JUiMicaties Sitmmeuws JeuMeton VRAAG EN AANBOD Financieel Overzicht. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, J. BECHDOLT. TWEEDE BLAD. 3 De stemming bleet ook deze week vast. Het publiek wcnscht be schikbare middelen in aandeelen en obligaties te beleggen. Een ze kere voorkeur voor binnenlandsche fondsen. Lagere winst van de Koninklijke. De berichten uit de Amerikaansche kunstzijde-industrie luiden gunstig. De effectenbeurs heeft thans wel een ge heel ander aanzien dan gedurende de eerste twee weken na de heropening. Er had zich toen in kringen van commissionnairs een tamelijk pessimistische meening gevormd over de mogelijkheden, die de effectenhan del gedurende den eerstkomenden tijd zou kunnen bieden. Het was immers gebleken, dat hoewel de koersen meerendeels niet ver afweken van die welke vóór de sluiting wa ren bereikt er niet de minste neiging be stond bij het publiek om tot aankoopen over te gaan. Wij hebben reeds eerder ge schetst hoe daarin geleidelijk verandering is gekomen, n.l. toen door een bijzondere regeling de mogelijkheid was geopend om de koersen onder de oogen van het publiek te brengen. Er waren echter nog verschillende andere factoren, die er toe geleid hebben dat me nige bezitter weer wat meer belangstelling aan den dag begon te leggen, voor hetgeen er op de fondsenmarkt voorviel. In het be drijfsleven zijn geleidelijk belangrijke kapi talen tengevolge van de liquidatie van goe derenvoorraden ter beschikking gekomen en hoewel natuurlijk lang niet al dit kapitaal voorbestemd is om op langen termijn te worden belegd, gaat daarvan toch wel in vloed uit op den omvang der middelen, die particulieren ter beschikking hebben en die zij onder de huidige omstandigheden liever beleggen dan in contanten aanhouden. Ver der hebben er natuurlijk, zooals steeds re gelmatig aflossingen plaats van uitstaande obligaties, pandbrieven enz., zonder dat daartegenover, zooals in normalen tijd het geval is, nieuwe uitgiften staan. In plaats, dat dus dit vrijgekomen kapitaal onmiddel lijk weder wordt gebruikt om in nieuw ge creëerde obligaties of aandeelen te worden belegd, trachten de betrokkenen er op de fondsenmarkt effecten voor te koopen, Daarbij komt dan nog de uitwerking van de voortgezette verkoopen van goud van parti culieren aan de Nederlandsche Bank, waar door deze gelden ter beschikking krijgen. Al deze invloeden tezamen veroorzaken een koopbeweging, die reeds eenigen 'tijd het koerspeil gunstig heeft beïnvloed. Hierbij valt nog op te merken, dat in normalen tijd de behoefte aan nieuw beleggingsmateriaal uit een zeer ruime keuze van fondsen kan worden voldaan, terwijl men thans in zijn bewegingsvrijheid min of meer beperkt is. Er zijn immers velen, die er weinig voor voelen om onder de huidige omstandighe den Amerikaansche fondsen te koopen, hoe wel dit de eenige buitenlandsche waarden zijn waarin mag worden gehandeld. Het is n.l. onmogelijk om op buitenlandsch effec tenbezit met inbegrip van Amerikaansche waarden rente en dividenden te innen en er - zullen maar weinige beleggers zijn, die zich kunnen permitteeren om de inkomsten te missen. Bovendien heeft men over buiten landsche waarden thans weer een heel an der oordeel dan het geval was vóór het tijdstip waarop de beurs moest worden ge sloten. Want toen werden juist deze fond sen gekocht uit een oogpunt van veiligheid en vooral in verband met de vrees, dat er iets met de valuta zou kunnen gebeuren. Thans zouden velen er de voorkeur aan ge ven om hun buitenlandsch fondsenbezit van de hand te doen, indien hiertoe de moge lijkheid bestond. In ieder geval worden de beschikbare middelen bij voorkeur niet in Amerikaansche waarden, maar eerder in binnenlandsche fondsen belegd, dus in aan deelen van zulke maatschappijen, die hun fabrieken en andere activa binnen de gren zen hebben. Men heeft dan ook kunnen waarnemen, dat de koersstijging vooral in de afdeeling voor binnenlandsche indus- trieele waarden aan den dag is getreden, met het gevolg, dat deze fondsen in vele gevallen hooger worden gewaardeerd dan met de dividendbetalingen van de laatste jaren overeen is te brengen, vooral als men dan nog rekening houdt met de om standigheid, dat de toestand ook voor de binnenlandsche industrieën in vele opzich ten nog onzeker blijft. De koersontwikkeling van den laatsten tijd heeft aanleiding gegeven tot het besluit om thans een groot aantal fondsen in de officieele dagelij ksche noteering op te ne men. Deze opneming betreft pandbrieven en aandeelen van industrieele ondernemin gen. Deze maatregel zal er ongetwijfeld toe bijdragen om het beursverkeer in de toe komst weder verder normaal te maken. Reeds geruimen tijd achtereen heeft er goede kooplust voor pandbrieven bestaan op de overweging, dat deze beleggingswaar den sterk bij de koersstijging van de andere obligaties waren ten achter gebleven. De sceptische beoordeeling wat betreft de liqui diteit van dit bezit was aanvankelijk voor namelijk gegrond op de vrees, dat verschil lende hypotheekbanken niet onbelangrijke verliezen zouden hebben te boeken, als ge volg van de oorlogsvernielingen. Inderdaad zal dit ook met verschillende hypotheekban ken ook wel het geval zijn, maar men moet in aanmerking nemen, dat de meeste instel lingen over vrij behoorlijke reserves be schikken en dat bovendien de risico's over het algemeen sterk verdeeld zijn. Als haus semotief gold den laatsten tijd ook de over weging, dat tengevolge van de stijging van de waarde der onderpanden de positie van de verschillende instellingen moet zijn ver beterd. De meeste pandbrieven waren zoo sterk gedeprecieerd, dat zij een zeer hoog rendement afwierpen. Het bezit van pand brieven heeft tevens het voordeel, dat men onmiddellijk op de vervaldata der coupons over de rente kan beschikken, hetgeen van vele andere effecten den laatsten tijd niet meer kan worden gezegd. Kortelings heeft er een vrij sterke koers daling plaats gehad in aandeelen Konink lijke, doch deze is later weder door een vrij krachtig herstel gevolgd. De flauwe stem ming was veroorzaakt door het bericht, dat de winst over 1939 slechts weinig meer dan 25 millioen heeft bedragen, terwijl over 1938 nog een winst van 88 millioen was geboekt. Tevens was bericht, dat er geen slotdividend meer zal worden uitgekeerd, zoodat het dividend beperkt zal blijven tot het interimdividend van 5 pet., dat in het begin van het jaar was betaald. Nu moet bij een beoordeeling van de sterke daling van het winstcijfer wel in aanmerking wor den genomen, dat de Koninklijke als hol dingmaatschappij haar winst slechts kan putten uit aandeelenbezit, waaruit dus volgt, dat de maatschappijen, waarvan de Koninklijke de aandeelen in portefeuille heeft, geen slotdividenden hebben betaald, hetgeen intusschen nog niet wil zeggen, dat de winsten van deze maatschappijen werke lijk zooveel lager zijn geweest dan in de voorafgaande jaren. Het is immers denk baar, dat men de winsten in verband met de buitengewone omstandigheden liever in reserve houdt, totdat de toestand weer over zichtelijker is geworden. Het zou inderdaad weinig zin hebben gehad om de gemaakte winst op het aandeelenbezit van de Ko ninklijke aan deze maatschappij uit te kee- ren omdat de Koninklijke op haar beurt de geïncasseerde winst toch niet aan haar aan deelhouders kan uitkeeren. Immers die winst berust geheel in het buitenland en onder de huidige omstandigheden is er na tuurlijk geen sprake van, dat de remise voor de uitbetaling hier te lande kan plaats vinden. Uit het bovenstaande volgt dus, dat de belangrijke daling van het winstcijfer geenszins beteekent, dat de winstcapaciteit van het geheele concern zoo veel is achter uitgegaan. Dit lijkt ook al hierom onwaar schijnlijk omdat de oorlog eerst in Septem ber is ingetreden en derhalve de financieele resultaten slechts gedurende vier maanden kon beïnvloeden. Na de voorafgaande koers daling zijn aandeelen Koninklijke van 189 tot 200 gestegen. Wat de overige markt betreft, bleek er in de afgeloopen week meerendeels een vrij gunstige stemming te bestaan, hoewel de omvang van den handel geringer was dan eenige weken geleden. Er komt betrekkelijk weinig materiaal aan de markt, zoodat de matige kooplust reeds voldoende is om hier en daar hoogere koersen in het leven te roe pen. Van de industrieele soorten waren Philips in tegenstelling met de meeste an dere soorten flauw gestemd en de koers liep daarbij ca. 10 pet terug. Men verwacht, dat het jaarverslag spoedig zal verschijnen en zooals meestal geschiedt in den tijd, die aan de publicatie voorafgaat, was er ook thans weer beweging in het fonds. Naar verluidde zou het dividend tegenvallen, zoodat men de voorafgaande koersstijging min of meer Alléén 2de handsch goederen. uits .u tend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Het Naaimachine Huis. Pracht Handm. Singer, Gritzner, Veritas enz. vanaf 10, inzinkb. Singer, koopje met ga rantie. J. H. DE BOER, Geester singel 48, Alkmaar. Ter overname gevraagd: 2 stel licht dichte overgordijnen, minstens 3 Meter lang. Brieven onder letter G 323 aan het bureau van dit blad. Te koop: een Heeren-, Jongens- en Damesrijwiel. STRAATWEG 180, Alkmaar. Rolstoelen, invalidenwagens z. g, a. n. „HYGIENA", Achterstraat 75. Tel. 2052. Briefadres postbus 26, Alkmaar. „Gazelle" Heerenrijwiel 27.50, Heerenrijwiel 22.00, 17.50, Dames rijwielen 22, 23. Allen met Torpe donaaf. C. NIEROP Rijwielhandel, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop: voor ieder figuur net ge dragen Heerenkleeding. Billijke prij zen. Ook voor inkoop dit adres. BERGERWEG 5 ben. Te koop: een goede motorcarrièr J. L. O. Adres P. MAKKES, Lindenlaan 67. Wij geven de hoogste waarde voor geheele en gedeeltelijke huisboedels, lompen en metalen, ijzer en couranten, enz. enz. Overal te ontbieden. Fnidsen 91, Alkmaar. J. v. Houten. overdreven acht. Ook aandeelen Unilever zijn eenige procenten teruggeloopen. De meeste handel had nog altijd plaats in aandeelen Aku, maar toch was de markt niet meer zoo levendig als eenige weken geleden het geval was. De koers liep per saldo eerder iets terug. Toch blijft men de vooruitzichten van het concern gunstig be- oordeelen. Tenslotte mag er ook op worden gewezen, dat na den oorlog aan de Aku tevens de winsten zullen ten goede komen, die op het oogenblik door de Amerikaansche kunst- zijdemaatschappijen, waarvan zij de aandee len in haar bezit heeft, worden gemaakt. Ook overigens luiden de berichten over de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Amerika zeer bevredigend. Vooral de pro ductie in de staalindustrie is tot een zeer hoog peil opgevoerd en bij de Bethlehem Steel komen de orders in een dergelijk tempo binnen, dat de capaciteit aanzienlijk zou moeten worden uitgebreid, indien mon een groote achterstand"'in de uitvoering zou willen voorkomen. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de vliegtuigindustrie. Bij deze worden inderdaad belangrijke bedra gen uitgegeven voor uitbreiding van fabrieken en installaties. Het blijft natuur lijk de vraag of deze kapitaal-uitgaven ook op den duur rendeerend zullen zijn. Men heeft immers ook na den wereldoorlog kun nen ervaren, dat vele uitgaven, die de in dustrie zich tijdens den oorlog had veroor loofd als „Fehlinvestierungen" waren te beschouwen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 II 97 3/4, 98, 97 3/4. 3—3 J4 Nederland 1938 83, 82 7/8, 82 11/16. 3 Amsterdam 1937 81, 79 3/4; 80 1/8, 79 K- Aku 77 1/4, 78, 1i%, 11%, 76 7/8. Lever Bros 81, 76. Ned. Ford 325, 335, 325. Philips 158, 144 147 K- Koninklijke Petroleum 189, 195, 190 201, 200. Amsterdam Rubber 179, 184 180, 185. H. V. A. 340, 344, 340, 346. N. I. S. U. 200, 197, 197 K. Ver. Vorstenlandsclie Cultuur 85, 90, 88 1/4. Deli Batavia 128, 133, 134, 131, 133. Deli My. 197 188, 194, 192. Senembah 145, 156, 148. Te koop: pracht Tigerkachel, bruin emaille met chroom, ook in ruil voor goed onderhouden Godin, voor groote kamer. D. D. KOSSEN, Broek op Langendijk 319. Te koop: Ongeveer 60 stuks Pianola- rollen, in prima staat, tegen 0.25 per stuk. Te koop gevraagd: Inboedels, Gramofoonplaten, Koffegramofoon, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Een groote partij 1 en 2 persoons ledikanten met bedden en spiraalma trassen, stoelen, tafels, kinderstoelen, divans, cylinderbureaux, enz. enz. P. VENNIK, Koningsweg 30. VERKOOP SLOOT AAN DE GEMEENTE ALKMAAR DOOR DEN POLDER O VERDIE EN ACHTERMEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op den brief van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland d.d. 14 Augustus 1940, afdeeling 2 A, nr. 52; Brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie der gemeente Alkmaar tot 23 Sep tember 1940 voor belanghebbenden ter in zage is gelegd het besluit van Gedeputeerde Staten voornoemd d.d. 14 Augustus 1940, Afdeeling 2 A, nr. 52, houdende goedkeuring van het besluit van Hoofdingelanden van den polder Overdie en Achtermeer d.d. 13 Maart 1940, tot verkoop aan de gemeente Alkmaar van het perceel, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F. nr. 3047, groot ongeveer 2670 M2., voor den prijs van 0.50 per M2. Alkmaar, 24 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. EVA UIT HET VROUWENPARADIJS. City Theater. Het vrouwenparadijs is een prachtig modepaleis ergens in een groote stad en Eva is het vrouwelijke manusje van alles, die boodschappen moet doen, de bestelde japonnen moet wegbrengen en de quitan- ties moet presenteeren, die in den regel onbetaald terug komen. Een bekend sportvlieger koopt de zaak en is natuurlijk het voorwerp van de be langstelling van alle dames, die er haar geld in verdienen. Ook Eva wordt hopeloos op hem ver liefd maar voor het loopmeisje uit de zaak hoe charmant dan ook is er natuurlijk geen schijntje van een kans den „baas" zoo dicht te naderen, dat hij haar opmerkt. Weldra blijkt dat de zaak ook al om dat de chef er zich heel weinig voor in teresseert failliet zal gaan als er niet een bedrag van 18000 shillings voor den dag komt. Niemand in de zaak weet hoe men aan dat geld zal moeten komen, maar ten slotte wordt als slachtoffer de rijke baron Mühl- dorfer uitgekozen en Eva wordt aange wezen om den baron om het geld te gaan vragen. Zij wordt keurig aangekleed met het mooiste uit het modemagazijn en zij brengt daarna met den baron een vroolij- ken avond door en slaagt er natuurlijk ook in het ontbrekende geld in haar bezit te krijgen. In hetzelfde moderne costuum slaagt zij er ten slotte in de belangstelling van den chef te trekken en weldra vraagt de film bezoeker zich nieuwsgierig af wie van het tweetal dit charmante vrouwtje in het huwelijksbootje zal helpen. Vóór hij dat weet moet er nog heel wat gebeuren. Er komt nog een zangeres bij te pas en twee reizen naar Venetië maar dan blijkt dat de chef het heeft gewonnen en de huwelijksreis begint aan den kant van een spoorbaan ergens in Italië. Alle factoren blijken aanwezig om voor beide echtgenooten een buitengewoon gelukkige toekomst te voorspellen Hortense Raky, Leo Slezak, Ivan Pe- tronich en Georg Alexander hebben sa mengewerkt om deze film tot een amu sante vertooning te maken. ZOOLOGICA. Harmonie. Zoölogica is een onderhoudende film. Het lukt Heinz Rühmann en zijn medespelers de tallooze dwaze situaties en lachwekkende verwikkelingen aaneen te rijgen tot een vlot loopend, amusant verhaal. De korte inhoud is de volgende: Een student in de zoölogie wordt omdat hij voor den derden keer het examen verzuimd heeft gerelegeerd m. a. w.: hij krijgt de mededeeling thuis gestuurd, dat de universi teit voor hem voorgoed haar poorten ge sloten heeft. Een oom wenscht hem mee te nemen naar zijn boerderij, waar hij zijn studie met de observatie van de levende have de kippen en de konijnen kan voortzetten, terwijl hij verder een keuze mag dog uit de drie foto's van drie trouwlustige boerendochters. Maar deze drie bevallen niet en hij kiestde vierde, die op het critieke moment zijn niet altijd even recht- lijnigen levensweg kruist. De „vierde" blijkt de dochter van een circusdirecteur, die haar echter alleen aan een artist wil afstaan. Gevolg: de student gaat een „nummer" in- studeeren. Na een aantal mislukkingen koopt hij de menagerie van een vlooien theater op, die hem evenwel op een aller ongelukkigst moment ontsnapt, n.l. als hij als toeschouwer vol enthousiasme de toeren aan de trapeze door zijn aangebedene volgt. Bij gebrek aan eigen „dieren" geeft de direc teur hem dan de gelegenheid met de mena gerie van het circus zijn dompteurstalenten te demonstreeren. De student, die hoogstens op papier het een en ander van leeuwen afweet, is alles behalve een held. Hij spreekt dan ook met een stuk of wat helpers af, dat z ij voor een keer voor leeuw zullen spelen. Een concurrent-in-de-liefde laat evenwel de echte leeuwen de arena binnenmaar tot diens opperste verbazing loopt alles ge smeerd. Onbewust heeft de student in de zoölogie in de practijk aangetoond, wat hem in theorie al lang bekend was: Wie geen vrees toont wórdt gevreesdHet resul taat is, dat hij zijn „koningin van de lucht" krijgt. En daar ging het tenslotte om. Heinz Rühmann speelt deze rol met veel succes en zijn tegenspeelster Gusti Huber voldoet eveneens uitstekend. Verder spelen o.a. mee Hans Moser en Theo Lingen. Voorprogramma: Ufa- en Profilti-journaal. DE BLINDE PASSAGIER. Victoria-Theater. Een zeer interessante film, met prach tige rivieropnamen, deze geschiedenis van de Donau-sleepboot Fortuna met haar schipper, bemanning, haar blinder passa gier en de alleraardigste Annie Hofer, die al heel toevallig een plaats in dit scheeps- milieu komt innemen. Nicolas von Körmendy, een rijke niets nut heeft om in het bezit van een erfenis te komen, als blinde passagier aan boord van de Fortuna zijn intrede gedaan. Maar het vuile werk, dat hij na zijn ontdekking moet doen, valt hem lang niet mee. Als de boot in Belgrado voor anker ligt, maakt Körmendy in een restaurant kennis met Annie Hofer, een meisje, dat met zingen en spelen haar terugreis naar Weenen moet verdienen. Hij biedt haar een plaats aan als kokkin op de Fortuna en dan beginnen de groote moeilijkheden voor kapitein Peter in wiens bestaan zij een geheele omwenteling brengt. Natuurlijk kijkt de jaloezie weldra om den hoek. Het begint er leelijk uit te zien, als Körmendy de oude sleepboot koopt, Peter niet op zijn post blijft en een ongeluk hem met de havenpolitie in contact brengt. Maar ten slotte blijkt er ook een goede zijde aan Kormendy's karakter. Annie krijgt de Fortuna mits zij met Peter trouwt en on der een nieuwen naam begint de geheel vernieuwe boot haar reis met een geluk kig bruidspaar aan boord. Men zal deze film, die weer eens iets anders brengt, met veel interesse volgen. Het spel der medewerkenden is uitstekend. Paul Javor voldeed bijzonder als de ver tolker van de titelrol. Attila Hörbiger was een prachtig type als de kapitein Peter en Hilde Krahl verdient een bijzonder woord van waardeering voor haar spel als Annie Hofer. Verder zal men o.a. Oscar Simo nog met genoegen zien. Het voorprogramma bracht een paar zeer interessante journaals: Ufa-Nieuws en Holl. Nieuws van Polygoon, benevens een aardige tweeacter met een aantrekkelijke vrouwelijke detective. DOOS 38) Mary wilde daar niet verder op ingaan en zoo namen ze zwijgend afscheid. Ze voelde hoe haar wangen gloeiden, maar ze hield haar hoofd rechop en trots, tot Ada uit het gezicht was verdwenen. Ze wilde niet huilen. Ze wilde er niet verder over over denken. Met groote beslistheid ver dreef ze haar opwellenden haat tegen Ada. Waar dienden tranen vror? Waarvoor zou ze zich nijdig maken? Ze had eenmaal lief genad en dat was nu voorbij. Ze moest maar zien d?t zo hoe dan ook, haar v.-r.lere leven doorworstelde. Ze moest niet denken en niet voelen. En terwijl Mary zoo dof berustend haar best deed te vergeten, had Ben zich hals over kop in zijn werk verdiept. Werk was er voor hem altijd. Hij kon er zich onder- begraven en zoo alle gepieker vermijden. „Je moet het een beetje bedaarder aan doen, lieve jongen", zei Ada. „Je werkt veel te hard en zelfs jij kunt het op die manier niet volhouden". Ada zag hem nu dagelijks. Ze liet haar smoesje, dat ze nieuws kwam brengen, zelfs achter. Ben begon naar haar korte gezel lige praatjes uit te zien. Ze leek vriendelij ker, minder vinnig en spotziek dan vroeger en had haar aanhalerigheid, die hem onrus tig maakte, er aan gegeven. „Pas maak goed op jezelf, Ben!" zei ze nu zonder omhaal. „Ik maak het best, wel bedankt". Hij vertelde haar de ware reden niet, waarom hij er zoo betrokken uitzag. Hij kon met haar niet over zijn groote verdriet pra ten en zij was slim genoeg er niet naar te vragen. „Denk er toch om, dat je je werk niet zoo goed doen kunt, als je graag zoudt willen, als je zelf met dergelijke kleinigheden zoo afmat. En dan, Ace is niet zoo gemakkelijk te verstaan". „Ik weet in ek geval, dat jij het beste met me voor hebt", zei hij met een stroef glim lachje. „Daar ben ik trotsch op, Ada. Het is prettig een vriendin te hebben, die je be grijpt. Dan kun je ten minste eens praten over je moeilijkheden". Geroerd door het verdriet, dat uit zijn stem klonk, greep ze zijn hand. „Dat hoop ik altijd voor je te blijven. Ben. Als je wist hoe graag ik je wil hel pen om wat gelukkiger te worden!" Hij raakte verward door den blik uit haar mooie oogen. Hij zag er liefde en verlangen uit spreken en wist, dat die hem zelf gol den. Als besefte ze, dat ze zich te veel bloot gegeven had, reed Ada haastig weg. Ben keerde terug naar zijn papieren en teeke- ningen met een hoofd vol gedachten aan haar. Hij was in de war, had medelijden met haar en voelde zich toch ook een beetje gevleid. „In elk gevalzij houdt van me!" dacht hij woest. „Mary heft me beschuldigd dat ik op Ada verliefd was, maar waarom ook niet? Zij begrijpt mij en mijn werk tenmin ste en houdt van me, zooals ik nu eenmaal ben, niet zooals haar romantische opvatting me hebben wil". HOOFDSTUK XIX. De bedreiging van Thurlow. Na bijna den geheelen avond in zijn speelgelegenheid doorgebracht te hebben met het spel aan de roulette en aan de po kertafeltjes gade te slaan, betalingen te hebben opgestreken en praatjes met kennis sen te hebben gemaakt, keerde Ace Moseby terug naar het kleine kantoortje, waar hij zijn omvangrijke zaken administreerde. Daar vond hij een nietig, tanig mannetje op hem wachten. Die bezoeker was Wayne Thurlow. Sedert zijn vrijspraak was Thurlow in de stad geweest en in dienst van Moseby. Een poosje was hij croupier in de speelzaal ge weest, maar dat baantje was hem afgeno men en nu liep hij leeg rond. Zoodra hij hem zag, kreeg Moseby een onaangename gewaarwording. Hij maakte het plan Thur low aan te raden de stad te verlaten. Want, al was hij dan door het gerecht vrijgesproken, de meeste menschen in Cabi- nal achtten hem den dader van den aanslag op Meredith en dat Moseby zich nu nog met hem bemoeide, werd hem door velen kwa lijk genomen. „Hij heeft dien schurk toch weer in dienst genomen, al heeft hij dien aanslag gepleegd! Ook een mooie schout!" smaalden ze. Moseby vroeg bruusk, wat Thurlow van hem wilde hebben. ,En, als het om geld gaat, spaar dan je tong. Niemand krijgt meer een cent voorschot van me". „Het gaat niet om geld. Wacht liever, tot je mijn voorstel gehoord hebt". „Kom er mee voor den dag!" Moseby zette zich aan zijn lessenaar en scharrelde wat in zijn papieren. En terwijl Moseby bezig was, praatte Thurlow aan één stuk door met zijn eentonige stem, die Mo seby irriteerde en, omdat hij zooveel om haal er bij maakte, voordat hij aan zijn eigenlijke voorstel kwam, werd Moseby's geprikkeldheid zoo groot, dat hij nauwelijks meer naar hem luisterde. Toen zei Thurlow iets, dat Moseby plot seling van zijn werk deed opzien. „Wat zei je daar? Zeg het nog eens!" „Ik zei toch al dat ik tegenwoordig veel tijd over heb, nu ik zonder werk ben en dan nog al eens ga wandelen? Ze reed me, zon der me te zien, omdat ik me in de struiken verscholen had, voorbij. En een eind verder op stond die Meredith haar op te wachten. Hij was er op uitgereden om „Heb je het over mijn vrouw?" Een donkerrood verspreidde zich over het vale gezicht an Moseby. Die kleur trok weer weg en maakte plaats voor een som bere bleekheid. Zijn donkere oogen fonkel den van woede. Thurlow werd bang, al was hij overtuigd, dat hij sterke troeven in han den had. Hij praatte brutaal door. „Uw vrouw? Natuurlijk heb ik het over haar. Als u wilt weten, wat ze uitvoert, ter wijl „Nou is het genoeg!" bromde Moseby, opstaande in dreigende houding. „Eruit!" zei hij zonder stemverheffing. „Als ik iets over mijn vrouw te weten wil komen, dan zal ik het haar zelf vragen, niet aan jou!" Hij keek zijn handlanger met goed ge veinsde verontwaardigng aan. „Waag zooiets nooit meer", zei hij streng. „Van chantage moet ik niets hebben. En ik heb geen spionnen noodig". „U slaat wel een heel hoogen toon tegen me aan", zei Thurlow brutaal. „Waarom niet? Iemand zou al heel laag gezonken moeten zijn om tegen jou geen hoogen toon te kunnen aanslaan". „Hoor eens hier, Ace!" zei Thurlow grof. „Ik ben het, die voor jou het vuile werk heb gedaan tegenover Meredith. Vergeet dat niet! Als ik tegen anderen vertelde, wat ik „Dan zou niemand je gelooven! Zelfs niet onder eede! Ga jij het maar publiek vertel len. In elk geval ga je mijn kantoor af! En waag het niet nog langer in Cabinal rond te hangen. Ik ben hier schout en ik moetje hier niet hebben. En de stad heeft ook geen be hoefte aan je!" „O heb je met mij afgedaa? Is dat de kwestie? Denk je me te kunnen gebruiken en dan als een schurftigen hond weg te trappen?" „Nou haal je de woorden precies uit mijn mond! Dat is nou net wat ik doen kan. Je gebruiken en dan wegtrappen. Ennou schop ik je er uit! Bega de vergissing niet hier nog eens terug te komen". Thurlow ging regelrecht naar Ada toe. Hij hield haar voor, dat zijn stilzwijgen over haar gedrag toch wel een handvol geld waar was. Maar zij lachte hem in zijn ge zicht uit. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7