Agenda De verbouw van stoppelgewassen. Land- en Tuinbouw Samenwerking tusschen bouwboer en veeboer. De Landbouwtentoonstelling te Opmeer. De veilingen De veiling Lang Schommelende EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. DE VERDUISTERING EISCHT TWEE MENSCHENLEVENS. Zaterdagavond 11 uur geraakten tengevolge van de duisternis de 68-jarige J. Leek, Uiten- boschstraat 5, alhier, en diens 76-jarige kost ganger Jan de Boer in de Oudegracht bij het Klein Nieuwland. Gisteravond overleed in het St. Elisabeth-ziekenhuis de heer de Boer en hedenmorgen de heer Leek, beiden ten gevolge van bij het ongeval opgeloopen long steking. Bij ons rees de vraag, waarom deze twee oude menschen zich nog zoo laat op straat hadden bevonden, waarom wij ter beant woording van deze vraag heden een onder houd hadden met den zoon-kostwinner van den heer Leek en diens voor kort gehuwde dochter. Beiden waren zeer onder den indruk van het zoo droevige gebeuren. Zij vertelden ons, dat de beide oude men schen nog een zeer goede gezondheid ge noten en vol levenslust waren. In den vooravond hadden beiden zich voor een kaartrondjé naar den heer de Bruin begeven, die aan de Oudegracht woont en als vader van een groot gezin zijn kaartpartners het liefst aan huis ontvangt. Om elf uur hadden zij zich huiswaarts begeven en waren zij, door de duisternis misleid, in de Oudegracht terecht gekomen. Op hun hulpgeroep waren zij door omwonenden gered. Aangezien vader bewusteloos was en de heer de Boer een hoofdwonde had bekomen, had men beiden per auto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar men vader had bijgebracht en de hoofdwonde van de Boer had verbonden. Over twaalf werden beide drenkelingen In hun natte kleeren per auto thuis gebracht. De begeleidende zuster, aldus de zoon, vroeg mij of zij kon vertrekken. Waar zoo weinig begrip getoond werd, dat hier hulp noodig was, heb ik daarin toegestemd. Bei den heb ik toen alleen ontkleed, met warm water afgewasschen en in bed gestopt. Zij rilden van de koude. Gisteravond werden zij, op advies van dokter Leeuwenberg, naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd, waar de heer de Boer gisteravond en vader van morgen overleed. Vader, zoo vertelde de zoon, is 40 jaar werkzaam geweest op de Ijzerfabriek. Aan vankelijk kreeg hij een pensioentje van 5, dat het vorig jaar met St. Nicolaas werd in getrokken. Ik, zoo vervolgde hij, werd toen kostwin ner en werk thans op het vliegveld in Ber gen. De heer de Boer was al 9 jaar bij ons kost ganger en beiden waren zij prettige huisge- nooten en vrienden. Het is een harde slag hen zoo te moeten missen. De lezing van het gebeuren hebben wij zoo sober gegeven als ze ons werd verteld. Wij aarzelen echter niet om onze afkeuring over de behandeling van de drenkelingen in het Centraal Ziekenhuis uit te spreken. Op zijn minst had men hen daar een warm bad moeten geven en hen van droge kleeren moeten voorzien. Wij weten, dat onder drang van de over heid de uitgaven voor den geneeskundigen dienst zooveel mogelijk gedrukt worden. Dit mag echter niet ten koste van men- schenlevens geschieden en het wordt o. i. hoog tijd, dat het college van regenten in dit opzicht de gewenschte voorschriften geeft. JUBILEUM BIJ DE FA. OTTER. Weer een 25-jarige. 't Was vandaag wéér eens feest bij de firma Otter in den Kooltuin en wéér was de aanleiding daartoe een jubileum: de heer G. Veder uit Stompetoren herdacht n.l. op dezen dag het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de firma in dienst trad. Hoe heeft de jubilaris van vandaag deze 25 jaar opgevat? We kunnen het beste hier weergeven, wat de oudste zoon der firman ten zeide, toen hij hedenmorgen den jubi laris toesprak. Deze wees niet alleen op het prettige, dat een firma vele jubilarissen heeft, omdat dit direct getuigt van een goede verstandhouding tusschen zaak en personeel, maar meende speciaal hulde te moeten bren gen aan de groote plichtsbetrachting van den jubilaris. Nimmer was hem iets te veel, steeds behield hij zijn prettig humeur. En waar de heer Veder met hart en ziel bij de zaak was gedurende al die 25 jaren, daar meehde de firma Otter als blijk van waar deering het gouden horloge met inscriptie te moeten aanbieden. De heer London, voorzitter der afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen bond van vergunninghouders, sprak namens de afdee ling woorden van gelukwenschen tot den jubilaris, wien „de glimlach nimmer van zijn gelaat verdween". Ook de firma Otter, die 25 jaar geprofi teerd heeft van de werkkracht en de werk lust van den heer Veder, wenschte hij geluk met zoo'n werkman. Spr. bood namens de af deeling den jubilaris een blijvende herinne ring aan en overhandigde mevr. Veder een tuil bloemen. Namens het personeel sprak de heer Klerk, boekhouder der firma, en spr. roem de de kameraadschap van den jubilaris. Na mens het personeel bood spr. eveneens een blijvende herinnering aan, terwijl de vrouw van den gelukkige bloemen ontving. Een zeer sympathiek woord sprak de heer Pisart, accountant der firma, die eveneens een cadeautje aanbood, waarna de jubilaris in enkele woorden dank bracht voor de hul de, hem gebracht. En toen werd er geklonken GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN. Men verzoekt ons er nog de aandacht van het publiek op te vestigen, dat dit jaar op 31 Augustus a.s. de gemeentelijke bureaux en instellingen op de gewone wijze geopend zullen zijn. EEN ALKMAARDER BEGRAVEN... J. de Lange C. Jzn. naar zijn laatste rustplaats gebracht. De laatste van het vorige geslacht is heen gegaan. Familieleden, vrienden en kennissen hebben een gestorven grijsaard gistermiddag naar zijn laatste rustplaats gebracht en hem daar de laatste en wel zeer gemeende eer be wezen. En daar rust thans in het familiegraf het stoffelijk overschot van den 89-jarigen J. de Lange C. Jzn., naast zijn anderhalf jaar geleden overleden echtgenoote. Het was een eenvoudige begrafenis, maar juist daardoor een treffende plechtigheid en de eenvoud paste bij het karakter van den overledene, die stil was in den omgang, die door het leven ging met een strenge correct heid en met een groote bescheidenheid, on kreukbaarheid en trouw. Mr. v. d. Feen de Lille, president-regent van het Provenhuis Johan van Nordingen, heeft namens de regenten en bewoners van dit huis een afscheidswoord gesproken en den overledene een laatsten dank gebracht voor alles, wat deze als penningmeester voor dit huis gedaan had. Spr. herinnerde er aan, dat dit penningmeesterschap bij de familie de Lange behoort: de grootvader en vader van den overledene, die zelf van 18751939 deze functie waarnam, waren eveneens pen ningmeester van dit Provenhuis en verleden jaar heeft de zoon van den thans over ledene het penningmeesterschap overgeno men, waarmee dus een traditie gehandhaafd bleef, Mr. van der Feen de Lille wees er op, dat het rentmeesterschap bij den heer de Lange in voortreffelijke handen is geweest en dankte hem nogmaals voor de prettige ver standhouding, welke steeds de vergaderingen van regenten gekenmerkt heeft en waaraan de overledene steeds zoo meewerkte. Een neef van den overledene sprak af scheidswoorden, daarbij herinnerende, dat deze laatste telg van een vorig geslacht aan de jongeren veel geleerd had. Spr. schetste de onkreukbaarheid van den overledene, wiens laatste levensjaren zoo moeilijk ge weest zijn, mede door het verlies van een zoon en daarna van zijn echtgenoote. Ds. Kuiper sprak tenslotte namens de doopsgezinde gemeente en dankte den over ledene voor alles, wat hij voor deze gemeente heeft gedaan in zijn lang leven. Steeds kon men bij hem aankloppen en nimmer werd vergeefs een beroep op hem gedaan. Trouw bleef de heer de Lange aan zijn geloof, wetende, dat zijn leven geborgen was bij God en dat het zoo goed was Een zoon van den overledene sprak daarna enkele woorden, daarbij de velen, die bij deze plechtigheid tegenwoordig waren, dank zeggende voor de laatste eer, den gestorvene bewezen. EXPORT VAN KOOL NAAR BELGIE. Er best'aat met ingang van heden weer gelegenheid tot export van bepaalde soorten groenten en fruit naar België. Zoo is o.a. het exporteeren van een roode, witte en savoye-kool weer toegestaan. Op de prijzen aan de veiling had deze mogelijkheid een gunstigen invloed. HET WITTE KRUIS IN OORLOGSTIJD. Men vraagt ons plaatsing van het volgen de: Morgen houdt de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis haar jaarlijksche collecte. Het Witte Kruis vraagt morgen uw bedrage voor het schoone doel: de verzorging van onze zieken op zoo goed mogelijke wijze door het verstrekken van zoo goed mogelijk verplegingsmateriaal. Wij weten het, er wordt reeds zooveel ge vraagd, maar toch wil het het Witte Kruis dit jaar niet overslaan. Het gaat immers om onze zieken en zij behoeven onze zorg, juist nu, meer dan ooit. Daarom moet onze af deeling haar magazijn op peil houden en paraat blijven om aan alle gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. In de voor onze stad zoo drukke en ener- veerende oorlogsdagen heeft uw Witte Kruis zijn taak vervuld. Bij den stroom van geëvacueerden waren vele zieken, die dringend hulp behoefden; ons magazijn is dag en nacht geopend ge weest om aan alle aanvragen te voldoen. De bovenverdieping van ons magazijn was her schapen in een noodziekenhuis met veertig bedden en in Huize Westerlicht stonden vele van onze ledikanten met alle toebehooren gereed voor het gebruik. Het waren zeer drukke dagen, maar het waren dankbare da gen, omdat wij mochten bijdragen om veel leed te verlichten. Daarom vragen wij u: steunt ons werk en koopt morgens ons Witte Kruisspeldje! Wij danken u reeds nu voor uwe gave en u weet het zij is welbesteed. KANAAL OUDKARSPEL—KOLHORN. Na aanbesteding per 1 Augustus j.l., waarbij de gunning was aangehouden, is thans aan de laagste inschrijf ster, N.V. P. C. Zanen's Aanneem- en Wegenbouwbedrijf te Heemstede, gegund het maken van een vak van het kanaal OudkarspelKolhorn, een vaargeul in het Kolhornerdiep, een keersluis met schotbalkenloods en het sloopen van de bestaande schutsluis in den afsluitdam van het Kolhornerdiep; een en ander met bijkomende werken gelegen in de gemeenten Winkel en Barsingerhorn. Het werk omvat een bedrag van 146900. INBRAKEN TE STOMPETOREN. Maandagnacht hebben dieven een be zoek aan ons dorp gebracht. Bij den heer Jansen heeft men ingebroken, doch daar wordt niets vermist. In het café Renses en in den bakkerswinkel van den heer Schuu ring zijn de loonbankladen geleegd. Bij laatstgenoemden is bovendien een rijwiel meegenomen. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.-sens.); hoofdrol len Hilde Krahl, Atilla Hörbiger, Paul Ja- vor, Oskar Sima en Tibor von Halmay. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rüh- mann, Theo Lingen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Am sterdam bij nacht (kom.); hoofdrollen Piet Kohier en Louis de Bree. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, speciale kinder matinee; vertooning van het sprookje Asschepoester. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Eva uit het vrouwenparadijs (amus.); hoofdrol len Hortense Raky, Leo Slezak, Ivan Petro- vich en Georg Alexander. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Dinsdag 27 Augustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Gaslicht door de tooneelgroep Het Masker. Woensfag 28 Augustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Gaslicht door de tooneelgroep Het Masker. 7.30 uur, Harmonie, vergadering Nationaal Front, spreker Arnold Meijer. Donderdag 29 Augustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Zomerzotheid". 7.30 uur, in het City-theater, film-show avond van The A.D.S. „Everybody". ENGELSCHE KABELBALLON NEERGEHAALD. Te De Koog op Texel is Zondagmiddag een Engelsche kabelballon neergehaald. Het gevaarte kwam met westelijken wind over zee aanzetten. Een militair, die het greep, werd een eind weegs meegesleurd, doch kwam behouden op den grond terecht. GEEN BIOSCOOPVOORSTELLING. De in ons vorig nummer opgeno men agenda behoeft in zooverre verbetering, dat in het theater Harmonie morgenavond geen voor stelling is en in het City-theater Donderdagavond het gewone pro gramma niet wordt gegeven. DUISTERNIS EN ONGEVALLEN. Vragen aan B. en W. De heer H. C. Stoutjesdijk heeft aan den gemeenteraad verlof gevraagd om aan B. en W. de volgende vragen te stellen: le. Is het uw college bekend, dat in ons land het aantal ongevallen tengevolge van de voorgeschreven verduistering toe neemt? 2e. Welke maatregelen heeft uw col lege reeds genomen teneinde ongevallen, in verband met de duisternis, tot een minimum te beperken? 3e. Acht U het niet noodzakelijk, dat bij ernstige ongevallen te water en op den openbaren weg van kunstlicht gebruik gemaakt wordt, daar hulpverleen in g bij volslagen duisternis onuitvoerbaar is, vooral bij verdrinkingsongevallen? GESLAAGD. Voor het examen handelscorresponden tie in de Engelsche taal (Vereeniging van leeraren) slaagde mej .H. de Jaeger alhier. Voor het examen Duitsche handelscorres pondentie van de vereeniging van leeraren te Amsterdam slaagden de dames G. Kooij te Limmen, W. Frielink en A. Gerdes te Alkmaar en N. Bos te Egmond-Binnen, als mede de heeren Th. Brommer te Bergen en D. K. de Graaf te Alkmaar. Voor Engelsche handelscorrespondentie voor bovengenoemde vereeniging slaagden de dames F. Mulder te Alkmaar en G. Mid delbeek te Heiloo en de heeren C. Drost en W. de Wilde te Alkmaar en Th. Brommer te Bergen. Voor handelscorrespondentie Nederlandsch slaagde de heer Th. Brommer voornoemd. Voor het praktijk-diploma boekhouden voor de vereeniging van leeraren slaagde de heer R. van Vliet te Alkmaar. Voor Mercurius slaagde de heer D. K. de Graaf voor Duitsche handelscorrespondentie. STORMSCHADE IN EGMOND AAN ZEE. Wel zelden hebben de badgasten in Egmond aan Zee in Augustus zulk een storm meegemaakt, als de laatste dagen heeft gewoed. Mogelijk hebben zij deze bijzondere belevenis op prijs weten te stellen, maar de strandexploitanten en de kampeerders op het strand zeker niet. Het was een heele toer de strandstoelen en badkoetsen in veiligheid te stellen, doch met hulp van vrijwilligers gelukte dat toch. Minder fortuinlijk was echter menig tentbewoner. Zoo zagen wij twee kampeerders, gekleed en wel, kopje onder gaan om hun re°ds in zee drijvende tent nog op te halen. Enkelen bleken hun tent onbeheerd achtergelaten te hebben, zoo dat de geheele inventaris door het zee water overspoeld werd. Zoo is menigeen door het ruwe weer verrast. Voor alle exploitanten is het slechte weer in ieder geval een leelijke tegenvaller. De duinen zijn over een groote lengte afgeslagen, zooals dat in de zomermaanden practisch nooit voorkomt. SCHILDERWERK CENTRAAL ZIEKENHUIS. Na aanbesteding per 14 Augustus 1.1., waar bij de gunning was aangehouden, is thans aan den laagsten inschrijver, den heer T. H. de Visser Jr., Oudegracht, alhier, namens den directeur-geneesheer van het Centraal Ziekenhuis gegund het uitvoeren van het buitenschilderwerk van dit ziekenhuis. De heer dc Visser had voor dit werk in geschreven voor een bedrag van f 1020. EERS1 Besprekingen tusschen beiden noodig. De heer H. Pilon, leeraar R. L. W. S., schrijft ons: Rechtstreeks had het bouwbe drijf met het veebedrijf tot heden zelden veel te maken. Beide leverden hun producten aan de markt en betrokken hun benoo- digdheden voor gezin en bedrijf ook van de markt. Het is dus geen wonder, dat een nieuwe verhouding, waarbij tusschen bouw- en veebedrijf vermoede lijk een direct contact zal tot stand komen, moeilijkheden schept. Ik doel hier op het verbouwen van stoppelgewassen door de landbouwers, die ze in eigen bedrijf niet noodig hebben en welke producten dus zullen moeten worden geconsumeerd door de uitslui tend-veebedrijven. Als we onderstellen, dat bedoelde ge wassen (wikken, haver-wikken, boter- zaad, mergkool, stoppelknollen) ni e t als groenbemesting gebruikt zullen worden, dan dient bekeken, hoe ze tot hun recht zullen komen bij de veevoedervoorziening. De genoemde voeders zijn elk op zich zelf goed, al is er verschil in eigenschap. Het gebruik er van zal dus verschillend zijn (verschil in eiwitgehalte en in gevaar voor de melksmaak), maar hierover be doel ik niet te schrijven. Evenmin als over de voederwaarde, die den prijs ten slotte zal beïnvloeden. Welke mogelijkheden doen zich voor, om de stoppelgewassen van het uitslui tend-bouwbedrijf tot waarde te brengen in het veebedrijf? In de eerste plaats kan het voeder versch per schip, per benzinevoertuig of per paard en wagen worden vervoerd van den bouw naar het vee. Daartoe zal het öf dagelijks gemaaid en gegeten moe ten worden, óf het zal op 't veebedrijf moeten worden ingekuild en dus in één keer gemaaid, voorzoover het geen merg kool of knollen betreft. En dat vóór 't in vallen van de vorst. Mergkool dient vóór half December, liefst vroeger, geoogst. Knollen kunnen wat langer staan. Het dagelijks benoodigde kwantum versch vervoeren is practisch alleen mo gelijk als de bedrijven zeer dicht bij elkaar liggen, wat in 't algemeen niet het geval is. Ook is het vaartuig als vervoer middel dan dikwijls uitgeschakeld. Of er nog benzine zal zijn tegen den winter is een groote vraag. Blijft over paard en wagen, die beide kans hebben, als de af standen groot zijn, uit elkaar te vallen. Maar dan blijft nog het bezwaar dat de bouwboer op zijn land meestal geen herfstbewerking kan toepassen op den tijd, die 't best geschikt is. Het kuilen bij den veeboer kan in vele gevallen met minder moeilijkheden, door dat alles vlugger kan verloopen en het schip goede diensten kan bewijzen. Echter zal het de vraag zijn, of 't verwerken van de massa naar schip of voertuig en vandaar naar kuil of silo niet funest zal zijn voor de kwaliteit van het product. Daar komt bij, dat de mogelijkheid van rotting in den tijd tusschen maaien en kuilen met het uur kan toenemen, even als de broei. Practisch lijken me al deze mogelijkheden over eenigen af stand niet uitvoerbaar op een aanvaardbare wijze. In de tweede plaats is er de mogelijk heid van inkuilen op het bouw bedrijf, voorzoover het bladgewassen betreft. Hier vervallen de grootste bezwaren bovengenoemd. De voedermassa kan op tijd en goed tot voeder worden verwerkt. Ze kan bij het vervoer gemakkelijk worden gehanteerd doordat ze compacter is en minder ruim te inneemt. De kwaliteit kan door 't ver voer niet worden geschaad. Mergkool en knollen kunnen ook ineens worden geoost en „in 't groot" worden overgebracht, bij voorkeur per vaartuig. De kwestie, of het eventueele inkuil- werk gedaan moet worden door den ver bouwer of door den afnemer, valt onder ling te regelen. Practisch uit te, voeren lijkt deze manier van doen in elk ge val wel. En dut met behoud van DE FILM ASSCHEPOESTER. In het Roxy-theater wordt morgen een speciale matinee gegeven, waarbij men in de allereerste plaats om de jeugd heeft ge dacht. Dan zal n.l. vertoond worden de schitterende film Asschepoester, een hoofd nummer in 7 acten, dat op fraaie wijze de geschiedenis van het door de stiefzusters achteraf gezette meisje in beeld brengt. En dan op het prachtige hoffeest verschijnt plotseling het vreemde prinsesje. Alleen de toeschouwers weten wie het is. En dan komt het slot met het bekende glazen muiltje en het feest van den prins en Asschepoester. De jeugd zal van dit mooie filmwerk in alle opzichten genieten. de voedingswaarde; dus aan vaardbaar is deze wijze ook. Een derde mogelijkheid is, dat de bouwboer een aantal koeien op zet voor de mesterij en alzoo zijn stop pelgewassen tot waarde brengt. Dit heeft als voordeel, dat niet het voe der naar 't vee gebracht wordt, maar omgekeerd. Het is makkelijker een paar ton koeien te verplaatsen, dan eenige tientallen tonnen veevoeder. Het laatste met bovendien waarschijnlijk méér risico voor verliezen. Dan is er nog een vierde geval. Dat nl. de veeboer en de bouwboer tot een overeenkomst komen voor een soort inden kost gaan van melkkoeien, b.v. voor de melk.' Ik weet wel, dat voor „opzetten" en voor „in den kost nemen" de de bouwboer in 't algemeen niet is ingericht, maar waar een wil is, is ook een weg. En zoo wordt het wederzij dsche hulp en voordeel. Van de omstandigheden hangt af, wat het beste is. Eén van die omstandigheden is de goede wil der bedrijfsleiders en hun gezin nen. Een tweede, misschien de belangrijkste, hoe de voordeelen voor den bouwboer zullen uitvallen. Een garantie, uit te drukken in geld, lijkt mij op zichzelf een maatregel, die toe te passen ware voor 't geval de bouwboer zelf kuilt (haver, snijrogge, wikken, haver- wikken, boterzaad) of den oogst in zijn ge heel aflevert (mergkool, knollen). Ten slotte: Dit zijn enkele beschouwingen. Misschien ben ik onvolledig geweest. Het is erom te doen, de kwestie tijdig aan de orde te stellen. Instanties, die als tusschenschakel fungeeren, dienen bij voorkeur de organisa ties te zijn. Voor den eigenlijken handel lijkt het me niet een geschikt object. Het meest lijkt me in aanmerking te komen de coöperatie, de zuivelfabriek of een afdee- lingsbestuur. Mogelijk kan ook provinciaal goed werk worden gedaan door de gezamen lijke bonden. Als er maar wordt aangepakt, om een goede oplossing te krijgen, vóór de bouw boer zijn stoppelgewas gebruikt als groen bemesting, want dat kan onze voedselvoor ziening toch niet lijden. Schagen, 26 Augustus 1940. H. PILON, Leeraar R. L. W. School. Een geslaagd feest. Wat wij reeds gister voorspelden, werd des middags bewaarheid. De zon brak door en honderden bezoekers stroomden voor het concours hippique het terrein op. De deel name was groot, de concurrentie zwaar. Telken jare valt het op, dat het paarden- materiaal beter wordt. In de dubbelspannen werden toevallig win naars drie spannen voor prachtige land- bouwwagens, die op de film een schitterend figuur maken. De jury verrichtte haar taak op voorbeel dige wijze, waardoor het concours hippique om drie uur kon worden beëindigd en de ringstekerij een aanvang kon nemen. Hieronder volgen de uitslagen. Het beste 3-jarig paard (warm bloed): le pr. Jb. Houter te Sijbekarspel; 2e pr. J. Muys te Heiloo. 2-jarige paarden: le pr. C. Oly te Heiloo; 2e pr. C. Mooy te St. Maarten; 3e pr. H. Wessels te Abbekerk. Beste merrie met in 1940 geboren veulen: le pr. C. Muys te Heiloo; 2e en 3e pr. H. C. Kooy te Haren karspel; 3e pr. a C. Muys te Heiloo. Paarden (koudbloed), 2-jarige: 3e pr. S. Broers te Wadway. 1-jarige: 2e pr. Jac. Clay te Sijbekarspel; 3e pr. L. Schilder te Spierdijk. Merrie met veulen: le pr. A. Jon ker te Nieuwe-Niedorp. Wolvee en geiten. Texelsche, geregistreerde melkschapen. le pr. Wed. Hm. Langedijk te Weere, Abbekerk; 2e pr. J. Stapel Sz. te Sijbekarspel; 3e pr. J. Wagemaker te Weere, Abbekerk. Geregistreerde ooilammeren: le pr. W. Kistemaker te Abbekerk; 2e pr. C. Wij denes Dz. te Sijbekarspel. Geregistreerde ramlammeren: le pr. P. Pijper Az. te Twisk; 2e pr. J. Wagemaker te Weere, Abbekerk; 3e pr. a J. van Berkel Cz. te Wognum; 3e pr. b N. Ruijter te Beemster. Geregistreerde lammeren, verkoopklasse: le pr. K. Groot te Hoogwoud; 2e pr. A. Schipper te Opmeer. Texelsche rammen van 1 jaar: le pr. N. Ruijter te Beemster; 2e pr. W. Kistemaker te Abbekerk; 3e pr. Jac. Clay Gz. te Sijbe karspel. Texelsche rammen, ouder dan 1 jaar: le pr. P. Marrees Dz. te Beemster; 2e pr. Wed. Hm. Langedijk te Weere-Abbekerk; 3e pr. A. Bijman te Spanbroek; eerv. verm. K. Ursem te Hoogwoud. Geiten: le en 2e pr. C. Kieftenburg te Spanbroek; 2e pr. D. Prinsen te Spanbroek. Pluimvee: Leghorns: 2e pr. J. Beemsterboer, Span broek; Hollandsche hoender: le pr. G. Vriend, Wognum; Minorca's: le pr. plus lauwertak, Jn. Smit, Spanbroek; 2e pr. S. G. Groot, Alkmaar. Andere rassen: le pr. J. de Groot, Alkmaar; 2e pr. S. de Groot, Alk maar. Broed 1940: N.H. Blauwen: le pr. D. I Hoogland, Hoogw 2e pr. P. Groen D. Hoogland, H< pr. D. Wit, N.N: maar. Eenden: N.H. Jn. Smit Spanbro C. Mienes, Hoogw Spanbroek, le Doffer en duif: Wognum. Krielen Warnaar, Langere Smit, Spanbroek. 1 Vriend, Wognum Al, Alkmaar, baa Wognum. Konijnen: Ran maar, witte VI. re num, vl. reus gee Hoogwoud, Ween 2e pr. Jn. Smit, ooren: le en 2e Polen: le pr. S. rassen: le pr. J. N. Pool, Alkmaar Beste voedster Pancras, G. Vrien Hoogwoud, Jn. Sm Alkmaar, mevr. Vriend Wognum pel; 2e pr. C. Jol Aartswoud, C. Hoogwoud, Jn. Alkmaar, S. G. Grc maar en G. Vriend In de rubriek pijzen toegekend broek, H. Koopmai Leeuwen Wognum Span best betuig en 3e pr. K. Reyi 2e pr. C. Muys, He Best betuigde Langendijk Jr. Ve Spaans, Barsingerh Sijbecarspel; 4e p De boor v< In de week tus is er nog van boonen (vo weest, hoewel pen van de wee dat de campag: als men in geer afloopt en men zeggen, d Augustus ook de is, behoude oogst op de bo land. Maar het weer en de nac hoe die teelt gunstig, dan za van beteekenis Wat de prijzen d waren aan den hoo der draad (zeker voer) besomden 1( der draad (stam) 13 tot 17.50, pi 8.30 en snij boonen 100 kg. Bloemkool deel van behoorlijke le soort gold f 11.5C 6.50 tot f 9 per 1" van het grootste voor een prijsje van van de hand. Krop kwaliteit, ging voor f 1 tot 1.60 per 100 is weinig handel en welke voor 4.50 tol ging de rest voor de hand. Groen e gewild en de prijzen 100 kg zijn aan d< telen (geen bosj 3.50 tot 5.80 per tomaten is wein van 6.30 tot 12. den lagen kant. P o wild, doch de prijs v bak was met de vra ming. De vraag naar heel goed en de prijs hoog. Uit het verloo tot 0.28 per stuk kwaliteit opmaken. Defruitmar zijn verdwenen i zijn goed, doch de k peren valt beho tegen. Pruimen goldi pelen 2.80 tot 15 18.60 per 100 kg. trek en de prijzen, ho er mee door, n.l. 26 De overige aanvoe onveranderde prijzen De aanvoere waren in de afg wat minder dan week. In totaal w veilingen tezamer gons aangeboden verschil met de oorzaak hiervan voeren van Schol duidend geringer Deze aardappelso niet meer den bo voeren. Er komen thans tai mers aan de veilinge en Bevelanders werd laatste beide soorten scharwoude. Er blijve pelen meer onverkoch muizen worden nu teg hand gedaan. De mini wordt niet gehandhaai Zooals indertijd ree de regeling voor de in muizen gelden tot 19 deze ingekuilde aardaj is nog niet bekend. De aan den Langendijk

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2