Bezoldiging en verzorging der voormalige Land- en Zeemacht. Collegegelden 325 gulden per jaar. TWEEDE BLAD. DE NIEUWE PONTSTEIGERS VAN DE PONT OVER HET NOORDZEEKANAAL TE ELSEN ZIJN IN GEBRUIK GENOMEN. De oude kettingponten zijn tevens uit de vaart genomen en vervangen door vrij varende ponten. (Polygoon) EEN „ONDERGRONDSCHE" SCHOOL. De Fröbelschool te Middenmeer heeft men omringt met een pl.m. 4 meter hoogen aarden wal, zoodat de in dit gebouw schoolgaande kinderen beveiligd zijn tegen eventueel inslaande Engelsche bom scherven. (Polygoon) De bom uit de Kinkerstraat te Amsterdam is naar een zandvlakte vervoerd en daar tot ontploffing gebracht. KINDEREN SPELEN GRAAG IN EN BIJ HET vrooliijk tafereeltje bij den Jeker te Maastricht. WATER. Een (Het Zuiden) DE FRAAIE MOLEN „DE GOOYER'' te Amsterdam wordt van top tot teen opgeknapt, een bewerking, welke hij tenvolle waard is. (Holland) IN HET IJSELMEER worden groote hoeveelheden snoekbaars en paling gevangen. De 102-jarige Enkhuizer visscher Sieperda laat zich een 7-ponder toonen. (Polygoon) Voorzieningen voor burger werkkrachten. In het verordennigenblad is opgeno men een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette NederJand- sche gebied nopens maatregelen ten aan zien van de bezoldiging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche Zee- en Landmacht. Hierbij wordt het hoofd van het- Af wikkelingsbureau van het Departement van .Defensie gemachtigd, na verkregen instemming van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën en voor zooveel noodig, van den secreta- rsi-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, voorzieningen te treffen nopens de bezoldiging, het wachtgeld en het pensioen van .het mili taire personeel van de voormalige Ne derlandsche Zee- en Landmacht en no pens de verzorging van hun nabestaan den. Voorts wordt het hoofd van het Af wikkelingsbureau gemachtigd voorzie ningen te treffen nopens de schadeloos stelling van in dienst van de voormalige Nederlandsche Zee- en Landmacht ge bezigde burgerwerkkrachten, die in en door den dienst lichamelijk letsel heb ben gekregen, zoomede nopens de ver zorging van hun nabestaanden. Op grond van bovengenoemde verorde ning heeft het hoofd van het Afwikkelings bureau het volgende bepaald: Artikel 1. (1). In artikel 72 van de Bevor- deringswet voor de Landmacht 1902, worden na het eerste lid de volgende vier leden in gevoegd: 2. Indien een officier, die op nonactiviteit is gesteld op grond van het bepaalde bij artikel 70, onder 2, 3, 4, 5 of 6, inkomsten geniet of gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, ter hand genomen met ingang van of na den dag waarop de non activiteit is ingegaan, wordt, indien de non- activiteits-bezoldiging, vermeerderd met de aldus ver eenig kalenderjaar verkregen in komsten, zou overschrijden het bedrag van de activiteits-bezoldiging, de nonactiviteits- bezoldiging met het bedrag dier overschrij ding verminderd. 3. Het in het tweede lid bepaalde vindt overeenkomstige toepassing ten aanzien van inkomsten, verkregen uit of in verband met arbeid of bedrijf, welke geacht moet worden te zijn ter hand genomen gedurende verlof, voorafgaande aan de nonactiviteit. 4. Wanneer een op nonactiviteit gesteld officier inkomsten geniet uit of in verband met arbeid of bedrijf, ter hand genomen voor den dag, waarop de nonactiviteit, c.q. het verlof bedoeld in het tweede en derde lid, is ingegaan en deze inkomsten zijn vermeer derd, zijn ten aanzien van de vermeerdering de bepalingen van dit artikel van overeen komstige toepassing. 5. Een vermindering, als in het tweede, derde en vierde lid bedoeld, wordt voorloo- pig maandelijks en definitief na afloop van het kalenderjaar vastgesteld. Art. 2. De voor militairen beneden den rang van officier gestelde minimum-pen sioensgrondslag, bedoeld in het 6de lid van artikel 14 der Pensioenwet voor de Zee macht in het 6de lid van artikel 14 der Pen sioenwet voor de Landmacht, in het 5de lid van artikel 14 der Pensioenwet voor het Personeel der Koninklijke Marine-Reserve en in het 6de lid van artikel 14 der Pen sioenwet voor het reservepersoneel der landmacht wordt, indien het recht op pensioen berust op het bepaalde in punt 2 van artikel 2 der liiervoren aange haalde wetten/dan wel in artikel 2 der Pensioenwet voor vrijwilligers bij den landstorm, voor de militairen of de gewezen militairen beneden den rang van officier, die op of na 1 April 1939 in werkelijken dienst zijn gekomen, gesteld op niet minder dan een duizend gulden. Artikel 3. (1). Aan de op of na 1 April 1939 te werk gestelde burgerwerkkrachten, wier diensten ten behoeve van den Neder- landschen militairen dienst werden gevor derd, wordt, indien zij in en door of ge deeltelijk in en door de van hen gevorderde diensten ar'beids ongeschikt zijn geworden, ten laste van het Rijk een schadeloosstelling toegekend naar dezelfde regelen en maat staven als die, waarop krachtens de land macht voor dienstplichtigen der landmacht recht bestaat op toekenning van invalidi teitspensioen. (2.) Den in de artikelen 36 en 37 der voormelde wet nader aangegeven betrek kingen van vorenbedoelde burgerwerk krachten, die ten gevolge van een der oor zaken, als in de voorgaande alinea nader aangeduid, het leven hebben verloren of komen te overlijden, wordt, mede ten laste van het Rijk, een schadeloosstelling toege kend naar dezelfderegelen en maatstaven als die, waarop krachtens de Pensioenwet voor de landmacht voor de nagelaten be trekkingen van dienstplichtigen recht op toekenning van pensioen bestaat. (3). De bepalingen der hiervoren meer aangehaalde wet, alsmede de uitvoerings bepalingen dier wet, zijn in daartoe leidend geval ten deze van overeenkomstige toepas- sink, zulks met inachtneming van het be paalde in artikel 2. Artikel 4. Dit besluit treedt heden in werking, voor zoover betreft de artikelen 2 en 3 met terugwerkende kracht tot 1 April 1939. Dweilen en bretels ontvreemd. - In het westelijk gedeelte van Amsterdam heeft de politie gisteren een voorraad bretels en dweilen in beslag genomen, welke afkomstig is van diefstal. In verband hiermede zijn tevens twee mannen aangehouden, die van heling verdacht worden. Het aantal in beslag genomen dweilen bedraagt het niet onaan zienlijke aantal van tweehonderd. Het gisteren verschenen verordeningen blad bevat een besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen betreffen de de gelden, verschuldigd wegens het bij wonen der lessen aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft. Hierbij wordt, in afwijking met het be paalde in de Hooger Onderwijswet, o.m. het volgende bepaald: Ter zake van het onderwijs der. hoogleeraren en lectoren aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool is, voor elk studiejaar door hem, die dit onderwijs eens of meermalen bijwoont, een som ver schuldigd van 325, die in 's Rijks Schatkist wordt gestort. Wonen uit een zelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde studiejaar eens of meermalen het onderwijs bij der hoog leeraren en lectoren van een in Nederland gevestigde universiteit of hoogeschool, welke voor het onderwijs der hoogleeraren en an dere docenten een bedrag, ten minste gelijk staande met dat, verschuldigd aan de Rijks universiteit en de Technische Hoogeschool, vordert, dan is door één hunner een som van 325, door één hunner een som van 275 en door elk ander hunner een som van 225 verschuldigd. De secretaris- generaal behoudt zich voor om in bijzondere tijdsomstandigheden, te zijner beoordeeling. de over een bepaald studiejaar verschuldigde collegelden vast te stellen op bedragen, welke lager zijn. De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voorwaarden toe te staan, dat het collegegeld in twee gelijke termijnen wordt betaald. Vrijstelling van betaling wordt genoten door hem, die voor het aan de Rijksuniver siteiten of aan Technische Hoogeschool ge noten onderwijs een aantal achtereenvol gende studiejaren, dat ten minste drie en ten hoogste vijf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de Rijksuni versiteiten en voor de Technische Hooge school voor den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, de verschuldigde gelden heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot een examen, dat niet aan één der Rijksuniversiteiten of aan de Technische Hoogeschool wordt afge legd, lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door cura toren der betrokken Rijksuniversiteit of der Technische Hoogeschool telkens voor een studiejaar toestemming worden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs een som ver schuldigd van 225, die in 's Rijks Schat kist gestort wordt. Aan hem, die slechts enkele lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren telkens voor één studiejaar toestemming worden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien de lesuren gegeven worden eenmaal per week 20, tweemaal per week 35, driemaal per week 55, viermaal of meer malen per week 70. Aan hem, die na het in werking treden van dit besluit vrijstelling van verdere be taling van collegegelden verzoekt op grond van de omstandigheid, dat hij even zoovele of meer studiejaren voor volledig onderwijs is ingeschreven geweest als voor zijn facul teit of studierichting van de Rijksuniversi teiten of voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling verleend, ook wanneer de studiejaren, gedurende welke hij bij het in werking treden van dit besluit voor volledig onderwijs was inge schreven, geen aaneengesloten reeks vormen of niet bij het in werking treden van dit besluit aansluiten. Dit besluit treedt heden in werking. GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN GESTOLEN. De politie te Delft heeft den 59-jarigen L. uit Rotterdam gearresteerd, die bij een Delftschen goudsmid een aantal gouden en zilveren voorwerpen wilde laten taxeeren. Hij bleek deze voorwerpen gevonden te hebben in het puin te Rotterdam en zich deze te hebben toegeëigend. Hij en zijn medeplichtige B. zijn vandaag ter beschik king van de politie te Rotterdam gesteld. ALKMAARSCHE CCURANT VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1910^

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5