OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Roem Nieuwe stap op den weg naar de prijsbeheersching. Waarom het Centraal Bureau de drogerij heeft gesticht. Hoe de drogerij werkt, Inwoner van Laren had radiozender. In het bezit van machine geweer. Groote Vooraa TWEEDE BLAD Groeniendrogerij geopend. De heer Valstar kijkt in de toekomst. Het was gisteren voor den Neder- landschen tuinbouw een belang rijke dag. In Schipluiden, op het terrein van de Delftsche Groenten- veiling, werd n.l. een drogerij- installatie van tuinbouwproducten in werking gesteld. De belangrijkheid van dit feit werd in het licht gesteld door den voorzitter van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, den heer F. V. Valstar, die de installatie in werking stelde. Zooals bekend mag worden verondersteld, bevatten plant aardige voedingsmiddelen groote hoeveel heden vocht, bestaande uit water, waarin verschillende stoffen (suiker, zout e.a.) zijn opgelost. In dezen toestand vormen zij een goeden voedingsbodem voor schimmels, bacteriën etc. Onttrekt men een groot ge deelte van het water zonder de daarin op geloste stoffen mede te verwijderen, dan ontstaat, zoodra een bepaalde concentratie bereikt is, een conserveerende werking, waardoor de ontwikkeling van schimmels en bacteriën verhinderd wordt. Hieruit volgt, dat bij het drogen niets anders dan water uit de groenten verwij derd mag worden. Hoeveel water verwij derd mag worden is afhankelijk van het vochtgehalte van het versche product en het toelaatbare vochtgehalte van het gedroogde product. Ruwweg kan men .als gemiddelde opbrengst aannemen 10 procent van de versche groenten, waarbij weer volgt, dat 100 gram goed gedroogd product de voedingswaarde heeft van 1000 gram versch product. Een goed product moet na het weken en koken weer een belangrijk gedeelte van zijn oorspronkelijk vocht op nemen. Een installatie, waarin deze droogbewer- king wordt uitgevoerd, was gistermiddag in het middelpunt van de belangstelling op hel terrein van dg Delftsche groentenveiling, waar verschillende vooraanstaande perso nen uit den tuinbou.' waren tezamen geko men. Zoo bevonden zich daar o.m. de hee- ren Valstar en Niemöller en andere be stuursleden van het centraal bureau en ver tegenwoordigers van het centraal bureau uit het Nederlandsch Landbouwcomité te Rotterdam. In het veilinggebouw sprak als eerste de heer A. van 't Hart, de voorzitter der drogerij en voorzitter van de Rotter- damsche groentenveiling. Spr. heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat reeds lang voor den oorlog in 1939 zich een studie-commissie vormde om te onderzoe ken: ten eerste de rentabiliteit van het dro gen van groenten en ten tweede de even- tueele afzetmogelijkheden. Uit dit feit alleen blijkt, dat deze drogerij geen oorlogs kind of oorlogsproduct is. Integendeel deed zich al lang de behoefte gevoelen onder de voormannen in den tuinbouw, om andere afzetmogelijkheden te zoeken, om in de toe komst eenmaal verlost te worden van het veelvuldig doordraaien van verschillende producten. Gedurende een reeks van jaren heeft de tuinbouw voor zeer lage minimum prijzen zijn producten aangeboden, waarvan de consument profiteerde. Noch de hande laren in onze producten, hetzij binnenland- sche of exporteurs, noch de verwerkers van ons product hebben kans gezien ons van dit systeem te verlossen, integendeel hadden conservenfabrikanten zich op den mini mumprijs ingesteld. Daarmede was de tuinbouw toch ook niet gebaat. Geen wonder dan ook dat de ge organiseerde tuinbouw middelen beraamde om eenmaal uit die phase te geraken en tenslotte na rijp be raad en overleg er eindelijk toe over is gegaan te trachten zich zelf te redden. Op Donderdag 4 April jl. werd de eerste paal geslagen voor de drogerij-installatie. Het tot stand komen van deze-drogerij danken wij aan de eensgezindheid van den geheelen Nederlandschen tuinbouw, die vereenigd is in het centraal bu reau van de tuinbouwveilingen. Het is in een van de ongunstigste jaren geweest dat de geheele Nederlandsche tuinbouw het besluit nam om van den om zet over 1938 een procent af te staan tot vorming van een fonds om den afzet van het product te bevorderen of op welke an dere wijze dan ook betere prijzen voor onze producten te bedingen. Daardoor is het mo- gelijk geworden dit grootsche geheel te doen verrijzen. Rede F. V. Valstar. Vervolgens opende de heer F. V. Valstar, voorzitter van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland de instal latie met een korte rede. Het inwerking stellen van deze drogerij voor groenten en fruit is in de geschiedenis van den tuinbouw een belangrijk feit, aldus zeide hij o.m. Die belangrijkheid zit niet hierin, althans niet in de eerste plaats, dat deze moderne, aan alle eischen voldoende installatie voor het drogen van groenten en fruit voltooid is. Evenmin, althans niet in de ereste plaats, in het feit dat deze drogerij In het kort kan men het bedrijf als volgt beschrijven: De voorgereinigde en gesorteerde groenten worden direct op de loopende band gebracht of eerst in de snijmachi nes, die ze op haar beurt op de band werpen. Van deze loopende band brengt een jacobsladder de groenten in de waschbakken, die de groenten gron dig reinigen van zand en aanhangend vuil. Automatisch wordt deze bewer king driemaal herhaald, waarna de laatste waschbak het volkomen gerei nigde product op een druipmat brengt. De meeste soorten vallen van deze mat direct op de leesbanden, waar even- tueele ongerechtigheden verwijderd worden. Andere soorten worden van de druipmat in de snijmachine gebracht en vallen daarna op de leesband, de beide leesbanden storten hun last op een loo pende band, die rechtstreeks naar de tweede afdeeling voert. In deze afdee- ling ondergaat de groente een hitte behandeling, waarna het aldus behan delde product door middel van een kleine transportband in een jacobslad der geworpen wordt, waarin een tus- schendroging plaats heeft. De jacobs ladder brengt het product tot voor de vulopening van de groote horrendro- gers, waarin de einddroging plaats heeft. De horrendrogers hebben ieder negen drooghorren en drie sluishorren. Volkomen automatisch worden al deze horren op het juiste moment geopend en gesloten. Het volkomen droge pro duct komt door een loopende band bui ten de droger na eerst een schraap- inrichting te zijn gepasseerd. een stichting is van den geheelen ge- organiseerden tuinbouw. De groote betee- kenis voor den tuinbouw van deze gereed gekomen drogerij is, dat de tuinbouw een nieuwe stap heeft gedaan op een nieuw ter rein. Er moest meer gebeuren ter verkrijging en verzekering* van een loonenden prijs voor onze producten. Willen wij prijsbeheerschend kun nen optreden dan moeten wij ook in staat zijn invloed uit te oefenen op den aanvoer. Indien men den aanvoer niet kan beheerschen is iedere poging om den prijs te be heerschen vergeefsch. Is de aanvoer grooter dan de koopers in totaal kunnen afnemen, dan is het met den prijs hopeloos mis. De vernietiging van doorgedraaide pro ducten behoort gelukkig practisch tot het verleden, door de gunstige exportgelegen heid van ons product in versch en toestand naar Duitschland. Daarmede is het pro bleem voor de toekomst echter niet opge lost. Wil men een regelmatige voorziening van eigen markt en een regelmatigen afzet voor export tegen een voor den kweeker loonenden prijs bereiken, dan zal daarvoor iets moeten worden gedaan en zal daaraan door iedere veiling en iederen tuinder per soonlijk moeten worden medegewerkt. Doel van de stichting dezer dro gerij is niet het drogen op zichzelf. Doel is een nieuwe stap te zetten op het pad, dat tot prijsbeheer sching kan leiden. Wanneer voor een product geen ongelimi teerde afzet aanwezig is, moet door een goed beheerschte teeltregeling en verder door het correctief van verduurzaming de aanvoer en verkoop in overeenstemming worden gebracht met de vraag. Dit wil de tuinbouw in de toekomst. Hij wil dit in nauwe en eerlijke samenwerking met de industrie probeeren te bereiken. Deze drogerij is dus niet bedoeld als een oorlogsindustrie, wat men allicht geneigd is te denken van een drogerij voor groen ten en fruit. Het is ook geen wapen om daarmede een concurrentiestrijd met be staande industrieën te voeren. Het is een welbewuste poging die er op gericht is den prijs op de veilingen te beheerschen om voor den tuinder een loonenden prijs te verkrijgen. De laatste jaren was het handvest, was de kurk, waarop de tuinbouw drijvende is gehouden: de steun en de minimumprijs regeling, wat tenslotte ook een vorm van steun was. Deze toestand is op den duur on houdbaar. De tuinbouw moet en kan en zal dan ook weer een gezond bedrijf worden Dan moeten wij als in het verleden zelf de han aand de ploeg slaan. Wij hebben de hand aan de ploeg slaan. Wij hebben de kan haar deel bijdragen aan het doei dat wij steeds voor oogen moeten houden, het bereiken van een loonenden afzet van ons product. Met den wensch dat de ingebruikneming dezer installatie voor den tuinbouw betee- kent een nieuwe en een betere toekomst, de ontsluiting van nieuwe afzetgebieden, een stap nader tot een vernieuwde ople ving, waaraan de tuinbouw zoo groote be hoefte heeft, opende de heer Valstar de drogerij. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de fabriek, waar de heer Valstar met behulp van een schakelaar het bedrijf in werking stelde. Een rondgang door het ge bouw besloot de plechtigheid. Rechtszaken Een jaar gevangenisstraf opgelegd. Voor het Feldkriegsgericht, dat gister te Amsterdam zitting hield, stond de 30-jarige Nederlander L. G. S. uit Laren terecht, omdat hij in strijd met de desbe treffende bepaling van den rijkscommis saris van 24 Juni een radiozender had gebouwd en gebruikt. De jongeman verklaarde o. m. gedu rende de mobilisatie en den oorlog ge diend te hebben in het Nederlandsche leger als korporaal. Met politiek heeft hij zich nooit bemoeid. Hij had het eind diploma 5-jar. H. B. S. en was o. a. cor respondent van eenige dagbladen. De Anklagevertreter las hierop de dagvaarding voor. In Juni j.l. had hij den zender gebouwd en gramofoonplaten uit gezonden. Verdachte vertelt hoe hij een groot liefhebber van radio en radiobouw was. Vooral het uitzenden van gramofoonpla ten poogde hij technisch te verbeteren, volgens een Amerikaansche vinding. Hij legt uit hoe zijn toestel technisch werkte. Op 5 Juni was zijn zendertje klaar. De eerste proef mislukte, hij bracht verbete ringen aan door middel van een kamer antenne en toen kwam hij in de verleiding om een zendproef te nemen. Weer bracht hij verbetering aan en draaide nog een „plaatje". Bij buren luisterde hij naar het resultaat van zijn eigen uitzending. Een paar dagen later werd verdachte gear resteerd. Eenigen tijd was verdachte lid van de internationale vereeniging van radio-amateurs geweest, maar uit finan- cieele overwegingen had hij bedankt. Verdachte gaf toe, te hebben geweten, dat hij de verordening overtrad. De president vroeg hem, waarom hij zich in gevaar begaf, het is aldus spr. streng verboden zendapparaten in be zit te hebben, om het geven van inlich tingen aan den Engelschen spionnage- dienst te voorkomen. Het is mij een raadsel aldus de voor zitter dat iemand van uw ontwikke ling zich zoozeer in gevaar begeeft. Verdachte: „Maar ik heb nooit iets met de Engelschen te maken gehad en berich ten of inlichtingen heb ik nooit uitgezon den. Het was maar een proef". President: „Erg dom". Inspecteur N. W. Boog, gedagvaard als getuige, verklaarde dat verd. naar zijn overtuiging den zender niet gebouwd heeft om met de Engelschen in verbinding te treden. De Anklagevertreter zeide in zijn requi sitoir o. m.: „niet is gebleken, dat hij in verbinding staat met den erfvijand Enge land. Maar wij dienen ons met groote kracht te Verweren tegen alles wat op spionnage wijst". Spr. requireerde tegen den verdachte een gevangenisstraf van een jaar. Vonnis. Het Kriegsgericht veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van zes weken voorarrest. Het overwoog hierbij, dat de fei ten door den verdachte worden toegege ven. Hij heeft de desbetreffende verorde ning van 24 Juni overtreden. Het onder havige geval is des te ernstiger, omdat het hier geen oud toestel betreft, wat verzuimd was om in te leveren, maar het geldt hier een nieuwgebouwd toestel, vervaardigd na de verordening. Van een verbinding met de Engelschen is niets ge bleken: men moet echter in de onder havige oorlogsomstandigheden krachtig optreden tegen gevallen als deze. De verdachte gaf toe, dat hij terecht bestraft was, maar hij vond de straf te hoog. Man uit Lisse tot een jaar veroordeeld. Voor het Feldkriegsgerecht te Amster dam stond gister G. van der V. uit Lisse terecht, een 5'0-jarige man, die zich moest verantwoorden omdat hij in strijd met de verordening van 10 Mei j.l. een mitrail leur in huis had gehad en iemand ge vraagd had het wapen te herstellen en hem patronen te verschaffen. Voor het verhoor begint, waarschuwt de president den verdachte volkomen de waarheid te zeggen. „Op uw misdrijf staat de doodstraf. De zaak is ern.tig' Verdachte vertelt, hoe hij in het bezit van het wapen is gekomen. Zijn buurman was op Maandag 8 Juli bij hem gekomen met het verhaal, dat hij een machinege weer had gevonden in een boschje aan de boschrand. Hij wilde het uit elkaar halen. Als curiositeit. Hij was bij de vorige mobilisatie in dienst geweest, doch hij wist niet hoe een machinegeweer werkte. Op 9 Juli had zijn zoon Hendrik het wapen opgehaald. Ik heb het nauwelijks goed bekeken, zegt verdachte. Wel had hij liet aan een paar kennissen, soldaten, laten zien. President: „Hebt u hen opdracht gege ven het wapen te repareeren?' Dit ontkende verdachte. Vrijdag 12 Juli kwamen er twee man nen, een burger en een militair. Zij vroe gen of zij het machinegeweer eens moch ten zien en uit elkaar mochten halen. Een opdracht had hij echter niet gegeven. President: „Maar daarvoor had u toch iemand gevraagd het wapen voor u uit elkaar te halen". Neen, dit ontkende verdachte. De bur ger en de militair hadden het machinege weer meegenomen. Maar verdachte had het direct teruggevraagd. De mannen hadden gezegd: „Je krijgt het keurig gerepareerd terug". Verdachte: „Ik geloofde niet, dat zij dat konden doen en uit de grap zei ik toen: „Dan breng je zeker patronen ook mee?" De president waarschuwde den ver dachte: „Probeer ons niets wijs te ma ken". Maar verdachte hield vol, dat het een grapje was. Hij ontkende, dat hij ge zegd had, dat het nog wel eens te pas kon komen. Verdachte antwoordde op de vraag van den president, of hi„ niet wist, dat vuur wapens moesten worden ingeleverd, dat hij dit onbruikbare machinegeweer niet ais een vuurwapen had beschouwd. Een getuige, een Nederlandsche mili tair, die het wapen bij verdachte gehaald had, verklaarde onder eede, dat verdachte hem gevraagd had het machinegeweer te herstellen en hem patronen te leveren. „Het kan te pas komen, als het anders wordt" had verdachte gezegd. De Anklagevertreter ging in zijn requi sitoir tot in bijzonderheden de feiten na. Verdachte is reeds driemaal door de Ne derlandsche rechters gestraft. Verdachte dient zwaar getraft te worden. Hij wilde een wapen hebben om eventueel te ge bruiken tegen ons. Spr. vorderde tegen verdachte drie jaar tuchthuisstraf. Verdachte bestreed de verklaring van den getuige en met klem betuigde hij, dat hij volkomen onschuldig is. Nooit had hij booze bedoelingen met het wapen gehad, dat bovendien stuk was De president las de verklaring voor van den tweeden man, die het wapen bij ver dachte bad gehaald. Deze niet verschenen getuige had verdachte hooren zeggen; doelende op het machinegeweer: „Ik kan het gebruiken als het begint te roeren". Het Kriegsgericht veroordeelde den verdachte tot één jaar tucht- tuchthuisstraf. Wat verdachte met het wapen van plan was te doen, kan hier buiten be schouwing blijver Verdachte aldus het krijgsgerecht heeft een vuurwapen in huis gehad en dat is verboden, Men kan dit geen licht geval noemen. Verdachte heeft het machinegeweer willen laten herstellen en zelfs om patronen gevraagd, terwijl verdachte zich zelfs over een eventueel gebruik heeft uitgelaten. Van gevangenisstraf kan hier geen sprake zijn. Er is een betrekkelijke lichte tuchthuis straf. opgelegd, omdat verdachte goed be kend staat en een groot gezin heeft. S-pott Tennis DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN 1940. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 September a.s. zullen wederom de jaarlij ksche tenniswed strijden worden gehouden, georganiseerd door het district Noordholland-Noord van den K.N.L.T.B. Indien het weer zich zoo goed blijft houden als het zich op het oogen- blilc laat aanzien, twijfelen wij er niet aan, of deze wedstrijden zullen zich weer in een groote belangstelling mogen verheugen. Naar wij vernemen, is het aantal inschrij vingen de tijdsomstandigheden hierbij in aanmerking genomen zeer bevredigend. In totaal moeten ongeveer 50 partijén wor den verspeeld. De wedstrijden beginnen Za terdagmiddag om half twee en Zondag om 10 uur. 1 AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS van Vrijdag 6 September 1940. Vor. koers; koers ±2.15 STAATSLEENINGEN. 3—3% Nederland 1938 81>%, 81%—K 3 Ned. Indië 1739 76»/e 76—% 5% Duitschland met verkl. 24% 22%—3 INDUSTR. OND. BINNENLAND. Alg. Kunstzijde Unie 78% 16%9 Calvé Delft eert. 62% 62% Lever Bros 88 88 Philips Gloeil. Gem. Bez. 154% 1545 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 376% 375 Java Cultuur 212 212 Ned. Ind. Suiker Unie 210 212 Verg. Vorstenlanden 95 95 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 213 Kon. Petr. 230% 2302 RUBBERS. Amsterd Rubber 199 200 TABAKKEN. Deli Batavia 140 139% Oude Deli 198 199 Senembah 160% 1603 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij besluit van den wnd. secre taris-generaal wr.d. hoofd van het depar tement van financiën is toegestaan." AANDEELEN. Ned. Scheepvaart Unie 13114 131 2 Anaconda Copper 22% 22%-3% Bethlehem Steel 71 7014 Rep. Steel 17/%, 1714—'/. Shelle Union 93//is 9% HENSBROEK (Augustus). Geboren: Hermanus, z. v. H. Korver en M. Arnoldus. Maria, d. v. P. Appel man en A. v. d. Berg. Ondertrouwd: J. Russchen, wedn. van Klaasje Nyland en Albertien Dolsma, gescheiden echtgen. van Jacob Hoevenberg. --- Bernard. Frederik Braster te Zaandam en Dirkje Bas. Getrouwd: Jan Ruschen en Alber- tine Dolsma. Overleden: Levenloos aangegeven kind van H. Korver en M. H. Arnoldus. Hermanus Korver, z. v. H. Korver en M. M. Arnoldus, oud 8 dagen. Johannes Koning, echtgenoot van G. Hardebol, oud 56 jaar. Glimlachje. JVW Ik denk dat dit wel de laatste keer zal zijn, dat wij hier uitge- noodigd worden. Alle andere pen siongasten maken zich op de een of andere manier verdienstelijk. Voetbal JONG HOLLAND-NIEUWS. De voor morgenmiddag vastgestelde ont moeting Jong HollandL.C.O. kan wegens omstandigheden- geen doorgang vinden. In- plaats hiervan spelen onze plaatsgenooten nu tegen Zwaluwen uit Hoorn. Zwaluwen was vroeger een gevreesde tegenstander uit de competitie van den C.N.V.B. Nu is deze ploeg door de fusie die heeft plaats gehad, ingedeeld in de onderafd, Noordholland van den N.V.B., evenals Jong Holland. Over de komende competitie, die 28 Sept. zal aan vangen en waarvan omtrènt de deelname vanverschillende elftallen nog geen zeker heid bestaat, volgt later meer. Zwaluwen wilde echter graag de vriend schapsbanden met Jong Holland vernieu wen; vandaar dus morgenmiddag de wed strijd Jong HollandZwaluwen. Het kan een aardige partij voetbal worden en voor onze Jong Hollandianen een nuttige oefen wedstrijd. 163. De circus-directeur had in de diligence plaats genomen. Hij maakte zich een beetje ongerust over het lawaai, dat zijn dieren maakten en riep Kobusje bij zich. „Meneer Bol", zei hij, „zoudt niet even wat orde in de beestenwagen willen scheppen? U hebt daar zo aardig slag van". 164. „Met genoegen", antwoordde Kobus. Hij liep door de rijdende trein, soms over de daken heen, net naar het hem uitkwam, tot hij aan de beestenwagen kwam. Hij hield zijn stokje stevig vast en gluurde eens voor zichtig door een kiertje van de deur naar binnen. No. 212 Dit Boekarest, 6 Se aftreden van Car kend werd, marei het paleis en Roemeensche nat. Er stroomde tei menschenmenigte ren medezong. nieuwen koning disten af en nood zich in marschci Sedert hedenochh zenden menschen van liederen door king heeft de vlag heerscht groote ge Wat aan Carol Boekarest, 6 Sept. gebeurtenissen van de het volgende bekend Generaal Antonescu gisteren verder geinfoi ding van het leger en kringen jegens den kor ten antwoord, dat Ca 's Morgens om half den koning het resull mee en bepaalde, da uur moest antwoorden In den tusschentjjd door Carol begunstig beerd hem een ande stand te suggereeren. verklaarde in een brief draaiing van den werki het geheele land en hel treden, daar anders str vloeien. Bovendien k den koning, dat de cc gardetroepen weigerde meensche nationaliteit deelde de koning om tu zijn besluit om af te tri Generaal Antonescu die den koning hebbe leiden, terstond doen ar Koning Micli naar zijn moed Boekarest, 6 Sept Michael heeft een rence gezonden om Helena, naar Boeka gen. Minister-president heeft aan de in Itali van koning Michael zonden, waarin hij Roemenië terug te k gen koning terzijde meensche volk hee telegram verklaart geestdriftig met de haar zoon zijn inste Oprc Boekarest, 6 Sept. President Antonescu hei volgenden oproep tot het gericht: „Slechts orde kan het het volk op de gebeurten He jeugd heeft bloed vc leden. Ook ik heb gelede nooit door bloed teruggel verdraagt geen nieuw li mand mag geweld gebru minder tegen onschuldi; htiemannen, die hun plic betoogingen, opdat de c wordt en geen binnenl, ruik kan maken van wa provocateurs de hoogste schenden. Roemenen, j lossing, die het lot gegev u harer waardig". Proclamatie aan I Boekarest, 6 Sept. (D president generaal Antone clamatie aan het leger uit paald, dat het den eed van Michael moet afleggen. Hooge an Boekarest, 6 Sept. (D. N heeft den Roemeenschen a Fransche regeering, Frar L

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6