Spil-mogendheden doen scheids rechterlijke uitspraak. Grijsaard welgemoed op weg naar de anderhalve eeuw. Qemewtecadm Conferentie ie Weenen. Roemenië staat een gebied van ongeveer 45.000 km2 oppervlakte aan Hongarije af. Roemenië aanvaardt garantie. Engelsche luchtaanval op Berlijn. WONDERMENSCHEN. Zuigeling rooft grootmoeders sigaret. NIEUWE NIEDOKP NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPEL TWEEDE BLAD Verklaring van Ciano en Von Ribbentrop. Weenen, 30 Aug. (D.N.B.) De tus- schen de ministers van buitenlandsche zaken der spilmogendheden aan den eenen kant en de gevolmachtigde ver tegenwoordigers van Roemenië en Hon garije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn vandaag om 15 uur in de Gouden Zaal van het Belvedère paleis geëindigd met een arbitrale uit spraak van de spilmogendheden. Deze scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verzoek van de Hon- gaarsche en de Rcemeensche regeering, nadat een succesvolle bilateriale regeling tusschen de rechtstreeks betrokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebieds uitbreiding van ongeveer 45.000 km2, welke Noord-Zevenburgen met inbegrip van Klausenburg en de drie Szekler Komitaten omvat. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uitspraak zijn tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der spil eenerzijds en den Roemeenschen minister van buitenland sche zaken anderzijds nota's gewisseld, waar in Duitschland en Italië de integriteit en on aantastbaarheid van het Roemeensche staats gebied waarborgen en waarin de Roemeen sche regeering deze garantie aanneemt. Het D.N.B. meldt nader uit Weenen: Naar aanleiding van het verzoek der regeeringen van Roemenië en Hongarije aan de Duitsche en Italiaansche regeeringen orn de kwestie van het gebied dat aan Hon garije zou worden afgestaan, door scheids rechterlijke uitspraak te regelen en op grond van de door de regeeringen van Hongarije en Roemenië afgelegde verklaringen, dat zij een dergelijke uitspraak zonder meer als bindend zouden erkennen, hebben de Duitsche en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop en graaf Ciano na nieuwe besprekingen met de Roemeensche en Hongaarsche ministers van buitenland sche zaken, Manoelscu en graaf Csaky, van daag te Weenen, de volgende uitspraak ge daan: le. „Als definitieve grens tusschen Roe menië en Hongarije wordt de op een bij gevoegde kaart aangeteekende grens vastgesteld. De nauwkeurige plaatselijke afbakening wordt aan een Roerneensch- Hongaarsche commissie overgelaten. 2. Het volgens deze uitspraak aan Hon garije komende Roemeensche gebied wordt binnen een termijn van veertien dagen door de Roemeensche troepen ontruimd en in ordelijken toestand aan Hongarije overgedragen. De étappes van ontruiming en bezetting en andere regelingen daar voor moeten onmiddellijk door een Roe- meensch-Hongaarsche commissie worden vastgesteld. De Roemeensche en Hongaar sche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in volledige orde en rust voltrekken. 3e. Alle Roemeensche burgers, die thans in het gebied dat door Roemenië wordt afgestaan, zijn gevestigd, krijgen zonder meer de Hongaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Roemeensche nationali teit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en worden door Roemenië overgenomen. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrijelijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroerende bezittingen tot het tijdstip van hun vertrek liquideeren en de op brengst daarvan eveneens vrijelijk mede- nemen. Indien de liquidatie niet gelukt, moeten zij door Hongarije schadeloos wor den gesteld. Hongarije zal alle kwesties, die met de verhuizing der optanten, samenhangen, op grootmoedige en tege moetkomende wijze behandelen. 4e. De Hongaren van oorsprong, die de Roemeensche nationaliteit bezitten en in het gebied wonen, dat in 1919 door Honga rije aan Roemenië werd afgestaan, en dat thans aan Roemenië blijft, hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Hongaarsche nationaliteit te verkiezen. Voor de personen, die van dit recht van -optie gebruik maken, gelden de onder 3e. vastgestelde beginselen. 5e. De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die op grond van deze uitspraak de Hongaarsche na tionaliteit verkrijgen, doch van Roemeen schen oorsprong zijn, in ieder opzicht ge lijk te stellen met de andere Hongaarsche burgers. De Roemeensche regeering neemt plechtig dezelfde verplichting op zich ten aanzien van de op Roemeensch gebied blij vende Roemeensche burgers van Hongaar sche afkomst. 6e. De regeling van andere kwesties, voortvloeiende uit de gebiedsoverdracht, blijft overgelaten aan rechtsta;eeksche on derhandelingen tusschen de Hongaarsche en de Roemeensche regeering. 7e. Indien zich bij de tenuitvoerlegging van deze uitspraak moeilijkheden voor doen of twijfel zou rijzen, zullen de regee ringen van Roemenië en Hongarije zich rechtstreeks met elkaar verstaan. Indien zij daarbij ten aanzien van een kwestie niet tot overeenstemming kunnen komen, zullen zij haar voorleggen aan een defini tieve beslissing door de regeeringen van Duitschland en Italië". Weenen, 30 Augustus. De speciale cor respondent van Stefani meldt: Graaf Ciano heeft den Roemeenschen minister van bui tenlandsche zaken, Manoelescu, een nota overhandigd van den volgenden inhoud: „Excellentie. Uit naam en op bevel van de Italiaansche regeering heb ik de eer u het volgende mede te deelen: Italië en Duitsch land nemen van heden af de garantie van de integriteit en onaantastbaarheid van het gebied van den Roemeenschen staat op zich." De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Manoelescu, heeft hierop geant woord: „De Roemeensche regeering neemt met voldoening kennis van de mededeeling en aanvaardt de garantie, die Roemenië is verleend". De nieuwe grens. Naar voorts van welingelichte zijde ver luidt, zal de nieuwe en definitieve Roe- meensch-Hongaarsche grens ongeveer als volgt loopen: Zij begint ten zuidwesten van Naguszalonta (Salonta) aan de tot dusver bestaande Hongaarsch-Roemeensche grens, loopt in noordoostelijke richting ongeveer op 10 km ten zuidoosten langs Grosswardein, vervolgens in oostelijke richting, dicht ten zuiden van de spoorlijn van Grosswardein naar Klausenburg, ten zuiden van Klausen burg, dat eveneens Hongaarsch wordt, tot een punt op ongeveer 30 km ten noord-noord west van Neumark. Vandaar loopt de nieu we grens ten zuidwesten langs N-eumark naar het zuidoosten, waarbij de spoorlijn van Schaesburg naar Kronstadt bij Roeme nië blijft. Ongeveer 22 km ten Noordoosten van Kronstadt, dat bij Roemenië blijft, keert zich de nieuwe grenslijn in een naar het zuiden uitgebogen bocht in oostelijke richting naar den voornaamsten kam der Karpathen, welken zij volgens de oude Roe meensch-Hongaarsche grens uit den tijd van vóór den wereldoorlog naar het noorden volgt tot het punt, waar zij de nieuwe gren; tusschen Roemenië en de Sovjet-Rusland bereikt. Slechts enkele gewonden. Berlijn, 31 Aug. (D.N.B.) In den afge loopen nacht hebben de Engelschen hun' aanval op Eerlijn voortgezet. Na midder nacht werd gedurende ruim twee uur luchtalarm gemaakt. Verscheidene Brit- schie vliegtuigen vlogen- in dit tijdvak boven het stadsgebied van Berlijn en wierpen op verschillende plaatsen talrijke brand en brisantbommen uit. De bommen vielen in de binnenstad alsmede in woonwijken en deden in woonhuizen en openbare ge bouwen dakbranden en instortingen ont staan. In Neukölln viel een "bom op een ziekenhuis, waardoor er brand ontstond Twee andere bommen vielen op de belen dende kerk. Militaire doelen werden niet aangevallen. Als gevolg van de ordelijke houding der bevolking kon vermeden worden, dat een groot aantal slachtoffers gemaakt werd. Drie burgers zijn ernstig en drie anderen licht gewond. Dezer dagen meldde de „Vreme", die Athletiek. A. V. A.'s WEDSTRIJDEN. Zondag in 't Sportpark, Onze Alkmaarsche athletiekclub A. V. A. organiseert morgen op het gemeentelijk sportpark alhier nationale wedstrijden, waaraan zeer vele bekende athleten deel nemen. Zoo mogen we een interessant duel verwachten op de 100 M. dames, want mevr, BlankersKoen, (de vorige week nog Fanny Koen!), Lies Rolff uit Heiloo en Nel van Balen Blanken uit Wieringerwaard zullen elkaar niet zoo heel veel toegeven. Natuurlijk wint de Nederlandsche kam pioene en we verwachten het Heilooër meisje als tweede aankomende. Het drietal zal verder een serieuze poging doen, om het nationale record ver-springen te verbeteren. Het kan en technisch staat hier niets in den weg. De springbak is geheel in orde gemaakt. Ook Houtman, kampioen ver-springen, zal probeeren het record te verbeteren. Moeten we nog meer namen noemen? Welnu, het programma vermeldt nog de deelname van Heyn, Martini (junioren kam pioen), Peters en het groote vraagteeken op de 100 M., de A. V. 23-er N. N. Dan hebben ingeschreven de Nederlandsche B-kam pioenen ten Bruggencate en Breek (A. V. A.) en voor het discuswerpen en kogelstooten a. de Egmonder de Graaff. Op den langen afstand zal de strijd ge voerd worden door Bakker (A. A. C.) en Walther (Volewijckers), terwijl het slot ge vormd wordt door een Zweedsche estafette met o.a. A. V. 23, A. V. A., en Olympia (Wieringerwaard). Totaal is het aantal deelnemers meer dan 100, een bezetting, èn wat kwaliteit en wat kwantiteit betreft, zooals Alkmaar nog nimmer gehad heeft! te Belgrado verschijnt, het overlijden van den oudsten man van Joegoslavië, een zekeren Janidjije Dajitsj, die ruim 130 jaar oud was. Wie nu meent, dat Joegoslavië hiermede een record verloor en terugviel tot de elders ge bruikelijke maximum-leeftijden die de eeuw maar net te boven gaan, vergist zich. Het is zelfs eenigszins riskant om dezen 130-jarige den oudsten te noemen, want vau tijd tot tijd ontdekt men in die streken in een of ander dorpje een krassen,, ouden baas, die ernstige aanspraken "op den titel kan laten gelden. Dit blijkt wel uit de geschiedenis van een anderen 130-jarige, die slechts enkele maan den jonger was dan de overledene en dus thans tot nader order als recordhouder gel den mag. Zijn naam -is Mate Mihal. Nie mand wist van zijn bestaan, tot enkele maanden geleden zijn jongeren broer Pero Mihal, overleed, op den respectabelen leef tijd van 121 jaar. Toen vernam men, dat er nog een oudere broer in de familie was, een welgestelde boer uit Donja Dubica, die aan de hand van de registers der oude Francis- kaner kerk van zijn dorp aantoonen kon, dat hij op 29 Juli 1810 gedoopt was. Zijn trouw akte berust in hetzelfde archief en verwis seling met een vader of grootvader schijnt wel uitgesloten. Op die begrafenis van zijn broer ver scheen hij overigens niet. In zijn verre jeugd heeft een Zigeunerin hem voorspeld, dat hij 150 jaar zou worden, mits hij maar nooit aan een sterfbed of aan een geopend graf zou staan. Mate is bijgeloovig genoeg om zich daar stipt aan te houden. Zelfs toen zijn ouders en zijn vrouw stierven, heeft hij geen uitzondering gemaakt. Mate ziet er uit als een krachtige vijftigjarige. Nog nimmer is hij ziek geweest, ofschoon de streek, waar hij leeft, niet gezond is. Het derp ligt in de nabijheid van groote moe rassen, die een waar broeinest van malaria vormen. Hij beroemt zich er op, dat hij „het oog van een valk" en „het oor van een haas" heeft. Slechts zijn gebit heeft hem de laatste jaren veel zorgen gebaard, want hij heeft onlangs zijn eerste kiezen verloren Of hiermee zijn melkgebit bedoeld is, wordt niet gemeld, doch is niet waarschijnlijk. 130-jarige werkt op 't land. De oude heer werkt nog steeds op het land. lederen Woensdag gaat hij te voet naar de markt in Bornisch Samac, dat 8 kilometer ver ligt en 's avonds keert hij weer te voet terug. Van dokters moet Mate niets hebben. Toen men in de dagbladen over zijn leeftijd las, is een arts uit Osijek hem komen be zoeken. Mate heeft zich echter schuil ge houden, want hij noemt dokters ongeluks boden, met wie men, als men wil blijven leven, niets te maken moet hebben. Dien overeenkomstig spot zijn levenswijze met alle begrippen van hygiëne. Slechts midden in den zomer neemt hij een bad. Ook bij het wasschen is hij hoogst spaarzaam met water en van zeep wil hij niets weten, want daar zit, volgens hem, dierlijk vet in, dat voor de gezondheid schadelijk is. Hij draagt 's zo mers en 's winters dezelfde kleeding: een grof linnen hemd, een linnen broek, een ka toenen buis, zware schoenen en een doek, dien hij als een tulband om het hoofd windt. Zoo gaat hij bij de felste koude uit. Of schoon deze Methusalem zeer vermogend is, leeft hij in even primitieve omstandig heden als de boeren van zijn dorp honderd jaar geleden, 's Morgens, als hij voor zons opgang is opgestaan, drinkt hij een grooten kop zure melk en eet daarbij een homp hard maïsbrood. Alleen op Zon- en feestdagen gunt hij zich een stuk varkensvleesch. Zoo hebben ook zijn vader en grootvader ge leefd. Zijn kinderen hebben zich meer weel de gegund. Daarom zijn zij ook „jong" ge storven. Eén werd 92 jaar, doch de anderen brachten het niet verder dan 70 tot 80. Hij drinkt graag zijn zelf gedistilleerden pruimenbrandewijn (slivovitz) en rookt den heelen dag pijpjes. Zijn broer Pero heeft even simpel en behoeftig geleefd. Beide broers hebben nooit in een bed geslapen. Een stroozak op den grond diende hun tot slaapstede. De politieke gebeurtenissen volgt Mate met groote belangstelling. Hij leest nog dagelijks als hij van het veld te rugkeert, zijn krant, en.... zonder bril. De vraag is nu maar, of het dank zij of on danks deze leefwijze is, dat de honderdder- tigjarige welgemoed op de anderhalve eeuw afgaat. Een proefneming in die richting schijnt niet zonder risico. Een reus van zeven jaar. Overigens blijkt hieruit wel, dat een 130- jarige in Joegoslavië niet als wondermensch beschouwd hoeft te worden. Vraagt men daarnaar, dan weet men iets anders te bie den, in de stoere gedante van den zeven jarigen Ljubomir Cokoral uit Zovido, een dorp in het hartje van de Cerna Gora, de zwarte bergen van Montenegro. Ljubomir is de zoon van een armen boer. Zijn vader is de langste man van geheel Montenegro. Hij meet 2 meter 9 c.m., is 38 jaar en is geweldig sterk. Negen jaar ge leden heeft hij een 16-jarig boerenmeisje getrouwd, als alle Montenegrijnsche vrou wen stevig uit de kluiten gewassen. In 1933 werd hun eerste kind geboren, dat den naam Ljubomir kreeg. De vader vertelt, dat zijn vrouw en hij erg bezorgd waren over dit kind, omdat het bij de geboorte slechts 1 kg. woog. De vroed vrouw meende, dat het geen levensvatbaar heid bezat, maar zes maanden later bracht de kleine in het voetspoor van Hercules, het geheele dorp in opschudding. Hij begon reeds te loopen, ontstal zijn grootmoeder, die als alle vrouwen in Montenegro een hartstochtelijk rookster is, de sigaret uit den mond en rookte smakelijk verder. Reeds toen kwamen vele menschen naar Zovido om het „kleine wonder" te zien. Maar hij bleef geen klein wonder. Op één jarigen leeftijd stooide hij reeds in huis en op het land, als een kind van tien. Geen weg was hem te steil, geen boom te hoog. Het rooken heeft hij nimmer willen nalaten wat ook zijn vader daartegen deed. Zelfs een pak slaag hielp niet. Toen Ljubomir drie jaar geworden was, had hij geen plezier meer in kinderspel letjes. Hij was toen even groot als een knaap van tien jaar en wilde met zijn vader op het land werken. Toen reeds kwamen artsen vaak naar het afgelegen dorp om den won- derknaap te zien. Natuurlijk kwam er ook een impresario, die met den jongen de steden wilde afreizen. Hij bood een flinke som geld, maar de ouders wilden er niets van hooren. Nu telt Ljubomir zeven jaren, ziet er uit als een krachtige jongeling van twintig en zijn stem klinkt als die van een volwassene. Hij is even groot als zijn moeder, die haar man tot de schouders reikt. Sedert een jaar bezoekt hij de dorpsschool. Men moest voor hem een bank laten maken, want de kinder bankjes pasten hem. niet. Het leeren valt hem gemakkelijk. Een nieuwe complicatie is, dat de jonge meisjes laten merken, dat- hij haar niet onverschillig is. Intusschen helpt hij zijn vader op het land, want deze moet voor vijf kinderen den kost verdie nen. De vier andere broertjes en zusjes zijn allen normaal. Vele dokters hebben Ljubomir onder zocht. Aan de waarheid, dat hij zeven jaar telt, valt niet te tornen. Het register van de parochiekerk wijst het uit. Maar zijn lichaam en alle organen dragen de kenteekenen van een twintigjarige. Dit geval staat in de medi sch wereld op zichzelf. De dokters van Cetinje en Podgorica hebben besloten den knaap voortdurend onder observatie te hou den en zijn ontwikkeling te volgen. (Tel.) Woensdagavond ivondconcert in de langstelling was vrij Concert fanfarecorps. hield Excelsior een muziektent. De be- goed, waartoe het De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Voetbal. SERIE-WEDSTRIJDEN TE BERGEN. Zondag a.s. zullen op het terrein aan den Kerkedijk de eindwedstrijden plaats vinden Vorigen Zondag waren de uitslagen: Alkm. Boys IIBergen II 41 Schoorl IVrone I 20 Alcm. Victrix IIAlkmaar I 31 Egmondia IBergen I 11, na verlenging na strafschoppen won Egmondia met 21; De uitslagen van de adspiranten waren: Alcmaria bAlkm. Boys b 35 Vrone aAlkmaar a 00, na verlenging; na 2 x 3 strafschoppen won Alkmaar met —3; Schoorl aBergen a 11; na verlenging; na strafschoppen won Bergen met 31. De wedstrijden voor a.s. Zondag zijn: Alkm. Boys IISchoorl I Alcmaria IIEgmondia I Alkmaar aBergen a (waarvan de winnaar tegen Alkm. Boys b). fraaie weer meewerkte. Een 7-tal nummers werd verdienstelijk uitgevoerd. Excelsior heeft met haar nieuwen direc teur, den heer Oly uit Bergen, stellig een goede keuze gedaan. Dit was wel het laatste avondconcert in dit seizoen. In September volgt, als het weer mee werkt, nog een middagconcert. Goed werk. Aangezien men in ons dorp groot ge vaar loopt, 's avonds na zonsondergang in de sloot te loopen op verschillende plaatsen, worden thans witte banden rondom de op die gevaarlijke plekken staande boomen ge schilderd. 1939 gaf een tekort. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de heer Borst, tengevolge van een overheidsmaatregel, zijn raadslidmaatschap niet mag uitoefenen wegens zijn lid zijn van de communistische partij. Voorts deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten de vierde wijziging van de ge- meentebegrooting 1939 hebben goedgekeurd. De gemeenterekening 1937 is door hetzelfde college gesloten. De heer S. Bruin heeft zijn benoeming tot hooisteker aangenomen. In het verslag van de teekenschool te Zuidscharwoude wordt medegedeeld, dat vier leerlingen uit deze gemeente de school hebben bezocht. De kosten, hieraan voor de gemeente verbonden, bedragen 43.32. Aanwezig was het verslag van de gemeen schappelijke gasfabriek der Langendijker gemeenten, over het jaar 1939. De raadsleden hadden geen op- of aanmerkingen. De winst van 1397,21 zal aan de reserve worden toe gevoegd. B. en W. boden de gemeenterekening 1939 aaii en eveneens die van het Maatschappelijk Hulpbetoon. De gemeenterekening gaf voor den gewonen dienst een totaal aan ontvang sten aan van 97454,54, uitgaven 91990,24, batig saldo 5464,30. De kapitaaldienst sloot op een totaal aan ontvangsten van 37001,69 en uitgaven 33651,69, batig saldo van 3350. In zijn toelichting tot deze rekening deelde de voorzitter mede, dat het gun stige resultaat niet zoo groot is, als het wel lijkt. De dienst 1939 is n.l. begonnen met een batig saldo van 6863,09, zoodat men toch nog 1398,79 is ingeteerd in het afgeloopen jaar. De rekening van het Maatschappelijk Hulpbetoon- vermeldde aan ontvangsten 13523,70, uitgaven 13473,84, batig saldo 49,86. Zooals gewoonlijk zullen deze rekeningen worden nagezien door de raadsleden, die geen wethouder zijn. Het rapport van de hooistekers luidde gunstig. Er was slechts één eigenaar, wiens hooi moest worden omgezet. Aan de aan beveling, om dit te doen, is direct gevolg gegeven. Van de afdeelingen Langendijk van het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis waren verzoeken ontvangen om subsidie voor de wijkverpleging voor het jaar 1941. Op voorstel van B. en W. zullen deze verzoeken bij de begrooting 1941 worden behandeld. Van den heer J. Ruyter in de Diepsmeer was een verzoek ontvangen om het inge volge de 1. o.-wet een vergoeding te ver- leenen in de vervoerkosten van zijn kinde ren naar de r.k. school te Noordscharwoude. De voorzitter gaf hierop een toe lichting. Deze vergoeding mag verleend worden tot een bedrag van 15 per rijwiel. Dit wordt voor vijf kinderen 75 per jaar. B. en W. stelden voor, de gevraagde ver goeding te verleenen. De heer K a 1 v e r d ij k vroeg of elk kind per fiets ging. Gaan zij niet met twee op één fiets? De voorzitter heeft hierop geant woord, dat dit kan worden nagegaan, maai de wijze van vervoer doet er eigenlijk min der toe. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" verzocht ten behoeve van den tuinbouwcur- sus gedurende dezen winter de beschikking te mogen hebben over een verlicht en ver warmd schoollokaal. B. en W. wilden dit verzoek inwilligen, onder voorwaarde, dat de vereeniging in overleg treedt met de gemeente t.a.v. de les uren, aangezien de school niet verduisterd wordt en er dus moeilijk 's avonds les ge geven kan worden. De heer Kaan meende, dat het voor de leerlingen zeer bezwaarlijk zal zijn, als zij overdag naar den cursus zullen moeten. Zouden er niet minder leerlingen door komen? De voorzitter antwoordde, dat hieraan niet te ontkomen zal zijn. Nood breekt wet. Het verzoek werd toegestaan. Het volgende voorstel van B. en W. was, den post aanschaffing leermiddelen te ver- hoogen. De voorzitter zeide, dat dit een zeer vreemde zaak is, daar het hoofd der school zonder er B. en W. in te kennen, het bedrag, dat op de begrooting geplaatst was op zijn verzoek 300), eigenmachtig met ongeveer 125 heeft overschreden. B. en W. vonden deze handelwijze verkeerd en waren eerst niet genegen, medewerking te verleenen, om dezen post te verhoogen, temeer, daar Ged. Staten op zuinigheid hebben aangedrongen. In een onderhoud, dat B. en W. met het hoofd der school hebben gehad, heeft deze erkend' dat hij niet den juisten weg heeft gevolgd. De uitgaven waren echter nood zakelijk. Nu gebleken is, dat de uitgaven noodig waren, wilden B. en W. wel mee werken, om den post te verhoogen. Nadat eenige heeren over dit onderwerp het woord hadden gevoerd en als hun meening hadden uitgesproken, dat B. en W. hier juist ge handeld hadden en dat het hoofd der school buiten zijn boekje was gegaan, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Nu een nieuwe verordening, regelende de benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeenteveldwachter, moet worden vast gesteld, stelden B. en W. voor, n.a.v. een advies van den Alg. Ned. Politiebond, een kindertoeslagregeling in deze verordening op te nemen van 3 van den pensioengrond slag per kind en per jaar met een maximum van 60 per jaar, tot den leeftijd van 18 jaar en voorts om een vergoeding voor de kosten van genees- en heelkundige behan deling van 25 per jaar. In antwoord op een vraag van den heer Kaan antwoordde de voorzitter, dat in verscheidene gemeenten in Noordholland een dergelijke kindertoeslagregeling bestaat. De heer Kalverdijk was van meening, dat het, als men eens een veldwachter kreeg met zes kinderen, een dure geschiedenis zou worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat elk geval op zichzelf beoordeeld kan wor den. Hierna volgde aanneming der verorde ning. Rondvraag. Bij de rondvraag heeft de heer Kaan medegedeeld, dat de landcommissie de lan derijen der gemeente heeft geïnspecteerd. De huurders blijken dit uitstekend te beheeren, waarvoor hij hun een compliment maakte. De voorzitter was hiermede verblijd. De verlichting van gevaarlijke kruispun ten zou de heer Kaan wel toejuichen straks als het zoo lang donker is. Kunnen wij afgeschermde lantaarns plaatsen? De voorzitter antwoordde, dat moet worden afgewacht, wat het PEN doet. Als wij niet voor lantaarns in aanmerking ko men, zou misschien op andere wijze kun nen worden voorzien. Men zal 't in het oog houden. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kaan zeide de voorzitter, dat overwogen zal worden of een plaatsver vanger van den heer Kaan als dag. be stuurslid der gascommisie zal worden benoemd. De heer K a 1 v e r d ij k, die ook zeer te vreden was over het gemeenteland, infor meerde of de vergadering van de gascom- missie, nu de heer Borst er niet heen mag. door diens plaatsvervanger moet worden bijgewoond. Kan dat? De voorzitter meende van-t^ll. Er zal over gesproken worden. Daarna volgde sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7