DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luchtgevechten boven Zuidoostelijk deel van Engeland. Argentijnsch president afgetreden wegens corruptieschandaal. Als van oud$ Gerookte Paling Sxho&l Bomtreffers op schepen, vliegvelden en fabrieken. Liever eenvoudig burger dan beschuldigd president. Duitsche luchtaanvallen op Engelsche convooien. het Engelsche optreden in Noorwegen. La Guardia benoemd in de verdedigingscommissie. USTUS 1940. S»; Hotterdamsch© ïeer over ver boor vastgestelde Boven: de meis maar gezond en (Polygoon) LOFGANGERS E. loloniaal Instituut eenigen tijd een ichting en tot ge- che verlofgangers, zonder middelen ven, terwijl het in Oost- óf West en deze steunactie ank zij het initia- ib en in latere sa- ^.msterdam van de t". de Duitsche over- n verstrekt aan jstoestand, tenge- ct met Indië werd moeilijkheden zijn ïsterdam bevinden as en reeds in 200 wkeurig onderzoek ilechts met geld, ook door het ver- voedsel werd ge- an advies gediend, kt het comité con- in particulieren en oldoende middelen 3 echter doet zich liquide middelen en te den Haag de nde Indische ver een fonds tot hulp- roken contact met gesticht, waaraan ring toezegden. Het is eiken dag op de opend. Het gem. NIEUWS. bezoekt de Philips- saris Seyss Inquart, is-generaal Schmidt heeft gisteren een ïdhoven ter bezich- rieken. Idelburg. - Bij het van het achterste •and vernielde stad- het voorste Gothi- r tot zijn recht, zoo- vensch naar voren ■ste gedeelte te her- luis in te richten. ,30 Orgelspel. 11.15 12.VARA-orkest.. ;h. 12,45—1.— ANP- 2.15 Esmeralda en 30 Verkorte operette jr.pl.) 4.15 „Bodem- )5 Gr.pl. 5.— Ber. 5.30 VARA-orkest. De Ramblers. 7. NP). 7.15 Gr.pl. 7.30 8.15 ANP-ber. 8.30 Ida en solist. (9 15— ;er. (Duitsch). 10.15 Ser. (Eng.) en slul- -0.30 en 1.15—1.30 BEDANKT. herv. predikant te ner—Oldephaert en .and), heeft voor het :roep naar Broek op ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 125, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 200 Dit nummer bestaat uit twee Maden. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 24 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Duitseh tegerbericht. Elf Britsche toestellen en twee ballons vernield. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt me de: Gevechtseenheden van de luchtmacht hebben gisteren in het kader der gewapen de verkenning een convooi aangevallen in het zeegebied van Berwick en een bij Duins en op vier koopvaardijschepen verscheidene treffers geplaatst. Bovendien werd het vliegveld Manston met goed gevolg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuidoost-Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers succesrijke luchtgevechten. Bij nachtelijke aanvallen op verscheidene vliegvelden in Cornwallis en Wales, op een vliegtuigfabriek in Reading en een vlieg- tuigmotorenfabriek in Rochester toonden branden en ontploffingen de uitwerking der uitgeworpen bommen. Het leggen van mij nen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West-Duitsehland zonder bijzondere uitwerking bommen ge worpen. In een stad werd een woonhuis vernield, verscheidene woonhuizen werden beschadigd en eenige burgerpersonen wer den gewond. De vijand verloor gisteren in luchtgevech ten elf vliegtuigen alsmede twee versper ringsballons. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Mislukte beschieting van Calais. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.). In den avond van 22 Augustus is het gebied van Calais door Engelsch lange- afstandsgeschut beschoten. Naar het D.N.B. verneemt, is geen schade aangericht. Naar een Duitsch verkenningsvliegtuig rapporteert, drijft in het Noorder-kanaal een koopvaardijschip van 10.000 ton met zware slagzij, dat naar het schijnt op een Duitsche mijn is geloopen. Eenige sleepboo- ten trachten het schip de Belfast Lough bin nen te sleepen. Gisteravond hebben, naar het D.N.B. nog Verneemt, Duitsche jachtpatrouilles, die aan de zuidkust van Engeland af- en aanvlogen, in totaal zeven Spitfire-machines neerge haald. Ook gisteren en vannacht heeft het Duit sche luchtwapen zijn aanvallen met onver minderde hevigheid voortgezet. In Schot land zijn verscheidene havens gebombar deerd, daarbij werden twee koopvaardij schepen zwaar getroffen. Bij Dover is een convooi uiteengejaagd en aan verscheidene schepen hevige schade toegebracht. In Mid- den-Engeland zijn fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn, gebombardeerd. In het zuiden werden eenige vliegtuigfabrieken en vliegvelden met succes met bommen be stookt. De vijand verloor op. dezen dag elf vliegtuigen. Drie onzer eigen toestellen werden neergeschoten. Kamer en Senaat heden bijeen. Buenos Aires, 23 Aug. (D.N.B.) - Ortiz, de president d©r Argentijnsche repu bliek, is afgetreden, aldus meldt de Argentijnsche radio. Zijn besluit heeft in Argentinië zeer veel opzien gebaard. In verband met de ziekte van den presi dent waren reeds lang geruchten in omloop over zijn mogelijk aftreden. Om gezond heidsredenen had hij de laatste weken de staatszaken al overgelaten aan vice-presi dent Castillo. Volgens de grondwet moeten Kamer en Senaat zich eerst uitspreken over het verzoek om ontslag alvorens het aftre den kracht van wet kan krijgen. Nader meldt „U. P.", dat het aftreden van den president het gevolg is van de Senaatszitting, waarin werd geconsta teerd, dat de regeering aan een make laar, Casas genaamd, bij landaankoopen een bedrag van een millioen pesos te veel had betaald en dat Casas een deel van zijn winst aan invloedrijke perso nen had gegeven, die in nauw contact stonden met de regeering. Casas, die voor het land 65 centavos per vierkante meter betaalde, kreeg op denzelfden dag daarvoor van de regeering 110 centavos. Het aftreden van den president werd be kend gemaakt, nadat hij een langdurig on derhoud had gehad met vice-president Castillo, waarbij werd gesproken over een kabinetswijziging. Tevoren hadden reeds verscheidene kabinetszittingen onder voor zitterschap van Ortiz plaats gevonden. President Ortiz heeft begin Juni wegens gezondheidsredenen willen aftreden. Hij heeft toen tijdelijk ontslag genomen, gedu rende welken tijd vice-president Castillo het presidentschap heeft waargenomen. Tegen den raad der geneesheeren heeft Ortiz zijn werkzaamheden hervat om een kabinetswij ziging tot stand te kunnen brengen. In politieke kringen is het opgevallen, dat de minister van oorlog en de minister van landbouw de laatste kabinetszitting vóór het einde daarvan verlieten. Voorts is bekend geworden, dat generaal Gramon Bolina en generaal Juan Bolina, landbouwdeskundigen van het ministerie van oorlog, 60 dagen ar rest hebben gekregen, welke straf door den minister van. oorlog is opgelegd. De minister van oorlog Marquez heeft van den plaatsvervangenden president der repu bliek voorloopig veertien dagen verlof ge kregen. Een brief van Ortiz. Volgens een D.N.B.-bericht is in de pers een brief gepubliceerd, waarin Ortiz de be weegredenen noemt voor zijn officieel be sluit, zijn functie neer te leggen. Hij verklaart o.a. liever een eenvou dig burger te willen zijn dan een presi dent, dien men beschuldigt zijn ambts bevoegdheden te hebben overschreden. Alleen uit kwaadwilligheid kan men beweren, aldus schrijft de president in dezen brief, dat ik in mijn lange poli tieke loopbaan omkooperij heb gedekt of begunstigd. Hetzelfde geldt voor den minister van oorlog, generaal Marquez. Ortiz wijst er op, dat de aankoop van terreinen bij Palomar, zooals door de commissie van onderzoek uit den Senaat is vastgesteld, vóór zijn bewinds periode is begonnen. Hij zegt voorts, te moe ten protesteeren tegen de poging, hem in deze kwestie te betrekken en daardoor de verhouding tusschen hem en de wetgevende macht te verstoren. De Kamer de Senaat zijn tegen heden bijeen geroepen in een gemeen schappelijke zitting. De radicale en de socialistische partij hebben reeds ver klaard tegen het aftreden van den presi dent te willen stemmen. Deze partijen hebben in het congres een meerderheid. Indien Kamer en Senaat in een ge meenschappelijke zitting het ontslag van Ortiz aannemen, aldus seint „U. P.", wordt vice-president Castillo volgens de Argen tijnsche grondwet automatisch president. Een soortgelijke situatie als thans heeft zich slechts twee maal in de Argentijnsche geschiedenis voorgedaan en wel in 1890 en in 1894. Overval te New-York. - Zes met auto matische pistolen en zesloopsrévolvers ge wapende bandieten hebben midden in de New-Yorksche stadswijk Manhattan een trein aangehouden. Zij knevelden de beide postbeambten en stalen een postzak, waarin zij ten onrechte een bedrag van 100.000 dol lar aan loonen vermoedden. Tot dusver heeft de politie de daders nog niet kunnen vatten. Koopvaardijschip tot zinken gebracht. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) Het front- bericht van het D.N.B. merkt op, dat het geen toeval is, dat het jongste op treden van de Duitsche vliegerafdee lingen wederom was gericht tegen de oostkust van Engeland en Schotland. Bij den luchtaanval op het Engelsche convooi in het zeegebied voor Berwick upon Tweed is een handelsschip van 4000 br. reg. ton door bommen van middelzwaar kaliber getroffen, ten ge volge waarvan het luchtdoelgeschut van dit schip zeer spoedig tot zwijgen was gebracht. En andere koopvaarder van 1500 br, reg. ton werd, te oordeelen naar de uit brekende branden, eveneens zwaar be schadigd. Bij den aanval op een ander, door vliegers en door torpedobootjagers beveiligd convooi van dertien handels schepen bij Duins zijn verscheidene schepen klaarblijkelijk zwaar bescha digd. Duidelijk kon worden gezien, dat een koopvaarder van 3000 br. reg. ton en een andere van 2500 br. reg. ton door treffers van zware bommen niet langer in staat waren om te manoeu vreeren. In totaal moet tengevolge van deze aan vallen op Engelsche convooien rekening worden gehouden met 11.000 br. reg. ton vernielde vijandelijke scheepsruimte. Boven Z.O.-Engeland is het tot luchtgevechten ge komen met de beveiligingsvliegtuigen der Britsche convooien, die voor de Duitsche jagers met succes eindigden. Boven het Ka naal zijn een Bristbl-31enheim en. drie Spit fires neergeschoten- Evenals de vorige da gen is ook gisteren het belangrijke spoor wegkruispunt bij SOuthwald aan de oost kust van het graafschap Suffolk met talrijke bommen bestookt, zonder dat het ten gevol ge van het laag hangende wolkendek moge lijk was, bijzonderheden over de aange richte verwoesting vast te stellen. Juist deze bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen schaadt de reeds .moeilijke transportverhoudingen van den tegenstan der in hooge mate. Bij de overbelasting van de laadinrichtingen in de Engelsche havens, tengevolge van den oorlog, voegt zich nu ook nog een verdere vertraging van het vervoer met de spoorwegen. De tijd voor het lossen en laden wordt ten gevolge hiervan voor de Britsche koopvaarders thans reeds met ten minste twee tot drie weken ver traagd. Het steeds toenemende mijnenge vaar voor de Engelsche havens draagt nog het zijne er toe bij de aanvoeren nog meer te bemoeilijken. Voor de grondigheid, waarmede het Duit sche luchtwapen de vernietiging van mili tair belangrijke objecten ten uitvoer legt, is de volgende gebeurtenis kenmerkend: Bij den aanval op de vliegtuigmotoren- fabriek Rochester en op de vliegtuigrom- penfabriek Luton in den nacht van 22 cp 23 Augustus waren groote branden ontstaan. Duitsche vliegtuigen, die op grooten afstand voorbijvlogen, werden door het lichtschijn sel aangetrokken en vonden daarin aanlei ding, hun bommen eveneens op deze objec ten neer te werpen, teneinde het vernieti gingswerk te voltooien. De piloot van een nabij de Schotsche kust vliegende Junkersmachine heeft, naar het D.N.B. verneemt, Donderdag nacht in het maanlicht een convooi m het oog gekregen aan den ingang van de Murray Firth. Hij maakte een duik vlucht en wierp vier zware bommen op het achterdek van een 15.000 ton metend koopvaardijschip, dat in de diepte verdween. De Engelsche Postmaster-general heeft per radio laten bekend maken, dat hij tot zijn spijt moest mededeelen dat een deel der postzendingen uit Canada, New-Foundland, Japan en de Leewards-eilanden door optre den van den vijand verloren gegaan of be schadigd is. Eigen toestel neergeschoten. Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat gisteren op den terugweg was van de Ier- sche zee, werd door eenige Britsche jagers in de nabijheid van Liverpool zoo fel ach tervolgd, dat het er slechts met moeite in slaagde in de beschermende wolkenlaag te ontwijken. Het luchtdoelgeschut vuurde uiterst levendig. Daarbij werd waargeno men, zoo meldt het D.N.B., hoe een dezer Britsche jagers, een Spitfire, plotseling met een lange rookpluim zich afwendde. Hij had door het lukrake schieten van het eigen luchtdoelgeschut een treffer gekregen. Naar de leider van een Duitsche vlieger- Nu geen standplaats t.o. V. D., maar wij komen bij U aan huis. Beleefd aanbevelend, Villi ï£-i LOlClk cSslIOl JLÏ&lfc^ïli Noorsch boek verschenen. Oslo, 25 Aug. (D.N.B.). Het boek van den Noorschen kolonel Getz, den commandant van de vijfde -Noorsche brigade, dat over den veld-, tocht in de Noorsche provincie Trönde- lag handelt, is thans in druk versche nen. Dit boek, dat het Engelsche ver raad van Namsos beschrijft, wordt in politieke kringen te Oslo als een be langrijk krijgshistorisch documentair werk bestempeld. Het Noorsche tele- graafagentschap vat den eersten in druk, die het boek op de Noorsche openbare meening maakt, samen in de constateering, dat het juist wegens zijn onkreukbare zakelijkheid de onverant woordelijkheid der geallieerden onthult. De Engelschen landden den 19en April te Namsos, zoo schrijft kolonel Getz. Reeds den 22en April om 20 uur kwam bij de Noorsche brigade het volgende bericht bin nen: „Engelsche afdeelingen vloeien in volkomen ontbonden toestand terug". Een ander bericht, dat tegelijkertijd binnen kwam, luidde: „De Duitschers rukken Steinkjer voorbij, de Engelschen volkomen verslagen". Nog geen drie dagen duurde de zoogenaamde Engelsche hulp, waarover Noorwegen zoo verbitterd is. Viel het den Noren in de eerste dagen reeds zwaar, al leen tegen de snel oprukkende Duitsche weermacht stand te houden, na het ver schijnen der geallieerden begon een ver twijfelde strijd. De Engelschen verlangden alle soorten steun, levensmiddelen, auto's, spoorwegmateriaal, verplegend personeel, enz., doch zij waren niet bereid, de ernstig bedreigde Noren werkelijk te helpen. Toen de Noorsche commandant dringend ver zocht, afgesneden Noorsche afdeelingen te dekken, kreeg hij een ontwijkend antwoord. Deze en soortgelijke ervaringen hebben de Noren, zooals uit de talrijke in het boek opgesomde gevallen blijkt, steeds weer moe ten opdoen. De Noorsche berichtentroepen konden zelfs een onmiskenbaar geval van door de Engelsche gepleegde sabotage mel den. „Men heeft den indruk, dat de Engel schen en Franschen niet wenschen, dat on ze berichtentroep in deze streek werkt", schrijft kolonel Getz. Doorgesneden Noor sche leidingen en nu en dan Engelsche waarschuwingsschoten op Noorsche solda ten van den berichtendienst worden als aan wijzingen hiervoor in de militaire berichten van het Noorsche leger genoemd. De hei melijke vlucht bij Namsos toont thans, waarom de Noorsche berichtentroepen den geallieerden zoor onaangenaam waren. Op het Engelsche verraad volgde de ca pitulatie van Noorwegen, nadat de Duitsche troepen, zooals in de bekende dagorder van kolonel Getz van den derde Mei werd ge zegd, reeds een omtrekkende beweging rond den Noorschen vleugel hardden ge maakt. In het bijvoegsel van het boek merkt ko lonel Tale, de bekende Noorsche militair op: Duitschland beheerschte de Noorsche kust en de lucht op een wijze, dat de Engel sche vloot tot machteloosheid was gedoemd. In een uitvoerige bespreking van het boek wijst Aftenposten op de belangrijkste punten, zooals die uit de militaire documen ten blijken: 1. De slechte voorbereiding en gebrekkige uitrusting van het Noorsche leger. 2. De zwakke, volkomen ontoereikende hulp der geallieerden, en 3. de vlucht der Engelschen uit Namsos. Sneeuw en koude in Bosnië. - In Bos nië is na de regens van de laatste dagen koude en sneeuw gekomen. Een 12-jarige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen ingegaan was bij Serajewo, is dood gevroren. afdeeling meedeelt is hem Donderdag, tegen het vallen van den avond, een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iets van de Duitschers merkten voordat de bommen ontploften. Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit, dat er op het vliegveld toestellen met loopende motoren stonden, waarvan het lawaai het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De neervallende bommen veroorzaakten onder de vliegers op het veld een zeer groote verwarring. Op de vliegtuigen wer den brandbommen geworpen, terwijl de hangars getroffen werden door talrijke ex plosieve bommen. Er ontstond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoestte. Ameriha-Canada. Washington, 23 Aug. (D. N. B.) President Roosevelt heeft gisteren de Amerikaansche leden van de Canadeesch-Amerikaansche verdedigingscommissie benoemd. Naar de secretaris van het Witte Huis Early aanvan kelijk verklaarde, zouden de namen van deze leden pas bekend worden gemaakt, wanneer ook de Canadeesche leden waren benoemd. Het Witte Huis heeft daarop Donderdag avond in opdracht van president Roosevelt en van den Canadeeschen premier, Macken zie King, de namen der leden bekend ge maakt. De Amerikaansche vertegenwoordigers zijn: de burgemeester van New-York, La Guardia, de luitenant-generaal Embick, commandant van het 4e legercorps, de kapi tein ter zee Hill van de strategische afdee ling van het ministerie van marine, de kapi tein-luitenant ter zee Sherman en de luite nant-kolonel Mc. Narney. De plaatsvervan gende leider der Europeesche afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken, Hickerson zal optreden als secretaris van de Amerikaansche leden der commissie. De Ca nadeesche leden zijn: Staatsraad Biggar, de brigadegeneraal Stuart, souschef van den Canadeeschen generalen staf, de kapitein ter-zee Murray, sous-chef van den marine staf, de luitenant-kolonelw Cuffe van den staf der Canadeesche luchtmacht, en de amb tenaar bij het departement van buitenland sche zaken Kennleyside, als secretaris van de Canadeesche leden der commissie. De eerste vergadering van de commissie zal a.s. Maandag te Ottowa worden ge houden, Roosevelt bespreekt het pachten van Britsche bezittingen. Washington, 23 Aug. (D. N. B.) President Roosevelt heeft gisteren een bespreking ge voerd met den minister van marine, Knox, den minister van oorlog Stimson, den onder minister van buitenlandsche zaken Summer Welles en den minister van Justitie Jackson over het Britsche aanbod om aan de Ver- eenigde Staten steunpunten voor leger en vloot in Britsche bezittingen op het Weste lijke halfrond te verpachten. Over het ver loop en resultaat der conferentie werd niets bekend gemaakt. Het Huis van Afgevaardigden heeft giste ren met handopsteken het wetsontwerp aan genomen, waarbij president Roosevelt wordt gemachtigd de Nationale Garde en de leger reserves met een gezamenlijke sterkte van 400.000 man, in werkelijken dienst te roepen. De opgeroepen militairen mogen worden ge bruikt op het geheele westelijke halfrond en in de Amerikaansche bezittingen daarbuiten met inbegrip van de Philippijnen. (Reeds de vorige week vermeldden wij het bericht, dat het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp had aangenomen, waarbij Roosevelt tot eind Juni 1942 wordt gemach tigd de Nationale Garde en de legerreserves voor den tijd van één jaar in werkelijken dienst te roepen. Zeer waarschijnlijk is het wetsontwerp daarna in den Senaat geamen deerd, waarna het moest worden terugge zonden naar het Huis. Men moet dus aan nemen, dat het ontwerp thans in iets anderen vorm is aangenomen. Red.) De commandant van de Amerikaansche vloot, admiraal Richardson, heeft een brief gezonden aan den minister van marine, Knox, welke gisteren bekend is gemaakt en waarin hij hem aanbeveelt de veelvuldig geuite voorstellen om de luchtstrijdkrachten van de Marine zelfstandig te maken, van de hand te wijzen. Ter motiveering van zijn standpunt wijst admiraal Richardson o.a. op de „onvoldoende prestaties van de lucht strijdkrachten der Britsche marine" in het tegenwoordige conflict. Voorts verneemt het D. N. B. uit Washing ton, dat president Roosevelt een oproep heeft gericht tot de komende jaarvergadering van de Joodsche oud-strijders der Ver. Staten om „van ganscher harte" mee te werken aan de ontwikkeling en uitvoering van het be wapeningsprogram. Zaakgelastigde uit Vichy naar Washington ontboden. Washington, 23 Aug. (D. N. B.) De onder minister van buitenlandsche zaken Sumner Wellis deelde gisteren mede, dat de Ameri kaansche zaakgelastigde te Vichy voor be sprekingen naar Washington is ontboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1