IDT icht. Ieren 4-38. i van Het verbod van verlaging van salarissen en loonen. Inbraak in distributielokaal. Voor tien mille ringen en diamanten verduisterd. jrond- intoor tes en en wlj want dan zal worden Alleen ben je niet bij zijn keel s door elkaar it hij in een een boschje Dorschijn en en spoedig rond. Daarna af. Hij ont sloeg hem nan, dien hij aten van den nt!" snauwde de man nam de twee be- jn handen af Het meisje linnen scheen nerkt te heb- :ijde van het nen, die juist zorgen. De tje zwervers ei Warwick. ier. Het heeft Schuier me sns, of je een :e is vuil ge- mijnheer?" er niet meer vervolgd). TWEEDE BLAD.ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940. DE CHEF VAN DE SPAANSCHE POLITIE bezocht met een Spaansche politie- delegatie het Reichskriminalpolizeiamt in Berlijn. Reichskriminaldirektor Ober- ftihrer Nebe (rechts) met den chef der' Spaansche poltiie, Don José Finat Conde de Mayalde (links met schouderbedekking) tijdens den rondgang. (Hoffmann) Het A. N. P. meldt: De leider van de afdeeling sociale zaken bij den commis saris-generaal voor financiën en economie deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft eenige da gen geleden een verordening uitgevaar digd over het verbod van het verlagen loonen en salarissen. Deze verordening is gepubliceerd in het verordeningenblad van 29 Augustus 1940. In overeenstem ming met artikel 3 dezer verordening heeft de secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken de voor de uitvoering vereisehte voorschriften in de Nederlandsche Staatscourant van 2 Sep tember 1940 bekend gemaakt. De verordening van den rijkscommis saris heeft de bedoeling de werknemers te beschermen tegen willekeurige verlaging van hun ontvangsten, d. w. z. tegen kor tingen, die niet geboden zijn door de economische verhoudingen in het bedrijf. Zij is uitgevaardigd na overleg met de werkgevers- en werknemersorganisaties. Zij treedt, wat den kern betreft, in de plaats van het besluit van den Neder- landschen opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940. De bedoeling van dat besluit was ongetwijfeld ook, den werknemer te beschermen tegen onge rechtvaardigde vermindering van zijn inkomen. De er in genoemde rechtsmidde len zijn echter voor dit doel ontoereikend gebleken. Het besluit van den Nederland- schen opperbevelhebber gaf weliswaar den werknemer het recht, tegen onge rechtvaardigde loonsverlagingen bezwa ren in te brengen bij het college van rijks bemiddelaars, doch het schiep niet de mogelijkheid, ook zonder uitdrukkelijke bezwaren van den betrokken werknemer, op te treden tegen willekeurige inkomen verlagingen. De ervaring heeft echter geleerd, dat de werknemer dikwijls, hetzij om persoonlijke redenen, .hetzij op grond van zijn economische afhankelijkheid, in het geheel niet in staat is van het hem gegeven recht gebruik te maken. Daartegenover eischt de verordening van den rijkscommissaris voor het door voeren van een loonsverlaging van den werkgever het bewijs, dat deze in de voorgenomen omvang door den economi- schen toestand .van het bedrijf dringend noodzakelijk en met de sociale verhoudin gen van zijn werknemers vereenigbaar is. In de plaats van het recht tot beklag van den werknemer stelt de verordening den eisch van goedkeuring en draagt hierdoor de bewijslast voor de noodzakelijkheid van de korting op den werkgever over. De verordening ontkent echter ander zijds niet, dat onder den tegenwoordigen economischen toestand soms het blijven bestaan van een bedrijf slechts door een, zich binnen zekere grenzen bewegende vermindering van de loonkosten kan wor den veilig gesteld. Zij bepaalt dat in zulke gevallen zonder ingrijpen van de overheid door een overeenkomst tusschen de beide belanghebbende partijen een regeling tot stand moet komen, die zoowel met de belangen van het bedrijf als met de sociale omstandigheden van den ar beider behoorlijk rekening houdt. Nieuw is echter dat de werkgever niet zelf zonder meer tot een loonsverlaging kan besluiten, maar zich hierover eerst met zijn werknemers beraden moet, een eisch, die, wanneer zij door de beide par tijen juist wordt begrepen, tegelijkertijd geschikt is om de gemeenschapsgedachte in het bedrijf te bevorderen en daardoor tenslotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient Onder het geldigheidsgebied van de verordening van den rijkscommissaris vallen alle landbouweconomische, in- dustrieele- en handelsbedrijven met inbe grip van visscherij- en scheepvaartbe drijven. De verordening is verder van toe passing op de arbeidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon- en salaristarieven", voor korting waarvan toestemming vereischt wordt, worden verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbegrip van alle regelma tige toeslagen en andere vergoedingen. Niet onder het verbod vallen b.v. toelagen en vergoedingen, die slechts een enkele keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere redenen worden gegeven. Daartegenover zijn vergoedin gen, zooals verlofsgelden, alsook toesla gen voor overwerk, toelagen voor zwaren arbeid, toelagen voor bijzondere veront reiniging, enz. in de verordening opge nomen. 170 pond margarine en vet verdwenen. Van Woensdag op Donderdag is in een distributielokaal in de Balistraat te Amster dam een brutale inbraak gepleegd. Een partij van 140 halve ponden vet en 200 halve ponden margarine zijn n.l. onder den grond door vervoerd met onbekende bestemming. Het distributielokaal is gevestigd in een schoolgebouw. In de vestibule van dit ge bouw bevindt zich in den vloer een luik. De insluipers hebben het vet en de mar garine door dit luik weggehaald. De recherche van het bureau aan de Lin- naeusstraat stelt een nauwgezet onderzoek in. Het zal echter een heel karwei zijn de gestolen goederen te achterhalen, aangezien zij met het oog op de distributie een belang rijk handelsartikel zijn geworden, dat wel snel zijn afnemers zal vinden. ALG. BOND VEILINGBELANG VAN DE KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Gisteravond werd te Den Haag de jaar vergadering gehouden van den Algemeenen Bond. Veilingbelang van den Kleinhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit. Deze ver gadering stond in het teeken van verzet tegen de V. B N. A., de vereeniging van de groothandelaarsbonden De voorzitter van den Alg. Bond Veiling- belang, de heer A. G. van Aken, hield in deze vergadering een voordracht, waarin hij er op wees, dat reeds verscheidene jaren tegen den veilingbezoekenden winkelier en tegen de winkeliers, die aardappelen uit het land betrekken, een felle actie gevoerd wordt door de grossiers, en hun bonden. Deze actie is daarom zoo fel, aldus spr., omdat de Alg. Bond in de economische ontwikkeling de werkwijze" van de grossiers verre voor uitstreeft en hen voor een groot gedeelte door zijn inkoopsysteem als schakel in het distributie-apparaat overbodig maakt. Wij kunnen de klok niet terugzetten, zoo ver volgde spr. Door het gebruik van de vracht auto is de weg van producent naar consu ment steeds korter geworden, de winkelier, die zijn tijd verstond, ging er zelf op uit. De grossiers, hoewel in de meeste gevallen zelf winkelier geweest, stellen echter alles in het werk om het koopen op het land te beletten en om hun vroegere collega's, van de veiling te weren. Daarom hebben de grossiers in fruit en groenten met enkele veilingen in den lande overeenkomsten gesloten, die tot strekking hebben, dat de winkeliers op deze veilingen geen toegang hebben. De Vebena is een combinatie met een zeer monopolis- tischen inslag In dit verband laakte spr. de verhouding Van de Nederlandsche Akker bouw Centrale tot de Vebena, evenals die tot de kleinhandelaarsbonden. Deze bonden doen voorkomen, alsof zij den geheelen kleinhandel vertegenwoordigen. De Alg. Bond is in deze kwestie in het geheel niet gekend. De regeling was al in kannen en kruiken toen de heer van Aken een onder- houd er over had met den directeur van de Akkerbouw Centrale. Inschakeling van het Alg. Verbond bij de nieuwe regeling bleek niet mogelijk, zonder dat het zich zou wen den tot de Vebena of de nieuwe stichting Centraal Beheer. Samenwerking hiermede bleek echter onmogelijk, aldus spr. Hij laakte voorts de houding der kleinhande laarsbonden, die beweren, dat zij tegen de regeling zijn, doch er niettemin aan mede werken. Tenslotte wekte de heer van Aken zijn gehoor op niet aan deze ordening mede te werken en een lijst te teekenen, waardoor men aan het streven van den Alg. Bond adhaesie betuigt. Geen paketten meer naar de Oostmark. - Van 10 September af zullen geen paketten voor de Nederlandsche kinderen in de Oost mark meer worden aangenomen. De reden hiervan is, dat de tijd nadert dat de eerste trein met kinderen naar ons land zal terug- keeren, dit is over anderhalve week reeds te verwachten. Het zou dus geen zin hebben met de verzending van 'paketten naar de kinderen nog langer door te gaan. De wijze van goedkeuring zelve is in de uitvoeringsvoorschriften zoodanig gere geld, dat verdere toelichting overbodig is. Voor het verstrekken van toestemmingen is bevoegd het college der rijksbemidde laars, at ook tot dusver niet de behande ling van bezwaarschriften op grond van het besluit van 24 Mei 1940 belast was. Overigens is het vanzelfsprekend, dat alle tot de uitvaardiging van 'de verorde ning van den rijkscommissaris ingediende bezwaren door de rijksbemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld, Naar het Hbld. verneemt, heeft de Am- sterdamsche politie een ruim 40-jarigen koopman, wonende op een der grachten al daar, gearresteerd wegens verduistering van een partij gouden ringen, waarvan vele bezet met diamanten, tot een totale waarde van pl.m. tien mille. De eigenaar van deze kostbaarheden had zijn collectie den koopman in commissie ge geven. Dank zij een gemeenschappelijken kennis was de eigenaar met den koopman in connectie gekomen. Ja, de koopman wist wel koopers voor de ringen. En op een conferen tie in een café wist de koopman zulke prach tige verhalen omtrent zijn relaties en zijn zakencapaciteiten op te hangen, dat de eige naar den man zijn collectie ter verkoop toe vertrouwde. Hij gaf alles mee maar zag er nooit iets van terug. De politie werd ten slotte in de zaak ge mengd en zij slaagden er niet alleen in den oneerlijken koopman aan te houden, doch tevens de kostbaarheden te achterhalen en in beslag te nemen. De koopman had alles in pandhuizen beleend en het geld te eigen bate aangewend. LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE AAN HOTELS, CAFE'S E.D. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis scherij deelt mede: In verband met. een billijke verdeeling van de beschikbare voorraden is het nood zakelijk gebleken de toewijzingen aan hotels, café's, restaurants, lunchrooms, can- tines en dergelijke instellingen te bepalen op v ij f t i g procent van het verbruik gedurende de maand September 1939. De aandacht wordt erop gevestigd, dat van de bovenbedoelde regeling in het alge meen niet zal kunnen worden afgeweken, zoodat het geen zin heeft klachten of ver zoeken te dier zake tot het centraal distri butiekantoor of dè plaatselijke distributie kantoren te richten. SIGARET VEROORZAAKTE BRAND IN MATRASSENFABRIEK. De brand, welke Vrijdagochtend in een matrassenfabriek in de Langestraat te Am sterdam heeft gewoed, blijkt door een bran dende sigaret veroorzaakt te zijn. Een in het atelier te werk gestelde jongen heeft ondanks het uitgevaardigde verbod onder het werk gerookt. Een vonk is daarbij op het uiteraard brandbare materiaal in het atelier neerge komen. De jongeman is thans in staat van be schuldiging gesteld wegens het in gevaar brengen van goederen en personen door handelingen in strijd met de geldende voor schriften. RESTITUTIE WEGENBELASTING. De K. N. A. C. deelt het volgende mede: De beschikking vanwege het departement van financiën, waarbij het verkrijgen van 60-dagenkaarten voor de motorrijtuigenbe lasting werd vergemakkelijkt, gaf door haar redactie aanleiding tot het feit, dat ver schillende inspecteurs der directe belas tingen zich niet meer gerechtigd achtten terugbetalingen te doen geschieden op jaar- en kwartaalkaarten voor motorrijtui gen, welke buiten gebruik moesten worden gesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de K. N. A. C. werd thans van het departement van financiën bericht ont vangen,dat deze terugbetaling toch kan geschieden, indien voor de desbetreffende motorrijtuigen een rijvergunning door de rijksverkeersinspectie is geweigerd. Bovendien blijft de bepaling van kracht dat hun, die kunnen aantoonen op bepaalds dagen in de maanden Juni, Juli, Augustus eri/of September 1940, niet met hun voer tuig op den openbaren weg te hebben gere den, op verzoek teruggave kan worden ver leend over de desbetreffende dagen. Deelneming' van den rijkscommissaris met de slachtoffers van Zaltbommel. - Het A.N.P. meldt: Dinsdag j.l. heeft de gevol machtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noördholland de heer Seidel aan de in de omgeving van Amsterdam bijeen gekomen nabestaanden van de bij het onge luk te Zaltbommel om het leven gekomen personen zijn deelneming betuigd. Na een roerende toespraak overhandigde hij in naam van den rijkscommissaris aan de familie leden van de om het leven gekomen slacht offers en ook aan die der gewonden een financieele bijdrage tot leniging van den eersten-nood. GROOTE BELANGSTELLING BESTOND ER TE AMSTERDAM voor den verkoop van Duitsche legerpaarden, waarvoor zeer veel gegadigden aanwezig waren. (Polygoon) HET OPLEIDINGSSSCHIP „POL LUX" - aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, dat door een nieuwe „Pollux" vervangen zal worden, is van zijn masten en ra's ontdaan. De laatste mast in de takels. (Polygoon) GROOTE BOERDERIJBRAND TE APELDOORN. Kinderen speelden met vuur. Gistermiddag is te Apeldoorn een groote boerenhoeve met veestal en schuren door brand verwoest, aldus het Hbld. Voorbijgangers ontdekten den brand, welke woedde in een grooten hooiberg op het erf van den landbouwer W. Boonekamp Jzn., wonende aan den Anklaarschenweg. De vlammen, aangewakkerd door den feilen wind, sloegen over op een roggemijt en een veestal, vervolgens op de boerderij zelf, welke spoedig een groote vlammenzee was. Slechts met de grootste moeite de huisvrouw haar vier kleine kinderen te redden; om wonenden slaagden erin een gedeelte van den inboedel in veiligheid te brengen. Een afzonderlijk gelegen veestal werd, evenals de daarachter gelegen houten schuur, door het vuur verwoest. Wegens gebrek aan bluschwater stond de brandweer, welke met groot materiaal was uitgerukt, vrijwel machteloos tegenover de ontzettende vuurzee. De boerenhoeve brandde, evenals de aangrenzende stallingen, waarin de landbouwwerktuigen waren on dergebracht, geheel af. Een groote hoeveel heid landbouwproducten ging verloren, o.a. 30.000 kg. hooi, 100 vim haver, 80 vim gerst en 40 vim rogge. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de brand te wijten is aan kinde ren die met vuur speelden dicht bij den hooiberg. De schade wordt door verzekering gedekt. Eervol entslag mr. H. J. Kist. - Bij be sluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, van 2 September 1940 is aan mr. H. J. Kist in verband met het bereiken van den pensioen gerechtigden -leeftijd met ingang van 10 September 1940 eervol ontslag verleend als griffier van den Hoogen Raad der Neder landen onder dankbetuiging voor de in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. Na achtereenvolgens als griffier van de kan tongerechten te Bergen op Zoom en te Gouda in de rechterlijke macht te hebben gediend, werd mr. Kist 15 Januari 1915 to substituut - griffier bij den Hoogen Raad aangesteld, 'waarna 2 Augustus 1927 zijn benoeming tot griffier volgde. Mr. Kist is dus meer dan een kwart eeuw bij den Hoogen Raad werkzaam geweest. AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Zaterdag 7 September 1940. Vor. koers; koers 10.30 STAATSLEENINGEN. 3—314 Nederland 1938 81% 81% 3 Ned. ndië 1937 753/* 76 5 Duitsehland, met verkl. 23 2214 INDUSTR. OND. BINNENLAND. Alg. Kunstzijde Unie 80V- 80 Calvé Delft eert. 627* Lever Bros 86 V- 86 Philips Gloeil. Gem. Bez. 151 152 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 372 370 Java Cultuur 212 210 Ned. Ind. Suiker Unie 212 211 Verg. Vorstenlanden 94 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 203 Kon. Petr. 223 223 RUBBERS. Amsterd. Rubber 199 198 TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij besluit van oen wnd. secre taris-generaal wr.d. hoofd van het depar tement van financiën is toegestaan." AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 1317s 131 Anaconda Copper 22% 22 'A Bethlehem Steel 69r,/s 69 Rep. Steel 177/io 167, Shell Union 97s 9 De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5