I Erdal DE SPIN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. (teuillelon doet schoenen langer meegaan! 2 TWEEDE BLAD. 3 De raad kwam gister onder voorzitter schap van den burgemeester jhr. mr. van Kinschot bijeen. Afwezig de heer v. d. Vall om gezond heidsredenen, alsmede de heeren Hoijtink en Klaver. De voorzitter stelde na opening de notulen aan de orde, die conform werden vastgesteld. Ingekomen waren: a. Een brief dd. 13 Juli 1940 van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Juni 1940, tot benoeming van den heer W. J. Bruinvis tot tijdelijk leeraar in lichamelijke oefening aan het Murmel- lius-Gymnasium voor den duur van het schooljaar 1940/41. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 26 Juni j.l„ van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 April 1940, tot wijziging van de Verorde ning, regelende de bezoldiging der ambte naren, verbonden aan den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. Als voren. c. Een brief dd. 3 Juli j.l., van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 7 Maart 1940, tot het aankoopen van eigendommen van de gemeente Schagen, in verband met de over neming van het gasbedrijf dier gemeente door de gemeente Alkmaar. Als voren. d. Een brief dd. 10 Juli j.l., van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 27 Juni 1940, tot wijziging van het raadsbesluit van 25 Januari 1940, inzake verhuur aan het rijk van een terrein ten Z.O. van het Dr. Schaepmanplein ten behoeve van de opstelling van barakken. Als voren. e. Een brief dd. 10 Juli j.l., van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 27 Juni 1940, in zake verhuur van volkstuintjes. Als voren. f. Een brief dd. 17 Juli 1940, van het zelfde college, met betrekking tot de sub- mdieering van de voortzetting van de ïestau- ratie der Groote- of St. Laurenskerk, alhier. Als voren. g. Een brief dd. 17 Juli j.l., van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 25 April 1940 en 27 Juni 1940, tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1939. Als voren. h. Een brief dd. 27 Maart j.l., van het zelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 7 Maart 1940, betreffende het doen opnemen van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger door den verificateur der gemeentefinanciën. Als voren. i. E,en besluit dd. 24 Juli j.l., van het zelfde college, tot verdaging hunner beslis sing omtrent het raadsbesluit van 25 April 1940, tot verhuur van een kantoorgebouw aan de stichting Landbouw Crisis Organisa tie. Als voren. j. Een brief dd. 7 Augustus j.l., van het zelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 27 Juni 1940, tot aankoop van een sloot van den polder Overdie en Achtermeer. Als voren. k. Een brief dd. 7 Augustus j.l., van het zelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 9 November 1939, tot wijziging van het plan van uitbrei ding, le gedeelte, door intrekking van de daarin geprojecteerde verbreeding van het Bayglop en de Achterstraat. Als voren. 1. Een brief dd. 26 Juli 1940, van den directeur van het Centraal Capitulanten- bureau, houdende mededeeling, dat de ge meentelijke capitulantenverordeningen na 31 Juli 1940, in verband met de opheffing van den Capitulantenraad en het Centraal Capitulantenbureau, buiten toepassing blijven. Als voren. m. Processenverbaal van den verifi cateur der gemeentefinanciën, van de opne ming van kas en boeken op 20, 24, 25 en 29 Juni j.l. van het bedrijf der Gemeentewer ken, het Grondbedrijf, het Gemeenteslacht huis, het Reinigingsbedrijf, den Gemeente ontvanger, het Sportparkbedrijf, het Plant- soenbedrijf, de Lichtbedrijven en het Wo ningbedrijf. Als voren. n. Een brief dd. 30 Juli 1940, van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Alkmaar, ver zoekende om medewerking tot het aan schaffen van meubilair enz. ten behoeve van de U. L. O.-school aan de Burgemeester Palingstraat. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. o. Een verslag van de Schoonheidscom missie Over het jaar 1939. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een brief dd. 25 Juli 1940, van den heer T. Bonsema, lid van den raad, houdende mededeeling, dat hij als lid is toegetreden tot het Nationaal Front. Als voren. q. Een brief dd. 1 Juli 1940, van den heer J. G. van Burken, alhier, houdende dank betuiging voor zijn benoeming tot hoofd van de Rochdaleschool. Als voren. r. Een brief dd. 31 Juli 1940, van den heer B. Hoek, directeur van de plantsoenen, de begraafplaats en het sportpark, verzoekende om ontslag met ingang van 1 November 1940, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het gevraagde ontslag werd eervol ver leend onder dankbetuiging voor de lang durige aan de gemeente in die betrekkingen bewezen diensten. De voorzitter releveerde, hoe sinds 1902 de heer Hoek het plantsoenwezen tot een schoonheid voor de stad heeft opge bouwd. Onder applaus bracht spreker hem dank voor alles wat hij voor de stad heeft ge daan. s Een brief dd. 7 Augustus 1940, van den heer J Blokker verzoekende hem ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Vondel school. Het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. t. Een brief van Ged. Staten van Noord holland met nota van opmerkingen ten aan zien van de gemeenterekening over 1938. B. en W. stelden voor om de rekening 1938 te wijzigen zooals in hun ontwerp- antwoord van B en W. was aangegeven. u. Een adres dd. 17 Augustus 1940, van den heer H. Wittenberg te Schoorl, verzoe kende een weg te mogen aanleggen op het terrein aan den Westerweg, kadastraal be kend Sectie E. nr. 4148, teneinde daaraan een aantal woningen te bouwen. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. v. Een brief dd. 26 Augustus 1940, van het bestuur der Vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden beschikbaar te stellen voor leer middelen ten behoeve van de St. Adelber- tusschool voor G. L. O. In handen van B. en W. om bericht en raad. w. Een brief dd. 26 Augustus 1940, van het bestuur der Vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, alhier, verzoekende gelden beschikbaar te stellen voor leermid delen ten behoeve van de St. Josephschool voor U. L. O. Als voren. x. Een brief dd. 24 Augustus 1940, van den heer W. J. Bruinvis, alhier, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot tijdelijk leeraar in lichamelijke oefening aan het Murmellius-Gymnasium aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. y. Een adres dd. 27 Augustus 1940, van de Federatie van Werkgeversbonden in het Boekdrukkersbedrijf, District Alkmaar, der Afdeeling Alkmaar van den Alg. Ned. Typo grafenbond en de Afdeeling Alkmaar van den Kath. Grafischen Bond, verzoekende het gemeentelijk drukwerk, dat sedert enkele jaren gecyclostyleerd wordt, weer op de Alkmaarsche drukkerijen, bij bovengenoem de Federatie aangesloten, als drukwerk te doen vervaardigen. In handen van B. en W. om bericht en raad. z. Een brief dd. 27 Augustus j.l., van het lid van den raad K. C. Stoutjesdijk, ver zoekende in de eerstvolgende raadsvergade ring aan B. en W. vragen te mogen stellen omtrent het nemen van maatregelen ter be perking van ongevallen tengevolge van de duisternis. Aan het einde der agenda toegestaan. aa. Een brief dd. 21 Augustus j.l., van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van een Nota van opmerkingen ten aanzien van de gemeentebegrooting 1940. Aan de opmerkingen zal worden tegemoet gekomen. Benoeming commissie. Tot leden van de commissie van onderzoek der gemeenterekening 1939 werden be noemd de heeren M. Coerts, G. H. Hoijtink, J. H. Raat, A. Sietsma en C. Venneker. Benoeming tijdelijk leeraar handelsschool. B. en W. stelden den raad voor den heer W. J. Bruinvis opnieuw te benoemen tot tijdelijk leeraar in lichamelijke oefening aan de Handelsschool, thans voor het tijd vak van 1 September 1940 tot en met 31 Augustus 1941. Benoemd de heer Bruinvis met algemeene stemmen. Bestemming openbare weg. Voorgesteld werd de verkeèrsweg ten N. O. van Alkmaar tot openbaren weg te be stemmen. Conform besloten. Verlaging maximum der vergunningen. Na een uitvoerige motiveering stelden B. en W. den raad voor het aantal vergunnin gen en verloven niet te verlagen. Het aantal vergunningen bedraagt thans 56, het aantal verloven 68. Gerekend naar het aantal inwoners op 1 Januari 1940 zou den er in de gemeente mogen zijn 82 ver gunningen en een gelijk aantal verloven. Conform besloten. Nu er geen nieuwe „Friesche brug" komt. Intrekking raadsbesluit. In bijlage 68 schreven B. en W. het vol gende: Bij brief van 19 Juli j.l. heeft de secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van sociale zaken ons medegedeeld, dat hij in verband met de gewijzigde om standigheden de uitvoering van het plan tot vervanging van de Friesche brug niet ver antwoord acht. De secretaris-generaal heeft daarbij mede overwogen, dat de hier te lande beschikbare materialen thans slechts mogen worden gebruikt voor hoogst nood zakelijke werken en voor werken, waarvan de uitvoering voor de toekomst een bijzon dere werkverruiming in zich houdt. Om deze redenen is het toegekende crediet van 118.000 weder teruggenomen. Bij besluit van uwe vergadering van 3 Augustus 1939, werd medewerking verleend ten behoeve van de vervanging van de Friesche brug door een nieuwe aan de eischen van het tegenwoordige verkeer vol doende brug, volgens door den Rijkswater staat in overleg met het Werkfonds te ma ken plannen. Ter uitvoering van dit werk werd aan het Rijk een bijdrage verleend van 40 pet. der kosten, welke bijdrage ge raamd werd op 118.000, terwijl tegelijker tijd tot het aangaan van een geldleening tot dit bedrag met den Staat der Nederlanden werd besloten. Nu het crediet niet meer voor de gemeen te beschikbaar is, zien wij 'ons genoopt U voor te stellen het besluit van 3 Augustus 1939 in te trekken. De heer Bonsema vroeg of het wel goed was het crediet terug te nemen. Spr. gaf de voorkeur aan het behouden van de kans, dat het werk door verkrijgen van ma teriaal kan worden uitgevoerd. De voorzitter: Als er materiaal be schikbaar komt, kan altijd weer opnieuw besloten worden. Het rijk heeft het crediet ingetrokken. Wij kunnen altijd op uitvoe ring blijven aandringen. De heer Bonsema bleef van oordeel, dat de zaak bespoedigd kan worden door het besluit te handhaven. De voorzitter: Maar het rijk heeft het crediet ingetrokken. Mr. Leesberg: Als het ging om de ma terialen dan had de heer Bonsema gelijk, maar het gaat om het crediet. De voorzitter: Wij kunnen schrijven, dat de raad het zeer betreurt. Conform besloten. Rekeningen 1939 scholen voor voorbereidend onderwijs. In bijlage 69 boden B. en W. den raad ter goedkeuring aan de rekeningen en verant woordingen over 1939 van de scholen van de Vereeniging „Alkmaarsche Fröbel school", van de Roomsch-Katholieke Be waarscholen en van de Christelijke kleuter school. Het nadeelig saldo op de exploitatie van de eerstgenoemde scholen ad 8415 komt ten laste van het reservefonds. Dit fonds, 1384.26, vermeerderd met 226.55 (aan vankelijk opgenomen in een bijzonder re servefonds) bedroeg op 31 Dec. '39 1754.82. Verder heeft de Vereeniging nog een fonds voor bijzondere nooden, hetwelk op 31 Dec. 1939 bedroeg 1202.29. De rekeningen en verantwoordingen met de daarbij gevoegde bescheiden geven B. en W. geen aanleiding tot het maken van op merkingen, zoodat zij, onder overlegging van het advies van de Commissie van bij stand voor de financiën, voorstellen de reke ningen goed te keuren. Conform besloten. Voorloopige vaststelling kosten openbaar onderwijs. B. en W. stelden den raad voor om, gelet op art. 55ter der lager-onderwijswet 1920, te besluiten: a. het bedrag, dat de gemeente over 1939 werkelijk heeft uitgegeven voor de kosten, bedoeld in artikel 55bis der lager-onderwijs wet 1920, voorloopig vast te stellen als volgt: 1. Voor het openbaar gewoon lager on derwijs op 21445.51, vermeerderd wegens geschatte administratiekosten ad 0.50 per leerling met 769.50 of totaal op 22215.01; 2. voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs op 3862.51, vermeerderd wegens administratiekosten ad 0.50 per leerling met 125.50 of totaal op 3988.01; b. het bedrag, dat in verband met het ge middeld aantal leerlingen over het jaar 1939, overeenkomstig artikel 55bis, bij zijn besluit van 16 December 1938 per leerling beschikbaar is gesteld, voorloopig vast te stellen als volgt: 1. voor het openbaar gewoon lager on derwijs op totaal 23315.85; 2. Voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs op totaal 4585.77; c. het verschil tusschen de sub a en b bedoelde bedragen voorloopig vast te stellen als volgt: 1. voor het openbaar gewoon lager on derwijs op 1100.84; 2. voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs op f 597.76. Conform besloten. Uitbreiding kantoorruimte L. C. O. In bijlage 771 schreven B. en W. het vol gende: In Uwe vergadering van 25 April j.l. werd bfesloten, in den tuin van het gym nasium en in aansluiting aan het bestaande kantoorgebouw van de L. C. O. een kan toorgebouw te stichten, aan ons college hier voor een crediet toe te staan van 9000 en het te stichten kantoorgebouw te verhuren aan de stichting Landbouw Crisis Organisa tie voor Noordholland voor 3000 per jaar gedurende de eerste drie jaren en vervol gens tegen een nog nader te bepalen huur- som. Het bestuur der stichting voornoemd deelde ons eenigen tijd na het tot standko- men van vorenbedoeld raadsbesluit mede, dat de plannen voor nieuwbouw vermoede lijk geen voortgang zouden kunnen vinden. Het bestuur der stichting is onlangs op deze aangelegenheid teruggekomen en heeft thans definitief afgezien van den bouw van een nieuw kantoorgebouw voor hare rekening. Het verzoekt thans de voor heen bij het gymnasium in gebruik zijnde ruimte te mogen huren voor een bedrag van 150 per maand. Nu het nieuwe gymnasium bijna gereed is, en het oude gymnasiumgebouw der halve aan zijn bestemming kon worden ont trokken, achten wij het gewenscht, dat het verzoek van het bestuur der stichting wordt ingewilligd, waardoor de vestiging van de Landbouw-Crisis-Organisatie in deze ge meente ook voortaan wordt gewaarborgd. Zij stellen den raad daarom voor Uw be sluit van 25 April j.l. in te trekken en het gebouw van het gymnasium aan het Kerk plein te verhuren aan de L. C. O. voor 150 per maand. De heer Stoutjesdijk vroeg of nu de verplaatsing van het M.H. van de baan was, het voorstel van tijdelijken aard was. Een betere huisvesting van M.H. is noodig. De heer Sietsma vroeg of de geheele dienst in het oude gymnasium overging. Wat gebeurd er nu met het houten ge bouw? De heer Grondsma vroeg of de huur niet wat laag gesteld was. De voorzitter zeide, dat het houten gebouw te klein is. De L.C.O. behoudt ook het houten gebouw. Nu komen in het Land- bouwhuis lokalen vrij voor het Landbouw- huis. Voor het behoud van de L.C.O. is een billijke huur wenschelijk. Wij hebben een prijs in verhouding gesteld tot het bedrag, dat het landbouwhuis betaalt. De heer Grondsma begreep, dat een offer voor het behoud moet worden ge bracht. De voorzitter zeide nog, dat B. en W. voor M.H. diligent blijven. Conform besloten. Wijziging in voorwaarden voor grondverkoop. B. en W. stelden den raad voor om de voorwaarde 5, lid 1 van zijn besluit van 25 April 1940, betreffende verkoop aan den heer A. Vos te Alkmaar, of zijn lastgevers, van een perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 746 M2. aan de Hoornsche kade, welk besluit door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, nader vast te stellen als volgt: Wanneer binnen vijf maanden, nadat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie op dit besluit is verkregen, de koopakte niet is verleden en de volledige koopsom niet is betaald, wordt de verkoop als ontbonden beschouwd, zonder dat eenige ingebrekestelling of rechterlijke tusschen- komst is vereischt; de kooper is in dit geval een direct opeischbare boete van 10 der koopsom aan deze gemeente verschuldigd; B. en W. kunnen den termijn van vijf maan den éénmaal met ten hoogste twee maanden verlengen, in welk geval de vorengenoemde verplichting tot betaling van een boete van 10 der koopsom wordt opgeschort tot den dag, waarop de door B. en W. gestelde ter mijn afloopt. Conform besloten. Verkoop grond aan de Reekerstraat, De vennootschap onder firma, handelen de onder den naam van Bouwbedrijf ge broeders D. en L. Schoonewil en C. Jonker te Alkmaar, heeft verzocht voor zich of haar lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Ree kerstraat, groot ongeveer 780 M2, voor 5850, ten einde daarop zeven woningen te bouwen. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen en het daartoe noodige besluit te nemen. Conform besloten. Verkoop van bouwterreinen nabij den Friescheweg. B. en W. stelden in bijlage 75 voor aan Bredero's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht te verkoopen eenige bouwterreinen, gelegen aan de Houthavenstraat, de Papiermolen straat en de Zeswielenstraat, voor prijzen van onderscheidenlijk 7830, 5130 en 3523 in totaal. Het is de bedoeling dat op deze terreinen, welke een oppervlakte heb ben van resp. ongeveer 1080 M2, 760 M2 en 542 M2, in totaal 23 woningen worden ge bouwd. Als voren. Verkoop grónd aan de Hoornschekade. De heer A. Vos te Alkmaar had ver zocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Hoornschekade, groot ongeveer 1560 M2., voor 12090, ten einde daarop vijftien woningen te bouwen. Bij B. en W. bestonden tegen dezen ver koop geen bezwaren, zoodat zij den raad voorstelden het verzoek in te willigen op de gewone voorwaarden. Als voren. i) Door JOHNSTON Mc.CULLEY, HOOFDSTUK I. Het gouden taschje. Bij het uitgaan van den schouwburg aan een der boulevards van New-York, kreeg John Warwik opeens weer dat eigenaardige gevoel, dat iemand hem iets trachtte mee te deelen en daarom op hem lette. Hij haal de de schouders op, als om het van zich af te zetten en grinnikte inwendig. Bang was hij immers niet? Was hij, de man van wien zijn vrienden verklaarden, dat hij nergens bevreesd voor was, bang? Of was dit een nieuwe en tot nog toe ongekende gewaar wording? Ondanks zijn schouderophalen, bleef het gevoel voortduren en voelde hij lichte ril lingen over zijn rug. Hoe kwam hij aan dat gevoel te midden van de vroolijke uitgaan de menigte om hem heen? Waarom moest hij midden in dat schit terende licht, tusschen de opgewekte schouwburgbezoekers, die na afloop hun auto's of taxi's, hun tram of ondergrondsche opzochten, op een der best verlichte hoeken van een der best verlichte straten ter we reld, het gevoel krijgen, dat iemand op een ongewone manier zijn aandacht zocht te trekken? Was het werkelijk een nieuwe sensatie, dan was hij er dankbaar voor. Hij meende alle mogelijke en denkbare sensaties reeds in zijn leven ondervonden te hebben en dacht dat er nu verder niets meer dan ver veling te beleven was. Zoodra hij dan ook op straat was, bleef hij stilstaan, haalde een sigaret uit zijn koker en dwong zich, die rustig op te steken. Hij bemerkte, dat zijn hand niet beefde. Hij was heelemaal niet ze nuwachtig. En toch bleef dat gevoel. Hij hief zijn hoofd op en keek als toeval lig rond, schijnbaar zonder te bemerken, hoeveel aandacht hij door zijn eigen per soonlijkheid trok. John Warwik was groot, breedgeschouderd, knap, vijf en dertig jaar oud en zijn haren aan de slapen begonnen even te grijzen. Hij was een athleet, gezocht man in gezelschap. Zijn portret had ontel bare malen in de kranten gestaan en dus was het niets ongewoons, dat -er veel men- schen hem herkenden. In het begin zag hij niet anders dan de goedgekleede menigte van lachende heeren en dames, die vroolijk afscheid namen om ieder zijn eigen weg te gaan. Hij zag kran tenjongens met de nieuwste edities tusschen de menschen doorkruipen. Hij zag een po litieagent zich traag een weg door de me nigte banen met een verveeld gezicht. Daar zat niets ongewoons in, niets wat iemand een rilling of het gevoel, dat iemand zijn. aandacht wilde trekken, kon bezorgen Maar het gevoel wilde niet wijken en nog maals keek Warwik om zich heen. Het was hem, of hij stekende blikken in zijn rug voelde, dwingende blikken blikken, die om antwoord vroegen. En toen opens zag hij het meisje! Het was hetzelfde meisje, dat hem in een loge opgevallen was, dacht hij bij zich zelf. Een klein ding, met een onschuldig gezicht je. Ze droeg geen avondtoilet, maar een eenvoudig wit japonnetje met hier en daar een kleurtje erin. Ze had geen poeder of rouge op haar gezicht en dit vertoonde geen trekken van wereldwijsheid of verveling. Ze was jong, firsch en hoorde niet heelemaal in de menigte thuis. Ze scheen niet op haar plaats in die zelfvoldane eeuwig glim lachende drom van menschen. Een oogenblik ontmoette Warwik's blik den hare en hij was ervan overtuigd, dat ze hem reeds geruimen tijd en zeer aan dachtig had bekeken. Ze passeerde hem op nog geen meter afstand op het trottoir en heel eventjes kwam er een bijna onmerk- maar rimpeltje tusschen haar oogen, als wilde ze hem een belangrijke boodschap overbrengen. Ze was in gezelschap van een man, doch deze was blijkbaar niet haar echtgenoot. Hij was groot en had een waardig voorkomen en naar Warwik's meening moest hij min stens vijftig zijn. Hij droeg zijn hoofd recht op, alsof de menigte hem hinderde en hij blij was, er tusschen uit te zijn. Hij scheen nauwelijks te letten op het jonge meisje, dat aan zijn arm hing. De man overhandigde een kaartje aan den portier, die het nummer dat erop stond, luid afriep. Het meisje keerde zich een oogenblik om en keek nog eens naar War wik en weer verscheen het rimpeltje op haar oorhoofd. Daarna keek ze schielijk op, om te zien of haar begeleider op haar lette. Toch wel eigenaardig, vond Warwik. Hij bleef op zijn plaats staan, speelde met zijn handschoenen, trok aan zijn sigaret en wachtte af. De menigte had zich verspreid en de lichten in den schouwburg werden reeds uitgedraaid. Een groote limousine reed voor met een chauffeur in bruine livrei en de portier deed haastig het portier open en tikte tegen zijn pet. De heer deed een stap vooruit om iets tegen den chauffeur te zeggen. Een oogenblikje stond het meisje alleen bij het portier van de auto. Ze keer de het hoofd om, keek Warwik weer strak aan en richtte haar blik op een taschje uit gouddraad, dat ze in de hand hield. Ze hief het taschje zelfs een weinig in de hoogte en schudde het even, als om Warwik's aan dacht erop te vestigen. Onwillekeurig knik te Warwik. De heer deed een stap terug, nam haar arm en hielp haar in den wagen. De portier stond met zijn rug naar het meisje toe. Ze keek Warwik nogmaals aan en liet, terwijl ze in den wagen stapte, het gouden taschje bedachtzaam in de straat- goot glijden langs haar rok heen, terwijl ze Warwik bleef aankijken. Vreemd spelletje, dacht Warwik. Wat heeft ze ermee voor? De auto draaide de straat op en ver dween om een hoek. Warwik slenterde naar den trottoirband, keek naar het gouden taschje, aarzelde een moment, bukte zich snel en raapte het taschje op. Toen hij weer rechtop stond, zat het taschje al onder zijn jas. Hij was ervan overtuigd, dat niemand zijn daad gezien had. Maar hij voelde zich toch ietwat dwaas. Het was niets voor John Warwik, het oogenspel van een meis je te beantwoorden en gouden taschjes uit de goot op te rapen. Hij was, over het punt heen, waarop de blik van een meisje hem ontroerde. Hij weet het aan het eigenaardige gevoel door hem ondervonden, maar nu verdwenen, en dat hij toeschreef aan iets, wat hem niet goed bekomen was aan zijn diner. Warwik liep terug de straat door en begaf zich naar een heerenclub. Hij zocht een ta feltje in een stillen hoek op, bestelde iets, dronk er een teugje van en legde ten slotte het taschje op zijn knieën om het te openen. Eerst vond hij niet anders dan wat hij verwacht had te vinden een poeder doosje, een beursje met klein geld, minder dan vijf dollar, enkele staaltjes japonstof. Onderin vond hij eenige kaartjes met al leen een naam: Silvia Rodney. Doch daar op vond hij een stukje papier, van een the- aterproramma afgescheurd. Verkreukeld en onder al het andere in een hoekje van het taschje weggestopt. Warwik streek het pa piertje glad en zag, dat er iets op was ge krast vermoedelijk met een spel. Hij hield het tegen het licht, en kon er toen de woor den op onderscheiden: 4763 American Bou levard. Help! Help! John Warwik stopte het papiertje weer in het taschje, stak dit in zijn zak, leunde achterover in zijn stoel, greep naar zijn glas en grinnikte.. Ze spelen nog steeds het oude spelletje, dacht hij. Zeker geen vernuft genoeg om iets nieuws te verzinnen. Een maagd in nood roept om hulpEen dappere held snelt naar haar toe verwikkelingen en zoo meer! En hoe loopt het af? Hij grinnikte nogmaals en dronk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7