DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Hongaarsch-Roemeensche besprekingen afgebroken. De veldtocht in Somaliland. Britsche vliegvelden gebombardeerd. Geen mogelijkheid tot overeenstemming over afstand van Zevenburgen. Delegaties keeren naar haar hoofdsteden terug. Verschillende schepen aangevallen. Vele vliegtuigen neer geschoten. Tal van gemotoriseerde eenheden in den strijd. Drie legergroepen opereerden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 201 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 26 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Boekarest, 24 Aug. (D.N.B.) De Roe- meensch-Hongaarsche onderhandelin gen in Turnu-Severin zijn Zaterdag middag afgebroken. Stefani meldt uit Turnu-Severin: Na dat het Hongaarsche memoranduir Za terdagmorgen was overhandigd, stelde de Roemeensclie delegatie een antwoord op. Dit antwoord hield vast aan uitwis seling van bevolkingen, terwijl de Hon garen nauwkeurige voorstellen hadden gedaan betreffende territoriale herzie ningen. De Hongaren achtten dit antwoord niet bevredigend en de leiders der twee delega ties besloten de onderhandelingen af te bre ken met den wensch een betere gelegen heid te zullen vinden voor een overeen stemming. Zaterdagavond vertrok Hory naar Boeda pest. Om 14 uur 10 verlieten de delegaties het paleis, waar de conferentie werd gehou den. Zij deelden mede, dat de onderhande lingen waren afgebroken en dat het niet mogelijk was geweest een grondslag te vin den voor een overeenstemming tusschen de Hongaarsche en Roemeensche standpunten. De leider der Hongaarsche delegatie, Von Hory, was tezamen met kolonel Uyszaszy Vrijdagavond uit Boedapest te Turnu-Seve rin aangekomen. Des avonds had von Hory nog een uitvoerige bespreking met den plaatsvervangenden leider der delegatie, ge neraal Naday. Hij had, naar verluidde, nieu we voorstellen uit Boedapest meegebracht, welke bepaalde wijzigingen ten opzichte van de oorspronkelijke Hongaarsche voor stellen zouden behelzen. Zooals bekend, staat de Hongaarsche re geering erop, dat de Roemeensche regee ring een concreet voorstel tot gebiedsafstand doet. Men zegt, dat de leider der Roemeen sche delegatie, Valer Pop, wel geen vaste grenslijn wilde aangeven, maar toch bereid was eenige getallen als grondslag voor de Roemeensche inzichtèn te noemen. Mogelijke consequenties. In verband met het afbreken der onder handelingen meldt United Press nog uit Turnu Severin: De Hongaarsch-Roemeensche onderhan delingen zijn in de zitting van Zaterdag hopeloos in een impasse geraakt. Daar het antwoord dat Roemenië gegeven heeft op het uiten van den Hongaarschen wensch naar een in détails gaande Roemeensche verklaring over den omvang van het gebied dat Roemenië bereid is aan Hongarije af te staan, van Hongaarsche zijde als onbevredi gend werd beschouwd, brak men de bespre kingen ten slotte zonder resultaat af. De Hongaarsche delegatie verliet het eerst de vergaderzaal. Met ernstige gezichten bega ven de delegatieleden zich naar hun auto, en reden dadelijk naar het Donauschip, waar zij verblijf houden. In internationale kringen is men al gemeen van meening dat de Transsyl- vaansche kwestie thans voor onbepaal- den tijd is verdaagd, tenzij de as-mo- gendheden alsnog als scheidsrechters ingrijpen. Althans voor het oogenblik zijn, zoo meent men, de pogingen van Duitschland en Italië, in Zuid-Oost- Europa een stabiele situatie te garan deeren, nog niet met succes bekroond. De onzekerheid omtrent de houding van Rusland zal zich, naar men aanneemt, waarschijnlijk ten gunste van een verdaging der kwestie laten gelden. Men acht het wenschelijk, dat, daar onder deze omstan digheden op den Balkan incidenten en mo gelijk zelfs ernstige conflicten kunnen ont staan, de asmogendheden een revisie van de Hongaarsch-Roemeensche oneenigheid door hun gezag doen plaats hebben. Bulgaarsche regeering bijeen. Volgens een later ontvangen telegram van het D.N.B. uit Sofia is de Bulgaarscne ministerraad in buitengewone zitting bijeen gekomen, welke, naar in politieke kringen verluidt, gewijd was aan de besiudeering van de gewijzigde Roemeensche voorstellen betreffende den terugkeer var het zuidelijk deel der Dobroedsja. Zooals gemeld is, be staat er tusschen Bulgarije en Roemenië reeds overeenstemming over de nieuwe grenslijn. De 'gewijzigde voorstellen hebben daarom, naar verluidt, niet betrekking op de- a reeds tot een oplossing gebrachte kwestie, aar uitsluitend op. het tijdstip en de modaliteiten van de overdracht van dit gebied aan Bulgarije. Officieele Roemeensche verklar ng. Boekarest, 25 Aug. (D.N.B.) Het minister presidium heeft de volgende officieele ver klaring uitgegeven: „De autoriteiten heb ben den inwoners van de districten Calia- cra en Durostor (Z. Dobroedsja) aangeraden hun have en goed, voor zoover niet voor hun dagelij kschen arbeid noodig, reeds thans naar het binnenland te zenden. Deze maatregel is genomen, daar de onderhande lingen der regeering met onzen Bulgaar- schen nabuur over den bevolkingsruil, wel ke ook eenige territoriale concessies omvat ten, aan den gang zijn en de autoriteiten de latere ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het ver keer met grootere moeilijkheden gepaard zou kunnen gaan, vergemakkelijken willen. Dit beteekent evenwel niet, dat de Roe meensche bevolking den oogst en haar hof steden in den steek moet laten en overhaast dient te vertrekken. De oogst op de velden behoort ons en moet door de eigenaars op DUITSCHLAND HEEFT ENGELAND GEBLOKKEERD. In een officieele uiteenzetting heeft de Duitsche regeerrng de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk afgekondigd. De kaart geeft in een zwart gedeelte dtze blokkade-zóne weer; neutrale schepen, die zich binnen deze gevaarlijke zóne begeven, stellen zich bloot aan het gevaar, te worden vernietigd. Duitschland is er van overtuigd met deze afkondiging, een verderen beslissenden stap te doen tot beëindiging van den oorlog. tijd worden binnengehaald. De onderhande lingen worden in een geest van weder- zijdsch begrip gevoerd en niemand zal den Roemenen, die vertrekken willen, beletten, later hun vermogen mede te nemen. Leger en autoriteiten staan op hun post en er is géén reden tot bezorgdheid. De regeering raadt derhalve allen Roemeenschen inwo ners der genoemde districten aan, op hun boerderijen te blijven, rustig den oogst bin nen te halen en pas dan voorgoed te ver trekken, wanneer zij daartoe instructie ontvangen, welke tijdig zal worden gege ven. Overigens kan de ontruiming slechts dan in volkomen orde ^geschieden wanneer ieder gezinshoofd zich strikt houdt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastge stelde plan". Duitsch frontbericht. Berlijn, 25 Aug. (Frontbericht van het D.N.B.) Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, hebben formaties van de Duitsche luchtmacht in den mid dag van den 24sten Augustus de be langrijke oorlogshaven Portsmouth, hoofdbasis van de homefleet, bij ver rassing aangevallen. Door talrijke bom men, meest van zwaar kaliber, geraak ten de havenwerken en werven :n brand. Volgens mededeelingen van ver kenningsvliegers, die inmiddels terug gekeerd zijn, stond de haven van Ports mouth Zondagochtend nog in lichter laaie. In den loop van den dag zijn verder, zoo als het legerbericht zegt, een reeks vliegvelden, vooral in het gebied ten N.O. van Dover, met goed gevolg aangevallen. Zoo kon geconstateerd worden, dat de En- gelschen het vliegveld Manston, dat'juist de laatste dagen meermalen gebombardeerd is, reeds ontruimd hebben. Onderkomens en loodsen zijn volkomen vernield. Bijzonder hevig en doeltreffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De verwoestin gen op de startbaan konden met zekerheid, worden waargenomen. Gisteren is het herhaaldelijk tot heftige luchtgevechten gekomen, waarbij de Duit sche jachtvliegers opnieuw hun meerder heid bewezen. Zoo verloor de vijand dit maal 64 vliegtuigen tegen de Duitschers 20. Zeven-en-vijftig dezer Engelsche vlieg tuigen zijn bij luchtgevechten, 7 door lucht doelgeschut neergehaald of op den grond vernield. De Duitsche gevechtsvliegers heb ben in den afgeloopen nacht talrijke ge slaagde aanvallen gedaan op de havenwer ken van Bristol, de groote petroleumopslag- plaatsen van Thameshaven en belangrijke fabrieken van het Britsche luchtwapen vooral in Derby en Birmingham. Bij de groote successen, gisteren door de Duitsche marine behaald tegen de Engel sche koopvaardijvloot, kunnen nog lucht aanvallen op convooien en alleenvarende schepen, op denzelfden dag ondernomen, gevoegd worden. Men meldt nog een reeks treffers op een door verscheidene torpedo- bootjagers beschermd convooi van zeven stoomschepen ter hoogte van Wick, ten zui den van Scapa Flow. In de haven van Great Yarmouth waar pakhuizen en loodsen ver nield zijn, is een stoomschip van 2000 tot 3000 ton zwaar beschadigd. Verder zijn twee koopvaarders van 8000 en 7000 ton alsmede drie schepen van 6000 ton elk be stookt met zware bommen; die hevige branden en ontploffingen teweeg brachten. Naar de marine mededeelt heeft gisteren een duikboot een Britschen torpedojager van de Viscount-klasse en een koopvaardij schip van 7000 ton, dat in krachtig be schermd convooi voer, tot zinken gebracht. Verdere doeltreffende aanvallen op con vooien 'en het tot zinken brengen van vrachtschepen moeten, in samenhang met de Duitsche luchtaanvallen op havenwer ken en spoorwegknooppunten, steeds ramp zaliger gevolgen voor den levensmiddelen toevoer voor Engeland en in het bijzonder voor Londen hebben. Bommen op een Britsch troepen kamp. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Een eskader Duitsche vliegtuigen heeft gisteren in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Dover aangevallen. Het eskader dat door jachtvliegtuigen begeleid werd, kwam op ongeveer 1000 meter hoogte uit de wolken te voorschijn en wierp ongeveer 80 tot 70 bommen midden in het troepenkamp. De soldaten in het kamp waren zoo verrast, en alles ging zoo snel in zijn werk, dat af- weermaatregelen in het geheel niet geno men konden worden. Terstond nadat het de bommen geworpen had, trok het Duitsche eskader zich weer in de beschermende wol ken terug. Uit de laatste vliegtuigen kon nog waargenomen worden, hoe uit verschei dene gebouwen de vlammen omhoog sloe gen. Noch op de heenvlucht, noch op de thuisvlucht hebben de Duitsche vliegtuigen iets van den Engelsehen afweer gemerkt. Alle Duitsche vliegtuigen zijn in hun vlieg- havens teruggekeerd. Bommen op de Rolls-Royce- fabrieken. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Over den laat- sten nachtelijken aanval der Duitsche lucht macht verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De belangrijkste Engelsche vliegtuigenfabriek, die in den afgeloopen nacht gebombardeerd is, is de hoofdfabriek van Rolls-Royce, waar de bekende Merlin- motoren voor de Spitfires vervaardigd wor den. De fabrieksterreinen hebben een reus achtige uitgestrektheid. Dicht op elkander liggen aan den Z.O. toegang tot de stad de groote montagehallen en andere werkplaat sen. Alleen al door haar opeenhooping bie den zij een loonend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden bij de oriën teering en niet door afweergeschut of jagers gehinderd kwamen de Duitsche vliegers bij hun doel. Van versperringsballons, die, naar beweerd wordt, deze belangrijke fa briek beschermen, heeft men niets be merkt. Ongestoord konden de vliegers poolshoogte nemen en de bommen zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte vernie ling zal waarschijnlijk het bedrijf voor een groot deel stilzetten en gedurende aanzien lijken tijd een belangrijke uitwerking op de geheele productie hebben. Verwonder lijk is de geringe afweer van Engelsehen kant. Wel zochten zoeklichten onrustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vlieg tuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde slechts nu en dan, doch zonder eenig resultaat. Nachtjagers kwa men in het geheel niet op het tooneel, wat te vreemder is met het oog op het gewicht der Rolls-Royce-fabrieken. Drie phasen. Rome, 24 Augustus. (D. N. B.) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht heft t'frdenmiddag een sar,er vatten! bericht gepubliceerd over de militaire operaties in het vroegere Britsche Somali land. Daarin wordt o.m. het volgende ge zegd: Pe verovering van Britsch Somaliland was voorzien in het strategische oorlogs plan. Het instrument daartoe was het Italiaansche koloniale leger, dat uit leden van alle rassen van het Imperium is sa mengesteld. Aan hun zijde streden de na tionale eenheden van het leger, de zwart- hemden en het luchtwapen. Het operatieplan behelsde het in den strijd werpen van zeven koloniale briga des, die bestonden uit verschillende batail- lons en batterijen en versterkt waren door nationale infanterieformaties (ba- taillons zwarthemden), machinegeweer- eenheden, compagnieën mijnenwerpers, eenheden pansterwagens, snelle en mid delzware tanks, eenheden van veldartille rie en -afdeelingen luchtdoelgeschut, poli tie van Italiaansch Oost-Afrika en groe pen van inboorlingenformaties. Deze strijdkrachten waren onder bevel van den legercommandant Nasi in drie groepen ingedeeld. De linkergroep stond onder bevel van den legercorpsgeneraal Bertoldi, de middengroep onder den divi- siegeneraal de Simone en de rechtergroep onder den brigadegeneraal Bertello. Eind Juli hadden de voor de operaties bestemde strijdkrachten hun 'beginstellin- gen bereikt. In den nacht van 2 op 3 Au gustus- overschreden alle colonnes de grens. In de eerste phase (van 3 tot 6 Augus tus) bereidde het luchtwapen de acties van de troepen voor, door de karavaan wegen te verkennen, den vijand op te spo ren, de eigen colonnes te leiden en tevens doeltreffend vijandelijke schepen in de havens van Berbera en Zeila te bombar deeren. De groep-Bertoldi bezette met het gros van haar troepei. op 3 Augustus Dabat en met een andere afdeeling Mada, terwijl een nevencolonne Gireh bereikte. Verder werden op 5 Augustus Zeila en Dobo in genomen. De groep-de Simone bezette tusschen 3 en 5 Augustus Hargeisa. De colonne-Bertello bereikte na het overwinnen van groote terrein- en kli- maatmoeilijkhedei Addoeeina. In den avond van den zesden Augustus waren de operaties der eerste phase, die het contact met den vijand tot stand moesten brengen, geëindigd. In het centrum breidde toen de colonne- de Simone het steunpunt van Hargeisa uit, ondanks alle moeilijkheden, vooral be staande uit aanhoudende wolkbreuken in de geheele zone van Harrar, welke den karavaanweg van Gigiga naar Hargeisa in een volkomen modderpoel hadden herscha pen. De vijand had zich intusschen terug getrokken op de bergpassen naar Berbera. Zijn luchtwapen werd door moedige aan vallen in lage vlucht op zijn steunpunten teruggedreven. Tweede phase (7 tot 15 Augustus). Op 10 Augustus had het Italiaansche commando rdees geconstateerd, dat de vijand het gros van zijn strijdkrachten concentreerde op stellingen, die lagen ten Noorden van de lijn Adadleh-Argan. Het was de Italiaansche voorhoede gelukt te naderen tot aan de opstellingen van de vijandelijke hoofdmacht. Zij had gecon stateerd, dat het verdedigingssysteem van den vijand zich uitstrekte over 20 km oogenschijnlijk onbegaanbare bergkammen en bestond uit talrijke versperringsforten, die elkander wederkeerig door hun kruis vuur ondersteunden. De aanval begon op 11 Augustus des middags, voorbereid en ondersteund door het luchtwapen en onder bevel van lucht-brigadegeneraal Collalti. De vijand bood met gebruikma king zijner verdedigingsstellingen hevigen tegenstand. Ondanks de klimaat- en terreinmoei lijkheden gelukte het den heldhaftigen Italiaanschen troepen door verstandige manoeuvres met doeltreffende ondersteu ning van artillerie en luchtwapen op me thodische wijize te vorderen. Óp 15 Au gustus veroverde de vijftiende brigade na een hevig luchtbombardement de door de artillerie stormrijp gemaakte laatste ver dedigingsposities aan beide zijden van den weg naar La Faroek. In fort no. 1 werden alleen reeds 13 officieren en andere En gelsche militairen gevangen genomen, ter wijl in het fort ruim 200 dooden van een Rhodesisch bataillon werden gevonden. Tegelijkertijd trok de tweede brigade, na door den laatsten vijandelijken tegenstand te zijn heengebroken, om den rechtervleu gel van den vijand heen. Des nachts trok ken de Engelschen zich terug en lieten honderden dooden achter. Talrijke soldaten werden gevangen genomen. Een groote hoeveelheid materiaal, waarbij kanonnen, werd buit gemaakt. Na vier dagen ver bitterden strijd was het Engelsche verde digingssysteem volkomen onder den voet geloopen. Derde phase (16 tot 18 Augustus). Nadat de voornaamste verdedigings- positie van den vijand overwonnen was, werd de Italiaansche opmarsch voortge zet. Een Italiaansche vrachtautocolonne was onder bevel van luitenant-generaal Pas serene van Zeila opgerukt en bereikte in den tusschenu.jd Bulhar, langs den kust weg naar Berbera. De groep-de Simone kwam bij La Faroek bij het tweede ver dedigingssysteem, waarop de verslagen vijandelijke versterkingen waren samen getrokken. Op 18 Augustus werd ook dit laatste Engelsche bolwerk frontaal aangevallen, aan de vleugels omvat en onder den voet geloopen. Indische batail- lons trachtten vergeefs zich door verbit terde tegenaanvallen te bevrijden van den Italiaanschen druk, waarna zij in de richting van Berbera vluchtten. Generaal Nasi zond thans de gemotori seerde colonnes uit naar Berbera om het succes uit te buiten, terwijl de Engelschen in wanordelijke vlucht trachtten zich in veiligheid te brengen op het laatste in de haven gebleven, oorlogsschip. Op 19 Augustus drongen de Italiaansche troepen binnen in Berbera. Tijdens de operaties werden eenige honderden auto's en automatische wapens, talrijke stukken geschut en pantserwagens, ontzaglijke hoe veelheden munitie, levensmiddelen, pio niers- en sanitair materiaal buitgemaakt. Bovendien werden van den vijand eenige honderden man geregelde troepen en alle Somalische troepen gevangen genomen, in het geheel rond 1000 man. Deze troepen waren ter bescherming van de inscheping der Engelschen opgesteld en vervolgens aan hun lot overgelaten. De zuiverings actie gaat voort. f.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1