Luchtc Argent we JCeck éi School Betalingsverkeer met het Duitsche rijk geregeld. Gerucht tegengesproken. Twee kinderen vermoord Bontdiefstal opgehelderd, te Geldrop. Ernstige ongeregeldheden Groote partij koffie in beslag genomen. GEMENGD NIEUWS. Radioprogramma voor Zaterdag. Bomtrefl L TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart, van financiën, van landbouw en visscherij en van koloniën be treffende het betalingsverkeer met het Duit sche rijk. De verordening luidt: Artikel 1: 1. Het Duitsche rijk wordt aangewezen overeenkomstig artikel 4 der wet internationaal betalingsverkeer 1934. 2. Als betalingen, bedoeld bij artikel 3 van het besluit internationaal betalingsver keer Nederland 1935 (staatsblad no. 229) worden, behalve de in dat artikel genoemde betalingen uit hoofde van levering van goe deren aangewezen: Betalingen door ingezetenen in den zin van artikel 1 der deviezenverordening 1940 uit hoofde van schulden wegens nevenkos- ten van het goederenverkeer, vrachten, diensten met inbegrip van verzekering, ver edelingskosten, nevenskosten van het door- voerverkeer, patentkosten en licenties, auteursrechten, ondersteuningen en pen sioenen, schulden, voortvloeiende uit het kapitaalverkeer, zoomede betalingen uit an deren hoofde, ook wanneer in verband met bovengenoemde betalingen een overmaking niet gebruikelijk is. A r t 2. Het deviezeninstituut kan met machtiging van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart, van financiën en van landbouw en visscherij bepalen, dat stortin gen bij het vereffeningsinstituut wegens betalingsverplichtingen, als bedoeld in arti kel 1, of groepen dezer betalingsverplichtin gen slechts kunnen geschieden onder over legging van een vergunning van het devie zeninstituut. A r t. 3. In afwijking van het bepaalde in art. 5 van het besluit internationaal beta lingsverkeer Nederland 1935 wordt, indien de schuld in een andere geldsoort is uitge drukt dan de binnenlandsche, het verschul digde bedrag in binnenlandsche geldsoort omgerekend tegen den door het vereffe ningsinstituut laatst gepubliceerden clea- ringkoers, met dien verstande, dat, indien voor de geldsoort geen clearingkoers is ge publiceerd, de omrekening geschiedt tegen den op verzoek door het vereffeningsinsti tuut mede te deelen koers. A r t .4. Het vereffeningsinstiluut kan in door of namens de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart, van financiën en van landbouw en visscherij aan te wijzen geval len of groepen van gevallen, al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden, ont heffing verleenen van de bij of krachtens het besluit internationaal betalingsverkeer Nederland 1935 gegeven voorschriften. A r t 5. Ingevolge artikel 21 van de wet internationaal betalingsverkeer 1934 is straf baar met de aldaar genoemde straffen hij, die een voorwaarde, gesteld krachtens art. 4, niet, niet tijdig of niet ten volle nakomt. A r t. 6. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Een dienovereenkomstige verordening is voor het betalingsverkeer met Bohemen en Moravië afgekondigd. Het A.N P. meldde gisteren In Amsterdamsche beurskringen liepen heden, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige speculatieve tendenzen, geruchten als zou een hooge Duitsche per soonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelfmoord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde werd het persbureau bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementi volkomen overbodig geacht werd. VERDUISTERING VAN EEN TARTU DIAMANTEN. De Amsterdamsche politie heelt een man aangehouden, die verdacht wordt van ver duistering van een partij diamanten ter waarde van ongeveer 1000. De man had de partij in zijl 1 °zit om te verkoopen, doch hij heeft ei '"at< hiervan geld op ge- 'eend, hel n ten eigen bate heeft ongewend. Werden sedert 11 Augustus vermist. Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van Hout uit de Dwarsstraat te Geldrop waren Zondag 11 Augustus j.l. des namiddags om drie uur per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zevenjarige Johanna. Samen op een rijwiel gezeten waren zij het laatst gezien nabij het Eindhovensch kanaal. Sedert dien werden zij vermist. Reeds langer dan een week was de Geldropsche politie in actie geweest en in alle richtingen strekte zich daarbij het onderzoek uit. Daar verondersteld werd, dat de kinderen in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afgedregd, doch zonder resultaat. Ten slotte werd onder persoon lijke leiding van burgemeester van der Putt overgegaan tot afspeuren van de geheele omgeving met een politiehond en eeh groote schare bezoekers, want indivi dueel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Gistermiddag om twee uur bevond zich de rijksveldwachter van de Vijver uit Heesch met zijn bekende rijkspolitiehond op de plaats, waar de kinderen het laatst gezien waren. Na tien minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den hand genomen om het geheele terrein af te zoeken. Tien minuten daarna stiet hij op de lijkjes der vermiste kinderen. Zij lagen enkele honderden meters voor bij de Heikrekelsche brug aan de Nuenensche zijde van het kanaal, vijf tig meter over de Geldropsche grens, onder de gemeente Mierlo. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Omstreeks half zes was het parket uit Roermond, de officier van justitie uit 's-Hertogenbosch, de districtscommandant der marechaussee uit Eindhoven en de burgemeesters van Geldrop en Mierlo ter plaatse. De lijkjes werden in beslag geno men en naar het Sint Anna-ziekenhuis te Geldrop vervoerd, aangezien er teekenen van een gewelddadigen dood aanwezig zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal vandaag' de sectie verrichten. De burgemeester van Geldrop heeft dringend iedereen, die eenige aanwijzing, hoe gering ook, inzake dit drama, meent te kunnen geven, verzocht hiervan bij de politie te Geldrop of te Mierlo onmiddel lijk persoonlijk aangifte te doen, Begin Februari van dit jaar kwam men in een confectiefabriek te Amsterdam tot de i ontdekking, dat een groote hoeveelheid zil- Ivervossen en petit gris uit het bedrijf ont vreemd waren en dat daarmede een bedrag van ongeveer 1200 gemoeid ging. Direct volgde aangifte bij de politie en als gevolg daarvan werd kort daarop een ongeveer 40-jarige man aangehouden. Nadat deze eenigen tijd in voorarrest had doorgebracht werd hij echter weer vrijgelaten. Dezer dagen heeft nu de politie weer eenige arrestaties verricht. Er werden drie vrouwen aangehouden onder de verdenking van heling van de gestolen waar. Twee ha- rer bekenden reeds spoedig. Zij verklaarden de meening te zijn toegedaan, dat de door haar gekochte goederen van een partij smokkelwaar afkomstig waren. Ook de derde vrouw bekende schuld. Nadat proces verbaal was opgemaakt werden zij op vrije voeten gesteld. Gistermiddag zijn rechercheurs van het politiebureau aan de Marnixstraat er in ge slaagd de hand te leggen op den werkelij- ken dader, een 19-jarige jongeman, die als bediende in de confectiefabriek werkzaam was. In de maanden December 1939 en Januari 1940 had hij bij stukjes en beetjes het niet-afgewerkte bont weggenomen. De 40-jarige man, die reeds eerder aangehou den was, had hem volgens zijn verklarin gen daartoe aangezet. Ook deze is thans wederom in hechtenis genomen. Samenscholingen thans verboden. In verband met de dezer dagen herhaalde ernstige ongeregeldheden te Naaldwijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tusschen een tachtigtal leden der n.s.b., het publiek en de politie, terwijl tevens eenige malen het politiebureau werd bestormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der gemeente Naald wijk, de heer Th. P. J. Eisen, thans alle samenscholingen in zijn gemeente verbo den. TERREINVERLICHTING. De rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft thans vastgesteld: „Bepalingen en voor schriften betreffende het gebruik van ver lichting buiten gebouwen, op terreinen enz." Hierin wordt onder meer vermeld, dat de inspecteur voornoemd in bijzondere geval len voor terreinen in gebruik bij overheids lichamen, overheidsdiensten en overheids bedrijven en daarmede gelijk te stellen be drijven, alsmede voor terreinen in gebruik bij industriëele en cómmercieele onderne mingen, stichtingen en instellingen, welke in het algemeen belang werkzaam zijn, tot wederopzegging ontheffing kan verleenen van het bestaande verbod om gedurende het tijdvak van zonsondergang tot zons opgang een verlichting als bovenbedoeld te doen ontsteken. De daartoe strekkende be palingen en voorschriften worden op aan vraag verstrekt door de rijksinspectie voor luchtbescherming, Heerengracht 23 te 's-Gravenhage. OPNEMING IN ONDERSTEUNING VAN P. T. T.-PERSONEEL. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen het vol gende schrijven gezonden: Bij den post-, telegraaf- en telefoondienst zijn vele hulp- bestellers op arbeidsovereenkomst werk zaam tegen uurloon. Deze verrichten 'dienst bij behoefte. Voor zoover zij niet op den dienstrooster van de P. T. T. voorkomen 't voorkomen daarop is alleen het geval met de langst in- dienst-zijnden moeten zij dagelijks komen informeeren, of er al dan niet werk voor hen is, of wel zij ontvangen een kaart, waaruit blijkt, welk werk zij te doen heb ben. Het laatste jaar hebben sommigen veelal een behoorlijk weekloon bij het P. T. T.- bedrijf kunnen verdienen, daar er mede ten gevolge van de mobilisatie veel werk voor hen was. Ofschoon het werk voor die personen thans belangrijk is verminderd en hierin, naai' het zich laat aanzien, geruimen tijd geen wijziging zal komen, zou toch ontslag voor deze menschen zeer nadeelige gevol gen hebben. Immers thans hebben zij in volgorde van den datum van hun dienstver band uitzicht om, als daartoe gelegenheid zou komen te bestaan, voor meer dienst en uiteindelijk voor vaster dienstverband in aanmerking te komen. Deze vooruitzichten zouden bij ontslag geheel komen te verval len. Hetzelfde geldt voor reserve locale krach ten, de op kantoren en bureelen dienst doen bij behoefte. In verband met het bovenstaande is goed gekeurd, dat aan bedoelde personen steun of aanvullende steun wordt uitgekeerd, te gen overlegging van een bewijs van het be stuur der P. T. T., dat zij op arbeidsover eenkomst in los dienstverband bij het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie werkzaam zijn. Vertooning van een ontslagbewijs behoeft dus voor opneming in de steunregeling van betrokkenen niet te worden geëischt. GELDKISTJE MET 9400 GULDEN GESTOLEN. Gisternacht heeft- een dief kans ge zien zich in een café op den hoek van de Nassaukade en de Bosboom Toussaint- straat.te Amsterdam een geldbedrag van ongeveer 9400 tóe te eigenen. De eige naars, die reeds te. bed lagen, hadden dit geld in een geldkistje geborgen, dat in hun slaapkamer geborgen was. De dader heeft zich in het holst van den nacht door een tuimelraam toegang tot het perceel ver schaft, is de slaapkamer binnengedrongen en heeft- zich in het bezit van het geldkistje gesteld. Op weg naar de voordeur heeft de man den inhoud geïnspecteerd en het geld eruit genomen. Het kistje werd leeg bij de voordeur teruggevonden. DE JEUGD HELPT. Te Middenmeer arriveerden ruim honderd Rotterdamsche kinderen, leerlingen van middelbare scholen, die in de Wieringermeer over ver schillende boerderijen zullen worden verdeeld. Zij zullen tegen daarvoor vastgestelde vergoeding gedurende hun vacantie bij den oogst behulpzaam zijn. Boven: de meis jes worden van landbouwwerktuigen voorzien. Onder: zwaar werk, maar gezond en sportief. (Polygoon) Wegens prijsopdrijving. In overleg met de Nederlandsche meel centrale te 's-Gravenhage is in de hoofd stad op last van den officier van justitie een groote partij koffie in beslag genomen. Het is een partij van ongeveer 400.000 kilogram van een Amsterdamsche import firma, welke in pakhuizen aan de dokken ligt opge-lagen. Gebleken is namelijk, dat deze koffie, zooals gewoonlijk ongebrand, aan winke liers verkocht werd tegen een prijs, die over het algemeen 4K tot 9 cent hooger lag dan dien, welke gewoonlijk betaald werd. Noodgedwongen moest de winkelier zijn verkoopprijs ook verhoogen. Van hoogerhand is thans aan deze methode van den importeur een einde gemaakt. Van de opgeslagen partijen, welke reeds langen tijd geleden naar ons land zijn aan gevoerd, zijn echter eenige honderden baaltjes van ongeveer 65 kilogram in an dere handen overgegaan. Men is thans bezig ook deze partijtjes te achterhalen aan de hand van de aanteekeningen in de boeken der importfirma. Het zij opnieuw een waarschuwing, niet alleen voor het koopende publiek, maar ook voor de winkeliers, om niet zonder meer genoegen te nemen met het betalen van prijzen, die hooger liggen dan die, welke voorheen gevraagd werden. SCHENKINGEN VOOR DEN WEDER OPBOUW. Mooie geste van fabrikanten van bouwmaterialen. Ten behoeve van den wederopbouw van Nederland heeft de stichting Grésbuizen- conventie den regeeringscommissaris voor den wederopbouw g' atis de levering van 30 ton gresbuizen aangeboden. Een soortgelijk aanbod bereikte den re geeringscommissaris van de Nederlandsche dakpannen-conventie, welke voor hetzelfde doel 100.000 dakpannen beschikbaar stelde. De regeeringscommissaris heeft deze schen kingen met groote erkentelijkheid aanvaard en zal t.z.t. een beslissing nemen over de bestemming van de materialen. STEUN INDISCHE VERLOFGANGERS EN FAMILIE. In kamer 85 van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is sedert eenigen tijd een bureau geopend ter voorlichting en tot ge ven van steun aan Indische verlofgangers, families of kinderen, die zonder middelen in het moederland vertoeven, terwijl het hoofd van het gezin zich in Oost- of West- Indië bevindt. Dit bureau en deze steunactie zijn tot stand gekomen dank zij het initia tief van de Indische Club en in latere sa menwerking met de afd. Amsterdam van de vereeniging „Oost en West". Met toestemming van de Duitsche over heid worden voorschotten verstrekt aan hen, die door den oorlogstoestand, tenge volge waarvan het contact met Indië werd verbroken, in financieele moeilijkheden zijn gekomen. Alleen in Amsterdam bevinden zich 1275 Indische families en reeds in 200 gevallen is na een nauwkeurig onderzoek steun verleend. Nie+ slechts met geld, doch in sommige gevallen ook door het ver strekken van onderdak en voedsel werd ge steund en tevens werd van advies gediend. In de eerste plaats zoekt het comité con tact met groote banken en particulieren en aanvankelijk kon over voldoende middelen worden beschikt. hans echter doet zich een nijpend tekort aan liquide middelen gevoelen. Op 16 Augustus kwamen te den Haag de besturen van verschillende Indische ver- eenigingen bijeen en is een fonds tot hulp verleening wegens verbroken contact met de overzeesche gewesten gesticht, waaraan ook de banken medewerking toezegden. Het bureau te Amsterdam is eiken dag op de gewone kantooruren geopend. Het gem. gironummer is C. 3355. Ongeluk met doodelijken afloop. - Gis termiddag is te Leeuwarden de schilder M. Koopmans onder een zandtrein geraakt en gedood. De rijkscommissaris bezoekt de Philips- fabrieken. - Rijkscommissaris Seyss Inquart, vergezeld van commissaris-generaal Schmidt en minister Fischböck, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Eindhoven ter bezich tiging van de Philipsfabrieken. Het stadhuis te Middelburg. - Bij het afbreken van de muren van het achterste gedeelte van het door brand vernielde stad huis te Middelburg komt het voorste Gothi- sche gedeelte steeds meer tot zijn recht, zoo dat steeds sterker de wensch naar voren komt om alleen dat voorste gedeelte te her stellen en als gemeentehuis in te richten. JAARSVELD, 414,4 M. (NCRV-uitz.) 8 ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.45 Gr.pl. 9.15 Ce lesta-ensemble en gr.pl. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Cello, piano en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.45 ANP-ber. 1.— Stichtsch Salon orkest en gr.pl. 2.20 Zang met pianobegelei ding en gr.pl. 3.Christ, lectuur. 3.30 Ly risch mandoline-ensemble en gr.pl. 4.10 Gr. pl. 4.30 Orgelconcert. 5.15 ANP-ber. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Een meisjeskoor. 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6.45 Gr.pl. 7. Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Rep. of muziek. 8.:ANP-ber. 8.15 Kon. Marine-kapel (opn.) 8.45 „Wat de Bijbel zelf zegt", lezing. 9.05 Bel Canto. 9.40 Orgel concert' (opn.) 9.50 Christ, gemengd koor „J. S Bach" en Philharmonische kapel „Mo zart" (opn.) Hierna Schriftlezing. 10.15 10.30 ANP-ber. cn sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (VARA-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. (8.ANP-ber.) 10.Zang met pianobege leiding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Orgelspel. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Gr.pl. 12.— VARA-orkest. (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.— ANP- ber.) 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Esmeralda en gr.pl. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Verkorte operette „Die Czardasfürstin" (gr.pl.) 4.15 „Bodem onderzoek", lezing. 4.35 Gr.pl. 5.— Ber. (Duitsch). 5.15 ANP-ber. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 De Ramblers. 7.— Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gr.pl. 7.30 Rep. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.39 Ber. (Eng.) 8.45 Esmeralda en solist. (915- 9 30 Ber. Eng.) 10.Ber. (Duitsch). 1015 ANP-ber. 10.30—10.45 Ber. (Eng.) en slui ting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Eng.) VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. J. van der Velden, herv. predikant te Nijega (gem. HemelumerOldephaert en Noordwolde, prov. Fiesland), heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Broek op Langendijk bedankt. No. 200 Elf Britse twee bc Berljjn, 23 Aug Het opperbevel de: Gevechtseenh hebben gisteren i de verkenning ei het zeegebied var en op vier koopv treffers geplaatst. Bovendien weri met goed gevolg In den loop van Zuidoost-Engelant jachtvliegers succ Bij nachtelijke vliegvelden in Co vliegtuigfabriek ij tuigmotorenfabriel branden en ontplo uitgeworpen bomi nen voor Britsche Britsche vliegtu van 22 op 23 Augi zonder bijzondere worpen. In een st vernield, verscheic beschadigd en eei den gewond. De vijand verlooi ten elf vliegtuigei ringsballons. Twe worden vermist. Kamer en Sei Buenos Aires de president d bliek, is afget Argentijnsche j in Argentinië j In verband met dent waren reeds 1 over zijn mogelijk heidsredenen had staatszaken al ove dent Castillo. Volg Kamer en Senaat z het verzoek om on den kracht van wel Nader meldt van den presidi Senaatszitting, teerd, dat de r< laar, Casas gen een bedrag van veel had betaal van zijn winst nen had gegev stonden met de voor het land 6 meter betaalde, dag daarvoor centavos. Het aftreden van kend gemaakt, nadó derhoud had geh. Castillo, waarbij we kabinetswijziging. 1 verscheidene kabin< zitterschap van Orti: President Ortiz h gezondheidsredenen heeft toen tijdelijk rende welken tijd vi presidentschap heefi den raad der genees werkzaamheden her ziging tot stand te k In politieke kringe de minister van oor! landbouw de laatste einde daarvan verlii geworden, dat gener generaal Juan Bolin; van het ministerie v rest hebben gekregei minister van oorlog

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6