DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN. DE DUITSCHE AANVALLEN OP LONDEN. I li 1 Het heeft bommen „geregend". De bedoeling is Engeland krachtig en langdurig aan te vallen. Het Duitsche weermachts bericht. Italiaansch weermachts bericht. Engelsche luchtaanvallen op burgerbevolking. I 1 ■W BUL-II COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 218 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 14 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Nieuwe Duitsche aanvallen öp Londen. Berlijn, 13 Sept. (D. N. B.) Hedenmiddag vroeg zijn verscheidene Duitsche vliegtuigen opnieuw door de versperring van luchtaf weergeschut in het zuiden en zuidoosten van Engeland heengebroken. Zij kwamen veilig boven Londen en vielen wederom dok installaties aan, die met bommen van alle soorten kaliber werden bestookt. Van veraf zichtbare branden kenmerkten den omvang van den gelukten aanval. Volgens tot dus ver ontvangen berichten, zijn in de stads gebieden aan beide zijden, van de Theems nog branden waar te nemen. Berlijn, 13 Sept. (D. N. B.) De Duitsche luchtaanvallen van vandaag, waren, naar het D. N. B. verneemt, gericht tegen het zuidoosten van Engeland en tegen Londen, waar wederom dokken en industrieele in stallaties bij een bewolkten hemel met bom men werden bestookt. Er ontstonden geen luchtgevechten. De Duitsche vliegers keer den na het vervullen van hun taak naar hun bases terug. Bommenregen op Londen. Londen, 13 Sept. (D. N. B.) Naar de En- gelsche radio meedeelt, heeft het heden te Londen letterlijk „bommen geregend". De Duitsche luchtaanvallen. New-York, 13 Sept. (D. N. B.) Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het bureau van Beuter, het centrale nieuwsapparaat van de Britsche wereldpropaganda, gisteren zijn werkzaamheid in hooge mate moeten be perken. Volgens de jongste berichten is het nieuwe uit twaalf verdiepingen bestaande Reutergebouw in Fleetstreet, dat pas in den zomer van 1939 betrokken was, getroffen, hoewel niet bekend is, waaraan de schade precies te wijten valt. In ieder geval was het Reuterbureau gisteren niet in staat zijn nor malen berichtendienst voort te zetten en moest het zich beperken tot het gebruik van het verouderde morse-stelsel. Evenals dit het geval is met de banken en handels zaken te Londen, zou ook het Reuterbureau voornemens zijn te verhuizen naar een ten noorden van Londen gelegen provinciestad. De Londensche dagbladpers is door de luchtaanvallen thans in een uiterst moei lijken toestand geraakt. Wegens de vernie ling van talrijke spoorlijnen en wegens de verwarring in het verkeerswezen, is een normale verspreiding van de dagbladen te Londen en in de provincie nauwelijks mo gelijk. Daar bovendien de groote banken wegens het gebrek aan pasmunt haar uit betalingen tot een minimum beperkt heb ben, zijn verscheidene Londensche bladen niet meer in staat de salarissen uit te be talen, zoodat de bedrijven dreigen gesloten te worden. Het voornaamste onderwerp van bespreking der Londensche bladen is thans het tekort aan schuilkelders. Onder de arbeidersklasse zou groote ver ontwaardiging heerschen omdat de regee ring tot dusver heeft nagelaten in de dicht bevolkte wijken van oostelijk Londen (het havengebied) schuilkelders te laten bouwen. De News Chronicle stelt thans voor de werk- loozen voor den aanleg van schuilkelders te gebruiken. Een tegenspraak van Beuter. Lissabon, 13 September (D.N.B.) Reuter verklaart in een radiobericht, dat de mede- deeling uit Stockholm, volgens welke bij een Duitschen aanval op Londen het Reu tergebouw getroffen en de meeste Britsche courantengebouwen ernstig beschadigd zijn, niet overeenkomstig de feiten is. Krachtige aanvallen van langen duur. Berlijn, 13 September (A.N.P.) De tegen woordige phaze van den luchtoorlog tegen Engeland wordt op grond van waarne mingen tijdens de jongste gevechten en op grond van de bekende Duitsche maatrege len, waarvan in de Duitsche officieele be richten gesproken wordt, gekenmerkt als een strijd op groote schaal, die niet tot een paar grootscheepsche aanvallen beperkt blijft. Als beslissend beschouwt men in wel ingelichte Duitsche kringen de volgende feiten: 1). De leiding van de grootscheepsche aanvallen door rijksmaarschalk Göring be wijst, dat het hier niet gaat om op zichzelf staande acties, doch om aanvallen, die even krachtig als van langen duur zijn. Zoo wordt in het weermachtsbericht van Maan dag gezegd, dat de aanvallen ondanks het slechte weer zijn voortgezet. Men houdt derhalve te Berlijn rekening met een stel selmatige voortzetting van deze aanvallen, waarvan men weet, dat zij zich in een stij gende lijn kunnen bewegen. 2). Het luchtruim boven Londen wordt, naar uit de Duitsche waarnemingen geble ken is, hoe langer hoe meer door de Duit sche luchtmacht beheerscht. Er is b.v. ge constateerd, dat de Duitsche jachtvliegtui gen in ruime mate er in geslaagd zijn, de Engelsche jagers van de Duitsche gevechts vliegtuigen verre te houden. Van de 26 Duitsche vliegtuigen, die Zaterdag verloren zijn gegaan, waren ondanks het groote aan tal der deelnemende vliegtuigen slechts vier gevechtsvliegtuigen. Het gebruik van jacht vliegtuigen voor de bescherming der bom menwerpers heeft weliswaar tot verliezen onder de Duitsche jachtvliegtuigen geleid, doch het beoogde doel, de bommenwerpers te beschermen, werd bereikt. 3). De Engelsche afweer, vooral door jachtvliegers, werd in toenemende mate zwakker. Volgens de Duitsche waarne mingen moesten de Engelschen reeds niet volledig opgeleide vliegtuigbemanningen naar het front zenden. Ook is herscholing van gevechtsvliegers tot jachtvliegers ge constateerd. Daarbij komt de afmatting van het Engelsche personeel. Men heeft van Duitsche zijde sterk den indruk, dat de Engelsche jagers trachten ernstige gevech ten uit den weg te gaan. In hoeverre het ge bruik van Poolsche en Tsjechische vliegers, waarop van Engelsche zijde in het bijzon der gewezen is, een gevolg is van zwakke plekken in de Engelsche luchtmacht, kan van Duitsche zijde moeilijk beoordeeld wor den. De nabijheid van Buckingham gebombardeerd. Berlijn, 14 September (D.N.B.) Eenige Duitsche gevechtstoestellen van he type Do 17 hebben Vrijdagmiddag een groot aantal tanks in de nabijheid van Buckingham Pa lace gebombardeerd. Voorts zijn aanvallen gedaan op een station en spoorwegemplace menten op de lijn LondenGravesand ten Zuiden van Erith, op eenige hout- en pa pierfabrieken en op verschillende silo's ten Noorden van Whitechapel. De uitwerking der bommen kon in weerwil van het slechte weer goed waargenomen worden. Een der Duitsche vliegtuigen is nog niet terugge keerd. DE ENGELSCHE KONING NAAR GLASGOW? Genève, 13 Sept. (D. N. B.) In diploma tieke kringen te Londen bevestigt men het gerucht, dat de koning en het diplo matieke corps zich nog deze week naar een stad in het noordwesten van Enge land zouden begeven. Welingelichte per sonen wisten mede te deelen, dat Glas gow deze stad zou zijn, omdat het voor de Duitsche bommenwerpers betrekkelijk moeilijk te bereiken is. De te Londen ge accrediteerde diplomaten zouden reeds Maandagmiddag, na den tweeden grooten luchtaanval, zich met een dergelijk voor stel tot de regeering gewend hebben. De Engelsche regeering liet echter doorsche meren, dat een vertrek van het diploma tieke corps een buitengewoon slechten indruk op de bevolking van Londen zou maken. Na de nieuwe aanvallen van Dinsdag en Woensdag heeft men in Brit sche kringen blijkbaar ingezien, dat het vertrek onvermijdelijk was en men heeft zich bereid verklaard, voor de ambassa des en gezantschappen een nieuw domi cilie in een veilige streek aan te wijzen. Men zegt, dat de Britsche weermacht niet meer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van koning en diplomatieke corps op zich kon nemen. In hofkringen deed het gerucht de ronde, dat de koning zich waarschijnlijk zou terugtrekken naar Balmoral Castle in Schotland. Blijkbaar op instructie van het ministerie van voor lichting zwijgen de Londensche bladen volkomen over deze plannen. EX-KONING CAROL TE MADRID. Madrid, 13 Sept. (D. N. B.) Ex-koning Carol van Roemenië is op de doorreis naar Lissabon hier aangekomen. VERSTERKING AMERIKAANS CH VLOOTPERSONEEL. Washington, 14 Sept. (D. N. B. De vloot- commissie van het huis van afgevaardig den heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel, dat voorziet in uitbreiding van het marinecorps van 27.000 tot 50.000, man. Bewapende koopvaarders tot zinken gebracht. Berlijn, 13 Sept. (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 37.600 b. r. t. tot zinken gebracht, waar onder een schip van 7.000 b. r. t., waarvan reeds melding gemaakt is. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nachts Noord- en West-Duitschland zijn binnengevlogen gelukte het niet hun doe len te bereiken. Enkele bommen, welke op woonwijken en op een dorp werden uitgeworpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkennings vluchten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen, Bexhill, Brighton, Banbury en andere plaatsen geworpen. Ten Zuidwesten van het eiland Man gelukte het een koopvaardijschip van 8.000 b. r. t. ernstig te beschadigen. In den nacht van 12 op 13 September bestookten gevechtsvliegtuigen de havens en dokken van Londèn en Liverpool op nieuw met bommen en verwekten nieuwe branden en ontploffingen; Britsche havens werden wederom door mijnen afgesloten. Een vijandelijk; vliegtuig werd neerge schoten, een eigen toestel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden lichte vijande lijke zeestrijdkrachten de haven van Bou logne te beschieten. De tegenstander werd, zonder eenige schade te hebben aangericht, door het vuur van onze kust- batterijen verdreven. De actie in Noord-Afrika. Ergens in Italië, 13 Sept. (Stèfani). Het 98ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Een Italiaansche onderzeeër is op zijn basis teruggekeerd, na op den Atlanti- schen Oceaan 18.000 ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht te hebben, te weten een tankboot van 10.000 ton en een geladen schip van 8000 ton. In Noord-Afrika zette onze luchtmacht overdag en 's nachts haar actie voort te gen de vijandelijke stellingen, concentra ties van gemotoriseerde voertuigen en andere militaire objecten in de omgeving van Egypte. Een benzinedepót werd in brand gestoken. Verscheiden gepantserde en bewapende vrachtauto's werden aan gevallen en onbruikbaar gemaakt. In Oost-Afrika vielen onze vliegtuigfor maties met succes in de omgeving van den Soedan een kamp en een legerplaats aan en in het gebied El Katule van Kenya vijandelijke autocolonnes van twintig voertuigen. Invallen van vijandelijke vliegtuigen geschiedden te Massaoea, dat vier maal gebombardeerd werd en waar een ge bouwtje beschadigd werd, te Assab waar een hospitaal verwoest werd evenals de keuken van een zieken verblijf en wonin gen in het centrum, waardoor zes perso nen gedood en enkele Italianen en inboor lingen gewond werden, alsmede te Asma ra en te Gora, waar beperkte schade aan gericht werd. De vliegvelden te Dzjimma en Tsjatsjaman werden eveneens gebom bardeerd met als gevolg eenige 'schade en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten door onze jagers. Twee andere toe stellen werden waarschijnlijk neerge schoten. SCHOOLJONGEN BEDWINGT EEN GIER. Athene, 13 September (D.N.B.) In een Macedonisch dorpje heeft een tienjarige schooljongen een gevecht geleverd met een reusachtigen gier, die een lam uit een kudde wilde rooven. Met een sikkel wist de jongen den aanvaller te dooden. De gier had een vlucht van drie meter en woog 20 kilogram. TROEPENBEWEGINGEN IN DISTRICT ODESSA. Moskou, 13 Sept. (D. N. B.) Volgens de Krasnaja Swjesda zijn thans nog steeds troepenbewegingen in het militaire district Odessa gaande. Zij staan onder leiding van den volkscommissaris van oorlog maar schalk Budjenny. De vicevolkscommis- saris van oorlog maarschalk Kulik is na afloop van de troepenmanoeuvres in het militaire district Sibirsjec naar Transbai- kalie (hoofdstad Irkoetsk) vertrokken, waar eveneens troepenmanoeuvres be gonnen zijn. In het militaire district van Noord-Kaukasie wordt op het oogenblik, met name bij de aldaar gelegerde regi menten kozakken een inspectie van troe pen gehouden. Berlijn, 13 Sept. (D. N. B.) De Britsche luchtmacht heeft ,ook in den nacht van 12 op 13 September haar bomaanvallen op de Duitsche burgerbevolking gericht. In de nabijheid van een West-Duitsche stad viel een brandbom op een boeren huis, dat volkomen in de asch werd ge legd. Personen werden niet getroffen. In een ander geval deden Engelsche vliegers een aanyal op een geheel alleenstaande boerenhofstede. De schuur en de stal van de boerderij gingen in vlammen op. Het vee, uitgezonderd het kleine vee, kon nog gered worden. Ook hier werden geen per sonen getroffen. In het Roergebied werd een woonhuis door verschillende Engel sche vliegtuigen ernstig beschadigd. Bo vendien wierpen de Engelsche vliegers een aantal bommen op het open veld. Hiermede heeft de Britsche luchtmacht eens te meer de gebruikelijke systeem loosheid van haar nachtelijke bomaanval len bewezen. Engelsche bom maakt slachtoffers. Turijn, 13 Sept. (D. N. B.) In de nabij heid van de Fiatfabrieken bij Mirafiori is een Engelsche vliegtuigbom ontploft toen pogingen in het werk werden gesteld het gevaarlijke projectiel, dat bij de jongste Engelsche aanvallen was uitgeworpen, onschadelijk te maken. Vier soldaten en een burger werden hierbij gedood, een andere soldaat werd doodelijk en eenige andere personen werden lichter gewond. ITALIAANSCH OFFENSIEF AAN EGYPTISCHE GRENS? Rome, 13 September. (D. N. B.) De Engelsche berichten over het begin van een Italiaansch offensief op verschillende plaatsen aan de grenzen van Egypte en drn Soedan worden in Rome niet tegen gesproken. In welingelichte Italiaansche kringen wordt er echter op gewezen, dat officieele berichten dienaangaande moe ten worden afgewacht. In politieke, krin gen alhier wordt evenwel, op grond van de beide laatste Italiaansche weermachts- berichten, de induuk sterker dat de be richten uit Engelsche bron, die overigens volkomen gunstig voor Italië luiden, inderdaad juist zijn. In dezelfde kringen wordt er voorts aan herinnerd, dat een Italiaansch offensief aan de Egyptische grens niet tegen het koninkrijk Egypte gericht zou zijn, waarmede Italië ondanks het feit dat Caïro de diplomatieke be trekkingen verbroken heeft, zich niet in oorlog bevindt, doch tegen de op Egypti- schen bodem staande Engelsche strijd krachten. OPROEP TOT GEMEENSCHAPSZIN IN ZWITSERLAND. Bem, 13 Sept. (D.N.B.) Na afloop van de uiteenzettingen op het gebied van de bui- tenlandsche politiek, gehouden door den bondspresident, heeft bondsraad Etter giste ren voor de volmachtencommissie van den Nationalen Raad opmerkelijke woorden ge sproken. Etter verlangde o.a. grootere solidariteit van alle standen, vooral solidariteit tus- schen arbeid en kapitaal, die op de hoogere belangen des lands gericht is, waarbij het kapitaal in aahzienlijke mate in dienst van den arbeid gesteld moet worden. De bonds raad deed een beroep op de partijen om zich achter de regeering te plaatsen en tus- schen haar en het volk een brug van ver trouwen te vormen. Hij acht veranderingen, ook politieke wijzigingen op politiek-con- stitutioneel gebied, ja zelfs een algeheele herziening van de grondwet noodzakelijk. Bij deze gelegenheid werd ook de instelling van een regeeringspersdienst aangekondigd. HET JODENSTATÜUT IN FRANKRIJK. Geneve, 13 Sept. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, schijnt de invoering van een Jodenstatuut in Frankrijk, waartegen in de onlangs afgetreden regeering sterke tegen stand bleek te bestaan en dat ook door de nieuwe regeering slechts gedeeltelijk voor gestaan wordt, spoediger verwezenlijkt te worden dan verwacht werd. Het project dat de regeering thans in behandeling heeft, grijpt terug op een ontwerp voor een uit zonderingswet van" den vroegeren minister van binnenlandsche zaken, Marquet, en be vat draconische maatregelen, naar te Vichy verluidt. Volgens dit project zullen alle vrije beroepen van .Joden gezuiverd worden. Ook de verwijdering van alle Joden uit pers, radio, tooneel enz. ligt in het voornemen. DE ROEMEENSCHE REGEERING. Boekarest, 14 Sept. (D. N. B.) In poli tieke kringen verwacht men, dat generaal Antonescu vandaag zijn nieuwe kabinet zal vormen. Hij is over deze regeerings- vorming reeds tot principieele overeen stemming met de leiding der ijzeren gar- de gekomen. „GEEN MEDELIJDEN MET ENGELAND". Milaan, 13 September. (Stefani) Onder den titel „geen medelijden" publiceert de „Popoio d'Italia" het volgende artikeltje: „De lange reeks nachtelijke provocaties van de Royal ir Force, tegen Berlijn staat in geen verhouding tot het vreeselijk ant woord, dat Duitsehland aan Londen ge geven heeft. Dit houdt verband met de quantitatieve en numerieke meerderheid van de Duitsche luchtmacht in vergelij king met de Engelsche. Als de Engelsche vliegtuigen onder begunstiging van de duisternis er in geslaagd zijn hun doode- lijke bommen op de hoofdstad van het rijk te werpen, waarbij betrekkelijk geringe schade aangericht werd, in verhouding tot de kastijding, die de Duitsche luchtmacht Londen toedient, dan is dat geen reden, waarom Londen recht heeft op het mede lijden, dat het tevergeefs in' de wereld tracht op te wekken. Immers, Engeland heeft niet alleen den oorlog gewild, maar het heeft hem gewild "zooals hij heden is. Het tracht de wereld Slethts te ontroeren, omdat de kastijding, die het verdiend heeft, duizendmaal harder is dan de ge pleegde misdaad. Maar dit brengt niemand van de wijs, want iedereen is er van over tuigd, dat Engélahd' slechts weent, omdat het er voorheen niet in geslaagd is de an deren te doen weenén.' Daarom moet men in het geheel geen medelijden met Enge land hebben. Als het Engelsche volk zijn verdiende loon gehad heeft, kan het altijd nog op straat met witte lakens zwaaien ten teekera van overgave. VEEMARKTEN IN ITALIË TIJDELIJK GESLOTEN. Rome, 13 September (D.N.B.) De voor de voorziening en verdeeling van levensmid delen aan de weermacht en de burgerbe volking bevoegde minister van landbouw heeft met ingang van 19 September de tij delijke sluiting gelast van alle veemarkten. Vanaf dit tijdstip moeten de boeren het voor verkoop bestemde vee bij de fascistische producentenorganisatie inleveren, die voor de leveringen aan het leger, de burgerbe volking en de industrie zorg zal dragen. Deze maatregel beoogt voornamelijk een strenge tenuitvoerlegging van de bepa lingen op den vleeschverkoop. ENGELAND ZOEKT CREDIT. Buenos Aires, 13 Sept. (D.N.B.) Naar verluidt, vormt een Engelsch verzoek om crediet voor het financieren van levensmid- delenaankoopen in Argentinië het onder werp van diepgaande besprekingen door de bevoegde instanties. De bladen spreken van een bedrag van 500 millioen pesos en schrijven, dat een zoo verstrekkend crediet niet zonder voldoende waarborgen mag worden verstrekt. Enkele bladen zijn van meening, dat de in Londen opgenomen Argentijnsche leeningen en ook de Engelsche spoorwegbedrijven en bevro ren vleeschindustrieën in Argentinië als onderpand zouden kunnen gelden. DE OORLOGSWINSTEN IN ENGELAND. Geneve, 13 Sept. (D.N.B.) Enkele dagen geleden liet Churchill een gemiddelde effec tenrekening opstellen om te bewijzen, dat de Engelsche plutocratie niets aan den oor log verdient. Bijna tezelfder tijd echter werd hij, volgens berichten uit Londen, door de dividenduitkeeringen van een aantal steen koolmaatschappijen aan de kaak gesteld. Zoo verhoogde b.v. de Staveley steenkool- en spoorwegmaatschappij haar nettowinst van 461.000 tot bijna 700.000 pond sterling. De aandeelhouders ontvangen 13.9 pet. divi dend, vrij van belasting. Nog gunstiger zijn de bedrijfsresultaten van de Sheepbridge steenkool- en ijzermaatschappij. Deze keert 17.4 pet. dividend uit. Dergelijke winsten zouden niet mogelijk geweest zijn zonder de voortdurende stijging der steenkoolprijzen. BULGARIJE WIL VRIENDSCHAPS BETREKKINGEN MET ROEMENIE. Sofia, 13 Sept. (D.N.B.) Naar aanleiding van de ratificatie van het Bulgaarsch-Roe- meensche verdrag van Krajowa geven de bladen opnieuw uiting aan den oprechten wensch van Bulgarije, dat de betrekkingen tusschen de beide buurvolken zich zullen ontwikkelen in een geest van duurzame vriendschap. De technische kwesties zijn geregeld, zoo schrijft b.v. het blad Mir, thans begint de psychologische zijde van de ontwikkeling, die door de begroetingstelegrammen is inge leid. Door de ratificatie van het verdrag is nie< slechts een politieke aangelegenheid tus schen twee staten geregeld, daarmede is ook de vriendschap tusschen de beide volken vernieuwd. In dit verband veroordeelt de Slovo de politieke methoden van Engeland. i'e I I v-'i 1 J

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1