DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een terugblik op het eerste oorlogsjaar >el- Men is voldaan over de geleverde prestaties. Graaf Teleki over de gebiedsvergrooting van Hongarije. Amerikaansche vliegers voor Engeland. Conferentie over internationale Donau-vraas:stukken. Het Duitsche weermachts- bericht. Verrassende aanvallen op de Britsche eilanden. De garantie aan Roemenië. De luchtaanvallen op Engeland. Luchtalarm in Berlijn. attn- iog at ge- iemand aanvangs- moderne ilheid van 333 me neer na snelheid van het geweer- hooren, scher- p den scher- berei- vrijen van 2000 bij 3000 4000 me- na een echter luchtledige rschillende bovendien ten slotte ook geble- ;hutisten. rtraagt val voor val- ien wij in waaraan den on- ontstaat men kan ging. Men minuut rdat de of 5000 ïen. val van den grond het geluid, ïouden, dat aankomen, iff en. itoneerende zijn de weg naar spring- lechts een om op den valtijd der bedraagt, vooral, dat 3 opgehou- schijnbaar linnen neer- chronometer onmogelijk gevaarlijk zou zijn schatting ijzer, welke der zware oogenblik- ïet detonee- >or den bij- veroorzaakt Het geschut len betrok- .tuurlijk pas van het :el sneller het geluid veroorzaak- en luisteraar te hooren? Loffingen tre- iselen op, die stille zóne plosie hoort), buitenste sid van de hooge ge- verminderen het geluid loffingen zich van 300 tot geluidsgolven erst normaal, irbinnen men nog grooteren te hoorbaar- ïeid in den ui de ontplof - en in uitzon- km kon wor- te hoorbaar- lage geluids- or het feit, 80 km hoogte en gebroken plaatsen bui- Dorkomen bij rtillerie, heeft ter nog nooit en toch reke- t vuur van paalde weers- er, zoo al niet n in de stilte rd luchtdoel zijn. Wan- worden wij luidere knal- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.23, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 207 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 2 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 31 Augustus (D.N.B.). Een terugblik op de gebeurtenissen in het eerste oorlogsjaar zoo wordt in politieKe kringen te Berlijn vastgesteld bewijst in feiten en cijfers ondubbelzinnig de su perioriteit van de Duitsche weermacht over haar tegenstanders. In slechts twaalf oor logsmaanden werden de Poolsche, Noor- sche, Nederlandsche, Belgische en Fran- sche weermacht vernietigd of gedwongen de wapens te strekken en de vijf land en bezet. De totale Duitsche verliezen be droegen in dit jaar ongeveer 39.000 doo- den, 143.000 gewonden en 24.000 vermis ten. Dat deze verliezen in verhouding ge ring zijn, moge hieruit blijken, dat de verliezen in de eerste vier maanden van den oorlog van 1914 alleen reeds bij de doorbraak door België naar Noord- Frankrijk 580.000 man bedroegen, waar onder 200.900 dooden of vermisten, en bij den grooten slag in Frankrijk in 1918, die 29 dagen duurde, 974.099 man, waar onder 225.090 dooden of vermisten. De Duitsche marine oogstte haar groo ten roem in de Noorsche onderneming, een operatie, die kan dienen als uniek voorbeeld voor de succesvolle strategie van een numeriek in de minderheid zijn de zeemacht. De handelsoorlog der marine is sedert het begin van den oorlog stelsel matig gevoerd, doch heeft zijn hoogtepunt nog geenszins bereikt, daar het in dienst stellen van nog meer duikbooten verwacht kan worden. De marine en de luchtmacht tezamen hebben van het uitbreken van den oorlog tot den 31 Juli 1949 4.986.860 br.r.t. tot zinken gebracht,waarbij geen rekening gehouden is met de successen met mijnen van behaalde tonnage van beschadigde vijandelijke oorlogs- en koopvaardijsche pen die buiten beschouwing gelaten zijn. De Duitsche luchtmacht heeft zich dank zij den vooruitzienden blik van den Führer tot een zelfstandig deel van de weermacht ontwikkeld en zij is niet alleen van be- slissenden invloed geweest op de achter ons liggende oorlogsgebeurtenissen, doch zij is thans ook bezig, den laatsten tegenstan der, het Britsche eiland, de definitieve ne derlaag te bereiden. Het geheele verloop van het eerste oor logsjaar bewijst, dat de uiteindelijke over winning van Duitschland niet ver af meer kan zijn. Wat de Duitsche luchtmacht presteerde. Berlijn, 31 Augustus (D.N.B.) In het eerste oorlogsjaar hebben Duitsche bom menwerpers op rond 220 dagen ruim 3590 vluchten gemaakt. Hierbij werden bijna 5 millioen bommen uitgeworpen, met een totaal gewicht van meer dan 75000 ton. Meer dan 500 oorlogs- en koopvaar dijschepen met een totale tonnage van ruim 2 millioen ton werden door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Be schadigd werden bijna 790 oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van 3.5 millioen ton. In den loop van het eerste oorlogsjaar werden vernield: 1050 Duits,che vliegtui gen in luchtgevechten of door afweerge schut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 3850 vijandelijke vlieg tuigen door afweergeschut of op den be- ganen grond, zoodat het totale aantal der vliegtuigen die de tegenstanders van Duitschland in dezen oorlog verloren heb ben, de 7000 nadert. Boven Engeland wer den door Duitsche vliegers 155 versper ringsballons neergehaald. Het Duitsche luchtdoelgeschut vernie'tigde ruim 400 vijandelijke pantserwagens, bracht 10 vij andelijke oorlogs- en koopvaardijschepen tot zinken en bracht meer dan 30 schepen ernstige schade toe. Twee Duitsche eska ders hebben reeds meer dan 300 vliegtuigen neergehaald, 7 Duitsche vliegers elk reeds meer dan 20 toestellen. Tien Duitsche verkenningsvliegers hebben aan het einde van dit eerste oorlogsjaar ieder reeds meer dan een millioen kilometers fooven vij andelijk gebied gevlogen. „Engeland heeft niets geleerd." Berlijn, 31 Augustus. Van semi-offi- cieele zijde wordt gemeld: Met trots, vol doening en dankbaarheid stelt men op den verjaardag van het uitbreken van den groot-Duitschen vrijheidsoorlog in be voegde Duitsche kringen vast, dat het ver loop der laatste twaalf maanden, hoewel aan de Duitsche overwinning van den aan vang af niet getwijfeld kon worden, toch alle verwachting en hoop heeft overtrof fen. Men behoeft zich, zoo verklaart men, slechts de redevoeringen te herinneren, die de leidende politici der westelijke mo gendheden een jaar geleden hielden om in te zien, welke geweldige veranderingen zich sedert dien ten gunste van Duitsch land hebben voltrokken. Aan de pogingen van Engeland, naar de Poolsche en Fran- sche trawanten door uitbreiding van den oorlog den eenen staat na den anderen tegen het Duitsche rijk op te zetten, het daardoor uit te putten en zichzelf wellicht den rechtstreekschen strijd met groot- Duitschland te besparen, was slechts de korte tijdsduur van een jaar beschoren. Toen lagen al deze staten verpletterd ter aaide en het reeds zwaar getroffen Enge land is reeds in verdediging van den eigen bodem tegen den intusschen sterker dan ooit geworden tegenstander gedrongen, den tegenstander, die in Italië een vopr het Engelsche imperium niet minder gevaar lijken bondgenoot heeft gekregen. Tweemaal is Engeland van Duitsche zijde de mogelijkheid geboden, dezen laat sten strijd, die, naar men in Engeland in kinderlijk optimisme meent, reeds in zijn verschrikkelijke scherpte is gekomen, te vermijden. Beide keeren hebben de ver antwoordelijken in Engeland deze kans- op redding voorbij laten gaan. Aan het einde van dit oorlogsjaar kan men van Duitsche zijde vaststellen, dat Engeland uit al het gebeurde niets geleerd heeft: noch uit het mislukken van zijn mi litaire plannen op het continent, noch uit het falen van zijn politieke plannen. Vast gesteld moet worden, dat het zich in den eindstrijd geworpen heeft met hetzelfde lichtvaardige optimisme, met dezelfde,, tot zelfbedrog gaande angst oor de waarheid en dezelfde overschatting van de eigen mogelijkheden, die kenmerkend waren voor alle verklaringen, waarmede Enge land tot dusver alle etappes van den oor log is begonnen. Evenals bij de vroegere etappes heeft het ook ditmaal zijn ver trouwen uitsluitend te danken aan de omstandigheid, dat het nog steeds niet in staat'is, zich een juiste voorstelling te maken van de mogelijkheden van een modernen oorlog. Wat de Duitsche pers zegt. Berlijn, 31 Augustus (D.N.B.) Ter ge legenheid van den eersten verjaardag van het uitbreker, van den oorlog wijden de Berlijnsche bladen uitvoerige artikelen aan de gebeurtenissen in dit gedenkwaar dige jaar. Het is, naar de Deutsche Allge-meine Zeitung schrijft, Engeland, dat de ver schillende kansen, dezen oorlog in den tussehentijd te liquideeren, verijdeld neeft, en het is Engeland, dat thans nog de hin derpaal voor den algemeenen vrede vormt. „Zoo mislukten de plannen van den vijand" luidt het opschrift boven een beschouwing in de Nachtausgabe over de volkomen ver keerd uitgekomen plannen van Duitsch- lands tegenstanders, waarin concludeerend wordt vastgesteld, dat de aanval op Enge land de Duitsche luchtmacht n-iet kan plaatsen voor moeilijkheden, die zij in de zen oorlog niet reeds eenmaal heeft over wonnen. De Angriff stelt vast, dat het noodlot van het eens zoo trotsche groote Britsche imperium zich in een beangsti gend tempo voltrekt. De Frankfurter Zei tung schrijft: De catastrophen worden dikwijls lang zaam voorbereid, langzaam en in het be gin onzichtbaar, doch het woord wil zeg gen, dat dan plotseling een zaak heftig in eenstort. Er is niemand in Duitschland of Italië, ja men kan wel zeggen: Er is bijna niemand ter wereld, die er aafi twijfelt, dat Engeland zulk een catastrophe tege moet gaat, en wel sneller misschien dan optimisten aannemen. De Italiaansche pers is ook vol daan. Rome, 31 Augustus (D.N.B.) Ter gele genheid van den eersten verjaardag van het uitbreken van den oorlog schrijft de Relazioni Internazionali, dat enorme schade door Engeland en Frankrijk is toegebracht aan Europa en de beschaving door een oorlog uit te lokken. Maar de schade moet betaald worden. Engeland is daarmede reeds begonnen met het verlies van zijn strategische en commercieele stellingen in- het Verre Oosten. Met het afstaan van zijm bases aan de overzijde van den Atlant-ischen Oceaan en met de overrompeling van Somaliland door de Italianen. Maar de straf moet nog veel strenger zijn. Engeland moet al zijn bezit tingen in Afrika verliezen en juist de Italiaansche legers uit Libye en Abessinië zullen zich daarmee belasten. Wat Frankrijk betreft, het is nutteloos dat het zijn verantwoording zoekt te ver kleinen door te beweren, dat zijn interna tionale houding voor den oorlog uitslui- Boedapest, 31 Augustus (D. N. B.) Na aan komst van de Hongaarsche delegatie uit Weenen heeft de minister-president graaf Teleki het woord gevoerd. Hij wees op de vriendschap van Hongarije jegens Duitsch land en Italië en verklaarde, dat Hongarije bewijzen moet de hoogachting van deze beide mogendheden waard te zijn. Wij staan, vervolgde Teleki, voor de taak, welke met de leiding van een staat van vele volksgroepen samenhangt. Het geheele volk is verantwoordelijk voor het werk dat mor gen begint en van het optreden van ieder afzondérlijk hangt het af, of wij hetgeen wij thans verkregen hebben, behouden en ont wikkelen kunnen. Het land let er op, dat de thans terugkee- rende volksgroepen niet door den bril van verleden tijden beschouwd worden. De minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky wees er op, welk een mensche- lijke grootheid er voor noodig was, dat twee groote mogendheden die om hun toekomst strijden, midden in den strijd tijd vinden om een vraagstuk op te lossen waarbij zij slechts zijdelings belang hebben. Hongarije verte genwoordigde altijd het. standpunt zijn doel einden zoo mogelijk zonder bloedvergieten te verkrijgen. Dit standpunt werd beloond, want zonder een druppel Hongaarsch bloed zijn ruim 40.000 vierk. km. historische bodem aan Hongarije terug gekomen. Uit naam van hetgeheele land bracht de minister dank aan de mogendheden van de as. Hongarije telt thans 13 millioen inwoners. Boedapest, 31 Augustus. (D. N. B.) Hitier en Mussolini hebben Hongarije gerechtig heid laten wedervaren, constateeren een stemmig de ochtendbladen, die er voorts op wijzen, dat Hongar;je thans 13 millioen in woners telt. Wij betuigen onze. dankbaarheid jegens de twee grootste staatslieden van dit oogen- blik, schrijft de Pester Lloyd, Adolf Hitler en Benito Mussolini, alsmede aan de groote diplomaten von Ribbentrop en Ciano. De asmogendheden zijn niet alleen meesters in den bliksemoorlog, maar ook meesters in het nemen van bliksemsnelle diplomatieke be slissingen. Groot honoraria aan geboden. New York, 2 Sept. (D.N.B.) De Engelsche fegeering heeft haar onlangs gedane aan bod aan Amerikaansche vliegers, die oor- fogsvliegtuigen naar Engeland willen vlie gen, tot duizend dollar per maand verhoogd. De vliegers worden door rondreizende Engelsche agenten overal ih de Vereenigde Staten geworven. Hun taak is om van Canada uit bommenwerpers over den At- lantischen Oceaan te vliegen, vermoedelijk Lockheed- en Martin-toestellen. Het honora rium van duizend dollar per maand wordt ook betaald, wanneer slecht weder den tocht verhindert. Ter aansporing van de vliegers beloven de Engelschen hun nog een vergoeding van 500 dollar per maand voor elke vlucht die een aflevering van twee machines per maand overtreft. Te Weenen worden besprekingen gevoerd. Berlijn, 31 Augustus (D.N.B.) Op uitnoo- diging van de Duitsche regeering zullen een dezer dagen te Weenen door deskundigen der betrokken regeeringen besprekingen worden gevoerd over internationale Donau- vraagstukken. De internationale Donaucommissie te Belgrado, die door Versailes geschapen was, heeft nog nadat de oorlog was uitgebroken haar werkzaamheden met Fransche en Engelsche medewerking voortgezet. Deze toestand kon, vooral ook met het oog op de bekende pogingen der vijandelijke mogend heden, de ravitailleering van Duitschland over den Donau te saboteeren, niet langer geduld worden. De te Weenen te houden conferentie van deskundigen zal een voor- loopige regeling treffen. tend bepaald werd door eeraige mannen die zijn 1-ot in handen -hadden, Dat is onjuist. In werkelijkheid volgde beel Frankrijk met heel zijn- leidende klasse, met al zijn vooraanstaande mannen., die tot alle partijen behoorden, een even oorlogszuch tige politiek als Engeland. Daarom deelt het volkomen de Engelsche verantwoor ding. Het is dus ij del dat het zich illusies maakt. Er vallen rekeningen te verefenen met Engeland, maar er vallen ook rekenin gen te vereffenen met Frankrijk en zij zullen vereffend worden. Berlijn, 1 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft den modernen Brit- schen hulpkruiser Dunvegan Castle, grooi 15.000 br.t. tot zinken gebracht. Met dit suc ces heeft het Duitsche duikbootwapen bin nen drie dagen ruim 100.000 br.t. in den grond geboord. Op 31 Augustus en in den nacht op 1 Sep tember hebben onze gevechts- en jacht vliegtuigen verrassende aanvallen op de Britsche eilanden ondernomen. Vliegvelden in de graafschappen Kent en Essex, haven installaties en dokken aan de monding van de Theems en in Liverpool, luchtbewape- ningsfabrieken in midden Engeland werden met bommen bestookt. Talrijke branden toonden de groote uitwerking der aanvallen. Hierbij 'ontwikkelden zich felle luchtge vechten, in den loop waarvan 116 vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. In den nacht vlogen Britsche toestellen boven het Ruhrgebied en naar Berlijn. Zij wierpen op verscheidene plaatsen bomimen, die echter slechts heel geringe materieele schade aanrichtten. Militaire doelen zijn nergens getroffen. Het vuur van ons lucht afweergeschut verhinderde de vijandelijke vliegtuigen bij den aanval op Berlijn bom men neer te werpen boven het stadsgebied. Eenige bommen vielen buiten de stad op het vfije veld. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren: 133 vliegtuigen, waarvan 116 tijdens luchtgevechten, 3 des nachts door afweergeschut en 14 op den grond vernield werden. Het gelukte verder 74 versperrings ballons te vernielen. 32 eigen vliegtuigen worden vermist. Niet alle Roemenen gaan met de arbitrage voorwaarden van Weenen accoord. Berlijn, 1 September (A.N.P.) Op de Za terdag gehouden conferentie voor de buiten landsche pers is de vraag gesteld, wat men onder de garantie der spilmogendheden aan Roemenië moet verstaan. Van Duitsche zijde is geantwoord, dat niet veel kan wor den toegevoegd aan wat men uit de garan teverklaring kan lezen. Geen enkele staat heeft verdere territoriale eischen aan Roe menië gesteld. Men weet, dat Rusland na de afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina verklaard heeft geen territoriale eischen meer te zullen stellen. Hetzelfde geldt voor Bulgarije, dat uitdrukkelijk heeft gezegd, met de herwinning van de Zuide lijke Do-broedja tevreden gesteld te zijn, en voor Hongarije, dat met zooveel woorden de uitspraak van Weenen als bindend heeft erkend. Men kan zeggen, dat de garantie zich tegen een onbekende richt. Pas als iemand buiten het kader van de richtsnoeren, die door de drie genoemde staten erkend zijn, eischen van den een of anderen aard zou stellen, zou dit onder de garantie vallen. Ten aanzien van de drie buurstaten van Roemenië is de toestand duidelijk. De garan tie kan slechts betrekking hebben op aan spraken, die buiten de sfeer dezer staten vallen en die aanspraken zouden dan na tuurlijk worden afgewezen. Naar aanleiding van den Engelschen commentaar, dat Roemenië is teruggebracht tot den toestand van 1918, merkt men in Duitsche kringen op, dat Roemenië meer dan de helft van het te Trianon toege wezen gebied heeft behouden en wel dat deel, dat in economisch opzicht het belang rijkst is. Hongarije heeft niet geheel de helft van het vroeger aan Roemenië afgestane gebied teruggekregen, n.l. 47.000 van de 103.000 vierkanten kilometer. Betoogingen te Boekarest. Boekarest, 1 Sept. (D.N.B.) In het centrum van Boekarest is vanmiddag een groote be tooging gehouden tegen het aanvaarden van de arbitrage van Weenen, waarom de Roe- meensche regeering verzocht had. De politie greep in met pantserwagens en brandslangen en dreef de menigte uiteen. Er zijn arresta ties verricht. Het groote plein voor het koninklijk slot is sedert uren geheel afgezet. Sterke afdee- lingen gendarmerie bewaken het slot. Patrouilles trekken door de geheele stad. „Rouwbetoon" in Roemenië ver boden. Boekarest, 2 Sept. (D.N.B.) De Roemeen- sche bladen publiceeren een verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, volgens welke het tot dusver gedulde open bare „rouwbetoon" wegens het afstaan van Roemeensche gebieden terstond verboden wordt, omdat het wegens deelneming van onverantwoordelijke elementen dreigt te ontaarden. Overtredingen van het gebod worden streng gestraft. Berlijn, 1 September (D.N.B.) Volgens nog niet volledige berichten van 31 Au gustus des avonds is het aantal Zaterdag boven Engeland neergeschoten vliegtuigen als volgt gestegen: 104 Britsche vliegtui gen werden in luchtgevechten vernield, 20 Britsche toestellen op den grond verwoest, bovendien zijn 74 versperringsballons ver nietigd. 2-8 Duitsche toestellen zijn tot dusverre niet teruggekeerd. Het luchtalarm te Londen. Londen, 1 September (Reuter). Te Londen heeft vanmiddag van 12.58 uur tot 13.45 uur de toestand van luchtalarm ge- heerscht. Een sterke afdeeling Duitsche vliegers heeft in den middag opnieuw getracht de verdediging in het district Londen te door breken. Britsche jagers stegen op om den vijand, die van zuidoostelijke kust naderde, tegemoet te vliegen. Eenige vijandelijke machines slaagden er in, tot in de omge ving van Londen door te dringen. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Londen, 1 Sept. (Reuter). Gistermiddag hebben golven van Duitsche bommenwer pers het kustgebied in het noordwesten aangevallen. De aanval duurde verschei dene uren. De schade is aanzienlijk en ver schillende personen zijn gewond, eenigen hunner doodelijk. De eerste aanval kwam verrassend, want deze streek is overdag nog niet aangevallen'. Des avonds viel een zware bom op een gebouw. Er brak een brand uit, die zich snel uitbreidde, in weerwil van de blusschingspogir.gen der brandweer. Bij den eersten aanval is een openbare schuilplaats getroffen,, waarbij eenige menschen om het leven kwamen. Een tweede golf bommenwerpers wierpen zware bommen, waarbij een fabriek en een tankstation werden getroffen. Een gasfabriek werd beschadigd. De bewoners der omliggende huizen wisten zich won derlijk genoeg ongedeerd te redden. Bij den nachtelijken aanval op Londen vingen de zoeklichten een vijandelijk vliegtuig in hun bundels. De granaten van het af weergeschut barstten rondom het toestel uiteen. Er ontstond een gevecht tusschen het afweergeschut en de Duitsche machi ne. Verschillende zoeklichten hielden het toestel gevangen en de vliegers trachtten steeds weer met hun machinegeweeer de zoeklichten te treffen. Terwijl het geschut in actie bleef, steeg het toestel snel om daarna te verdwijnen. Een ooggetuige meent gezien te hebben, dat het vliegtuig in het district Londen zes bommen liet vallen. De aanvallen op Engeland hervat. Naar het D.N.B. verneemt hebben Zon dag sterke afdeelingen van de Duitsche luchtmacht de aanvallen op Engeland hervat. Berlijn, 2 Sept. (D.N.B.) De Duitsche bomenwerpers en jagers hebben gisteren voornamelijk militaire doelen in het zuiden en zuidoosten van het Engelsche eiland aangevallen. Berlijn, 1 Sept. (D. N. B.) In den nacht van 31 Augustus is in Berlijn 4 mi nuten over 12 tot 1 uur 40 luchtalarm ge maakt. Afzonderlijke Engelsche vliegtui gen naderden Berlijn, maar werden door het vuur van het luchtafweergeschut verhinderd bommen op Berlijn te werpen. Alleen in een vrij grooten kring rondom de stad vielen eenige bommen, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. In den nacht van Zondag op Maandag is van kwart voor een tot 2 uur 32 lucht alarm gemaakt. Eenige vijandelijke vlieg tuigen probeerden een aanval op Berlijn te doen, maar werden door de luchtdoel artillerie genoodzaakt terug te keeren. In het gebied van Groot-Berlijn werden geen bommen geworpen. ACCOORD TUSSCHEN JAPAN EN WANGTSJINGWEI. Sjanghai, 31 Augustus. (D. N. B.) Te Nan king is Zaterdag officieel mededeeling ge daan van de beëindiging der onderhandelin gen tusschen Wangtsjingwei en generaal Abe, welke twee maanden geduurd hebben. De onderhandelingen liepen over het ont werp van een verdrag tusschen de regeering- Wangtsjingwei en de Japansche regeering, dat in hoofdzaak voorziet in betrekkingen van goede nabuurschap en economische samenwerking. Het ontwerp-verdrag wordt Zondag ter goedkeuring aan de Japansche regeering voorgelegd en tegelijkertijd ter bestudeering aan de regeering-Wangtsjing- wei gezonden. Japansche kringen te Nan king verwachten begin September d'e onder- teekening van het verdrag. Daarmede zou Japan als eerste land de regeering-Wangt- sjingwei erkennen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1