3-itmitieuws VRAAG EN AANBOD W0ENSDAG5 EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, TWEEDE BLAD. O O in een 10 km-wedstrijd en een afvalwed- strijd tegen J. Pronk, Evers, Roes, Schüller, Riethoven, Freek Pronk, Kors etc. De 60 km koppelwedstrijd is natuurlijk veruit het belangrijkste nummer. Na hun schitterend debuut tegen Wals-Pellenaars etc. komen Pronk-Evcrs thans tegen de ko ningen der sprint in het strijdperk. Zoowel van Vliet als Derksen hebben echter ge toond, dat zij ploegcoursers van zeer groot gehalte zijn. Toch zijn Pronk-Evers en Zwartepoorten- Roes onze favorieten, omdat de afstand hier een groote rol speelt. En wij voor ons hou den het op een zege voor het eminente duo Pronk-Evers, die in Heemstede vorige week o.a. Bakker-Roes en Boeyen-v. d. Heijden klopten. Doch ook Jan Derksen zal een zege zeer welkom zijn, temeer daar hij graag op dit nummer revanche wil hebben op Arie van Vliet, die hem vorigen keer bij verrassing klopte met een ronde. Voorts zullen de zeer goede koppels Riet- hoven-Schüller en Kors-Fr-ck Pronk zeker hun rol spelen, door hun enthousiasme. Voor alles hopen wij echter Pronk-Evers als winnaar van deze ploegcourse te begroe ten. DE TOUR DE FRANCE-RIJDERS SIJEN EN LAMBRICHTS IN FRANKRIJK. De verblijfplaats van de twee Limburg- sche Tour de France-rijdérs Sijen en Lam- brichts is thans bekend geworden. Tijdens het uitbreken van de vijandelijkheden in Mei bevonden zij zich in België en nadien had men niets meer van hen vernomen. Uit een schrijven aan de wederzijdsche familie is gebleken, dat zij met den vluchtelingen stroom naar Zuid-Frankrijk zijn getrokken. Op het oogenblik bevinden zij zich in Mar seille en wachten op het oogenblik, dat zij naar het vaderland terug kunnen keeren. Kolven WEDSTRIJDEN NEDERLANDSCHE KOLFBOND. De natipnale wedstrijden van den Neder- landschen Kolfbond welke dit jaar te Krom menie worden gehouden, zijn Vrijdagmiddag begonnen. Deze wedstrijden zullen, in verband met de tijdsomstandigheden, een hoogst sober karakter dragen. De feestelijkheden, welke elk jaar aan deze wedstrijden verbonden zijn, zullen thans achterwege blijven en het zal dus dit keer alleen om de sport aan de wedstrijden deelnemen. Niettemin zal het gezellige karakter, dat de wedstrijden steeds kenmerkt, ook ditmaal niet ontbreken. Er hebben voor deze wedstrijden niet min der dan 25 sociëteiten ingeschreven voor den korpswedstrijd, terwijl volgens den lijst van deelnemers 229 kolvers in vreedzamen kamp hun krachten zullen meten. Vrijdagmiddag was de belangstelling van de zijde der kolvers nog niet heel groot. Het was eerst half zes, eer de voorzitter van „Onder Ons", de heer Jb. Leguyt, de wed strijd met een kort welkomstwoord opende. Het zijn moeilijke tijden, maar omdat zoo veel kolvers voor de wedstrijden hadden in geschreven, wenschte men ze toch door te laten gaan. Spr. hoopte, dat zij zullen sla gen. De heer M. J. Ridder, secretaris van den Ned. Kolfbond heeft hierna het woord ge voerd. Hij herinnerde er aan, dat men verle den jaar de wedstrijen te Hoogkarspel met een sidderend beentje had georganiseerd. Deze wedstrijden te Krommenie echter wel met twee sidderende beentjes. Spr. uitte de beste wenschen voor het welslagen van de wedstrijden. Van de korpsen, welke dezen dag in de baan zouden moeten komen, was Wormer onvoltallig opgekomen, zoodat deze club ge schrapt werd. Het corps van Togido te Krommenie (sajet) behaalde in de eerste serie 125 punten; het corps van Onder Ons te Krommenie (gummi) bracht het niet verder dan 117 punten. De hoogste eerste serie werd geslagen door den heer J. G. van Ton geren van Togido te Krommenie, met 47 punten. Voetbal VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. 's-Gravenhage, 7 Sept. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft alle door hem en door de verschillende onder- afdeelingen op Zaterdag 7 en Zondag 8 de zer vastgestelde competitiewedstrijden af gelast. De verleende toestemmingen voor het spelen van seriewedstrijden op deze beide dagen zijn ingetrokken. A.F.C.-NIEUWS. Het spreekt vanzelf, dat' na de ontmoeting tegen Alcmaria Victrix het A.F.C.-bestuur er prijs op stelde ook eens met de Alkmaar- sche Boys kennis te maken. Het bestuur der Alkm. Boys had echter verschillende afspra ken loopen, waardoor het niet in de gele genheid was aan deze uitnoodiging gevolg te geven. Uitstel was evenwel geen afstel, en zoo zal Zondag op het A.F.C.-terrein dan het eerste treffen plaats hebben. Het A.F.C.-elftal verschijnt in de volgende opstelling: P. Klaver J. Schoen O. Obdam J. Klanker E. v. Stralen C. Kleybroek H. Savonye J. Telleman J. Schilder P. v. d. Werf N. Heijnis Het tweede elftal gaat naar Berdos om den return wedstrijd te spelen. Thuis werd het een gelijk spel maar het volgende elftal moet toch betere resultaten kunnen berei ken: J. Savonije H. ten Broeke Jb. Verver A. Keijsper C. Stam J. Ravestein C. Tijm H. v. Lunen P. Knuist M. Wentink G. Hofman DE GROOTE LEUGEN.- Harmonie-theater. Na een voorprogramma, dat dezen keer zéér kort is alleen het Ufa-nieuws en het Ned. journaal van Profilti begint al direct het hoofdnummer „De groote leugen", een Tobis-film, geregisseerd door Werner Kling- Ier. En uitstekend geregisseerd! Hij heeft het gegeven van het romantische verhaal uit gebuit tot in alle bijzonderheden, waarvoor hij eerste krachten uit de spelers heeft ge zocht. Het verhaal vangt aan in het Verre Oosten, in Wei-Lin-Hu, aan de grens van de wildernis, een plaatsje met een hotel, waar de deelnemers aan de expedities naar het onherbergzame oord komen, en waar, als overal in dergelijke nederzettingen, ook bandieten tot de gasten behooren en de hotelhouder in dit geval een vrouw niet zoo heel nauw kijkt. In dat hotel is ook een nicht van de hotelhoudster, An ja Hoster geheeten, die haar hart verloor aan dr. Clausen, leider van een expeditie, en die moeder werd van zijn zoontje. Vóór dat kind geboren was, trok hij weer weg Een paar jaren later kwam hij terug, maar Anja had toen niet den moed, hem alles te vertellen. Want de jonge doktor was inmiddels ge trouwd en had zijn vrouw meegenomen naar Wei-Lin-Hu, vanwaar zij samen een nieuwe expeditie begonnen naar de wilder nis. Deze tocht mislukt, want doordat een boef, een Mongool, Goban geheeten, bedor ven conserven ervoor levert, wordt de jonge vrouw ziek en ten slotte gevonden door een vliegenier, die uitgezonden was om de ver miste onderzoekers op te sporen. De zeer verzwakte Maria wordt naar Wei-Lin-Hu gebracht en opgenomen in het hospitaal van Anja's' vaderlijken vriend dr. Henrici en door Anja verpleegd. Stervende, hoort de jonge vrouw nog, dat haar schoonouders uit Bremen telefoneeren om haar overkomst; nu dr. Clausen nog steeds vermist is, wenschen zij toch diens vrouw bij zich te hebben. Op aandringen mede van Maria antwoordt Anja in haar plaats, dat zij gezond is en spoedig zal komen Dat is het begin van de groote leugen en zij houdt vol, tegen den wensch van dr. Henrici, die de waarheid wil meedeelen. Anja wil echter strijden voor het recht van haar zoon. Zij laat zich niet bepraten en gaat naar Bremen, waar haar echter vele moeilijkheden wachten en tal van onaange name verrassingen worden bereid. Welke moeilijkheden zich voordoen en hoe ten slotte alles afloopt, ga men zelf zien. De moeite zal zich zeker loonen! De moeilijke rol van Anja wordt door Hilda Krahl schitterend vertolkt, in alles is zij wat van haar verlangd wordt, een „juf frouw" uit het volk, een toegewijde ver pleegster, een liefdevolle moeder. Otto Gebühr is de vaderlijke dr. Henrici, die ten slotte zijn leven moet offeren voor Anja's toekomst. En zooals deze twee, zijn ook de andere medespelenden op de hun toe komende plaats gezet. Heerlijke natuur opnamen enz. wisselen het spel af. Een zeer mooie film! HET SPOOKSCHIP. Roxy-theater. In „Het spookschip" speelt Harry Piel de hoofdrol. Het is het sensationeele verhaal van den man van de kustwacht, die erin slaagt een „spookschip", dat een doodge woon kaperschip blijkt te zijn, op te sporen en onschadelijk te maken. Nadat deze historie op het celluloid werd vastgelegd, zijn er intusschen al weer heel wat jaren verloopen, zoodat het gemakkelijk is te constateeren, dat de ontwikkeling van de filmtechniek sedert dien tijd niet heeft stilgestaan. Er zijn verschillende „ijzing wekkende" avonturen, die na zooveel tijd eigenlijk alleen maar op de lachspieren werken. Maar dat is ten slotte niet zoo erg. De film houdt nog genoeg spanning over om te kunnen boeien. De critische toeschouwer zal hier de ge raffineerde techniek van de moderne film missen; hij heeft in tal van Amerikaan- sche films de achtervolging van een auto, die probeert te ontsnappen, heel wat sen- sationeeler gezien en veel meer aangepast aan de moderne realiteit; hij heeft vele „love-teams" aanschouwd, die beter de re gelen van de romantische aesthetiek op dit stuk in acht namen en die daardoor meer „sfeer" wisten te scheppen; hij heeft al te veel moderne films gezien om d i t a'lles nog critiekloos te kunnen aanvaardenen tóch is „Het spookschip" geen oud barkas, dat alleen nog maar voor den sloop geschikt is. Want het verhaal geeft zooals gezegd voldoende spanning en de verfilming is toch nog aannemelijk genoeg' om deze niet geheel te denatureeren en den toeschouwer te boeien. En dat maakt deze film 't aan kijken waard voor hem, die spanning wenscht. Voorprogramma: Polygoon- en Ufanieuws en een filmpje, dat twee Engelsche songs illustreert. DRIE DOLLE DAGEN. City-Theater. Een zeer komische film vindt men deze week op het City-programma. Men heeft de bekende geschiedenis van tante Jutta van Calcutta verplaatst naar het Keulsche Carnaval, waarbij de opnamen van het echte groote 'Keulsche Carnaval prachtige diensten hebben bewezen. Joep Hansemann kan pas de helft van zijn erfenis krijgen als hij degelijk ge trouwd is. Daarom is aan de tante, die in deze zaak een beslissende stem heeft, ge schreven, dat Joep inderdaad met een lief vrouwtje getrouwd is. Hij wordt in Keu len gekozen tot Prins Carnaval en de groote vroolijkheid kan beginnen, als plotseling de bewuste tante uit Calcutta, op wie één der vrienden reeds een prach tig Carnavals-lied heeft gemaakt, met haar' dochter zelf het feest in Keulen komt bezoeken. Joep moet zijn vrouw presen teeren. Maar die is er niet. Eén der vrien den, die goed meisjesrollen kan spelen, neemt nu weer die taak op zich en de dolle verwikkelingen nemen een aanvang. Joep zelf wordt verliefd op het nichtje. De z.g. schoonvader komt in het spel in den persoon van kapitein Holm en deze wordt goede vrienden met tante. Erger wordt het nog als tante met dochter bij Joep komt logeeren. Ten slotte worden de moeilijkheden zoo groot, dat men alles wel aan tante, die ondertusschen reeds lang het spelletje had doorzien, maar neef en de vrienden in benauwdheid wilde brengen, moet beken nen. Een prettig slot, met tante als artiste, is het besluit. De film wordt leuk en vlot gespeeld, niet het minst door Trude Hesterberg als de tante en Paul Henckels als de schilder zeekapitein, terwijl Tine Eilers een aller aardigst nichtje was. Ook Paul Heide- man voelt zich in deze film uitstekend op zijn plaats en tal van andere medewer kende zorgen voor een vlot tempo in deze film, die slechts wil amuseeren. Het voorprogramma bracht een paar mooie journaals Ufa en Holl. Nieuws en een natuuropname van San Remo. DE DRIE CODONA'S. Victoria-theater. Het is een droeve dag voor den ouden circus-directeur Codona als de deurwaarder verschijnt om alle bezittingen van het cir cus te verkoopen. Zijn twee kleine zoons en zijn aangenomen dochtertje zien het aan en zij zweren elkaar, dat zij altijd tesamen zul len blijven. Zij blijven ook tesamen, maar het is in een armelijk kermistentje waar zij wat acrobatiek vertoonen totdat een circus- impressario ontdekt dat Vera, het meisje, een goed figuur heeft en haar overhaalt om de familie Codona in den steek te laten en in een groot circus als een der danseressen op te treden. De oude Codona denkt dag en nacht aan zijn ideaal een groepje „vliegende" men- schen te vormen waarbij de hoofdpersoon onder het vallen een driedubbele salto mor- tale maakt en als de vader en zijn beide zoons later Vera weer ontmoeten en de jongens door haar protectie een betrekking aan het circus krijgen, oefenen de beide jojngens en het meisje in een leegstaand fa brieksgebouw. Alfrede, de oudste en belangrijkste artist, wordt verliefd op een beroemde trapéze- werkster en zijn liefde drijft hem tot de uiterste volharding in zijn werk, zoodat de driedubbele salto-mortale een feit wordt. De Codona's vormen van nu af een dei- voornaamste nummers in de groote circus sen der wereld, maar Alfredo denkt alleen aan zijn meisje Lilia Reitzel. Nadat zij ge vallen en gestorven is „lukt" het gewaagde nummer niet meer. Alfredo dreigt een slachtoffer van slechte vrienden te worden maar Vera offert zich op door met hem te trouwen hoewel haar liefde naar den jong- sten Codona uitgaat. De ster der Codona's dreigt door Alfredo's overspannen optreden verloren te gaan maar hij redt het prestige van de troep door het circusnummer als reclame voor een Warenhuis boven den af grond van een New Yorksche straat- tus- schen twee scyscrupers uit te voeren. Hij wil nog meer gewaagde contracten sluiten maar Vera bekent hem, dat zij hem niet lief heeft en hem alleen maar trouwde om hem te redden: Er valt een schot en de twee voornaam ste artisten uit het beroemde Codona-num- mer zijn gestorven. Hun naam in metershooge letters wordt van den nok van het circus gehaald. Alleen de herinnering aan een mooi en zeldzaam gedurfd variété-nummer is overgebleven. Een prachtige film in de sfeer van het circusleven met buitengewoon mooie opna men, een film van liefde romantiek en avontuur. Vooraf o.a. een bijzonder interessante Ufa- film. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant, (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Voor in- en verkoop van net gedragen Heerenkleeding is het adres DEN HARTOG, Bergerweg 5. Antieke kast of kabinet, liefst van wortelnoten of bureaux te koop ge vraagd en 6 antieke stoelen, mag beschadigd zijn. Brieven onder letter L 340 buieau van dit blad. Gevraagd een Atlas-Bos en kleine schoolatlas de Bont. Adres KARL MARXSTRAAT 1. Gevraagd z. g. a. n. radiotoestel. P. v. DIEPEN, Matth. Wiegmanweg 24, Bergen, Te koop gevraagd: Heele of gedeel telijke Inboede.s, Kachels, Fornuizen, Naaimachines, tevens Gramofoon- platen en Koffergramofoon. DEKKER, Spoorstraat 5. Z. g. a. n. Haardkachel te koop. Niet voor Maandag 9 Sept. LANGESTRAAT 4. Te koop: 2 zware houten schotten 2.25 x 2.25 M. WESTERWEG 128, Heiloo. Het Naaimachine Huis. Pracht Salon- kast als nieuw, lage prijs. Schoen^ makersm. Singer 35, Trapm. 25. Handm.Gritzner. Veritas enz. vanaf 10. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop uit netten inboedel: pracht eiken Linnenkast, Waschkast, Ledi kant, Haard, Kamerclosetstoel, Vee- renbed, Kachel, mooie Wieg voor 2 enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: prima Heerenrijwiel met lamp en Torpedonaaf en z. g. a. n. Banjo. FORESTUSSTRAAT 27. Te koop aangeboden: een gastafeltje compleet met brander en een was tafel compleet met kraan en opzet, bij J. BLOM, Westerweg 285, Heiloo. Te koop: z. g. a. n. Moderne Kinder wagen, kleur wit. G. NIEUWENHUIS, Holleweg 55, Heiloo. Heerenrijwiel 22.50, H. Sportrijwiel 20, Damesrijwielen 25, 22, Transportrijwielen 12, 15. C. NIEROP, Rijwielhandel, Heeren straat 10. Tel. 3027. Te koop: org. Senking fornuis, in prima staat. KENN.STAATWEG 179. Tel. 4382. Invalidenwagens, Rolstoelen, a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Tel. 2052. Briefadres postbus 26, Alkmaar. Te koop: Vrachtauto, dubbel trapstel. Te bevr. MATTH. WIEGMANWEG 8, Bergen (N.H.) M. J. BRUSSE: y I T MIJN NOTITIE-BOEKJE. Naar het -eiland van de grijze monniken. Zoo herinner ik mij en u moet mij deze wonderlijke voorkeur van den laatsten tijd voor de aardige dingen van vroeger boven de gebeurlijkheden van het heden nu maar ten goede houden zoo herinner ik mij nog een ander réis-avontuur. En als u mij ver oorlooft mijzelf alwéér in de rede te vallen, dan is 't om die schier onbedwingbare nei ging tot reizen nog weer versterkt, door dat de officieele vacantie-tijd juist over is zoo'n beetje te vergoelijken voor uw wel nemen, door er maar zoowat van te ver tellen hoe dit allemaal in 't historisch ge worden verleden ook weer gewéést is. Heet dit niet „pro memorie" in den ambtelijken stijl? Oftewel: om vooral goed te onthou den? Wel, toen had ik dan een brief ontvangen van 'n heer, met uitnoodiging om naar zijn eiland te komen en een en ander van voor zeker uitnemend belang „in oogenschouw te willen nemen". Ik was toen nog redacteur „Onder de menschen". En een heele reeks dagbladredacties deelden in dit verzoek, waarvan, door de korte formuleering, een des te krachtiger drang uitging. „Ha, wat te doen!" dachten we in de toenmaals immers nog onbewogener tijden. Restte alleen de vraag hoe de opgeroepen afgezant dan toch wel stipt op tijd in het hiertoe aangewezen „Recht- en Raadhuis" zou vermogen te verzeilen. Een steeds ver warrender correspondentie over deze aange legenheid volgde dan ook. Tot het opmaken van het bestek voor deze reis en het bepalen van het gunstigste tij, voorzeker, zond de ongenoemde heer onder meer gedrukte tabellen waarop de opvolgen de data van v.m., l.k., n.m., e.k., enzoovoort, benevens die der springtijen stonden ver meld, „wijzigingen voorbehouden"! Daar op was voorts sprake van Groningen, van Leeuwarden, van Dokkum, Murmerwoude, Rinsumageest, Oenkerk, Zwartewegsend, Paesens, Nijkerk zoowel als van Oostma- horn en Zoutkamp. Daar was sprake van autodiensten, veerdiensten, spoortreinen en zelfs van een geregelden „motordienst met het strand v.v." Ook werd op deze getijde tafels bemoedigend met vette letters ver meld ('t was toen nog pais en vrede tot den boöm): „de passagiers zijn verzekerd tegen ongelukken". Voor den man aan den wal, die bovendien ook daar geen stuurman is, gingen echter helaas van deze nadere gegevens steeds meerdere hoofdbrekens uit, zij het met ge stadig bedwingen der barre verwachtingen nopens de hevigheid der evenementen, waartoe de Nederlandsche pers voorzeker tot dezen bezwaarlijken kruistocht was ge wekt. Dus, onversaagd en popelend van verbei den trok uw steeds dienstvaardige dienaar dan per slot maar in goed vertrouwen op zijn leid-ster uit in Noordelijke richting en bereikte in den avond van den eersten dag de koel-deftige toevlucht van het Doelen hotel te Leeuwarden. Hier echter wist ons aller gastheer, sedert jaar en dag vertrouwd met de nooden en vragen van dolende reizi gers, zelfs ook voor het bereiken van het Eiland der grijze monniken verder bescheid. Hij noemde den spoortrein naar Anjum, met overstappen onderweg; hij wist van een autobus Anjum-Oostmahorn, hij sprak van een postboot, van een motorboot, van varen op zee zelfs in een tentwagen, met de tenaastebije tijden erbij, die bovendien tenaastebij ook nog wel op elkander zouden kloppen. Maar hij wist nog méér, sedert de huis knecht op verkenning was uitgegaan, zóó, dat uw trouwe geheimschrijver, toen hij mocht slapen gaan, triomfantelijk op de lei kon laten zetten: zeven uur wekken voor de bus van 8.10. En inderdaad, aan den vroegen morgen van den tweeden reisdag stond daar tegen over het treinenstation van Frieslands hoofd stad: de ondernemer zelf en bestuurder tevens van een uit eigen kracht zich voort bewegende diligence den bovenbouw koel wit geschilderd, het onderstuk blij glanzend rood en een bord voorop, dat hij reed naar Dokkum. Dicht aaneengesloten, ten waarborg tegen het tè overmoedige huppelen van het dartele vehikel, aanvaardden vele, vele kruisvaar ders den tocht, de bevoorrechten elkan der stuwende gezeten, de laatkomers staan de, evenwel vastgesjord tusschen de knieën der voorspoediger lotgenooten. En zij allen want momenteel was er geen vrouw- rnensch bie smoorden pijpen, sigaren, sigaretten (zaliger nagedachtenis!) Dat was in deze nauwe verbroedering van zich tegen ongelukken dus ook door ver stikking in tabakswalm veilig verzekerd wetende reismakkers vanzelf even plaisante ochtendlijke reis waarbij mij voor al dat toen nog ongebruikelijke luikje in den zolder intrigeerde, omdat ik hieruit kinderlijk op perde of wij altemet met ditzelfde busje voort zouden varen over de zee en bij aan komst ter reede van meer genoemd eiland hieruit gelost moesten worden. Maar in Dokkum werden wij ontzettend vastgeremd, liep de chauffeur-ondernemer pardoes weg en liet ons met onze gebakken peren staan. Waarop het echter na 'n half uurtje geviel, dat een ander busje kwam aangerend, met een zóó opvallend vuurrood geblakerd man achter de ruit, dat het mij voorkwam of zijn gelaat was gestroopt. Hij wees overigens met zijn duim achterom en beduidde mij zoo, tot mijn heil, om bij hem in te stijgen, tegenover een allermededeel- zaamste juffrouw met een mand op schoot, waaruit het geluid van een speenvarkentje knorde, en die mij voortdurend rap toesprak in een taal, welke ik reden had, overeen komstig het steeds hooger noordelijke van ons streven, te houden voor Eskimoosch of wel Lapsch. In dezelfde spraak onderhield later de geskalpeerde wagenmenner zich met bei zijn klanten, door mijn looze glim- lachingen en beamende gebaren in den waan gelaten, dat ik er ten volle het fijne van snapte. Uw languistisch instinct heeft trouwens aanstonds het Boere-Friesch her kend dat toen reeds al veel te lang riep om een leerstoel bekleed met professor. Van Dokkum naar Anjum dan wachten, lang wachten: op dat malle spoortreintje voor hannekemaaiers en staatsdienaren, wien 't wegens 't gezegende zomerweer was ingevallen, onverwijld een en ander op een frisch eiland te moeten inspecteeren, contro leeren, registreeren, verbaliseeren. Nu nog een kort hortje en we staan te koekeloeren onder tegen een dijk aan, waar we dus da delijk bovenop klauteren: de gezegende bries over zee en alles is vergeven en vergeten! Want aan den steiger ligt een pronk van een blanke boot, monter bevlagd en met wel dadige koelte onder zijn zonnetenten, 't Geurt er alreeds naar koffie en gebakken visschies van zóó over boord. Dus: varen maar jon gens. En moge het Eiland enzoovoort nog dagreizen ver zijn, want de grijze monniken zijn voorzeker geduldig ook met onze komst, omdat zij immers tóch 't eeuwige leven hebben. Zacht plankje uitgezocht voor je rug en 't randje van den kaapstander om je kop op te leggen. Op den boeg staat overigens een kalf van de onvastigheid lamentabel te bla ten, wat 't op zee bovendien nog echt lande lijk maakt Lange rust. Dan, pardoes, staat de motor stop, sukkel je van je ijzeren kussentje af, wrijf je je oogen uit en gelooft 't niet. Want wat je hier ziet gebeuren, kan niet bestaan, dat ze per badkuip wat zeg ik? dat ze daar achter ook per dievenwagen met twee paar den ervoor de zee bevaren, en in hun kielsop zoowaarachtig nog een onbezeilde bolderkar, er koppig dobberend achteraan. Wat een vlootvertoon! En tóch was 't geen zinsbegoocheling. Want de badkuip tufte regulier op ons af. Er bevonden zich, op mijn woord, een schipper met bakkebaarden en oorringen kant en klaar, benevens een bootsman in. Zoo kwam dit opmerkelijke geval langs zij nam lading, 't kalf en de overige opvarenden over en hakkepofferde parmantig de ree tegemoet, tot waar de kuip vlak langs de pooten der steigerende en dus heftig plas sende paarden aanhield op de inmiddels keerende gevangenenkoets, alles temid den der schuimende baren, om hieraan vast te meren. Wat, niet dan na een verontrus tende aanvaring oftewel aanrijding op zee, amper gelukte. En vervolgens stapten we dan dus aan boord van déez' dieven-klep, die blijkbaar, schrikkelijk door vele bran dingen en springvloeden geteisterd, letterlijk uit losse planken wonderlijk in elkander hangt en dus maar rammelt, klappert, kreunt en kraakt als een wanmolen op hoo- ge wielen. Maar de commandore van de bad kuip riep, wijzend op uw dienaar, den stuur man van de arrestantenkaros nog na: „Zeg tegen den heer dat er 'n kérel voor 'm bie is!" Het kalf kreeg inmiddels een plaats aan de bakboordreeling van onzen bolderwa gen, die met het geluid van rollenden don der dwars door.de deining gestadig dichter den dijk naderde. Waar overheen: wederom een bus. Hoeveel is 't? vroeg ik den chauf feur van dit naaste voertuig in den ver- keersketen? Moet u bij mij slapen? In 't Recht- en Raadhuis? Dan ben ik dat zelf en de rit kost u niets. Bent u dus de heer? De hotelhouder. Is dit dan heusch 't Eiland enzoovoort? Waar zijn dan de grijze monniken? Maar vertelt u me alstublieft metéén welke wereldschokkende openbaringen de Neder landsche pers, na dézen kruistocht, hier wachten? Och" lachte de glundere waard en klopte mij eens op den schouder „dat ad- verteeren in al die kranten om zomergasten voor mijn hotel wordt nogal jouker. Toen dacht ik zoo: met dien komkommertijd zijn de kranten toch om stof verlegen en dus zal ik die rapporters zelf maar eens hier laten komen om een beetje reclame te maken voor deze parel van de Noordzee-badplaatsen, waar ik vroeger veldwachter was en nu eigenaar van 't Recht- en Raadhuis". Schrijft u maar vast even op: ingericht naar de eischen des tijds, vijftig logeerkamers, groote serre En de grijze monniken bennen al in 't jaar 1580 door de hervormers eraf ge dreven". Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7