DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. De luchtaanvallen op Engeland. Zuid-Afrika tegen den oorlog. De economische reorgani satie in Europa. Incidenten in Roemenië. Britsche vliegtuigen boven Berlijn. Het Duitsche frontbericht. Er is geen sprake van hongersnood in Frankrijk. Poolscne vliegers met En^elsch toestel bij Warschau geland. De Britsche vloot gaat des noods naar overzeesche gewesten. 19340 19561 19818 20264 i 20427 20772 21145 21384 21741 21903 22213 i 22451 22640 22895 23117 23410 Z.W. 24.3 24.5 22.0 28.6 20.0 19.0 17.7 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 209 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 4 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Hevig gevecht boven Londen. Londen, 3 September. (Reuter). De mi nisteries van luchtvaart en veiligheid dee- len mede: Groote groepen vijandelijke vliegtuigen zijn vanmorgen over onze Zuidoostkust gevlogen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn eenige bommen in de graaf schappen Kent en Essex neergeworpen. Bij de aanvallen der Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen op Zuid-Engeland is het, naar het D. N. B. verneemt, vanochtend tot verscheidene luchtgevechten gekomen, waarbij volgens de tot dusverre ontvangen berichten .39 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen op Britsche vliegvelden werden nog vijftien vliegtuigen op den grond vernield. Tot dusverre worden twaalf Duitsche vliegtuigen vermist. Hevig luchtgevecht boven Londen. Londen, 3 September. (Reuter). Vanoch tend is in Londen luchtalarm gemaakt, terwijl boven de stad een buitengewoon hevig luchtgevecht woedde. Aangenomen wordt, dat minstens twee Duitsche machines daarbij zijn neergeschoten. Dit was het grootste luchtgevecht, waarvan tot dusverre melding is gemaakt, in dit district. Groote formaties bommenwerpers vlogen, begeleid door jachtvliegtuigen over de Zuidoostkust Britsch gebied binnen. Stockholm, 3 September (D.N.B.) Vol gens te Stockholm ontvangen recente be richten uit Londen is de schade, die door de Duitsche bomaanvallen in verschillende steden van Zuid- en midden-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan worden vergeleken met de verwoestingen in War schau en Rotterdam. Boven een heele reeks Engelsche steden hangt een ondoordring bare, breede rookwolk, afkomstig van branden, die vuurzuilen van vele meters hoogte hebben doen ontstaan. De aanblik van deze brandende steden is verschrikke lijk en heeft een verpletterend effect op de stemming der bevolking. De aanvallen op de Britsche eilanden. Berlijn, 3 September (D.N.B.) De Duit sche luchtaanvallen op de Britsche eilan den hebben, naar het D.N.B. verneemt, ook des middags voortgeduurd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben verscheidene mi litaire doelen in Zuid-Engeland met bommen aangevallen. Er ontstonden hier en daar weer luchtgevechten, waarbij verdere Engelschevliegtuigen werden neergescho ten. De Duitsche aanvallen van gisteren. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) De luchtaanval len van gisteren op Engeland hebben, naar het D.N.B. verneemt, zoo hevige branden doen ontstaan, dat de Duitsche vliegers zich des nachts zonder raadpleging van hun kaarten konden oriënteeren. Op vele plaat sen hebben de Engelschen daarom zelf vuur aangelegd, om de Duitsche vliegers in hun orienteering te misleiden. Ook in den afge- loopen nacht waren Duitsche gevechts vliegtuigen naar Engeland onderweg en hebben zij op verscheidene doelen die voor den oorlog van belang zijn, gelegen op de zuidelijke helft van het Engelsche eiland, bommen van het zwaarste kaliber gewor pen. De uitwerking van luchtaanvallen. de Duitsche Londen, 3 September (D.N.B.) De batal jonscommandant Copeman schrijft in de Evening Standard, dat Duitschland met zijn voortdurende luchtaanvallen en door het gebruik maken van zijn uitputtingsmetho den reeds de gevaarlijkste resultaten in Engeland heeft bereikt. Reeds is een aan zienlijk deel van Engelands industrieele productie stilgelegd en is een groot aantal huishoudens als gevolg van slapelooze nachten volkomen in de war. 1 De vredeswil in Zuid-Afrika neemt toe. Kaapstad, 3 September. Uit het feit, dat de Zuid-Afrikaansche Volksraad met, 83 tegen 65 stemmen het voorstel van Hertzog, om vrede met Duitschland en Italië te sluiten, heeft verworpen, wordt in Duitsche kringen afgeleid, dat de vredes wil in Zuid-Afrika toeneemt. Uit verschil lende berichten blijkt, dat het overgroote deel van het Zuid-Afrikaansche volk tegen voortzetting van den oorlog is. Men ver wacht thans, dat nu de verkiezingen in Zuid-Afrika een groote meerderheid voor Hertzog zouden opleveren. Handelsbelemmeringen moeten verdwijnen. Berlijn, 3 September (D.N.B.) In verband met de door minister Funk te Weenen ge houden rede verneemt het D.N.B. van eco nomische zijde: De rede van Funk heeft verdere ophelde ring gebracht in de vraag, hoe Duitschland zich de economische reorganisatie van Europa voorstelt. Behalve over verbetering der clea- ringmethoden, die dringend herziening be hoeven, heeft de minister gesproken over de economische demobilisatie". Daaronder moeten vooral worden ver staan het doen verdwijnen der handelsbe lemmeringen en de gezonde arbeidsverdee- ling tusschen het bedrijfsleven van het eene en dat van het andere land. De tegen woordige toestand maakt het mogelijk, dat. men voor het begrip autarkie van een an deren maatstaf gebruik maakte. In plaats van aan een Duitsche, denkt men nu aan een Europeesche autarkie. In de toekomst zullen de capaciteiten en de tradities van elk land tot haar recht komen in het kader der ar- beidsverdeeling. Dit sluit geenszins de con currentie uit. Het Duitsche bedrijfsleven is ook thans niet bang voor de mededinging van de bedrijven uit andere landen, daar die mededinging gezond is en het bedrijf ver heft. Door de arbitrale uitspraak van Weenen is de economische arbeidsgemeenschap tus schen Duitschland en het Zuidoosten, die reeds lang bestond, ook tot een politieke lotsgemeenschap geworden. De legers in Roemenië en Hongarije zijn al gedemobili seerd, wat vooral den landbouw ten goede komt, die hier den laatsten tijd iet of wat verontachtzaamd was. De nieuwe politieke lotsgemeenschap wordt door Duitschland zeer ernstig opgevat. De samenwerking tus schen Duitschland en het Zuidoosten is voor beide partijen uiterst nuttig en volkomen natuurlijk. Zij is de beste waarborg voor de toekomst. Het is Duitschlands wensch, dat de volken van Zuidoost Europa welvaren der worden, want daardoor krijgt men betere leveranciers en betere koopers. Dat kan deels bereikt worden door een intensie- veren landbouw. De gemiddelde opbrengst van de akkers in het Zuidoosten bedraagt de helft van die in Duitschland. Verder moet ook de productie van grondstoffen worden vergroot. Het Zuidoosten is rijk aan delf stoffen. De Balkan was vroeger de onweershoek in het Britsche stelsel van „balance of power". De..spil wil den Balkan doen acclimatisee- ren. Zij zal probeeren onder de machtige bescherming van haar constructieve politiek van den Balkan een vreedzaam gebied met een bloeienden arbeid en een gezond be drijfsleven te maken. Aanslag op radio- en telefoongebouw. Boekarest, 4 Sept. (D.N.B.) Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteren tegen middernacht het volgende communi qué verspreid: Een groep jongelieden die in militaire uni formen gekleed waren, heeft Dinsdagavond gepoogd den radiozender in Baneasa bij Boekarest te bezeten. De poging het station voor zichzelf in gebruik te stellen mislukte. Tegelijkertijd probeerden eenigen van hen het telefoongebouw van Boekarest te bezet ten. Op het plein voor het koninklijke paleis loste een andere jongeman demonstratief eenige revolverschoten. In alle gevallen konden de daders ter plaatse in hechtenis genomen worden. Dergelijke niet als ernstig op te vatten pogingen werden in Kroonstad en in Constanza ondernomen, doch misluk ten ook daar. De autoriteiten zijn volkomen meester van den toestand. Overigens is het rustig in het land. Door den aanslag op het telefoongebouw was de telefoon in Boekarest ruim een uur lang buiten werking gesteld. Pas na 1 uur des nachts werden de gesprekken met het buitenland weer vrijgegeven. Actie van leden der oude politieke partijen. Boekarest, 4 Sept. (D.N.B.) Het ministerie van binnenlandsche zaken had nog gister avond laat een officieele mededeeling overal in de stad laten aanplakken. Daarin wordt gezegd, dat eenige leden van de oude ont bonden politieke partijen een politieke actie ontvouwd hebben, welke niet overeenkom stig het karakter is van de hedendaagsche politieke totalitaire ordening van den Roe rei eenschen staat. Deze actie is in strijd met de voorschriften van de regeering en van de nationale partij als eenige wettig toegelaten politieke organisatie. De mededeeling wijst er nadrukkelijk op, dat allen die zich aan een dergelijke verboden politieke actie schuldig maken, met opsluiting in een con centratiekamp bestraft worden. Zij wierpen lichtkogels uit. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben na midder nacht op groote hoogte boven de rijkshoofd stad gevlogen. Er werd luchtalarm gemaakt. Luchtdoelartillerie en nachtjagers kwamen in actie. De vijandelijke toestellen kwamen afzonderlijk op bepaalde afstanden en wier pen op verscheidene plaatsen lichtkogels uit. Er zijn geen bommen gevallen. Een luchtgevecht ten Z. van Berlijn. Tijdens hun vluchten naar Duitschland zijn de Engelschen in den afgeloopen nacht door- de Duitsche artillerie, die blijkbaar haar posities deels gewijzigd had, en in vele gevallen het vuur op den vijand niet eens behoefde te openen, misleid. Boven een vlie gerskamp ten Zuiden vctn Berlijn is een luchtgevecht tusschen Duitsche nachtvlie gers en een Bristol-Blenheimtoestel ont staan. Door handige opstelling van de zoek lichten konden de Britsche vliegtuigen in deze streek geruimen tijd in de stralenbun dels worden vastgehouden. Op deze wijze gelukte het een Duitsche Messerschmitt-ma- chine van groote hoogte uit het duister ver rassend op de Blenheim af te komen. Na een verwoede schietpartij slaagde de Brit erin om door lager te gaan vliegen aan het licht van de schijnwerpers te ontkomen en zoo den Duitschen achtervolger te ontvlieden. Bij Maagdenburg is, naar verluidt, een En gelsche machine tegen een versperringsbal lon opgevlogen en omlaag gestort. Overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Engeland krijgt 50 verouderde torpedobootjagers. Washington, 3 Sept. (D.N.B.) Naar offi cieel verluidt, is tusschen Engeland en de Ver. Staten een overeenkomst gesloten, waarbij de Ver. Staten talrijke vloot- en luchtbases en Britsche bezittingen in den Atlantischen oceaan voor 99 jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke be schikking over 50 verouderde torpedoboot jagers geven. De aan Amerika verpachte steun punten. Washington, 4 Sept. (D.N.B.) De opperbe velhebber van de Amerikaansche vloot ad miraal Stark heeft verklaard; dat de voorge nomen ruil van vijftig oude Amerikaansche torpedojagers tegen steunpunten voor de vloot en de luchtmacht in den Atlantischen oceaan geen schadelijken invloed zal hebben op de totale verdediging der Ver. Staten en dat dientengevolge deze torpedojagers van het zgn. 1200 ton type niet van essentieel be lang zijn voor de verdediging van de Ver. Staten. De minister van marine, Forrestal, heeft heden een commissie van zeven deskundi gen benoemd, welke tezamen met de Engel schen de juiste positie der nieuwe Ameri kaansche steunpunten voor vloot en lucht macht zal bepalen. Geen noemenswaardige vluchten naar Duitsch land. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt: In tegenstelling tot de levendige activiteit der Engelsche vliegers in de laatste dagen zijn, naar uit het weermachtsbericht van 3 September blijkt, ditmaal geen noemens waardige vluchten naar Duitschland ge maakt. Alleen in zuidwest-Duitschland wer den des nachts hier en daar bommen neer geworpen, zonder dat zij groote schade aan richtten. Dit opvallende verschijnsel zal men nauwelijks kunnen verklaren met te wijzen op ongunstigen weerstoestand. Dit zou ook in strijd zijn met het feit, dat gis teren het Duitsche luchtwapen in onver minderde mate is opgetreden. Al staat dit ook niet volkomen vast, men zal toch de veronderstelling niet van de hand kunnen wijzen, dat de laatste bijzonder succesvolle Duitsche aanvallen op Britsche vliegvelden in midden- en zuid-Engeland niet zonder invloed zijn gebleven. De aanvallen der Duitsche groepen gevechtsvliegers in den nacht van 2 op 3 September waren gericht op de Engelsche west- en zuidkust. Hier werden weer de haveninstallaties van Liverpool, Swansea en Bristol, benevens de oorlogshavens van Plymouth, Portland, Poole en Portsmouth doeltreffend met bommen bestookt. In midden-Engeland werd het belangrijke centrum der Engel sche wapenindustrie in Birmingham, Coven try, opnieuw en met zichtbaar succes ge bombardeerd. In de bekende vliegtuigmoto- renfabrieken van Filton, ten noorden van Bristol, hebben verscheidene inslaande bom men zware branden doen ontstaan. Voldoende land geschikt voor land- en tuinbouw. Frankrijk behoeft in den komenden win ter geen honger te lijden, want het beschikt met zijn 42 millioen inwoners over een 35 millioen hectaren land, geschikt voor land en tuinbouw. Deskundigen verklaren, op grond van vergelijkingen met andere Europeesche landen, dat de Franschen, in dien slechts een gezonde wil tot arbeiden aanwezig is, in staat zijn zich zelf geheel te bedruipen en zelfs nog voorraden te maken. Wanneer men weet, dat Frankrijk in nor male tijden voor 97 pet. in eigen onderhoud kon voorzien, wat betreft het tarwemeel," dan is het wel zeer duidelijk, dat van een uithongering geen sprake kan zijn. Het tar webrood is, gelijk bekend, een hoofdvoedsel voor den Franschman, die meent dat hij zonder dit brood niet kan leven. Zelfs in dezen tijd kan hij het nog krijgen, indien hij slechts bereid is er voor te werken. Overigens beschikt Frankrijk nog over aanzienlijke voorraden graan, geoogst in het vorige jaar. Met de vleesch- en vetverzor- ging is het ietwat gecompliceerder gesteld, aangezien de omvorming en aanpassing van deze bedrijven aan de nieuw geschapen toestanden, niet zoo snel in hun werk kun nen gaan. Daarbij komt nog, dat Frankrijk in dezen moeilijken tijd heel wat verzuimen uit vroeger jaren heeft goed te maken. Ook de kaas- en boterproductie de Franschman is, zooals bekend, een groote kaaseter kan thans op vrijwel denzelfden voet als voorheen worden voorgezet en het behoeft ook op dit gebied den Franschman niet aan het noodige te ontbreken. Wat België betreft staan de zaken in zooverre iets anders dat daar een numeriek grootere bevolkings dichtheid is, maar de aangrenzende Nrd.-Fransche departementen in Calais en Nord hebben overschotten ko ren en suiker. Alleen het voor veevoeder gebruiken van rogge, zooals in België veelal gebruikelijk wes, is verboden, omdat deze graansoort beter gebruikt kan worden voor de brood bereiding. Ofschoon de militaire overheid geen re den had om de voedselvoorziening van het Fransche volk op zich te nemen en dit veel eer had kunnen toevertrouwen aan de zor gen van de Fransche autoriteiten, is de le vensmiddelenvoorziening in de afgeloopen weken snel en met succes georganiseerd. Geen Franschman zal derhalve in den ko menden winter honger behoeven te lijden. Zij vlogen naar den vijand over. Berlijn, 3 September (D.N.B.) Naar hief bekend wordt, is bij den laatsten luchtaan val der Royal Air Force op Berlijn een der vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, niet naar het Westen teruggevlogen, maar heeft de vlucht in Oostelijke richting voort gezet. Bij Frankfort aan de Oder werd de machine door het Duitsche luchtafweerge schut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitsche instanties zochten de vijandelijke vliegers draadloos contact met een vliegveld bij Frankfort en verzochten het vliegveld bij Okiece in de nabijheid van Warschau er van in kennis te stellen, dat zij het voornemen hadden daar te landen. Zij verzochten de landingsbakens in werking te stellen. Inderdaad landde het toestel kort daarop op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vliegergroep van het „Poolsche leger" van generaal Si- korski. De bemanning, voormalige Poolsche vlieger-officieren, hadden zich vrijwillig aangemeld voor het ondernemen van een aanval op Berlijn. De Poolsche vliegers ver klaarden, dat zij de zinneloosheid van den strijd hadden ingezien en bereid waren alles wat de Duitsche instanties interesseerde, te vertellen, wanneer men hen op vrije voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven. Washington, 3 September (D.N.B. Naar Associated Press meldt, is officieel medege deeld, dat Engeland de regeering der Ver eenigde Staten de definitieve verzekering heeft gegeven, dat het „de Britsche vloot nooit zal overgeven of tot zinken brengen, wanneer de wateren om de Britsche eilan den voor de Engelsche oorlogschepen on houdbaar zouden worden". De vloot zal als laatste redmiddel (in the last resort) naar de overezesche gewesten worden gezonden ter verdediging van andere deelen van het rijk. IN ENGELAND BESCHOUWT MEN DEN TOESTAND NA HET EERSTE OORLOGSJAAR. Londen, 3 September (D. N. B.) In een overzicht van de Daily Mail over het eerste oorlogsjaar staan de volgende opmerkelijke zinnen: Te land was het een rampjaar, ter zee hebben wij ons best ge daan. Wij willen ons echter geen illusies maken over den algemeenen toestand. Hij is verre van bevredigend. De vijand kan een inval bij ons doen of niet, in ieder geval maakt hij gebruik van deze cam pagne om ons te verhinderen onze legers in het nabije Oosten en in Afrika te ver sterken. Niemand in ons land mag zich er over verwonderen, wanneer de vijand binnenkort zich keert tegen de landen in het oosten der Middellandsche Zee, om zich den toevoer van olie uit Iran en Irak te verzekeren. Wij zullen groote proble men op te lossen hebben. Wij hebben nieuwe methodes en nieuwe mannen noodig. De operaties van het leger in den loop van het vorige jaar heb ben ons getoond, dat onze leiding precies zoo gefaald heeft als de Fransche en den oorlog, waarin zij gewikkeld was, niet begreep. Thans eerst beginnen zij juist te denken. Leiders met gedachten, die nog afkomstig zijn uit de jaren 19141918, moeten volkomen uit de leidende posities verdwijnen. Een beschouwing van de Times. Londen, 3 September (D.N.B.) De Times moet in een beschouwing over de eerste twaalf oorlogsmaanden toegeven, dat het verloop van de milifaire operaties ieder verrast heeft aangezien men niet had verwacht, dat de Duitsche plannen met zulk een nauwkeurigheid en zoo'n voor- uitzienden blik waren opgesteld. Vrijmoedig wordt vervolgens toegege ven, dat Engeland heel wat tegenslagen heeft moeten beleven. Wij hebben, zoo schrijft de Times, een reeks ergere strate gische catastrophen moeten verduren dan de meest pessimistische voorstelling nog voor een jaar zich had kunnen indenken. DE ONDERHANDELINGEN TE KRAJOWA. Sofia, 3 Sept. (D.N.B.) De berichten van vandaag over den stand der onderhande lingen te Krajowa luiden weder alleszins optimistisch. De gisteravond gevoerde be spreking tusschen de beide delegatieleiders zou volgens de ontvangen berichten geleid hebben tot een niet onaanzienlijke toenade ring tusschen de wederzijdsche standpunten in de nog niet geregelde kwesties. Het blad „Oetro" meent zelfs te weten, dat het nieuwe Roemeensche voorstel inzake financieele schadeloosstelling wellicht een accoord zonder scheidsrechterlijke uitspraak mogelijk maakt. De „Sora" meldt, dat de Roemeensche delegatie ten aanzien van het tijdstip der bezetting zekere concessies heeft gedaan. De Bulgaarsche delegatie verwacht nieuwe instructies uit Sofia. Minister-president Filoff is Maandag voor het uitbrengen van rapport door koning Boris ontvangen. KOBAYASJI OVER ZIJN TAAK. Moji, 2 Sept. (Domei). De minister van handel en nijverheid Kobayasji, die thans op weg is naar Batavia, heeft in een inter view verklaard, dat het zijn taak is, de natie voorspoed te brengen. Hij zeide, dat de eeni ge koers, die hij kan volgen, is, de onder handelingen „snel en vastberaden, in den geest van de nationale politiek" te voeren. Ik ben voornemens, aldus Kobayasji, de taak te verwezenlijken, welke Japan is toege dacht, het leiderschap op zich te nemen in den keten van den gemeenschappelijken voorspoed in Oost-Azië. ITALIAANS CHE AANVAL OP BRITSCHE VLOOT. Rome, 3 Sept. (D.N.B.) De in het centrale deel der Middellandsche zee opereerende Italiaansche luchtstrijdkrachten zware bommenwerpers en duikbommenwerpers hebben gisteren nabij Malta met succes En gelsche oorlogsschepen aangevallen. Een vliegtuigmoederschip werd door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en zwaar beschadigd. Voorts zijn twee kruisers en een torpedoboot zwaar beschadigd. In den lucht- strijd tegen Engelsche jagers zijn drie vijandelijke machines neergeschoten. DE BEHANDELING DER DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN IN NED.-INDIE. Berlijn, 3 Sept. (D.N.B.) Het feit, dat een Duitsche burger, genaamd Frühstück, die in een interneeringskamp in Ned.-Indië was ondergebracht, is doodgeschoten, vormt, naar men hier constateert, een nieuw bewijs voor het ongehoorde en meedoogenlooze op treden van de Nederlandsche autoriteiten in Ned.-Indië tegen Duitschers. Frühstück werd op den 15en Mei, toen hij in het kamp een wandeling ging maken, volkomen zon der eenige reden, zonder te zijn aangeroe pen, door een wachtpost in den rug doodge schoten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1