Aqmda |i Stad en Omgeving. Avonturen von een Hoornsche jongedame. ?xoowciaa£ Tlieaws HEILOO Thans weer thuis. LANGENDIJK WIERINGERMEER NIEUWE NIEDORP Als vluchtelinge uit Brussel naar Zuid-Frankrijk. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De voldoening over het behoud van de kaasmarkt bij de burgerij kwam heden door de talrijke kaaswimpels in de Langestraat en het Payglop tot uiting. Met verwondering constateerden wij, dat deze wimpels in de Houttil ontbraken. Dit mag in deze belang rijke marktstraat niet voorkomen. De aanvoer bedroeg heden een 80000 K.G. Gezien het feit, dat slechts 50 van de productie vrij was, kan deze aanvoer hoog worden genoemd. Wanneer men echter weet, dat het hier de productie van twee weken geldt, dan had men een grooteren aanvoer kunnen verwachten. De nieuwe regeling bepaalt, dat zij die voorheen hun productie op de markt af zetten, dit moeten blijven doen. Gezien het feit, dat maximumprijzen zijn vastgesteld, waren enkele fabrieken weggebleven of met een kleine hoeveelheid ter markt ge komen. Den Haag wenscht hiervan echter op de hoogte te worden gebracht, zoodat ver wacht kan worden, dat zij er wel meer van zuil en hooren. Dat de markt nog wel beteekenis heeft, bleek uit een publicatie van den secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken, ir. Kraane. Deze luidde: „Bij informatie bij de Nederland- sche Zuivel Centrale is ons gebleken, dat de richtprijs van de tot kaas ver werkte melk met 3.30 vet per K.G. is vastgesteld op 6.5 cent. De aangegeven kaasprijs van 64 cent per K.G. is berekend op goede consumptiekaas. Wij hebben daarbij op te merken, dat voor prima opzet- kaas aan de markt een prijs van 67cent zal mogen worden ge vraagd. Deze prijzen zijn netto". Hierdoor kwam vast te staan, dat de han del voor goede opzetkaas 33.75 per 50 kg mocht besteden en aangezien de handel kaas wenschte te koopen ging nagenoeg'de geheele aanvoer voor dien prijs weg, zoo dat de markters een voordeel behaalden bo ven hen die aan huis verkochten. Voor iet wat afwijkende kaas werd 32 betaald. Het aantal vreemdelingen was niet groot meer. Die er waren maakten gaarne ge bruik van de door de Crisis Zuivel Centrale in het Waaggebouw geboden gelegenheid om met de verschillende kaasproducten kennis te maken. Ook de kaasdragerskamer met het kaasdragersgilde, dateerende uit 1622, had wederom de groote belangstel ling van het publiek. VERKEERSPAAL OMGEREDEN TE HEERHUGOWAARD. Was denzelfden dag pas hersteld. Maandagavond reed de auto van den heer de H. uit St. Pancras tegen den zich bij het Kruis te Heerhugowaard bevindenden nachtelijken richtingaanwijzer, De verkeers- paal, die juist dien dag hersteld was, werd bij den grond afgereden en raakte geheel kapot. De auto bekwam schade aan een der spatborden en een der koplampen werd vernield. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. DE OOGST VAN ERWTEN VALT TEGEN. Ongeveer de helft van het gemiddelde. Nu men bezig is met het dorschen var. fijne consumptie-erwten, aldus deelt men ons uit Koedijk mee, zooals die in de tuin bouwcentra worden verbouwd, kan men constateeren, dat de oogstresultaten, waar van de verwachtingen al niet hoog waren, 50 onder het gemiddelde liggen. Deze geringe oogst wordt toegeschreven aan het tekort aan zon in den bloeitijd. WERKOBJECTEN IN DEN TUINBOUW. Uitvoering door werklooze tuinders. Door bemiddeling van den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland kunnen tuinders het uitvoeren van werk- objecten in den tuinbouw, zooals diepspit- ten, draineeren, baggeren, slootverbreeding en vervangen van plöegwerk door spitwerk, met rijkssteun opgeven bij den secretaris van de afd. Koedijk van den Ned. Tuinders- bond. Deze raad gaat uit van het standpunt, dat vooral de gehuwde werknemers ook in den tijd van werkloosheid in het bedrijf behoo- ren en de overheid heeft haar daarbij mede werking verleend door toezegging van rijks- steun. EEN VIJFDE DEEL VAN DE ROODE EN GELE KOOL NAAR BELGIE. Onze Langendijker correspondent schrijft ons: De verbetering van de exportmogelijk heid van groenten naar België heeft tot ge volg gehad, dat een flinke vraag naar de verschillende koolsoorten ontstond. Er dreigde, nu de aanvoeren niet zoo heel groot zijn, een te groot gedeelte voor België te worden gekocht, waardoor te weinig voor het eigen land zou overblijven. Nu is een regeling getroffen, dat van de roode en gele kool 20 pet. van de gekochte partijen voor België mag worden verladen, terwijl de rest voor het binnenland bestemd wordt. De verschillende partijen worden nu dus twee maal geveild, wanneer er van voor België gekocht wordt. Bij de roode kool heeft dit nogal verschillen in.de prijzen tot gevolg gehad, daar de kleine kool voor België tegen prijzen van ruim 5 per 100 kg werd afgenomen, terwijl deze zelfde kool voor het binnenland tegen heel wat lagere prijzen, tot 4 per 100 kg, werd verhandeld. Bij de gele kool is een dergelijk prijsver schil niet.te constateeren. De vroege witte kool is geheel voor het binnenland gereser veerd. DE KAASWIMPEL AAN DE FIETS. Thans, nu er zooveel méér fietsen worden gebruikt dan voorheen, is de propagandis tische waarde van den kaaswimpel als fiets- vlaggetje sterk toegenomen. Men bedenke, dat overal waar men rijdt, in het heele land, aldus propaganda kan worden gemaakt voor het behoud van onze aloude markt. De rijwielstallingen en -handelaren verkoopen gaarne tegen geringen prijs de „kaaswim pels". HET VERBROKEN CONTACT MET ONZE OVERZEESCHE GEWESTEN. Filmvoorstelling „Kleur en glorie onzer tropen." Door het verbroken contact is helaas het moederland thans reeds maandenlang van de overzeesche gebiedsdeelen geschei den, en het is gelukkig dat er in ons land instanties zijn, die alles in het werk stel len, om den band met deze gewesten niet slechts saam te houden, doch trachten te verstevigen. De film is thans wel een der beste mid delen om dit te bereiken, terwijl een be zoek aan het prachtige museum van het Koloniaal-Instituut natuurlijk op het pro gram van talloos velen staat. Het verbroken contact is in directen zin oorzaak dat momenteel honderden landgenooten in groote financieele moei lijkheden verkeeren en velen zelfs beslist zonder middelen van bestaan zijn geraakt. Men bedenke slechts hoevele ouders door financieelen orderstand van hun kinderen in Indië een onbezorgden levens avond hadden en thans door het verbro ken contact in groote armoede verkeeren. Men denke aan de honderden kinderen, die noodgedwongen hier te lande zijn achtergebleven, doordat de ouders in onze overzeesche gewesten op dusdanige afge legen plaatsen wonen, dat elk schoolgaan onmogelijk is kinderen dus die door de omstandigheden onder dikwijls geheel vreemd toezicht opvoeding en onderwijs genieten terwijl thans iedere financiee le ondersteuning van de zijde der ouders is afgesneden. Zoo zijn er tal van voorbeelden, n.l. ook van gezinnen waarvan vrouw en, kinderen in het moederland vertoefden, toen de oorlog uitbrak, terwijl ae man eri vader niet bij machte is de nodHige middelen voor levensonderhoud van zijn gezin toe te zenden. Deze menschen moeten en worden ook zoo veel als doenlijk geholpen. De Koninklijke Vereeniging Oost en West vertegenwoordiger in het district Alkmaar is ae heer C. ten Bruggencate te Heiloo heeft zich in samenwerking met het Koloniaal Instituut en de Indische Clubs het lot van deze slachtoffers aange trokken en heeft bereids een comité ge vormd ter voorziening in deze noodgeval len. Naast de door het ministerie van Koloniën er diverse instellingen, alsmede door vele particulieren geschonken hulp, is reeds in ruim 400 gevallen financieele bijstand veneend en nog komen dagelijks nieuwe aanvragen binnen. Niettegenstaande dit alles zoo deelt de heer ten Bruggencate ons mede moet er méér worden gedaan, want er is geld noodig, en hard noodig! Om dit doel te bereiken wordt het nut tige met het aangename vereenigd. Het is gelukt de beschikking te krijgen over de prachtige en eenige klank- en kleurfilm van onze Oost-Indische gewesten, de film die zoo verrassend juist de schoone wer kelijkheid en werkelijke schoonheid van ons mooie tropenland zoo treffend bena dert. De bedoelde film heet „Kleur en glorie onzer tropen." Ongetwijfeld zal ieder Nederlander de glorie en kleurenpracht van Indië willen bewonderen, thans is het de gelegenheid! Donderdag 5 September draait deze rol prent tweemaal in Alkmaar in hei Gulden Vlies en Vrijdag 6 September in het theater Royal te Schagen. Wij verwijzen voor nadere mededeelin- gen gaarne naar de betreffende adverten tie in dit nummer en wij hopen voor dit prachtige doel op volle zalen. FILMSHOWAVOND „EVERYBODY". Gisteravond heeft „Everybody" in het City-theater haar tweeden filmshowavond gehouden. Het groote succes van den eersten avond, korten tijd geleden, had het bestuur klaarblijkelijk doen besluiten den jazz-lief- hebbers uit Alkmaar en omgeving opnieuw een dergelijke jazz- en swingfestijn aan te bieden. Ook dezen keer werden jazzfilms afgewis seld door nummers van medespelers op het tooneel. Ook nu verleenden the Bambooz- lers en the Hill Billy's hun medewerking. Maar ook waren er nieuwe creaties, bijv. de Quartette du Hotclub de Pays-Bas een variatie op de „Hotclub de France" be staande uit J. de Vries (viool), I. Brusse (guitaar), J. Niehaus (guitaar) en J. Schip per (bas). Verder noemen we: the Blue Syncopators, waaraan o.a. mede werkten G. Pranger (piano), J. Zwart (drums), C. Verwer (bas), K. Pranger (alt sax), P. Klaver en G. Dekker (tenor-sax), G. van Meene en H. de Leeuw (trompet) en K. Wesseling en N. Kramer (guitaar); the Swing Charmers: W. Brouwer (drums), G. Visser (piano); J. Schipper (ac cordeon), I. Brusse (guitaar) en J. v. Ha len (sax-clarinet); the two Rhythm Maniacs, die ook den vorigèn keer zoo'n groot succes hadden (de heeren Visser en Schipper, resp. piano en guitaar) en om in stijl te blijven last but not least: Freddy Johnson's trio, een speciale attrac tie van Everybody. Laten we tot slot van deze opsomming nog noemen de „jam-session" aan het eind van den avond, waarin zoo ongeveer al de Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Onder gele vlag (rom.-sens.); hoofdrollen Hans Albers, Olga Tsechowa en Dorothea Wieck. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ka- noduivels (sportfilm-sens.); hoofdrollen Willy Clever en Hilde Gebühr. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Jij bent mijn leven (rom.-zangfilm); hoofdrol len Benjamino Gigli en Isa Miranda. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De ster van Rio (rom.-sens.); hoofdrollen La Jana, Gustav Diessl en Max Gulstorff. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 31 Augustus. 4 uur, Het Wapen van Heemskerk, ker- misbal. Zondag 1 September. 36 en 7.3011.30, in 't Gulden Vlies, op treden dansorkest The Moochers uit den Haag. 3.30 uur, Het wapen van Heemskerk, kermisbal. bovengenoemde personen hun aandeel had den. In het eerste nummer van „Everybody's Mouthly", het maandblad, dat de A.D.S. voortaan voor haar leden zal uitgeven, lezen we in een deskundige omschrijving van wat jam-session precies beteekent, dat deze wordt gehouden door musici, die, zonder dat zij met elkander hebben geoefend, tesamen hun geïmproviseerde melodische lijnen dooreen weven, waardoor een opeenhooping van improvisatie ontstaat. Wat ons ge lukkig ontslaat van een nadere definitie en hetgeen aantoont, dat „session" wat onwelwillende toehoorders wel eens hebben willen beweren in de verste verte niets te maken heeft met obsessie. De heer R. Jansen, secretaris van Every body en programmaleider van dezen avond en de heer H. Godijn, de voorzitter van „the A.D.S.", kunnen op een goed geslaagden avond terugzien. ONS NIEUWE FEUILLETON. In ons nummer van heden zullen wij een begin maken met een nieuw feuilleton, n.l. „De Spin", een spannend verhaal van Johnston McCulley, en zeker niet vrij van sensatie en romantiek. Van den korten inhoud het volgende: Een enkele gebeurtenis kan aan iemands leven plotseling een andere wending geven. John Warwick was een man van goede fa milie, bekend in de uitgaande wereld van New-York, die al veel beleefd had in ver schillende werelddeelen en die niet gauw van zijn stuk was te brengen. Om vrouwen had hij steeds weinig gegeven, totdat hij op zekeren avond het meisje ontmoette, dat een ommekeer in zijn doellooze bestaan bracht. Eigenlijk was het nog niet zoozeer het meisje, als wel de bijzondere omstandighe den, waaronder hij met haar in kennis kwam, waardoor hij aanvankelijk het meest werd aangetrokken. Er zweefde iets ge heimzinnigs om haar en zij had hulp noodig. Twee zaken, die onmiddellijk de belang stelling van John Warwick trokken en die hem noopten, nader met haar in contact te treden. Weinig kon hij toen vermoeden, dat hij daarmee den eersten stap had gezet op den weg van de misdaad. Met misdaden had hij zich nooit ingelaten, behalve dan, dat hij op zijn vele reizen zich wel eens dieven en roovers van het lijf had moeten houden. Nu werd hij, door de ken nismaking met dit onschuldige meisje, lid van een misdadigersbende, die het op de rijkdommen van anderen voorzien had. Maar John Warwick was er de man niet naar om uitsluitend met dat doel op dief stal uit te gaan. Het was echter het eenige middel, om nader met het meisje in aanra king te komen, en daarbij verschafte het hem de gelegenheid, een zoete wraak te ne men op hen, die hem vroegej hadden bena deeld. Wel meende hij soms, dat dit laatste de voornaamste drijfveer van zijn daden vorm de, maar hij kon beter weten. Het verhaal laat den lezer medeleven het merkwaardige nieuwe bestaan van John Warwick, waarin hij in allerlei verwikke lingen verstrikt raakt, die echter een voor hem gelukkig slot krijgen. Dat slot betee kent tevens het einde van de loopbaan van den man, wiens geniale misdadigheid door de politie van vele landen werd gevreesd, die in stilte aan de touwtjes trok, zonder ooit op den voorgrond te komen, en die daarom niet ten onrechte zoowel in de mis- dadigerswereld als bij. de politie bekend stond als: „De Spin". 'N ZOMERZOTHEID. Derde opvoering in 't Gulden Vlies. Geen kermis toch tooneel in 't Gulden Vlies, zelfs drie avonden achtereen. Gister avond werd, daardoor aangespoord door het groote succes van vorige opvoeringen, weder gegeven ,,'n Zomerzotheid", door Dom. de Gruyter, naar het bekende boek van Cissy van Marxveldt. Ook nu weer was de be langstelling voor dit alleraardigste stuk zéér groot, en het verdient die ten volle: lichte kost, op prettige wijze ten tooneele gebracht door beroepsspelers van erkende kracht wat wil men meer? Het applaus van de geheel gevulde zaal daverde na elk tafereel en ging soms over tot een ovatie, een enkelen keer betuigde men ook bij open doek bijval, wel een bewijs dat men meeleefde met hetgeen te zien en te hooren werd gegeven. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Af deeling Jeugdbibliotheek. Nieuwe aanwinsten 1940 suppl. 1 lijst 3. 810 jaar. B 92.3 g Bruyn, C. Greetje en Groetje. E 46.2 Eyk, Henr. van. Michel; de ge schiedenis van een mug. R 63.3 dw Roggeveen, L. Daantje, wat doe je daar? R 63.3 vaVacantie. 10—12 jaar. C 33 Cohen de Vries, P. J. Jan-Jop. D 25 Defoe, D. Robinson Crusoe. D 56 Doekes-de Wilde, M. Arendje Pol. M 47.8 Mens, J. Vrolijke vrienden. 1214 jaar. B 50.5 ij Betlem Jr., G. De ijshockey-club. K 96.2 wo Kuiper, Johanna. Willy op het bewoonde eiland. M 62 lo Michaëlis, Karin. Lotte's grote feest. W 69.4 s Wilkeshuts, C. Het stormkamp. 1416 jaar. D 99 Dijk, Cos van. Het scherm gaat op. G 79 m Greup-Roldanus, Sint. De manke grapjes. J 42.1 g Jong, Dola de. Gastvrouw in het groot. Ontwikkeling. 54 D 66 Doorly, Eleanor. Het leven van Pasteur. 57 S 58.7 Seton, E. T. Quonab de Indiaan en Rolf zijn blanke vriend. Boeken in vreemde talen. 82 O 35 s Orczy, Bar.esse. The Scarlet Pimpernel. 83 K 11 Kdstner, E. Emil und die Detek- tive. Sprookjes. B 29.4 Baum, F. L. De grote tovenaar van Oz. Heiloo zonder werkloozen. Wat in een lange reeks van jaren niet het geval was, is nu werkelijkheid. Behou dens enkelen (practisch menschen die ziek zijn) hebben allen werk, hetzij in Duitsch- land of in het vrije bedrijf. Een obstakel op het wandelpad, Herhaaldelijk verneemt men klachten van wandelaars (in hoofdzaak bejaarde menschen), die tegen het uitstekende hek geplaatst op het wandelpad aanlööpett. We bedoelen het hek dicht bij den Stations weg, het eenige obstakel dat in het wandel pad voorkomt. Dinsdagavond zijn er twee menschen, be woners uit Egmond-Binnen zoo ernstig tegen aangeloopen, dat zij kwamen te val len. Het werk aan den Heerenweg gaat voorloopig niet door. Gaat het werk door de Gebr. Nièuwen- huis en den gemeentedienst, onder leiding van den gemeente-opzichter niet door? Deze vraag hebben we omdat het publiek er telkens naar vraagt gesteld aan den ge meente-opzichter. Het antwoord Was, dat et Een Hoornsche jongedame, de 17-jarige Aafje Sas, een meisje met onmiskenbaar muzikale talen ten, vertrok den 30en April uit Holland om met een damesorkest te Antwerpen te spelen. Het succes was groot, zoo groot zelfs, dat reeds spoedig een verzoek kwam om voor radio Brussel té werken. Aldra trok het gezelschap naar de Belgische hoofdstad, waar waar schijnlijk nieuwe triomfeh wacht ten Maar intusschen had de oorlog zijn klauwen over het Belgische land uitgestrekt. Na een vreeselijken nacht, doorgebracht in het station te Brussel, begon de vlucht, eeh vlucht met onbekende bestemming. Angst en leed, koude en honger waren op dezen tocht de metgezellen. Maar Dinsdag is zij gezond en wel in Hoorn weerge keerd. De N. H. Crt. had een gesprek met haar en vertelt als volgt over de ervaringen van haar, die reeds verloren gewaand was: De catastrophe van 10 Mei noodzaakte het gezelschap (zeven dames en de leider van het amusementen-orkest, waarmee Zij in Brussel was opgetreden) om te vluchten met onbekende bestemming. Een vreese- lijke nacht werd op het station te Brussel doorgebracht, links en rechts werd gescho ten en meermalen zag men de revolvers op zich gericht... Wij leden, aldus mej. Sas, met veel vluchtelingen angst, kou en honger. De reis ging verder aan één stuk door, vier dagen en drie nachten, via Lille, Le Havre, Nantes, Bordeaux naar het eind punt Garcas. Wat op deze reis aan ellende en ontbering is doorstaan, laat zich moeilijk beschrijven. Men werd hoofdzakelijk ver voerd in beestenwagens en was geheel af hankelijk van de giften en gaven van de burgers op het station. Wanneer men weet, dat de houding van het Fransche volk over het algemeen zeer vijandig was en dat ook de Fransche autoriteiten niet meewerkten, dan kan men zich voorstellen, dat er honger werd geleden en dat mede door de bom bardementen de weerstand van deze vluchtelingen geheel werd gebroken, dat sommigen krankzinnig werden en anderen weer dood uit den trein moesten worden gedragen Het verblijf in Garcas. was ook verre van ideaal. Hier werden wij, aldus mej. Sas, met 12 personen, waaron der drie Hóllandsche dames én de rést allen hier en daar nog wel eenige verbeteringen worden aangebracht (onder meer de water afvoer bij Nieuwe Tuindorp wordt verbe terd), doch overigens wacht men tot 1941. Collecte Centraal Genootschap. De collecte voor het centraal genoot schap voor kinderherstellings- en vacan- tiekolonies, afd. Langendijk had de vol gende opbrengsten: Broek op Langendijk 60.04%, Zuidscharwoude 56.88, Oud karspel 49.42, Noodscharwoude 37.50. Totaal 203.84%. Melkexamens een succes. Uitgaande van de stalcontrole-commissie De Wierigermeer zijn hier dezen zomer een tweteal cursussen gehouden onder leiding van den voormelker, den heer N. J. Blauw te Berkmeer (gem. Heerhugowaard-N.) De cursus te Slootdorp is begonnen met 5 personen, waarvan naderhand door bizon- dere omstandigheden 2 afvielen en de cur sus in de Joodsche Werkstichting heeft van begin tot einde 7 cursisten geteld. De examens werden Dinsdag en Woens dag j.l. gehouden, telkens in de Joodsche Werkstichting. Den eersten dag zijn ge slaagd: Gun ter Schonenberg, Kurt Winter, Heimet Holzheim, Claus Rawitscher en Gert Rawitscher. De melkcommissie bestond uit de heeren: Abma, Amsterdam; Schoen, Benningbroek en ir. Huisman, rijksveecon- sulent, Hoorn. Tevens waren aanwezig de bedrijfsleider en de voorwerker aan de Joodsche Werkstichting. Woensdag zijn geslaagd: George Sehnek, Gerhard Sperber, Henk van Ee, Douwe Vroom, Gerrit van Til; de laatste drie uit Slootdorp. De melkcommissie bestond uit de heeren KI. Koster, Midwoud; burge meester Kaan, Wieringerwaard en ir. Huis man, Hoorn. Van dé stalcontrole-commissie De Wieringermeèr waren aanwezig de hee ren Hoogentoorn en Hoogendijk, respectie velijk voorzitter en bestuurslid, alsmede de heeren Kemmerèn en de Vries van de Joodsche Werkstichting. De Cursussen mogen zeer geslaagd heeten. Niet alleen zijn alle deelnemers geslaagd, doch is bovendien een gemiddeld hoog puntental bereikt. Het minimum punten- aantal was gesteld op 140, maixmum 200; het hoogste behaalde punten was 179%, het laagst 180. Te licht bevonden. Woensdagmorgen zakte een auto met brahdstof door de brug VOor de dokterswo ning. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De nieuwe begraafplaats gereed. De werkzaamheden aan de niéuwe be graafplaats zijn geëindigd. Een fiink stuk werk is tot stand gébracht. Achter de be graafplaats is een vijver gegraven, waar- omheeh beplanting zal wordeh aangelegd. Belgen, ondergebracht in een afgedankt stationnetje. Het eten was hier zeer slecht, meestal minder dan beestenvoer. Er werd een uitkeering verleend van elf francs per dag, „maar", zei mej. Sas, „met geld en bonnen in onze handen werden de winkel deuren voor ons dicht gesmeten en werden wij uitgemaakt voor vergiftige beesten, Verraders en spionnen. Vier km. moesten wij loopen voor een stukje brood; een rijke boer, die in de nabijheid woonde, misgunde ons een emmer water. De weinige mede werking ondervonden wij van de armste menschen en van vliegeniers uit het Bel gische leger Maar waarom verder van al dit leed te verhalen? Hoe men een paar weken lang niet anders dan droog brood met tomaten heeft gegeten, hoe men zelf hout moest hakken voor een vuurtje en hoe men in eén omgeving leefde, waar de slangen zoo maar over de straat kropen Ongerustheid thuis, Dat leed is nu allemaal geleden, al waren er dan ook lichtpuntjes, zooals de hulp van het Amerikaansche Roode Kruis en niet in het minst van den heer Dobbe, den Neder- landschen vice-consul te Toulouse. Om hem te bereiken moest men een kleine 20 km. heen en pok weer terug loopen, maar daar had men gaarne een paar blaren onder de Voeten voor over. Dat de ongerustheid thuis groot was, laat zich denken. De heer Sas was reeds drié dragen op onderzoek uit geweest in België en liet verder geen poging onbeproefd om contact met zijn dochter te verkrijgen doch alles tevergeefs. Den 3en Augustus kreeg men thuis voor het eerst bericht en men kan zich voorstellen, dat dit een blijde tijding was. Den 22en Augustus kwam er een eigenhandig geschreven brief en kort daarna kreeg de heer Sas 's nachts van de politie de telefonische mededeeling, dat zijn dochter in aantocht was. Een week lang heeft zij met de bus gereisd door het onbezette en bezette gebied, langs verwoes te steden en dorpen, om Holland te berei ken. De ontvangst te Breda men heeft het reeds in de krant kunnen lézen was spontaan en hartelijk, maar niet minder hartelijk, en zeker intiemer, is de ontvangst van de verloren dochter in Hoorn geweest, waar zij nu, te midden van de bloemetjes, nog eens aan alles terugdenkt. Onze jeugdige violiste accordeöniste-só- liste is echter niet iemand om bij te pak ken te gaan neerzitten. Zij is klein, maar dapper en denkt er over om binnenkort wêer met nieuwen moed te beginnen en weer de wereld in te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2