Agenda Gewichtig! I KLEEREHMAKERIJ SPAANDER Go. Een Alkmaarsche kaas marktdag zonder kaas. STOFFEN. JUomnciaat Tlieuws BERGEN HENSBROEK HEERHUGOWAARD BROEK OP LANGENDIJK! £aatste Èerichtm Het benoemingsrecht van ambtenaren. Nog Bommen op Gent. Jieck óL Schoot fteditszaken De Duitsche weermacht beleedigd. Het orgaan EERSTE BEAU EERSTE Zaterdag. Toegerust met allerlei weermiddelen te gen den regen, doch met blijde gezichten, stapten een aantal vacantiegangers te Ber gen in de autobus naar Alkmaar om een bezoek aan de beroemde kaasmarkt te brengen. Een boertje, dat het doel van hun be zoek vernam, deelde nuchtertjes mede, dat er vandaag geen kaasmarkt was, omdat het vervoerverbod van kaas nog niet was op geheven. Een jeugdig vrouwtje merkte op, dat ze Maandag wel in de courant had ge lezen, dat voorloopig de kaasmarkten niet konden doorgaan, doch dat daarna, op ge zag van het A. N. P. de bladen hadden be richt, dat er vóór Vrijdag nog wel een re geling getroffen zou worden, waardoor Vrijdag de Alkmaarsche kaasmarkt toch voortgang kon vinden. Ons boertje conclu deerde desondanks, dat een kaasmarkt, zoolang de kaas niet vervoerd mocht wor den, niet mogelijk was, welke meening door een directeur van een zuivelfabriek, die zijn productie daarom ook in de fabriek had ge laten, werd onderstreept. Een andere passagier, die ons kende, op perde de veronderstelling, dat wij als een mijnheer van de courant er wel wat meer van zouden weten, doch aangezien wij al evenmin wisten of de markt al of niet zou doorgaan, volstonden wij met de opmer king, dat in dezen tijd de bepalingen bij den dag veranderen en dat men dus het beste deed om zich in Alkmaar van de feiten te overtuigen. Blij toog het troepje in Alkmaar via de Langestraat marktwaarts. Ondanks het slechte weer bleek al spoedig, dat zulks ook met honderen anderen het geval was. In de Houttil, de smalle winkelstraat met de bekende lunchroom op den hoek, welke straat aan de markt grenst, hoorde men al spoedig: „De markt gaat door". Deze veronderstelling werd niet zonder grond geuit. Een aantal vrachtauto's, die als regel de kaas af- en aanvoeren, benevens 'n aantal auto's van handelaren, waren n.l. zichtbaar geworden, terwijl de aanwezig heid van honderden menschen deed vermoe den, dat de handelaren en de kijkers zich om de kaas hadden opgesteld en dat de handelaren bij handslag met de markters over den prijs onderhandelden. Op het plein bleek echter al spoedig, dat de kaas ontbrak. Sinds menschenheugenis was het niet voorgekomen, dat op het oude middeleeuwsche marktplein des Vrijdags geen kaas werd verhandeld en na weging aan de groote schalen door de kaasdragers in dribbelpas in hun typische gildekleeding werd vervoerd. De bezoekers van de markt waren er beduusd'van, doch troostten zich met de versnaperingen in de lunchrooms en met het feit, dat althans de ruitertjes hun ridderspel vertoonden, terwijl de kla roenblazer zijn hoorn liet schallen. Vele producenten, die gewoon waren al meer dan een kwart eeuw met hun kaas voor hun fabriek Vrijdags ter markt te komen, bespraken nu met de handelaren de kansen voor het verder doorgaan van de markt. De pessimisten verzekerden, dat een markt met maximumprijzen een onding was. Een markt had h.i. slechts nu als de handel vrij was en zoo ver zou het voor loopig wel niet komen. De optimisten verzekerden, dat ook bij maximumprijzen er nog wel plaats voor de markt bleef, omdat er altijd nog het kwali- teits-verschil bleef. Bovendien, zoo zeiden zij, wenschen toch de Duitschers het volks eigen te behouden en mocht men van hen wel verwachten, dat ook zij het mogelijke zouden doen om dit folkloristisch gebeuren te handhaven. De pessimisten voerden hiertegen aan, dat het prijsverschil, op grond van de kwaliteit, wel spoedig zou vervallen, omdat wel gauw voorschriften voor het vervaardigen van kaas met een geringer vetgehalte, ter be vordering van de boterproductie, gegeven zullen worden. De directeur, benevens de wethouder van het marktwezen, die zich eveneens in de discussies mengden, gaven toe, dat de tijden niet bevorderlijk waren voor een bloeiend marktwezen, doch verklaarden, op grond van verzekeringen, zoowel schriftelijke als mondelinge (het gemeentebestuur was de ze week dagelijks met den Haag in contact geweest) welke zij zoowel van de Holland- sche.als de Duitsche instanties hadden ont vangen, dat verwacht mocht worden, dat zeker de volgende week de markt weer voortgang kon hebben. Wij helpen het ho pen, want Alkmaar zonder kaasmarkt is niet denkbaar. Opheffing van de kaas markt grijpt in het Alkmaarsche leven te streng in en ook uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer dient de markt be houden te blijven. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 6.39 tot 20.45 uur. Winkeliers, denkt om Uw étalage! Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de uni forme regeling. Maan onder 1.23, op 23.17. Laatste kwartier 26 Aug. 5.33. UITBREIDING BRIGADE RIJKSVELDWACHT TE HEILOO. De brigade der rijksveldwacht te Heiloo is uitgebreid met zes man, waaronder twee worden gestationneerd te Heiloo, twee in Limmen, één in Castricum en één in Uit geest. BOMMEN OP BERGEN EN TEXEL. Het A. N. P. meldde gisteren: Gisterochtend omstreeks twaalf uur ver scheen een Engelsch vliegtuig boven Ber gen. Vijf bommen werden uitgeworpen. Drie hiervan kwamen niet tot ontploffing, zoodat het waarschijnlijk tijdbommen zijn. De ma- terieele schade is zeer gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisternacht is een bom gevallen nabij het Horntje op Texel. Een groote schuur van den heer W. H. Lap werd getroffen. Het voorste gedeelte werd bewoond door het echtpaar Beumkes. De vrouw werd onder het puin bedolven. Zij werd ernstig gewond te voorschijn gehaald en is naar het nood ziekenhuis te Den Burg vervoerd. Zij zal een voet moeten missen. ONGEWENSCHT BEZOEK. Kranige achtervolging. Hedenochtend omstreeks twaalf uur ver- G. te Heiloo dat zich op zijn erf een per soon bevond, wiens aanwezigheid hem ver dacht voorkwam. Hij riep zijn zoon en sa men hebben zij den man gevolgd tot in het gemeentebosch, waar zij hem wisten te pak ken te krijgen. Zij gaven den man toen over aan de politie, die hem meeneem naar het raadhuis, waar hem een verhoor werd afgenomen. Hij gaf óp genaamd te zijn D. S. en bleek een bekende van de justitie te zijn. Hij had in in zijner zakken eenige voorwer pen, die vermoedelijk uit de keuken van de G. waren ontvreemd. BLOEMBOLLEN VOOR EXPORT. De belangstelling voor bloembollen is thans iets grooter dan voor eenigen tijd; er wordt thans voor export naar Duitsch- land en Scandinavië gekocht. Hierdoor zijn sommige soorten tegen hoogere dan de mi nimumprijzen te verkoopen, schrijft onze correspondent aan den Langendijk. BEEEDIGD. Donderdag is door de rechtbank beëedigd als advocaat en procureur de heer H. Les- terhuiSj die zich als zoodanig heeft gevestigd aan den Helderscheweg no. 21. ZITTING MOEDERLIJKE SOCIËTEIT. Voortaan zal het bestuur der Moederlijke Sociëteit zitting houden op den eersten Dinsdag van iedere maand, des middags van 2 uur tot half vier. VERDUISTERT DE ETALAGES! Het Hoofd van den L.B.D. vestigt er de aandacht op, in het bijzonder van winke liers, dat de etalages en winkelruimten op de in de couranten vermelde tijdstippen ge heel moeten zijn verduisterd. De Zaterdag avond maakt hierop geen uitzondering. Te beginnen hedenavond zal hierop door de gemeentepolitie en hulppolitie van den L.B. D. zeer streng worden toegezien. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 25 Augustus is de apotheek van mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. CORN. JONKER S KOORKLASSEN. Het zal voor vele ouders en kinderen een vreugde zijn te vernemen, dat vanaf heden de bekende koorklassen wederom zullen aanvangen. Er is juist nu behoefte om in deze moeilijke tijden den kinderen een vroolijk lied bij te brengen; zang, die gezamenlijk wordt beoefend, kweekt saamhoorigheidsgevoel en bevordert bo vendien den zin voor rust en bezonken heid. Wie herinnert zich niet de heerlijke zangavonden, waarover onze enthousiaste verslaggever o. a. als volgt schreef op 18 Febr. 1937: „Wij mogen ons in deze stad wel geluk kig prijzen, dat er een zoo bekwame mu sicus als Corn. Jonker is, die met zooveel lieefde en vaak onuitputtelijk geduld het zingen bij de jeugd op zulk een hoog peil weet te brengen. Daarvoor is wij weten het maar al te zeer méér noodig dan de wekelijksche repetities, daarvoor is ook méér noodig dan een met zorg uitkiezen van beschaafde liedjes, want wat hier het succes brengt, dat is de liefde voor zijn vak eenerzijds en de liefde voor de leer lingen anderzijds". De leiding zal vanaf heden worden waargenomen door de heeren Corn. Jon ker en Nico Akkerman. Nadere bijzonderheden vindt men in de advertentie elders in dit blad. THE A. D. S. „EVERYBODY". De belangstelling op den vorigen film show-avond van bovengenoemde vereeni- ging was zóó enorm, de aanvragen om een reprise waren zóó talrijk, dat wederom een dergelijke avond gepresenteerd wordt op Donderdag 29 Augustus a.s. Naast enkele super-jazz-films zal men op het tooneel bijv. den beroemden Ame- rikaanschen negerpianist en scatsinger Freddy Johnson met zijn trio kunnen be luisteren. De successen van den vorigen avond, Maniacs etc., zijn wederom van de partij. Tevens zullen voor het eerst in Alkmaar optreden het Quartette du Hotclub de Pays-Bas en enkele medewerkenden van het cabaret De Kukeleku. Al met al een programma, zooals slechts in de grootste plaatsen van ons land wordt gegeven. Hun, die dan ook, ofschoon de kermis is afgelast, zich een avond gezellig willen amuseeren, raden wij ten zeerste aan, dezen avond te be zoeken. Bioscopen. Victoria-iheater, 7.30 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.-sens.); hoofdrol len Hilde Krahl, Atilla Hörbiger, Paul Ja- vor, Oskar Sima en Tibor von Halmay. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rüh- mann, Theo Lingen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Am sterdam bij nacht (kom.); hoofdrollen Piet Kohier en Louis de Bree. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, speciale kinder matinee; vertooning van het sprookje Asschepoester. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Eva uit het vrouwenparadijs (amus.); hoofdrol len Hortense Raky, Leo Slezak, Ivan Petro- vich en Georg Alexander. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 25 Augustus. 2 uur, 't Gulden Vlies, opvoering kinder sprookje Hans en Grietje. 2 uur, renbaan Egelshoek (einde Kerk- laan) te Heiloo, nationale windhondenren- nen. buitengewone mooie sorteering GESLAAGD. De heer H. W. G. Penders te Heiloo is geslaagd voor het practijk-examen boek houden. De heer A. S. Kager te 't Zand is te Den Haag geslaagd voor het examen schoon schrijven m.o. Voor het door de H. M. V. gehouden examen te Den Haag slaagde mej. T. Ooms als onderwijzeres in 't costuum- en mantel vak. Te Haarlem slaagden voor het diploma gemeente-administratie de heeren P. Tig- chelaar te Julianadorp en H. H. Zwart te Winkel, beiden leerlingen van den te Alk maar gevestigden opleidingscursus. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen, als gevonden aangegeven in het tijdvak van 13 tot en met 21 Augustus 1940: een linnen riem, R.K. gebedenboek, portemonnaie met inhoud, blauwe ceintuur, veldmuts en da meshandschoen. n Aanwezig bij de navolgende ingezetenen onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven in hetzelfde tijdvak: handtasch met inhoud, N. Kompas, Drebbelstraat 16; zwarte regenjas, C. Kouwenberg, Wester hofje 26; geruite regenkap, mej. C. Floris, Heerenweg 103, Heiloo; wit kindersokje, J. Bakker, Verl. Stuartstraat 77; stoffer, Wiite, Geestersingel 3; beige dameshoed, N. Jon ker, Rembrandtstraat 9; heerenhandschoen, Schaap, Westerweg 10; portemonnaie met inhoud, N. Schats, J. S. Millstraat 4; ring met sleutels, J. van Veen, Popelmanslaan 41; kinderportemonnaie met inhoud, J. 01- denhoff, Uitenboschstraat 88; twee dekzei len plus een zak, S. Hoogakiter, Dijkgraaf straat 56; vulpotlood, G. Vreeker, Kenne- mersingel 7; portemonnaie met inhoud, S. BrandonBravo, F. Vehschuirstraat 14; paar handschoenen, P. de Graaf, Stuart straat 88; sportportemonnaie met inhoud, Postkantoor; fototoestel en foudraal, J. Kogels, Snaarmanslaan 78; kindertaschje, T. Elzings, Bloemstraat 7a; damestasch met inhoud, T. Kraanenburg, Laat 51; zwarte regenjas, T. v. d. Pol, Sliksteeg 11; ver chroomd damespolshorloge, Mej. Jut, Costerstraat 31; portemonnaie met inhoud, J. Huiberts, Lindenlaan 104; vermoedelijk gouden armband, C. Schoen, Visschers- laan 3; paarlen collier, L. Kagen sar, Dr. Schaepmanstraat 1; portemonnaie met in houd, M. Edel, Kennemerstraatweg 87; grijze overall, J. P. Vriesman, Oudo"per- dijkje 14; vermoedelijk zilveren armband, mevr. Feld, Bergerweg 22. Ingekomen personen. A. J. E. v. d. Berg (wed. v. F. Franssen), geen, zonder, Breelaan 108, van Hilversum. A. Klinger, N.H., zonder, Eeuwigelaan 1, van Andijk. L. A. L. van Dijken, N.H., matroos, Bergerweg 52, van Rotterdam. H. L. de Leth, (echtgn. v. L. Schuil), geen zonder, Buerweg 9, van Hilversum. A. M. Sluijter, geen, zonder, Kerkelaan 18, van Huizen. A. Maarse (echtgn. v. W. C. Koffman) D.G., zonder, Russenweg 18, van Aalsmeer. H. P. Stuurman, D.G., zonder, Zeeweg 7, van Parijs. A. E. Tromp, R.K., zonder, Zeeweg 7, van Parijs. M. C. van Wonderen, R.K., dienstbode, Zakedijk 5, van Amsterdam. K. Folgers, Ger.K., landar beider, Zeeweg 30, van Warffum. S. P. Schaaper, R.K., smid, Filarskiweg 11, van Wognum. P. Veeken, R.K., veehouder, Groeneweg 2, van Graft. J. M. van Min nen, Ger.K., zonder, Pr. Hendriklaan 10, van Oegstgeest. C. M. Jonker, N.H., bak kersknecht, Molenstraat 43, van Zuid- en Noordschermer. A. H. Pomper, R.K., bouwkundige, Zuidlaan 42, van 's-Graven- hage. H. J. A. Baart, R.K., zonder, Nat- teweg 37, van Den Helder. P. M. M. Krüger, HEvL., dienstbode, Boulevard 20, van Bremen Dtl. M. G. Smith, geen, dienstbode, Boulevard 20, van Bremen Dtl. - E. E. E. Kramer (echtgen. van N. v Donse laar), HEvL., zonder, Bergerweg 8, van Am sterdam. A. J. Teekamp Gout, geen, ijzerwerker, Loudelsweg 115, van Amster dam. B. A. de Vries, geen, boerenknecht, Kanaaldijk 63, van Amsterdam. G. Mooij, geen, zonder, Meerweg 2, van Alkmaar. J. Stins, N.H., dienstbode, Kerkstraat 4, van St. Maarten. A. M. Soomer (echtgen. van A. J. G. Colnot), geen, zonder, Lijtweg 16, van Amsterdam. F. Maijs, geen, zonder, Tuindorpweg 29, van Amsterdam. D. Franken, N.H., zonder, Loudelsweg 66, van Leiden. M. A. Paping, R.K., zonder, Notweg 17, van 's-Gravenhage. J. W. M. Kleyssen, R.K., kellner, Breelaan 7, van 's-Hertogenbosch. G. G. Hogervorst, R.K., serveerster, P. Pan derstraat 14, van Brummen. C. Zwakman, N.H., monteur, Heerenweg 9, van Mijdrecht. G. Holstege, N.H., verpleegster, Verspij ck- weg 5, van Bathmen. J. Offenberg, geen, broodbakker, Jb. Kalffweg 8, van Alkmaar. 1W. P. J. Veltman, R.K., stuurman, Dorps straat 23, van Overschie. H. Ansink, N.H., dienstbode, Prinsesselaan 18, van Wieringen. G. A. Klemkerk, N.H., monteur, Wilhel- minalaan 21, van Apeldoorn. C. Th. Pan nekeet, R.K., bakkersknecht, Dorpsstraat 80, van Schagen. J. Winkel, geen, petroleum- venter, Leo Gestelweg 9, van Hoogkerk. A. D. Luteijn, N.H., kellner, Russenplein 8, van Vlissingen. P. Goed, geen, boeren knecht, Kanaaldijk 79, van Uitgeest. G. S. Reimer, geen, zonder, Lijtweg 25, van Am sterdam. T. Breeuwsma, N.H., werkster, Breelaan 47, van Alkmaar. J. van Loenen, geen, landarbeider, Eikenlaan 14, van Andijk. P. P. A. Wijers, E.L., zonder, Hoflaan 3, van Amsterdam. M. A. Pieters, R.K., melk knecht, Loudelsweg 45, van Duitschland. Bezoek commissaris der provincie. Woensdag a.s. zal de commissaris der provincie een bezoek aan onze gemeente brengen. Bedrijven verkocht. De tuindersbedrijfjes van N. Weel aan den Rustenburgerweg en van T. Comman deur aan den Middenweg gingen bij onder- handschen verkoop over in handen van den heer P. Bot, alhier. Herijk op 2 September. De herijk van maten en gewichten is vastgesteld op 2 September a.s. voor hen, wier namen beginnen met de letters A tot en met L en wel van 1012 en van 13 tot 16 uur; voor hen wier namen beginnen met M tot en met Z op 3 September van 9y2 tot 12 en van 13 tot 15)4 uur. (Ongecorrigeerd.) Het heden verschenen verordeningen blad bevat een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenaren en andere functionarissen: 1. de secretarissen-generaal van de depar tementen van algemeen bestuur; 2. den vice-president en de leden van den Raad van State; 3. den president, de vice-presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, alsmede den procureur- generaal en de advocaten-generaal bij genoemd college; 4. de presidenten der gerechtshoven, als mede den procureur-generaal bij ge noemd college; 5. den nispecteur der rijksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche mare chaussee; 6. de hoofdcommissarissen van politie; 7. de commissarissen der provinciën; 8. de burgemeesters van de hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; 9. den president der Nederlandsche Bank; 10. den president der directie van de N.V. Nederlandsche spoorwegen; 11. den inspecteur-generaal van het loods wezen; 12. de directeuren van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de Rijkswerf; 13. den commandant van den Nederland- schen Opbouwdienst. Artikel 2: 1. Voor zoover overigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen voorheen tot de taak van den koning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal of door het betref fende departement van algemeen bestuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen, andere Nederlandsche auto riteiten, instanties of lichamen bevoegd zijn, blijft deze bevoegdheid onverminderd be staan. 2) Het bepaalde in lid 1) geldt ook voor het benoemen en ontslaan van den voor zitter en de leden van besturen, examen commissies en commissies van onderzoek, alsmede van alle andere soorten van com missies, raden van advies, bijstand en anders zins, zoolang de rijkscommissaris niet be paalt, dat zij hun werkzaamheden neerleg gen. Artikel 3: De rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 genoemde per sonen in bepaalde gevallen zelf te benoe men, aan te stellen of te ontslaan. in het voorjaar: de Inwendige organen, bloed en darmen zuiveren, VERSTOPPING, overtollig vet, aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon f i.ts. Dubbele (lacon f 1.71 bt| apotheken en vakdrogisten. EEN GOEDE VANGST. In een der Amsterdamsche zweminrich tingen heeft de politie gisteren een 18-jari- gen jongen, die geld uit een der badhokjes wegnam, op heeterdaad betrapt. Het geld bedrag, dat de dief in de cabine aantrof, was weliswaar niet zoo groot, doch de jongeman wordt er ernstig van verdacht zich ook elders aan diefstal in zwembaden te hebben schuldig gemaakt. Reeds lang had men in de Amsterdam sche zwembaden grooten hinder van oneer lijkheid en tot dusver was vergeefs naar den mogelijken dader gezocht. VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND SCHE BANK, 24 AUGUSTUS. Schriftelijke en tei.transacties. Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.84—42.92. Bankpapier: New-York 1.861/2—1.901/4; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 42.80—42.96. LOODS UITGEBRAND. Hedenochtend is de brandweer van Drie bergen gealarmeerd voor een uitslaande brand in een opslagplaats van levensmidde len en kleeren aan den Arnhemschen Boven- weg. Het vuur woedde in een groote houten loods, die geheel uitbrandde. Hierin bevon den zich een groote voorraad levensmidde len en schoenen, die geheel in de vlammen opging. Ook een nieuwe auto werd een prooi der vlammen. JONGEN ONDER DEN TREIN. Gisteravond om kwart voor tien is door den laatsten van Boskoop komenden trein op den overweg, bij de splitsing der spoorlijnen onder de gemeente Moordrecht, een 15- jarige jongen, die per fiets den overweg kruiste, gegrepen en op slag gedood. NAAR VERBODEN ZENDERS GELUISTERD. Arrestaties te Utrecht. De laatste dagen heeft de Duitsche Sicherheitspolizei te Utrecht een aantal arrestaties verricht wegens het luisteren naar buitenlandsche zenders. Gisteravond zijn twee personen, die naar Londen had den geluisterd, in hechtenis genomen. Een projectiel na een half uur geëxplodeerd. Brussel, 23 Aug. (D.N.B.) Naar thans be kend wordt, hebben de Engelschen, nadat zij Zondag reeds verscheidene bommen boven Brussel hadden uitgeworpen, waar door 7 personen werden gedood en ruim 20 gewond, Woensdagmiddag een luchtaanval ondernomen op de burgerbevolking van Gent. Een Engelsch vliegtuig kwam plotse ling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het terstond weer verdween. Beide bommen kwamen in het centrum der stad neer, zonder direct te ontploffen. Een half uur later ontplofte plotseling een dezer bommen, terwijl tal rijke vreedzame voorbijgangers in de nabij heid waren. Drie-en-twintig personen wer den gewond, verscheidene hunner zwaar. Onder de gewonden bevinden zich twee vrouwen en drie kinderen. Men vreest, dat eeenigen der zwaargewonden het er niet levend zullen afbrengen. Drie huizen wer den beschadigd. AFSCHEID. Ds. J. van der Heide van Broek op Langendijk hoopt Zondagmiddag 1 Septem ber a.s. om drie uur afscheid te nemen van de herv. gemeente aldaar en Zondag 8 Sept. d.a.v. intrede te doen in Rhenen. Ds. L. J. van de Kam te Beetgum (voorheen te Heerhugowaard) heeft toezeg-- ging van beroep ontvangen als predikant bij de herv. gemeente te Zwolle. Beroepen te Frederiksoord (Dr.) ds. H. Bax, herv. pred. te Andijk. Het Duitsche krijgsgerecht heeft giste ren in de zaal van het Arnhemsche ge rechtshof de eerste zitting gehouden ter behandeling van eentweetal zaken. Het gerecht werd gepresideerd door dr. Lehmann en bestond voorts uit majoor von Schlicht en Obergefreiter Sohuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden sol daat van den opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. bij een ijsco-wagen op de Ericalaan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. pas seerden, die met Duitsche soldaten om gang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege be dreigd, terwijl de verdachte H. zich boven dien beleedigend over de Duitsche weer macht had uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd, dat hun namen geno teerd zouden worden en dat zij, „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, De we stu de het IJsel minui groep sterve Doch dat hebl Zuic het waas water en op En aan eenzam De wete; onder leiding vier weken dit eiland de weérson getroffen, slechts bet.^x nemers aan hebben daarvo gedeeltelijken zware lot van eeuwen hun brengen. Maar door genslag liet ringsgemeenscl slaan en nog jagen. Manm ten getrotsee: het eenmaal en het gestel Er is zeer peljjk materiaa na nauwkeurig daarvan, m< beeld te vo 'bewoners v; Toen de e aanving, ak mede, wist duidelijk in gezocht; uit waarschijnlijk vroegere perio en zullen v. kunnen worde komst. O Doch de resultaten sp verstand en het zin zou dieper in te Wat onze interesseeren, een kopje k: den." Tegen de klager acht tegen verd. F Na raadkam leediging van oordeeld tot terwijl F., wi laste gelegd, Vervolgens agent van pol schuldigd van geruchten. Op 11 Juli Vaassen gesp: over „groote weigeraars." 1 maar voerde aan, dat hij in was geweest zijn familie. De aanklager aannemen, dal stel niet in orde tieman in unifc het beste klets verder te verte Duitsche weerr aars. Spr. eischt Het gerecht I agen tz e s m met aftrek van Het eerste nur lijksch orgaan Unie", is thans daarmede in Ne worden gecolpc Nederlandsche doen uitdragen ons volk, dat te om zich heen en bepalen en zijn Voor die pla arbeid wil De derlandsche vol] het openingsarti het driemansch o.a.: „Het gaai zindheid, en wij landsche Unie welke stuwend ten aanzien van Wij willen in vluchtsoord wor gatief willen be-v vermijding van len ons op dit st tuigd zijn, dat geen begrip heel en om ons heen En voorts: „D< van plan zich trekken, en zij

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2