DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. W Een groóter gebied van Londen gebombardeerd. Luchtafweerbatterijen naar de hoofdstad gebracht. Het Duitsche weermachts- bericht. De Engelsche luchtaanval op Hamburg en Bremen. italiaansch weermachts- bericht. Brood op de met 6 ge nummerde bonnen. beslecht. 55-jarigen Oudorp in zou een hebben dreigen- roepen: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan. de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 217 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 13 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Bomaanval in de Midlands. Londen, 12 September (D.N.B.) Bij een luchtaanval om 5 uur in den ochtend wer den, naar van Engelsche zijde gemeld wordt, bommen in de Midlands uitgewor pen. De Engelsche berichten over de in het gebied van Londen aangerichte schade ver melden, dat de vijandelijke vliegtuigen bo ven een grooter gebied van geheel Londen optraden dan in de beide voorafstaande nachten. Duitsche voltreffers op Fleetstreet. Stockholm, 12 September (D.N.B.) Men vraagt zich alhier af, of redevoeringen als Churchill voor de radio heeft gehouden, het Engelsche volk en vooral de Londenaars nog kunnen troosten. Voorts vraagt men zich af, of de breede masa in Engeland nog altijd gelooft, dat zooals Churchill be weert het Britsche luchtwapen zich met succes tegen de Duitsche aanvallers kan verzetten; en of Churchill werkelijk van meening is, dat het Britsche volk nog ver der wil en kan vechten. De Londensche bladen hebben Donderdagochtend, voor zoover hun dit mogelijk was, de radiorede van Churchill gepubliceerd. Voor zoover hun dit mogelijk was, want volgens de jongste berichten zijn er voltreffers in Fleetstreet ingeslagen, zoodat de meeste ge bouwen der groote Engelsche bladen zwaar getroffen zijn. Bijzonderheden zijn tot dus ver nog niet verkrijgbaar, maar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verleden jaar gereed is gekomen, bescha digd is. De correspondent van het Finsche blad uit Uusi Suomi maakt melding van de vlucht der Londensche bevolking uit de stad. Alle wegen naar het Noorden en het Noordwesten zijn vol menschen. De regee ring heeft vele kasteelen en landgoederen in beslag genomen om de vluchtelingen te herbergen. Daar echter de andere Engelsche steden niet veiliger zijn dan Londen, be rokkent het onderdak voor de massa's vluchtelingen geweldige moeilijkheden. Het arsenaal van Woolwich getroffen. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Gisteren middag zijn, naar het D.N.B. verneemt, bijzonder effectieve aanvallen op industrie installaties en „docks" aan de monding van de Theems gedaan. Drie Duitsche gevechts vliegtuigen, die zich ondanks het krachtige luchtafweergeschut en den afweer der ja gers strijdend snel een weg baanden tt hun doelen, wierpen welgemikte bommen op een groote electrische centrale, de Beckton- gasfabrieken en het arsenaal van Wool wich. Ondubbelzinnig konden de treffers door een reusachtigen vuurgloed en gewel dige ontploffingen vastgesteld worden. Een voltreffer, gekenmerkt door een steek vlam van honderden meters, kwam terecht op een gieterij van het arsenaal van Wool wich, een der grootste wapenfabrieken van Londen. Een Duitsche gevechtsvliegtuig, dat een zwaren treffer in den motor kreeg, moest op den terugweg in het Kanaal dalen. De bemanning werd door den reddingsdienst in veiligheid gebracht. Luchtafweerbatterijen naar Londen. Stockholm, 12 September (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen zijn als gevolg van de zware beschadigingen, die het Lon densche verdedigingsstelsel de laatste vijf nachten ondergaan heeft, uit alle mogelijke deelen van Engeland in allerijl luchtaf weerbatterijen naar de hoofdstad gebracht De verdediging van Londen is dus, naar hierbij opgemerkt wordt, ten koste van de rest van het land versterkt moeten worden, hetgeen meer dan al het andere kenmer kend is voor den waren stand van zaken, die thans na zes dagen ononderbroken strijd rondom Londen bestaat. Aanvallen op militaire doelen in Londen. Helsinki, 12 September (D.N.B.) Svenska Pressen bericht uit Londen, dat een offi- cieele vertegenwoordiger van het Sritsche ministerie van luchtvaart Woensdagmiddag verklaard heeft, dat hij niet geloofde, dat de Duitsche vliegers iets anders dan mili taire doelen bombardeerden. Deze verklaring was des te pijnlijker, daar het ministerie van luchtvaart vier uur eerder in een officieel communiqué het tegendeel had beweerd. Fotografische opnamen. Berlijn, 12 September (D.N.B.) De Duit sche stations aan de Kanaalkust hadden vnar dao miridav van den twaalfden Sep tember een verbetering van den weerstoe- stand voorspeld. Duitsche verkenningsvlieg tuigen zijn daarop vertrokken, ten einde de resultaten van den zwaren Duitschen bom aanval op militaire doelen in en om Londen in oogenschouw te nemen. Men wacht met spanning op de fotografische opnamen. Dover beschoten. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Gisteren heeft een Britsch convooi, naar het D.N.B. thans verneemt, getracht de haven van Dover te verlaten. De Duitsche kustartille- rie nam den havenuitgang onder vuur. Treffers op de schepen konden wegens het slechte weer en het slechte zicht niet waar genomen worden. Gevechtsvliegtuigen heb ben de havenwijk en de kadewerken van Dover gebombardeerd, zoodat branden ont stonden. Ook de luchtdoelbatterijen van Dover werden met succes aangevallen. Het brandt in Engeland. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Van Enge land terugkeerende Duitsche vliegers mel den nieuwe brandhaarden, die vandaag in de vroege avonduren in Zuidoost-Engeland moeten zijn ontstaan. De vliegtuigen, die van Londen kwamen en boven het wolken dek vlogen, bemerkten een door de wolken laag heen schijnenden rooden gloed. Eenigo Duitsche machines lieten zich zakken en konden duidelijk verscheidene brandende hallen, blijkbaar vliegtuigloodsen zien. Voor het Engelsche afweergeschut het vuur opende bemerkten zij nog een in de nabij heid woedenden brand op een spoorweg emplacement. De verwoestingen in Londen. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben vanmorgen vroeg vastgesteld, dat het beeld van enkele buitenwijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit niet meer te herkenen is. In totaal zijn 33 branden waargenomen, waaronder een brandhaard met een door snede van ongeveer 500 meter. De door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen bommen, met een tot dusver voor onmogelijk gehou den vernielende kracht, hebben in de olie opslagplaatsen van Port Victoria, in de fa brieken, pak- en koelhuizen aan beide zij den van de Theems vreeselijke verwoes tingen aangericht. Van de Silver-Town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteeringskaarten worden nagegaan. Terugkeerende verkeningsvliegtuigen mel den, dat nieuwe aanvallen van Duitsche ge vechtsformaties plaats vinden. Nieuwe aanvallen. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Duitsche gevechtsformaties hebben laat in den na middag opnieuw de zuid-Engelsche afweer- versperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk, over de ver sperringsballons heen te vliegen. Het Engel sche afweervuur trof geen doel. De Duitsche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwer pen. Andere formaties hadden tot taak, de verwoestingen in de Londensche stadsdee len fotografisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhinderden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vlieg tuigen ondernomen hun gewapende ver kenning niet alleen tegen Londen. Ook andere plaatsen, die de laatste dagen hevig gebombardeerd zijn, werden weer opge zocht. Aanval op Britsch convooi. Londen, 12 September (Reuter). Duitsche vliegtuigen hebben gisternacht een langs de Schotsche Oostkust varend convooi aange vallen. De aanval werd den volgenden mor gen herhaald. Tuighuis getroffen. Berlijn, 13 September (D.N.B.) Duitsche verkenners hebben geconstateerd, dat een tuighuis in Woolwich, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag ernstig getroffen is, nog steeds in brand staat. In het kader der gewapende verkenning hebben formaties van Duitsche gevechtsvlie gers ook gistermiddag vliegvelden en fa- brieksinstallaties in het Zuidoosten van Engeland en te Londen aangevallen. De Duitsche pers en de Engelsche bomaanvallen. Berlijn, 12 September (D.N.B.) De front pagina's van de Berlijnsche bladen alsmede van de groote dagbladen in het rijk zijn geheel gevuld met verbitterde protesten te gen de nieuwe bomaanvallen van Engelsche vliegers op uitsluitend niet militaire objec ten in Hamburg, Bremen en Berlijn. Woonwijken in Duitsche steden door Britsche vliegers gebombardeerd. Berlijn, 12 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 11 op 12 September in Noord- Duitschland de woonwijken van verscheidene steden, waaronder Hamburg, Bremen en Berlijn, met brisant- en brandbommen be stookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woonhuizen en arbeiderswijken. Veiertien personen werden gedood en 41 gewond. Welgericht afweer vuur, gedisciplineerd optreden van de be volking en doeltreffend ingrijpen van den luchtbeschermingsdienst vèrhinderden in de rijkshoofdstad en in andere plaatsen dat grootere schade werd aangericht. Duitsche gevechts-, jacht- en torpedo eskaders hebben dag en nacht hun vergel- dingsaanvallen tegen Londen voortgezet. In richtingen van „docks" en havens, welke door branden het verlicht waren, gasfabrie ken en electrische centrales, een kruit- en een wapenfabriek werden zwaar getroffen. Andere aanvallen in den loop vaij den dag golden een vliegtuig-fabriek in Southamp ton, waarin zes hallen vernield werden, als mede de petroleumopslagplaatsen van Port Victoria. Nachtelijke aanvallen waren verder ge richt tegen Liverpool en andere havenwer ken aan de West- en Zuidkust van Enge land. In de monding van de Theems hebben ge vechtsvliegtuigen een konvooi aangevallen. Een torpedojager en vier koopvaardijschepen werden getroffen en geraakten in brand. Twee andere koopvaardijschepen kregen treffers. In het verloop van de aanvallen op Londen ontstonden er verscheidene verbit terde luchtgevechten, waarbij 67 vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts werden zes andere Britsche vlieg tuigen boven Duitsch gebied door luchtdoel artillerie omlaag gehaald. De artillerie der marine heeft zes vijande lijke bombardementstoestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toestel aan de kust van het Kanaal neergeschoten, zoodat de totale verliezen welke de vijand gisteren geledenn heeft 80 vliegtuigen bedragen. Twintig eigen toestellen worden vermist. Een duikboot onder het bevel van den luitenant ter zee Jenisch, wiens gedeeltelijke resultaat van 21.000 br. t. reeds gemeld is, heeft op een tocht in totaal 40.000 br. t. aan vijandelijke schèepsruimte uit krachtig be schermde konvooien tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een bewapend vijandelijk koopvaardijschip van 7.000 br. t. eveneens uit een konvooi tot zinken ge bracht. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN MEXICO. Mexico-Stad, 13 September (D.N.B.) De Kamer heeft met 162 tegen 3 stemmen ver klaard, dat generaal Manuel Avila Camacho tot president is gekozen. Camacho heeft on geveer 2.400.000 stemmen gekregen, gene raal Juan Almazan 151.000 en generaal Sanchez Tapia 9800 stemmen. Het waren de Engelschen, zoo schrijft de „Frankfurter Zeitung", die naar Duitsch- land kwamen en er mede begonnen zijn de burgerbevolking tot voorwerp van hun aanvallen te maken. Het waren de Engel schen, die dan weken en maanden lang de ze oorlogvoering hebben voortgezet en het waren wederom de Engelschen, die op dit werk thans de kroon hebben gezet, doordat zij uitsluitend gebouwen tot doel van hun bommen hebben gekozen, waarvan in de geheele wereld de kunstwaarde en het niet militaire doel bekend is. Dit zal niet zonder gevolgen blijven en het zal nog veel minder vergeten worden. Het past Engeland zeer slecht te weeklagen over het bombardeeren van Londen, war.t het is niet de schuld van Duitschland, wan neer de oorlog thans dezen vorm aanneemt. De Rijksdag, de Brandenburger Tor, de Siegessaule, de Amerikaansche ambassa de, en de Academie der Kunsten, schijnen voor Churchill militaire doelen te zijn, al dus schrijft het „Berliner Zwölf Uhr Blatt". Men weet thans, dat de piloten van de Roayl Air Force het bevel hebben gekre gen met niets, maar dan ook met niets re kening te houden. Het Engeland van Churchill geeft hierdoor blijk, aldus het blad, niet te willen veranderen en moet derhalve thans met geweld tot inzicht wor den gedwongen. In zijn hol opgezocht en met bommen bedekt, probeert Engeland des nachts nog eenmaal uit zijn hol te komen en wraak te nemen op Duitsche vrouwen en kinderen. Ook deze nieuwe moorden, zoo schrijft de „Nachtausgabe" zullen duizend voudig vergolden worden. Deze oorlog zal zoolang gevoerd worden, totdat Engeland iedere mogelijkheid tot oorlog op te hitsen ontnomen zal zijn. Geen militaire doelen getroffen. Hamburg, 12 September (D.N.B.) De En gelsche vliegers hebben bij hun aanval op Hamburg en Bremen in den afgeloopen nacht wederom woonwijken gebombardeerd. De vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bom men o.a. op een gebouw van een liefdadige instelling in een Noordelijke voorstad van Hamburg, alsmede meer in de buurt van de stad. In totaal werden in Hamburg 36 wo ningen aanzienlijk beschadigd. Een school werd door dynamietbommen bijna verwoest. Slechts enkele kantoren werden getroffen. In Bremen werd een groot aantal brand en dynamietbommen op de binnenstad ge worpen. Hierbij werden houtopslagplaatsen, kistenfabrieken en dergelijke ondernemin gen, doch geen voor de oorlogvoering be langrijke of militair belangrijke doelwitten getroffen. In Hamburg werden vijf burgers gedood. Bovendien werden drie burgers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de ge wonden bevinden zich vier kinderen. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) In den afgeloo pen nacht hebben wederom Britsche vlieg tuigen boven Noord-Duitschland gevlogen. Zij wierpen explosieve en brandbommen op de woonwijken van verscheidene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken tal rijke groote branden uit, terwijl woonhuizen beschadigd werden. Er zijn verscheidene dooden, zwaargewonden en lichtgewonden. Het aantal dezer laatsten staat nog niet vast. Te Berlijn heeft men schade van grooten omvang voorkomen door het krachtige af weervuur, de gedisciplineerde houding dor bevolking en het snelle, energieke ingrijpen der luchtbescherming. Spoórwegwerken aan de Egyptische kust ge bombardeerd. Ergens in Italië, 12 Sept. (Stefani). In het weermachtsfcericht nr. 97 deelt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende mede: De spoorwegwerken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidi-Barrani werden opnieuw onderworpen aan luchtbombardementen des nachts en overdag, welke branden, ontplof fingen en vernielingen teweegbrachten. Vijandelijke pantserwagens werden gebom bardeerd en beschoten. De vijand eheft gepoogd een luchtaanval te ondernemen op Derna, maar werd door door onze jagers en ons luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vlieg tuig van het type BJenheim werd neerge haald. Een ander toestel is waarschijnlijk neergehaald. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tijdens het bombardement van Aden op 1 en 2 Sep tember twee vijandelijke torpedojagers tot zinken zijn gebracht. Onze- luchtformaties hebben het vliegveld van Khartoem gebom bardeerd, waar een hangar getroffen werd. Ook werd een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hayia, waar de rails, wagons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden drie han gars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft gepoogd een luchtaanval ondernemen met pantserwagens en artille rie van klein 'kaliber op het bruggehoofd van Kassala. Onze artillerie heeft den vijand op de vlucht gejaagd na een gevecht dat een uur duurde. Wij leden geen ver liezen. Een andere aaïival op onze Dubat- afdeelingen te' Gh'erilli wérd 'eveneens zon der verliezen 'aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij burger woningen beschadigd erden. Een inlander werd gedood en twee gewond. Een andere vijandelijke aanval op de kampen van Cha- chaman ten zuiden van Addis Abeba ver oorzaakte lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. De uit drie personen bestaande bemanning werd krijgs gevangen gemaakt. Vijandelijke -vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het afweergeschut terstond in werking trad, zoodat de toestellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 95, werden twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Een duikbcot is in haar basis teruggekeerd na in den Atlantischen Oceaan 27.000 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van 16 tot en met 22 Sep tember a.s. de met „6" genummerde bon nen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 22 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 24 September a.s. geldig. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE KRUITFABRIEK. New-York, 12 Sept. (D. N. B.) Te Kenvil in New-Jersey hebben zich vandaag in de Hercules Powder Company, die dynamiet en rookloos kruit vervaardigt, verscheidene zware ontploffingen voorgedaan. Zij waren tot 80 K.M. in den omtrek te hooren en ver oorzaakten een geweldigen brand. Volgens onvolledige berichten zouden tot dusver vijftig dooden en gewonden geteld zijn. De brandweer, politie en reddings ploegen uit den geheelen omtrek heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Kenvil (New-Jersey), 13 Sept. (D. N. B.) De ernstige ontploffing, die zich hier heeft voorgedaan in een kruitfabriek heeft naar schatting 50 dooden geëischt, tot dusverre zijn 20 lijken gevonden. Het aantal gewonden is grooter dan 200. De schade zou ruim twee millioen dollar zijn. De kruitfabriek is volkomen verwoest. DUITSCH OORDEEL OVER DE REDE VAN CHURCHILL. Berlijn, 12 Sept. Semi-officieel wordt ge meld: De gisteren gehouden rede van Churchill wordt in politieke kringen alhier in zoo verre als een echt product der mentaliteit van den Engelschen premier beschouwd, dat haar inhoud bestónd in troost voor het En gelsche volk met leugens, d.w.z. met ver- valsching van de cijfers der verliezen. Men acht het hier interessant, dat Chur chill thans het gevaar voor een invasie erkent. Als hij daarbij, naar men hier ver der opmerkt den oorlog der franctireurs pro clameert, dan zou dus naar de meening van Churchill alles aan en in Engeland militair object zijn, Overigens wijst men er hier op, dat Churchill alle gelegenheid gehad heeft om Londen het noodlot te besparen, dat zich op het oogenblik voltrekt, doch dat hij al deze gelegenheden bewust en cynisch van de hand gewezen heeft. Voorts acht men hier typeerend voor de plutocratenclique, die in Engeland heerscht, dat Duff Cooper in vijn rede van gisteren het Engelsche volk aanspoorde den oorlog tot de uitputting voort te zetten, nadat hij zelf, zooals men weet, zijn zoon in veiligheid gebracht heeft. Tenslotte heeft men in politieke kringen alhier ook kennis genomen van een Reuter- bericht uit Boekarest, dat op een verslag van een reiziger gebaseerd is en zegevie rend meldde, dat door de Engelsche bom aanvallen op Berlijnsche woonwijken vijf honderd Berlijners gedood zijn. Men ziet in de hoonende vreugde, dat in dit valsche Engelsche bericht tot uitdrukking komt, een bekentenis wien de Britsche luchtaanvallen op Duitsche steden gelden. GENERAAI,-VELDMAARSCHALK VON BR AU CHITSCH IN FRANKRIJK. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) De opperbevel hebber van het leger, generaal-veldmaar- schalk von Brauchitsch, heeft een dezer da gen in Frankrijk eenheden van het leger bezocht, die sedert den wapenstilstand hier hun kwartieren hebben betrokken. Na de zen inspectietocht heeft de generaal-veld- maarschalk von Brauchitsch een bezoek ge bracht aan een Fransche haven aan de Atlantischen Oceaan, die thans dienst doet als steunpunt voor de Duitsche o.orlogsmamne De commandant van de daar liggende di visie een Rijnlandsche divisie, die in de weken van den strijd in het Westen veer tienhonderd kilometer heeft gemarcheerd meldde zich bij den opperbevelhebber. De opperbevelhebber van het leger onder nam daarna met een barkas een korte rond vaart door de haven en voer voorbij een duikboot, die van een tocht was terugge keerd en langs mijnenvegers, die den ingang tot deze haven beveiligen. Overal op de booten stonden de manschappen opgesteld. DRAADLOOZE VERBINDING LONDEN— OSAKA VERBROKEN. Osaka, 12 Sept. (Domei). Gisteren te 18.45 uur Greenwichtijd 's de directe draadlooze verbinding tusschen Osaka en Londen ver broken, vermoedelijk tengevolge van ver woesting van het Britsche draadlooze sta tion of zijn electrische centrale. Osaka trachtte de verbinding te herstellen over Bombay en New York, doch tevergeefs. Zoowel New York als Bombay deelden mede, dat geen verbinding te krijgen was.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1