OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Jkoviuaaat Tlieums ^Buitenland feuilleton ST. PANCRAS HENSBROEK BAKKUM OTERLEEK KOEDIJK UITGEEST LANGENDIJK V' s DE RIJP HEILOO WIERINGERWAARD STOMPETOREN Duitsche luchtmacht Zater dag zeer actief. Glimlachte, J. BECHDOLT. Londe TWEEDE BLAD. Bommen bij Nieuwe Tonge. Gister nacht zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in de Oudelandsche polder 6 bommen ge vallen in de landerijen van den landbouwer D. J. Buth aan den Duivenvaartscheweg. De bommen kwamen terecht op de te lande staande gewassen, waardoor aanzienlijk schade werd aangericht. Ook de nabijge legen hofstede van H. Braashooft liep eenige schade op. MONUMENT VOOR HET MEDEM- BLIKSCHE GARNIZOEN ONTHULD. Zaterdagmiddag is te Medemblik een monument onthuld ter herinnering aan het garnizoen, dat in de mobilisatiemaan den aldaar was gelegerd, en ter gedachte nis aan de militairen hiervan, die voor het vaderland vielen. Het gedenkteeken, dat is opgetrokken uit rooden baksteen, i? zeven meter breed en vier meter hoog en vervaardigd naar een ontwerp van luite nant Benninga en gemeentearchitect Ruy- ter. Het middenvak wordt ingenomen door een in rooden baksteen gehouwen soldatenfiguur met het geweer aan den voet. Onder deze figuur bevindt zich een gedenkplaat met het opschrift: ter herin nering aan het garnizoen in de jaren 1939'40 en zijn gevallenen". Het beeldhouwwerk werd uitgevoerd door den beeldhouwer Vogelpoel uit Hoorn. Verscheidene sprekers voerden bij de onthulling het woord. VOORMELKERSCURSUS. Vanwege de Noordhollandsche Melkcom- missie is op de boerderij van den heer D Schoen te Benningbroek een cursus tot op leiding van voormelkers gehouden onder leiding van den heer Schoen voornoemd. Na afgelegd examen kon aan 5 van de 6 deelnemers het diploma als voormelker uit gereikt worden, n.l. aan de heeren A. Blok ker te Twisk, J. C. Dekker te Wijde-Wormer, N. van Diepen te Hoogwoud, Jb. F. Ooms te Venhuizen en K. Tuinman te Hauwert. De kinderen toch uit. Zondag hebben de kinderen van de afdeeling kinderkoor van de zangvereeni- ging Zanglust hun jaarlijks feestje gehad, al was het dan ook op andere wijze dan gewoonlijk. Met 34 kinderen werd de reis ondernomen per fiets naar Alkmaar om in het Gulden Vlies de opvoering van „Hans en Grietje" bij te wonen. Volop is door de kinderen van het spel genoten, in de pauze werden zij getracteerd. Na afloop werd een wandeling langs den Singel ge maakt. Door het gemengd koor is een operette in studie genomen. Reeds 13 nieuwe leden zijn toegetreden. Dc kilo's vallen tegen. De vroege kool, die thans reeds aar dig begint te ruimen, valt in de kilo opbrengst verbazend tegen. Zij is en blijft licht van gewicht. Poldervergadering. Zaterdagavond had ten gemeentehuize een algemeene vergadering plaats van den polder en de banne, waarbij alle leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer Jb. Groot Jz., deelde naar aanleiding van een door den heer Bas gedaan verzoek om te probeeren den weg die den polder jaarlijks ruim 2000 kost, wat alleen op de ingelanden wordt verhaald, over te doen aan Rijk en provincie, mede, dat hij hierover een on derhoud heeft gehad met het bestuur van den Bond van Waterschappen. Definitief kon nog niets worden gezegd, maar op de eerstvolgende vergadering van genoem den bond zal de vraag in bespreking worden gebracht. Door den voorzitter werd een schrijven voorgelezen van den rijkscommissaris be treffende het benoemen en het ontslaan van bestuursleden, voorzitters enz., zoo lang de rijkscommissaris niet bepaalt dat zij hun werkzaamheden moeten neerleg gen. Hjj behoudt zich het recht voor om genoemde personen in bepaalde gevallen te benoemen, aan te stellen of te ontslaan. Goedkeuring was ontvangen op het be sluit tot het aangaan van een geidleening groot 1000 tot verzwaring van den ring dijk, met mededeeling, dat de aflossing niet in 10 jaar maar in 6 jaar moet ge schieden. Tegen deze vervroegde aflossing hadden de hoofdingelanden geen bezwaar. Door den heer Wit werd medegedeeld dat hij de sintels voor do maanden Juli en Augustus heeft gekocht van Aurora voor den prijs van 20. Men besloot om dezen herfst de dijkjes weer met sintels te beharden. Strandexploitanten ernstig gedupeerd. Nog nooit is het voorgekomen dat in Augustus een storm zoo hevig is geweest als in de afgeloopen week. Het gevolg hiervan was, dat de menschen die een standplaats op het strand hebben gepacht, een strop hebben gekregen zooals nie mand in dezen tijd van het jaar had ver wacht. In den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft de storm zoo ernstig gewoed, dat de kramen en alles wat er in was tegen het duin is geslagen en vernield werd of wegdreef. Wij hebben vernomen, dat er een co mité zal worden gevormd om bij den burgemeester het verzoek te doen met steunlijsten te mogen loopen om zoodoen de de gedupeerden eenigszins tegemoet te komen. De schade bedraagt ongeveer twaalf honderd gulden. Een eervolle benoeming. De heer Jac. Govers alhier is geslaagd voor het in Juli gehouden „Mercurius"-exa- men Duitsche handelscorrespondentie. Propagandamiddag. De feestmiddag van de plaatselijke organisaties begon met een optocht van de deelnemende vereendgingen met Au rora aan den kop. Gevolgd door de zang-, gymnastiek- en voetbalvereenigingen, ging het onder de vroolijke tonen der muziek naar het sportterrein, waar het talrijk publiek werd toegesproken door den heer Jn. Molenaar, die als voorzitter van het feestcomité het doel van dezen mid dag uiteenzette, n.l. het propageeren van het kunnen der vereenigingen, om daar door meer belangstelling te wekken. De gymnastiekvereniging opende den middag met vrije oefeningen. Daarna tra den vanaf de muziektent achtereenvolgens de muziek- en zangverenigingen op. Al het geboden verwierf een dankbaar applaus. Een vriendschappelijke voetbalwed strijd werd gespeeld tusschen K. S. V. I en Colping Boys uit Oudorp. Burgemeester Pesman trapte af, waarna direct flink werd aangepakt. De Boys toonden zich het sterkst. De rust kwam met een 20 voorsprong voor de Boys. Na de rust wist K.S.V. de eer te redden en het einde kwam met een 12-overwinning voor de Boys. Voor dazen wedstrijd was door bemid deling van den caféhouder D. C. Butter een beker beschikbaar gesteld door de Heinekens Eierbrouwerij, De burgemees ter reikte hem met een toepasselijk woord aan de winnaars over. Naar het concours. De zangvereeniging Zanglust uit Schoorl- Koedijk zal op 8 September aan een inter nationaal concours in Amsterdam deelne men in de hoogste klasse. Een steen door de ruit. Op wel zeer zonderlinge wijze kreeg de heer S. alhier een steen door zijn ruit. Op den weg vóór zijn woning lag Zon dagavond een halve klinker en toen een melkauto passeerde, kwam de steen plot seling door de ruit. Hoe het nu precies gegaan is, is niet te zeggen, doch veronder steld wordt, dat de auto juist over de punt van den steen heeft gereden en deze met zoodanige kracht wegdrukte, dat hij een kleinen boog beschreef en precies door de ruit van de woning schoot. Een pracht-puzzle :„Wie is de schul dige-?" De ophaaldienst. De ophaaldienst van afval van groen ten e.d., welke aan den Langendijk is op gericht, mag zich in veler belangstelling verheugen. Men haalt reeds dagelijks flinke hoeveelheden op. Als allen zouden medewer ken, kon het resultaat nog beter zijn. Men werpe daarom zijn groente-afval niet weg, maar beware het voor den dienst. 143. Hij moest naar Rotterdam, om daar een voorstel ling te geven. Daar kwam hij al aan met zijn gevolg. Achtereenvolgens stapten in de eerste, tweede en derde wagons: een varken, dik en zwaar, een wolf, vijf apen en een giraf. Deze laatste vergat zijn kop te bukken. 144. Hij stootte zich geweldig bij het naar binnengaan en kreeg een grote buil op zijn kop. Achter de giraf trippelde een pekingeesje, een hondje van echt ras met drie pinguins en een bruine beer. Ze liepen met elkander te praten en maakten heel geen haast. Geslaagd. De heer L. v. d. Plas, volontair ter se cretarie dezer gemeente, slaagde voor het diploma gemeente-administratie. i Concert in het gemeentelijk .nuziekpark. Zondagmiddag 3 uur concerteerden de fanfarecorpsen „St. Caecilia" te Heiloo en „St. Joannus" te Zuidscharwoude, onder beider directeur, den heer L. Olij te Bergen. Voor dit concert bestond groote belangstel ling, meer dan 500 personen waren aanwe zig. Eerst hebben de corpsen elk 4 nummers gegeven en tot slot 3 nummers gezamelijk. Het publiek heeft door spontaan applaus zijn instemming betuigd. Geslaagd. Voor het examen costuum- en lingerie vak zijn geslaagd de dames C. Kaandorp, Gré Smit, A. Steenvoorden, Rie Buis en Bep Steenvoorden, De heer H, Steen, oud-majoor bij de rijksveldwacht en nog in functie zijnde on bezoldigde rijksveldwachter, is benoemd tot chef van de hulp-politie. Eerste prijzen behaald. Het fanfarecorps Eensgezindheid alhier behaalde gisteren op het concours te Oost- zaan in de eere-afdeeling twee eerste prijzen, t.w, in den marschwedstrijd met 108 punten en in den concertwedstrijd met 372 punten. Dc zwemclub. In de Vrijdagavond gehouden bestuurs vergadering van de zwemclub (nog steeds zonder naam) werden de functies verdeeld als volgt: Dr Spits, voorzitter, Jb. van Ham, penningmeester, mej. J. Jansen, secretaresse, mevr. Schook en de heer J. Visser Pz., leden. Notulen en huishoudelijk reglement wer den vastgesteld. Als trainingsavonden blijven de Maandag en Donderdag bepaald. Er bestaan plannen om een poloteam op te richten. Cursisten waren uit. Zondagmorgen kwamen cursisten van het melkcontrolebureau Amsterdam en melkslijters, die hun opleiding voor het ves tigingsdiploma zijn begonnen, een bezoek brengen aan de zuivelfabreik „Neerlandia", waar zij door een deskundige werden rond geleid. Zeer voldaan toog men na afloop naar café Renses, waar men den middag genoegelijk bij muziek en dans doorbracht. Britsche afweer met jagers laatste dagen veel geringer. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) Van de kust van het Kanaal werd te Berlijn het volgen de bericht ontvangen: „Hedenmorgen, zooals reeds gemeld, aan val van Duitsche bommenwerpers op vlieg velden in Zuid-Oost-Engeland. Goede tref fers geplaatst op hangars en schuilplaatsen. Hevige luchtgevechten boven het Kanaal. Talrijke toestellen neergehaald. Op verschei dene plaatsen in zee drijvende vliegtuigen. Reddingsdienst tracht bemanningen te red den. Tot dusver twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Geen eigen verliezen". Nader meldt het D.N.B. nog: Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren wederom verscheidene aanvallen onderno men op militair belangrijke objecten in het Zuid-Oosten van Engeland. Zoo werden eeni ge vliegvelden van Canterbury en Manstor» met succes met bommen bestookt. In de haven van Great Yarmouth werden pakhui zen en hallen vernield. Bij de luchtgevech ten, die hierbij ontstonden, verloren de En- gelschen volgens tot dusverre ontvangen berichten 35 vliegtuigen. Twaalf Duitsche toestellen worden vermist. Terwjjl bij de gistermorgen uitgevoerde bomaanvallen op Zuid-Engeland de Duitsche gevechtsvliegtuigen nog stieten op zwakke Engelsche jachtstrijdkraehten, die bijna zonder uitzondering werden neergeschoten, konden gistermiddag, aldus het D.N.B. voorts, bomaanvallen op militaire doelen in de nabijheid van Londen ten uitvoer worden gelegd, zonder dat ook maar Britsche jacht- bescherming ontmeet werd. Ook het lucht doelgeschut vuurde zwak. De schoten waren slecht gericht. Een gistermiddag van een vlucht naar Engeland teruggekeerde Duitsche vlieger officier meldt, dat het gevechtsbeeld de laatste dagen een belangrijke verandering heeft ondergaan. Terwijl tot voor kort bij ieder optreden van Duitsche gevechts- of jachtgroepen onmiddellijk Engelsche jagers verschenen waren, die met groote energie trachtten de Duitschers te verhinderen hun taak ten uitvoer te leggen, is de Britsche af weer met jagers de laatste dagen zeer zwak geworden. De in den strijd gebrachte jagers schijnen, zoo meldt de officier, nieuwelingen te zijn en weinig ervaring te hebben. Alleen zoo is het volgens hem te verklaren, dat gistermorgen ondanks het geringe aantal toestellen, tien Engelsche jagers werden neergeschoten, terwijl slechts een enkel Duitsch vliegtuig verloren ging. De van hun aanvallen van gister op Britsche vliegvelden terugkeerende Duitsche vliegtuigen melden, dat de Britsche jagers, voor zoo ver zij Duitsche gevechtsvliegtui gen ook maar aanvielen, terstond trachtten, uit te wijken, wanneer Duitsche jachttoe- stellen zich tot den tegenaanval gereed maakten. Uit de manier van strijden der Britsche jagers wordt geconcludeerd, dat de jachtvliegtuigen bemand zijn met jonge, cnervaren piloten. Aanvallen op vliegvelden, havens en schepen. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Omtrent de gewapende verkenningsvluch ten van Donderdag wordt nog bekend, dat de aanval op een vliegveld ten noordwesten van Londen effectieve treffers op het lan dingsterrein en de hangars ten gevolge heeft gehad. Na het neerwerpen van bommen op de haveninstallaties van Weymouth en Port land en van Bridlington aan de Noordzee konden telkens zware branden waargenomen worden. De groepen gevechtsvliegers richt ten hun bedrijvigheid op Vrijdag en in den nacht van Zaterdag vooral op Zuid- en Mid- den-Engeland. Nachtelijke aanvallen wer den ondernomen op Bristol en Avonmouth, waar haveninstallaties en groote benzine opslagplaatsen werden getroffen, evenals op Plymouth, waar in het stadsdeel Devonport zware schade werd aangericht op de werf- installaties. Op het vliegveld Cambridge toonden branden en ontploffingen duidelijk de vernielende uitwerking van de neerge worpen Duitsche bommen. Bovendien werd des nachts een Brltseh convooi voor de Moray Firth aangevallen. Daarbij werd een schip van 7000 en een van 8000 ton zoo zwaar getroffen, dat zich ont ploffingen voordeden. Nog drie stoomsche pen van 6000 ton kregen eveneens treffers. Verwacht moet worden, dat de beide eerst genoemde schepen geheel verloren zijn. Vol gens een nagekomen bericht zijn de Morris- motorenfabrieken in Birmingham den laat- sten nacht met succes met bommen be stookt. Wat doe je daar? O, ik geef papa een beetje te d'inken DOOF 39) „Je moet naar Ace gaan als je geld wilt maken", zei ze minachtend, want ze meen de aan zijn oogen te zien, dat hij al bij haar man geweest was, De tanige kerel wendde zich tot haar met een verwensching. „Ace Moseby kan me zoo maar niet als een schurftigen hond- wegtrappen!" snauwde hij. „Ik zal hem er voor laten boeten, ver geet dat vooral niet!" „Dat hebben degelijker lui dan jij bent al geprobeerd", zei Ada onbewogen en haalde haar beurs te voorschijn. Ze bood Thurlow een bankbiljet aan. „Hier, gebruik dat als reisgeld om er van door te gaan. Ze zijn je hier beur!" zei ze smalend. Thurlow sloeg haar het geld uit de hand en snauwde haar toe: „Je zult wel eens zien wat ik kan! Let maar goed op!" Toen hij weg was, overdacht Ada de zaak nog eens en besloot tenslotte haar man toch te waarschuwen. „Thurlow is een gemeene •-hurk en als hij het er op zet wraak te ne- "n dan mag je wel oppassen, Ace". Wet een roerende belangstelling!" spotte Moseby. „Ik kan me voorstellen, dat je er heele nachten wakker van ligt!" „Hoe dan ook, ik vertel het toch maar. Neem het voor wat het waard is". „Veel waard is het niet, lieve. Thurlow is ook niet veel waard. Hoe kwam die schavuit op het idee, dat ik hem betalen zou, als hij me inlichtingen over jou wilde verschaffen! Als ik wil weten, wat je ach ter mijn rug doet, dan stuur ik er wel een degelijker man op af". „Heel edelmoedig van je, dat je weigerde naar lasterpraatjes over je vrouw te luis teren", smaalde Ada bitter. „Ik vertrouw je anders geen steek", ver klaarde Moseby. „Ik weet heel goed, dat je min of meer verliefd bent op dien Meredith. Ik zal dat jongmensch dezer dagen wel uit den weg ruimen. Wat jij over hem denkt, kan me geen snars schelen. Alleen wat jij doet interesseert me, maar dat is niet veel, want je durft niet!" Hij liep lachende weg. Ada kreeg een kleur bij die beleediging en knarste op haar tanden. „Als die smeerlap van 'n Thurlow het in z'n kop krijgt, je neer te schieten, zou dat je verdiende loon zijn!" riep ze hem ach terna. Ze bleef nog een poosje razen en tieren in haar eentje, maar eindelijk loste haar overspanning zich toch in een tranenvloed op. Daarna waschte ze haar gezicht met koud water en bekeek zich in den spiegel. „Ik zie er toch nog zoo kwaad niet uit", mompelde ze. „In elk geval beter dan dat kind van Reeder en ik houd echt van hem. En, ik kan wel zorgen, dat hij ook wat voor mij gaat voelen, als ik het maar slim aan leg". De stad Cabinet was bezig een slechten naam te krijgen. Haar voornaamste bron van inkomsten werd geput uit wat het le ger van werklui aan den spoorweg verteer den en inbrachten. Als het betaaldag was, dan trok dit leger de stad in met slechts één doel en dat was, het loon op te maken. En de stedelingen waren er dan ook bijna zonde» uitzondering op uit, dat loon zoo goed en zoo gauw mogelijk binnen te krij gen. De nieuwe schout had orde en tucht ge bracht, dat was niet tegen te spreken. Ace Moseby had herhaaldelijk zijn moed en doorzettingsvermogen getoond en wijd en zijd had hij den naam van een gevaarlijken tegenstander gekregen. Als de schout in zijn gekleede jas eraan kwam, dan waagde geen spoorwegarbeider het zich tegen hem te verzetten. Maar de misdaad was daarmee niet ver minderd. Eiken betaaldag werden de werk lui uitgeplunderd in de kroegen en speel holen. Nu en dan werd er een verminkt of zelfs vermoord. De Verborgen Vallei, eens zoo rustig, was niet meer veilig. Reizigers werden door desperado's aangehouden en bestolen. Tweemaal was een trein met geld voor loonbetaling op klaarlichten dag aange houden en leeggeplunderd. De bewoners der afgelegen hoeven kwamen niet dan zwaar gewapend hun inkoopen doen en waren zoo verstandig, hun zaken vlug af te werken, zoodat ze voor donker weer de stad uit wa ren. Tegen den winter was de kwade naam van Cabinal overal bekend. Hier en daar op afgelegen veefokkerijen begon men over Moseby te praten, 's Avonds bij den haard in het cowboy-verblijf, of bij het wachtvuur in de prairie werd er over hem gesproken. Er waren nog verscheide- nen onder hen, die uit den tijd waren, dat de oude Les Cabinal in die streek gekomen was. Sommigen bezaten zelf groote hoeven en anderen, minder fortuinlijk, reden en dreven vee voor hen, maar onder al die mannen bestond er slechts één aristocratie, die gebaseerd was op goed rijden en schie ten. Hun haren waren grijs of geheel ver dwenen, maar ze hadden geen van allen den tijd nog vergeten, dat de buffels op de vlakte leefden en de Indianen hun onge lukkige vijanden scalpeerden. Het waren mannen, die een rustig en vreedzaam be staan verlangen en daarvoor desnoods wil den vechten. Die mannen hoorden dagelijks de verha len uit de nieuwe stad aan den spoorweg en dachten daarover na onder het hoeden van hun vee. Toen Jeth Hanley bij hen langs kwam en sprak over de geheime plannen, om Ace Moseby den voet te lichten, vond hij in hen allen gewillige toehoorders en bereidvaar dige bondgenooten. HOOFDSTUK XX. In afwachting. Mary zat met Etta in de als altijd helder glimmende keuken. Het was den heelen dag zwaar betrokken geweest en tegen den avond was de eerste sneeuw gevallen. De wind was opgestoken en gierde akelig langs de vensters. Etta zat in haar schommelstoel sokken van Jeth te stoppen. Na een vroeg avondmaal was Jeth erop uitgereden. Hij had gezegd, dat hij iemand moest spreken over het nieuwe stuk land, dat hij wilde koopen. „Een vreemde avond om erop uit te gaan", zei Mary toen hij weg was. „Ik zou eerder gedacht hebben, dat hij liever thuis bij de warme kachel gebleven was met dit weer. Hij heeft den heelen dag al te paard gezeten". „Och, als hij zaken doen kan, vind ik het zoo vreemd niet", zei Etta terstond. „Jeth houdt nu eenmaal niet van uitstel". Etta was spraakzamer dan gewoonlijk. Ze scheen haar best te doen, het gesprek voortdurend gaande te houden. Mary vond haar nog al gejaagd, doch kon dat niet verklaren. Maar ten slotte waren de verha len uit de oude doos toch uitgeput en er volgde een poosje stilte, waarin ze met vinnige steken haar sokken stopte. Buiten het gieren van den wind was er niets te hooren. Mary zat te schommelen en trachtte nergens aan te denken. Maar ze kon haar gedachten niet van Ben afhouden. Ze had in de laatste dagen hooren praten over de organisatie der ranchers in de vallei. Van morgen nog had ze Jeth en zijn moeder er op betrapt, dat ze erover spraken. Ze wa ren opgehouden, zoodra ze haar zagen, maar ze had genoeg verstaan om te begrij pen, dat de slag binnenkort geslagen zou worden. Maar wanneer? Hoewel ze het herhaaldelijk gevraagd had, wilde niemand het haar zeggen. (Wordt vervolgd) No. 202 Actie duurc Londen, Tot Maa uit de Li gieren vai en zag mei telichten, i Tot dus^ een stadsd stad door bombardee gedeelte vi teerd, dat laag wierp Ooggetuigen schen aanval o; de neergeworp gebouwen in v aanvallende vli op groote hoogt vliegtuig pare ondanks het he tillerie en de t: 'hemel afzochter men de eerste 1 In het stadsd uitgebroken, w met de afzettin leden van de lu nieuwsgierige schuilplaatsen. De brand drie uur m groote hitte bouwen tal staan, die c worden geb zijn verscl brandbomm bommen ge Daaronder zij fabriek en een tot dusver beke: minst één-perso Vele theaterb zoekers misten c moesten in het waar de hotels i boekten. Zondagavond meld, dat de aar gers op een hav reeds omstreeks voortduurden, 's formatie Duitse actie, die zich n; Engeland begaf, een volgende for kwam er een No Engelsche jagers en boven de wol vecht, dat een k grond kon men c teldjk volgen. Tv neergeschoten, traden niet in we Vei op Berlijn, 25 het D. N. B. neemt, hebbe len van Zond wijze door ds vloot tegen geland werde dene groote wikkeld. Hiér werden 5! neergeschoten. 1 worden vermist. Naar het D. N. meldt, heeft Reut gende bericht gej thur Greenwood ken bewaakt, wel bankinstelling, di bomaanvallen doe telijk werd verwo der en zijn gezin toegeschreven aar reeds was gevalt klonken. Ware he hadden deze perse schuilkelder beger deel van het geboi Het meeste geld i:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8