DE SPIN. OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. JWiaaJkaddek Jhiiileaédek feuilleton Glimlachje. DAMRUBRIEK. PUBLICATIES. Uitreiking Identiteits bewijzen. Hebt TJ misschien ook het boek: „Hoe word ik millionnair?" Welzeker. En juist vandaag heb ik ook de nieuwste druk van het wetboek van strafrecht ont vangen 140 p. P. Meijer 136 p. Tonny Eeken 122 p. Wed. Schagcn 116 p. J. Tesselaar 116 p. R. Smids 111 p. Mev. Denijs 98 p. P. Groen- woudt 98 p. Mej. Hoogland 72 p. Mev. Radder—Pons 70 p. Mej. L. van Ossenbrug gen 68 p. J. F. de Waal 67 p. Mev. Hassels 60 p. A. Koelma 48 p. L. J. v. Oeveren 48 p. en een groot aantal met minder punten. Om voor den September-prijs in aanmer king te kunnen komen, moet men minstens 3 goede September-oplossingen inzenden. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Septem- ber-serie). Een Aardig Geval. Zeven personen, die wij zullen noemen A, B, C, D, E, F en G speelden een aardig spel letje. Zij trokken elk een kaart en wie de laagste kaart trok, moest aan elk der zes anderen zooveel betalen als deze op dat moment bezat. Toen zij dit zevenmaal had den gedaan, had juist elk der personen een keer verloren en wel precies in de volgorde der hierboven gegeven namen. A. verloor dus eerst, G. het laatst. Zij telden toen elk hun geld na en elk bleek hetzelfde bedrag te hebben, n.l. 128 gld. Met hoeveel geld was elk der deelnemers het spel begonnen? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 20 Sep tember 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem 1662. Stand. Zw. 15 sch. op: 1, 6, 7, 8, 10, 13, 18, 19, 20, 23, 24, 29, 30, 34, 36. Wit 13 sch. op: 16, 17, 27, 28, 31, 32, 33, 37, 38, 42, 45, 47, 48. Oplossing. 1. 17—12 1. 8x17 2. 16—11 2. 7x16 3. 47—41 3. 36x47 4. 45—40 4. 34x45 5. 27—21 5. 16x36 6. 37—31 6. 36x27 7. 32x12 7. 23x43 8. 12x5 8. 47x29 9. 5x40 9. 45x34 10. 48x8!! Combinaties. Hieronder volgt allereerst een interessante partij stand. Zw. 11 sch. op: 2, 3, 6, 11, 13, 15, 16, 21, 23, 24, 25. W. 11 sch. op: 22, 27, 31, 32, 33, 38, 39, 40, 43, 45, 47. Wit speelt 32—28 en zwart is gedwongen om 23x32 te slaan, omdat anders 28x30 enz. volgt. Na 23x32 zet wit 2217 en weer is zwart gedwongen n.l. tot 21x12, want op 11x22 volgt 27x9, 38x27, 43—38 en 40x9! Wij krijgen dus uit den diagramstand: 1. 32—28 1. 23x32 2. 22—17 2. 21x12 3. 31—26 3. 32x21 4. 26x30 4. 25x34 5. 40x29 met schijfwinst. In de volgende positie is 2722 een mooie lokzet. 48, 50. Als zwart n.l. 1218 antwoordt, volgt 38—33 (zw. 18x40), 33x24 (zw. 23x41), 46x37 en 45x5!! Men ga dij: even na! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 1663 van H. Eyraud te Lyon. W. 13 sch. op: 24, 28, 30/34, 36, 37, 41, 42, 43, 46. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. TWEEDE BLAD De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ingaande 1 OCTO BER a.s. tot aan het tijdstip van invoering van eenvormige identiteitskaarten, ieder Nederlander of Nederlandsch onderdaan, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt en in het bezette Nederlandsche gebied woont of verblijf houdt, verplicht is een IDENTITEITSBEWIJS, voorzien van een foto (z.g. pasfoto) bij zich te dragen, waar door hij zich te allen tijde behoorlijk kan identificeeren. De uitreiking van bovenbedoelde bewij zen zal plaats hebben van Maandag 16 Sep tember a.s. af eiken werkdag van des voor middags 9 tot des namiddags 4yi uur (Za terdag van 9—12uur) in de z.g. Besogne kamer van het stadhuis en in het lokaal van het voormalig Politiebureau aan de Langestraat 87 als volgt (de letters zijn de beginletters van den familienaam): letter A tot en met van de Berg, op Maan dag 16 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van den Berg t.m. Bootsma, op Maandag 16 Sept. a.s. (voormalig Politiebureau); Booij t.m. de letter C, op Dinsdag 17 Sep tember a.s. (Besognekamer Stadhuis); de letters D en E, op Dinsdag 17 Septem ber a.s. (voorm. Politiebureau); de letters F en G, op Woensdag 18 Sep tember a.s. (Besognekamer Stadhuis); van letter H t.m. van den Hoof, op Woensdag 18 September a.s. (voormalig Po litiebureau); van de Hoog tot einde letter H en de let ters I en J, op Donderdag 19 September a.s. (Besognekamer Stadhuis) van de letter K t.m. Konijn, op Donder dag 19 September a.s. (voorm. Politiebu reau) van Koobs tot einde letter K, op Vrijdag 20 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van letter L t.m. Menist, op Vrijdag 20 Sept. a.s. (voorm. Politiebureau); van Menkman tot Morriën, van Zaterdag 21 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van Morriën tot letter O, op Zaterdag 21 Sept. a.s. (voorm. Politiebureau); van O t.m. Preijer, op Maandag 23 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van Prins tot de letter S, op Maandag 23 Sept. 9-s. (voorm. Politiebureau); van de letters S t.m. G. Smit, op Dinsdag 24 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van H. Smit t.m. Timmer, op Dinsdag 24 Sept. a.s. (voorm. Politiebureau); van Timmerman t.m. Volker, op Woens dag 25 Sept. a.s. (Besognekamer Stadhuis); van Volkers t.m. Wiezehaan, op Woensdag 25 Sept. a.s. (voormalig Politiebureau); van Wiggenraad t.m. de letter Z, op Don derdag 26 Sept. a.s. (Besognekamer Stad huis). BURGERLIJKE STAND. BERGEN (4 t/m ll SepU Geboren: Martinus Petrus Jozef, z. van Martinus Leonardus Marquering en Anna Engelina Heijne. Afra Geertruida, d. van Jacobus Johannes Glorie en Elisabeth Catharina Louter. Maria Johanna, d. van Jacobus Johannes Glorie en Elisabeth Catha rina Louter. Elizabeth Cornelia Maria, d. van Cornelis Josephus de Waard en Geer- Damegambiet, gespeeld te Hilversum op 21 Augustus 1940. Wit: Zwart: S. Landau G. R. D. v. Doesburgh 1. d2—d4 2. c2—c4 3. Pblc3 4. Pgl—f3 5. Rel—g5 6. e2e3 7. Tal—cl 8. Rfl—d3 9. Rg5—f4 10. Rd3 x c4 11. Rc4—d3 12. 0—0 13. Pc3—e4 14. d4xc5 d7—d5 e7e6 Pg8—f6 Rf8e7 0—0 Pb8—d7 c7c6 h7h6? d5xc4 b7—b5 a7a6 c6c5 Dd8b6? Pd7xc5 Nu volgt een verrassend slot. Stand na 14Pd7xc5 15. Tclxcö Re7xc5 16. Pe4xf6ï g7xf6 17. Pf3—e5! Zwart is verloren, hoe hij ook voortzet. 17f6xe5 18. Ddlg4f Kg8—h8 19. Dg4h5 En zwart gaf het op. Er moet rekening mede worden gehouden, dat gehuwde vrouwen en weduwen in het bevolkingsregister- zijn opgenomen onder hun eigen naam. Zij moeten zich 'dus aanntelden bij het bureau voor hun eigen naam aangegeven. Degenen, die wegens beroepswerk zaamheden in de onmogelijkheid ver- keeren, in de aangegeven uren het bedoelde bewijs te komen afhalen, kunnen zich daar toe vervoegen ter gemeente-secretarie, le Afdeeling, des avonds tusschen 7 en 9 uur. De bewijzen moeten p e r s o o n ltij k on der overlegging van een goedgelij- kend portret (pasfoto) en van de distributiestamkaart worden aan gevraagd. Als identiteitsbewijs in den zin der Veror dening betreffende identificatieplicht wordt ook beschouwd: a. een geldig Nederlandsch paspoort, afge geven door de bevoegde Nederlandsche autoriteiten; b. een niet langer dan een jaar geleden, door de bevoegde Nederlandsche autoritei ten uitgereikt geldig bewijs van Nederlan derschap, voorzien van een goedgelijkend, met den gemeentestempel gewaarmerkt por tret met vermelding van woonadres binnen' de gemeente; c. een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed gelij kend portret; d. een door of namens den Commandant van den Nederlandschen Opbouwdienst uit sluitend aan personeel van dien Dienst afge geven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed gelijkend portret; e. een door of namens den Directeur-Ge neraal der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. Men kan dus in plaats van een identi teitsbewijs aan te vragen ook op een der on der ae aangegeven wijzen aan zijn ver plichtingen voldoen. Personen, die in het bezit zijn van een te hunnen name gesteld(e) geldig(e) be wijs van Nederlanderschap of distributie stamkaart, kunnen dat bewijs of die stam kaart p e r s o o n 1 ij k bij de bovengenoem de bureaux aanbieden, opdat het bewijs of de kaart als identiteitsbewijs geldig kunnen worden gemaakt. De kosten van een identiteitsbewijs bedra gen 5 cent; een afschrift van dit bewijs kost 10 cent. Het geldig maken van een distribu tiestamkaart en bewijs van Nederlander schap als identiteitsbewijs geschiedt koste loos. De Bureaux zijn van I tot 2 uur ge sloten. Alkmaar, 12 September 1940. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. truida Catharina Beentjes. Ondertrouwd: Petrus Dekker en Jo hanna van 't Sant. Petrus de Waard en Geertruida Catharina Roosloot. Getrouwd: Hendrikus Nikolaas van de Kamer en Maria Cornelia Min. -t- Abraham Johannes Ludding en Christina Hendrika Wilhelmina Bouwman. Overleden: Pieter Beeldman, weduw naar van Cornelia Wei. 85 jaar. OPBOUWDIENST. De Burgemeester van Alkmaar brengt op verzoek van den Commandant van den Op- bouwdienst het volgende ter kennis van be langhebbenden: Het is in verschillende gevallen gebleken, dat gedemobiliseerde militairen, die loonge- venden arbeid verrichten, ontslag verzoe ken of uitlokken met de bedoeling om zich door plaatsing bij den Opbouwdienst een hooger inkomen te verschaffen, als regel :n den vorm van kostwinnersvergoeding. Aangezien het doel 'van den Opbouw dienst niet is om gedemobiliseerden, die werk hebben, door opneming in dien dienst in een betere financieele positie te brengen, zal bij vrijwillige aanmeldingen worden na gegaan op grond van welke overweging de aanvrage werd ingediend. Doet zich een van de bovenbedoelde gevallen voor, dan zal opneming bij den Opbouwdienst niet kunnen plaats hebben. Alkmaar, 14 September 1940. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat zich bij hen sollicitanten kunnen aanmelden naar de be trekking van onderwijzer aan de Vondel school, waarvoor het bezit der akte handen arbeid tot aanbeveling zal strekken. Inzen ding van een bewijs van zedelijk gedrag is voorloopig niet noodzakelijk, terwijl per soonlijke kennismaking alleen na oproeping plaats heeft. Sollicitatiestukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur uiterlijk op 30 September a.s. Alkmaar, 14 September 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Onze Eerste September-Opgave. De juiste woorden en een spreekwoord. De 17 te vormen woorden waren de volgende: 1. onderzoek. 2. opmerking. 3. samenloop. 4. terugkeer. 5. windmolen. 6. evenwicht. 7. spoorbaan. 8. trapgevel. 9. tramhalte. 10. huisvader. 11. uitstapje. 12. internaat. 13. spaarbank. 14. blaasbalg. 15. eindspurt. 16. stoomwals. 17. tafelpoot. Zooals men ziet, leest men op de eerste verticale rij het spreekwoord: Oost West, thuis best. Van deze puzzle mochten wij tal van goede oplossingen ontvangen. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Septem ber. Als hoogstgeplaatsten kwamen per 1 Sep tember op de lijst voor: J. Joustra 176 p. Mev. Reijer Slot 168 p. Mej. Pastoor 162 p. Mej. Siezen 161 p. Mej. A. v. Nienes 142 p. Mev. EecenBoijenga 178. Hij bekeek angstig het kleine vlammetje en begon te beven. „Nee, nee", zei hij, „als dat met vuur moet gaan, dan wacht ik liever nog een tijdje. Veronderstel, dat mijn manen vlam vatten. Het zou gewoon een ramp zijn". „Zoals U wilt", sprak Kobusje vriendelijk. 177. Kobus zocht de grootste en fijnste sigaar uit, die hij in zijn zakje bij zich had, voor hem uit. „Alstublieft", zei hij. „Nu zal ik U een beetje vuur geven, dan moet U trekken." „Vuur?" vroeg de leeuw verschrikt, „moet dat met vuur?" Hij knipperde verschrikt met zijn ogen. Door JOHNSTON Mc.CULLEY, 14) „I'k had je opdracht gegeven, de Drie Driehoeken te bemachtigen. Ik dacht, dat je er met dat doel gisteravond was ge weest. Ik kan je daarvoor geen maanden tijd geven". „Dat begrijp ik", was alles, wat Warwick antwoordde. „Ik had groote verwachtingen van je, maar ik ben teleurgesteld". „Dat spijt me. In welk opzicht teleurge steld?" „Gisteravond was je eerste kans een soort proef. Je hebt gefaald". „Gefaald?" „Ik heb dezelfde opdracht aan nog een paar menschen gegeven. Ik wilde zien, of je handiger was dan zij. Dat was je niet". „Drommels., mededinging en zoo meer? Dat is beslist interessant „Natuurlijk zal ik je nog een kans ge ven; maar je moet je vernuft leeren ge bruiken, meneer Warwick. Als je gister avond heelemaal alleen gewerkt had, was het op een totale mislukking uitgeloopen. Nu zijn anderen er wel in geslaagd". „Toch waar?" „Die anderen hebben de Drie Driehoeken wel bemachtigd. Je hebt ze bij mijnheer Dwight gezien, niet waar? Nu zal ik je ze nogmaals laten zien". Hij trok een lade van zijn bureau open en legde het juweel voor zich neer. Warwick nam het op, bekeek het nauw keurig, draaide het om, onderzocht de ach terzijde en legde het weer voor de Spin neer. „Dat schijnt het echte ding le zijn", zei hij. „Een meisje en drie mannen hebben het gestolen. Ze hebben hun verstand erbij ge bruikt, meneer Warwick. Ik zal hun vijf duizend dollar geven. Als je succes had ge had, zou ik je vijftienduizend gegeven hebben". „Dat is een heel verlies". „Vooral wanneer je het geld zoo hard noodig hebt", zei de Spin. „Het meisje stond vlak bij mevrouw Dwight, toen een van haar helpers het licht buiten het huis wist te dooven. Ze maakte zich van dat juweel meester en daarop werd het licht weer aangedraaid. Was dat niet handig, meneer Warwick?" „Het schijnt drommels handig", gaf War wick toe. „Dat ding moet heel wat waard zijn". „Het is méér waard dan geld alleen", zei de Spin. „Ik zal je er iets van vertellen. De eigenaar was dwaas genoeg, om dat ding voor een paar dagen te verpanden en de pandhuishouder beging een vergissing en verkocht het aan Dwight. De agent van den eigenaar kon het niet van hem terug koopen, want Dwight wou het niet ver- koopen en toen droeg hij me particulier op te zien, dat ik het ding voor hem terug kreeg". „Dat snap ik niet". „Die gek speelde me in de kaart. Hij stuurde me een namaaksel en het meisje, dat de Driehoeken stal, bevestigde dat in hun plaats. Het kan een heelen tijd duren voordat mevrouw Dwight er achter komt, dat ze bestolen is. Gesnapt?" „Maar wat is nu de bijzondere waarde van dat sieraad?" „O! Wel, op de achterzijde van de robij nen en saffieren zitten kleine krasjes, me neer Warwick. Die vormen een code. Heel belangrijk voor mij en anderen. Nu ik die Driehoeken heb, kan ik die code overschrij ven en het sieraad aan den oorspronkelijken eigenaar teruggeven en de belooning voor het terugbrengen in ontvangst nemen. Maar ik heb tevens die code. Hij vermoedt niet, dat ik daarvan afweet". „Juist. En die code?" vroeg Warwick. „Ik heb er niet op tegen, je dat te ver tellen. Je bent een der onzen. Het is de code van een nationalen geheimen dienst. Een andere regeering heeft een berg cor respondentie, die zonder die code niet te ontcijferen is. De rechtmatige eigenaar van de Driehoeken is een agent van die regee- ring en daarom wilde hij zooveel voor dat sieraad betalen. Hij heeft geen ander af schrift van die code en ze konden het hem wel eens heel kwalijk nemen, dat hij de Driehoeken verloren had. Hij werkt samen met een vrouw, die het sieraad draagt en hij bezoekt haar, zoo vaak hij een bericht wenscht te ontcijferen. Toen hij het ding verpandde, had hij het van haar gekregen om een paar steenen wat beter te laten vastzetten". ',,0, juist". „Nu zal ik hem dat juweel teruggeven en het afschrift van de code geven aan on ze regeering. Zoo vang ik twee vliegen in één klap en doe ik nog goed werd ook. Je moet maar hersens hebben, meneer War wick". „Ongetwijfeld. Mag ik het ding nog eens bekijken?" De Spin reikte het hem over. Warwick bekeek het nauwkeurig en zag kleine kras jes achterop de robijnen en saffieren. Hij gaf het sieraad terug. „Hebt u die code al overgeschreven?" vroeg hij. „Zeker. Ik laat nooit tijd verloren gaan". „Ik ben toch bang, dat u nu wat tijd verknoeid hebt. Hebt u die steenen aan dachtig bekeken?" „Ik stelde meer belang in het overnemen van de code". „Dat dacht ik al. Bekijkt u ze nog eens nauwkeurig. En als u daarmee klaar bent, bekijk dit dan nog eens beter". En Warwick haalde de echte Drie Drie hoeken uit zijn zak te voorschijn en legde het juweel voor de Spin op het bureau neer. „Ha, ha!" lachte de Spin heesch. Heb jij dat nagemaakte ding van mevrouw Dwight gestolen?" „U moet nog niet lachen, mijnheer", zei Warwick. „Neem een vergrootglas en on derzoek die twee eens aandachtig. U zult dan het vei'schil zien tuschen de echte en de valsche steenen. En het zal u opvallen, dat de teekens op het ding van mij nauw keurig en diep zijn aangebracht en er reeds eenigen tijd opzitten. Uw vergrootglas zal u vertellen, dat de krassen op dat ding van u er kort geleden op zijn aangebracht. Ik heb de echte Driehoeken, meneer! U hebt me opdracht gegeven, ze voor u te bemach tigen en ik heb ze. Orders moet je opvol gen, niet waar? Goed acht geven op je za ken en zoo meer., is het zoo niet?" X. Onkosten. De Spin zat met wijd open mond en knipperde met zijn zwarte oogjes tegen Warwick, zocht in een lade naar een ver grootglas en begon de beide sieraden te on derzoeken. Eindelijk hief hij het hoofd op en er verscheen een eigenaardige trek op zijn gelaat. „Wat moet dit allemaal?" vroeg hij. „Het wil zeggen, antwoordde Warwick, „dat ik geslaagd ben in de eerste opdracht, mij door u gegeven, en dat ik die vijftien duizend dollar graag wil opstrijken. Het beteekenl verder, dat ze u er tusschen ge had hebben, waarde heer!" „Er tusschen gehad? Alsof iemand het wagen zou..." .(Wordt vervolgd). I

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8