DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Londen onder de Duitsche bombardementen Het blijkt niet mogelijk de Duitsche toestellen te verdrijven. Koning George bezoekt de gebombardeerde wijken. Engelsche luchtaanvallen op Duitschland. Een fel becritiseerd strijdmiddel. Vijf dooden en vele gewonden. 81 Vi VX 18 M 81 62 84 147 355 208 208 88 205 188 m 20 H 66 137/e 81/. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 215 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 11 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang New-York, 10 Sept. (D.N.B.) De Londen- sche correspondent van de New-York Times meldt in een uitvoerig bericht, dat het on ophoudelijke denderen van de motoren der Duitsche bommenwerpers en het loeien van de neervallende bommen op den duur, naar de Engelsche regeering zelf toegeeft, een óemoraliseerende uitwerking moeten heb ben. Voor zoover de schijnwerpers niet toe vallig de Duitsche 'toestellen in hun stralen vingen, waren jagers en luchtdoelartillerie zoo goed als niet in staat, hen te verdrijven. Vele Londenaars vragen zich reeds af, zoo meldt de correspondent, waarom de Duit sche vliegers zich naar eigen goeddunken boven Londen kunnen bewegen. De Engel sche pers stelt vandaag ijverige pogingen in het werk haar lezers duidelijk te maken, waarom de voorkeur gegeven moet worden aan het sparen van munitie boven het nut teloos verspillen op onzichtbare doelwitten. De correspondent van het blad, die zelf ter nauwernood aan een bom is ontsnapt, en een herhaling van een dergelijke zenuw- proef in geen geval nog eens wil beleven, citeert een Londenschen collega, die het einde van Warschau heeft medegemaakt, en die verzekert dat niets te vergelijken is met datgene, wat Londen op het oogenblik begint door te maken. Enkele buurten rond om Londen gelijken thans op de toekomst fantasieën van den schrijver Wells over de verwoesting van de moderne wereld. Het bericht eindigt met de opmerking, dat hoewel de beschadigingen zeer talrijk zijn. de Duitsche bomaanvallen onmogelijk wil lekeurig kunnen worden genoemd. Vele ge troffen kantoren bevonden zich onmiddel lijk naast absoluut militaire objecten. De Britsche censuur. New-York, 10 Sept. (A.N.P.) Berichten over den omvang en de resultaten der in den nacht van Zondag op Maandag onder nomen Duitsche bomaanvallen op Londen zijn door de Britsche censuur verboden. Zoo kan alleen worden gemeld, dat de aanval len van gelijke felheid waren als die tijdens het weekend. De Columbia Broadcasting Corporation meldde Maandagavond uit Lon den, dat lange rijen menschen voor de schuilkelders stonden zonder toegang te vinden. De uitwerking der Duitsche hommen. New-York, 10 Sept. (D.N.B.) Onder vette koppen bevatten de New-Yorksche ochtend bladen weer berichten uit Londen over de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht. Ontploffingen, welke aan zware aardbevingen deden denken, hadden de ge bouwen op hun grondvesten doen trillen. Bommen van het zwaarste kaliber hadden groote gebouwen volkomen versplinterd. Glas en puin bedekken thans een der be kendste straten van de city. Enorme rook wolken omhulden de stad toen doodelijke hoeveelheden ontplofbare stoffen begonnen te vallen. Tegen middernacht waren bepaal de buurten een hel van ontploffende bom men en luchtdoelgranaten en van de sirenes van brandweer en geneeskundigen dienst. Aan vele kanten zag men rookwolken op stijgen. De Duitschers hamerden regelmatig op hun doelen. In eenige' buurten ligt het puin verscheidene meters hoog en belem mert elk verkeer. Het Z.W. van Londen, waar zich vele gasfabrieken en electrische centrales alsmede spoorwegemplacementen bevinden, heeft eveneens de kracht van de Duitsche aanvallen ondervonden. Koning George bezoekt gebombar deerde wijken van Londen. Stockholm, 10 Sept. (A.N.P.) Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche lucht aanvallen het zwaarst getroffen stadswijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep ge schokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en zag hij toe bij de wanhopige pogingen van de brandweer om de door brandbommen ver oorzaakte branden te blusschen. Een drama tisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkele bom geslagen krater, waarin twintig huizen wa ren verdwenen, klom. Londensche schouwburgen en bioscopen gesloten. Stockholm, 10 Sept. (A.N.P.) Het grootste deel van de Londensche schouwburgen en bioscopen is in verband met de onophoude lijke Duitsche bomaanvallen op de Engel sche hoofdstad tot nader order gesloten, zoo werd gisteravond uit Londen gemeld. In vele bedrijven het werk neergelegd. Stockholm, 10 Sept. (D.N.B.) De Londen sche correspondent van Goeteborgs Morgen- post meldt aan zijn blad het volgende; In de meeste Londensche bedrijven is het werk vandaag als gevolg van de bomaan vallen neergelegd. Van officieele zijde is medegedeeld, dat de dokken in de omgeving vdh de monding van de Theems geheel zijn vernield en dat alle pogingen om de vuur haarden te blusschen, moesten worden op gegeven. Men beperkt zich er toe, de modernste installaties te redden, die gelegen zijn op den noordelijken oever van de Theems. Bijzondere pogingen worden in het werk gesteld om de groote voorraden goederen bij de Victoria- en Albertdokken in veilig heid te brengen. Hier bevinden zich n.l. groote graanpakhuizen, waarvan echter de installaties geheel vernield zijn. Verschei dene straten bij deze dokken staan in vuur en vlam en ook hier staan geweldige maga zijnen in brand, waarin anders voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen liggen opgestapeld. Een groot aantal vrij willigers probeert hier te redden, wat er te redden valt. Dichtbij de West-Tndia-dokken woeden, naar de correspondent verder meldt, geweldige vuurhaarden, alsmede in het Commercialdok en in de voor den oorlog belangrijke installaties, die ten zuiden van deze dokken liggen. In de gasfabriek van Bromley werd het uitbreken van een nieu wen brand waargenomen. Bovendien staan de voor den oorlog belangrijke installaties ten zuiden van de Londensche brug in Wap- ping in brand. Pok andere streken gebombardeerd. Londen, 10 Sept. (Reuter). Ofschoon Lon den het hoofddoel van de vijandelijke aan vallen was, zijn enkele vijandelijke vliegtui gen boven steden in het N.W. en Z.O. van Engeland, alsmede in het Z.W. en in de cen trale districten, aan de Schotsche Z.O.-kust en Wales, gemeld. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gebouw van Daily Express ver woest? New-York, 10 Sept. (A.N.P.) De Londen sche correspondenten van de Amerikaan- sche bladen hebben in hun berichten van Maandagavond gewezen op een stijgende intensiteit der aanvallen van de Duitsche luchtmacht op Londen. In dit verband doet ook het gerucht de ronde, dat het gebouw van het Londensche blad Daily Express in Fleetstreet verwoest is. Voortzetting der luchtaanvallen. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Duitsche forma ties gevechtsvliegers hebben op 10 Sept. en in den nacht van 10 op 11 September weder om een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen en het zwaartepunt lag daarbij op Londen, waar industriecentra en militair belangrijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Op 10 Sept. werd in de Britsche hoofdstad reeds voor 22 uur zesmaal lucht alarm gemaakt d.w.z. nog voor de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begon nen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkenningsvluchten onderno men, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dusverre bereikte effecten en over nieuwe aanvalsdoelen. Groote branden. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) In den afgeloo pen nacht zijn wederom voortdurend bom aanvallen ondernomen op de'Britsche hoofd stad door Duitsche gevechtsvliegtuigen. De gezochte doelen waren ook in -den nacht duidelijk te zien, daar nog steeds in de ha venwerken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanval len der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog verscheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. In de nabijheid der oude branden zijn thans nieuwe brandhaarden ontstaan, welke den Duitschen vliegers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. DANKTELEGRAM VAN KONING BORIS. Rome, 10 Sept. (D.N.B.) .Koning Boris van Bulgarije heeft den keizer-koning Victor Emanuel op zijn telegram, naar aanleiding van de onderteekening van het Bulgaarsch- Roemeensche grensverdrag, als volgt geant woord: „De gevoelens van levendige sympathie, die uwe majesteit mij in haar naam en in naam van alle Italianen heeft doen gewor den, hebben mij diep bewogen. Van ganscher harte dank ik uwe majesteit verheugd over den terugkeer van de Do- broedsja bij het vaderland, spreekt het Bul- gaarsche volk zijn levendige en hartelijke dankbaarheid uit voor den ideëelen en grootmoedigen bijstand van Italië bij de verwezenlijking van een aspiratie, die Bul garije nauw aan het hart lag. Berlijn, 10 September (D.N.B.) Van be voegde zijde zijn vandaag mededeelingen gedaan over een bijzonder afschuwwekkend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in groote hoeveelheden zooge naamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke tochten boven Duitschland over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn ge maakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich in een brand- watten verpakte brandpil bevindt. De plaat jes vlogen door de inwerking van de zuur stof in de lucht, nu en dan door de inwer king der zonnestralen in brand, waardoor een meter hooge steekvlam ontstond, waar door alles in brand moest geraken wat m de buurt lag. Het is onnoodig te zeggen, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brand plaatjes totaal ongeschikt zijn voor het be schadigen van militaire doelwitten. In geen enkel geval is dan ook getracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaarblij kelijk, die objecten te vernietigen, waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal brand bommen wilde gebruiken, zooals b.v. boe renwoningen, schuren, akkers, die rijp zijn voor den oogst, bosschen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buitengewoon groote aan tallen neergeworpen. Door gebruik te ma ken van alle ter beschikking staande orga nisaties werd het gevaar, die deze brand plaatjes opleverden, bezworen. Desondanks zijn enkele boerenhofsteden, graanmijten, schuren, eenig bosch en stukken heide aan dit strijdmiddel ten offer gevallen. Voorna melijk liepen personen brandwonden op, die dit strijdmiddel zonder te weten, wat het was, aanpakten of in de zak stopten, waar het onverwachts ontbrandde. „Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zoo talrijke afgewezen vredes-aanbie- dingen en zoo talrijke in den wind geslagen waarschuwingen, Duitsche bommen militai re objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vergelding voor deze on waardige Britsche strijdmethode. De Britsche luchtaanval op Hamburg. Berlijn, 10 September (D.N.B.) In den af geloopen nacht is de burgerbevolking te Hamburg opnieuw het object van Engelsche luchtaanvallen geweest. De Britsche vlieg tuigen lieten talrijke explosieve bommen vallen, die voor het grootste deel terecht kwamen in de arbeiderswijk en daar ver scheidene woningen vernelden. Dicht bij een ziekenhuis zijn twee groote bomtrecthers ge vonden, terwijl eenige brandbommen in een villawijk aan den Westrand hebben veroor zaakt. Een boer verloor twee paarden. Fa- brieksinstallaties en militaire objecten heb ben geen schade geléden. 78 Duitsche kinderen door Engelsche bommen gedood. Berlijn, 10 September (D.N.B.) Volgens berichten van de rijkspropagandabureaux hebben de verliezen aan gedoode en gewon de kinderen als gevolg van vijandelijke luchtaanvallen en in de periode van 10 Mei tot 31 Augustus j.I. 78 dooden, 29 zwaar- en 22 lichtgewonden bedragen. De Britsche aanvallen op Berlijn. Berlijn, 10 September (D.N.B.) De bom aanvallen van de Britsche vliegers in den nacht van 9 op 10 September op de rijks hoofdstad Berlijn hebben volgens nauwkeu rige gegevens aangetoond, dat weer uitslui tend een aanval op de burgerbevolking be oogd was. In de binnenstad werden in het stadsdeel Moabit bommen geworpen, die echter slechts geringe schade aanrichtten. Ook in het Noorden van Berlijn vielen bommen. Verscheidene brandbommen trof fen huizen in een hoofdstraat, waardoor dakbranden ontstonden en een gebouw vol komen in de asch werd gelegd. In een Noor- derlijke voorstad werd een woonhuis ver nield. De Berlijnsche bevolking verdraagt de ze nieuwe daad van geweld in het bewust zijn, dat het Duitsche luchtwapen het woord van den Führer in daden zal omzetten en thans voor eiken aanval een duizendvoudige vergelding zal uitoefenen. Berlijn was duidelijk te zien. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) De aanval der Engelsche vliegers op Berlijn van den afge loopen nacht is weer alle militaire doelen zorgvuldig uit den weg gegaan. Het optre den der Britsche vliegers was klaarblijke lijk nauwkeurig overlegd en met voorbe dachten rade ondernomen, vooral daar in den door maan en sterren helder verlichten nacht het beeld van de rijkshoofdstad dui delijk te zien was en de tegenstander bo vendien nog talrijke lichtbommen ge bruikte. Behalve de reeds gemelde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getrof fen, voorts de Branderburger Poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte cen trum der rijkshoofdstad. Geen enkel der genoemde objecten kan ook maar in de ver ste verte aangeduid worden als militair of voor den oorlog belangrijk doel. De syste matische uitvoering van den aanval door de Britsche bommenwerpers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolgtrekking aan, dat de hoogste militaire leiding in Lon den ondubbelzinnig bevel heeft gegeven om het hart van de rijkshoofdstad meedoogen- loos te bombardeeren. Britsche luchtaanvallen ook op andere landen. Berlijn, 11 September (D.N.B.) In den af geloopen nacht hebben de Engelschen we derom niet-militaire doelen in noord- Frankrijk, België en Duitschland met bom men bestookt. Het zwaartepunt van hun op treden lag daarbij in België en Berlijn. In Berlijn werden bommen in groote getale, terwijl de maan helder scheen, op de bin nenstad en het westen der stad geworpen. Er ontstonden talrijke branden en ontplof- fingsschade werd aangericht, vooral in eenige ziekenhuizen, hotels, staatsgebouwen, in zaken- en woonwijken. Branden, die op zolderverdiepingen waren ontstaan, werden snel gebluscht. Een reeks waardevolle kunstvoorwerpen, woninginrichtingen en de inrichtingen van ziekenhuizen werden ver nietigd. Verscheidene gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van ver scheidene huizen zijn de muren ingedrukt, bij andere bestaat gevaar van instorting, zoodat heele stratenblokken in de binnen stad ontruimd moesten worden. Er zijn vijf dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden te betreuren. Dank zij het gedisciplineerde optreden der Berlijnsche bevolking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brandbommen niet nog grootere persoonlijke schade hebben aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, een daarvan door luchtafweergeschut, het tweede door nacht jagers. Engelsche vliegers boven noord- Duitschland. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) In den afgeloo pen nacht zijn wederom Britsche vliegtui gen boven noord-Duitschland verschenen. Verscheidenen hunner gelukte het door te dringen tot Berlijn. De Engelschen wierpen hier en daar bommen op woon- en' zaken wijken. Van de enkele bommen, die neer geworpen werden, troffen er sommige doe len, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebreiden zin internationale beteekenis hebben. Zoo werd het in de geheele wereld bekende „Haus der Vereins Deutscher Inge- nieure", dat voortdurend onderkomen en vergaderruimte biedt aan talrijke studen ten, geleerden en technici, in hrand gesto ken. Bovendien werd de academie der kun sten, die gelegen is bij den Brandenburger Poort op den Pariser Platz, getroffen. In de academie bevinden zich, behalve de lokalen voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoonstellingen van werken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs ziekenhuis, dat in een der volkrijkste wijken der stad ligt, door brand bommen getroffen. EX-KONING CAROL NAAR MILAAN VERTROKKEN. Voorloopig te Lugano? Bern, 10 Sept. (D.N.B.) Ex-koning Carol zal, naar verluidt, voorloopig te Lugano ver blijven. Hij heeft een verblijfsvergunning voor vier weken gekregen, maar deze kan verlengd worden. Bern, 11 Sept. (D.N.B.) Ex-koning Carol is na een verblijf van twee dagen in Lugano Dinsdagavond om 11 uur in de richting van Milaan vertrokken. Ex-koning Carol naar Portugal. Boekarest, 11 September (D.N.B.) De och tendbladen publiceeren een bericht uit offi cieele bron, meldende dat ex-koning Carol thans via Frankrijk en Spanje naar Portugal is vertrokken, waar hij zich met goedkeuring van de Portugeesche regeering definitief zal vestigen. De ex-koning heeft de Portugee sche regeering een schriftelijke verklaring geven, waarin hij zichzelf zoowel als zijn gevolg verplicht om zich te onthouden van ieder politiek optreden. Vanaf Maandag j.I. is het in de kustzone verboden zich tussehen 22 urn en 4 uur buitenshuis te begeven. De hierboven gepubliceerde kaart geeft de ljjn met inbegrip van de plaatsen welke onder deze verordening vallen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1