DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. LUCHTGEVECHTEN BOVEN KENT. Londerische binnenstad gebombardeerd. Brandweer had drie uur noodig om branden meester te worden. Waarschuwingen tegen Britsch optimisme. Duitsch protest tegen beschieting van reddingsvliegtuigen door Engelschen. Door bemiddeling van Zwitsersche regeering aan Britsche regeering overhandigd. 60.000 a 70.000 kg. bommen op Birmingham. Nieuws in 'f kort. d de Duitsehe n op zwakke die bijna leergeschoten, het D.N.B. lire doelen in itvoer worden Sritsche jacht- ok het lucht- ichoten waren vlucht naar iche vlieger- chtsbeeld de verandering oor kort bij gevechts- of gelsche jagers roote energie :hinderen hun le Britsche af- *en zeer zwak brachte jagers nieuwelingen lebben. Alleen erklaren, dat iringe aantal igers werden 3 een enkel g- n gister op ende Duitsche ritsche jagers, vechtsvliegtui- tond trachtten che jachttoe- anval gereed strijden der adeerd, dat de met jonge, :lden, havens .N.B. luidt als cenningsvluch- bekend, dat n noordwesten rs op het lan- i gevolge heeft n bommen op - nouth en Port- de Noordzee waargenomen vliegers richt- dag en in den Zuid- en Mid- invallen wer- in Avonmouth, oote benzine- :en, evenals op leel Devonport it op de werf- [d Cambridge ngen duidelijk in de neerge- s een Britsch ;h aangevallen. 000 en een van dat zich ont- rie stoomsche- meens treffers, ie beide eerst- oren zijn. Vol» zijn de Morris- ;ham den laat- bommen be- ilachje. n beetje te was Jeth erop dat hij iemand awe stuk land, i erop uit te ig was. „Ik zou hij liever thuis an was met dit dag al te paard :an, vind ik het terstond. „Jeth uitstel". an gewoonlijk, t, het gesprek len. Mary vond kon dat niet /aren de verha- itgeput en er 'aarin ze met l stopte. Buiten is er niets te elen en trachtte r ze kon haar ïouden. Ze had praten over de de vallei. Van zijn moeder er- praken. Ze wa- e haar zagen, n om te begrij- geslagen zou k gevraagd had, !gen. rdt vervolgd) I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 202 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 27 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Actie duurde tot Maandagmorgen Londen, 26 Aug. (United Press). Tot Maandagmorgen toe hoorde men uit de Londensche binnenstad het gieren van omlaagsuizende bommen en zag men het schijnsel van parachu- telichten, die in de lucht zweefden. Tot dusver is bekend geworden, dat een stadsdeel van de Britsche hoofd stad door drie vliegtuigen werd ge bombardeerd, terwijl uit een ander gedeelte van Londen werd gerappor teerd, dat één vliegtuig bommen om laag wierp. Ooggetuigen van den nachtelijken Duit- schen aanval op Londen melden, dat door de neergeworpen bommen verscheidene gebouwen in vlammen zijn opgegaan. De aanvallende vliegtuigen naderden de stad op groote hoogte en plotseling zag men een vliegtuig parachute-lichten uitwerpen, ondanks het hevige vuur der luchtdoelar tillerie en de talrijke zoeklichten,'die den 'hemel afzochten. Spoedig daarop hoorde men de eerste bomexplosies. In het stadsdeel, waar branden waren uitgebroken, werden terstond soldaten met de afzetting belast. Politieagenten en leden van de luchtbescherming dreven het nieuwsgierige publiek terug naar de schuilplaatsen. De brandweer wist het vuur na drie uur meester te worden. Door de groote hitte waren in omliggende ge bouwen tal van kleine branden ont staan, die echter alle spoedig konden worden gebluscht. Naar bericht wordt zjjn verscheidene gebouwen door brandbommen en door explosieve bommen getroffen. Daaronder zijn een ziekenhuis, een fabriek en een aantal woonhuizen. Naar tot dusver bekend is geworden, is op zijn minst één persoon gedood. Vele theaterbezoekers en late cafébe zoekers misten de laatste verbindingen en moesten in het West End overnachten, waar de hotels een record aantal gasten boekten. Zondagavond werd volgens „U. P." ge meld, dat de aanvallen van Duitsche vlie gers op een haven aan de Zuidoostkust reeds omstreeks 24 uur onafgebroken voortduurden, 's Avonds kwam een. nieuwe formatie Duitsche bommenwerpers in actie, die zich naar het binnenland van Engeland begaf. Spoedig daarop verscheen een volgende formatie, die uit het Zuiden kwam er een Norrdoostelijken koers nam. Engelsche jagers vielen het eskader aan en boven de wolken ontspon zich een ge vecht, dat een kwartier duurde. Van den grond kon men dit gevecht slechts gedeel telijk volgen. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. De luchtdoelbatterijen traden niet in werking. Verrassende aanvallen op Zondag. Berlijn, 25 Aug. (D. N. B.) Naar het D. N. B. van militaire zijde ver neemt, hebben zich bij de bomaanval len van Zondag, welke op verrassende wjjze door deelen van de derde lucht vloot tegen het Zuidwesten van En geland werden ondernomen, verschei dene groote luchtgevechten ont wikkeld. Hier werden 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twaalf eigen toestellen worden vermist. Naar het D. N. B. voorts uit Londen meldt, heeft Reuter Zondagavond het vol gende bericht gepubliceerd: Minister Ar thur Greenwood heeft heden de geldzak ken bewaakt, welke werden gered uit een bankinstelling, die tijdens de Duitsche bomaanvallen door een voltreffer gedeel telijk werd verwoest. Dat de bankbeheer- aer en zijn gezin zijn gered moet worden toegeschreven aan het feit, dat de bom reeds was gevallen vóór dat de sirenes klonken. Ware het anders geloopen, dan hadden deze personen zich reeds naar den schuilkelder begeven, welke juist in dat deel van het gebouw ligt, dat is getroffen. Het meeste geld is teruggevonden. Volgens een bericht in het Zweedsche blad „Aftonbladet", aldus verneemt het D. N. B. uit Stockholm, verlangt de „Sun day Dispatch" dat de burgerbevolking van Berlijn zal worden gebombardeerd. Het blad beweert, dat men in Engeland het recht heeft te vragen, waarom dat tot dusver niet is geschied. Het antwoord op die vraag, aldus het blad, kan natuurlijk alleen door de Engelsche strategen wor den gegeven. „Geen gewetenswroeging of idealistische, ziekelijke gevoeligheid mogen de mannen binden, die voor ons strijden". Het blad besluit-aldus: „Laat ons hun huizen en vooral hun fabrieken bombar deeren, hun bosschen verbranden en hun harten murw maken." Volgens de mededeelingen van het Britsche ministerie van luchtvaart (aldus meldt het D. N. B.), heeft de Duitsche luchtmacht sedert Zondagochtend vroeg herhaaldelijk het Zuiden en Zuidoosten van Engeland aangevallen. Wanneer de eene aanvalsgolf terugvloede, kwam reeds weer een nieuwe aangerold. In den middag hadden de aanvallen zich tot de vliegvelden in hef graafschap Kent uitge strekt. Later hadden de Duitschers ook de vliegvelden om Londen aangevallen. Bo vendien was ook Portsmouth weder het doelwit van de aanvallen der Duitsehe luchtmacht geweest. De Londensche berichtendienst deelt volgens het D. N. B. mede, dat in Londen na het luchtalarm van gisteren ook in den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm is gemaakt. Bovendien is een belangrijk gebied in Noord-Engeland het doelwit geweest van een uitgebreiden luchtaanval, die tot van ochtend vroeg voortduurde. Reuter ver klaart, dat de Duitsche vliegtuigen dui zenden bommen hebben uitgeworpen. In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke industrieele bedrijven zeer groote schade heeft ver oorzaakt. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) - De Engelsche pers en de Engelsche radio hebben tijdens de laatste dagen in allen ernst gezegd, dat elk gevaar Engeland nu voorbij is en dat Duitschland zijn „bliksemoorlog tegen En geland" heeft verloren. De Duitsche pers schrijft naar aan leiding van deze uitlatingen, dat het hierbij slechts om wenschdroomen gaat en dat men de neiging heeft deze droo- men steeds meer in de plaats te stellen van een nuchtere erkenning der feiten. De Duitsche bladen voeren daarvoor verscheidene voorbeelden aan en noe men o.a. de Britsche aankondiging, dat Engeland spoedig tot het offensief zal overgaan. De „Deutsche diplomatisch politische Kor- respondenz"-schrijft b.v., dat Engeland tot dusver niets dan nederlagen heeft kunnen boeken, waarbij het blad wijst op Polen, Noorwegen, Nederland, België en ten slotte op Oost-Afrika. Telkens heette het, dat de Engelsche overwinning zoo goed als zeker was en telkens wanneer de zaken een ongunstige wending namen, werd gesproken over de „ongehoorde Duitsche offers en ver liezen, die in ruime mate opwogen tegen de geringe tactische successen". De „Giornale d'Italia" schrijft over het zelfde onderwerp en zegt, dat Duitschland en Italië niet gewoon zijn de Engelschen vooraf in te lichten over hun bedoelingen en over het tijdstip en de wijze van uitvoe ring daarvan. De Engelschen zullen nog wel bemerken, dat Engeland geen eiland meer is en dat zijn imperiale systeem ondanks het door Churchill en Sinclair getoonde vertrou wen op een harde en gevaarlijke proef wordt gesteld, aldus het blad. Tenslotte keert de „Völkscher Beobach- ter" zich tegen den Londenschen correspon dent van het „Journal de Genève", die schreef, dat de Duitsche bomaanvallen op Zuid-Engeland vrijwel geen succes hadden opgeleverd. Het Duitsche blad wijst op de mededeelingen van den Londenschen cot-- respondent van „Nya Dagligt Allehanda" die schreef, hoe alle mogelijke Engelschen hem na een bezoek aan Dover vroegen, of er van deze stad nog wel iets was overgebleven. Aan het adres der Zwitsersche regeering stelt het blad dan de vraag, hoe lang zij zulke publicaties van het „Journal de Genève" nog zal toelaten, zonder iets daar tegen te doen. Talrijke gevallen opgesomd. Berlijn, .26 Aug. (D.N.B.) Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Zwitsersche regeering verzocht de vol gende nota der rijksregeering aan de Brit sche regeering te doen toekomen: Den laatsten tijd zijn in een aantal geval len Duitsche reddingsvliegtuigen blootge steld geweest aan aanvallen van Britsche strijdkrachten, die een grove schending van het volkenrecht betéekenen en door uitzon deringsbepalingen of voorbehouden geens zins kunnen worden gerechtvaardigd. Het betreft hier de volgende gevallen: 1. Op 6 Juli 1940 is een reddingsvlieg tuig ten noordwesten van Stavanger door een Britsche vliegboot beschoten; het vlieg tuig kon landen, hoewel het acht treffers had gekregen. 2. Op 11 Juli 1940 is op een reddings- vlucht op 30 zeemijlen ten zuidoosten van Portland een reddingsvliegtuig door een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol- Blenheim neergeschoten. Het vijandelijke vliegtuig viel het op het water liggende reddingsvliegtuig nog herhaaldelijk aan. In totaal werden vijf aanvallen gedaan. De bemanning kon zich slechts met de grootste moeite in de rubberboot in veiligheid bren gen. 3. Op 20 Juli 1940 is een Duitsch red dingsvliegtuig bij het zoeken naar een Duitschen jager, die op het Kanaal was ge daald, ongeveer 30 kilometer ten noord oosten van Cherbourg beschoten door een Britschen jager van het type Hurricane. Het Britsche vliegtuig vloog eenmaal rechts en eenmaal links langs het reddingsvliegtuig en viel het daarna van achteren aan, of schoon het roode kruis den Britschen vlie ger, die meermalen om het vliegtuig heen had gevlogen, niet kon zijn ontgaan, even min als het feit, dat het reddingsvliegtuig niet gewapend was. Na dezen aanval, die ge lukkig geen resultaat had, verdween het Britsche toestel. Eenige uren later werd het reddingsvliegtuig opnieuw van achteren be schoten door een I ritsch vliegtuig, ditmaal van het type Bristol-Blenheim. Twee Duit sche jagers, die na den eersten aanval zich ter bescherming van het reddingsvliegtuig naar de plaats hadden begeven, verdreven den aanvaller. 4. Op 27 Juli 1940 is een Duitsch red dingsvliegtuig bij zijn pogingen tot het red den van een gevallen jager op 51 graden 12 minuten N.B. en 1 graad 40 min. O.L. boven het Kanaal door twee Britsche jagers neer geschoten. Een lid der bemanning kon later worden gered, de vier overige inzittenden worden vermist. 5. Óp 28 Juli 1940 is een Duitsch red dingsvliegtuig op ongeveer 10 km van Bou logne door twee Britsche jagers neerge schoten. Drie man werden gered; zij hadden schotwonden; twee inzittenden worden vermist. 6. Op 28 Juli is een ander Duitsch red dingsvliegtuig, dat poogde redding te bren gen in het onder 5 genoemde geval, even eens hevig door Britsche jagers beschoten; het moest zijn pogingen opgeven met be schadigingen en t-vee gewonde leden der bemanning. In twee andere gevallen getuigen ernstige omstandigheden voor het neerschieten van reddingsvliegtuigen door Britsche strijd krachten. Zoo is op 1 Juli een Duitsch red dingsvliegtuig op een reddingsvlucht verlo ren gegaan op 20 zeemijlen van de Engel sche kust en een ander reddingsvliegtuig is op 20 Juli niet teruggekeerd van een vlucht boven het Kanaal die het brengen van red ding ten doel had. De rechtspositie der Duitsche reddings vliegtuigen is gebaseerd op een natuurlijke analoge toepassing van de overeenkomst over de beginselen van de Geneefsche con ventie voor den "ee-oorlog van 8 Oct. 1907. Krachtens artikel 3 daarvan wordt hospi taalschepen een principieele onschendbaar heid toegekend. De Duitsche reddingsvlieg tuigen zijn ongewapende speciale vliegtui gen, die niet voor eenig militair doel wor den gebruikt. Zij doen uitsluitend dienst voor het redden van menschenlevens zon der onderscheid van nationaliteit. Ook de bemanningen van Britsche vliegtugien zijn herhaaldelijk door Duitsche reddingsvlieg tuigen gered. In overeenstemming met artikel 18 van de Geneefsche conventie tot verbetering van het lot van gewonden en zieken van het te velde staande leger (con ventie van 27 Juli 1929) zijn de Düitsche reddingsvliegtuigen wit geverfd en aan alle zijden voorzien van het Roode Kruisteeken. Aan het staartvlak voeren zij de rijksdienst- vlag. Zij hebben een kenteeken, bestaande uit vier letters en een D. De bemanning be staat uit leden van de weermacht, in uni form met een Roode-Kruisband om den arm. Deze mannen hebben slechts een pis tool ter zelfverdediging. Uit dit alles blijkt, dat de Duitsche reddingsvliegtuigen, zoo wel wat hun uitrusting als wat hun gebruik betreft, in ieder opzicht voldoen aan de voorschriften van de Geneefsche conventie. De Duitsche regering constateert der halve, dat het optreden van Britsche strijd krachten tegen Duitsche reddingsvliegtui- gen, hetwelk door geen enkele militaire nood zaak kan worden gerechtvaardigd, niet alleen in strijd is met alle beginselen van menschëlijkheid, maar ook een grove schending van het volkenrecht vormt. Dit optreden kan natuurlijk niet worden ver ontschuldigd met het feit, dat de Britsche regeering in een nota van 11 Juli 1940, die zij door bemiddeling van de ambassade der Ver. Staten te Berlijn aan de Duitsche re geering deed toekomen, ten aanzien van de toepassing der beginselen, vervat in de ge noemde overeenkomsten van 1907 en 1929, op gevallen van deze aard eenzijdige en on gerechtvaardigde beperkingen heeft ge maakt. De uiteenzetting in de Britsche nota en het feitelijke optreden der Britsche strijd krachten dwingen veeleer tot de conclusie, dat het de Britsche regeering bij de ruwe behandeling van Duitsche reddingsvliegtui- gen en hun bemanning er om te doen is den reddingsvliegtuigen iedere reddingsactie ten behoeve van vliegtr.igbemanningen, die in nood verkeeren, te verhinderen. De Duitsche regeering zal daarop met de maatregelen, die haar gepast voorkomen, antwoorden. Verrassende aanval op Folkestone. Berlijn, 26 Aug. Boven het graafschap Kent heeft, naar het D.N.B. verneemt, vandaag een felle strijd gewoed tusschen Duitsche en Britsche lagers, terwijl de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegelijker tijd de vliegvelden bombardeerden. Het luchtdoelgeschut was niet doeltreffend. Hier en daar zweefde een versperrings ballon, zonder dat de Duitsche vliegers zich daardoor van de wijs lieten bren gen. Volgens de tot dusver binnengekomen berichten is boven Deal, Folkestone, Canterbury, Cambridge en ook boven het Kanaal, een aantal Britsche vlieg tuigen neergestort. De verliezen der Engelschen verhou den zich volgens de tot dusver ontvan gen cijfers tot die der Duitschers als 102, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duitschers is gewijzigd. Tot dusver had zij 8 2 be dragen. Vandaag staan tegenover één verloren Duitsch toestel vijf verloren Engelsche machines. Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Naar thans bekend wordt, zijn in den nacht van 24 op 25 Augustus, behalve de reeds gemelde aanvallen nog verdere Duitsche luchtaanvallen ondernomen op vliegvelden, haveninstallaties, wapenfabrieken en lucht doelbatterijen, op niet minder dan 38 plaat sen in Engeland. In den loop van 25 Augus tus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bii Portland het vliegveld Warmwell met succes aangevallen. De luchtgevechten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, bewezen évenzeer de superioriteit van hel Duitsche vliegtuigmateriaal, als de vol strekte strijdvaardigheid van de Duitsche vliegers. De verhouding der wederzijdsche verliezen is daarmede in overeenstemming. Omtrent het bombardement op de wapen fabrieken te Birmingham door Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht, waarbij 60 tot 70 bommenwerpers elk gemiddeld 1000 kg bommen neerwierpen, meldt een Duitsche verkenner het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8.45 uur bereikt. Dikke nevellaag wolken. Zag in de omgeving van het goederenstation-Oost evenals tusschen Astor en Castle Bromwich talrijke brandhaarden met sterke rookont wikkeling. Afzonderlijke resultaten door slecht zicht nog niet volstrekt na te gaan. Heb infraroode foto's genomen". Afgezien van de door het Duitsche afweer geschut neergeschoten vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht nog vier Britsche toe stellen verloren gegaan, doordat zij in volle zee moesten dalen wegens gebrek aan ben zine. Deze bombardementsvliegtuigen waren tot het uiterste van hun vliegbereik gegaan om boven geheel Duitschland vlugschriften te laten vallen. U. P. meldt, dat eenige Stuka's hedenmid dag zeer onverwacht een verrassenden aan val op Folkestone hebben gedaan. Zij kwa men uit het Zuiden aanvliegen en wierpen explosieve- en brandbommen. De eerste richtten schade aan, de laatste echter wei nig. Britsche jagers stegen op en het lucht doelgeschut trad in werking. Voor het eerst vliegtuigen boven Berlijn. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) - Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee Rösing heeft 46.170 brt. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De duikboot heeft daarmede op twee reizen 88.856 brt. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot heeft vier koopvaardij schepen van in totaal ongeveer 30.000 brt. uit een sterk beveiligd convooi weg geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden giste ren een aanval op het vliegveld Warmwell, ten N.W. van Portland. De aanval had de gewenschte uitwerking en er ontstonden hevige gevechten. Op 360 km ten Westen van Lands-end heeft een Duitsch vliegtuig een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zin ken gebracht. Voor de Britsche havens werden weer mijnen gelegd. In den nacht van 25 op 26 Aug. hebben talrijke vliegtuigen te Birmingham alsmede in Kingstown en Coventry fabrieken van de vliegtuig- en wapenindustrie met bommen bestookt. Men kon hevige ontploffingen en zware branden waarnemen. In denzelfden nacht vlogen voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog eenige vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn en wierpen verscheidene brand bommen uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het rijksgebied vielen op verscheidene plaatsen lukraak uitgeworpen bommen op niet militaire doelen. Noch hier, noch te Berlijn, werd schade- aangericht. Een der vliegtuigen welke boven Berlijn had gevlogen, werd op den terugweg door luchtdoelgeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 72 vliegtuigen, daarvan werden er 51 in luchtgevechten neergescho ten, 21 door het luchtdoelgeschut of op den beganen grond vernield. Veertien eigen toe stellen worden vermist. Het jachteskader Richthofen heeft in de luchtgevechten van gisteren het aantal van 250 neergehaalde vliegtuigen overschreden. De eerste luitenant Wieck behaalde zijn 19e en 20e overwinning in de lucht. Bulgarije roept recruten op. - Tegen 5 en 15 September zijn uit geheel Bulgarije dienstplichtigen, van verschillende lichtin gen, die nog niet waren geoefend, opgeroe pen om een militaire opleiding te ontvangen. Die oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. Luchtalarm te Bern. (Stefani) - Van nacht om 25 min. over twaalf is te Bern lucht alarm gemaakt, in verband met verschijnen boven de stad van talrijke Engelsche vlieg tuigen. Het luchtafweergeschut kwam on middellijk in actie. Dezelfde vliegtuigen hebben later boven Genève gevlogen en be wogen zich in zuidelijke richting.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1