DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. De ontruiming van Londen is al verscheidene dagen aan den gang. Twee duizend gebouwen totaal vernield. Italiaansch weermachts- bericht. Het Duitsche weermachts- bericht. Duitsche meening over de Engelsche aanvallen. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 19.50 tot 7.20. op 20,28 onder 10.09 De Italiaansche opmarsch in Egypte. KB 1940. [aats voor start van [Polygoon) stelling der Noordhol- ts) op de (Polygoon) ÏN BIJ :entralisatie. H. J. Wou- it Ned. ver- tide, om het in stand te openen tot op moei- g van het r, d(e geen ig met de ;en: Daarom ide maatre- langen der nieuwe ver- :e Zaterdag Woudenberg noodig dat de leiding tslagregelin- eve arbeids- belangrijke uist daarin nisatie voor sin nog zeer :ed. Ontwik des woords satie. Daar- dacht beste- commissafts, :etten of be- integendeel ;r resultaten >ch niet uit ikt, zal de n den detail- i, offerten of immer van .ming werd dossiers, ver- :unnen zich jsverhooging m de recht- ;uigen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 221 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Bet front- bericht van hgt D.N.B. luidt als volgt: Als zichtbaar succes van de jongste Duit- sohe bomaanvallen op de vliegvelden bij Londen kon geconstateerd worden, dat van de tien tot dusverre nog bruikbare vlieg velden in de omgeving van de Britsche hoofdstad er thans niet minder dan zeven door welgerichte bommen totaal onbruik baar zijn gemaakt. Zij zijn dusdanig ver nield, dat een inbedrijfstelling binnen af- zienbaren tijd niet te verwachten is. Tegen den middag begonnen de Duitsche vergeldingsaanvallen met onverminderde kracht. Alleen gp den dag moest in de Britsche hoofdstad reeds vijf maal lucht alarm gegeven worden, dat iederen keer verscheidene uren duurde. In den nacht is de kracht van de neergeworpen bommen van alle soorten kaliber tot vanochtend vroeg nog aanzienlijk toegenomen. Geweldige branden in havens, droogdokken, wapen fabrieken en andere militaire objecten geven den weg aan van de Duitsche eskaders bommenwerpers. Over de principieele be- teekenis van het opnieuw optreden van de Duitsche marine-artillerie aan de Kanaal- kust bij de acties tegen Engeland kan geen twijfel bestaan. De Duitsche kustbatterijen geven hiermede aan, dat'de weg door het Kanaal thans door haar practisch is afge sloten. De toestand te Londen. Stockholm, 17 Sept. (D.N.B.) De Londen- sche oorrespondent van de Stockholms Tidr.ingen meldt, dat de ontruiming van Londen reeds verscheidene dagen aan den gang is. Ieder, die het even kan betalen, zendt vrouw en kinderen naar de provincie. Toen de correspondent door de winkelstra ten ging, waar het anders druk is, was het er stil en eenzaam. Over de toestanden in de ondergrondsche, die als schuilgelegenheid ter beschikking gesteld is, schrijft het blad: *Londenaars slapen in een ijzige koude op smerige per rons. Duizendenn arme stedelingen hokken onder den grond bijeen. Zelfs op de trappen zaten menschen te slapen. De torrespondent kon bijna niet op het perron komen zonder op iemand te trappen. Het is de drang tot zelfbehoud, die de arme bevolking van Lon den er toe brengt, hun toevlucht diep onder den grond te zoeken. Reeds in den middag koopen de menschen een kaartje van twee pence. Zij brengen kussens en eetwaren, soms ook matrassen, mede. Als het trein verkeer stilstaat, wordt de geheele ruimte in beslag genomen. De Engelsche regeering heeft, door deze ontwikkeling toe te laten, een moeilijk probleem geschapen, dat door de News Chronicle treffend wordt getypeerd met de woorden „dit is ons grootste schan daal". De handel wordt gereorganiseerd. Buenos Aires, 17 September (D.N.B.) Een bericht in de Noticias Graficas geeft een beeld van de verandering in het alledaag- sche leven te Londen sedert de vergeldings aanvallen van het Duitsche luchtwapen. In dit bericht wordt gezegd, dat de Engelsche kooplieden hun handel geheel moeten reor- ganiseeren, omdat alleen nog maar dingen worden gevraagd, die direct of indirect met den oorlog in verband staan. Dientengevolge zijn ook de prijzen van deze goederen met sprongen omhoog gegaan en staan thans in geen verhouding meer tot de werkelijke waarde. Zoo heeft een winkel in de Lon- densche City een speciaal soort rubber plaatjes uitgestald, waarop men volgens den raad van de autoriteiten stevig moet bijten, teneinde bij het neerkomen van huilende bommen niet met de tanden te klapperen. De in Londen aangerichte schade. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Volgens Amerikaansche berichten zijn in Londen 2.000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3.000 zwaar en 10.000 licht beschadigd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berich ten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende zakenwijk getrof fen. Het spoorweg-, ondergrondsche spoor weg- en autobus verkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoer is tijdelijk ge staakt. Het leven van iederen burger in deze stad van 8 millioen inwoners heeft den invloed van de jongste gebeurtenis sen gevoeld, deels door het verlies van de vernielde arbeidsgelegenheid en op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze be richten van neutrale zijde staan in tegen stelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van „eenige schade", „enkele ver nielingen" of „een aantal branden". Zij vor men een goede verklaring voor de vermenig vuldigde verliescijfers, die Churchill van het Duitsche luchtwapen opgeeft. Ook hoogspannigsleiding bij Londen vernield. Berlijn, 17 Sept. (D.N.B.) Na de succes volle vernietiging van talrijke electrische centrales te Londen en omgeving zijn Duit sche gevechtsvliegers, naar het D.N.B. ver neemt, er in den afgeloopen nacht in ge slaagd met bijzonder welgerichte bommen ook een bovengrondsche hoogspanningslei ding te vernielen. Een mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart. Londen, 17 Sept. (Reuter) Het ministerie van luchtvaart maakte hedenmorgen het volgende bekend: Bij het vallen van den nacht hebben de vijandelijke vliegtuigen hun aanvallen in verscheidene deelen des lands hervat. De vliegtuigen concentreerden zich echter groo- tendeels om Londen. Evenals in de vorige nachten werd Londen door kleine formaties aangevallen. De slachtoffers van den aanval op Londen. Londen, 17 Sept. (Reuter) Het ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid maken het vol gende bekend: Volgens tot dusver ontvangen gegevens is het aantal der slachtoffers die tijdens de aanvallen op Londen in den nacht van giste ren veroorzaakt werden niet zoo groot als die van de vorige nachten en veel kleiner dan die van de eerste aanvallen op de hoofdstad. In de omgeving van Londen is het aantal slachtoffers niet grSbt. Eenige per sonen werden echter doodelijk getroffen. Tot dusver is bekend geworden, dat twee vijan delijke bommenwerpers door onze jagers tijdens de nachtelijke luchtgevechten zijn neergeschoten. Overdag viel van eenig op treden van den vijand in de lucht weinig te bespeuren. Ongeveer om 7 uur des morgens heeft een -vijandelijke formatie boven de kust van Kent gevlogen. De aanvallen van den afgeloopen nacht. Berlijn, 17 Sept. (D.N.B.) De eerste be richten van neutrale zijde over de Duitsche aanvallen op Lontien in den afgeloopen nacht zijn thans binnengekomen. Terwijl de laatste dagen onder de bevolking de meening was ontstaan, dat de kracht der Duitsche aanvallen langzamerhand afnam, moesten de Londenaars thans tot hun verrassing con- stateeren, dat het bombardement aanzienlijk heviger is geworden. Naar men verneemt, heeft de uitwerking der aanvallen zich zelfs verveelvoudigd. In de industriewijken zijn de fabrieken soms door een enkelen bom van het zwaarste kaliber in puin gelegd. Het bombardement moet zelfs voor men schen met sterke zenuwen, die op kilometer: afstand in de schuilkelders der woonwijken zaten, on verdragelij k geweest zijn. Het luchtdoelgeschut is den geheelen nacht in actie geweest, doch de uitwerking was nihil. Doeltreffende nachtelijke aanvallen. Berlijn, 17 September (D.N.B.) In de vroege ochtenduren van heden hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen bewapende ver kenningsvluchten tegen Londen onder nomen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schijnen de aanvallen in den nacht van 16 op 17 September nog doeltreffender geweest te zijn dan alle vorige aanvallen. Talrijke branden in inrichtingen welke van essentieel belang zijn ook voor de oorlogs voering, werden waargenomen. Beteekenis van het tuighuis te Woolwich. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Naar uit het weermachtbericht van gisteren blijkt, zijn door het Duitsche luchtwapen weer doelen in Engeland aangevallen, die voor de oorlogsindustrie van belang z(jn. Zoo zijn de industrieele installaties en tuighuizen te Woolwich een Oostelijke stad van Londen, van groote beteekenis voor de Engelsche wapenproductie. In deze voor stad bevinden zich talrijke rijkswapenfa brieken, die in een groot complex gecon centreerd zijn, dat als „Woolwich Arsenal" bekend staat. O.a. bevinden zich in dit com plex fabrieken voor de vervaardiging van zwaar en het zwaarste geschut alsmede in richtingen, waar de daarbij behoorende mu nitie van zwaar kaliber aangemaakt wordt. De concentratie van talrijke wapensmidsen op een zoo beperkt gebied heeft meermalen PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Woensdag 18 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Hevige gevechten met Engelsche pantserafdeelingen. Ergens in Italië, 17 Sept. (Stefani). Het 102de Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Gedurende den dag van gisteren hebben zich in het gebied van Sidi el Bar- rani hevige gevechten afgespeeld tusschen onze oprukkende troepen en Engelsche pantserafdeelingen. De slag wordt voortge zet te midden van wolken van zand, opge jaagd door den gloeienden ghibli van de Sahara. In de gelederen van den vijand worden crisisverschijnselen waargenomen. Vliegveld in Zuid- en Midden- Engeland aangevallen. Berlijn, 17 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onze kustbatterijen hebben gisteren op nieuw de haven van Dover onder vuur ge nomen. Op verscheiden Engelsche koop vaardijschepen konden treffers waargeno men worden. Op den morgen van den zestienden Sep tember beperkte de activiteit van het luchtwapen zich tengevolge van den ongun- stigen weerstoestand tot gewapende ver kenning. In het verloop daarvan werden verscheiden vliegvelden in zuid- en mid- den-Engeland, alsmede haven- en industrie installaties van Whitby effectief met bom men aangevallen. Tegen den middag begonnen de vergel dingsaanvallen op Londen opnieuw en hiel den bij voortduring en met toenemende kracht tot den morgen van den zeventien den aan. Haveninstallaties en havencom plexen alsmede andere voor den oorlog be langrijke doelen werden met talrijke bom men van alle kalbie bestookt. Op vele plaat sen werden branden veroorzaakt. Ook richtten zich nachtelijke bomaanvallen tegen Liverpool. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten én een op den beganen grond vernield. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. De vijand heeft overdag en in den afgeloopen nacht geen enkele aanvalspoging op Duitsch gebied ondernomen. Scheepvaart op den Dnjestr. (D.N.B.) Na een onderbreking van twintig jaar is de scheepvaart op den Dnjestr hervat. geleid tot discussies in het openbaar en ook in het parlement met het doel deze fabrieken te decentraliseeren. Deze decentralisatie kon evenwel tot dusver»niet op de noodzake lijke schaal ten uitvoer gelegd worden. Te Birmingham bevinden zich de groot ste particuliere fabrieken voor handvuur wapenen in Engeland, de „Birmingham Small Arms" (B.S.A.), die bekend stasn als vervaardigers op groote schaal van geweren en mitrailleurs van elk kaliber. Daaren boven bevinden zich te Birmingham talrijke andere fabrieken van de wapenindustrie. De aanvallen op Londen worden voortgezet. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Ondanks storm en regen gaan de aanvallen, naar het D.N.B. verneemt, op Londen voort. Steeds opnieuw klinken de sirenes en kon digen het naderen van nieuwe Duitsche vliegtuigen aan. De Engelsche luchtdoel artillerie is bij de tactiek van den voortdu- renden aanval gedwongen, geweldige hoe veelheden munitie te gebruiken. De aan vallen ondervinden van het verkwistende gebruik van munitie geen hinder. Het spervuur wordt doorbroken en de bommen worden op de van tevoren bepaalde doel witten geworpen. Het nieuwe Londensche lucht- afweersysteem. New York, 17 September (D.N.B.) Militaire kringen in de Verenigde Staten hebben, zoo schrijft Mallon in het New York Jour nal, geen groot verrtouwen in het nieuwe Londensche luchtafweersyteem. Deze z.g. nieuwe methode bestond klaarblijkelijk uit het concentreeren van het beste luchtdoel geschut van het geheele land voor de uit sluitende verdediging van den Londen- schen sector. Ook aanvallen op Liverpool. Berlijn, 17 September (D.N.B.) De hevige vernielingsaanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen richtten zich den afge loopen nacht behalve tegen Londen, ook met bijzondere kracht in verscheiden gol ven tegen Liverpool. De bekende groote levensmiddelenpakhuizen in de omgeving van de haven werden weer zwaar getroffen. Aangenomen mag worden, dat de situatie op het gebied van de levesnmiddelenvoor- ziening der stad hierdoor ernstig in gevaar gebracht is. Zij zouden Berlijn niet bereikt hebben. Mislukte aanvallen op Duitsch gebied. Berlijn, 18 September (D.N.B.) Alleen- vliegende Britsche toestellen hebben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikma king van de weersgesteldheid op groote hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in Zuidoostelijke, twee in Zuidwestelijke richting. Nachtja gers, die zich reeds in de lucht bevonden, vielen de Engelschen aan. Zij haalden één toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. Britsche vliegers blijven werkloos. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Geen enkel Britsch vliegtuig heeft vannacht bo ven Duitsch rijksgebied gevlogen. Maar ook boven Noord-Frankrijk, België en Neder land zijn geen Engelsche vliegtuigen waar genomen. Gezien deze staking van elke activiteit der Engelsche vliegers, vraagt men zich af, of hier sprake is van een reeds tot uiting komend teeken van zwak te, of dat de Royal Air Force thans op de lauweren van.;:* haar beweerde overwin ningen van Zondag wil rusten. Aan den an deren kant is er reden om aan te nemen, dat de laatste Engelsche reserves worden achtergehouden tot afweer van de groote Duitsche actie welke Engeland zelf heeft aangekondigd en gevreesd. Engelsche leugens over aanvallen op Berlijn. Berlijn, 17 September (D.N.B.) Vier millioen Berlijners en vele honderden di plomaten en neutrale buitenlandsche jour nalisten te Berlijn zijn getuigen voor de onwaarheid van de mededeelingen van een officieel Engelsch communiqué. Een pu blicatie van het Engelsche ministerie van luchtvaart maakt namelijk bekend, dat Engelsche vliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag j.l. militaire doelen in het Noordwesten van Berlijn, de luchtha ven van Tempelhof en een electrische centrale met bommen aangevallen hebben. Zooals iedere Berlijner weet, hebben in bedoelden .nacht de Engelsche vliegtuigen niet eens den rand van groot-Berlijn ge haald. In dezen nacht is noch het Noord westen van de stad noch welk doel in Berlijn ook aangevallen. Overigens is het sedert het begin van den oorlog nog geen vijandelijk vliegtuig gelukt ook maar één enkelen bom op de luchthaven Tempelhof te laten vallen. Bevoegde instanties te Berlijn zien in dit geval een nieuw voor beeld van de waarde, die aan officieele Engelsche communiqué's toegekend moet worden. Engelsche bommen op een kerkhof. Kiel, 17 September (D.N.B.) Het kerk hof van, een plaatsje in het district Rends- burg is volgens een door het D.N.B. ont vangen ooggetuigen bericht in den nacht van Zondag op Maandag door Engelsche bommen totaal vernield. Het plaatsje, aldus schrijft de ooggetuige, ligt ver van het groote verkeer. Een kanaal of rivier is hier evenmin. Ook ligt hier geen enkele fabriek. In den geheelen om trek ligt dus geen militair of ook maar een voor de oorlogseconomie waardevol object. Stom verbaasd staan wij op het kerkhof, zoo gaat de ooggetuige voort. Waar eens de graven lagen, zijn thans bomtrechters Grafkruisen, deelen van grafzerken, uit den grond gerukte rozenstruiken en boo- men liggen door kracht der ontploffing her en der op het kerkhof verspreid. Naar de bewoners van het dorp vertellen vloog het Engelsche vliegtuig zeer laag. Het geronk der motoren was niet alleen duidelijk te hooren, doch de vlieger had kort te voren ook een lichtkogel uitge worpen. De meening der Berlijnsche avondbladen. Berlijn, 17 September (D.N.B.) De Ber lijnsche avondbladen komen nog eenmaal terug op de valsche berichten van het Britsche ministerie van luchtvaart. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Het Londensche ministerie van luchtvaart heeft het Anhalter- en Potsdammrestation in puin gelegd. Geen enkele reiziger heeft hiervan iets bemerkt. Ten einde de leugenberichten geloof waardiger te maken, wordt het zooge naamde bravourstukje van een Britschen vlieger in het officiel bericht verwerkt. Deze vertelt, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag boven Berlijn in een onweder is geraakt. Daar de inwoners van Berlijn niets van een onweer hebben ge merkt, zal het wel de Duitsche luchtdoel artillerie geweest. De Britsche vlieger ver telt dan verder, dat een motor niet meer werkte en hij desondanks zijn bommen op het vliegveld van Berlijn, Tempelhof, heeft geworpen. Het is hem zelfs gelukt op één enkelen motor 45 minuten lang noogte te Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 1819 September: houden tot de tweede motor weer begon te werken. Dit bericht is ons welkom, zoo schrijft het blad verder. Door onwaarheden, die ieder oogenblik door tallooze menschen ge- troleerd kunnen worden, heeft de Engel sche leugentechniek zich zelf overtroffen, zoodat niemand in de wereld haar nog ge looft. Al deze berichten zijn er op gericht de eigen bevolking zand in de oogen te strooien. Klaarblijkelijk is de Britsche re geering van meening, dat zij bij de ver woestende uitwerking van het Duitsche bombardement aan de algemeen slechter wordende stemming, alleen nog het hoofd kan bieden door onverstoorbaar te liegen en te loochenen. Wij gelooven niét aid. Schrijft de Lokal An- zeiger, dat het 'de Engelsche piloten zijn, die zulke enorme zwendelarijen. uithalen, want ten slotte zijn er onder hen soldaten- karakters en het kan hun niet onverschil lig zijn, dat de Royal Air Force het alge meen gelach der wereld opwekt. Neen, be halve enkele piloten, zijn het de officieele bureaux in Londen, die liegen en wij we ten ook waarom. Uitsluitend gericht tegen Britsche strijdkrachten op Egyptisch gebied. Rome, 17 September (Stefani). Het Giornale d'Italia schrijft, dat de Italiaan sche troepen .bij hun zegevierenden op marsch voor Sidi Barrani zijn aangekomen, dat een bruggehoofd vormt van de tweede Britsche verdedigingslinie, bestaande uit artillerie- en machinegtweerposten, be schermd door forten en vliegvelden. De Italiaansche troepen bevinden zich bij Sidi Barrani tachtig kilometer over de grens en zullen nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellingen van Mersa Matroe te bereiken. De Italianen stuitten op een wanhopigen tegenstand van de Engelschen, die in Egypte aanzienlijke strijdkrachten hebben samengetrokken. Op 1 Augustus bevonden zich in Egypte 110.000 manschappen, voor-, namelijk bestaande uit Engelsche Hindoes, Australiërs en Rhodesiers. Hierbij moeten nog worden gevoegd 80.000 man, die .uit Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche legerleiding achtte deze strijd krachten onvoldoende en zeer kort gele den zijn in Egypte nog 30.000 soldaten aangekomen. In totaal beschikken de Engelschen over 230.000 soldaten, die de beschikking hebben over 500 vliegtuigen en 100 pantserwagens van alle soorten kaliber, tienduizenden mitrailleurs en automatische wapens. Engeland, dat van Egypte een centrale heeft gemaakt voor oorlogsoperaties tegen Italië en zijn kolo niale bezittingen, heeft in Juni een ver- geefschen aanval ondernomen op Cyrenai- ca. Dit offensief, dat werd afgeslagen, kwam vanuit Egypte. Het is dom te bewe ren, zooals de Britsche propaganda doet, dat de Italiaansche actie een bedreiging beteekent voor de onafhankelijkheid en de vrijheid van Egypte. De Italiaansche actie, aldus besluit het Giornale d'Italia, is uitsluitend gericht tegen de militaire strijdkrachten, die En geland op Egyptisch grondgebied samen trekt. De Italiaansche actie moet be schouwd worden als een vrijheidsoorlog voor Egypte. ITALIAANSCHE ACTIE NIET TEGEN EGYPTENAREN. Rome, 17 Sept. (Stefani). Stefani maakt bekend: De Britsche propaganda houdt vast aan haar streven, reeds door onze pers aan de kaak gesteld, waarbij zij tracht de Ita liaansche operaties tegen Engelsche bases op Egyptisch grondgebied voor te stellen als een actie, die op eenigerlei wijze tegen het Egyptische volk gericht is. Hieromtrent verzekert men in onze verantwoordelijke kringen bij herhaling, dat de Italianen het zullen betreuren, indien één enkele Egypte naar door onze troepen gedood of gewond mocht worden. Wij bestrijden uitsluitend de Engelschen op een terrein, dat de Engel- schen zelf gekozen hebben.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1