Bij luchtgevaar moet dekking worden gezocht. Duitschers in ons land opgeroepen. TWEEDE BLAD.ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940. Brandstof aflevering. Mi«uwe distributieregeling houdt rekening met vóór 1 Oct. ontvangen voorraad. De bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen schrijft ons: Bij een groot deel van de bevolking be staat nog steeds groote vrees, dat met het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met allen nadruk moge er daarom ter geruststelling de aandacht op worden gevestigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wanneer men op 1 October a.s. zijn 20 procent niet in huis zou hebben. Er is wel in de bladen door het rijkskolenbureau medegedeeld, dat degenen, die hun 20 procent vóór 1 October niet hebben ontvangen na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedeelte daarvan, doch het schijnt de aandacht van ve len te zijn ontgaan, dat in dezelfde publicatie vermeld werd, dat zij daar van geen schade zullen ondervinden, omdat „rekening zal worden gehou den met den dan aanwezigen voor raad bij de verbruikers". Op deze laatste mededeeling moge alle nadruk vallen. Afnemers die op 1 October dus hun 20 procent niet mochten hebben ontvangen, worden niet ten achter gesteld bij die genen, die dat wel hebben ontvangen. Zij zullen bij de per 1 October in werking tredende distributieregeling, o. i. stellig den voorrang hebben, terwijl degenen, die reeds hun 20 procent ontvingen, dan zul len moeten wachten, totdat ieder zijn deel heeft ontvangen. Hier komt het op aan. Er komt op 1 October een nieuwe regeling, welke rekening houdt met de vraag of en hoeveel men tot dien datum al dan niet ontvangen heeft. In verband met het bovenstaande moge nog worden verzocht van de handelaren niet het onmogelijke te vragen. Het kan nu wel als een vaststaand feit worden aangenomen, dat het niet mogelijk zal zijn iedereen voor 1 October zijn 20 pro cent te bezorgen. Maar dit behoeft geen enkelen verbruiker zorgen te baren, om dat dit door de in te voeren distributie regeling vanzelf in orde komt. Ieder blijve daarom bij zijn ouden leverancier, aange zien men dan zijn rechtmatig aandeel zal ontvangen. Een honderdjarige. - Vrijdag 13 Sep tember hoopt de heer Jan van Hemmen te Haren in Groningen zijn honderdsten ver jaardag te vieren. Hij is de oudste inwoner van zijn plaats. Verdronken. - Gistermorgen vroeg is de 59-jarige P. J. Z. te Den Haag, vermoedelijk tengevolge van de duisternis, met zijn fiets in het water van de Soestdijkschekade ge raakt en verdronken. Men meldt ons van officieele zijde: Den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat in plaatsen waar „luchtalarm" werd gemaakt, het meeren- deel der bevolking zich daarvan niets aan trok en het verkeer zonder onderbreking voortgang had. Tevens kwam het nog herhaaldelijk voor, dat nieuwsgierigen op straat of op balkons naar luchtgevechten of het vuren der luchtdoelartillerie ble ven kijken. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Verscheidene burgers werden daarbij door scherven gewond. Aan dezen ongewenschten toestand moet ten spoedigste een einde komen. Aangezien uitsluitend lucht alarm wordt gemaakt, wanneer wer kelijk gevaar bestaat, moet e,n d e straten zoodra dit alarm wordt gegeven, onmiddel lijk geheel worden ont ruimd. Alle aan het verkeer deel nemende voertuigen moeten rechts van den weg halthouden, paarden moeten worden vastgebonden, terwijl bestuurders en passagiers dekking zoeken, evenals de andere wegge bruikers (wielrijders en voetgangers). Men begeve zich dus zoo spoedig moge lijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dekking zoeken in de openbare schuilplaatsen. Zijn deze ook niet te bereiken, dan schuile men in portieken, garages, onder viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voortgang hebben dan nadat het signaal „luchalarm geëindigd" is gegeven. Indien het luchtdoelgeschut vuurt, terwijl overi gens geen signaal „luchtalarm" is gege ven, moeten degenen, die zich op straat bevinden er op bedacht zijn, dat de tal- looze neerkomende scherven, ernstig letsel kunnen veroorzaken. Ook dan moet een ieder zich zelf veilig stellen door dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis, en zoover mogelijk van de vensters af. Wie op straat is, dekt zich op soortgelijke wijze als bij luchtalarm op een zoodanige plaats, dat men tegen de scherven beveiligd is. Het is de uitdrukkelijke wensch der Nederlandsche autoriteiten, welke geheel wordt ondersteund door de opvattingen dienaangaande van de Duitsche overheid, dat de bevolking in beide hierboven ge noemde gevallen de strengste luchtbe schermingsdiscipline in acht zal nemen. De Nederlandsche politie heeft opdracht op de naleving van een en ander streng toe te zien. Ledige vaten. - De ingevolge bekend making van 4 Juni bij de opslagplaatsen der benzine- en petroleummaatschappijen inge- levrde ledige vaten kunnen thans door de belanghebbenden tegen inlevering van het destijds ontvangen ontvangstbewijs worden teruggehaald. In overeenstemming met der. bevelheb ber van de ordeningpolitie bij den rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, wordt door mij het volgende bepaald: mannelijke rijksduitschers in de bezette Nederlandsche gebieden die zich hier blij vende hebben gevestigd of reeds langer dan één jaar verblijf houden, en wel a) alle Duitsche staatsburgers die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrijwilligen dienst staan. voor de provincie: major Kriiger b) de aan de dienstplichtige geboorte jaren 1914—1920 toebehoorenden, die tot heden van de wapendienst waren vrijge steld of nog niet in dienst zijn geweest, c) de oudgedienden wapenplichtigen van alle geboortejaren, moeten zich on middellijk, uiterlijk echter tot en met 20 September a.s. schriftelijk aanmelden vol gens hieronder aangegeven model-lijst, bij den voor hun woonplaats bevoegden stafofficier van de ordeningpolitie bij den afgevaardigde van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Deze hebben hun 'zetel in de volgende plaatsen: Zuidholland Noordholland Friesland Groningen Overijsel Drenthe Utrecht Gelderland Noordbrabant Limburg Zeeland major Pfeiffer major Kuhn major Werner major Görhadt major Zutz major Leissner major Hanisch major Lueg major Burkart hauptmann Wiese den Haag Haarlem Leeuwarden Groningen Zwolle Assen Utrecht Arnhem 's-Hertogenbosch Maastricht Middelburg Sophialaan 4. Kenaupark 19. Zuiderstraat 13. Groote Markt 27. Burg,m. van Royensingel 13. Beilerstraat 11. Malibaan 10. Huis Angerenstein aan de Velperweg. paleis van justitie. Graf van Waldeckstr. 8 Dam 6. Bij niet-nakoming, worden dwangmaatregelen genomen. Naam en familienaam: MODEL, dag van geboorte: plaats van geboorte: woonplaats: straat: Den Haag, 10 September 1940. de bevelhebber v. d. Weermacht i'n Nederland, de chef v. d. generalen staf, get. SCHWABEDISSEN. BOONENOOGST IN NOORD-HOLLAND De witte en bruine boonen worden te drogen gehangen op z.g. schansen totdat zij „rammelen in de schil". (Polygoon) ACTIE TEGEN DE WERKLOOSHEID onder de schippers en havenarbeiders te Amsterdam. In de gemeentelijke Arbeidsbeurs werden ongeveer 000 man ingelicht over de werkgelegenheid in Duitschland. Daarna werd de inschrijving opengesteld. (Stapf) JAN PIJNENBURG HEEFT ZONDAG J.L. ZIJN ROEM RIJKE WIELERCARRIERE AFGESLOTEN. Hij wijdt zich nu geheel aan zijn goed beklant café in Tilburg. Jan aan de tapkast. (Polygoon) DE DISTRIBUTIE VAN TABAK EN TABAKSPRODUCTEN. Ordening van den tabaksliandel. In de staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart inzake de distributie van tabak en tabaks producten. Hierbij wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, dat te 's-Gravenhage is gevestigd. Bij dit bureau moeten alle onder nemingen, betrokken bij de bewer king of handel in tabak, doch met uitzondering van den detailhandel, zich aanmelden door middel van een door de directie vast te stellen for mulier. Na inschrijving ontvangt de aanvrager een inschrijvingsbewijs, aangevende de bedrijfstak, welke de aanvrager mag uit oefenen. Hieraan zijn verschillende voor waarden en beperkingen verbonden. Deze beschikking treedt 12 September in wei'king. RIJKSSTEUN AAN ORKESTEN EN DE TOONKUNST. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest van den waarnemend secretaris- genei aal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen bericht ontvangen, dat het met ingang van 1 Januari 1940 een vast rijkssubsidie van 10.000 per jaar zal ontvangen, waardoor deze instelling in de rij der door het Rijk gesubsidieerde orkesten is getreden. Het vaste jaarlijksche rijkssubsidie voor de Haarlemsché Orkestvereeniging is ver hoogd met 2500. Verder is aan alle orkesten bericht, dat het Rijk bereid is in den komenden winter 20 van de salarissen van de orkestleden te garandeeren, mits de besturen zelf,' eventpeel met steur, van de plaatselijke en provinciale overheden, voor de restee rende 80 instaan. Aan de gevestigde tooneelgezelschappen is medegedeeld, dat van rijkswege maatregelen tot bevorde ring en steun van de Nederlandsche dra matische kunst in overweging zijn .In ver band hiermede is hun vanweg ehet depar tement van onderwijs, kunsten en weten schappen een aantal vragen gesteld. OUDE MAN AANGEREDEN EN GEDOOD. Woensdagavond heeft in de Eerste Mid dellandstraat te Rotteidam een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. De 71-jarige P. van der Es, gewoond hebbende in de Schietbaanlaan, wilde via den vluchtheu vel den rijweg oversteken, Hij lette ech ter niet op het van de richting West- Kruiskade komende verkeer er. liep tegen het rechter voorspatbord van een puin- auto op. Hoewel de bestuurder van de auto nog krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat de grijsaard met kracht tegen de straat werd gesmakt. Hij is kort na aankomst in het ziekenhuis aan .den Bergweg overleden, DE NAJAARSBEURS EEN GROOT SUCCES. Het A. N. P. meldt uit Utrecht, dat het jaarbeursbezoek twee tot driemaal grooter is geweest dan verleden jaar en wat het zaken doen ter beurze betreft, is er in ver gelijking tot andere beurzen beslist een groote verbetering te bespeuren geweest. Men mag aannemen, dat de beurs, welke thans ten einde is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend. Mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, verklaarde aan het A. N. P., dat er onder den druk der tijden zeer veel is verkocht, men kan dan ook zeggen, dat er ëen opge wekt zakenleven viel waar te nemen in vrijwel alle branches. De agrarische beurs genoot dezen keer wel de bijzondere belangstelling. Gebleken is, dat als de agrarische beurs met goede artikelen komt, deze onmiddellijk tot den boer spreken. Dat geldt ook voor de voorlichtingsdiensten. Niet te verwonderen is dan ook het drukke bezoek van agrari- schen kant. Voor zoover het ter administra tie bekend was, zijn er niet minder dan 153 excursies naar de beurs gemaakt. En elke excursie omvatte toch zeker een 30 per sonen. De meubelafdeeling is ditmaal maar klein geweest, het gevolg van de verschillende moeilijkheden, waarmede de meubelbranche te kampen heeft. Zij, die vertegenwoordigd waren, hebben daarvan echter allerminst spijt. Zij toonen zich integendeel zeer te vreden. Ook de schoenmakersgroep is con tent, zoo zelfs, dat zij besloot in ieder geval op de volgende "beurs weer van de partij te zijn. J. C. M. van NieuwenhovenStempels overleden. - Gisteren is in het St. Jans ziekenhuis te Laren op 56-jarigen leeftijd, na het ondergaan van een kleine operatie overleden de Larensche kunstschilderes, mevr. J. C. M. van NieuwenhovenStem pels. Zij legde zich voornamelijk toe op het schilderen van bloemen en exposeerde regel matig op de zomertentoonstelling van de Gooische Schildersvereeniging. TOENEMING VAN DEN BELASTINGDRUK. De druk van de belastingen op het in komen en het vermogen is de laatste jaren wel sterk toegenomen. In het artikel „In-- komsten-, vermogens- en gemeentefonds belasting 1940/1941", voorkomende in de zoo juist verscenen aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt hierop nog eens bijzonder de aandacht gevestigd. Van deze drie belastingen wordt de sterk ste toeneming aangetroffen bij de gemeente fondsbelasting, omdat behalve de 25 opcen ten, die ten behoeve van het werkloosheids- subsidiefonds, en de opcenten, die hoogstens ten getale van 75 rechtstreeks ten behoeve van de gemeenten mogen worden geheven, over 1939/1940 nog 15 en over 1940/1941 nog 50 opcenten worden geheven ten behoeve van het rijk. De wisselende aantallen opcen ten voor de gemeenten zijn oorzaak, dat er over 1936/1937 tot en met 1938/1939 naast gemeenten met 25 opcenten ook gemeenten zijn, waar 100 opcenten worden geheven. Over 1939/1940, liggen de grenzen tus- schen 40 en 115 en over 1940/1941 tusschen 75 en 150. Over het laatste jaar wordt dit hoogste aantal opcenten geheven in 749 van de 1054 gemeenten. Slechts 12 gemeenten hebben zich voor deze belasting in de le klasse, 43 gemeenten in de 2e klasse en alle overige in de 3e klasse gerangschikt. Gegevens voor de afzonderlijke gemeenten zijn opgenomen in een geschrift van boven genoemd bureau, getiteld „Hoeveel belas ting betaal ik over 1940/1941?" Geruststelling aan de schippers. - De geruststelling aan de schippers dat zij namelijk des nachts normaal hun beroep, kunnen uitoefenen geldt niet alleen voor de kuststreek, maar voor het geheele gebied, waar het uitgaansverbod tusschen tienen en vieren geldt. Gevallen van varkenspest in de Vecht streek. - Hoewel thans gelukkig geconsta teerd kan worden, dat de varkenspest aan het afnemen is, zijn toch opnieuw eenige gevallen van deze gevreesde ziekte in de vechtstreek voorgekomen. Preventieve maat regelen verhinderden, dat de ziekte zich al te zeer uitbreidde. Doch in de Vecht- en Veenstreek zijn reeds eenige honderden varkens bezweken. Bij den Hoogen graad van moto- riseering van het Duitsche leger is het gewenscht, dat zooveel mo gelijk soldaten op de hoogte zijn van motor-tech niek. Een kijkje in een school, waar hierin on derricht wordt gegeven. (Holland)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5