DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Roemenië vaart een nieuwen koers. Groote geestdrift voor den nieuwen koning. Vooraanstaande persoonlijkheden van het oude regiem vervangen. Commentaren in diverse landen. Engeland en de Balkan. Regeeringswijziging in Frankrijk. Men verwacht arrestatiebevel tegen den generaal Gamelin en Renaud. Koning Michael. >ers 2.15 Yt —3 5 -2 Alber- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Couraut wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 212 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zoterdog 7 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Toen het aftreden van Carol II in Boekarest be kend werd, marcheerden gardisten naar het paleis en zongen gardistische en Roemeensche nationale liederen. Er stroomde terstond een ontzaglijke menschenmenigte bijeen, die de liede ren medezong. Na gejuich voor den nieuwen koning marcheerden de gar disten af en noodigden de menigte uit zich in marschcolonne aan te sluiten. Sedert hedenochtend trekken vele dui zenden menschen onder het zingen van liederen door de straten. De bevol king heeft de vlag uitgehangen. Overal heerscht groote geestdrift. Wat aan Carols aftreden voorafging. Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Omtrent de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht is het volgende bekend geworden: Generaal Antonescu heeft in den loop van gisteren verder geïnformeerd naar de hou ding van het leger en van toonaangevende kringen jegens den koning. Hij kreeg overal ten antwoord, dat Carol moest aftreden, 's Morgens om half vijf deelde Antonescu den koning het resultaat van zijn enquête mee en bepaalde, dat de koning vóór zes uur moest antwoorden. In den tusschentijd hadden verscheiden door Carol begunstigde generaals gepro beerd hem een ander beeld van den toe stand te suggereeren. Generaal Antonescu verklaarde in een brief, dat dit een ver draaiing van den werkelijken toestand was: het geheele land en het leger verlangde af treden, daar anders stroomen bloed zouden vloeien. Bovendien kwam ter kennis van den koning, dat de commandant van de gardetroepen weigerde op lieden van Roe meensche nationaliteit te schieten. Daarop deelde de koning om tien minuten voor zes zjjn besluit om af te treden mede. Generaal Antonescu heeft de generaals, die den koning hebben probeeren te mis leiden, terstond doen arresteeren. Koning Michael stuurt vilegtuig naar zijn moeder. Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Koning Michael heeft een vliegtuig naar Flo rence gezonden om zijn moeder, prinses Helena, naar Boekarest terug te bren gen. Minister-president generaal Antonescu heeft aan de in Italië wonende moeder van koning Michael een telegram ge zonden, waarin hij haar verzoekt, naar Roemenië terug te keeren om den jon gen koning terzijde te staan. Het Roe meensche volk heeft, naar hij in het telegram verklaart, eenstemmig en geestdriftig met de troonbestijging van haar zoon zijn instemming betuigd. Oproep van Antonescu. Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Minister president Antonescu heeft vanmiddag den volgenden oproep tot het Roemeensche volk gericht: „Slechts orde kan het antwoord zijn, dat het volk op de gebeurtenis van heden geeft. De jeugd heeft bloed vergoten en veel ge leden. Ook ik heb geleden. Maar bloed kan nooit door bloed teruggekocht worden en verdraagt geen nieuw lijden. Tegen nie mand mag geweld gebruikt worden, des te minder tegen onschuldige soldaten en po litiemannen, die hun plicht doen. Staakt de betoogingen, opdat de orde niet verstoord wordt en geen binnenlandsche vijand ge bruik kan maken van wanorde; laat geen provocateurs de hoogste wet, de discipline, schenden. Roemenen, jeugd, eert de op lossing, die het lot gegeven heeft en toont u harer waardig". Proclamatie aan Roemeensche leger. Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) Minister president generaal Antonescu heeft een pro clamatie aan het leger uitgevaardigd en be paald, dat het den eed van trouw aan koning Michael moet afleggen. Hooge ambtenaren afgezet. Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) De regeering heeft den Roemeenschen ambassadeur bij de Fransche regeering, Franasovici, en den eerst kort geleden benoemden gezant in Moskou, Gafencu, vroeger minister van buitenlandsche zaken, van hun functie ont heven. De president van het Hooge Hof van cassatie en justitie, Redulescu, is afgezet, tot zijn opvolger is benoemd de rechter bij het Hooge Hof van cassatie, Lupu. Voorts is ook de eerste burgemeester van Boekarest, gene raal Dombrowski, uit zijn functie ontheven. Arrestaties. Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) De leider van de geheime politie, Morusoff, is gearresteerd. Voorts hebbeft een aantal politieke persoon lijkheden huisarrest gekregen. Het waren allen steunpilaren van het voorbije regime. Nog vele andere persoonlijkheden zijn ge arresteerd. Het zijn de vroegere minister van justitie, Jamandi, de vroegere minister van arbeid, Ralea, de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Ghelmegeanu, de vroegere minister van onderwijs, Andrei, de vroegere minister-president, Tatarescu, ge neraal Bengliu, die tot dusverre opperbevel hebber was van de gendarmerie, en ten slotte de bekende groot-industrieel Melaxa. Een officieele bevestiging van deze arres ten is tot dusverre nog niet gegeven. Eerste decreet onderteekend door koning Michael Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) Koning Michael heeft reeds zijn eerste decreet on derteekend. Het herhaalt letterlijk het giste ren verschenen decreet met de vastlegging van de koninklijke prerogatieven. Roemeensche kroonraad afgeschaft. Boekarest, 6 September (D. N. B.) De re geering heeft de instelling van den kroon raad afgeschaft. De kroonraad was een speciale instelling ter adviseering van den koning. Hij was in het leven geroepen na de invoering van de autoritaire koninklijke grondwet van Februari 1938, Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) In de plaats van Mihail, die gearresteerd is, is generaal Joanitziu benoemd tot chef van den gene- ralen staf. Kolonel Comenitza is benoemd tot direc teur-generaal van de veiligheidspolitie. De ijzeren garde. Boekarest, 6 Sept. (D. N. B.) De ijzeren garde verspreidt thans de vlugschriften, die twee dagen geleden voor het eerst ver schenen en waarin de abdicatie van koning Karei geëischt werd. In Roemenië. Boekarest, 6 September (D.N.B.) In een artikel, waarin de nieuwe minister-presi dent, Antonescu, welom wordt geheeten, schrijft ed Curentul, dat de handhaving van een regime van politiemaatregelen en ca tastrofen niet langer mogelijk was. De grondwet van 1939 heeft slechts een ander etiket geplakt op het politieke leven, dat onveranderd bleef. Een autoritair regime, waarbij leiding en volk gescheiden zijn, kan niet van langen duur zijn. Antonescu heeft de taak het vol het vertrouwen in zijn eigen kracht terug te geven. Voor het verwezen lijken van groote daden is het nooit te laat, als men bezield is van een fanatiek .ver trouwen. In Duitschland. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Van semi-offi- cieele zijde wordt gemeld: Het aftreden van koning Carol van Roe menië wordt in politieke kringen van de rijkshoofdstad gekwalificeerd als het einde van een politiek, die in beginselen van de buitenlandsche politiek van Engeland en Frankrijk verankerd was. Naar men zich herinnert, heeft Carol overigens den laatsten tijd op grond van het feit, dat Frankrijk volkomen verpletterd werd en Engeland de ineenstorting steeds meer nadert, een poging gedaan om het roer om te gooien, hetgeen echter meer on der den druk der omstandigheden dan uit overtuiging geschiedde. Wat de poging van den nieuwen Roe meenschen premier betreft om met alle nationale krachten het lot van den staat in nieuwe banen te leiden en met de feiten in Europa rekening te houden, heeft men hier de overtuiging, dat het hier gaat om een taak, die voor het Roemeensche volk, den Roemeenschen staat en het Roemeensche economische leven dankbaar is. Wellicht zal het Roemeensche volk onder den indruk der groote historische ebeurtenissen thans begrijpen, dat de politiek, die zijn koning onder den invloed van gedeeltelijk onver' antwoordelijke politici gevolgd heeft, ver' keerd was en moet plaats maken voor een nieuwe politieke lijn. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de politiek van Carol erfelijk belast was door de nalatenschap van Titulescu, welke hij niet slechts aanvaard, maar ook in den geest van een westelijke oriëntatie veel te lang behouden heeft Dit wreekt zich tthans, als overal, waar men zijn hoop op Engeland en Frankrijk gevestigd heeft. Daar Londen in 1939 Roemenië een waarborg heeft ge geven, moet ook koning Carol worden be schouwd als een slachtoffer der Engelsche politiek. De Berliner. Börsenzeitungschrijft: De verandering is te laat gekomen, om het opgeroepen onheil nog te kunnen keeren, doch nog niet te laat om op den grondslag van een nieuw regime en welbewust de groote taak te vervullen: Het uit den weg ruimen van de binnenlandsche spanning en het verzekeren van de toekomst van 't land door eerlijke samenwerking met Duitsch land. De Berliner Lokalenzeiger besluit zijn commentaar met de constateering, dat den minister-president Antonescu geen gemak kelijke taak wacht. In Frankrijk. Parijs, 6 September (A.N.P.) Het blad Le Matin schrijft: Wij zijn verslagen en moeten om die re den de gevolgen van de nederlaag en alle onaangenaamheden op ons nemen. Deze noodlottige dag had vermeden kunnen wor den. Wij moeten erkennen, dat Duitschland gelijk heeft, wanneer het beweert tot de laatste minuut gepoogd te hebben den vre de in Eurpoa te bewaren en dat- het tegen eigen wil de wapens tegen Frankrijk heeft opgenomen. In Italië. Rome, 6 September (Stefani). Het aftre den van koning Carol wordt door politieke kringen te Rome beschouwd als een ge beurtenis van binnënlandsch politieken aard. Men is echter van meening, dat de abdicatie het einde aangeeft van een blad zijde in de Roemeensche geschiedenis, wel ke beheerscht werd door de figuur van de zen vorst, die nooit een samenhangende po litiek wist te voeren. Inderdaad schommelde koning Carol voortdurend tusschen de de mocratische denkbeelden en systemen, wel ke belichaamd worden door Titolescu en de beweging der nationale wedergeboorte. Bovendien nam koning Carol de verant woordelijkheid op zich voor woeste onder drukkingen jegens de IJzeren Garde, die hij later aan de regeering zou roepen. Onder deze omstandigheden schijnt het niet, dat de abdicatie een ongeluk zal zijn voor Roemenië. Wat het nieuwe experiment be treft van de regeering Antonescu, wenscht Italië, dat er een binnenlandsche consolida tie komt in Roemenië en bijgevolg wordt iedere regeering, die zich ten doel stelt de ze taak aan te vatten, met de levendigste sympathie begroet. Men neemt de Engelsche ver klaringen niet ernstig op. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) De verklaringen, die de Engelsche minister van buitenland sche zaken in het Hoogerhuis heeft afgelegd over eenige Balkanproblemen, worden in een reeks toonaangevende Duitsche bladen aangevallen en scherp afgewezen. Uit het door deze bladen ingenomen standpunt blijkt, dat zij minder van opvatting zijn, dat aan deze verklaringen nog eenigerlei betee- kenis gehecht moet worden, dan wel de meening zijn toegedaan, dat Engeland voor dergelijke aangelegenheden in het geheel niet meer bevoegd is. De Berliner Börsenzeitung b.v. spreekt de overtuiging uit, dat de door lord Halifax uitgesproken verklaring, dat Engeland de arbitrage van Weenen niet kan aanvaarden, geen schok meer kan zijn voor den Balkan, want de Balkanmogendheden hebben eerder dan lord Halifax begrepen, dat de houding van Engeland jegens Europeesche proble men van geen belang meer is. Wat het aanbod van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken aan Grie kenland betreft, volgens hetwelk Engeland aan Griekenland in geval van een bedrei ging van zijn onafhankelijkheid allen in zijn vermogen liggenden steun zal verleenen, merkt de Berliner Börsenzeitung op, dat een dergelijke Engelsche houding in Athene alleen bezorgdheid kan wekken. De Nachtausgabe schrijft, dat het spel van Engeland op den Balkan uitgespeeld is. TWEE TORPEDOBOOTJAGERS IN DEN GROND GEBOORD. Londen, 6 September (Reuter). De admi raliteit deelt mede, dat de beide torpedo- bootjagers Ivanhoe en Esk door den vijand zijn getorpedeerd. De torpedobootjager Ex press is beschadigd, doch kon een haven binnenloopen. Geneve, 7 Sept. (D.N.B.) De Fransche re geering is gisteravond na een onder voorzit terschap van maarschalk Pétain gehouden ministerraad afgetreden. Er is daarna een communiqué uitgc g =ven, waarin gezegd wordt: Met het oog op de versterking van het regeeringsgezag heeft maarschalk Pétain besloten, een ministerraad te belasten met de taak, de leidende beginselen van de poli tiek der regeering vast te leggen en ze in wetten tot uitdrukking te brengen. De leden der regeering, die tot dezen, door maar schalk Pétain gepresideerden ministerraad behooren en de volmachten van ministers hebben, zijn: plaatsverv. minister-president: Laval; justitie: Alibert; buitenlandsche zaken: Baudouin; productie en arbeid: Belin; financiën: Bouthilier; binnenlandsche zaken: Peyrouthon. De besluiten van den ministerraad wor den door een kabinetsraad die door den plaatsvervangenden minister-president La- val geleid wordt, uitgevoerd. Tot den kabi netsraad behooren ook alle staatssecretaris sen met en zonder den rang van minister. Laval is belast met de voorlichting en met de coördinatie der ministeries. De kabinets raad zal de loopende bestuursaangelegenhe den en de aangelegenheden, die niet voor den ministerraad gebracht worden, afhan delen. Generaal Weygand heeft in zijn hoedanig heid van generaal-gedelegeerde der regee ring in Fransch Afrika de meest uitgebreide volmachten gekregen om de verdediging en de veiligheid van het Fransche koloniale rijk te waarborgen. Door het overdragen van deze missie, de verdediging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vastbesloten is, zich met alle midde len te verzetten tegen de intriges, die erop gericht zijn, het moederland en de koloniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen. Arrestatiebevel tegen Gamelin en Reynaud verwacht. Bern, 6 Sept. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat men aldaar het indienen van een aanklacht en het uitvaardigen van een bevel tot arrestatie tegen den vroegeren op perbevelhebber van het Fransche leger ge neraal Gamelin binnen zeer korten tijd ver wacht. In het zelfde verband wordt ook de naam van den vroegeren minister-president Rey naud genoemd. Volksfront in Lyon steek het hoofd weer op. Geneve, 6 Sept. (D.N.B.) Het Fransche weekblad Candide bespreekt opnieuw het merkwaardige feit, dat de bekende linksra- djcale politicus Herriot nog steeds de belang rijke post van burgemeester van Lyon, op twee na de grootste stad van Frankrijk be kleedt. In Lyon steken de aanhangers van 't volksfront het hoofd weer op, meent het tijdschrift. Ambtenaren, die vrijmetselaars zijn, deelen openlijk biljetten uit, waarin zij hun logebroeders verzoeken alle bij kracht van wet geëischte verklaringen tegen de geheime genootschappen rustig te onderteekenen zonder iets aan hun praktij ken te veranderen. De bevolking van Lyon, zoo betoogt het blad, wordt in haar scepti cisme tegen de revolutie van Vichy nog versterkt door het feit, dat Herriot Paul Reynaud en Vincent Auriol er niet voor terugdeinzen elkaar in de bekendste restau rants van de stad openlijk te ontmoeten. DE NEW YORKSCHE BLADEN OVER DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN. New-York, 6 Sept. (D.N.B.) De New- Yorksche ochtendbladen publiceeren uitvoe rige berichten over de Duitsche luchtaanval len in den afgeloopen nacht, uit welke be richten, ondanks de strenge Britsche cen suur, duidelijk blijkt welke vreeselijke ver woestingen het aanvallende Duitsche eska der met zijn neergeworpen bommen heeft veroorzaakt. Na zware bomontploffingen, zoo wordt gemeld, was de hemel boven het Londensche gebied als gevolg van groote branden hel verlicht. Een belangrijke hoofdstraat was geheel omgeploegd. Gas- en waterleidings buizen waren vernield. Het wegverkeer, ook dat van den onder- grondschen spoorweg, is geheel verbroken. Zeven Duitsche vliegtuigen kruisten twin tig minuten lang boven Londen, zonder door schijnwerpers of luchtdoelartillerie gestoord te worden. Het ministerie van luchtvaart heeft toegegeven, dat fabrieken aan de Theems zwaar beschadigd zijn. Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Koning Mi- chaël van Roemenië wordt 25 October 19 jaar. Nadat het parlement 4 Januari 1926 bij meerderheid van stemmen den troons afstand van zijn vader aanvaardde, werd hij denzelfden dag tot troonopvolger uitgeroe pen. Na het overlijden van zijn grootvader, koning Ferdinand I, op 20 Juli 1927, besteeg hij als koning Michaël I den troon. Zijn rechten werden door een nieuw ingestelden regentschapsraad uitgeoefend. Na den terug keer van zijn vader werden deze rechten en de regentschapsraad opgheven en als Carol II werd de vader tot koning van Roemenië uitgeroepen. Michaël werd tot groot-woiwo- de van Alba Julia (Karlsburg) benoemd. Koning Carol heeft sindsdien bijna tien jaar en drie maanden geregeerd. De moeder van koning Michaël, prinses Helena van Griekenland, was reeds in het jaar 1928 van koning Carol gescheiden. Na de troonsbestijging van Carol en de misluk king van de verzoeningspogingen, die dooi de toenmalige regeering Manioe geënta meerd waren, vertrok prinses Helena naar Florence, waar zij sedert woont. BRITSCHE MIJNENVEGER OP EEN MIJN GELOOPEN. Londen, 6 Sept. (Reuter) De admiraliteit deelt mede, dat de mijnenveger Royalo op een mijn geloopen en gezonken is, ONDERTEEKENING ROEMEENSCH- BULGAARSCHE OVEREENKOMST OPHANDEN. Sofia, 6 Sept. (D.N.B.) De laatste berich ten over den stand der Roemeensch-Bul- gaarsche onderhandelingen te Crajova be vestigen, dat de onderteekening van het slotprotocol over de teruggave van de Zuid- Dobroedsja aan Bulgarije nog slechts een kwestie van uren is. Op zijn laatst Zaterdag zou de laatste pennestreek te Crajova gezet worden. Het tijdstip voor het begin van het bin nenrukken der Bulgaarsche troepen in de Zuid-Dobroedsja zou definitief op den twin tigsten van deze maand bepaald worden en de bezetting zou den dertigsten voltooid zijn. De Bulgaarsche ministerraad had zien. nog gisteravond met den stand der onderhande lingen beziggehouden en aan de Bulgaarsche de noodige instructies verstrekt. DE VOLKS-DUITSCHERS IN BESSARABIE. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Het gisteren te Moskou gesloten Duitsch-Russische accoord omvat een regeling voor de verhuizing der volks-Duitschers in Bessarabië en de Noor delijke Boekowina. Het totale aantal dezer volks-Duitschers bedraügt 128.000, n.l. 90.000 in Bessarabië en 38.000 in de Noordelijke Boekowina. De landverhuizers uit de Noor delijke Boekowina zullen, zooals reeds ge meld, met wagencolonnes en per spoor naar Duitschland vervoerd worden en die uit Bes sarabië worden voorloopig ondergebracht in een landverhuizerskamp in de buurt van Belgrado, vanwaar zij per spoor naar Duitschland worden gebracht. De landver huizers zullen een nieuwe woonplaats in Oost-Duitsehland vinden en wel in Oost- Pruisen, in de gouw Weichsel en in de gouw Warthe. CANADA KRIJGT OUDE TANKS VAN DE VER. STATEN. New-York, 6 Sept. (D.N.B.) De chef van den Amerikaanschen generalen staf, Mar shall, heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten vele honderden tanks uit den wereldoorlog ter beschikking van Canada zullen stellen. Deze tanks met hun snelheid van vijf km per uur zijn dermate verouderd, dat zij slechts voor de opleiding in aanmerking kwamen. Deze besprekingen over de Amerikaan- sche tanks zijn door den voorzitter van de Canadeesche afdeeling der Amerikaansch- Canadeesche defensiecommissie te Ottawa bevestigd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1