op 18 ldT 'ELLIS a's (ookkachels. eelina. )D edten Distributie van zeep begint op 31 Augustus. R. K.A.B.O. el. 3732. i en Fruit 5-67 Utrecht MR. SEPT. AAT 87 akt Tel. 2315. :L. 2606 spapier RANTSOEN: 120 g. huishoudzeep of 2 X 75 g. toiletzeep of 200 g. zachte zeep of 250 g. zeeppoeder of 600 g. waschpoeder. Tot dien datum is de verkoop stop gezet. Bommen op Rotterdam. Bommen op Hengelo, Extra brood- en boter- rantsoenen van 100 °|o TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940. 3.35 17.35 3.40 17.40 3.45 17.45 3.50 17.50 3.55 17.55 4.00 18.00 4.05 18.05 .4.10 18.10 .4.15 18.15 .4.20 18.20 .4.25 18.25 L4.30 18.30 Alkmaar. DOLF. el. 3732. Tel. 18345. met pracht- ning van Uw eken. odellenl uitvoering! raten ►Pi de fijnste broodbonnen), st 10 cent leinbeeld) N 2469. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal wor den gemaakt met de distributie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden verkocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorra- den zullen beschikken, is het nood zakelijk den verkoop en de afleve ring aan het publiek van huishoud zeep, zachte zeep, toiletzeep, vloei bare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, wasch poeder, medicinale zeep, scheer zeep en scheercrême stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augus tus tot en met Vrijdag 30 Augustus aanstaande. Winkeliers en grossiers, die niet beschik ken over voldoende voorraden voor de eer ste distributieperiode moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden, waar zij een verzoek, om in aanmerking te komen voor een toewijzing, kunnen indie nen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigen lijke distributie kan het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste distributieperiode welke loopt \an Zaterdag' 31 Aug. tot en met Dinsdag 24 September a.s., zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebon boekje, naar keuze van den ver bruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep o f 2 keer 75 gram toiletzeep o f 200 gram zachte zeep o f 250 gram zeeppoeder o f 600 gram wasch poeder. Waar de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desge- wenscht gedeelte van bovenstaan de hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. De detaillister zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welk., ingeleverd moeten worden bij de distribu'iediensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden betrokken De grossiers moeten bij de plaatselijke distributiediensten de door ben ontvangen toewijzingen inwisselen tegen verzamel too wij zingen, welke ter aan vulling van hun voor. aad kunnen worden doorgegeven aan de fabrikanten. Extra rantsoenen. Kinderen, die op 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distri butieperiode, Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 September 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per distributieperiode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst onder overlegging van de distributiestamkaart van het desbetreffende kind. Practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatse lijken distributiedienst moeten kunnen aantoonen, dat zij lot een van boven genoemde categorieën behooren. Bovendien zullen ook zij hun distributiestamkaarten noeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij, die op gecontroleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatse lijke distributiediensten. Voorts is het de bedoeling een rege ling te treffen voor het beschikbaar stellen van extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaamheden blootgesteld zijn aan bijzondere verontreiniging van li chaam of kleeding. Uitvoerige mededeelingcn over deze rege ling zullen binnenkort in de pers gepubli ceerd worden. Industrie en instellingen Industrieën, welke een of meer der bo vengenoemde zeepsoorten verwerken, zullen op aanvraag een toewijzing ontvangen van de sectie zeep van het rijksbureau voor che misch producten, Laan Copes van Catten- burch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat schuurpoeder en andere reinigingsmiddelen buiten deze distributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het ge bruik van zeep om hygiënische redenen on vermijdelijk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke dis tributiediensten, toewijzingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants, e.d., waar regelmatig warme maaltijden worden verstrekt, voor het wasschen van het linnen goed, een toewijzing zeep ontvangen, nadat de betrokken instelling een desbetreffend verzoek heeft ingediend bij den plaatse- lijken distributiedienst. Evenwel zal geen zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk in hotels, restaurants, e.d. waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt en evenmin voor het ge bruik door gasten in hotels, restaurants, oafé's, zweminrichtingen, badhuizen e.d. Wasscherijen zullen voor gezins- wasch bonnen van de betrokken gezinnen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de was- scherij 600 gram waschpoeder kun nen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, café's, ziekenhuizen, sanatoria e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ontvangst nemen. Kappers. Dames- zoowel ais heerenkappers krijgen toewijzingen voor de scheerzeep en vloei bare shampoo, welke zij behoeven voor het scheren en wasschen van het haar hunner klanten, welke toewijzingen afhankelijk zijn gesteld van het aantal leden van het be dienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoe gen bij de plaatselijke distributiediensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon en het bedienend personeel moeten worden overgelegd, alsmede de loonlijsten van dat personeel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opgemerkt, dat shampoo in poedervorm bui ten de distributie valt. Scheerzeep. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderlijke regeling getrof fen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Augustus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheer zeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheer crême per vier maanden ter be schikking worden gesteld. Detaillisten, die scheerzeepbonnen ont vangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad scheerzeep, door te geven aan den grossier. Deze dient de bonnen te plakken op opplakvellen ter verkrijging van een toewijzing in te leveren bij den plaat selijk distributiedienst. Bij, wijze van uit zondering dienen dus niet de detaillisten maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplakvellen. IN HET KADER VAN DE SNEEKWEEK werd de groote hardzeildag gehouden, georganiseerd door de zeilvereeniging „Sneek". De wind en de zon hadden verstek laten gaan.-£)e wedstrijden hadden in den stroomenden regen plaats. De larken in den strijd. (Polygoon) DE VISCHROOKERIJEN LANGS DE KUST VAN HET IJSELMEER beleven thans een ongekende drukte. In verband met de schaarschte van zeevisch is de vraag naar gerookte paling zeer groot. De paling wordt aan stalen pennen geregen, om daarna in de rookerij opgehangen te worden. (Polygoon) NIEUW LABORATORIUM VOOR DEN TUINBOUW. Het nieuwe rijkslaboratorium voor den tuinbouw te Naaldwijk is bijna gereed. Ge- lijksvloers is het laboratorium voor het grondonderzoek gelegen, benevens verschil lende andere afdeelingen ten dienste van het tuinbouwkudig onderzoek. Op de eerste verdieping is o.m. het labo ratorium voor plantenziekten gevestigd. Het twaalf meter hooge gebouw is heel pract'sch ingericht en zal van alle moderne instrumenten, als spectograaf, etc. worden voorzien. Het nieuwe laboratorium voor den tuin bouw zal zich in hoofdzaak met de volgende drie onderwerpen bezig houden: voeding der planten, plantenziekten en verbetering der cultures in den tuinbouw (selectie en invoeren van nieuwe gewassen). Het doel zal o.m. bestaan in het opvoeren der pro ductie in den tuinbouw, verbetering der tuinbouwproducten en vermindering der kosten voor de kweekers. Het gebouw zal waarschijnlijk eind September officieel in gebruik kunnen worden genomen. Bij den handel aanwezige voor raden. Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met uitzondering evenwel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toe komst niet meer zullen worden'aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeep vlokken of 250 gram zelfwerkende wasch middelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samenstelling mag uit sluitend verkocht worden tegen inlevering van speciale bonnen voor toiletzeep, welke uitsluitend zullen worden uitgereikt ten be hoeve van kinderen, zieken, artsen, tand artsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor speciale bonnen kunnen inleveren. Deze speciale bonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten alleen aan die personen uitgereikt worden, die aan deze zeep op medische gronden behoefte hebben en een gecontroleerd medisch advies kunnen over leggen. Tien dooden. Het A.N.P. meldt: Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen op den Schulpweg in het Zuidelijk deel van Rot terdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand van deze huizen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood, terwijl 19 werklieden gewond wer den, van wie enkele ernstig. De dooden en gewonden zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weilanden erachter, op den weg en naast de huizen terechtkwamen. Een boerderij aan' den Charloischen dijk no. 711 werd door bomscherven en den luchtdruk beschadigd Het dak werd gedeeltelijk vernield, alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ont ploft. Twee daarvan liggen in de onmiddel lijke omgeving van de boerderij, zoodat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere „blindgangers" zijn on der bewaking gesteld. MIJNEN BIJ WESTKAPELLE ONTPLOFT. Gisteren zijn te Westkapelle twee mij nen aangespoeld en tot ontploffing geko men. Een ervan ontplofte bij het zooge naamde IJzeren Torentje, waar veel schade werd aangericht aan de lihctwachtershuisjes onder aan den dijk, terwijl aan den noord kant van het dorp verscheidene ruiten het moesten ontgelden. Persoolijke ongelukken kwamen niet voor. De andere mijn explo deerde meer naar het noorden, maar richtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle. Door het slechte weer is het niet mogelijk ze te demonteeren. GENERAAL-MAJOOR SCHWABEDISSEN BEVORDERD. Het A. N. P. meldt: De Führer en opper bevelhebber der Duitsche weermacht heeft den chef van den generaien stad bij den weermachtsbevelhebber in Nederland, kolo nel van den generaien staf Schwabedissen, tot generaal-majoor bevorderd. Zes slachtoffers. Het A. N. P. meldt: Gisternacht tegen 4 uur hebben Engelsche vliegtuigen boven Hengelo een tiental bri santbommen en een groot aantal brand bommen uitgeworpen. Van de 10 brisant bommen zijn waarschijnlijk enkele niet ont ploft. Door dezen aanval zijn zes dooden to betreuren. Vier van de familie Nijhoff, wo nende aan den Oelerweg n.l. vader, moeder en twee z oons. Voorts werden gedood mej. Maas eveneens wonende aan den Oelerweg en de heer Nijland, wonende aan de Agathastraat. Vier woningen aan den Oelerweg zijn totaal vernield en in den om trek zijn naar schatting 60 a 80 huizen min of meer beschadigd. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht, dat landarbei ders tot 1 September a.s. aanspraak zouden kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 pet., onjuist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders die zwaren oogstwerkzaamheden verrich ten, kunnen tot 1 September a.s. uit sluitend in aanmerking komen voor een extra broodrantsoen van. 100 pet. BENSDORP 100 JAAR. Gisteren bestond de n.v. Bensdorp cacao- en chocoladefabrieken honderd jaar. Bij deze gelegenheid heeft de directie 18 jubi larissen, die 50, 40 en 25 jaar bij de firma in dienst waren, gehuldigd. Gistermorgen vond in een der expeditie- lokalen der fabriek de huldiging plaats. De huidige algemeene directeur, de heer L. T. M. Bensdorp, sprak de jubilarissen toe, dankte hen voor hun prestatie en bood aan ieder een geschenk aan. Vervolgens werd de heer Bensdorp gehul digd, de directeur is n.l. 40 jaar aan de fa briek verbonden. Het personeel heeft hei eenige fraaie geschenken aangeboden. PER HUWELIJKSTRAM NAAR HET STADHUIS. Een bruidspaar in Amsterdam laat zich met de familieleden per versierde tram naar het stadhuis rijden. (Polygoon). OPRUIMINGSWERK IN ROUAAN. Door middel van een kraan worden de brokstukken van de Seine-brug, welke de Franschen opgeblazen hebben, verwijderd. Op den achtergrond de onbeschadigde kathedraal. (Holland).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5