Raadsvergadering in het donker. Spoct Jiimmeuws HEILOO De vroede vaderen en het kopje thee. Zevende leerkracht aan de openbare school. SCHERMERHQRN NOORDSCHARWOUDE TWEEDE BLAD. 2 De gemeenteraad van Heiloo komt terug op den goeden weg van middagvergaderingen, zooals hij dien tot voor eenige jaren geregeld ging. Toen kwam er een stem, die verkondigde, dat er raadsleden zouden zijn of zouden kunnen ko men, die hun loon voor de ten be hoeve van een raadsvergadering op te offeren uren niet konden mis sen. Alsof die niet werden betaald in den vorm van presentiegeld! En sedert werden de vergaderingen steeds vaker en tenslotte vrijwel uitsluitend des avonds gehouden. Wat de wenschen van verslag gevers niet konden bereiken, wordt nu bewerkt door de tijdsomstandig heden: nadat de vergadering van gisteravond geruimen tijd in het donker had voortgeduurd, zei de voorzitter bij de sluiting, dat de leden er op moeten rekenen, dat volgende vergaderingen helaas in den middag moeten worden gehou den wegens de gedwongen verduis tering. En het raadhuis kan nu een maal niet voldoende verduisterd worden Wie dat ook mag betreuren, zeker niet de verslaggever, die het laatste deel van de vergadering geen letter •meer kon schrijven. Twee collega's waren toen reeds heengegaan De heer J. Akkerman, wethouder, heeft het experiment van vergaderen in het don ker niet meegemaakt: hij was afwezig, naar wij meenen, omdat hij voor een paar weken bij familie elders vertoeft. Voorzitter was de burgemeester, jhr. N. van Foreest. De ingekomen stukken bevatten niet an ders dan goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten en berichten van aanne ming van benoemingen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Meubelen r.k. scholen. Het r.k. kerkbestuur verzocht ten dienste van de r.k. scholen op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen. De kosten zullen bedragen 550.15. Het verzoek werd ingewilligd. Kosten lager onderwijs. Aan de hand van eenige cijfers deelden B. en W. mede, dat de kosten van het l.o. (onderhoud gebouwen en meubelen, ver lichting en verwarming, bibliotheken, admi nistratie e.d.) over 1S39 hebben bedragen 2125.38. Gerekend per leerling 9.52 (in gevolge raadsbesluit van 29 Dec. 1939) had besteed mogen worden f 2418.08. Goedge keurd. Couponbelasting. Ingevolge de wijziging van de wet tot heffing van couponbelasting, waarbij deze heffing ook geldt voor gemeentelijke geld- leeningen, stelden B. en W. voor de daartoe r.oodige besluiten te nemen. Aldus werd be sloten zonder hoofdelijke stemming. De heer Rus-vroeg of het-bedrag der hef fing nogal beteekenend is. De voorzitter antwoordde, dat er eenige leeningen zijn gesloten, waarvan krachtens de voorwaarden de couponbelas ting niet verhaald mag worden. De -heer S c h u ij t achtte een verorde ning als bedoeld eigenlijk overbodig, want de geldgever houdt wel rekening met alle gemeentelijke bepalingen. Bouwrekening gasvoorzlening. Door het gemeentebestuur van Alkmaar werd ter goedkeuring aangeboden de bouw rekening betreffende de werken voor de fasvoorziening tot ultimo December 1939. ij gaf B. en W. geen aanleiding tot het maken van eenige opmerking, weshalve zij voorstelden haar goed te keuren. Conform werd besloten. De heer Rus vroeg of de gemeente ook controle uitoefent op de bouwrekening. Is zij een gespecificeerde opgave? De secretaris gaf de gevraagde in lichtingen, waaruit bleek, dat de cijfers wel nagegaan worden. Overigens kan de ge meente, indien zij zulks wenscht, een ac countantsonderzoek instellen. Wijziging instructie gemeente ontvanger. Op verzoek van Ged. Staten werden een paar administratieve wijzigingen gebracht in de instructie voor den gemeente-ontvan ger. Het kopje thee moet blijven, zeggen B. en W., en de raadsleden beamen dit. Ged. Staten hebben enkele opmerkingen gemaakt ten aanzien van de gemeentebe- grooting voor 1940. Aangezien het in hoofd zaak gaat over administratieve wijzigingen, stelden B. en W. voor om deze aan te bren gen. Anders staat het met de mededeeling van Ged. Staten, dat het op grond van den financieelen toestand der gemeente niet toe laatbaar is dat voor vergaderingen, waar voor presentiegeld wordt genoten, thee be schikbaar wordt gesteld, zoodat zij wenschen dat het volgnummer 134 der begrooting met het daarvoor noodige bedrag zal worden verlaagd. B. en W. waren het hiermee niet eens en stelden voor om aan dit verzoek niet te voldoen. De heer Rus wees erop, dat de begroo ting voor luchtbescherming noemt 1200 en 600 en vroeg waarvoor dat geld was be steed. De voorzitter kon dat niet zoo in eens zeggen, er is al zoovéél voor getocht. De heer Rus dacht dat het salaris zou zijn voor het hoofd van den dienst. De voorzitter zei, dat geen salaris wordt betaald, slechts vergoeding voor ad ministratiekosten. De heer Dekker vroeg vergoeding voor de schade, welke de menschen lijden, als zi. dienst doen voor luchtbescherming. De voorzitter antwoordde, dat er thans toezegging is om op rijkskosten loonderving te vergoe den. Hierop werd het voorstel van B, en W goedgekeurd zonder stemming. Verkoop grond aan den Zeeweg. Goedgekeurd werd de verkoop van een perceel bouwterrein, groot 1510 vierk. me ter, aan den Zeeweg, voor 4425 aan den heer H. Wortelboer te Alkmaar, voor den bouw van drie ééngezinswoningen. Benoeming zevende leerkracht aan de openbare school. Ofschoon niet op alle tel-data voldoende leerlingen de school bezochten, kon toch nu reeds een zevende leerkracht worden aan gesteld, mits het een wachtgelder(ster) zij B. en W. hadden nu een, naar de voorzit ter zei, buitengewoon goede kracht ont dekt, n.l. mej. M. A. Harmens uit Maas tricht, waarmee de inspecteur de gemeente geluk had gewenscht. Hierop werd deze sollicitante met alge- meene stemmen benoemd. De school zal nu een volledige school worden met zeven leerjaren. Extra-hulp aan werkloozen. Voor extra-hulp in den vorm van klee ding, dekking en schoeisel aan 57 onder steunde en tewerkgestelde arbeiders werd over 1940 en bedrag van 365.94 beschik baar gesteld en voor 23 z.g. B-boeren en B- tuinders 73.83, met dien verstande dat het departement van sociale zaken hiervan 302.77 aan de gemeente zal restitueeren Wachtgeldregeling voor personeel van particuliere bedrijven. Na uitvoerige uiteenzettingen door den voorzit ter werd overeenkomstig het advies van B. en W. besloten om aan de wachtgeldregelingen voor personeel van particuliere bedrijven geen medewerking te verleenen zoolang de kosten daarvan niet zullen meetellen voor het bepalen van het percentage der bijdragen uit het werkloos- heidssubsidiefonds. De voorzitter merk te o.a. op dat, hoewel geen ontslag mag worden gegeven, dit zou kunnen geschie den op kosten van de gemeente, als zij me dewerking verleende aan een wachtgeld regeling. De heer H e ij n e vroeg of''de nu reeds door de gemeente gesteunden ook gedu peerd zullen worden door dit besluit. Weth. Barnhoorn zette uiteen, dat dit niet zal gebeuren. De werkgevers zullen zelf moeten betalen. De heer Keesman vroeg hoe het moet met de menschen, die ontslagen worden, omdat hun werkgever geen werk meer vooi hen heeft (in de scheepvaartmaatschappijen b.v.) De wethouder meende, dat zij „in zorg" moeten komen. Onderwijs en brandstoffen-schaarschte. De bijzondere tijdsomstandigheden zullen het noodig maken, dat bijzondere maatrege len moeten worden genomen ten opzichte van de schooluren voor de dagscholen, aldus deelden B. en W. mede. Het brandstoffen- vraagstuk zal de grootste zuinigheid voor het verbruik van brandstoffen eischen, ter wijl de verduisteringsvoorschriften er toe zullen leidén, dat de schooluren vervroegd zullen moeten worden, opdat ook de verder af wonende leerlingen vóór het invallen van de duisternis thuis zullen kunnen zijn. Anders staat het met betrekking tot het vervolgonderwijs.- Het belang van de dag school eischt, dat alle voor de school be schikbare brandstoffen voor de dagschool worden bestemd. Er zal daarom voor het vervolgonderwijs niet gestookt kunnen wor den. Het vervolgonderwijs kan niet finders dan na de gewone schooluren gegeven wor den en dit zal tot gevolg moeten hebben, dat de leerlingen in de duisternis van school naar huis zouden moeten gaan. Er bestaat hij B. en W. groot bezwaar tegen om daaraan mede te werken, zoodat zij voorstelden te besluiten het vervolgonderwijs in het ko mende seizoen niet te doen geven. De heer Opdam vroeg of do cursussen in de school nu ook niet doorgaan. Spr. zou dit jammer vinden. De voorzitter antwoordde, dat in de school geen cursussen voor volwassenen kunnen worden gegeven. De heer H e 11 i n g a vroeg of het vervolg onderwijs niet op de vrije middagen kan worden gegeven. De voorzitter ontkende dit. De Woensdagmiddag zal misschien nog wel moeten worden gebruikt om de overige mid dagschooltijden te verkorten met het oog op vroeg invallende duisternis. De Zater dagmiddag is noodig voor het schoonmaken. Het voorstel om in het komende seizoen geen vervolgonderwijs te geven werd hierna zonder stem ming goedgekeurd. Batig saldo over 1939. B. en W. boden den raad de gemeente rekening over 1939 aan, welke, naar de voorzitter met voldoening meedeelde, sluit met een batig saldo van 1400. Zij zal worden nagezien door de heeren Rus, Hel- linga en Heijne. Vragen van den heer Rus. De heer Rus had eenige vragen inge diend, waarvan het eerst behandeld werden die over uitvoering van uitbreidingsplannen. 1. Wanneer de goedkeuring op diverse aanhangige uitbreidingsplannen zal zijn verkregen, staat dan niets of hoegenaamd niets een uitvoering van deze plannen meer in den weg? 2. Mocht deze vraag ontkennend worden beantwoord, kan er dan reeds nu, vooral waar deze plannen de belangen van parti culieren raken, geen goed voorbereidend werk worden verricht, om zonder stagnatie, nadat de goedkeuring op de uitbreidings plannen is verleend, in het belang van de vestigingsmogelijkheid in en den vooruit gang van de gemeente tot uitvoering van de plannen te geraken? De heer Rus had later nog een toelich ting gegeven van hetgeen hij bedoelde, n.l. den weg effenen voor het terstond aanvan gen van voorbereidend werk na goedkeu ring van een uitbreidingsplan. De voorzitter antwoordde, dat de uitbreidingsplannen in de gemeente eigen lijk een lijdensgeschiedenis vormen. Tal van besprekingen en conferenties zijn erover ge houden. De hoofdzaak kan niet worden vast gesteld vóór het plan-West (met den spoorweg) is goedgekeurd. De commissaris der provincie interesseert zich bijzonder voor onze uitbreidingsplannen en heeft ge vraagd naar de moeilijkheden, toen hij on langs in de gemeente vertoefde. De raads leden Rus, Opdam en Hellinga hadden nog een paar vragen gesteld, waarop de com missaris had geantwoord alles te zullen doen v/at hij kan om aan de lijdensgeschiedenis een eind te maken. Zoodra het zoover is, zullen B. en W. natuurlijk graag meewer ken om spoedig te beginnen. Mogelijk kan nu al iets worden gedaan, ofschoon de tijd allesbehalve gunstig is. B. en W. zijn er zich van bewust, dat er groote behoefte is aan bouwterrein. Spr. kon verzekeren, dat het college diligent zal blijven en alles zal doen v/at mogelijk is om zoo spoedig mogelijk ge reed te zijn. De heer Rus zou het betreuren, als er geen voortgang zou zijn ook in den tijd van nu tot de goedkeuring. Er moet nu reeds onder handeld worden met de eigenaren van gronden. De v o o r z i t t e r zei nog, dat de ge meente vooralsnog geen grond meer zal aan- koopen, althans B. en W. zullen daaraan niet meewerken. De heer Rus zou zulks ook niet willen en meende, dat er wel een andere weg is te vinden. De andere vragen van den heer Rus han delden over het voetpad aan den Kennemer- straatweg. 1. Voor de perceelen aan den Kennemer- straatweg (Oostzijde) plaatselijk genummerd A 135-136 en 141-142-143 is het bestaande voetpad nog steeds niet doorgetrokken. Acht uw college het niet noodzakelijk, mede in verband met de aanstonds vroeg inval lende duisternis en het ontbreken van elke verlichting, dat deze obstakels eindelijk eens verwijderd worden ter voorkoming van on gelukken? 2. Mocht deze vraag bevestigend worden be antwoord, is uw college bereid al zijn in vloed aan te wenden bij de betrokken in stantie, in casu den rijkswaterstaat, om daar toe te geraken op korte tex-mijn? De voorzitter merkte op, dat de weg is verbeterd door den rijkswaterstaat en de kwestie dus buiten de gemeente omgaat. En kele personen hebben weinig burgerzin be toond en wilden geen terrein afstaan tegen den geboden prijs. Het eenige wat B. en W kunnen doe is aangedringen bij den rijks waterstaat of bij de betrokken personen, aan wie gevraagd kan worden eindelijk ook eens mee te werken. Dit nu willen B. en W. wel gaane doen. Tot onteigening zou spr. on gaarne willen overgaan. Hij moest beamen dat de huidige toestand ter plaatse zeer ge vaarlijk is. De heer Kant gaf nog bijzonderheden over het gevaar van de situatie. Er wordt door de weigerachtigen een bedrag ge vraagd, dat slechts te schrijven is met niet minder dan vier cijfers. De betaalde prijzen zijn wel goed, de perceelen stijgen in waarde. Volgens belanghebbenden is onteigening niet mogelijk, omdat er h.i, een andere richting voor het voetpad is te krijgen. Het schijnt, dat de rijkswaterstaat thans plannen heeft voor verbreeding van den rij weg door het opruimen van de boomenrij en het verleggen van het fietspad en ook van het wandelpad. De inmiddels uitgebroken oorlog heeft uitvoering van dit plan ver hinderd. De voorzitter deed mededeeling over het verzet van B. en W. en ook van het gemeentebestuur van Alkmaar tegen dat plan, want zij willen de boomen liever hou den met het oog op het natuurschoon. De heer Kant merkte op, dat vele van de bedoelde boomen iepziekte hebben en nu reeds zijn gemerkt om te verdwijnen. Voor natuurschoon achtte spr. het behoud van de boomenrij niet noodzakelijk, omdat men aan de andere zijde van den weg tocht het bosch heeft. De heer Rus zou het op prijs stellen, dat, als er toch niets van omlegging komt, B. en W. nog eens pogingen deden om de be trokken burgers te bewegen tot toegeven in het belang van een veiliger verkeer. De voorzitter geloofde, dat er wel wat zou verbeteren, als de hekken werden wit geverfd. De heer H e ij n e dacht, dat er geen hek ken met ijzeren punten mochten zün. Kun nen die pennen niet worden verwijderd? De voorzitter herhaalde, dat de ge meente niet anders kan doen dan de burgers verzoeken om mede te werken. Hierop werd de vergadering gesloten mét de hierboven gememoreerde woorden van den voorzitter ten aanzien van den tijd, waarop volgende vergaderingen zullen moe ten worden gehouden. De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente onder leiding van den heer B, Mein- dersma, burgemeester Afwezig was de heer A. J. Barendregt. De voorzitter deed mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. Van Ged. Staten de goedkeuring op de wijzigingen van de begrooting G. E. B en gemeente, dienst 1939; de goedkeuring van de begrooting 1939 en van de gemeente rekening 1938; van B. en W. te de Rijp een afschrift van het verslag van het vleesch- keuringsbedrijf en de begrooting voor 1940; van den burgemeester te Kwadijk het jaar verslag van den destructor, district Purmer- end, over 1939; de wijzigingen op de begroo ting 1939/1940 en de begrooting voor 1941. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorloopige berekening van de uit gaven voor het openbaar onderwijs gaf aan een uitgaaf van 582,86 voor gemiddeld 54 leerlingen, alzoo per leerling 10.71. Aldus vastgesteld. B. en W. boden de gemeente-rekening, als mede de rekening G. E. B. en het arm bestuur over 1939 aan. Zij zullen worden onderzocht door een commissie van de 5 raadsleden. Rondvraag. Weth. Broersen zou voor bestrating van een deel van de gemeentestraat steenen willen aankoopen. Na bespreking werd besloten tot aankoop en bestrating over te gaan. De heer Mantel vroeg of er een object is voor de werkverschaffing. De voorzitter antwoordde ontken nend; werklooze arbeiders zullen worden geplaatst in de Centrale werkplaats of kun nen naar Duitschland gaan. Na bespreking werd besloten, dat de tuin- bouwvereemging zich zal wenden tot den bedrijfsraad te Haarlem, ten einde vergun ning te verkrijgen het geïnundeerde tuin bouwgebied, dat 40 H.A. groot is, in werk verschaffing te doen spitten. De heer Oostwouder zei, dat wegens tijdsomstandigheden Floralia geen feest avond houdt, maar de burgemeester gaf des ondanks vergunning tot het houden van dansavonden tot 's'nachts 1 uur. Ook de heer Mantel verklaarde zich tegen dansavonden. De voorzitter antwoordde, dat hij slechts in beperkte mate vergunning ver leent. De heer Oostwouder besprak mede de verlichting bij de burgers en zou willen voorstellen, de leuningen wit te schilderen en eveneens de palen van het G. E, B. langs de Dorpsstraat. De voorzitter antwoordde, dat alleen op gevaarlijke punten bij hoofdverkeers wegen verlichting mag worden aangebracht. Besloten werd aan te vragen een viertal lichtbakken te mogen plaatsen bij bruggen en bij den hoek van de kerk. Hierna sluiting der vergadering. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester jhr. A. L. van Spengler. Alle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken waren di verse verslagen, weifce voor kennisgeving werden aanvaard. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat de gemeentebegrooting 1940 dc«. dit college is goedgekeurd. Eveneens is goed keuring ontvangen op een tweetal supple- toire begrootingen, een voor 1939-en een voor 1940. Van den commissaris dezer provincie was bericht ontvangen, dat de ambtstermijn van den burgemeester, die op 6 Juli j.l. afliep, is verlengd. Ged. Staten berichtten, de beslissing ten aanzien van het uitbreidingsplan dezer ge meente te hebben uitgesteld. Van de N.H. Vereen. Het Witte Kruis was een verzoek om subsidie ontvangen ten be hoeve van hare ontsmettingsinrichtingen. Op voorstel van B. en W. zal dit v-rzoek bij de begr. voor 1941 worden behandeld. Van de visschersvereeniging „Geestmer- ambacht" was een verzoek om kwijtschelding van de pacht van het vischwater ontvangen, De vischstand is tengevolge van den stren gen winter zoodanig verminderd, dat ae vis- schers in nood verkeeren. B. en W. waren hiervan overtuigd en stelden voor, de pacht van 50 geheel kwijt te schelden, De raad stemde hiermede in. De heer J. Koopman verzocht een bijdra ge in de vervoerkosten van zijn dochtertje naar de school voor b.l.o, te Alkmaar, Be sloten werd, evenals verleden jaar, een sub sidie van 75 te verleenen. Van de Vereen, v. Nederl. Gemeenten was een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeenten het recht hebben, de couponbelasting, welke thans ook op kasgeldleeningen moet worden betaald, van de geldgevers terug te vorderen. Beslo ten werd deze couponbelasting op de geld gevers te verhalen. B. en W. stelden voor, de kosten van het lager onderwijs vast te stellen op f 9.17 per leerling, voor de u.l.o. op f 17.90, Deze be dragen werden aldus vastgestela. Van het Maatschappelijk Hulpbetoon was een verzoek om een extra subsidie van 3000 ingekomen. B, en W. stelden voor, een extra-subsidie van 2500 te verleenen. Wanneer soms hoogere uitgaven zullen moe ten worden gedaan, zullpn deze evengoed kunnen worden betaald; dan kan weer een beroep op den raad worden gedaan. Het is echter niet de bedoeling, dat het M.H. met een batig saldo sluit. De raad ging hiermede accoord. B. en W. boden de gemeenterekening 1939 aan. Zij zal worden nagezien door een com missie, bestaande uit de heeren Bruijn, Van den Abeele en Heeringa. Deze heeren zullen eveneens de rekening van het Maatsch. Hulpbetoon over dit jaar nazien. De rondvraag leverde geen stof tot be sprekingen, zoodat deze raadsvergadering, waarin behalve den voorzitter en den secre taris niemand gesproken heeft, spoedig was afgeloopen. Op bon van uw dokter. Wielrennen. DE ZAANSCHE WIELERBAAN GAAT ZONDAG DOOR. Zoals wij reeds eerder hebben meege deeld gaan de wielerwedstrijden op de Zaansche wielerbaan aanstaande Zondag middag wel door. Zulks als gevolg van het feit dat de cracks Derksen, van Vliet en Zwartepoorten plotseling vrij kregen van het Olympisch Stadion, doordat de Belgen Scherens en Kaers niet konden komen. Die kans heeft de Zaansche wielerbaan direct benut en het verregende programma van vorige week onverwijld opnieuw vastge steld. Daardoor zullen de wielersportliefhebbers dus Zondagmiddag in de gelegenheid zijn opnieuw Derksen en van Vliet in den sprint te aanschouwen, thans echter als een deel der omnium, waaraan ook hun koppel- genooten Cees Bakker en Klink deelnemen. Het verdient zeker alle lof dat de organi satoren van deze wielerwedstrijden, on danks de handicap voortdurend met slecht weer te moeten kampen, toch steeds weer opnieuw probeeren een uitstekend wieier- nummer te geven. En het ongewijzigde pro gramma van vorige week mag er zeer zeker zijn. Want dat zit uitstekend in elkaar. PronkEvers staan met de Amsterdammers ZwartepoortenRoes favoriet voor de kop pelwedstrijd over 60 K.M., waarin zullen uitkomen: PronkEvers, DerksenCees Bakker, Klinkvan Vliet, Freek Pronk Kors en Lodewijk Schiiller. Met elkaar een veld dat de toets der critiek rijkelijk kan doorstaan. Vandaar dat wij de Alkmaarders opwek ken dit wielersportprogramma mee te ma ken. H.L.O.-EKS OPGELET. In de gisteravond gehouden vergadering heeft het werkcomité Alkmaar der H.L.O. besloten de examendagen voor het afleg gen der proeven als volgt vast te stellen: Wandelen: Zaterdag 21 September 1940, 3 uur namiddags; Wandelen: Zondag 22 September 1940, v.m. 9 uur; begin en einde der wandeltochten bij het café „Van Doorn" aan den Kennemer- straatweg 18 te Alkmaar. Aldaar zal het comité aanwezig zijn voor het afteekenen der deelnemerskaarten. Athletiek: Zaterdag 28 September 1940, 3 uur na.m. Gemeentesportpark; Athletiek: Zondag 29 September 1940', 9 uur v.m. Gemeentesportpark; Wielrijden: op beide voornoemde dagen na afloop der athletiekproeven. Zwemmen: Donderdag 3 October 1940, des namiddags 8 uur in de „Overdekte" alhier, waarna uitreiking der diplomas aan de geslaagden zal volgen. Een en ander na verkregen goedkeuring der bevoegde instanties. Hoewel de bijzondere tijdsomstandig- heuen niet meewerken, hoopt het comité toch dat zich, evenals vorige jaren, velen zullen opgeven om deze proeven af te leggen. Vooral wordt een beroep op de ouderen gedaan, waarvan er meerderen zullen zijn die dit jaar voor de vierde maal de proeven met goed gevolg afleggen, waardoor zij in het bezit kunnen komen van een diploma hoogeren graad. H.L.O. aan den start! OP HOOP VAN ZEGEN. City-Theater. Als er één tooneelstuk is geweest, dat in zijn meer dan duizend opvoeringen heeft bewezen, dat men het als karak teristiek volksstuk in breede kringen ge waardeerd heeft, dan is het „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans ge weest. Die algemeene bekendheid maakt het overbodig, dat wij den inhoud van dit spel van de zee, van deze teekening van het Scheveningsche visschersmilieu, hier uitvoerig behoeven weer te geven. Men weet, dat de groote figuur bij al de opvoeringen de oude Kniertje geweest is, het visschèrsvrouwtje waarvan wijlen mevrouw Esther de Boervan Rijk, een bijzondere creatie gemaakt heeft. Kniertje met haar etenspannetje, Kniertje, die met 'n kliekje van een over geschoten maaltijd het huis verlaat van den reeder Bos, wiens financieele belan gen den tocht met de „Op hoop van Zegen" mogelijk maakten, al was het te voorzien, dat Kniertje's zonen daarbij om het leven zouden komen. Mevrouw de Boervan Rijk kan voor het tegenwoordige geslacht niet meer op treden, maar de film heeft haar grootste creatie voor alle tijden vastgelegd. Men ziet haar weer, men hoort haar weer zooals zij in meer dan duizend voor stellingen van dit volksstuk op den voor grond is getreden. Vele van de oude toestanden zijn thans onbestaanbaar geworden, er kunnen geen schepen meer uitvaren waarvan iedereen weet, dat het niet anders dan drijvende doodkisten zijn en ook de macht der ree- ders tegenover de afhankelijke visschers- bevolking is heel wat verminderd, al zijn de loonsbepalingen en arbeidstoestanden dan ook nog niet zooals ze konden wezen. In deze mooie Hollandsche film, met zijn prachtige natuuropnamen van zee en duin, ziet men het samenspel van onze beste artisten. Naast mevrouw de Boervan Rijk treden Frits van Dongen, Jan van Ees, Annie Verhulst, Willem van

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6