DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. DE ENGELSCHE AANVALLEN OP DUITSCHE STEDEN. De Londenaren zijn niet gerust over de beveiliging der luchtruimte. De vluchtelingenstroom wordt voortdurend grooter. Het Duitsche weermachts- bericht. Wordt Londen geëvacueerd? Een brandbom bij de woning van minister Göbbels gevallen. Steden in het Noordwesten van Duitschland gebombardeerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaa^ 2. franco dooi het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 216 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dond|rdag 12 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) De marine-atta ché van een in Londen geaccrediteerde mogendheid heeft bij een bezoek aan zijn vaderland verteld, dat de Duitsche vliegers een verwonderlijke koelbloedigheid toonen. Zoo is eenigen tijd geleden een Duitsche formatie in den vorm van een hakenkruis over Londen gevlogen, zonder zich door het Engelsche luchtafweergeschut ook maar in het minst van de wijs te laten brengen. Herhaaldelijk zijn, aldus dit verhaal, ook z.g. luchtschrijvers boven Londen versche nen, die daar met rookstreepen groote ha kenkruisen hebben geteekend. De bevolking heeft zich herhaaldelijk af gevraagd, of men onder deze omstandighe den kan spreken van een beveiliging der luchtruimte boven Londen. Sedert 8 Sept. wordt deze vraag niet meer gesteld. Nieuwe aanvallen. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft heden middag de groote tankinstallaties van Port Victoria met talrijke bommen aangevallen. Uit verscheidene tanks schoten geweldige vlammen omhoog. Dikke zwarte rookwol ken kenmerkten van ver af de plaats der vernieling. Bovendien werd een aldaar los send tankschip door een bom in brand ge stoken. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) In alle Duitsche militaire kwartieren wordt de barometer met de grootste aandacht bestudeerd. Vroeg in den middag was het weer zoo veel beter geworden, dat wederom een groot aantal Duitsche vliegerformaties opstegen. Van de kust van het Kanaal wordt ge meld, dat de sterke afdeelingen reeds door de versperring aan de Engelsche Zuidkust waren gebroken en in den loop van den middag boven Londen verscheenen. Daai» kwam het tot talrijke luchtgevechten. De Duitsche bommenwerpers slaagden er in, een reeks objecten van strategisch belang met succes aan te vallen. De in het havengebied aangerichte schade. Stockholm, 11 Sept. (D.N.B.) De Londen- sche correspondent van Nya Dagligt Alle- handa meldt nieuwe bijzonderheden over de schaden in het havengebied van Londen. Volgens dit bericht zijn bij de laatste Duit sche aanvallen niet alleen, zooals de Engel sche minister voor de voedselvoorziening, Woolton, toegegeven heeft, meel en suiker- voorraden vernietigd, doch ook groote hoe veelheden kaas en varkensvleesch. Boven dien is een groote maalderij en een silo be schadigd en zijn voorraden cacao %i koffie verbrand. Nieuwe branden te Londen. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Vanmiddag heb ben Duitsche bommenwerpers nieuwe bran den in industrie- en havenbedrijven te Lon den doen ontstaan. Bijzonder omvangrijk zijn de brandhaarden aan de monding van de Theems. Engelsche jagers trachtten de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen te hou den. Zonder zich hiervan iets aan te trek ken, zetten de Heinkel-bommenwerpers hun vernietigingswerk voort. Er ontstonden hier en daar weer hevige luchtgevechten. Reeds 54 Britsche vliegtuigen neer gehaald. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Bij den aanval, die Duitsche gevechtsformaties hedenmid dag hebben ondernomen, zijn ook verschei dene hallen van de Spitfire-vliegtuigfabrie- ken te Southampton beschadigd. Bij de verbitterde luchtgevechten, die vandaag in het Z.O. van Engeland zijn gele verd, werden tot dusver 54 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Achttien Duitsche vliegtuigen worden vermist. De aanvallen voortgezet. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) De Duitsche gevechtsformaties hebben bij het invallen der duisternis den vergeldingsslag tegen Engeland voortgezet. Britsche mededeelingen. Londen, 11 Sept. (Reuter). Het ministe rie van luchtvaart deelt mede: Gisteravond zijn opnieuw talrijke vijandelijke vliegtui gen Londen genaderd. Enkele bommen wer den op Zuid-Londen geworpen. Tot dusver zijn de bijzonderheden nog niet bekend. Ver scheidene vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op een stad in het graaf schap Kent. Een aantal huizen werd ver woest en verscheidene personen werden ge dood. In den nacht van gisteren heeft de vijand wederom een aantal bomaanvallen op Lon den ondernomen. Te Londen brak in ver scheidene depots en fabrieken aan den oever van de Theems brand uit. Te Londen zelf werd schade aangericht. T.z.t zullen na dere mededeelingen woeden gedaan. Op Wa les, in 't gebied van het Brisiol-kanaal, als mede in het W. van Engeland werden even eens bommen geworpen. Ontploffingen aan de Z.O.-kust. Londen, 11 Sept. (Reuter). Laat in den voormiddag zijn aan de Z.O.-kust duidelijk hevige ontploffingen gehoord. Men heeft tot dusver niet kunnen vaststellen, of deze ontploffingen veroorzaakt werden door bom men of door granaten, die aan de Fransche kust werden afgeschoten. Aan de kust zijn nog meer ontploffingen gehoord. De vluchtelingenstroom. New-York, 11 Sept. (A.N.P.) De stroom van Londensche vluchtelingen naar de pro vincie, zoo melden de Amerikaansche bla den, zwelt voortdurend aan. Sedert Dinsdag morgen zijn tengevolge hiervan de uit Lon den vertrekkende treinen overvol. Eveneens heerscht op de wegen groote drukte van personen, die Londen verlaten willen en al het huisraad, dat zij kunnen vervoeren, met zich meesleepen. Hoofdzakelijk zou de eva cuatie zich tot vrouwen en kinderen beper ken. Wegens de door bommen veroorzaakte schade aan de Londensche waterleiding is van officieele zijde dringend verzocht, het waterverbruik zooveel mogelijk te beper ken. In verband hiermede is, naar de New- Yorksche bladen uit Londen melden, zelfs het traditioneele theedrinken in de restau rants en café's tot een kop per persoon be perkt. De oorzaak van de waterschaarschte zou vooral een gevolg zijn van de vernie ling der waterreservoirs en pompinstallaties bij Ilford en Westham. Duitsch geschut bestookt de Britsche kust. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Van de Fran sche Kanaalkust wordt vernomen, dat het geschut aldaar in den loop van dezen dag tegen de Engelsche kust in werking is ge treden. De aanvallen van den afgeloopen nacht. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) Van een kwar tier der Duitsche luchtmacht in België ko men zoo juist de eerste berichten over de successen der aanvallen van den afgeloopen nacht binnen. Van een formatie zijn vijf vliegtuigen reeds teruggekeerd op hun basis. Een toestel moest wegens motorsto ring op een ander vliegveld dalen. De be manning dezer vliegtuigen meldt, dat zij op groote hoogte vliegend en bij het beste weer Londen bereikte. Ongeveer 10 kilome ter van de stadsgrenzen flitsten de eerste zoeklichten aan en kort daarna begon het afweergeschut op verschillende plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door een zoeklicht gevonden. In twee gevallen ontploften de granaten van het afweerge schut vlak bij de vliegtuigen. Een der toe stellen kreeg daardoor, naar het schijnt, een motorstoring. De Theems en de „docks" wa ren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijk heden kon men de bommen laten vallen. Vooral in de bocht van de Theems zijn, naast de oude, kleine nieuwe bran den ontstaan. Elders hoorde men ont ploffingen. Het zicht was dezen nacht zoo helder, dat de vliegers het brandende Lon den nog konden zien, toen zij reeds lang op de thuisvlucht waren. Een aanval op Liverpool. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) Duitsche bom menwerpers hebben even na middernacht Liverpool en andere belangrijke steden in Zuid-Engeland met succes aangevallen. Alle toestellen van een formatie bommen werpers, die met succes stratgische doelwit ten in Londen hebben aangevallen, zijn teruggekeerd. De vergeldingsaanvallen du ren voort. Duitsche luchtaanval op Britsch convooi. Berlijn, 12 Sept (D.N.B.) Gistermiddag kreeg een Duitsche afdeeling gevechtsvlie gers bericht van een verkenner, dat een Britsch convooi van een twintigtal schepen de Theems had verlaten. Als een zwerm wespen vlogen de gevechtstoestellen op de Britsche schepen af en, in weerwil van het hevige afweervuur slaagden de stuka's er in, door bommen brand te veroorzaken op een torpedobootjager en zes vrachtschepen. De rest van het convooi nam de .vlucht en trok zich in de monding der rivier terug. Het dagelijksche leven in Londen gedesorganiseerd. Stockholm, 11 Sept. (D.N.B.) Ondanks de strenge censuur verneemt men uit de berich ten der correspondenten te Londen welken omvang de desorganisatie van het burger lijke leven in de Engelsche hoofdstad reeds heeft aangenomen. Millioenen menschen brengen practisch den meesten tijd in de schuilkelders door zonder eenige mogelijk heid om te koken, inkoopen te doen, te wer ken of in een bed te slapen. De toevoer van levensmiddelen is grootendeels gestagneerd, groote pakhuizen aan de Theems staan in brand. Melk en groenten zijn nauwelijks te krijgen en de prijzen voor vleesch en visch zijn enorm gestegen. Talrijke wijken in O. Londen zitten al dagen lang zonder gas, water en' electriciteit. De banken betalen particulieren nog slechts tot tien pond ster ling per persoon uit, pasmunt is schaarsch geworden en voor dollarbiljetten worden fantasieprijzen betaald. Barclay's bank heeft Maandag als gevolg van den „run" op de loketten de betalingen tijdelijk volkomen gestaakt. In de stadswijken waar sinds Vrij dag onafgebroken branden woeden is prac tisch geen verkeer. De bewoners van deze buurten, bijna een kwart millioen, zijn dak loos en hebben veelvuldig een onderdak ge zocht in de tunnels van den ondergrond- schen spoorweg. In de geteisterde wijken heeft de politie verscheidene personen dood geschoten die op plundering uit waren. De bevolking schijnt teleurgesteld te zijn, dat ondanks de berichten van radio en pers over het enorme aantal z.g. neergeschoten vijandelijke vliegtuigen, de Duitsche aan vallen in hevigheid toenemen. Een bom op het gebouw van den Rijksdag. Berlijn, 11 September (D.N.B.) Het hoofdkwartier van de weermacht maakt bekend: De vijand heeft vannacht op verscheidene plaatsen in Noord-Frankrijk, België en Noord-Duitschland bommen geworpen, die echter sieohts geringe schade aanrichtten. Eenige vijandelijke vliegtuigen slaagden er in tot Berlijn door te dringen en aldaar bommen uit te werpen. Op tal van plaatsen ontstonden branden in woon- en zakenwij ken. In de binnenstad werden twee zieken huizen getroffen. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens het drei gende gevaar voor instorting tijdelijk ont ruimd worden. Een bom viel op het gebouw van den rijksdag, een andere op de kunstacademie. Vijf burgers werden gedood, verscheidenen gewond. Het krachtige ingrijpen van de veiligheids en hulpdiensten alsmede van den eigen beschermingsdienst der Berlijnsche bevolking verhinderde, dat de talrijke brandbommen grootere schade konden aan richten. In de stad en de haven van Londen bleven ook gisteren de installaties voor de oorlog voering het belangrijkste doel van de Duit sche vergeldingsaanvallen. Er ontstonden talrijke nieuwe branden. Bovendien werden nog andere belangrijke militaire doelen voor al havenwerken, vliegvelden en fabrieken in het Zuidoosten van het Britsche eiland met bommen bestookt. Ten Zuiden van de Hebriden bracht een gevechtsvliegtuig een tot een Britsch con vooi behoorend koopvaardijschip van 8.000 brutoton tot zinken. Bij de gevechtshande lingen boven Engeland gingen drie eigen vliegtuigen verloren. Luchtdoelartillerie en nachtjagers hebben van de vliegtuigen, welke Berlijn aanvielen, elk een toestel neergehaald, terwijl de ma rine-artillerie aan de kust van het Kanaal bovendien vier vijandelijke machines om laag geschoten heeft. Men zou overwegen Londen door de burgerbevolking te doen ontruimen. Stocholm, 11 September (D.N.B.) In toonaangevende Londensche regeerings- kringen wordt, naar men van betrouwbare zijde uit Londen verneemt, onder den in druk van steeds meer toenemende Duitsche vergeldingsaanvallen overwogen, Londen door de burgerbevolking te doen ontrui men. Men zou hiermede een einde willen maken aan de reeds begonnen massale vlucht, die thans reeds de belangrijke toe gangswegen dreigt te verstoppen. Militaire kringen hebben de regeering er nadrukkelijk op gewezen, welke gevolgen een dergelijke verstopping van de belang rijkste wegen tijdens den veldtocht in Frankrijk op de militaire acties heeft gehad. De belangrijkste der wegen konden toen niet voor militairen doeleinden worden ge bruikt, omdat het den troepen niet moge lijk was, snel genoeg door de hen tegemoet- stroomende vluchtelingen heen te komen. In regeeringskringen heeft men er weinig hoop op, dat een dergelijke evacuatie van De Engelsche bomaanval op Berlijn. Berlijn, 11 Sept. (D. N. B.) Het D. N. B verneemt over den Engelschen vliegeraanval op Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag die voornamelijk gericht was op de diplomatenwijk, de volgende bijzonder heden: op drie meter afstand van de woning van den minister voor propaganda, dr. Göbbels, gelegen in de Hermann Göring- straat viel een zeven kilogram zware brand bom. Zij veroorzaakte in den tuin van den minister een groot gat en beschadigde een groot rozenpark. Bommen op het Amerikaansche Ambassadegebouw. Berlijn, 11 Sept. (D. N. B.) Engelsche vliegtuigen hebben vannacht ook verschei dene brancj- en tijdbommen op het Ameri kaansche ambassadegebouw geworpen, die gelukkig slechts in den tuin terecht geko men zijn. In totaal zijn op het terrein van de Amerikaansche ambassade zes sporen van bommen gevonden. Dat hier geen ver gissing in het spel is blijkt daaruit, dat de Britsche vliegers vlak tevoren verscheidene lichtpijlen boven het ambassadegebouw had den afgeschoten, die het terrein zoo helder als de dag verlichtten. Slechts aan een ge lukkig toeval is het te danken, dat geen personen gewond werden. Een zware scherf is echter door de ruit der werkkamer- van den zaakgelastigde geslagen en in den tegenover gelegen muur terecht gekomen. De zaakgelastigde had tot voor kort in het ambassadegebouw zelf gewoond. Een deei van het terrein der ambassade is nog ge sloten, daar verscheidene sporen op tijd bommen duiden en de grond onderzocht moet worden. De aanvallen van den afgeloopen nacht. Berlijn, 12 Sept. (D. N. B.) In den afge loopen nacht hebben de Engelschen, evenals bij hun vroegere aanvallen op Berlijn, blijk baar getracht de woonwijken der arbeiders en beroemde nationale monumenten te tref fen. In den Tiergarten zijn bommen gevon den, die klaarblijkelijk hetzelfde doel moes ten raken als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn gevallen. Een deel der Engelsche aanvallers werd in West-Duitschland ioor de Duitsche afweer tot den terugtocht gedwongen. Op ver schillende plaatsen lieten zij hun bommen vallen om ze kwijt te zijn. Eenige Britsche vliegtuigen zijn na mid dernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde versperring te Berlijn gevlogen, waarna luchtalarm werd gemaakt. Op verschillende plaatsen werd spervuur onderhouden. De Engelschen kwamen van het westen en het noordwesten en cirkelden boven de stad. In het noordwesten wierpen zij een brandbom op een fabrieksgebouw. Er ontstond een kleine brand, die snel ge- bluscht kon worden. Op verschillende an dere plaatsen in de binnenstad vielen brand bommen op woon- en zakenwijken. Steeds was de brandweer spoedig ter plaatse. De brandhaarden werden snel geblüscht. Engelsche aanvallen op Noord- Duitsche steden. Berlijn, 12 Sept. (D. N. B.) Het schijnt den Engelschen niet voldoende te zijn, dat zij Berlijn aanvallen. Vandaag zijn twee steden in het Noordwesten van Duitschland op de wijze van Berlijn gebombardeerd. Op woon- en zakenwijken viel een geheele reeks bommen, die weinig materieele schade veroorzaakten, doch waardoor verscheidene burgers gedood of zwaar gewond zijn. Een houtopslagplaats ging in vlammen op. Ver scheidene arbeiders- en ambtenaarswonin gen zijn door bommen vernield. Een eenge zinswoning en een tuinhuis zijn geheel uit gebrand. Ten westen van Oldenburg is een Engelsch vliegtuig dat aan den aanval had deelgenomen, door afweergeschut neerge haald. Nog twee Britsche vliegtuigen gisteren neergeschoten. Berlijn, 11 Sept. (D. N. B.) Naar het D. N. B. verneemt, zijn in den afgeloopen nacht nog twee Britsche vliegtuigen, die bommen op Berlijn hadden geworpen, door afweer geschut en nachtjagers neergeschoten. Het aantal door afweergeschut, nachtjagers en marinegeschut neergehaalde Engelsche vliegtuigen is daardoor gestegen tot acht. De indrukken te Berlijn. Berlijn, 11 Sept. (D. N. B.) Het bomfear- deeren van den Duitschen rijksdag, den Brandenburger Tor en andere symbolen van het Duitsche volle heeft in Berlijn in alle lagen der bevolking een hevige verbitte ring gewekt. Daar'bij het nachtelijk neer werpen van de Engelsche dynamiet- en brandbommen tevens ook turnlokalen, het katholieke Hedwigs-ziekenhuis, het huis der Duitsche ingenieurs, dus over het geheel genomen niet-militaire doelen, zijn getrof fen, blijkt aan iedereen duidelijk de mili taire zinloosheid van deze aanvallen der Royal Air Force en zij lokken dezelfde ver bittering tegen Engeland uit als het mas saal neerwerpen van zelfontbrandende brandplaatjes, gericht tegen de Duitsche oogstvoorraden en bosschen, en tegen boe renhofsteden. Deze plaatjes w.orden alleen uitgeworpen in plattelandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlogsvoering tegen de vreedzame boerenbevolking van Duitsch land wordt in Berlijn zoo arglistig en mis dadig geaeht, dat algemeen de wensch naar een nieuwe uitbreiding van de vergeldings actie van het Duitsche luchtwapen hoor baar wordt. De Duitsche pers over de Engelsche aanval. Berlijn, 11 Sept. (D. N. B.) Met felle ver ontwaardiging keert de Berlijnsche pers zich tegen de bomaanvallen van Engelsche vliegers op nationale gedenkteekens, zie kenhuizen, hotels, zaken- en woonwijken van de rijkshoofdstad in den afgeloopen nacht. Het is duidelijk, zoo schrijft de „Berliner Börsenzeitung", dat het de Britsche lucht- piraten er slechts om te doen was, nationale heiligdommen van het Duitsche volk te vernielen. Zij nemen daarbij zelfs de moge lijkheid op den koop toe, het eigendom van hun Amerikaansche vrienden te beschadi gen. Dezelfde Engelschen, in wier leugenach tige berichten van tijd tot tijd steeds weer de zoogenaamde Duitsche bombardementen in de omgeving van de gebouwen of land huizen der Amerikaansche diplomaten ver schijnen, bekomeren zich niet om Ameri- kaansch bezit, wanneer zij bezig zijn met hun barhaarsche acties tegen het Duitsche volk en zijn nationale plaatsen. Een gebrek kige oriënteeringsmogelijkheid kan hier niet als uitvlucht worden benut, daar de hel dere maan- en sterrennacht het den laffen aanvallers mogelijk maakte, hun doelen zonder moeite te vinden. Het Duitsche volk wordt het steeds dui delijker, aldus gaat dit blad voort, dat al leen een totale vernietiging van de mis dadige Britsche plutocratie vrijheid en vrede voor Duitschland en voor Europa kan brengen. De verbitering en de wil tot ver gelding worden onder het volk nog vergroot door de aanvallen op dichtbewoonde arbei derswijken, die in denzelfden nacht zijn gedaan. De Berliner Lokal Anzeiger schrijft: „Wanneer er wekelijk hier en daar nog twijfel over de geniepigheid van de Engel sche vliegers heeft bestaan, dan is deze twijfel in den afgeloopen nacht totaal ver dwenen. de Engelsche wereldhoofdstad practisch door te voeren is, daar er voor de acht mil lioen inwoners van Groot-Londen in het beperkte gebied van het Britsche eiland geenerlei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wijken. Het industriegebied in midden-Engeland is reed dermate overbe volkt, dat het niet nog eens enkele millioe nen menschen zou kunnen opnemen. Hierbij komt, dat het niet voldoende is de menschen te evacueeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin deze menschen werken, moet evacueeren. Een dergelijke evacuatie kan echter niet geimproviseerd worden. Een toonaangevend terzake des kunde verklaarde volgens een bericht uit Londen: „Engeland zonder Londen is een mensch zonder hoofd". ITALIAANSCHE VERLIEZEN EN SOMALILAND. Rome, 11 September (D.N.B.) Tegenover de Engelsche beweringen omtrent zooge naamd geweldige verliezen, 'die de Italiaan- sqhe troepen bij de verovering van Britsch- Somaliland geleden hebben, worden thans van officieele Italiaansche zijde de volgende verliescijfers bekend gemaakt: nationale troepen 190 dooden, 1300 gewonden en 100 vermisten. f

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1