Agenda AMSTERDAMSCI Drama's. TAL VAN KABELBALLONS BOVEN NOORDHOLLAND. i JUovinciaal TUeuias HEERHUGOWAARD Kabelballons losgerukt. ELECTRISCHE LEIDINGEN BESCHADIGD, TREINENLOOP GESTOORD. VIJF BALLONS BOVEN ANNA PAULOWNA. Ook andere provincies bezocht. ST. PANCRAS NOORDSCHARWOUDE De Alkmaarëche Courant ïBuitwi Verklaring van in het Lage Het verlies van erkenc EERSTE BLAD, Alkmaar, Woensdag, VOORLICHTING DETAILLISTEN, B. te Alkmaar vraagt: 1. Zijn wegens aanstaande verhooging van de Omzetbelasting ook de winkeliers ver plicht tot aangifte van hun goederenvoor raad op 1 Oct. of geldt dit alleen voor fa^ brikanten? 2. Zoo ja, moeten hiervoor dan bepaalde formulieren worden ingevuld of is opgave van het totaalbedrag van de goederenvoor raad voldoende? Antwoord: Naar wij vernemen, zul len zeer binnenkort nadere mededeelingen worden verstrekt betreffende de verorde ning waarover bovenstaande vragen zijn gesteld. Daaruit zal blijken, of ook de win keliers tot opgave van de goederenvoorraad zijn verplicht, dan wel of de toepassing der Omzetbelasting gelijk zal blijven met het tot dusver gevolgde systeem, n.l. heffing bij de bron. De publicatie dezer mededeelingen zal ongetwijfeld den vrager het gewenschte antwoord geven. Waar bovenstaande vraag pas Maandag ons bereikte, was er geen tijd meer, om ze alsnog in ons. Distributie-Nieuws op te nemen. Mogen we de winkeliers nogmaals ver zoeken, hun vragen uiterlijk Zaterdagmor gen 12 uur bij ons schriftelijk in te willen zenden? VOOR ONZE GEWONDE MILITAIREN. Wij hebben voor het goede doel heden nog de volgende bijdragen ontvangen: J. B. te Bergen 1* A. H. I* Eenige Heilooërs12.40 Kees .•.••0>000 0.10 Mevr. B. ••000I000 it 2.— 16.50 Saldo van Dinsdag 62.42 Totaal 78.92 INLICHTINGEN TE BEKOMEN. Aan het Bureau van Politie zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een groen geschil derden handwagen, met op den laadbak het cijfer 41. Tevens omtrent een handwagen, voorzien van het cijfer 6. OP DE JAARBEURS BEKROOND. Op de jaarbeurs te Utrecht werden door het Nat. Comité v. Brouwgerst (Nacobrou) te Wageningen o.a. monsters geëxposeerd van den heer P. Dros Albz. te Texel. De heer Dros kreeg hiervoor 2 prijzen, n.l. één uitgeloofd door Nacabrou en één door het Centraal Brouwerij kantoor te Amsterdam. Deze prijzen bestaan uit een diploma, een kunstvoorwerp en een geldprijs van 50. VAKBEKWAAMHEID VOOR SCHILDERS. Uitgaande van de schilderspatroonsbonden van Alkmaar en omstreken wordt dezen winter hier ter stede een cursus gehouden voor hen, die het examen vakbekwaamheid voor schilder, ingevolge het vestigings- besluit, willen afleggen. Deze cursus begint 2 October en wordt eiken Zaterdagmiddag en Woensdagavond gehouden in Nap's Teeken instituut alhier. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de betreffende advertentie. WIJZIGING OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar verzond een adres aan den secretaris-generaal van het departement van financiën, waarin ten gerieve van het bedrijfsleven o.a. wordt verzocht een soe peler regeling te ontwerpen ten aanzien van de verplichte inventarisatie van de bij klein- en groothandelaren en fabrikanten (tevens handelaar) op 1 October 1940 aan wezige voorraden. Met name verzocht de Kamer een regeling te ontwerpen, waarbij de verplichte inventarisatie verschoven wordt naar een door het bedrijf zelf te kie zen tijdstip, hetwelk niet later dan 1 Febr. 1941 zal vallen en waarvan worden afge trokken de sedert 1 October 1940 gedane inkoopen en bijgeteld de sedert dien gedane verkoopen omgerekend tegen inkoops- waarde; dan wél goed te keuren dat wordt uitgegaan van de laatste vóór 1 Oct. 1940 opgemaakte Inventaris onder bijtelling van de inkoopen vanaf dien datum tot 1 October 1940 en onder aftrekvan de verkoopen tegen inkoopswaarde over dezelfde periode. NIEUW MOTORSCHIP VOOR DEN DIENST TEXEL—DEN HELDER. De N.V. T.Ë.S.Ö, heeft een nieüw motor schip aangekocht voor haar dienst Texel— Den Helder. Dit nieuwe sChip is dertig me ter lang en ongeveer vijf meter breed en staat nog op stapel, De bedoeling van de aanschaffing van dit schip is vooral om in het drukke sêiZöêli dé beide booten der vennootschap te ontlasten van vervoer van auto's, fietsen en vracht. Op het nieuwe schip zal naar raming plaats zijn vcoi tweehonderd passagiers. KAPPERSVAKSCHOLEN. Wij hebben Maandag gemeld, dat door den Ned. Kappersbond alhier was opgericht een kappersvakschool. Men verzoekt ons te melden, dat deze niet uitgaat van den Ned. Kappersbond maaï van eenige oud-leeraren der Vakschool van dien bond. Blijkens een advertentie in dit nummer is er nu ook weer gelegenheid zich op te geven voor een cursus, welke wederom gegeven wordt door den Nëd Kappersbond (dir. de heer Olthoff). De lessen van deze Alkm. Vakschool worden, met het oog op buiten de stad wonende cursisten, des middags ge geven. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 9 TOT 17 SEPTEMBER 1940. Nieuwezaken: Bergen: J. C, D. Koster, Beemsterlaan 19, agentuur en commissiehandel in bakkers artikelen. Heiloo: H. B. J. Seelen, Blinkenlaan E 71, post Alkmaar, agenturen in textiel. S. M. Keijzer, Kennemerstraatweg 166a, agenturen in consumptie-artikelen. Schagen, Mantel's Klompenhandel, Molen straat C 34, klompenhandel. B estuurswij zigin gen: Bergen: Ver. van Ziekenhuisverpl. „Helpt Elkander", Breelaan 6. Egmond aan Zee: N.V. Maatschappij Noordzeebad „Egmond", Boulevard 6. And erewij zigingen: Alkmaar: fa. H. Eckmann, Oudegracht 285, benoeming procuratiehouders. Wasscherij en Ververij S. Krom N.V., Schermerweg; uittreding procuratiehouder. Koedijk: B. J. Appel, Kanaaldijk 276, broodbakkerij; overgegaan aan R. Rood. Opheffingen: Alkmaar: Joh. Vermeulen en Zn., Kenne merstraatweg 187, koffiestroopbranderij. Den Helder: Drogisterij „De Fazant", Rei gerstraat 24, drogisterij. Electrische Verfmalerij „Guldolin", Dijk- straat 58, speciaal glansverven. VERTROKKEN PERSONEN. M. Veening, geen, assistent in de huishou ding, van Wilhelminalaan 11, naar Midden - Beemster. E. A. M. Feij, R.K., z.b., van Cabeljaustraat 7, naar Culemborg. J. G. Eeltink, N.H., kantoorbediende, van Prins Bernhardlaan 16, naar Amsterdam. A. J. Tiemens, Ger.K., z.b., van Comanstraat 27, naar Arnhem. A. G. J. Wilkens, R.K., ambtenaar P. T. T., van Spoorstraat 88, naar Bergen op Zoom. H. Prins, geen, Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Op hoop van zegen (Holl. film, rom.-dram.); hoofdrollen mevr. de Boervan Rijk, Frits van Dongen, Annie Verhulst, Cissy van Bennekom en W. v. d. Veer. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (kom.); hoofdrol Heinz Rühmann (dubbelrol). Toe gang boven 14 jaar. Harmonie-theate-, 7.15 uur, hoofdnummer Grenspatrouille (rom.-sens.); hoofdrollen Attila Hörbiger, Gerda Maurus, H. A. Schlettow e.a. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer On- stulmig bloed (rom.-sens.); hoofdrol Oscar Marion en Margaret Kraus. Toegang boven 14 jaar. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME sergeant-cap., van Oudegracht 140, naar Alphen ca. A. Boots, R.K., winkeljuf frouw, van Schermerweg 12, naar Amster dam. P. J. Blankendaal, R.K., z.b., van Omval 50, naar Heemstede. T. S. de Ree, R.K., z.b., van Spoorstraat 51, naar Voor burg. C. van der Leer, N.H., bouwkundig teekenaar, van C. W. Bruinvisstraat 1, naar Amersfoort. J. J. Broeder, geen, z.b., van Roemer Visscherstraat 8, naar Amsterdam. C. Spaargaren, geen, z.b., van Overdie- straat 35, naar Groningen. INGEKOMEN PERSONEN. S. Schrieken, geen, en echtgenoote, mon teur-bankwerker, Overdiestraat 15, van Groningen. J. H. A.'M. Bos, R.K., en echtgenoote, en kinderen, opzichter forti ficatie, Houtweg 9, van Jutphaas. C. M. Hoogenboom, geen, en echtgenoote, en kinderen, Emmastraat 29, van Schoorl. A. G. C. C. R. Nintema, R.K., religieuse, Oudegracht 204, van Dordrecht. J. J. Ochquée, N.H., dienstbode, Fnidsen 51, van Texel. J. F. van der Post, N.H., z.b., Snaarmanslaan 22, van Laren. A. M. S. Perquin, R.K., kapitein der genie, Geester- weg 2, van Den Helder. G. Verschoor, N.H., monnierwerker, Snaarmanslaan 98, van Zaandam. A. Janssen, N.H., z.b., Prins Julianalaan 14, van Den Helder. A. Nagel, Hazea, dienstbode, Rippingstraat 23 van Bergen. S. Yff, N.H., z.b., Prin ses Julianalaan 14, van Assendelft. L. A. Plas, R.K., koopman, Spoorstraat 93, van Amsterdam. M. A. van der Heijden, R.K., koopman, Emmastraat 29, van Wage ningen. A. Gort, Ger.K., dienstbode, Steijnstraat 1, van Emmen. H. Wester huis, N.H., z.b., Julianalaan 4, van Leeu warden. C. Mi^ies, N.H., Eikelenberg straat 74, van Ursem. S. Algra, Ger.K., z.b., Koningsweg 19a, van Warmenhuizen. J. H. M. Driesen, R.K., kok, Kweeren- pad 6, van Bergen. Dat de tienuurs-verordening niet alleen onaangename maar vaak ook komische gevolgen heeft zij 't dan alleen komisch voor degenen, die er niet direct bij betrok ken zijn kan blijken uit de volgende drama's in zakformaat, welke „men" ons heden heeft medegedeeld. Drama nummer één: Plaats van handeling een steeg in een buurtje met veel kleine straatjes. De tijd is half elf en er branden natuurlijk geen lantaarns. Op den hoek van een huis staat een moeder met een mattenklopper te wachten op een zoon, die vergeten heeft, dat hij om tien uur binnen moet wezen. Men begrijpe de gevaarlijke situatie Voor eventueele late voorbijgangers. Het is heel donker en er bestaat groot gevaar, dat de mattenklopper op den verkeerden rug te recht komt. Politie verschijnt en loopt waarschijnlijk een pak slaag mis door de glimmende knoopen. Moeder met mattenklopper wordt mee naar het -bureau genomen omdat zij zich na tienen op de openbare straat be vindt. Op het bureau wordt zij welkom gehee- ten door haar zoon, die het aan de plaats waar hij vertoeft heeft te danken, dat de tuchtiging tijdelijk uitgesteld wordt. Vader mist moeder, die van haar straf expeditie niet teruggekomen is. Hij gaat zoeken, wordt meegenomen en er volgt een hartelijk weerzien van de vereenigde fa milie op het politiebureau. Drama nummer twee: Plaats van handeling een smalle gracht Waaraan kleine huizen staan.. Zoonlief tracht kwart over tien de huis deur te openen, die met een knip gesloten blijkt. Hij rammelt aan de deur en een boven raam wordt opengeschoven. „Wie is daar?" „Ik ben Jan". „Welke Jan?" „Je zoon". „Ik heb geen zoon, die zoo Iaat thuis komt", zegt een booze vrouwenstem en het raam wordt gesloten. De zoon vindt een groote kei, sleept die voor de huisdeur, slaakt een gil en werpt tegelijkertijd de kei met een harden plons in 't water. Een vrouw stormt gillend naar buiten en buigt zich over den rand van het donkere grachtje waarin haar kind verdwenen moet zijn. Zoonlief maakt van de gelegenheid ge bruik naar binnen te sluipen en de deur te grendelen. Woedend keert moeder zich om en ram melt aan de dichte deur. Er gaat boven een raam open. „Wie is daar". „Je moeder, kwajongen, maak direct de deur open". „Ik heb geen moeder, die zoo Iaat thuis komt", zet het veelbelovende zoontje en gooit met een smak het raam dicht. De moraal van dit verhaaltje is, dat niet alle ouders plezier van hun kinderen be leven. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD VOOR MIN STENS DRIE MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Beveiliging tegen de duisternis. Ook hier worden beveiligingsmaat regelen tegen de duisternis getroffen. Zoo is men o.a. bezig palen van het electrici- teitsnet van wit geschilderde banden te voorzien, op gevaarlijke plaatsen hekwerk te zetten o.a. aan het einde van den Hon- denweg, waar het gevaar voor de ringvaart niet denkbeeldig is. Het zijn niet alleen de vliegtuigen, die ons land steeds weer herinneren aan den oorlog, thans zijn ook de kabelbal lons boven ons land gekomen en zij zijn evenvele stille getuigen van den strijd, die in Europa woedt. Kabelballons boven ons land! Reeds hebben we een enkele maal zoo'n bal lon kunnen signalceren, maar eerst thans komen ze in grooter getale ons land bezoeken. Het is ongetwijfeld de storm geweest, die oorzaak was van dit bezoek. Wel zullen deze sperballons stevig bevestigd zijn geweest, maar tegen een harden storm is vermoede lijk geen enkele kabel bestand. En naarmate het jaar ten einde spoed zullen we veelvui- diger bezoek van deze gevaarten krijgen, omdat met de herfst ook de herfststormen komen. Noordholland bezocht! Onze provincie heeft gisteren wel terdege kennis gemaakt met de ballons die de Engel- sche hoofdstad moeten beschermen, zoo zag men gistermorgen bij Hoorn een groote ballon boven het iJselmeer drijven. Nu eens raakte het gevaarte het woelige water, dan weer werd hij opgenomen door een wind vlaag en tenslotte kwam de ballon boven het vasteland van Westfriesland. Steeds zakte de ballon lager en eindelijk, nadat de over het land slierende kabel eenige tele foonpalen en een gedeelte der electrischo leiding boven Blokker had vernield, strand de hij op een terrein van de veiling te Blok ker, waar het ventiel werd losgemaakt en het omhulsel spoedig werd opgeborgen. Een tweede ballon daalde ongeveer ter zelfder tijd te Wieringerwaard, waar hij door de Duitsche weermacht werd weggehaald. Vermoedelijk is deze ballon rechtstreeks van Engeland oostwaarts gedreven, want uit Zljpe meldde men ons, dat daar de ballon was waargenomen, drijvende in oostelijke richting. Bij St. Maartensvlotbrug had dezo ballon de bovengrondsehe leiding van het electrisch net beschadigd, maar reeds gis teravond was deze leiding weer in orde. Vijf ballons te Anna-Paulowna waargenomen! Uit Anna-Paulowna meldde men ons hedenmorgen dat daar gisterochtend niet minder dan vijf Engelsche kabel ballons overdreven in de richting van de Waddeneilanden. Ook hier werden door de over den grond slepende kabels de electrische bovenleidingen op ver schillende plaatsen beschadigd, terwijl een paal van het electrische net uit den grond werd gerukt! Treinenloop, Alkmaar-Amsterdam gestagneerd. In de Zaanstreek hebben twee losge slagen ballons gister eenige draden van de electrische bovenleiding der spoorlijn Am sterdam-Alkmaar vernield. Gedurende 2 yd uur was het treinverkeer tusschen Alkmaar en Amsterdam gedeeltelijk gestagneerd en moest over enkel spoor worden geleid. Het dak van een woonhuis aan den Beukenweg te Wormerveer werd eveneens beschadigd. De tweede ballon rukte op den hoek van den Hoogendijk-Provincidle weg een bordje uit den grond terwijl in de buurt van de Czaar Peterstraat verscheidene antennes het moesten ontgelden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer langs de spoorwegen tus schen Zaandam en Purmerend werd ge stoord. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden-Beemster nabij Spijkerboor neergekomen en onschadelijk gemaakt. Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tusschen Monnikendam en Edam is gister morgen gestremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een En gelsche ballon had namelijk eenige draden van het bovennet vernield, waardoor kort sluiting ontstond. Het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Te Oostzaan dreef gisteravond om half tien een kabelballon in oostelijke richting en beschadigde boven deze plaats het bo vengrondsehe electrische net en het alarm- meeringsnet van de vrijwillige brandweer. Kabelballon boven Amsterdam. Tegen het einde van den middag is giste ren het luchtafweergeschut in de omgeving van de hoofdstad krachtig in werking ge treden, toen een versperringsballon, welke op zeer groote hoogte door de westenwin den werd meegevoerd, waargenomen was. De ballon dreef juist over het centrum der stad en het straatverkeer werd grootendeels gestaakt ten einde zich in schuilplaatsen en portieken in veiligheid te stellen, Hoogstwaarschijnlijk is de ballon door het geschut geraakt, want zienderoogen verloor hij hoogte. Honderd meter buiten de kust in het IJselmeer is hij gedaald. Het luchtafweer heeft toch nog een slacht offer geëischt. Op het Hugo de Grootplein werd een dame door een scherf aan den voet gewond. Na in het posthuis aan de Van Öl- denbarneveldtstraat door den G.G. en G.D. te zijn verbonden, is zij naar huis overge bracht. Behalve Noordholland werden ook andere provincies van ons land door kabelballons bezocht. Zoo kwam reeds gistermorgen om ruim zeven uur bover. de Lemmer een ballon uit de richting van het IJselmeer aandrijven. Hij pas seerde het stadje in Noordelijke richting. Door den neerhangenden kabel werd het electrisch net zoodanig vernield, dat Lemmer en omstreken plotseling van stroom verstoken waren. Ook werden verscheidene telefoon- en telegraafdra den langs de spoorlijn vernield. Tegen den middag verscheen opnieuw een ballon boven de Lemmer, Hij rukte enkele telefoonpalen uit den grond, vernielde het juist weer herstelde electrische net en daal de tenslotte te Spannenburg. Nauwelijks een half uur later kwam een derde ballon recht op de haven van de Lemmer af. Deze ballon was gelukkig zoo laag, dat hij achter den nieuwen Meerdijk bleef haken. Vervolgens gleed hij over den dijk heen en kwam terecht op een rijnaak, die in de werkhaven lag. Daar is men er in geslaagd, den ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons pannen van de daken gerukt, an tennes vernield, lichtleidingen beschadigd en vensterruiten verbrijzeld. In het diaco- nessenhuis sneuvelde een tiental ramen Aan den Noordersingel slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheeps mast, waardoor deze in drie stukken knap te. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radio-distributiecentrales vernield, waardoor een deel der luister aars van muziek verstoken werd. Tus schen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoogspanningsnet van het provinciaal electriciteitsbedrijf beschadigd, ten gevolge waarvan het zuidelijke deel van de proincie Friesland zonder stroom kwam. Door omzetting slaagde men er na eenigen tijd in de stroomlevering gedeelte lijk te hersteilen. - Drente en Overijsel bezocht! Ook Drente en Overijsel kregen bezoek van sperballons, Omstreeks 1 uur is er een neergekomen te D e u r z e bij Assen. Vanaf Beilen hadden de Nederlandsche en de Duitsche politie de ballon gevolgd. Het gevaarte, dat een lengte had van eenige tientallen meters, bleef vlak bij de boerderij van Jacob Beyering te Deurze in het prik keldraad hangen. Tevoren had het al her haaldelijk den grond geraakt en als gevolg daarvan was het op verschillende plaatsen beschadigd. Er was een kabel van ongeveer 300 m. lengte aan den ballon bevestigd met een zware katrol. Desondanks werd geen schade van beteekenis aangericht. De ballon bevatte vrijwel geen gas meer. Tevoren had een andere ballon te Roden in Noord-Drente al eenige schade aange richt aan het electrisch net aldaar. Te W ij h e in Overijsel daalde tenslotte ook nog een ballon, die eenige verwoestin gen aanrichtte in een boomgaard aldaar. Molens malen. Alle watermolens in onze omgeving staan thans in werking om het overtollige water, dat de laatst edagen zoo overvloe dig gevallen is, weg te werkA. De zomer ruststand, de z.g. „zomerlaag", waarbij zeilen en vangtouw afgenomen zijn en het molenkruis als het ware met gekruiste armen staat, is thans dus geëindigd. In de huidige onzekere omstandigheden zullen zeer zeker vleen hun blikken mét een veilig gevoel naar de trouwe molens richten. Immers wind kan niet ontnomen, noch schaarsch worden, wat er ook ge beuren mag. Schouw. De schouw van den polder Sint Pan- cras zal gehouden worden 25 September, die van den Vroonermeer 26 Sept. a.s. Noordscharwouderpolder. Dinsdagavond hield, de Noordschar wouderpolder een jvergadering van stem gerechtigde ingelanden in Concordia. Er waren 13 aanwezigen. Naar aanleiding van de laatste notulen vroeg de heer T. Kostelijk of er over de ruilverkaveling al iets naders is gehoord, waarop de voorzitter antwoordde dat of ficieel niets meer bekend was geworden. Een aanvraag omtrent ruilverkaveling was ingediend, waaraan echter door den polder bepaalde voorwaarden waren ver bonden, doch deze aanvraag werd be schouwd als niet in den zin der wet. De secretaris-generaal had hiervoor echter onverdeelde belangstelling. Een schrijven was ingekomen omtrent concentratie van de inning van water schapslasten. Hiertegen waren bij het be stuur geen bezwaren ingekomen. De inning van de verschillende water schapslasten door het hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier gaf vol gens dit schrijven vele voordeelen, terwijl alleen de meerdere kosten in rekening worden gebracht en voorts zal geen ach terstand in de betaling meer kunnen voorkomen. De Noordhollandsche Bond van Water schappen had Ged. Staten hieromtrent goedgunstig geadviseerd, doch 22 polder besturen hadden echter een buitengewone algemeene vergadering hierover aange vraagd, welke vergadering echter niet door kon gaan. Hoewel bij het bestuur geen bezwaren waren ingekomen, bleken toch de meesten er tegen te zijn, omdat een dergelijke con centratie den Noordscharwouderpolder geen voordeel kan brengen, terwijl het bestuur slechts éénmaal met een achter stand heeft te kampen gehad, welke ech ter goed is opgelost. Het bestuur besloot dan ook in den geest van de ingelanden te handelen. Betreffende de aanvrage verlenging van sluisgeldheffing, welke bestaat in het heffen van sluis- en vaargelden, strek kende tot onderhoud van de sluis en den polder van hen, die komende uit de Heerhugowaard, gebruik maken van de overhalen Pannekeet en Ammerswiel, werd besloten een aanvrage in te dienen met hetzelfde tarief als het voorgaande, n.l. tot 750 kg 5 cent, 2500 kg 10 cent, tot maximum 4500 kg 25 cent, in het vertrou wen dat een dergelijke verlenging zal worden gegeven. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADS KARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den a ri verf eerder! Tel. 3320. EERSTE BLAD. Londen, 17 Sept. (D.N.E vanmiddag in het Lagerhi afgelegd. Hij gaf toe, dat het Italiaansche leger voortduurde en dat de Solloem hebben opgegeven moet afgewacht worden. de daarna de reeds in zijn in het Lagerhuis afgelegd Engeland er op voorbereid vijand een landingspoging De huidige Duitsche aam ren zich hoofdzakelijk op 1 Voor de in de eerste he] geleden verliezen, gaf Chi de cijfers: ongeveer 2000 veer 8000 gewonden. Vi hiervan is veroorzaakt do op Londen. Tenslotte zeide Churchil erop voorbereid zijn in d heviger luchtgevechten te HET BEZOEK VAN AAN NED.-If Tokio, 17 Sept. (A.N.P.) lijke omvang der onder schen Japan en Ned.-Ind door de Japansche pers i ken. Naar aanleiding van de Japanschen minister van e Kobayasji afgelegde verkl derhandelingen zich tot ken zouden beperken, geel verschijnende blad Tsjoegi meening te kennen, dat bi, met den gouverneur-geni Indië ook andere belangri déld zullen worden. Het voorbeelden de vraagstuk pansche kolonisatierecht Japansche beleggingen in dernemingen en de actiev. het winnen van gronds merkt het blad op, dat c gen met groote omzichtig! ten worden, daar Engelani ten trachten, de Japansche ijdelen en ook van de zi landsch-Indische ambtenar tegenstand verwacht kan Handelsover] Batavia begi Batavia, 17 Sept. (Dom< delingen tusschen Japan oplossing van economise tusschen de beide landen dag officieel begonnen. De Japansche minister v verheid, Ichizo Kobayasji, pansche delegatie, en de generaal te Batavia, Otod: met de Nederlandsche samen in Kobayasji's kame des. Laatstgenoemden ston van den directeur van ec H. J. van Mook. Voorts n landsche zijde aan de bes] directeur van justitie, K en J. E. van Hoogstraten, bureau voor handelsaange] De conferentie van hede vier en duurde tot zes uur. loop der besprekingen is e cieel communiqué uitgegei Het geld voor nuttig Dat blijkt geweldig te (OPGAVE AMSTERDAMS Bijkantoor Alk van Woensdag 18 Sei STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 II 3—3y, Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5M Duitschl. m. verkl BANK-INSTELL1NGEN. Handel Mij. C^rt. v. 25( Koloniale Bank Ned ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. •Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloe'l. Gem. Bezi INDUSTR. OND. BU1TENL, Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon Petr Phillips Oil. Shell llnion Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Serbadiadi latere. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Deli Batavia Oude Deli oenerobab AMER. SPOORWEGEN. Illinois Centra) Southern Pacific Southern Railw Can. Pac.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2