AMSTEMMSK £aud= e*i Jjiüémia Spcit eerste blad. LAATSTE BERICHTEN Alle voetbalwedstrijden weer afgelast. {opgave amsterdamsche bank n.v. BUITENLAND. Een rede van Churchill. De oogst in Duitschland. Bij Poeske Scherens, Amsterdam, 12 Sept. Naar het A. N. P. van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verneemt, heeft het bestuur opnieuw tot nader bericht alle competitie- en seriewedstrijden, zoowel van den N. V. B. als van de verschillende onderafdee- lingen, vastgesteld op Zaterdag 11 en Zondag 15 September, afgelast. Overigens kan het bestuur voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden geen toestemming verleenen. BELEEDIGING VAN DE N.S.B. Het A.N.P. meldt: Voor den Zutphenschen politierechter had zich gister te verantwoor den de 29-jarige kantoorbediende S. J. H. B. uit Borculo, die zich op 26 Juni j.l. aldaar in het openbaar beleedigend had uitgelaten over een groep van de Nederlandsche bevol king i.e. de n.s.b. Uit het getuigenverhoor bleek dat B. een gesprek had afgeluisterd dat de heer E. J. Boenk te Borculo had gehad met eenige per sonen en dat verdachte naar aanleiding van dit gesprek tegen Boenk had gezegd: „dat de n.s.b. het land dan maar niet had moeten verraden". De officier van justitie mr. Stam, was van oordeel dat verdachte een ernstige beleedi- ging had geuit en dat verdachte door deze woorden onrust wilde wekken. Onrust vond spr. op dit oogenblik in ons land allerminst gewenscht waarom hij veroordeeling van verdachte vorderde van 1 maand gevange nisstraf. De verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat niet hij onrust wilde wekken, maar dat Boenk, daar z.i. al mee bezig was. De officier repliceerend vond de houding van verdachte zoo afkeurenswaardig, dat hij bijna aanleiding vond om een hoogere straf te requireeren. De politierechter veroordeelde B., con form den eisch, tot een maand gevangenis straf. BOTSING VAN GOEDERENTREINEN TE UTRECHT. Op het rangeerterrein achter het Centraal Station te Utrecht zijn gistermiddag twee goederentreinen met elkaar in botsing ge komen. Er werd groote materieele schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Uit de richting Arnhem reed omstreeks twee uur een lange goederentrein het ran geeremplacement op. Blijkbaar had deze trein te veel vaart om op het aangegeven punt te stoppen. Hij schoof door en kwam daardoor in botsing met een verderop alleen staande locomotief. Door den stoot werd deze opgeduwd en het geheel botste vervol gens tegen een goederentrein, welke uit Amersfoort was gekomen en juist op een kruispunt stond. De Amersfoortsche trein werd in de flank aangereden en ernstig be schadigd. Van de tien wagens, waaruit deze trein bestond, werden er zes uit de rails ge worpen. De opgeduwde locomotief en een gedeelte van den Arnhemschen trein ont spoorden eveneens. De schade was hier ge ringer, al vlogen de eierkolen uit de open kolenwagens over het rangeerterrein. Deze stagnatie was echter spoedig verholpen. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 12 September Vor.k. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 5)4 Duitschl. m. verkl. 3—3)4 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank144 Ned. Ind. Handelsbank yö1/* INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 837/8 Calvé Delft Cert. 6 U/s Nederl. Ford 342 Lever Bros84>/4 Philips Gloeil. Gem. Bezit 151 INDUSTR. OND. BUITENL, Anaconda2U/s Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon. Petr2193/4 Phillips Oil2A/3 Shell Union8 Tide Water8"L RUBBERS. Amsterd. Rubber 1927/8 Deli Bat. Rubber 142'/s Oostkust 117 Serbadjadi85 lnterc. Rubberjs/ SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli191 Senembah160 AMER. SPOORWEGEN. Illinois Central89/16 Southern Pacific 8IS>/ Southern Railw111/2 Can. Pac33/" 919/16 813/l6 753/, 203', 803/, I S'/s 41 2c3/4 19S/s 1 69/is 48 361 i/s 212 20:1/4 92 200 93 12/3/, Ü6 1281/s 1391/, 215-22 29% t3/s 8%6 1891/a 142 117 85 3%s 94 12S U 6-1/2 128 138 191 I6OI/3 8 83/, ID/2 3% VALUTAKOERSEN DER NEDERL. BANK, 12 SEPTEMBER. Schriftelijke en tel. transacties. Valuta's: New-York 1.38 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.8442.92. Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.03 tot 30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 42.80—42.96. 1940 pim. 2 15 9U/3 81Vl 753/8 201/2 80 145 97 83i/s 64 340 14.1/2 2H/4-1/2 061/4 5'A 411/4 281/4 191/2 15Ï-61/4 471/4 362 210 210 92 AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENPRIJZEN. AMSTERDAM, 12 September 1940. Op de heden gehouden Amsterdamsche aardappe- lenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 447.000 K.G. DE ENGELSCHE RADIO OVER AANVALLEN OP LONDEN. Alarm in Eerlijn. Londen, 12 Sept. (D.N.B.) De Britsche radio meldt, dat het Duitsche luchtwapen in den vijfden achtereenvolgenden nacht ten krachtigste aangevallen heeft. Vier formaties Duitsche vliegtuigen, gevolgd door nog meer hebben hun aanvallen in golven ge daan en licht ontplofbare alsmede brand bommen uitgeworpen. Bommen zijn ook in Zuid-Wales en in het N.W. van Engeland uitgeworpen. Volgens de Britsche radio heeft Berlijn den afgeloopen nacht gedurende anderhalf uur alarm gehad, waarbij bommen gewor pen werden. In den Tiergarten, het Berlijn- sche Hydepark, zijn eveneens bommen ge vallen. Het geronk der motoren is ook boven het commercieele centrum van de stad ver nomen. Hij noemt een Duitschen inval een „zeer doldrieste onderneming". Londen, 11 September (D.N.B.) Minister president Churchill heeft hedenavond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde: elk oogenblik van gunstig weer duiken bo ven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers onder bescher ming van jagers op. Menigmaal zijn het drie tot vierhonderd Duitsche machines in een keer. Zij komen in het bijzonder van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met pogingen van de Duit- schers, de luchtheerschappij over Engeland overdag te winnen. Dit is natuurlijk een beslisende factor voor het geheele verloop van den oorlog. Tot dusver zijn deze po gingen, zoo beweerde Churchill niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijd in Juli bij het begin van den strijd in ed lucht, want door de voortduren de actie wo:dt van de Duitsche gevechts vliegers veel gevergd en zij zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput raken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het drei gende gevaar van een Duitschen inval, dien Nog voor het invallen van de duisternis was het mogelijk de versperde banen vrij te krijgen. hij „een zeer doldrieste onderneming" noemde. De Duitsche voorbereidingen strek ten zich langs de Eurpoeesche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te ko men, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het feit, dat met alle Duitsche zorg vuldigheid een krachtige ijjval voorbereid wordt en dat hij elk oogenblik tegen Enge land kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de bedvol- king aan, haar plicht te doen. Ter gerust stelling verklaarde hij, dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel de Engelsche lucht macht numeriek in de minderheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraatheid van de Britsche landstrijdkrachten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele over wegingen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk: „Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht worden". De leden van de vrijwillige burgerwach ten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Churchill evenzeer soldaten als de manschappen van het staande leger". De bombardementen op Londen, zoo ver volgde Churchill, zijn een deel van het Duitsche invalsplan. Churchill stelde de Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vlie gers „gruwelijk op goed geluk" hun bom men uitwierpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Ver- eenigde Staten besloot Chucrhill zijn rede met de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. DE LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE IN HET ONBEZETTE FRANKRIJK. Bern, 11 September (D.N.B.) De Petit Parisien houdt zich bezig met de levens- middelenschaarschte in het onbezette Frank rijk en schrijft, dat niet Duitschland Frank rijk het recht ontzegt om zijn koloniale pro ducten in te voeren, maar dat alleen En geland de verantwoordelijkheid op zich laadt voor smartelijke ontberingen, die Fransche vrouwen en kinderen op onrechtvaardige wijze worden opgelegd. Het blad wijst de bewering van militaire noodzaak der hon- gerblokkade tegen Frankrijk van de hand met er op te wijzen, dat Engeland met Duitschland en niet met Frankrijk in oor log is. Engeland, aldus het blad ten slotte, kan zeker niet het geringste strategische succes hebben van den hongerdood van vrouwen en kinderen in Frankrijk. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. New York, 11 September (D.N.B.) De uitlating van den aartsbisschop van Can terbury, dat hij hoopt nooit van zijn leven nog eens twee nachten te moeten door brengen zooals die tijdens de jongste Duit sche aanvallen, heeft hier groot opzien ge baard. U kunt zich nauwelijks voorstellen, zoo verklaarde de aartsbisschop, wat het beteekent voortdurend gebombardeerd te worden, niet met tusschenpoozen, doch iedere minuut, terwijl men niet weet wan neer en waar de volgende bom zal vallen. De aartsbisschop heeft, zooals bekend, nog kort voor het begin van de Duitsche ver geldingsactie tegen voor den oorlog belang rijke objecten in de Engelsche hoofdstad, de Engelsche bevolking aangespoord, te volharden in den strijd, waarbij hij als zijn meening te kennen gaf, dat het wel niet zoo erg zou worden. OOK MANOEUVRES IN HET GEBIED VAN LENINGRAD. Moskou, 11 September (D.N.B.) De Praw- da meldt, dat in kleinere formaties ook troepenoefeningen gehouden zijn in het militaire district Leningrad. Men verwacht een goede graanoogst. Berlijn, 11 September (D.N.B.) Tenge volge van het slechte weer in den groeitijd is in de meeste landen der aarde de graan oogst beneden de betrekkelijk hooge op brengsten der laatste jaren gebleven. Ook voor Duitschland werd een belangrijke ach teruitgang gevreesd, die vaak werd geschat op 10 tot 20 procent van den normalen oogst. Volgens de Augustusraming van het rijksbureau voor de statistiek, die natuur lijk nog geen definitief beeld kan geven, is deze vrees, wat Duitschland betreft, onge grond. Voor Groot-Duitschland zonder het protectoraat en de nieuwe gouwen in het Oosten wordt' een graanoogst van 24.600.000 ton verwacht, hetgeen slechts 2 procent min der is dan het gemiddelde in de vredesjaren van 1934 tot 1938, toen het gemiddelde 52.100.000 ton bedroeg. Bovendien is dit ge middelde wat aan den hoogen kant door den record-oogst van 1938. De graanoogst van dit jaar moet dan ook zeer goed genoemd worden. Verder moet men nog in aanmerking nemen, dat deze cijfers het nieuwe gebied in het Oosten, dat een overschot aan graan oplevert (Dantzig, Westpruisen en het Wartheland) niet be grepen is. Hier zal de oogst op z'n minst 3.500.000 ton bedragen. Het aanzienlijke overschot zal voor het eerst dit jaar ter be schikking van het Duitsche rijk zijn. De in- voermogelijkheden uit Zuidoost-Europa en Rusland zijn groot en verder heeft men nog de buitengewoon groote voorraden van het vorige jaar, die alleen voor broodgraan reeds 6.200.000 ton bedragen en zelfs nog iets grooter zijn dan bij het begin van den oorlog. De hakvruchtenoogst wordt als steeds pas in October officieel geraamd, doch reeds nu kan gezegd worden, dat aardappelen, sui kerbieten en voederbieten waarschijnlijk een zeer grooten oogst zullen opleveren, daar het weer dezen hakvruchten zeer ten goede is gekomen. ENGELSCHE BOMMEN OP BRUSSEL. Bommen op woonhuizen gevallen. Brussel, 11 September (D.N.B.) Engelsche vliegers hebben ook in den afgeloopen nacht weder op niet-militaire doelen en vooral woonhuizen lukraak bommen ge worpen. Zoo hebben zij in de omgeving van Brussel in scheervlucht 8 bommen op woon huizen laten vallen, waarbij vijf burgers om het leven gekomen zijn, waaronder een ge zin bestaande uit vader, moeder en twee dochters van 12 en 16 jaar. De bommen hebben bovendien aanzienlijke schade aan huizen aangericht. Tot ver in den omtrek van het Britsche aanvalsdoel bevinden zich geen objecten van militairen aard. Groote ontstemming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken onder mitrailleurvuur genomen hebben. Dinsdagmorgen hebben de Britsche vlie gers hun bommen laten vallen op de ge meente Herstal bij Luik, waarbij echter geen schade werd aangericht. BELGISCHE „REGEERING" IN FRANKRIJK ONTBONDEN. Geneve, 11 September (D.N.B.) De Bel gische schijnregeering in Frankrijk heeft tot ontbinding besloten. HET VERDRAG VAN KRAJOWA. Sofia, 11 September (D.N.B.. Het regee- ringsblad Wetsjer publiceert hedenavond den volledigen tekst van het Bulgaarsch- Roemeensche verdrag van Krajowa nopens de teruggave van de Zuidelijke Dobroedsja met de daarbij behoorende vier aanhang sels. Daaruit blijken nog de volgende bijzon derheden. De nieuwe grens tusschen Bulgarije en Roemenië begint aan den Donau, onmiddel lijk ten Noorden van Silistria en eindigt aan de Zwarte Zee, ongeveer acht K.M. ten Zui den van Magalia. De Bulgaarsche commissie voor de overname begint op 15 September met haar werkzaamheden. Met het oog op den verplichten bevolkingsruil rekenen de Bulgaren op ongeveer 45.000 volksverhui zers uit de Noordelijke Dobroedsja, terwijl de Roemenen uit de Zuidelijke Dobroedsja op ongeveer 80.000 worden geschat. Bij het verdrag behooren tenslotte nog zeven an- nexen betreffende een aantal technische kwesties, zooals het ontslag van de in de Zuidelijke Dobroedsja wonende Bulgaren en Turken uit het Roemeensche leger, voorts de vrijlating van alle Bulgaren, die wegens politieke overtredingen gevangen gehouden worden, bescherming van bepaalde Roe meensche gedenkteekens en voor staatsei gendom, faciliteiten voor de scheepvaart aan de kusten van de Zwarte Zee, vergemakke lijking van het vreemdelingenverkeer tus schen de beide landen, enz. RUNDVEEFOKVEREENIGING „DE DUINSTREEK". De Fokvereeniging „De Duinstreek" te Bergen hield Woensdagmorgen een alge- meene vergadering in café „Hilbrand" onder voorzitterschap van den heer N. Kaag te Schoorl. De lezing van het jaarverslag van den con troleur-stamboekhouder, den heer Jb. Broersen, nam geruimen tijd in beslag. Uit dit verslag stippen wij het volgende aan: Ofschoon het doel der vereeniging, mede te werken tot het verkrijgen van een stand vastig zwartbont rundveeslag van Hollandsch ras, dat zoowel uitmunt door evenredigen li chaamsbouw als door het voortbrengen van een ruime hoeveelheid melk van goed ge halte, niet zoo gemakkelijk is te verwezen lijken, stijgt de productie nog steeds en kan de vereeniging tevreden zijn. Het ledental bedraagt thans 37 met 39 bedrijven. Wat de algemeene bedrijfstoestand be treft had 1939 niet gebracht, wat de veehou der gaarne had gewild, n.l. behoorlijke prij zen voor de producten. Kaas, boter en dus ook de melkprijs waren ongeveer gelijk aan die van 1938. Prijzen voor afzetvee waren laag, veevoeder slecht te krijgen en duurder. De productie-resultaten waren als het vorig jaar. In het verslag kwam heel wat cijfermate riaal voor, dat de bestudeering waard is en dat doet zien, dat er nog heel wat te ver beteren is, wat betreft melkgift en gehalte. Een verschil van f 120 per koe en per jaar tusschen de hoogste en laagste productie is wel een aansporing voor de fokkers om toch vooral de dieren steeds te doen paren met een uitmuntenden stier. Op den te gebruiken dekstier mag niets maar dan ook niets zijn aan te merken. De voorzitter meende wel de tolk van allen fe zijn door den samensteller van dit uitge breide, hoogst leerzame verslag dank te zeggen voor zijn werk. De vergadering on derstreepte dit met een hartelijk applaus. Tot lid van de keuringscommissie werd aangewezen de heer P. Meereboer uit Schoörl. Bij de rondvraag bracht de heer S. Dapper de vraag „Voorjaarskeuring of Herstkeu- iing" ter sprake. Spr. meende, dat een be oordeeling in het najaar in de weide te ver kiezen is boven de thans toegepaste voor jaarskeuring op stal. Nadat nog verschillende leden hun mee ning over tijd en wijze van keuring (moet het zuiver een keuring naar het exterieur zijn of moet ook de productie van invloed zijn op het vaststellen van de punten?) had den gezegd, besloot de vergadering bij wijze van proef een herfstkeuring te houden. COR JONGERT VERLAAT ALKMAAR. Onze elfsteden-bedwinger had vele vrienden. Een bekend sportman gaat Alkmaar ver laten: de populaire en eeuwig-jeugdige Cor J.ongert, de man, die allereerst als schaat senrijder en daarnaast als wieler-enthou- siasteling algemeene bekendheid verwierf, zal zich elders gaan vestigen. Natuurlijk moet Jongert in de eerste plaats als schaatsenrijder genoemd worden. Op on telbare wedstrijden is hij uitgekomen, niet alleen in zijn jonger leven, maar ook daar na, toen de haren grijs werden, toen zijn tijdgenooten allang tot de categorie der ve teranen benoorden. Wel kon hij de jonge gar de op de langebaan-wedstrijden niet meer verslaan al moesten zeer velen ook het vorig jaar nog tegen hem het loodje leggen maar het was altijd een genot, Jongert te zien rijden met zijn perfecte techniek, met zijn steeds verzorgd bochtenwerk. En dat niet alleen: hij keek bij wedstrijden en bij oefeningen steeds uit en als hij een rijder ontdekt had, waar wat in zat, dan volgde dra een nadere kennismaking en een tech nisch praatje. We noemen in dit verband slechts één naam: Gonne Donkers. Onze na tionale kampioene op de langebaan heeft eigenlijk alles geleerd van Cor Jongert, die altijd haar vergezelde en altijd haar zorgza me trainer was. Was Jongert op de wedstrijden dus niet meer op het eerste plan, als afstand-rijder telde hij terdege mee, ondanks zijn jaren. Denkt maar eens aan den laatsten Elfsteden tocht, den vorigen winter. Jongert, die se rieus geoefend had, was steeds in het voor ste gelid te vinden, niet alleen de eerste 100 K.M., maar ook de volgende 50, ook, toen Dokkum bereikt was.,En daar werd door 't viertal, dat gezamelijk gevochten had tegen zware sneeuwjachten, door hooge sneeuw- wallen, besloten, om samen het laatste stuk af te leggen, omdat ze alle vier, stuk voor stuk, meenden, dat de andere drie recht op de eerste plaats hadüen. Zoo kwam het viertal samen bij de finish en behoorde de grijze Jongert tot de prijs winnaars van een Elfstedentocht! Een uit zonderlijke prestatie! Jongert beoefende ook de wielersport, maar hier waren het meer zijn trainings werkzaamheden dan de persoonlijke .pres taties, die hem bekend maakten. En nu verlaat deze bekende sportsman Alkmaar. Het zijn Jongerts werkzaamheden, die hem hiertoe gedwongen hebben. Het is jammer, want hij was hier zoo thuis. En vooral die jongens en meisjes, die onder lei ding van Cor Jongert trainden, zullen hem nu dubbel nüssen. Maar in zijn nieuwe omgeving zal hij weer met de training doorgaan en misschien zul len er ook wel weer jongens zijn in dat Utrechtsche dorpje, die hem gezelschap zul len houden. Jongert, we wenschen jou en je echtge- noote in je nieuwe woonplaats veel goeds en we verzekeren je, dat de Alkmaarsche sport wereld je niet gauw zal vergeten! Kolven. NATIONALE WEDSTRIJDEN NEDERLANDSCHEN KOLFBOND. De corpskolvers van Op Maat te Zuid- scharwoude, A. Berkhout, heeft een buiten gewoon goede derde serie geslagen. De po pulaire Aris, die bij de Nationale kolfwed- strijden behoort, welke hij reeds een lange reeks van jaren als markeur bijwoont, werd hartelijk toegejuicht, toen hij zich met een serie van 57 onbereikbaar voor de overigen stelde. Het door hem behaalde puntental 164, is in de laatste tien jaren niet op een nationale wedstrijd geslagen! C. Vlug van Volharding te Oudkarspel toonde zich, zij het met een achterstand van 10 punten, tweede. De secretaris van den Ned. kolfbond, de heer M. J. Ridder uit Koog aan de Zaan heeft de prijzen met een toepaselijk woord uitgereikt. De uitslagen waren als volgt: Korpswedstrijd: Eerste eereprijs, zilveren wisselbeker voor het korps met gummiballen. In 1938 gewon nen door „Sta Vast" te Bovenkarspel, met 436 punten in 1939 door „Vriendenkring" Noordscharwoude, met 432 punten. Nu leg de Op Maat te Zuidscharwoude met de korpskolvers P. Molenaar, P. Berkhout, C. Berkhout beslag op dezen prijs en de ver guld zilveren medaille met 3 draagmedailles. Dit korps had 439 punten. De tweede korpsprijs voor gummiballen werd gewonnen door „Ons Genoegen" te Noordscharwoude met de korpskolvers P. Jes, A. Meijer en P. van Dam. Dit korps behaalde 401 punten. Eerste eereprijs voor sajetballen, wissel beker, plus een groote verguld zilveren medaille met drie draagamedailles. In 1934 gewonnen door Togido, Krommenie 373 p.; in 1935 Mikwis te Koog aan de Zaan met 462 p.; in 1936 door Mikwis te Koog aan de Zaan met 415 p.; in 1937 door SOS te N.- Niedorp met 385 p.; in 1938 door Togido te Krommenie met 369 p. en in 1939 door Mik wis te Koog aan de Zaan met 379 punten. Thans gewonnen door Togido van Krom menie met 375 p. met de korpskolvers Jb. Leguit, mr. Gorter en J. G. van Tongeren. Tweede korpsprijs voor sajet. Gewonnen door Barsingerhorn van Barsingerhorn met 326 p. Korpskolvers J. Schenk Az., D. B. Blauboer en K. Dekker. Persoonlijke wedstrijd. Eerste prijs, een kunstvoorwerp benevens den wiselprijs, bestaande uit een zilveren molen: A. Berkthout van „Op Maat" t.e Zuidscharwoude met 1644 p. Deze kolver verwierf tevens den titel van kampioen 19440 van den Nederlandschen kolfbond. Tweede prijs: C. Vlug van Volharding te Oudkarspel met 154 p.; Derde prijs: Th. Rijper- Sr. van Gezellig Samenzijn te Zuid scharwoude met 148 p.; Vierde prijs: G. Mettes van Gezellig Samenzijn te Zuid scharwoude met 146 p.; Vijfde prijs: C. Plakman van Volharding te Oudkarspel met 145 p. ;Zesde prijs: K. Ruiter van Op Maat te Zuidscharwoude met 144 p.; Zeven de prijs: K. Kistemaker van K.V.P. te Bar singerhorn met 143 p. Deze prijzen bestonden alle uit kunstvoor werpen. De wisselbeker voor den sajetkolver, die in dezen wedstrijd het hoogste aantal pun ten sloeg doch buiten de prijswinnaars bleef, was voor W. Gorter van Togido te Krommenie met 141 p. Junioresprijs: voor gummiballen gewon nen door C. Jongsma van Vriendenkring te Noordscharwoude met 65 p. Serieprijzen: Hoogste eerste en tweede serie gummi: P. Molenaar van Op Maat te Zuidscharwoude met 101 p. Hoogste eerste en tweede serie sajet: W. Gorter van Togido te Krommenie met 99 p. Hoogste eerste serie gummi: W. Zwaan van Ons Genoegen te Wognum met 56 p. Hoogste tweede serie gummi: P. Schaar van Zaanstreek te Koog aan de Zaan met 55 p. Eerste serie sajet: D. Tiemeijer van Mik Wis te Koog aan de Zaan met 55 p. Tweede serie sajet: J. G. van Tongeren van Togido te Krommenie met 55 p. Ero-prijs, wisselprijs, v. d. gummi- of sajetspeler, die in de le en 2e serie de meeste punten behaald heeft en geen per- soneelen prijs gewonnen heeft: P. Molenaar van Op Maat te Zuidscharwoude met 101 p. Twaalvenprijs: C. J. van Kleeff van Sta Vast te Grootebroek met 5 twaalven. Elvenprijs: G. J. Woud van Onder Ons te Krommenie met 5 elven. Tienenprijs: P. Jes van Ons Genoegen te Noorscharwoude met 5 tienen. Hoofdbestuursprijs: P. Preijer van Onder Ons te Krommenie met 90 p. Verrassingsprijzen voor een bepaald aan tal punten werden gewonnen door P. Cou- wenhoven van Zaanstreek te Koog aan den Zaan met 5 p.; A. Rigter van Onder Ons te Krommenie met 35 p. en M. J. Ridder van Zaanstreek te Koog aan den Zaan met 70 punten. Wielrennen. de gefusilleerde Geruchten hebben een hardnekkig leven, vooral in dezen tijd. Men kan ze den kop indrukken of ze den pas afsnijden, maar dan leven ze voort zonder kop of staart, in duizenderlei gestalte. Ze nestelen zich bij voorkeur in leege hoofden, die niet den ken en alles onmiddellijk verder vertellen, al is het verhaal nog zoo dwaas. Het gekste is voor die menschen niet gek genoeg. Ze gelooven het onvoorwaardelijk en maken het nog zotter door dun dolle fantasie, waardoor het gerucht zooveel koppen krijgt als het leege hoofden gepasseerd is en ten leste als een onbestaanbaar duizendkoppig nieuwtjesmonster een belachelijken dood sterft. Zoo stierf ook het gerucht, dat Poeske Scherens, de bekende Belgische wieler kampioen, tot driemaal toe dood verklaar de. Eerst was hij gesneuveld en toen dat niet ging moest hij gestorven zijn in krijgs gevangenschap; maar Poeske dook telkens weer op. Intusschen is hij echtergefusilleerd. Dat is het nieuwste! Je moet het maar meemaken, zou men in Holland zeggen. Toen wij ons vorig onderhoud met Poeske Scherens publiceerden spraken wij eenige weken nadien, aan de grens, een braaf Scherens-supporter, die ons meewarig zei: Hoe komt U aan dat onderhoud met Poeske Scherens? Die is toch dood! Zooals U wilt, klonk ons onderdanig antwoord. Wilt U hem gesneuveld of dood in krijgsgevangenschap? Nee, dat waren maar praatjes, hernam de man ernstig, maar nu is het bericht van zijn dood bevestigd. Hij is gefusilleerd Bevestigd, zei U tochvroegen wij lachend. Ja, gelooft U het nietluidde de wedervraag. Hier weet iedereen dat Poes ke gefusilleerd is en in Holland ook. Infor meer maar eens bij die en die, zij zullen het U bevestigen! En de man noemde namen uit de wieler sportwereld. Wij hebben de bevestiging aan „die en die" maar niet gevraagd en het is ook niet

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3