Ontbinding van de vrijmetselaarsloges bevolen. VRAAG EN AANBOD Toelichting tot het besluit van Ouitsche WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per ¥ijf regels, Gewestelijke secretariaten der N. U. ingesteld. :ens opmerk- dus meer n de bank en door naar ren overblijft grinniken. Lkt, er heel dacht hij. :n lang afge- ik niet van- ,t hij niet te n* :gge schreden veranda bin- s en hand den kapstok on gegaan om e reiken en in, mevrouw 0 uw japon je ze mooi?" 1 aandachtig, oreengewerkt, de van dia- n. Het geheel ongetwijfeld Lood, wit en vlag". t vervolgd). TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940. 's-Gravenhage, 5 Sept. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat gisteren in geheel Nederland de ontbinding der vrijmetselaarsloges is bevolen, zulks in het raam van de herordening van het Nederland- sche maatschappelijke en geestelijke leven. Het A.N.P. geeft hiertoe de volgende offi cieele toelichting: Nadat in de laatste jaren bij de voltrek king van de staatkundige hervorming van een aantal Europeesche landen de vrijmet selaarsloges, als zijnde organisatorische en grootendeels ook geestelijke steunpunten van hjt wereldliberalisme en ven de geld heerschappij geliquideerd zijn, zijn in de af- geloopen weken verscheidene andere sta ten er toe over gegaan de vrijmetselaars organisaties in hun landen te verbieden. Dat dit besluit genomen is in landen, waarin deze organisaties een buitengewone geestelijke en politieke macht uitoefenden, is te beschouwen als een verstrekkend poli tiek symptoom. Daartegenover is het, zoo luidt het in een ons" verstrekte officieele mededeeling, teekenend vpor de Nederland- sche partijen en groepen, welke zich naar haar zeggen tot een herordening geroepen voelen, dat eenige groepen uitgezonderd nergens ook maar een poging wordt ge daan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brand merken en er definitief mee af te rekenen. Het is de vrijmetselarij geweest uit wel ker milieu 'eenmaal de leuzen van de Fran- sche revolutie van 1789 zijn opgekomen. Zij zelf was in haar later tot ontwikkeling ge brachte organisatie het politieke zij het onofficieele machtsmiddel van die cos- mopolitische liberale kringen, die in poli tieke en economische samenwerking het aanschijn van de parlementen van vele sta ten hun stempel opdrukten.. Het is teeke nend voor den toestand der laatste decen niën, dat het aan geen andere politieke macht gelukt is de vrijmetselarij uit den zadel te werpen. Alle aanvallen van de zijde der kerken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de nationaal-socialistische en fas cistische revoluties bleef het voorbehouden, de organisatorische en grootendeels .geeste lijke steunpunten van het wereldliberalisme en van de geldheerschappij te overwinnen. Wanneer thans andere staten dit voor beeld gaan volgen of onder invloed van Duitschland den nieuwen koers vinden, dan is dit het resultaat van de nationaal-socia listische en fascistische omwenteling. Be slissend voor de toekomstige ontwikkeling is daarbij, of de onderwerping van een geestes wereld en van een politieke organisatie ont spruit aan een vooruitstrevenden gedachten- gang', of dat zij slechts is te beschouwen als te danken aan het feit, dat oude politieke krachten, die op zichzelven tot een overwin ning op de loges niet in staat waren, nu een gunstig oogenblik hebben gevonden om met hun tegenstander af te rekenen, met geen ander doel dan verouderde instellingen op nieuw aan de macht te brengen. Bij al haar afwijzing van geest en metho den der vrijmetselarij denkt het nationaal- socialisme te zeer in historisehen zin, om niet in het feit, dat de vrijmetselarij 150 jaar lang Europa in toenemende mate heeft be- heerscht, meer te zien dan slechts een toe val of het uitsluitend resultaat van duistere samenzweringen. Wij zien thans in de gedachten en de daaruit ontsproten daden van de Fransche revolutie een revolutionnaire breuk met de middeleeuwen, waarmede echter gepaard ging de onbekwaamheid om in de plaats van de oude bindingen nieuwe in het leven te roepen. Het valt echter niet.te betwisten dat het tijdvak van het absolutisme inwendig vermolmd en corrupt was geworden, en dat de krachten, die dit tijdvak droegen, onbe kwaam waren gebleken uit zichzelvë tot een zuiverende evolutie te geraken. Door de geschiedenis, d.w.z. door het ver- op van het spel der krachten, is een on- HET LIED VAN DEN ARBEID klinkt in het plaatsje Bemmel. De Opbouwdienst doet nuttig werk. Ieder is in zijn eigen, vak te werk gesteld. De timmerlieden in de werkplaats, (Polygoon.) ONDERZOEK naar den toestand van den St. Laurenstoren te Rotterdam. Het fraaie carillon bleef geheel onbeschadigd. Het onderzoek der klokken. (Polygoon) Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a content!. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). dubbelzinnig oordeel geveld over het ten val gekomen Fransche systeem van de acht tiende eeuw. Daarom moet het als bedenke lijk worden beschouwd, wanneer thans krachten, die tot nu toe uit zichzelve on machtig waren, trachten in de plaats van overleefde vormen weliswaar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het nationaal-socialisme nu streeft ernaar met voorbijstreven van de ongebondenheid van het liberalisme een nieuwe staatkundige en sociale gedachtenwereld op te bouwen. j Het stelt in de plaats van de niet meer houd bare bindingen van het verleden een vaste i sociale orde, en daarom draagt de overwin ning op de vrijmetselarij een zeker vooruit strevend karakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier in Nederland na dezen maatregel met op merkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook da resultaten van dit verbod mogen zijn, de vorm van de' vrijmetselaarsloges is, nu zoo- velen een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar instellingen, van alle illusies ont daan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie dat vele kleinburgerlijke naturen heeft aangetrokken en anderen op zijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd., van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpolitiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering ech ter van een vroeger dweepzuchtige idee was dermate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de innerlijke leegheid, welke ze in de steeds verder vervlakkende geesteswereld van de vrijmetselarij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revolutie storten thans de steunpilaren van de liberale wanorde overal ineen, waaronder zoowel de wereldbeschouwing der vrijmetselarij als aan haar complotten en de door haar nage streefde idealen van een slechts door goud gedekte wereldvaluta en de heerschappij der geldtrusts. De thans nog steeds smeulende verlan gens om de leuzen van de Fransche "revolu tie, van een wereldstatenbond of van een Volkenbond weder in oude glorie te her stellen, laat de natuurlijke revolutie van den nieuwen tijd zegepralend achter zich. De Nederlandsche Unie heeft gisteren de gewestelijke secretariaten vastgesteld. Deze secretariaten zullen waarborgen, dat ook in de practijk van het dagelijksche werk reke ning wordt gehouden met de ideëele opvat tingen, die aan de Nederlandsche Unie ten grondslag liggen. De secretariaten zijn de volgende: Drente Js. Tepper, Dennenlaan 16, Emmen; Friesland J. Piebenga en mr. H. W. Kuipers, Zaailand 100, Leeuwarden; Gelderland mr. I. Opstelten, Berkensingel 1, Zutphen; Gronin gen G. Boekhoven en D. Nauta, Brinklaan 27, Groningen; Limburg J. Maanen, Aker straat 20a, Heerlen; Noordbrabant J. Wil- lems, Tuinstraat 62, Tilburg; Noordhol land mr. A. A. Aberson en J. van Eyck, Kruisstraat 25, Haarlem; Overijsel J. A. Noe, Schalkburgerstraat 25, Hengelo (O.); Utrecht J. F. M. A. van Dijk, Nachtegaal straat 39, Utrecht; Zeeland ir. M. de Vink, Bierkaai 9, Middelburg; Zuidholland H. Kemp, Goudenregenplein 14, Den Haag; Amsterdam J. G. Suurhoff, Keizersgracht 527, Amsterdam; Den Haag W. F. Hennink, Molenstraat 15a, Den Haag; Rotterdam G. H. L. Schouten, Coolsingel 115, Rotterdam; Zuidhollandsche Eilanden W. van den Boo- gerd, Ravelijn Kaaipoort, Brielle (kantoor tel. 17). BOMMEN GEWORPEN BIJ TERNEUZEN. Het A.N.P. meldt; Woensdagavond om ongeveer half elf heeft een Engelsch vliegtuig getracht hommen te laten vallen op Terneuzen. Drie projectielen kwamen even buiten de stad neer, hierbij werden slechts enkele woningen licht beschadigd. Personen werden niet gewond. 6 DRIE ENGELSCHE BOMMENWERPERS van het type Bristol- Blenheim werden boven Nederland door. Duitsche Flak neergescho ten. De overblijfselen van een der neergeschoten Engelsche machi nes op een weide. (Stapf) HOE DE ST.-BAVOKERK TE HAARLEM TEGEN BRANDGEVAAR IS BEVEILIGD. Teneinde de beroemde groote kerk of St.-Bavokerk te Haarlem in dezen tijd zoo goed mogelijk tegen bi'andgevaar te beveiligen, is onlangs van gemeentewege een brandbluschinstallatie aangebracht, welke geheel onafhankelijk van de water leiding kar) werken. Rondom het monumentale kerkgebouw zijn eenige pompen geslagen, van waaruit tot op ongeveer tachtig' meter diepte het water wordt opgepompt door een motor - pompinstallatie, welke opgesteld staat- in den kelder van de vleesehhal op de Groote Markt. Deze installatie heeft een capaciteit van 85.000 liter water per uur. Tot boven in den toren zijn pijpleidingen aangebracht, waarop niet minder dan driehonderd vijf tig sproeiers zijn aangesloten, welke het water in alle richtingen over de uiterst brandbare houten torenconstructie ver spreiden. Bovendien is er op vele plaatsen in het kerkgebouw gelegenheid, brand slangen op de leiding aan te sluiten. Te vens kan de pompinstallatie gebruikt worden ter verkrijging van een extra watertoevoer bij eventueele branden in de vleesehhal of in het stadhuis. Mocht door een of andere oorzaak sto ring' optreden bij het gemeentelijke wa terleidingbedrijf, dan is het mogelijk ge bleken de bevolking door de nieuwe installatie ook van drinkwater te voor zien. Op verschillende plaatsen in den toren en in de kerk bevinden zich apparaten, welke gevoelig zijn voor sterke tempera- tuursverhoogingen. Zij zijn verbonden met een alarmsignaal in de brandweerkazerne, welke zich op betrekkelijk korten afstand van de kerk bevindt. Bij het uitbreken van brand wordt de brandweer door mid del van de apparaten onmiddellijk auto matisch gewaarschuwd. Zij behoeft zich slechts naar de vleesehhal te begeven en de pomp, in werking' te stellen, waarna zich terstond ware watervallen over toren en kerk uitstorten. De installatie is geheel door den ge meentelijken dienst van openbare werken uitgevoerd. Zij is gistermiddag ten over staan van gemeentelijke en rijksautoritei ten beproefd en heeft ten volle aan de verwachtingen beantwoord. SCHOLIER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Schoterweg te Haarlem is gister een ongeluk met doodelijken afloop ge beurd. Twee H. B. S. leerlingen, J. V. en C. S., beiden dertien jaar oud, waren per fiets op weg naar school. Ter hoogte van de dr. Leydstraat weken zij naar links uit, om enkele andere wielrijders voorbij te rijden, doch juist op dat oogenblik passeerde een zware truck met oplegger. C. S. kwam met den oplegger in aanra king, waardoor hij viel en een der wielen van den zwaren wagen hem over het lichaam ging. De jongen was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk Overschot is naar een der ziekenhuizen vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag en heeft den truck met oplegger in beslag genomen. GP DE FIETS. De buslichtingen geschie den- in Amsterdam niet meer per auto, doch per fiets, zonder dat de posterijen iets van hun snelheid inboeten. (Polygoon) VERDRINKINGSGEVAAR TIJDENS DE DUISTERNIS. Schrijven aan de gemeente besturen. Het bestuur van den Nederland- schen bond tot het redden van dren kelingen, heeft aan gemeentebestu ren van waterrijke gemeenten en aan heeren directeuren van water staat het verzoek gericht de meest mogelijke aandacht te besteden aan maatregelen, ter voorkoming van verdrinkingsgevaar voor mensch en dier, vooral nu verduistering plicht is. Het bestuur van den bond wijst op de goede beveiliging van den rijksstraatweg A'damHaarlem, waar alle boompjes van den ruim 17 km. langen weg' witom- ringd zijn en ook alle palen witgekopt werden. Met groote waardeering is geconsta teerd, dat verscheidene gemeentebesturen reeds verschillende veiligheidsmaatrege len namen, maar ook moet gezegd wor den, dat vele gemeentebesturen nog geen of slechts zeer onvoldoende voorzorgs maatregelen namen. - Wit-omringde boomen langs waterwe gen, ook bij telefoon-, telegraaf- en lan taarnpalen, meerpalen, duidelijke witte strepen bij waterkanten, witte trottoir banden, witte brugleuningen worden aan bevolen, strak gespannen touwen kunnen goede diensten bewijzen op bepaalde gevaarvolle plaatsen, terwijl ook het plaatsen van witte betonnen paaltjes, wit-zwarte of wit-rood geblokte hekwer ken aanbeveling verdient. De bond roept, nu de avonden lengen en de noodzakelijke verduisteringsmaat regelen in vollen omvang, ook langs de wegen, bij avond en nacht moeten toege past worden, aller medewerking in ten bestrijding van het verdrinkingsgevaar. PUINRUIMER GEDOOD. Gisteren is bij de opruimingswerk zaamheden aan het voormalige belasting kantoor aan de Boompjes te Rotterdam een ernstig' ongelijk gebeurd. De heer A. de Haan arbeidde onder eenige zware betonnen balken, die gesloopt moesten worden. Een dezer halken heeft'losgeiaten en viel neer op de plek, waar de Haan werkzaam was. De man kreeg het ge vaarte op het lichaam en toegeschoten arbeiders moesten hem zwaar gewond be vrijden. Gisteravond is hij in het zieken huis overleden. FIETSER EN MOTORRIJDER BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND. Gisteravond begaf de 20-jarige boeren arbeider v. d. B. te Nieuwersluis zich per fiets huiswaarts. Midden in het dorp is de rijweg tamelijk smal en vermoedelijk is het hier aan te wijten, dat hij door een achterop komende motor met zijspan werd gegrepen en over een afstand meege sleurd. Zoowel de wielrijder als de be stuurder van de motorfiets werden tegen den weg geslingerd en bleven ernstig ge wond liggen. Nadat eerste hulp was ver leend, heeft men beide slachtoffers naar Utrecht vervoerd. DOODELIJKE AANRIJDING TE MAARSEN. Op den rijksstraatweg Amsterdam Utrecht is de 70-jarige K. uit de gemeente Maarsen bij het plotseling oversteken door een vrachtauto overreden. Ernstig gewond is het slachtoffer naar een zieken huis te Utrecht overgebracht, waar hij is overleden. TWEE KINDEREN AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Bij het uitgaan der school zijn gister middag twee zoons van den landbouwer Broekhorst uit de buurtschap Dronke- laar (Geld.), resp. tien en elf jaar oud) door een auto overreden en ernstig ge wond. De jongens reden op de fiets naar huis achter een auto, welke plotse ling remde voor een verkeersopstopping. De knapen zwenkten om de auto heen om een botsing te vermijden. Zij reden echter recht op een van de tegenovergestelde richting komende vrachtauto in. De be stuurder poogde door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen doch slaag de hierin niet. De jongens kwamen onder den wagen terecht en werden ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht vovergebracht.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5