Sjxoct ^Buitenland J^uit Drie maal luchtalarm te Atexandrië. Engeland voert aluminium aan. De fusie der verschillende bonden. TWEEDE BLAD. TWEEDJ EEN STEUNTREKKER IN GOEDEN DOEN. Bij een bewoner van de Laurierstraat te Amsterdam, die reeds langen tijd steun trok, hebben ambtenaren van den dienst van maatschappelijken steun, speciaal belast met het opsporen van bedrog, een huiszoe king gehouden, waarbij zij in het bed een kistje vonden, dat 11.000 aan contanten bevatte. Hij beweerde, dat het geld van een erfe nis afkomstig was. Daar dit er niets aan af doet, dat hij, dit groote bedrag bezittend, zich al dien tijd ten onrechte steungelden heeft doen uitkeeren, is tegen hem een ge rechtelijke vervolging ingesteld en het geld in beslag genomen. Verdenking was tegen den man gerezen toen eenige rechercheurs op straat bemerkten, dat hij bezig was een gouden ring te verhandelen. SAMENWERKING HUIDEN-, LEDER EN SCHOENBRANCHES. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht gehouden vergadering hebben de afge vaardigden van alle bestaande organisa ties in de huiden-, leder-, schoen- en aan verwante branches besloten, door wijzi ging van het statuut van het sinds eerige jaren bestaande contactorgaan in dit te- drijf de samenwerking te versterken door aan de leiding van dit instituut de be voegdheid te verleenen voor gemeen schappelijke belangen der bianches op te korren. Gevormd werden de navolgende vak- hiiidenhandel, exotische huidenhandel, lederindustrie, lederimporthandel, schoen industrie, schoenimport- en engroshandel, lederhandel, schoenhandel, lederwaren- industne, drijfriemenindustrie en schoen makerij dan ai deze vakgroepen kan oon verte genwoordiger zitting hebben in het be stuur. Voorzitter is de heer P. F. Scheeren, mr. H. A. J. C. Muyser werd gekozen tot secretaris. (Secretariaat Leidschegracht 18, Amsterdam). Een bedrijf van ongeveer 16000 groote en kleine ondernemingen heeft hiermede de beschikking over een toporganisatie, welke gemeenschappelijke bedrijfsbelan gen ten overstaan van de overheid en hare instellingen kan behartigen. ONGELUKKEN DOOR ONTPLOFFENDE GRANATEN. Het A. N, P. meldt:. Gistermorgen verscheen een Engelsen vliegtuig boven Amsterdam. Het luchtaf weergeschut kwam in werking. Enkele gra naatscherven kwamen in verschillende dee- len van Amsterdam terecht. Op het Sta tionsplein werden 15 personen licht ge wond. Veertien konden ter plaatse verbon den worden, één is ter nadere observatie in het Binnengasthuis opgenomen. In het Be tondorp werd een winkelruit vernield. MILITAIREN VAN DEN OPBOUW- DIENST AANGEHOUDEN. Diefstal van paardenvocr. Twee militairen van den opbouwdienst zijn te Amsterdam aangehouden, wegens diefstal van twee zakken paard-envoer uit de manege aan de Vondelstraat. Een der mili tairen werd in het Vondelpark op heeter daad betrapt door twee agenten, toen hij de tweede zak voer op zijn fiets vervoerde. De man bekende het feit en vertelde dat een ander hem geholpen had. Ook deze is thans aangehouden. Beiden zullen voor den offi cier van justitie geleid worden. KABELBALLON DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Te Woerden werd een Engelsche kabel ballon waargenomen, drijvende in de rich ting van Utrecht, dus van West naar Oost. Toen de ballon boven Harmeien was geko men, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontploffing werd gehoord. Waarschijnlijk is de ballon door den bliksem getroffen, daar juist een hevig onweer woedde. KAPITALE BOERDERIJ BRANDDE GEHEEL AF. Gisteravond brak, waarschijnlijk door hooibroei, brand uit in den hooiberg van den landbouwer A. C. Spithoven te Werk hoven (Utr.) De berg stond in een oog wenk in lichter laaie. De met riet gedekte kapitale boerderij, die op korten afstand van den hooiberg staat, vatte na korten tijd vlam en ging met den geheelen voorraad hooi ver loren. Van den inboedel kon een groot gedeelte worden gered. De raad kwam gisteravond ten 8 3/4 ure i nder voorzitterschap van den burgemees ter, mr. H. D. A. van Reenen, bijeen, nadat te voren drie kwartier was vergaderd om den raad over de nieuwe geluiden die aan de orde werden gesteld, in te lichten. De voorzitter opende de voltallige zitting en verzocht onmiddellijk vaststelling der notulen, waartoe werd besloten. Voor k.g. werd aangenomen een beschik king van Ged. St. tot goedkeuring van de raadsbesluien tot aankoop van perceel en grond voor h-et maken van den weg vanaf den Bergerweg naar den Meerweg, als on derdeel van de op het uitbreidingsplan ge- projecteerden verkeersweg vanaf den Ber gerweg naar de Franschman. Aan de orde was hierop een verzoek schrift van het Nederlandsche Arbeids front afdeeling Bergen, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk grootere open bare werken als: uitbreiding van de rioiee- ring en het afmaken van den aard-en baan van den weg Bergerweg-Meerweg, tegen het geldende cpntractloon en niet in werk verschaffing. B. en W. stelden voor dit verzoek om be richt en raad in hun handen te stellen, aan gezien de gelegenheid ontbreekt hoogere in stanties te raadplegen. Weth. Macdonald zede, dat verande ring en de rioleering van het werk aan den Nesdijk aan het Werkfonds gevraagd moet worden, hetgeen B. en W. voornemens zijn. Op vragen van de heeren Voute en den Das zegden B. en W. daarmede spoed toe. Weth. Macdonald zeide nog, dat gelden voor rioleeringswerken zijn aangevraagd en dat de aankoop van gronden voor den weg naar de Dr. van Peltlaan voortgang heeft. De voorzitter deelde nog mede, dat een nader ingekomen adres van het Ar- bedsfront om steun aan noodlijdende kun stenaars de aandacht van B. en W. heeft. Overeenkomstig enkele door Ged. St. ge- wenschte administratieve wijzigingen werd de gemeenterekening 1938 opnieuw vastge steld met een batig slot van 37040,20 en voor den kapitaaldienst met een nadeelig slot van 20101,16. Z.h.s. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de 7de suppletoire begrooting voor den gewonen dienst 1939 en de 7de suppletoire begrooting voor den kapitaaldienst 1939 besloten. De 1ste suppletoire begrooting voor den dienst 1940 werd conform vastgesteld. In overeenstemming met artikel 55 bis der Lageronderwijswet 1920 werden de uit gaven voor het lager onderwijs vastgestelo en wel voor de openbare lagere school op 2567.11 en voor de openbare uloshool op 2105.89. Hierna vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. om aan den heer Bison te Bergen aan Zee per maand f 4.05 vergoeding te geven als tegemoetkoming in de reiskosten voor zijn twee schoolgaande kinderen en eveneens met het voorstel om aan den heer J. Schotten te Bergen aan Zee, voor zijn schoolgaand kind, op dezelfde gronden een maandelijksche vergoeding van 1.84 toe te kennen. Een nieuw geluid. Van de Scheepvaart Vereeniging „Noord en die van de Scheepvaart Vereeniging „Zuid", alsmede van den Bond van werk gevers in de geregelde lijnvaart ter koop vaardij te Amsterdam, was het verzoek in gekomen om de wachtgeldregeling van het kantoorpersoneel der bij eerstgenoemde vereeniging aangesloten bedrijven en de wachtgeldregeling voor de handels- en kan toorbedienden van de bij de tweede ver eeniging aangesloten ondernemingen, als mede van de wachtgeldregeling voor scheepsofficieren van bij den bond aange sloten reederijen goed te keuren. Deze regelingen hadden reeds de goed keuring verkregen van het hoofd van het departement van sociale zaken. De goedkeuring van den raad was noodig, omdat de gemeente 51.8 van de 50 subsidie welke het rijk voor het uit te beta len wachtgeld verstrekt. De regelingen gelden voor het tijdvak 1 Juli tot 30 September 1940 onder mede- dceling, dat in Bergen 6 werknemers voor deze uitkeering in aanmerking komen, stel den B. en W. voor op de verzoeken goed gunstig te beslissen. De heer Voute verzocht een soepele toepassing. De voorzitter zegde dit toe. Weth. Miltenburg vroeg of de scheepvaartvereenigingen in een noodtoe stand verkeeren, aangezien als regel gewone werkgevers hun personeel niet mogen ont slaan of hun wachtgeld voor eigen reke ning moeten nemen. De heer Voute zeide, dat alle bedrijven stilliggen, zoodat er werkelijk een noodtoe stand heerscht. Conform besloten. Wegverbetering. Om te komen tot de zoo gewenschte weg verbetering van het Oosteinde van den Loudelsweg, welke weg inmiddels door aan- koopen van grond van mejuffrouw Masch- mijer en de heeren Bakker en Boendermaker reeds een belangrijke verbetering onder ging, stelden B. en W. thans ter voltooiing van deze verbetering den raad voor te be sluiten tot aankoop van 25 M2. grond van den heer Vasbinder voor 100, 20 M2. van den heer Boog voor f 60, 24 M2. van den heer de Wolf voor 600 en 65 M2. van den heer Elion voor 195, van den heer P. Boender maker een strook van 42 M2. voor 126 en van den heer C. Blom 10 M2. voor 40. on der bepaling dat de gemeente behoorlijke erfscheiding en ligusterhagen maakt. Hier mede zijn alle terreinen verkregen. Weth. Macdonald zeide, dat de direc teur van gemeentewerken juist.op den dag van de vorige raadsvergadering de mede werking van den heer Elion had verkregen. De heer Voute: Dat is wel zeer toe vallig. Conform besloten. Oorlogsgevaar. Onder mededeeling, dat de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" bij genoeg zame deelname voornemens is een geheel nieuwe organisatie voor Molest Risico in het leven te roepen. Deze nieuwe organisatie kan in werking treden zoodra een bedrag van minstens 200 millioen aan roerende en onroerende goederen ter verzekering is aangeboden. Voor een verzekerde waarde van 500 000 is de gemeente een voorschotpremie ver schuldigd van 115.86, terwijl, wanneer er in een jaar een omslag zal moeten worden geheven, de gemeente ten hoogste aanspra kelijk is voor een bedrag van 585,75. Aangezien B. en W. vernietiging van on roerende en roerende goederen in de ge meente, tengevolge van oorlogsdaden niet denkbeeldig achten, stellen B. en W. den raad voor om, behoudens goedkeuring var. Ged. Staten, toe te treden als lid der te stichten vereeniging „Nieuw Molest Risico" te Amsterdam. Weth. Macdonald gaf een nadere toe lichting en verdedigde nader het voorstel. Perceelen binnen 1000 M. van het vliegveld en 300 M. binnen militaire objecten worden niet aangegaan, hetgeen de heer S w a a g minder mooi vond. Alle gemeentegebouwen zijn in de verzekering begrepen. Conform besloten. Verlenging van een overbodig geworden recht. Toen de gemeente in 1930 met steun van de burgerij en de provincie het natuurre servaat kocht van den heer J. van Reenen, werd in de koopacte bepaald, dat de ge meente het recht kreeg om binnen 5 jaar een deel van den langs den duinvoet op het provinciale wegenplan geprojecteerden weg ook aan te leggen op een gedeelte, dat eigendom bleef van den heer van Reenen. De burgerij die destijds prijs stelde op het ongeschonden behoud van het Bergerbosch ontketende toen een actie welke tengevolge had, dat deze weg door provinciale staten van het wegenplan werd afgevoerd en be paald werd, dat Bergen voor den tijd van 5 jaar voor het onderhoud de Eeuwigelaan en de Komlaan op het Provinciale wegen plan kreeg geplaatst en daarna genoegen nam met de afvoering van genoemde we gen op het wegenplan en het daarop plaat sen van een verbinding langs het Wierdijkje en het Nesdijkje. Nu volgens de koopakte het recht voor de gemeente om op het terrein van den heer J. van Reenen de afgevoerde weg langs den duinvoet aan te leggen, stellen B. en W. den raad voor, onder mededeeling, dat de heer van Reenen daartoe bereid is de verval datum voor dit recht te brengen op 30 Aug. 1940. De heer Voute merkte op, dat dus blijk baar de bedoeling was om de mogelijkheid te openen om de van het wegenplan afge- voerden weg alsnog mogelijk te maken. Duidelijk is gebleken, dat de bevolking daarvoor niets gevoelde, waarom spr. de mogelijkheid niet wenschte open te hou den. De voorzitter. Het betreft de moge lijkheid en ook de uitgangsweg voor ons natuurreservaat. De heer Macdonald begreep niet wolk bezwaar er is. De heer Voute: De mogelijkheid, dat de ongewilden weg op het provinciaal wegen plan komt. Weth. Macdonald: Wat is er tegen om de mogelijkheid te scheppen, dat de achter het reservaat gelegen terreinen van den heer van Reenen in de plaats hiervan ko men? De weg en zelfs een fietspad zijn ver- wdrpen. De heer S w a a g: Hier wordt het een aan het ander gekoppeld. Weth. Macdonald: De voorwaarden staan in de koopacte :n 5 jaar geleden was er geen bezwaar. De voorzittei: Maar wij behoeven den weg niet te maken. De heer Voute: Beter is het de moge lijkheid niet te scheppen. De heer S w a a g: Wrtj kunnen het slecht aannemen als een uitweg in den donkeren hoek beoogt wordt, anders niet, De voorzitter: De feitelijke toestand blijft gelijk. De raad verbindt zich niet om den weg te maken. De gronden zijn onder beding verkocht, dat er een uitweg moet komen. Waar die komt bepalen wij. De heer Voüte: Dan is de akte foutief geredigeerd. De voorzitter: Het is anders ook te regelen. Dr. Hemelrijk: De tegenstand tegen een weg langs den duinvoet is nog even groot als destijds. Wij behoeven dus niet te vreezen, dat de raad verandert. Wij hebben dus alleen te maken met handha ving van een recht om op gronden van den heer van Reenen een uitweg te hebben. Wij hebben den uitgang alleen noodig als den weg gemaakt wordt, maar er is niets tegen het recht met 5 jaar te verlengen. De heer Den Das: Als wij het later wil den hebben, dan zouden wij het wel eens moeten koopen. De voorzitter: Volgens de acte heeft de heer van Reenen het recht, als de ge meente den weg. aanlegt, om er een uitweg op te maken. De heer S w a a g wenschte voor den uit weg in den donkeren hoek onderhandelin gen met den heer van Reenen, los van den weg langs den duinvoet. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. Dr. Hemelrijk oordeelde dit wel zeer wenschelijk, aangezien hij gaarne de ver antwoordelijkheid aanvaardt, dat de weg langs den duinvoet er nimmer komt en dat het natuurgebied ongeschonden blijft. Weth. Macdonald heeft daar geen be zwaar tegen. Laten wij vragen of de heer van Reenen genoegen neemt met het aan wijzen van een strook als uitgang op het aangegeven terrein, maar daartoe thans be sluiten. Ons natuurreservaat legt aan de andere zijde van den weg. De voorzitter: Als de raad het risico wil aanvaarden. Weth. Macdonald: Draag B. en W. op zoo spoedig mogelijk een overeenstemming te bereiken. Waarom zal men echter het contract laten vervallen. Besloten werd de voordracht te aanvaar den, onder bepaling dat binnenkort de zaak wordt afgedaan en de uitweg tot stand komt met de definitieve afvoering van den weg langs den duinvoet. De raad ging hierop in comité voor be- lastingreclame's. Alexandrieë, 23 Aug. (Reuter). Vandaag is te Alexandrië luchtalarm gemaakt, dat 55 minuten duurde. Er werden eenige bom men neergeworpen. Tien minuten na het einde van het eerste alarm werd voor de tweede maal alarm gemaakt. Ditmaal duur de het 75 minuten. In den loop van dien tijd werd echter slechts weinig gestreden ofschoon overal in de lucht het geronk van de motoren te hooren was. Vijf minuten na het tweede alarm kwam het derde, dat ech ter slechts tien minuten duurde. Ondanks het feit, dat de activiteit der vliegtuigen nog voortduurde hoorde men betrekkelijk weinig ontploffingen of afweervuur. Binnenkort daarvoor een vlieq- dienst over den Atlantischen Oceaan Berlijn, 23 Augustus. (D.N.B.) Volgens het Zweedsche blad „Afton- bladet" zal Engeland - binnenkort een luchtlijn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste T an het transport van aluminimum en le geeringen voor de Britsche vlier uig- industrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn behoeften aan alumi nimum in Noorwegen. Daar aluminimum zeer veel plaatsruimte in beslag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig hiervan kunnen vervoeren. Indien men er niettemin toe overgaat het voor de vliegtuigindustrie on misbare materiaal door de lucht naar Enge land te halen, blijkt daaruit wel, welk een tekort aan dit materiaal in Engeland be staat. DUITSCH-RUSSISCHE PACT VERJAART. Berlijn, 23 Aug. (D. N. B.) Het Duitsch- Russische niet-aanvalspact, dat een jaar ge leden gesloten is, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz, heeft niet alleen aan de beide betrokken mogendheden het vertrouwen in elkaar en het gevoel van wederzij dsche veiligheid ge geven, het heeft ook tot gevolg gehad, dat het Europeesche vasteland voor zware schokken is behoed, welke de westelijke mo gendheden in gemeenschappelijk diploma tiek overleg dit continent hadden toege dacht. De ervaringen van het eerste jaar hebben met de vele vruchten van de Duitsch-Russische samenwerking volkomen de verwachtingen gerechtvaardigd, welke beide partijen aan het Moskousche pact ge hecht hadden. Met het oog op het feit, dat de uitwerking van het Duitsch-Russische pact aan de plan nen van de westelijke mogendheden, groot afbreuk heeft gedaan, is het geen wonder, dat dezen met alle middelen gepoogd heb ben het Duitsch-Russische accoord te ver storen, en vooral den fakkel van den oorlog te werpen in de gebieden, welke de belan gen van de Sovjet-Unie er. van het Duitsche rijk raken. De resultaten van dit aan ge beurtenissen zoo rijke jaar, geeft den beiden mogendheden de waarborg, dat zij met hun vastberadenheid om gemeenschappelijk de vraagstukken waarvoor zij staan, op te los sen, den juisten weg zijn opgegaan. Ook de toekomst zal aantoonen, dat de Duitsch- Russische overeenkomsten veiligen grond slag biedt, dat ondanks alle elementen van afgunst, de oude wereld haar opbouw in den zin van vooruitgang en veiligheid, kan be ginnen en voltooien. AANVALLEN VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Berlijn, 23 Aug. (D. N. B.) Ook gisteren en vannacht heeft het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen met onverminderden hevig heid voortgezet. In Schotland werden ver scheidene havens gebombardeerd. Daarbij werden twee koopvaardijschepen zwaar ge troffen. Bij Dover werd een convooi uiteen gejaagd en werd aan verscheidene schepen hevige schade toegebracht. In Midden- Engeland werden fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn, gebombardeerd. In het zuiden werden eenige vliegtuig fabrieken en vliegvelden met succes met bommen bestookt. De vijand verloor op dezen dag elf vliegtuigen. Drie eigen toe stellen werden neergeschoten. Voetbal. Nadere uiteenzetting van het N.V.B.-bestuur. Gebleken is, dat nog niet in alle kringen van de Nederlandsche voetbalwereld vol doende is doorgedrongen, in hoeverre de fusie, welke inmiddels tot stand is gekomen verandering heeft gebracht in de oorspron kelijke bestaande situatie, voordat tot de fusie werd besloten. In verband hiermede verneemt het A. N. P. van de zijde van het bestuur van den nieu wen Nederlandschen voetbalbond het vol gende: Het bestuur van den N. V. 3. heeft ge merkt, dat er ten aanzien van de uitvoering van de getroffen regeling in verband met de fusie van de verschillende voetbalbonden tot één bond, den Nederlandschen voetbal bond, nog steeds misverstand bestaat. De stand van zaken is als volgt: Tengevolge van de fusie hebben de K. N. V. B. en de door hem erkende plaatselijke en gewestelijke bonden R. K. F., de I. C. V. B. en de Diocesane bonden, de Chr. N. V. B., de afdeeling voetbal van den N. A. S. B. en de N. V. F. opgehouden afzonderlijk te bestaan. Alle vereenigingen in den lande, welke vroeger tot een van bovengenoemde orga nisaties waren toegelaten, zijn thans lid van den N. V. B. Nadat de daarvoor in aanmerking komen de vereenigingen en eftallen ingedeeld zijn bij de door den N. V. B. uit te schrijven competities, zullen de dan overblijvende vereenigingen en elftallen over de verschil lende onderafdeelingen moeten worden ver deeld, waarvan de grenzen in groote trek ken zullen overeenkomen met die van de vroegere door den K. N. V. B. erkende plaatselijke en gewestelijke bonden. De besturen van de verschillende voor malige bonden in elke onderafdeeling moe ten trachten het onderling eens te worden over de samenstelling van het nieuwe be stuur in zoo'n onderafdeeling. Voor zoover mogelijk zal getracht worden de elftallen van de vroegere confessioneele bonden, deelnemende aan de competities in de onderafdeelingen, bij elkaar in te deelen. Deze indeeling geschied uitsluitend door of namens het bestuur van de onderafdee ling en ook het samenstellen van het pro gramma berust bij dezelfde instantie, zoo dat van een losstaande commissie, welke dan ook, of van personen, die zich speciaal zouden belasten met de regeling van het voetbal, van bepaalde groepen spelers bui ten het bestuur om, geen sprake is,. Een en ander geldt niet voor het Zaterdagmiddag voetbal, waarvoor reeds een commissie van advies is benoemd. Vanzelfsprekend zal met aller belangen zooveel mogelijk reke ning worden gehouden. ENGELSCHE SPIONNAGE IN ROEMENIE. Rome, 23 Aug. (D.N.B.) De correspondent van de „Messagero" te Eoekarest meldt, dat een zekere Captain John Wharry, die bij de „Bank of Rumania" een dochteronderneming van de Londen- sche City bank in en uit ging, en over aan zienlijke bedragen kon beschikken, plotse ling uit de Roemeensche hoofdstad is ver dwenen. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de gelden, waarmede de Engelsche spionnage in Roemenië werkt, bij deze „Bank of Rumania" gedeponeerd waren. De corres pondent wijst verder op de uitwerking, welke het intrekken van de Engelsche bank biljetten onder de openbare meening van Roemenië heeft gewekt. In Boekarest is bij de eigenaars van bankbiljetten in ponden een ware paniek ontstaan. DE WISSELING VAN DIPLOMATEN IN JAPAN. Tokio, 23 Aug. (D..N.B.) De groote mu tatie van diplomaten wordt in politieke klingen alhier en in de pers levendig be sproken. De bladen spreken van zeer dras tische en v e rstrekkende maatregelen, die nog niet geëindigd zijn. Minister Matsoe- oka, zoo verklaart de „Asahi Sjimboen" wil den juisten man op de juiste plaats zetten en het personeel van het ministerie van buitenlandsche zaken van elementen zuiveren, die men tot de z.g. Britsche en Amerikaansche groep rekent. Het blad meent te weten, dat bijna alle afdeelings- chefs van het ministerie van buitenland sche zaken eveneens zullen worden ont slagen. Eenigen van de ontslagen diplo maten zouden misschien nieuwe functies krijgen. Op hun post zouden alleen blijven de ambassadeurs in Londen, Berlijn, Ro me en Moskou, alsmede de gezanten in Zwitserland, Portugal, Nederland, Zwe den en Thailand. Het blad „Chugai Shogyo Shimpo" noemt de omwisseling van diplomaten een omwenteling, welke herinnert aan een staatsgreep, waarvoor het aftreden van den vroegeren vice-iminister van buiten- Honden DE NATIONALE WINDHONDEN- RENNEN TE HEILOO. Zondag a.s. 2 uur. Aangemoedigd door de groote publieke belangstelling op Hemelvaartsdag organi seert de Alkm. Windhondenrenvereeniging a.s. Zondagmiddag 2 uur wederom Nationale windhondenrennen, waarvoor de snelste Ne derlandsche windhonden werden ingeschre ven. Hier wordt snelheidssport gedemonstreerd van de bovenste plank, waartegen 's we relds meest beroemde wielrenners, paarden en hardloopers het zouden moeten afleg gen. De A.W.R.V. is de gelukkige bezitter van de snelste ronde renbaan in Nederland in de Egelshoek (verlengde Kerkelaan) te Heiloo, welke een baanlengte heeft van 350 meter en verhoogde bochten tot 80 c.m. oploo pend, waarop de pijlsnelle honden op som mige gedeelten een snelheid ontwikkelen van 56 tot 62 km. per uur, waardoor zij in clusief de bochten een gemiddelde snelheid bereiken van 50 tot 60 km. per uur. Om een beeld te vórmen van de gemaak te snelheden kan de bezoeker gebruik ma ken van onderstaand vergelijkend snel heidstabel. Tijd op een baanlengte van 350 m. in 21.1 sec. is 60 km per uur; 21.5 sec. is 58.6 km per uur; 22 sec. is 57.2 km per uur; 22.5 sec. is 56 km per uur; 23 sec. is 54.7 km per uur; 23.5 sec. is 53.6 km per uur; 24 sec. is 52:5 km per uur; 24.5 sec. is 51.4 km per uur; 25 sec. is 50.4 km per uur; 25.5 sec. is 49.4 km per uur en 26 sec. is 48.4 km per uur. Voor den aanvang van iederen wedstrijd wordt door de geluidsinstallatie een inte ressante bespreking gegeven van de ren- honden, die aan de start verschijnen. De windhonden zijn van de in het pro gramma voorgeschreven kleur-rendek voor zien en door de verschillende kleuren (dus geen nummers) is het noteeren van de uit slag zeer gemakkelijk. De A.W.R.V. presenteert haar 10 best ge trainde renhonden waaronder de 1940-favo- riet Rendor, winnaar van den len prijs hin- dernisbaan te Den Haag, waartegen de 20 snelste windhonden uit Rotterdam, den Haag, Scheveningen, Monster, Rijswijk, Voorburg en Heemstede den strijd zullen aanbinden. Namen als Arthur, Berlios en Beatrice v. d. Kaasstad, Air Fly en Mary Windspeed (dochters van de b .roemde Kirby), Belwin, Janetta enz. enz. zijn een waarborg voor een le klas programma. Ook de snoezige kleine Whippets zijn weer van de partij en mogen zich steeds in een groote populariteit van het publiek ver heugen. Fincmciec De stemir vast. I schikbare obligaties kere voor fondsen. Koninklijk Amerikaai luiden gui De effecten beur: heel ander aanzier twee weken na d( toen in kringen v tamelijk pessimist over de mogelij kh del gedurende den kunnen bieden. Hi dat hoewel de koe afweken van die v ren bereikt er nii stond bij het pub] over te gaan. Wij schetst hoe daarii is gekomen, n.l. t< regeling de moge! de koersen onder i te brengen. Er waren echter factoren, die er to nige bezitter weer aan den dag begor er op de fondsenrr drijfsleven zijn gel talen tengevolge v: derenvoorraden ter hoewel natuurlijk voorbestemd is om worden belegd, gac vloed uit op den o particulieren ter bc zij onder de huidii beleggen dan in co der hebben er nati gelmatig aflossinge obligaties, pandbric daartegenover, zooe geval is, nieuwe u dat dus dit vrij gek. lijk weder wordt g< creëerde obligaties belegd, trachten de fondsenmarkt effe Daarbij komt dan n voortgezette verkoo culieren aan de Nei door deze gelden ti Al deze invloeden t koopbeweging, die koerspeil gunstig h valt nog op te merk de behoefte aan nii uit een zeer ruime worden voldaan, te: bewegingsvrijheid n Er zijn immers vele voelen om onder d den Amerikaansche v/el dit de eenige zijn waarin mag wc n.l. onmogelijk om tenbezit met inbegr waarden rente en di zullen maar weinige kunnen permitteerer missen. Bovendien h landsche waarden tl der oordeel dan het tijdstip waarop de b sloten. Want toen v, sen gekocht uit een en vooral in verban iets met de valuta z Thans zouden velen ven om hun buitenis de hand te doen, in lijkheid bestond. In beschikbare middele: Amerikaansche waai binnenlandsche fond: deelen van zulke m; fabrieken en andere zen hebben. Men he waarnemen, dat de de afdeeling voor trieele waarden aan met het gevolg, dat gevallen hooger woi met de dividendbeta! jaren overeen is te men dan nog rekenii standigheid, dat de i binnenlandsche indu: ten nog onzeker blij] De koersontwikkel: landsche zaken, Tani het begin is geweest. Tani was de vooraanstaande vertegen woordiger van de richting, die opkwam voor handhaving van de oude orde. Het blad noemt de maatregelen van Matsoe- oka goed op haar plaats en verwacht, dat na de wisseling van diplomaten thans ook inderdaad de politieke grondslagen gewij zigd zullen worden. 38) Mary wilde daar n: en zoo namen ze z voelde hoe haar wan hield haar hoofd ree uit het gezicht was niet huilen. Ze wilde over denken. Met gr< dieef ze haar opwellc Waar dienden tranen ze zich nijdig maken? genad en dat was m maar zien d?t ze hoe leven doorworstelde, en niet voeler.. En terwijl Mary zo best deed te vergeten over kop in zijn werl er voor hem altijd. H begraven en zoo alle „Je moet het een doen, lieve jongen", z< te hard en zelfs jij ki niet volhouden". Ada zag hem nu da smoesje, dat ze nieuw:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6