DE KAASMARKT. Hedenmorgen werd door den directeur van het marktwezen, in tegenwoordigheid van het waag- en marktpersoneel afscheid genomen van den markthelper Gijs Kroon, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn arbeid in dienst der gemeente eindigde. Hij werd hierbij toegesproken door den heer Voorthuijsen, directeur van het marktwezen, die hem roemde als een trouw en ijverig werkman, waarop men volkomen kon vertrouwen. Als blijk van waardeering werd hem een geschenk over handigd. Vervolgens sprak de president-waag- meester den scheidende toe en bood hem namens waagmeesters, kaasdragers en marktmeesters een rooktafel met garnituur aan. Namens de kaaszetters werd hem een kapstokkleed aangeboden. Vervolgens werd hem door den marktmeester van de kaas markt een oorkonde toegezegd die echter nog niet geheel klaar is. Na woorden van dank namens Kroon ge sproken, werd door allen persoonlijk af scheid genomen. HET „WITTE KRUIS". De afdeeling Alkmaar van het „Witte Kruis" vraagt, in navolging van vorige jaren, wederom om een geldelijke bijdrage door middel van een speldjesdag, welke Woens dag 28 Augustus zal gehouden worden. Hoe moeielijk de tijden ook mogen zijn èn voor het volk in zijn geheel èn voor een ieder individueel en zeker voor de vereeniging zelf, waar het veel zorgen geeft de zieken hetzelfde te kunnen geven als in de 51 jaar van haar bestaan, mag het werk in het be lang der volksgezondheid niet blijven rus ten. Het werk van het „Witte Kruis" kon, dank de medewerking van de burgerij, in stijgende lijn werken, hetgeen volgens de statistieken de volksgezondheid ten goede kwam. Het contact, dat het bestuur met de leden heeft, sterkt het vertrouwen, dat ieder lid en ook ieder die geen lid is Woensdag a.s. zijn plicht zal doen om het bestuur te steu nen in de omvangrijke taak van algemeene verzorging, onderhoud en aanschaffing van materiaal, waardoor de instandhouding van het met zooveel zorg prachtig magazijn in 'stand kan worden gehouden. Wederom wordt verwacht de gewaardeer de hulp van vele dames uit Alkmaar's bur gerij, die het werk zoo uitermate in vorige jaren gesteund hebben. De stad heeft zich uitgebreid, zoodat nog vele helpsters te kort komen. Geeft U daarom zoo spoedig mogelijk op, uiterlijk tot 28 Augustus aan het gebouw van het „Witte Kruis" aan het Zevenhuizen. Gedurende het tijdvak van 26 Augustus tot en met 1 September a.s. zullen de met „3" genummerde bonnen van het broodbon- boekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 5 September a.s. geldig. zonder I risico met I fl V van B o e k eIo Het hygiënisch bereide £*ro en verpakte keukenzout 13c< p*l vader gewijde woorden. Bij de familie Kramer zal deze dag, wat er ook moge ge beuren, altijd een aangenome herinnering blijven. SLEUTELBEEN GEBROKEN. In den voetbalwedstrijd VitessaC.S.V. te Castricum kwam Jan Hoogenstein zóó noodlottig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. Dr. v. d. Sluis, die spoedig ter plaatse was, heeft hem verbonden en hem naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar laten brengen. DANKBARE VEEHOUDERS. In de gistermorgen te Berkhout gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, bur gemeester Best, mede, dat hij een bezoek heeft gehad van een deputatie van veehou ders uit De Rijp en Graft, wier vee tijdens de inundatie in Berkhout zijn onderge bracht, heeft ontvangen. Zij kwam uiting geven aan de dankbaarheid jegens al de ge meentenaren, die het verdreven vee met zooveel zorg hebben ontvangen. Een bijzon der woord van dank was gebracht aan den burgemeester, voor al het administratieve werk, dat hij voor de veehouders heeft ver richt. Als blijk van dankbaarheid werd hem 'n marmeren inktstel met zilveren inscriptie geschonken. Spreker verklaarde, dat hg het geschenk ter beschikking van de gemeente zal stellen. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 20.50 tot 6.37 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de uni forme regeling. Maans- op en -ondergang: onder 12.19, op 22.48 uur. ZAANSCHE CHEMISCHE SCHOOL. Opleiding tot analyst (e). Van deze school, ondergebracht in het lyceum te Zaandam, waarvoor elders in ons blad een advertentie voorkomt, ont vingen wij een keurig verzorgd prospec tus. Dit geeft inlichtingen omtrent doel, plaats van vestiging, samenstelling cura torium, docenten, vakken van onderwijs, duur der opleiding, lesgelden enz. Het is voor menigeen in dezen tijd moei lijk een beroep te kiezen, waaraan nog eenige vooruitzichten zijn verbonden. Dit is echter het geval met dat van analyst(e). De tijdsomstandigheden zullen in de toe komst de bedrijven aanleiding geven an dere werkwijzen te vinden of de te ver vaardigen producten uit andere stoffen samen te stellen .Hierdoor zullen de be moeiingen van de aan de fabrieken ver bonden laboratoria toenemen en nieuwe laboratoria worden gevestigd. De vraag naar goed geschoold personeel zal naar verwachting hierdoor in de toekomst grooter worden. Op grond van het voorgaande wordt aan belangstellenden in overweging ge geven zich omtrent de opleiding tot analyst(e) te laten voorlichten. De nieuwe cursus, waarop beginnenden en gevorderden kunnen worden geplaatst, vangt aan in het begin van September a.s. TENTOONSTELLING NAP's TEEKEN INSTITUUT. Nap's teekeninstituut exposeert tot en met 1 September in het perceel Lange- stiaat 87 het werk van de leerlingen van het afgeloopen jaar. De leider van dit instituut, de heer D. Nap, leidt de leerlingen in een cursus van één jaar op voor de lagere en middelbare akte, waarvoor aan de academie nog een tijdsduur van twee jaar wordt gesteld. Dat er aan dit instiltuut grondig wordt gewerkt, bewijst het feit, dat dit jaar alle leerlingen, die aan het examen deel nemen, slaagden. Dit bewijst ook het ge- exposeerde werk, stillevens, portretten en decoratieve teekeningen van de 20 leer lingen, die thans de lessen aan dit insti tuut volgen. Wekelijks wordt er ook naar levend model geteekend, terwijl de heer Nap voor de leerlingen om de 14 dagen een lezing met lichtbeelden over kunstgeschiedenis houdt. Ook voor zakenlieden kunnen wij een bezoek aan deze tentoonstelling aanbe velen, omdat zij hier inspiraties kunnen opdoen voor een goed affiche of een étalage-achtergrond. Onder de geëxposeerde portretten zijn er ook eenige die artistiek talent verraden. Grondig leeren teekenen is ook voor kunstschilders van groote waarde. RUKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, zijn met ingang van I September a.s. benoemd tot leden van de commissie van toezicht op de rijkslandbouw- winterschool te Schagen de heeren G. P. Kistemaker te Middenmeer en K. Zijp Hzn. te Beemster. PcoMiiciooi Hieiiws Uitbreiding brigade rijksveldwacht. Naar de N.H.Crt. verneemt, is de brigade Hoorn van de rijksveldwacht uitgebreid met 6 manschappen. Deze zijn, daar zij nog geen uniform hebben, herkenbaar aan een blau wen band om den arm, waarop in het zwarte letters het woord „Rijkspolitie". Extra vacantie. Donderdag j.l. was de officieele datum waarop de vacantie aan de openbare school te Hensbroek beëindigd was. Toen de kinde ren zich 's morgens aan de school vervoeg den, vernamen ze dat hun vacantie tot Maandag a.s. verlengd werd, voor zoover ze althans in 't nieuwe schoolgebouw zijn on dergebracht. De aanleiding hiertoe is dat het schilderwerk, wat dezer dagen verricht is in de lokalen, nog te versch is. De leerlingen van de derde en vierde klassen, die in de z.g. oude school gehuisvest zijn, profiteeren niet van dezen „toeslag" op de vacantie; hun lessen zijn Donderdag j.l. begonnen. Uitbreiding rijksveldwacht to Uitgeest. De rijksveldwacht heeft thans ook te Uitgeest een uitbreiding ondergaan. Met in gang van gister is er een tweede rijksveld wachter gestationneerd, een vroegere vrij williger in militairen dienst. Voorloopig zal door hem dienst gedaan worden in „burger". Als onderscheiding zal hij een band om den arm dragen. Vertrek J. M. van Zoeten. De heer J. M. van Zoelen, wegwerker bij de Ned. Spoorwegen alhier, is met in gang van 15 September a.s overgeplaatst naar Anna-Paulowna met bevordering tot ploegbaas. Hij is sedert 21 jaren in ons dorp woonachtig en beeft in die jaren een be paalde bekendheid verworven, vooral door zijn functie van secretaris van het algemeen burgerlijk armbestuur. Gemeenteraad. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring heeft het bestuur van de „Vier Noorder Koggen" meegedeeld, dat het 60 pet. in de jaarlijksche kosten van de vuilverwijdering in de ringvaart, tot een maximum van 150 zal bijdragen. Voorts werd onder dankbetuiging voor de toezegging van het bedrag, wat de gemeente voor de be strijding van de gladheid van de wegen be schikbaar heeft gesteld, het besluit van ge noemd bestuur meegedeeld om deze onkosten volledig zelf te bekostigen. Van het nadeelig saldo van den vleesch- keuringsdienst Spanbroek ad 1230.07 zal de gemeente Opmeer 1000 moeten betalen. Besloten werd op voorstel van den voor zitter om de raadsvergaderingen voortaan met gebed te openen en te sluiten. Goedgevonden werd om 100 subsidie te verleenen voor de landbouwtentoonstelling en voor 75 deel te nemen in het waarborg fonds. De gemeenterekening 1939 werd met een voordeelig saldo van 3953,69 den raad aan geboden. Een voorstel van den heer Klaver tot reor ganisatie van den luchtbeschermingsdienst zal door den burgemeester nader worden overwogen. JCunst en Wetenschap MUZIEK. De bekende Amsterdamsche toonkunste naar Theo van der Bijl componeerde op gedichten van Herman Kramer, „Lied van den arbeid" en „Paraat en Kordaat", (dit laatste een lied voor de Nederlandsche jeugd) en wel twee eenstemmige liederen met piano-begeleiding, 't Zijn forsche, op gewekte melodieën, die zeker gaarne ge zongen zullen worden en een geestdriftige stemming bij het publiek zullen verwekken. Onder den titel „Koraalwerk" (1) com poneerde G. J. Moed, organist der Groote Kerk te Beverwijk, een meditatie over „Waarheen pelgrims, waarheen gaat gij?" (opus 5), en Koraalbewerking „Op bergen en in dalen" (opus 11, no. 1). De meditatie is gebouwd op een motief uit het lied, en het lied zelf komt er maar gedeeltelijk in voor, 't is een veelal rustig stuk muziek met nogal wat tempo-veranderingen. De koraalbewerking heeft van begin tot eind één en dezelfde figuratie, de melodie van het koraal is voor het pedaal. Beide nummers zijn niet moeilijk; misschien moet deze of gene organist wat gewennen aan de op sommige plaatsen aangewende harmoni satie, want de componist is voor het schrij ven van dissoneerende klanken niet bang. Maar voor een goede vertolkipg is een twee-klaviersorgel met vrij pedaal beslist noodig.. De stukken zijn uitgegeven in opdracht der vereen. „Kennemer Muziek-lyceum" door G. Alsbach en Co. te Amsterdam bij wien ook de bovengenoemde liederen van v. d. Bijl het licht zagen, en, zoo als van- zelfspreekt, in keurige uitvoering. A. K. GEëVACUEERDEN NAAR SCHOOL. Er worden voorbereidingen getroffen om schoolgaande kinderen van Heldersche vluchtelingen, die tijdelijk te Obdam en Hensbroek verblijf houden, op de scholen te Obdam en Hensbroek te plaatsen. De bijzondere school te Obdam een openbare school is daar niet biedt door haar groote leerlingental weinig geschikte ruimte tot dit doel. De burgemeester van Obdam heeft daarom verzocht aan het ge meentebestuur van Hensbroek zooveel mo gelijk geëvacueerde leerlingen in zijn ge meente op de openbare school te Hensbroek te mogen onderbrengen. Te Hensbroek hoopt men Maandag a.s. deze leerlingen te kunnen ontvangen. Beschouwir B e r 1 ij n, tegenwoordige den Franschen een gevolg van minstens even van de verregaa de landbouwprc durende de laat worden gerelevi van deskundige het D. N. B. en den Belgischen aan een bescl worpen. De geringe ben; bodem, de groote liggen en het achterl per hectare bij die wel het Fransche meen vruchtbaarder andere fouten van zich thans. In het bericht wc achteruitgang van die in doorsnee over vergeleken bij 1913 achttien procent en bedroeg. De oorlog Noord-Fransche prt groote gebieden nie dat in het afgeloope staande gewassen n braak bleven liggen Teneinde de tegenwoordigen grijpen, dient m gevolge van de ring van Fra: millioen Fransch woonplaats bev: op de plaats w: noodig is. Ondei den in de alleree de Noordelijke normale tijden, procent van de bouwbevolking Het Z.-Slavische li Agrasplit, 'n 2-motir in de indhaven Split 7 uur 30 werd het bo gezien. Men vreest, Knin in het Karstge Behalve de twee lede het vliegtuig negen Tokio, 22 voorspel tot tal taties in den c welke de inleidi een diplomatie Matsoeoka, de J: buitenJandsclie matieke vertege fisch uit het bi pen. Vijf ambassadeurs namelijk Horinoetsji tomi (Ankara), K Janeiro), Sawada (I bassadeur tei beschi gezanten teruggeroep zanten in Spanje, Bulgarije, Finland, 1 nistan, Irak, Argent lumbia, Venezuela Egypte, Zuid-Afrika Vijf diplomaten, di bassaderaad bekleedc ruggeroepen en wel i wo, Rusland, Engela Tenslotte zijn nog uit New Yorl, San Honoloeloe, Manila Wellington, Wlad 'WO burg teruggeroepen. Mexico, 23 Ai De politie heeft de Trotzky den geheel Over den inhoud vai Fransche taal, waarij beweegredenen voor wordt volkomen stilz Na den aanslag is stervensuur voortduri geweest. De politie mededeelingen uit he gen over de persoon van den moordenaar de grootste discretie denaar staan volgen; wet dertig jaren gevs ton. Het groote publiek Gevolg: dt daghlac is kre

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2