Nationaal Front vergaderde te Alkmaar Niet-ingezetenen van Texel moesten vertrekken. AGENDA Jkaunciaai Tlietuws OUDORP 2UIDSCHARWOUDE SBROEK OP LANGENDIJK Arnold Meyer spreekt over onze volksgemeenschap. £aatste EER3TF BI.A1) Alkmaar, Donderdag. Verblijfsvergunningen voor bezoekers. Op last der bevoegde autoritei ten hebben, naar uit een mededee- ling van den burgemeester van Texel blijkt, alle niet-inge zetenen der gemeente het eiland Dinsdag per eerste gelegenheid moeten verlaten. De personen uit den Helder, die zich tijde lijk op Texel gevestigd hebben en wier ver- huisbiljet op 26 Augustus nog niet op Texel aanwezig was, zijn verplicht uiterlijk op Vrijdag 30 Augustus met de boot van 14 uur van Texel te vertrekken. Zeer binnenkort zijn maatregelen van regeeringswege te verwachten, waarbij iedere ondersteuning of andere hulp aan elders verblijvende inwoners uit Den Helder wordt ingetrokken. Tengevolge van deze maatregelen mag verwacht worden, dat de terugkeer naar Den Helder algemeen zal worden. Voor ver der verblijf op Texel wordt geen vergun ning verleend. Bij eventueele moeilijkheden bij vestiging in den Den Helder is aangera den zich met de autoriteiten aldaar in ver binding te stellen. Toegangsbewijzen. Ingevolge deze nieuwe regeling inzake het verblijf van niet-ingezeten is voorts het volgende bekend gemaakt: Bezoek aan Texel wordt tot nader order slechts toegestaan: a. bij familiebezoek van dringenden aard of waarvan de noodzakelijkheid kan worden aangetoond; b. za- kenbezoeken, mits aangetoond kan worden, dat betrokkenen reeds eerder op Texel kwamen. Hieronder vallen ook bezoeken voor ambte lijke doeleinden. Zij, die Texel wenschen te bezoeken, die nen zulks schriftelijk tevoren ten raadhuize aan te vragen, bij voorkeur door bemidde ling van het op Texel woonachtige familie lid of de aldaar gevestigde zakenrelatie. Ingezetenen van Texel moeten zich te allen tijde bij den overtocht kunnen legitimeeren, waartoe tot nader bericht de distributie- MORGEN WEER KAASMARKT. Dank zij de nieuwe kaasregeling, waar door het tijdelijke verbod tot het verhande len van kaas is ingetrokken, kan morgen de kaasmarkt weer voortgang hebben. De eerste stapels werden heden reeds aangevoerd. De beteekenis van de markt voor de wel vaart van onze stad behoeven wij zeker niet nader te belichten en daarom steunen wij gaarne het verzoek van den „Vader" van den Alkmaarschen kaaswimpel, den heer Norde- rnann om onze middenstanders te verzoeken door het uithangen van den kaaswimpel uiting te geven aan de voldoening over het feit, dat de markt weer voortgang kan hebben. SCHADE HERSTEL TOEGEZEGD. De heer Snel, Zevenhuizen alhier, deel de ons mede dat hij gister^ van 't depar tement van defensie bericht ontving, dat de aan zijn winkelpand in de eerste oor logsdagen toegebrachte schade, vergoed zal worden. De heer Snel heeft daartoe thans oogenblikkelijk opdracht gegeven, zoodat het teeken van het droevig oor logsgebeuren in onze stad binnen enkele dagen tot het verleden &..1 behooren. THE MOOCHERS IN T GULDEN VLIES. Er bestaat den liefhebbers van jazz een groote verras-ing te wachten. De directie van 't Gulden Vlies is er n.l. in geslaagd om voor Zondag 1 September, den z.g. laatsten kermis-Zondag, een zeer groot be zet en uitstekend bekend dansorkest te engageeren. Dien middag en avond zal de beroemde Haagsche band „The Moochers" aan de te organiseeren matinée en soirée zijn medewerking verleenen. Dit zal tevens de eerste maal zijn, dat dit twaalf man sterke dansorkest in Alkmaar optreedt. Dat hier van een goed dansorkest gesproken mag worden, getuigt wel het feit dat „De Jazz-Wereld' voor haar jazz-feest in het Kurhaus op 3 Aug. van dit jaar deze band uitkoos om den avond te verzorgen. stamkaart voldoende is. Tot Maandag 2 September 1940 zal deze regeling, indien de omstandigheden zulks toelaten, zoo moge lijk soepel worden toegepast. Aanvragen moeten vermelden: doel der reis, verblijfplaats op Texel, duur van het verblijf en voorts alle bijzonderheden, die dienstig zijn om het gevraagde te beoor deelen. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.-sens.); hoofdro!- len Hilde Krahl, Atilla Hörbiger, Paul Ja- vor, Oskar Sima en Tibor von Halmay. Toe gang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Am sterdam bij nacht (kom.); hoofdrollen Piet Kohier en Louis de Bree. .Toegang boven 14 jaar. City-theater hedenavond geen voorstel ling. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rüh- mann, Theo Lingen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 29 A-gustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Zomerzotheid". 7.30 uur, in het City-theater, film-show avond van The A.D.S. „Everybody". DE VESTIGINGSWET EN HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. De vestigingswet Kleinbedrijf is tot stand gekomen ter verheffing van het middenstandsbedrijf en tot het tegengaan van de beunhazerij. Door deze wet worden thans reeds in een 15 tal bedrijfstakken alleen gediplomeerde middenstanders toe gelaten en men kan verwachten, dat in de nabij% toekomst nog meerdere branches onder de werking van deze wet zullen worden gebracht. De Alkmaarsche vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand en de Alkmaarsche christelijke middenstandsvereeniging hebben in samen werking met verschillende middenstands- vereenigingen uit omliggende plaatsen reeds in 1937 de opleiding voor één der vereischte diploma's, n.l. voor „Algemeene handelskennis" ter hand genomen door stichting van de Alkmaarsche midden standsavondschool. Sedert de oprichting hebben reeds 134 cursisten van de school het diploma mogen behalen. Tegen half September zal wederom een nieuwe cursus aanvangen. De besturen van de organiseerende middenstandsver- eenigingen wekken de jonge lieden, die van plan zijn later zelf eéh zaak te begin nen, het bedrijf van hun vader voort te zette no fals filiaalchef te gaan optreden, op om den cursus te gaan vo. gen. Voor bijzonderheden omtrent de aan melding zie men elders in dit nummer. AFDEELING BOERENFRONT OPGERICHT. Na voorlichting door den heer Rispens, secretaris van het boerenfront, en den heer J. Saai te Wieringerwaard, is te Opmeer een afdeeling van het boerenfront opgericht onder den naam van afd. Opmeer en om streken. UITBREIDING VAN LANDBOUW-CRISIS- ORGANISATIE. Thans ook het oude gymnasium in gebruik genomen. Nu Alkmaar een nieuw gymnasiumgebouw rijk is geworden, kon aan het oude gym nasium op het Kerkplein een nuttige be stemming worden gegeven. De laatste maanden vooral bleek het noodzakelijk om de personeels-bezetting aan de Landbouw-Crisis-organisatie zeer aan zienlijk uit te breiden. Ongeveer 150 man zijn aan deze instelling thans werkzaam. Hoewel naast het hulpgebouw, dat de ge meente Alkmaar liet optrekken, de laatste maanden reeds diverse vertrekken in het Landbouwhuis door de Ij. C. O. gebruikt werden, bleef het ruimtegebrek zich doen gevoelen. Het oude gymnasium onderging een groote schoonmaakbeurt. Schilders, tim merlieden en stoffeerders werkten er eenige weken in en nu alles gereed is, kon de L. C. O. haar diverse afdeelingen in dit nieuwe-oude gebouw onderbrengen. De ingang werd verplaatst van Gasthuis straat naar 't Kerkplein. In de eerste kamer zetelt de portier, de vraagbaak en weg wijzer voor de vele bezoekers. Een ruime spreekkamer met boxen is ingericht. Gelijk vloers zijn ondergebracht de afdeelingen tuinbouw, kunstmestdistributie, veevoeder toewijzing. Op de eerste verdieping treffen wij, naast de ruime kamer van den voedsel- commissaris ir. Dekker en zijn staf, de af deelingen zaaizaden, akkerbouw, bodem productie, graan-inname, boekhouding en accountants-dienst aan. Voorts werden daar ondergebracht de type-kamers en de mon sterkamer. De administrateur koos zich een kamer temidden dier afdeelingen. Voor de L. C. O. beteekent de ingebruik name van dit schoolgebouw een groote ver betering. De afdeelingen controle-dienst, leden- register gn inventarisatie, archief en expedi tie konden in 't hulpgebouw worden gehuis vest. Zoo groeide de L. C. O. voor Noordholland uit tot een groote instelling, werkzaam tot veler nut en voordeel. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan den heer B. Hoek directeur van plantsoenen, is op zijn verzoek wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd met ingang van 1 November e.k. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking onder dankbetuiging voor de langdurige aan de gemeente in die betrekking bewezen diensten. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden Mer- curius-eamen Nederlandsche handelscor respondentie slaagde de heer Th. Keesom alhier. De heer G. van Westrienen te Heiloo is geslaagd voor het examen voor belasting consulent WERK OPGEDRAGEN. Aan N.V. P. Daalder's aanneembedrijf alhier is door de directie der Wieringer- meer gegund het opnemen van de klinker bestrating van den bijna 4 km. langen Me- demblikker Sluisweg, het maken van grondverbetering, enz. voor 39.798. DE FRIESCHTE BRUG. De gemeenteraad besloot hedenmiddag overeenkomstig het advies van B. en W. het raadsbesluit van 3 Aug. 1939, betreffende een crediet voor het bouwen van een nieuwe Friesche brug, in te trekken. DE COLLECTE VAN „HET WITTE KRUIS". De opbrengst -van de collecte van „Het Witte Kruis' bedroeg dit jaar 480.18. De opbrengst der collecte was in 1936 335.65, in 1937 336 09, in 1938 401.96 en in 1939 370.13. Er was dus thans een groote vooruitgang. Alkmaar heeft zich bijzonder offervaar dig getoond! Textiel-toeslagkaarten. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat morgen (Vrij dag) aan het distributiekantoor de uitrei king plaats heeft van de toeslagkaarten voor textielproducten. De ingevulde aanvraagformulieren en alle stamkaarten moeten medegebracht worden. Herverkaveling Zuidscharwouder polder. Tot schatters voor de ruilverkaveling van den Zuidscharwouder polder zijn be noemd de heeren C. .de Boer Wz. te Zuid- scharwoude en D. van Kleef en Jb. Blokker te Heerhugowaard. De proefschatting zal dezer dagen geschieden. Bevorderd. De heer H. Witteveen, vroeger alhier, is bevorderd tot wachtmeester bij de mare chaussee, met standplaats Appingedam (Gron.) Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. Vereeniging van Zuid- en Noord-Nederland* De afdeeling Alkmaar van het Nationaal I'ront belegde gisteravond in de Harmonie haar eerste druk bezochte propaganda ver gadering. De tegen 7.30 uur uitgeschreven vergade ring werd 10 voor acht geopend door den heer Tuesenius die mededeelde, dat de zaal stellig te klein zou zijn geweest, wanneer het auto-rijverbod na 10 uur niet was af gekomen, waardoor verscheidene autobus sen moesten worden afgezegd. Rede van den heer Meijer. Het streven naar eenheid is aan alle kanten, aldus spr. Het is alleen bedroevend, dat deze zich niet in vaste lijnen groepeert. Het Nederlandsche volk gevoelt intuïtief dat eenheid noodig is. Spr. oogen zijn niet na 10 Mei open ge gaan, reeds 6 jaar is spr. bezig duidelijk te maken, dat wanneer het partijen-stelsel voortgang bleef vinden, dit zou beteekenen de ondergang van ons volk en dat dit de grootste zorgen over ons vol zou afroepen. Spr. kan zich op een staat van dienst be roepen, zijn beginselen zijn dezelfde geble ven. Spr. herinnerde aan de talrijke parle mentaire besprekingen over de werkloos heid en constateerde, dat juist door het parlementarisme geen oplossing gebracht kon worden. Het antwoord van'den heer de Bruin, waarin te kennen werd gegeven, dat men het werkloozen-vraagstuk niet wilde oplos sen, als daardoor geraakt moest worden aan de heilige huisjes van de bevoorrechten, laakte spr. scherp. Toch was het een zaak van rechtvaardigheid om de duizenden wekrloozen een bestaan te verschaffen. Vernieuwing van het staats- en maat schappelijke bestel naar Nederlandschen aard was noodig. Scherp hekelde spr. de Nederlandsche gemakzucht van hen die het nog goed had den en die weigerden zich het lot van de werkloozen aan te trekken. De menschen die verantwoordelijk waren hadden de kracht moeten toonen die maat regelen te eischen waardoor de werkloos heid werd opgelost of anders hun positie in de wegschaal moesten stellen. Nu trachten zij weer in den een of anderen vorm naar vo ren te komen, doch voor ons zijn zij on aanvaardbaar! omdat zij nog leven in den ouden tijd, terwijl wij zelfs niet leven op de grenzen van twee werelden, maar in den nieuwen tijd. Het gesukkel met de defensie. Spr. besprak hierna het gesukkel met de defensie, betoogende, dat een volk, dat niet bereid is iederen dag met alle kracht voor zijn bestaan te offeren een ongezond en verwordend volk is. Een staatsbestuur, dat de kwalen niet weet te genezen is een vol komen ondoelmatige staatsbestuur. Toen wij daarvoor 1 milliard per jaar eischten werden wij uitgelachen. Onze Oosterburen brachten daarvoor 6 jaar meer dan 60 miliard op. Wij, het rijkste land van Europa, behoorden zeker bereid te zijn voor defensie 1 milliard per jaar te offeren. In tijden van het parlementarisme was dit echter niet mogelijk en juist daarom was het zeer slecht met den levenswil van het Nederlandsche volk gesteld. Men wilde niet betalen en daarom heeft het Nederlandsche volk moeten betalen. De argumenten van de economisten waren drogredenen. Hiermede wil spr. niet zeggen, dat wij maar met ge kruiste armen hadden moeten blijven staan, Zelfs al waren wij alleen maar met stokken gewapend geweest, dan nog was het onze plicht geweest ons te verzetten. Een volk, dat niet de kracht heeft zich te verzetten, heeft geen recht op zelfstandigheid. Onze soldaten hebben gestreden en kracht en moed getoond en dat is het onderpand voor de heropstanding van Nederland. Wij hebben ons, God dank, niet te scha men voor onze soldaten, maar wel drie dubbel voor onze Nederlandsche bestuur ders en onze Nederlandsche regeering en voor onze Nederlandsche politiui die nu nog de brutaliteit hebben een borst op te zetten alsof zij volwaardige vertegenwoordigers zijn van het Nederlandsche volk. Hernieuwing van staat en maatschappij is noodig. Wij hebben steeds onze meening ronduit gezegd. Wij hebben verklaard hoe de democratie met haar verdeeldheid en onderlingen partijdstrijd de nationle eenheid ondermijnde en daarmede de kracht van ons volk. Wij hebben gewezen op de bewe ging die naar onze meening geen nieuwe Nederlandsche nationaliteit vertegenwoor digt, doch men heeft ons alleen laten staan. Het volk is niet verloren. Velen hebben gezegd, dat dit volk reeds verloren is en niet te wekken, omdat de burgerlijke geest dit volk volledig omvat heeft. Spr. oordeelt, dat dit volk geen offer vaardigheid betrachtte omdat het in zich slecht was, maar omdat de leiding niet deugde en omdat het stelsel niet deugde. Dit volk kan weer groot zijn wanneer het geleid wordt volgens ordende beginse len, die steunen op de natuur der dingen en niet op het individualistisch kiesrecht. Wij erkennen de gelijkheid van dingen en menschen niet. Wfj ontkennen, dat zij die verantwoordelijkheid hebben, het recht hebben die op de volkswil af te schuiven. Wij willen, dat een ieder op zijn terrein de zeggingschap krijgt die hem toekomt. Na de smadelijke gebeurtenis constateert men van alle kanten, dat de oude toestand niet zoo ideaal was, al durft men de conse quentie van de eenheid biet aan. Wij hebben geen leger en geen regeering. Ons blijft slechts de zedelijke eenheid van het Nederlandsche volk, die eenheid staat van nature onafhankelijk van elke bescha mende gebeurtenis, maar is onorganisato risch niet bereikbaar. Daarom is het duide lijk, dat wij onder de bezetting mei grooten spoed de organische eenheid tot uit drukking moeten brengen. Het is daarom, dat het Nederlandsche volk intuïtief be grijpt, dat er niets anders overblijft dan zich tot een eenheid te organiseeren. Het zijn zij die schuld hebben aan hetgeen over ons is gekomen die zich zelf boven de eenheid stellen en de tot standkoming er van verhinderen wanneer niet zij vandaag weer als potentaten kunnen optreden. In de opportuniteit van dit oogenblik, zoo ver volgde spreker, ligt een groot gevaar. Er zijn er die de eenheid verstaan in een geestes gesteldheid van anti-N.S.B. of anti-Duitsch. Dit is een groot gevaar voor de uiteindelijke eenheid van het Nederlandsche volk. Het Nederlandsche volk is Nederland en Vlaanderen, die bestuurd moeten worden door een autoritairen corporatieven staat. Het driemanschap van de Nederlandsche Unie is tot het eenheidsstreven gekomen na de bezetting en heeft niet begrepen, dat men zijn program niet kan en mag ondergeschikt maken aan de neiging het vooral de massa gemakkelijk voor te stellen, door minder te eischen dan het oogenblik biedt. Hun af scheiding van de politieke partijen ligt nog kort achter hen. Ons kan niemand beschul digen, dat wij in één enkel punt veranderd zijn. Wij vragen het minimum, dat onverwijld noodig is te worden ingevoerd om tot een gezond en levenskrachtige en sociale volks gemeenschap te komen. Wij willen niet spe- culeeren op de lagere volksinstincten en stellen de dingen waar langs Nederland weer groot en zelfstandig kan zijn. Er is niets anders waaraan wij ons kunnen vast houden en dat nooit zal vergaan: „de Neder landsche volksgemeenschap". (Applaus). Onze Nederlandsche volksgemeenschap beteekent, dat wij ons in deze tijden daarop te bezinnen hebben. Dit doen ook de Vla mingen. De ordening die komen moet moet dan ook een wezenlijke ordening voor volk en staat zijn. Volk hoort bij volk. Wat God vereenigt heeft, dat scheidt geen mensch. De vereeniging van Zuid- en Noord- Nederland moet komen, gedachtig aan het woord van Willem den Zwijger: „het is te klein om gedeeld te worden". Ieder volk moet op eigen wijze zalig wor den. Wanneer wij een sociaal-economische ordening willen, dan zal die anders zijn dan in Italië of Duitschland, omdat wij een eigen volk zijn. Wie bang is voor een autoritairen-corpora- tieven staat is slechts bang voor een woord. Het democratisch stelsel beteekent altijd een compromis. Daarom hield men het volk voor, wat niet goed was. Men boog voor de volkswil, doch vergat, dat die ten alle tijden gevormd wordt. Daarom speculeerde men op de instinkten van gemakzucht en gewin. Instinkten die in ieder volk leven. Het is de plicht van leiders dc goede instincten te wekken. Een leider moet het volk niet yleien. Hij moet de goede, de heldhaftige, de edele gevoelens van het volk wekken. Een «spontane volkswil bestaat niet. Het zijn de politieke leiders die de volkswil op het hoogst mogelijke plan werken, omdat zij het van de kiezers moesten hebben. In onze staat zal dit afgeloopen zijn, daar zullen de leiders hun verantwoordelijkheid niet op het volk kunnen afschuiven. Wij willen een staat waarin ieder verantwoordelijk is naar boven toe. Spr. besprak hierop de corporatieve staat, die door het Nationaal Front wordt voorge staan. Gezagsorganen moeten er zijn die het be drijfsleven tot zijn dienende functie dwin gen. Deze gezagsorganen noemen wij corporaties. Natuurlijk moeten de gezagsinstanties uit deskundigen bestaan. Niet de ambtenaren moeten uitmaken hoe het bedrijfsleven ge leid moet worden. De gezagsorganen moe ten bestaan uit evenveel werknemers als 'werkgevers, om de bedrijfstak te richten naar de algeheele volksgemeenschap. Ook het ambacht zal in de corporatie ver tegenwoordigd zijn. Door deze organen zal het mogelijk zijn de economie zoo te richten, dat aan allen werk verschaft wordt in dienstbaarheid aan de gemeenschap. Daa.rom gaat het er om de economie sociaal in het belang van geheel het volk te regelen. Staking en uitsluiting zijn in onze staat verboden. Door een nieu we arbeidswetgeving willen wij, dat de werkers recht kunnen verkrijgen. Het Arbeidsfront van de N. S. B. wijst spr. af. Spr. wil het oude gilderecht en het goede in het waterschapsrecht. Alles moet van beneden naar boven organisatorisch ontwikkeld worden. Wij willen organisaties van werkgevers en werknemers, die het recht hebben overeen komsten aan te gaan, welke ook bindend zijn voor de niet aangeslotenen van de be drijfsgroep. Worden deze vereenigingen het niet eens, dan stelt de arbeidsrechtbank de regelen vast. De rechtbanken worden samen gesteld uit de mannen van het vak zelf. Wij willen ieder naar zijn bekwaamheid in zijn beroep inschakelen. De bekwamen zullen vanzelf naar boven stijgen, maar niet te oordeelen hebben over dingen, waarvan zij geen verstand hebben. Het moet dus groeien van onderop en niet van bovenaf worden opgelegd. Het jodenvraagstuk. Spr. behandelde hierop het jodenvraag stuk, er op wijzende, dat voor de Fransche Revolutie de joden, die daarvoor hier als gasten verbleven, gelijke rechten kregen, maar daardoor werd de natuur der dingen verstoord. De joden assumuleeren zich niet, blijven een apart volk en daarom mag geen bedrijfstak door joden geleid worden. Voor den oorlog heette men, als men dit eigen Nederlandsche inzicht verkondigde, anti-semiet. Wij wenschen geen progroms, geen joden haat, maar handhaven ons oude standpunt, dat de joden als vreemdelingen wil behan delen en hun niet in machtsposities hand haven. Wij mogen hen niet toelaten in openbare ambten. Wij willen hen behande len ais een aparte minderheid, doch hun niet beleedigen. Zij mogen echter geen leidende functies bezetten. Wij willen het Nederlandsche standpunt: „Souvereiniteit in eigen kring". De N. S. B. Komende tot de vraag: „Hoe staat gij te genover de N. S. B." stelde spr. voorop, dat hij niet van meening is, dat de N. S. B.'ers individueel niet zouden deugen. Onder hen zijn er ongetwijfeld, die een grooten moed en een groote offervaardigheid getoond heb ben. Spr. is bekend met de terreur van de democratie en kan dus meevoelen met het leed, dat vele N. S. B.'ers ten opzichte door dien terreur hebben meegemaakt. Wanneer eiken dag de kloof die er is tusschen de N. S. B. en het Nationale Front grooter wordt, dan is dat niet enkel om de beginselen, al heeft de N. S. B. wel geleerd, verschillende standpunten, die het vroeger verwierp, te aanvaarden, maar dan is dit de geheele gesteldheid. Spr. beklemt den laatsten tijd de ontwikkeling in Nederland. Telkens komen er nieuwe groepen, terwijl eenheid noodzakelijk is. Niet zoo zeer om het beginsel, maar wel om de geheele gees tesgesteldheid staan wij tegenover de N. S. B., die het bewijs levert, dat men dit volk niet heeft begrepen. Men doet wat de Duitschers graag willen. Daarmede bewijst men de Duitschers geen dienst en spr. weet, dat vele N. S. B.'ers dit betreuren, doch de consequenties niet dur ven trekken. Noodig is, dat men de Duitsche bezetting duidelijk maakt, dat dit volk recht heeft op eigen zelfstandigheid. De artikelen, die den laatsten tijd in het Nationale Dagblad ver schijnen kan ik, aldus spr., niet anders dan landverradelijk noemen. Door het schenken van de klok beleedigde de N. S. B. niet alleen het Duitsche leger, maar ook de Nederlandsche soldaten, die voor dit volk gestorven zijn. (Langdurig applaus). Wanneer de leider van de N. S. B. zegt, dat het normaal is, dat de Duitschers, toen zij hier kwamen, begroet werden met „Heil Hitier", dan levert hij daardoor het bewijs, dat hij dit volk niet begrijpt en niet gebon den is aan dit volk. Het is deze sfeer die spr. betreurt en afwijst. Wanhopen doet spr. niet, omdat hij de geschiedenis van dit volk kent. Steeds is dit volk herrezen. Ons volk heeft een cultuur grootsch en schoon, schooner dan van welk volk ook in Europa. (Applaus). Het volk zal weer grootsch zijn, wanneer de leiding er van weer goed is. Dit volk wil ongetwijfeld een goede .sa menwerking met andere volkeren en zeker met het Duitsche, maar baseert die samen werking op het eigen belang van dit volk. Het was spreker gebleken, dat men van Duitsche zijde aan deze ontwikkeling van ons eigen volk niet zal komen, mits wij zelf een zijn. Spr. wekte daarom de aanwezigen op, in dezen benauwden tijd het Nationale Front te steunen. Wij willen niet van bovenaf onze mannen in het zadel zetten. Wij willen ge dragen worden door de liefde van dit volk. Wij zijn overtuigd, zoo eindigde spr., dat dit de redding is om dit volk weer een grootsche en fiere toekomst tegemoet te doen gaan. (Applaus). De voorzitter wekte hierna op om het Nationale Front financieel te steunen. Na de pauze werden vragen beantwoord. bhK.N'I r I (Onge BEZORGDHEn Horta, 28 Aug. gens welke Engelan te leggen op de Az eilanden, hebben hi heid gewekt. Voora ongerustheid, daar de eilanden reeds Britsch gebied besc len op Gibraltar hi het verblijf voor gi schepen daar steeds den, heeft men in w genomen, dat Engel; voor Gibraltar zoek die thans binnenkoi en de Canarische e moeten doen. De A deze plannen worde derne vlootbasis, w zouden kunnen liggi DUITSCHE BO BRITS Cl Berlijn, 29 Aug. luchtmacht heeft in wederom met sterk' len ondernomen op Liverpool vormde b Duitsche aanvallen, i lesborough, Thamesl hevige bombardeme: massa uitgeworpen in de havengebieder kenhead geweldige spoedig groote bran wordt, dat de brandi nacht zulke afmetin; hedenmorgen een vu wolken boven de n; ten hingen. VALUTAKOERSEN 29 AUi Schrifte Valuta's: New-York 1.88 3/ 75.2875.43; Brussel 3.813.82; Stockholm 42,84—42.92. Bankpapier: New-York 1.86)4—] 30.20; Stockholm 44.7( 42.96. DUBBELE CENSU Geneve, 29 Aug. (D de volgens de laatste geland op steeds gro; berichtgeving van he van luchtvaart over geringe" verliezen aai de slechts „onbelang door de Duitsche luel een zeer veelzeggend van 22 Augustus duii blad onthult het verra geland voor alle berii dige voor alle luchtva; dubbele censuur best: suur wordt niet door voorlichting doch doo luchtvaart uitgeoefend zooals de Times het 3 afdeeling a 16 in het vaart belast. Aan de alle berichten, rappor luchtgevechten, vrelie: de verschillende distr verslagen stuk voor s' legd. „Niemand, zoo kent de redenen voor deeling. Men mag tocl sors, die ter beojrdeel heden der luchtmact over voldoende ervai deze zaken te behande het geval is, had men noemen. Wanneer zij noeg zjjn, is de reden ling van den censuura grijpen". De taak van de byz natuurlijk, de publicat ministerie van luchtvE te verhinderen en beric wereld in te zenden, c yuldig „omgewerkt" zi is dus de bron van de richten. EEN NIEUWE NEDËË De Nederlandsche Sn Trom" heeft voorbere getroffen voor het ver niewe Nederlandsche fi van den schrijver A. C. jongens in een ouwe sc De film wordt verva nieuw procédé, waarbij hjktijdig worden opgenc staat de Hongaarsche spelers zijn een aantal iemsche scholen, die ir de hoofden der scholen Men is voornemens, landsche versie, ook èe vaardigen. GASLIC De tweede voorstell Gulden Vlies gegever pnieuw een groot art; Jen. In groote spanning moment van ook maar aandacht hebben de a „thriller" uit de Victorii trick Hamilton gevolgd, zorging gaf een goed be der 19e eeuw. Het sterke speelstuk bezet. De vijf rollen, werden buitengewoon j vooral de sfeer, die men door voelde, was uitnem De zeer zware rol v;

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2