Honden- en kattenbrood. Een landelijke vakbond pensionbedrijf opgericht. Kobayasji bezoekt den gouverneur-generaal. Aanslag op een vrouw te Zaandam. Spoorwegovergangen en de verduistering. GEMENGD NIEUWS. Jeugdlectuur. jo nat doorsij- is onder zijn ontroerende irons, de arme- aen van enkel een kobalt- en in zijn 'd rookte hij je pijp. daar in de na il. En hier, in :nd voortzwoe- slot 't eenige mming van de 3e. gsteenen tuin- antiek ivoor r, kwam op 't eer roode rozen ingen was, een een kindje op rte haren nog nk, een vrouw haar spartelen- zwaai met bei wichtje lachte 'ootvader hoor- oeisel geknield en hand boven 'heerlij kt, alsof ike was ver- roet sloeg hij rst een kruis, raar zijn plan- 'e enkel maar lit hier, zonder oorts. Zij aan- alle ochtenden milde nevelen en dragen 't wordt. Dan teug uit de banjosnaren Uottige maan- verzekeren zij bezit van de uk verboden. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940. L 'I ''Mi A3 MUZIEKINSTITUUT VAN DEN OPBOUWDIENST. Naast de sport- en andere opleidingen, is er ook een muziekinstituut, dat den leiders van den Opbouwdienst muziek- en zanglessen geeft .Tijdens een zangles in het muziekinstituut in den Haag. (Stapf) Groep 2 Groep 3 Groep 4 Groep 6 Op bon 5 van den voederkaart. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 September 1940 op bon no. 5 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld voor: Gi'oep 1 10 kg. hondenbrood. 10 kg. hondenbrond. 8 kg. hondenbrood. 5 kg. hondenbrood. 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 5 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September 1940 is bon no. 5 van bedoelde kaarten ongeldig, 'na dien datum mag deze niet meer worden aangenomen. Winkeliers en handelaren in honden- en kattenbrood kunnen de opplakvellen, die zij voor opzending der bonnen noodig hebben, bij den fabrikant of leverancier aanvragen. Afgifte van honden- of kattenbrood zonder ontvangst van den betreffenden bon is verboden. Houders van meer dan één kat voor be drijven, pakhuizen, fabrieken o.a., dus niet opgegeven onder de rubriek raskatten, kunnen zich tot 18 September wenden tot de sectie bijzondere diergroepen te Beek bergen voor het bekomen van voederkaar- ten. Daarna ingezonden aanvragen kunnen niet in behandeling worden genomen. Ook aan houders van honden, behoorende tot de genoemde groepen, wordt medege deeld, dat na 18 September a.s. ontvangen aanvragen niet meer in behandeling zullen worden genomen. De Ned. Middenstandsbond schrijft ons: Een dezer dagen is te 's-Gravenhage on der leiding van den Nederlandschen Mid denstandsbond en in tegenwoordigheid van den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf (Rijkshoreca) een bijeenkomst gehouden van beroepspensionhouders uit verschillende deelen van het land. Hierbij waren tegen woordig afgevaardigden van den Nederland schen bond van beroepspensionhouders te Amsterdam, van „Hocares" te Enschede, van de Nederlandsche vereeniging van beroeps pensionhouders te Hilversum en van den Bond van Utrechtsche pensionhouders te Utrecht, alsmede enkele ongeorganiseerden. Eenstemmig is besloten tot oprichting van een landelijken vakbond van pensionhou ders. In een op korten termijn nader te houden bijeenkomst zullen statuten en huishoudelijk reglement van den nieuw op te richten vak bond definitief worden vastgesteld. In verband met de op handen zijnde ver plichte inschrijving voor beroepspensions bij Rijkshoreca is het gewenscht, dat de be roepspensionhouders in Nederland zich ver eenigen in één nieuwen vakbond teneinde hun vakbelang bij de desbetreffende regee- ringsinstanties zoo goed mogelijk te kunnen bepleiten. Voorzoover pensionhouders nog niet ge organiseerd zijn bij één der „hierboven ge noemde bonden en nog geen adhaesie be tuigden met de oprichting van een vakbond, kunnen zij dit alsnog doen aan het adres van den Nederlandschen middenstandsbond te 's-Gravenhage, Mauritskade 33b, waar zij zich ook voor toetreding als lid van den nieuwen bond kunnen opgeven. Eventueel kan met inzending van een naamkaartje met vermelding „pensionbond" worden vol staan. Domei meldt uit Batavia: De Japansche minister van handel en industrie Ichizo Kobayasji, die op 12 September des mor gens om 8 uur in Batavia is aangekomen, heeft des avonds om 6 uur een bezoek ge bracht aan de gouverneur-generaal jonk heer mr. dr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer, bij wien hij een uur verbleef in gezelschap van den Japanschen consul- generaal te Batavia den heer Otoji Saito. Na zijn bezoek aan den gouverneur-gene raal zeide Kobayasji: ,,Ik heb den gouver neur-generaal een bezoek gebracht om hem te bedanken voor mijn ontvangst in Ne- derlandsch-Indië". Naar vernomen-wordt maken de volgen de heeren deel uit van de delegatie van Nederlandsch-Indië bij de thans begonnen besprekingen met de Japansche gasten: H. J. van Mook, hoofd van het departe ment van justitie en J. E. van Hoogstraten, hoofd van de afdeeling handelszaken van het departement van economische zaken. In de Eendrachtstraat te Zanadam heeft gistermiddag de ongeveer 40-jarige Bra- bantsche landarbeider W. de 33-jarige vrouw S., met wie hij enkele jaren geleden omgang had, met een mes aangevallen. De vrouw verweerde zich heftig en ging hem zelfs met een pan, die op het vuur stond, te lijf. Ook haar echtgenoot, die te hulp snelde, en die den aanvaller ten slotte kon over meesteren, liep verwondingen op. Beiden stelden zich in het gemeente-ziekenhuis oneer geneeskundige behandeling. Hun verwondingen zijn niet van ernstigen aard. W. is gearresteerd. Dit is reeds de derde maal dat hij het op de vrouw heeft ge munt. Den eersten keer probeerde hij haar, evenals nu, met een mes van het leven te berooven, de tweede maal had hij een revolver weten te bemachtigen. Voor het laatste feit heeft de rechtbank hem veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met de bijzondere bepaling, dat hij zich niet meer in de Zaanstreek mocht vertoonen. Sedert korten tijd bevond hij zich oo vrije voeten. Mej. S. is moeder van drie kinderen. I Overwegen gemarkeerd met rood licht. In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de overwe gen van de Nederlandsche spoorwegen niet verlicht zijn, dreigen de afsluitboomen dei- spoorwegovergangen gevaar op te leve ren. Daarom zullen deze overwegen ken baar gemaakt worden met rood licht, dat voor het sluiten der boomen op den weg zal worden geplaatst, en dat dan na het openen der boomen weer wordt weggeno men. Men laat het van de plaatselijke om standigheden afhangen, of men voor het beoogde doel met een of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch beveiligde overwegen, die met zgn. flikkerlicht, een aparte regeling ge troffen. TWEE LEERLINGEN DRONKEN IN DE KLAS. Voor een wel zeer merkwaardig geval is gistermiddag de hulp van de Utrechtsche politie ingeroepen. Het was het school hoofd van een lagere school die per tele foon om assistentie verzocht. Toen een politieagent ter plaatse verscheen, vertel de de hoofdonderwijzer wat er dien mid dag was gebeurd. Terwijl de lessen in alle rust waren begonnen, kwam een onder wijzer uit de vierde klasse bij het school hoofd met de mededeeling, daa twee zij ner leerlingen, t.w. een jongen van tien en een van elf jaar, zich zoo zonderling gedroegen, dat hij er zelfs na een ernstige ondervraging, niet uit -wijs kon worden. Samen gingen het schoolhoofd en de on derwijzer naar de alleen gelaten klas te rug èn al spoedig werden de heeren ge waar, dat er in het leslokaal een eigenaar dige lucht hing. Welke bij nader noderzoek die van alcohol bleek te zijn en o schrik, weidra kwam vast te staan, dat de jongens in dronken toestand in de bank zaten. Na strenge ondervraging kwam het hooge woord er uit: de knaapjes hadden uit een kelder aan de Oude Gracht fleschjes bier gestolen cn ieder een heei fleschje leeg ge dronken. Op school ondervonden zij al spoedig de slechte gevolgen van hun* kwa jongensstreek. De politieagent heeft op last van het schoolhoofd de jongens „ter ontnuchte ring" naar het ouderlijk huis overgebracht en hen verder aan de zorgen van hun respectievelijke moeders overgelaten. Cijfers over jeugdcriminaliteit. Aantal onherroepelijk schuldig verklaarden daalde. Uit de aanwijzingen, die door het cen traal bureau voor de statistiek gepubli ceerde statstistiek voor de toepassing der- kinderwetten over 1938 geeft omtrent de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren, blijkt, dat aan de voortdu rende stijging van het aantal onherroepe lijk schuldig verklaarde jeugdigen (van 1.642 in 1938 tot 3.061 in 1937) in 1938 een pinde is gekomen. De vermindering (van 3.061 tot 2.789) bedroeg 272 of bijna 9 pet. Het aantal schuldig verklaarde jongens verminderde iets sterker dan dat dei- meisjes. Het percentage betreffende de meisjes bleef echter in vergelijking met dat der jongens gering: resp. 91.6 en 8.4. Voor 1938 wordt te aanzien van eenige delicten een gunstige ontwikkeling opge merkt. Belangrijk was de verminderingvan het aantal schuldigverklaringen wegens gequalificeerden diefstal (1937 767, 1938 570). Verduistering en verduistering in dienstbetrekking gaf helaas een aanzien lijk hooger cijfer (116) dan in het vooraf gegane jaar (87). In de jaren 1934 t/m. 1938 werd resp. 624, ,615, 642. 602 en 591 maal strafrech telijke ondertoezichtstelling uitgesproken. Het aantal burgerrechtelijk onder toezicht gestelde kinderen bedroeg in 1938 1793 tegen 1450 van het voorafgegane jaar. De statistiek bevat verder allerlei ge gevens betreffende ontzetting uit en ont heffing van de ouderlijke macht en voog dij en beti-effer.de het rijkstucht- en op voedingswezen. Tenslotte is in deze statistiek, welke in een publicatie is verschenen met de crimi- neele en gevangenisstatisGek, belicht de verpleging vai. voogdij- en regeerings- kir.deren in gestichten en gezinnen door instellingen van weldadigheid. Door 277 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 11.923 voogdijkinderen verzorgd en door 30 instellingen werden 11.923 voogdijkinderen verzorgd en door 30 in stellingen 991 regeeringskinderen. In to taal werd een bedrag' van respectievelijk -2.457.873.en 276.856.aan rijks subsidie aan deze instellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog 541.751.in totaal als ..algemeene" subsidie aan 165 instel lingen uitgekeerd. ALS ONDERDEEL VAN DE WERKZAAMHEDEN AAN DEN NOORD-OOSTPOL DER, wordt van Blokz-ijl naar Kadoelen een, Kan-aa'l gegraven. (Polygoon') DE COMMISSARIS VAN DE PROVINCIE UTRECHT, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, bracht een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. V.l.n.r.: ir. W„ Terpstra, chef technische dienst der Jaarbeurs, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en mr. Milius, directeur der Jaarbeurs. (Polygoon) DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND. Gistermiddag heeft in de Vierambachts- straat te Rotterdam een ernstig verkeers ongeval plaats gehad, waarbij de 68-jarige mevrouw A. Kruithof, wonende op den Mathenesserweg zwaar werd gewond. Me vrouw K. wilde ter hoogte van de Noze- manstraat bij een vluchtheuvel den rijweg oversteken, doch lette onvoldoende op het verkeerd. Zij werd gegrepen door een vrachtauto. Met een schedelbasifractuur en een gebroken linker enkel werd de vrouw in ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. MASSAGE-CENTRUM VOOR MILITAIRE OORLOGSGEWONDEN INGERICHT. Te 's-Gravenhage is in het hulpziekenhuis van het militair hospitaal een flink lokaal met 14 massagebedden ingericht voor de func'.ioneele nabehandeling van de talrijke Nedf -landsche militairen, die verlammingen en b.-.vegingsstoornisscn vertoonen, als ge volg van oorlogsverwondingen. Ruim 40 leden van de afdeeling 's-Gra venhage van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage verklaar den zich bereid belangeloos de door de ge neeskundigen van het hospitaal voorge schreven oefentherapie en massage geregeld te verzorgen. Dank zij deze zeer deskundige nabehan deling wordt het herstel van de ledemaat verlammingen, de gewricht- en bandverstij vingen dermate bespoedigd, dat vele mili taire oorlogsverminkten binnenkort weder geheel of nagenoeg volwaardig in het ar beidsproces kunnen worden opgenomen. Waarschijnlijk wordt spoedig de functio- neele nabehandeling der burgerlijke oorlogsverminkten in overleg en samen werking met het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage, dat reeds in 1939 zijn hulp bij üet Ned. Roode Kruis heeft aangeboden, ook aan zijn leden toe vertrouwd. Ook te Rotterdam worden in de verschil lende poliklinieken door genootschapsleden oorlogsgewonden op medisch advies nabe- handeld. WAT NIET GEFOTOGRAFEERD OF GEFILMD MAG WORDEN. Er wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat het voor personen, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, verboden is fotografieën of films te maken van in richtingen en materiaal, alsmede van leden der Duitsche weermacht, tenzij men in het bezit is van een door den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland afgegeven vergunningsbewijs. Personenopnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen. CELLULOIDPL AATJES MET FOSFORPRAEPARAAT. Een nieuw strijdmiddel. Het A. N. P. meldt uit Den. Haag: De Engelschen, die het met het volken recht van het begin van den oorlog niet nauw genomen hebben vele neutrale regeeringen zagen zich reeds bij den aan vang van den oorlog gedwongen te pro testeeren tegen de Engelsche opvattingen van het zeerecht hebben nu iets nieuws uitgevonden, dat in de lijn ligt van den blokkadekrijg tegen de burgerbevolking. Reeds de nachtelijke vluchten der R. A. F. brachten als noodzakelijk gevolg mede, dat tal van burgers het slachtoffer van de daarbij gepleegde bomaanvallen moesten worden. De thans echter uitgevonden me thode kan uit haar aard geen enkel effect hebben op militaire doelen en is dan ook kennelijk gericht tegen den landbouw, d.i. tegen de levensmiddelenvoorziening van de burgerbevolking. De door de Engelsche vliegers den laatsten tijd uitgeworpen celluloidplaatjes met phosphorpreparaat, welke door de inwerking van lucht en zon ontbranden, zijn niet in staat voorwerpen van beton of ijzer of andere stevige con structies in brand te steken, doch zijn be doeld om den te velde staanden oogst en licht brandbare boerderijen te vernielen. Ook de' Nederlandsche boerenbevolking moet zeer voorzichtig zijn, want ook hier te lande zijn in de laatste dagen dergelijke brandplaatjes in vrij aanzienlijke hoeveel heid uitgestrooid en het is alleen aan het regenweer te danken, dat daarvan slechts weinig brandei het gevolg zijn geweest. Een beroep word gedaan op alle platte landers om scherp toe te zien of dergelijke plaatjes worden uitgestrooid en dan ter stond in te grijpen. Naar'het A.N.P. van Duitsche zijde ver zekerd, zijn Engelsche vliegers ertoe over gegaan uit vliegtuigen coloradokevers uit te zetten ten emde den aardappeloogst te vernielen. Ook op dit gevaarl'jke insect zullen de boeren dus scherp moeten letten. JONGEN VERMIST TE WIJK RIJ DUURSTEDE. Sedert Dinsdagmorgen wordt te Wijk bij Duurstede vermist de zoon van den heer G. D., die voor zijn patroon een bedrag van ruim 200 moest brengen naar Rijswijk (Betuwe). Bij onderzoek bleek hij wel met de veerpont te zijn overgevaren, doch ver der heeft men niets meer van hem gezien. Daar de vermiste een wonde aan den slaap had is het niet uitgesloten, dat hem onder weg iets is overkomen. WEDEROPBOUW VAN IN DEN OORLOG VERWOESTE BOERDERIJEN. Aan iet bureau wederopbouw boerderijen zijn de plannen opgedragen voor den we deropbouw van pl.m. 150 boerderijen en tuinderijen in Hoogland, Leusden, Wouden berg en Scherpenzeel. Onder leiding van de architecten Veenstra en Broekhuyzen uit Arnhem zal in de ko mende week met den wederopbouw van negen boerderijen in de gemeente Hoogland worden begonnen. Tevens zal voor den komenden winter een aantal noodwoningen worden gebouwd, terwijl voor het vee in dit gebied, pl.m. 1400 stuks, noodstallen zullen worden op getrokken. Wijziging radiouitzendingen. - Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radioberichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uitzending van 20.55 uur tot 21 uur. Daarmee besluiten ook de radiovereenigingen hun uitzendingen. Speelplaats voor kinderen op last van den rijkscommissaris. - Het A.N.P. meldtj Tijdens de bezichtigingsreis, welke de rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, eeni ge weken geleden door Limburg maakte, bezocht hij ook de kolonie Huesken in Heer len. Daarbij viel den rijkscommissaris bij zonder op, dat de kinderen van de bewo ners van deze kolonie, door het ontbreken van een geschikten speelplaats, in groepen op straat speelden. Om een einde te maken aan dezen onaangenamen en voor de kinde ren ook gevaarlijken toestand, gaf de rijks commissaris last tot het direct inrichten van een geschikten kinderspeelplaats. Deze speelplaats is intusschen gereed gekomen en reeds in gebruik genomen. De markten gaan weer door. - De Am- sterdamsche burgemeester heeft ingetrok ken het op 12 dezer uitgevaardigde verbod tot het houden van markten te Amsterdam, echter niet voor zoover dit verbod betrek king had op de op Maandag a.s. te houden markt op het Amstelveld. Deze markt is derhalve op Maandag a.s. verboden. Even eens is het dien dag v°rboden te venten met andere artikelen dan gedrukte of geschre ven stukken en afbeeldingen of voorwerpen of stoffen van welken aard ook op te koo- pen. Het goud van den Amerikaan, door Dick Laan. Uitgave Gebr. Kluitman te Alkmaar, Ed Smith wordt door zijn vader van een kostschool in Amerika afgenomen en naar een tante in Holland gestuurd. Hij vindt dat niet zoo heel erg pleizierig, want het betee- kent, dat zijn vader op een gevaarlijke expe ditie zal gaan en zijn zoon in Amerika niet veilig acht. Weldra blijkt waarom dit het geval is. De vader is naar een rotseilandje ergens in den Atlantischen Oceaan om goud te zoeken en een tweetal individuen trekken zelfs naar Holland om van Ed te kunnen verne' men waar zijn vader heen gegaan is. De jongen beleeft daardoor een allesbehalve aangenaam avontuur, maar wordt er uit ge red door zijn Hollandsche vrienden, die al spoedig blijk geven den bescheiden Ameri kaan graag te mogen. Een kampeertocht met allerlei verrassingen bezegelt de vriend schap van een vijftal jongens en wanneer Ed zes jaar later bij zijn meerderjarigheid bericht krijgt, dat zijn vader hem een groot fortuin heeft nagelaten en ook waar zijn vader is heengetrokken, hoopt hij hem nog in leven te vinden. Hij koopt een schip en met een vertrouwde kapitein die een groote rol in een schipbreuk tijdens het kampeeren gespeeld heeft gaan alle jon gens op zoek naar het goudland. Het deel dezer geschiedenis, dat in Ame rika speelt is het verhaal van volwassen jongemannen, die bijzondere avonturen beleven. Goud en de dorst naar goud treden daarin op den voorgrond. Het goud wordt gevonden, maar het brengt geen geluk, daar ook de bemanning achter het geheim komt en met het schip en zijn kostbaren last weg trekt, terwijl de jongens en de kapitein zich nog in de druipsteengrotten bevinden waar het goud is aangetroffen. Tenslotte komt natuurlijk alles tot een verblijdend slot. Het schip met de muiters vergaat. Ed vindt in een rotsdal zijn vader en eenige andere mannen, die daar door verlies van hun schip nooit weg konden komen en allen komen tenslotte weer in de bewoonde wereld terecht waar het later ge vonden goud natuurlijk een welkom bezit is. Vooral de avonturen in de druipsteen grotten zijn zeer boeiend Het is ons geble ken, dat een jeugdige lezer, die het boek in handen kreeg het niet neerlegde voor hij het heelemaal uit had, wat zeker een bewijs is, dat het hem in hooge mate interesseerde. rterd huis e muziek, U geeft j sstel, niet sergave- takkelijke ïg op de raagt ons. fÜ33s3S?- ORN I

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5